STADSNIEUWS OMGEVING KATH. ARBEIDERSBEWEGING. De Kath. Arbeiders-beweging trok gis terenavond op haar najaarsvergadering zeer groote belangstelling, en ofschoon de voorzitter, de heer J. A. M. van Oyen, nóg niet tevreden was, omdat er nog zoo- velen ontbraken, verklaarde hij toch ver genoegd te zullen zijn als alle vergaderin gen zoo goed zouden worden bezocht. De voorzitter besprak in zijn openingswoord: 1. de sociaal-economische school te Drie bergen, 2 de benoeming van den bouw vakarbeider, den heer Andriessen, tot voorzitter van de Kath. Volkspartij, 3. de voordeelen van het consumenten-crediet (men kan iederen Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond van 79 uur op het Stad huis formulieren laten invullen), 4. be sprak de voorzitter de kinderbijslagwet. Het Strijdlied werd niet gezongen omdat de pianist niet gekomen was. Medegedeeld werd, dat het jaarfeest zal woeden gehouden op 5, 8 en 12 Januari in de Stadsgehoorzaal. Opgevoerd zal worden het blijspel „Vive l'Empereur", door de tooneelvereeniging „Vondel". Er zal ook een verloting zijn en dansen toe. Voorts zal nog dit jaar-»een gezins-avond worden gehouden, toegankelijk voor 150 leden en hun dames. Op dezen avond zal vermoede lijk spreken mevr BoudensVan Heel, schrijfster in „Herstel"; de Kajotters zul len de avond opluisteren met spel en mu ziek. Als de avond slaagt, volgen er meer dere. Ten slotte werd medegedeeld, dat in Januari op de jaarvergadering een geheel nieuw bestuur moet worden gekozen. Daarna hield de heer Lansink een lezing over: „de instellingen van de Kath. Ar beidersbeweging". De K. A. heeft tijdens de onderdrukking niet stilgezeten en een nieuwe bloei voorbereid. De vele instel lingen van de K. A. hebben tot taak de arbeiders door eigen kracht omhoog te heffen. Daardoor werd bereikt, dat de ar beiders niet meer voorbijgeloopen worden, maar allerlei leidende functies innemen in kerkelijke en landelijke instellingen. Aan de ontwikkeling der arbeiders werken: het instituut voor sociale vorming, ontwikke- lings-economen, een eigen dagblad „De Volkskrant", dat zulk een vlucht heeft ge nomen. Voorts het blad „Herstel" en de vakbladen. In moeilijke omstandigheden zorgen: „Herwonnen Levenskracht", met 't prach tig sanatorium te Bilthoven; uitzending van zwakke kinderen, fondsen „Hulp in nood' Op ander gebied: het Kanunnik Van Schaik-fonds. Welvaarts-instellingen: in vele plaatsen eigen woningbouwverenigingen (wat van groot belang was voor de groote gezinnen); verbruiks-coöperaties; centrale volksspaar-* bank; de eigen verzekering „Concordja" welke laatste instelling uitvoerig werd be sproken: en hartelijk aanbevolen. Wat „Concordia" verdient, verdienen de arbei ders zelf. Uit de winsten ervan worden belangrijke initiatieven gesteund en geka pitaliseerd, zooals b.v. het Sanatorium, wo ning-voorschotten enz. Alle instellingen trouwens van de Kath. Arb. Beweging dienen de leden. Na een pauze werden vragen beant woord. De voorz. brak een lans voor de coöperatie „De Eendracht". De begrooting werd behandeld en goedgekeurd, sluitende in ontvangsten en uitgaven op een bedrag V^an f 6760.Een voorstel van een der le den, de vergoeding van het dag. bestuur over 1947 te verhoogen van 650.tot 850.vond geen weerklank. Besloten werd aan het dag. bestuur een vergoeding toe te kennen voor 1946 van f 450. Eenige boeken wedden verloot. Na een uitvoerige rondvraag volgde sluiting te 11 uur. LEIDSCH STUDENTEN TOONEEL. Gisteravond gaf het Leidsch Studenten Tooneel in den Schouwburg een gala-pre mière van Fabricius' comedie. „Een ridder kwam voorbij". Het is werkelijk een pre mière voor Nederland, want dit spel van Jan Fabricius schijnt alleen in Londen te zijn opgevoerd en het in Nederland nog niet tot een uitvoering te hebben kunnen brengen. Vandaar dat de opvoering van het Leidsche Studenten Tooneel een „tooneel- daad" genoemd mag worden, die tevens een hulde is aan den 75-jarigen tooneel- schrijver en een daad van eer-herstel aan de Nederlandsche letterkunde. Bovendien werd het stuk uitstekend gespeeld, waar door deze .tooneeldaad" nog aan betee- kenis wint. Het is een eigenaardig gegeven, dat Fa bricius in een speelsche bui tot onderwerp van een blijspel koos. Een jong echtpaar komt laat thuis van een gemaskerd bal en dan blijkt, dat hun huwelijksgeluk niet zoo ideaal is, als verwacht mocht worden. Zij door haar echtgenoot teveel beschouwd sis poppetje is onvoldaan terwijl de echtgenoot, een ijdeltuit van een acteur, teveel met zichzelf is ingenomen om te be merken, wat er met zijn poppe-vrouwtje aan de hand is. Tengevolge van een wed- den&hap springt dan opeens een „vreem deling" door hst raam naar binnen en toont den acteur, dat hij betg: het werke lijke leven spelen kan dan tooneelspelen; hij is de roekelooze ridder, die met weer- galooze flair het vrouwtje dreigt te scha ken voor de oogen van den verbluften ac teur, maar ten slotte toch faalt, want het vrouwtje blijft haar echtgenoot trouw en de rider verdwijnt weer door het raam. De uitwerking van dit speelsche spel met het leven is knap en'de dialoog is vernuf tig en sprankelend, maar stelt daardoor hooge eischen aan de acteurs. Temeer om dat het gansche spel gedragen wordt door slechts drie figuren. Maar, het moet erkend worden, dit drietal heeft de proef glansrijk doorstaan. Mej. E. K. Back speelde de wis selende stemmingen van het vrouwtje Liesje met juist begrip, terwijl de heer C. de Monchy den arroganten maar charman- ten „roofridder" zeer aannemelijk uitbeeld de. De heer W. Blok, aanvankelijk wat on zeker en nerveus, was later in kracht, zoo dat het een zeer goed sluitend geheel werd. De twee andere figuren van Trientje (mej. M. M. v, d. Klaauw) en Jan (de heer J. W. Snellen) hangen er te los bij om er veel van te maken. De regie bleek bij Albert v, Doorn in kundige handen te zijn. Het spel had een verdiend succes. De burgemeester en zijn echtgenoote, de rec tor-ma gnificus. prof. Cleveringa, verschei dene hoogleeraren en de bewoners van de Civitas Academica woonden de voorstelling bij. Aan het einde de noodige toespraken en huldigende woorden. Het ligt in de bedoe ling het spel voor de burgerij te herhalen op Zaterdag 30 November a.s. Cabaretavond „Kunst en Ontspanning". De stichting „Kunst en Ontspanning", welke in den korten tijd van haar bestaan zulk een welverdiende populariteit ont moet, had gisteravond in de geheel bezet te Stadsgehoorzaal een cabaret-avond be legd, waarvoor zij zich de medewerking had verzekerd van het gezelschap van Herman Tholen. Namens K. en O. heette Herman Stenz allen welkom om er tevens met nadruk op te wijzen dat de door K. en O. georgani seerde zangavonden en filmmiddagen bui ten de vijf avonden vallen, welke door de leden van K. en O. kunnen worden be zocht. In een vlot tempo bracht het gezelschap van Herman Tholen dezen avond de revue „Niéts zwart, alles wit", een bont pro gramma van muziek, zang en dans, waar mede de aanwezigen zich uitermate heb ben geamuseerd. En daar was dan ook alle reden voor. Wat deden de Annabelles, twee lieve meisjes in aardige toiletjes, met zang en dans haar best !En dan Co van der Heide Wyma in zijn paraphrase op be kende melodietjes. Ongelooflijk! Verder was er de goudblonde Tini Lavell in vele kostelijke creaties, waarvan wij vooral die van „juffrouw Jansen" willen noemen en Gerry, een conferencier met goede humor en een gewaardeerd medewerker in enkele rake scènes. En tenslotte was daar Her man Tholen, de zanger van het Holland- sche lied, wiens enthousiasme op spelers en publiek al spoedig oversloeg en die in zijn zoon Pim zulk een voortreffelijke te genspeler heeft gevonden, zoo zelfs, dat het ons weer deed denken aan de dagen van Tholen en van Lier. Kortom een avond van vroolijkheid en stemming, zoo- alS' slechts een Herman Tholen, die weet te brengen. K. en O. had, zooals reeds zoo vele malen, ook nu een goede keus gedaan. Maandagavond volgt een herhaling. KON. NED. GROFSMEDERIJ. Gistermiddag werd een buitengewone al- gemeene vergadering van aandeelhouders gehouden van de Kon. Ned. Grofsmederij te Leiden onder presidium van den presi dent-commissaris, den heer N, C. F. van Ginkel. Tegenwoordig waren 7 aandeelhouders vertegenwoordigend 23 aandeelen en even- zooveel stemmen uitbrengend. Nadat de notulen der vorige vergadering waren goedgekeurd, herinnerde de presi dent-commissaris, eraan, dat door het ver trek van den tweeden directeur, den heer ir. J. N. Hiensch een vacature is ontstaan, waarin binnen zes maanden moet worden voorzien .tenzij een algemeene vergadering een besluit tot niet-vervulling goedkeurt. In verband met een en ander stelden com missarissen voor de tweede directeurs plaats voorloopig niet te vervullen. Dit voorstel werd zonder eenige discussie door de vergadering goedgekeurd. Een voorstel om aan de heeren S. G. Bou- man en J. van Dijk gezamenlijke algemeene procuratie te verleenen werd eveneens goedgekeurd. Door den heer Diepenveen werd hierna geïnformeerd naar den toestand van het bedrijf en de vooruitzichten dienaangaan de, waaromtrent de voorz. mededeelde, dat de resultaten zoowel als de omzet over de eerste helft van 1946 niet onbevredigend waren te noemen. Wat de vooruitzichten aangaat, deelde hij mede, dat alle werk plaatsen tot het einde van 1947 ruim van werk zijn voorzien. De materiaalvoorziening is niet ongunstig te noemen, hoewel de ver zorging hiervan nog steeds zorg blijft ba ren. De laatste maanden is de energievoor ziening aanzienlijk verbeterd. Gedurende het eerste halfjaar was het zeer moeilijk de personeelssterkte op te voeren en daar door de zoo noodige productievergrooting te bereiken. De laatste maanden is hierin echter belangrijke verbetering gekomen. Werden tijdens de bezetting geen machi nes en werktuigen weggevoerd, de in den winter 19441945 in beslaggenonien ankers en kettingen werden inmidels, op een klein deel na, terugontvangen. Met de voorgenomen vernieuwing en verbetering der installaties zijn intusschen belangrijke vorderingen gemaakt. Het is n.l. mogelijk gebleken een belangrijk be drag aan nieuwe machines te investeeren, waarvan een gedeelte reeds in bedrijf is ge steld. Wat de resultaten over het tweede halfjaar aangaat, kon spr. mededeelen, dat het zich laat aanzien, dat deze bij die van het eerste zeker niet zullen achter blijven. Hierna volgde sluiting der vergadering. WIT-GELE KRUIS. Officieel opgericht. Mlsn kan er over disputeeren, of er niet hier en daar een vereeniging kan verdwij nen, en deze vraag bevestigend beantwoor den. Gisteren is echter in Leiden het aan tal vereenigingen met één vermeerderd. En niemand zal er over willen disputeeren, of dat goed is. Het is goed en wij wen- schen er Leiden van harte geluk mee. Die vereeniging is: de af deeling Leiden van het Wit-Gele Kruis. Eigenlijk werkt deze afdee- ling al eenigen tijd in Leiden, maar zij be stond nog niet officieel, zooals de voorzit ter van het voorloopig bestuur, mr. Don ders, gisteravond uiteenzette. In den oor logstijd is op verzoek van den hoogeerw. heer Deken Ho-mulle een comité de werk zaamheden begonnen; een comité, waarvan mr. Donders voorzitter was en waarin zit ting hadden de dames mevr. v. Kampen hout en mej. Reniers en de heeren dr. Nie- mers en Wilmer. Dat comité is aan het werk gegaan. Er is tot stand gekomen een Kraam-centrum, omvattende de verschillende vereenigin gen, die zich de kraamverzorging ten doel stellen; er is begonnen met een cursus voor kraamverzorgsters door bedoeld Centrum, waarbij de godsdienstige belangen worden behartigd door kapelaan Sluys. Gisteravond werd door het voorloopig bestuur voorgesteld, de afdeeling officieel op te richten en een definitief bestuur te kiezen, waartoe werd besloten. De statuten werden, zooals zij zijn voor gelegd door de Prov. Bond van het W.-G. Kruis, met algemeene stemmen der aan wezigen aangenomen en het te kiezen be stuur werd opgedragen de koninklijke goedkeuring te vragen. Eveneens werd met algemeene stemmen aangenomen het huis houdelijk reglement, behoudens art. 34, dat handelt over de wijkverpleging. Zooals men weet, bestaat in Leiden een katholieke ver. voor wijkverpleging. Hierna werd mr. Donders by acclamatie N.V. PHILIPS' VERKOOP-MAATSCHAPPIJ V. NEDERLAND tot voorzitter gekozen en dr. Niemer tot lid. In de plaats van de drie andere leden van het voorloopig bestuur, die zich niet verkiesbaar stelden, werden eveneens bij acclamatie gekozen: mej. E. Aalders en de heeren J. Schlafcmann en J. Kroone. De voorzitter dankte ten slotte zeer in 't bijzonder de dames v. Kampenhout en Reniers, die zeer vele jaren hun beste krachten hebben gegeven aan de Kath. Ver. voor Kraamverzorging, die nu is op gericht; beiden als bestuurslid en mej. Re niers bovendien, geheel belangloos, als ad ministratrice. Woensdag j.l. neeft de winkeliers combinatie Haarlemmerstraat een druk be zochte vergadering in „Zomerzorg" gehou den. De aanwezigen werden verzocht de combinatie intact te houden en de Haar lemmerstraat als winkelstraat op de eer ste plaats te stellen, zooals vroeger. Na- 'dat de contributie was vastgesteld hebben de leden in een geanimeerde vergadering de problemen van het heden besproken o.a, om in combinatie te adverteeren. Hier na keerden de leden voldaan huiswaarts. Het Secretariaat is gevestigd: Haarlem merstraat 75, Tel. 22801. Het personeel van het Sociaal Advies bureau, over welk Instituut wij gisteren een bericht plaatsten, oppert ernstige be zwaren over den werktijd, welke onze cou rant dezen werkers op Zaterdag heeft toe bedeeld. In onze courant stond nl., dat het bureau op Zaterdag geopend is van 923 uur: dit moet zijn van 912 uur. UITREIKING BONKAARTEN. Morgen bonkaarten afhalen voor de Iet- der H vanaf Hom tot en met einde H. Afhalen schoenen bonnen letters W, X, Y en Z. BURG. STAND. Geboren: Cornelia Bernarda Maria Gem ma, dr. van B. J. J. Hoogweg en A. Kooij- man; Geeltje Maria, dr. van A Bakker en H. Stroombergen; Johanna Maria, dr. van J. de Tombe en M. A. H. de Vroom, Yvon ne Ludovica Mathilda, dr. van P. J. C. Lut en J. A. M Neuteboom; Apolonia Cornelia Jacoba, dr. van S. A. van Leeuwen en A. M. L. Verdegaal. Overleden: C. Siekerman, man 60 j.r. Getrouwd: N. J de Groot jm. en P. H. Linthout jd. Ondertrouwd: H. Blansjaar wednr. 55 j. en C. J. Verbeek wea. 47 j.; J. Broersma jm. 28 j. en J. Dreef jd 19 j.; J. Dreef wednr 55 jr. en M. Zwanenburg jl. 42 jd.; H. van Ham jm. 22 j. en H. van Werkhoven jd. 18 jr.; J. A Stam jm. 27 jr. en H. E. J. van der Tuijn jd. 26 jr.; B. Pleij jm. 24 jr. en P. A. van Egmond jd. 23 jr.; J. Labrujère jm. •33 jr en C. Keijzer jd. 26 jr.; J. de Roode jm. 28 jr. en J. H. Burgerjon jd. 20 jr.; C. van der Molen jm. 28 jr. en J. M. van der Linden jd. 25 jr.; J Teeuwen jm. 32 jr. en H. Janssen jd. 24 jr.: H. Hollander jm. 33 jr. en Q. A. Ligny jd. 23 jr. OFFICIEELE PUBLICATIES. UITREIKING BONKAARTEN. Van Maandag 25 November tot en met Zaterdag 30 November zal volgens onder staand schema uitreiking plaats hebben van bonkaarten 701. Men behoeft alléén de Stamkaarten me de te brengen, daar ditmaal de inlegvellen geen dienst doen. Personen geboren in: 1926 of eerder ontvangen een A bonkaart. 1927 t/m 1932 ontvangen een B bonkaart. 1933 t/m 1942 ontvangen een C bonkaart. 1943 t/m 1945 ontvangen een D bonkaart. 1946 ontvangen een E bonkaart. De uitreiking vindt plaats aan de loket ten 1, 2, 3, en 4, van het Distributiekantoor ingang Langebrug van 8.30 tot 12 uur en van 1416 uur. 's Zaterdags van 8.30 tot 10.30 uur naar alphabetische volgorde en wel: I, J, K t/m Ki Maandag 25 Nov. 1946. K vanaf Kl t/m Kr. Dinsdag 26 Nov. K vanaf Ku t/m einde K. en L t/m Lo Woensdag 27 Nov. L vanaf Li t/m einde L en M t/m Me Donderdag 28 Nov. M vanaf Mi t/einde M en N Vrijdag 29 November. O Zaterdag 30 Nov. Voor de overige letters zal nog een na dere bekendmaking volgen. 2271 OFFICIEELE PUBLICATIE. Hebt gij gebrek aan kleeding, schoeisel, beddegoed, keukengerei e.d., en beschikt gij niet over voldoende geldmiddelen, dan zal misschien het Consumentencrediet voor u uitkomst kunnen brengen. Wendt u daartoe tot het Bureau voor den Districtsraad, Nieuwsteeg 4, waar u eiken dag van 912.30 en van 25 uur in lichtingen kunt bekomen. Bovendien Dins dag- en Donderdagavond van 79 uur. Ook de gezamenlijke vakorganisaties willen u van voorlichting dienen en hou den daartoe zitting Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond van 7—9 uur op het Stadhuis kamer 135, ingang Breestraat, Eén Telefoontje in de krant Helpt U met alles uit den brand ALPHEN AAN DEN RIJN De knoeierijen aan de slachtplaats. Het onderzoek inzake het event, oprechtmatig toeëigenen van vet door de slachtploeg van de Alphensche slagers is geëindigd. Alle slagers zijn verhoord, doch veel resultaat is echter niet bereikt. Hoewel uit de sla gerskringen zelf veel geruchten afkomstig waren over het zich toeëigenen van groote kwantums vet door de slachtploeg, is dit óf een gevolg geweest van concurrentie- nijd óf men heeft er niet mee voor den dag willen komen. Feit is dat aan alle sla gers (32 in getal) gevraagd is of ze prijs stelden op een strafvervolging van de hee ren slachters. 30 wilden hun collega's daar aan niet blootgesteld zien, één antwoord de bevestigend, en één was de vraag geen antwoord waard. Het resultaat is gewor den, dat de politie een uitvoerig proces verbaal heeft opgemaakt en dit is den Of ficier van Justitie toegezonden. In den nacht, dat de overval plaats vond op het abattoir, was inderdaad niet meer vet voor 11 man beschikbaar gesteld dan 34 pond (wat altijd nog 34 pond teveel is). Het schijnt wel vast te staan dat dit een vrij algemeene regeling is, die oogluikend door de P.T.C. wordt toegestaan. De slachtloonen, die voorheen bestonden uit ƒ2.50 per koe, door 6 man te verdee- len, zijn verhoogd tot 6.per koe, zoo dat ieder thans ƒ1.ontvangt. In aanmer king genomen dat normaal minstens 15 dieren om hals gebracht worden, is er dus nu wel een slordige duit aan te verdienen. Laat ons hopen, dat het resultaat van deze affaire zal zijn, dat nu inderdaad allen zich houden aan den regel, dat van distributie goederen allen een gelijke portie toekomt. Niet den één 3 pond en den ander een ons of heelemaal niets. En verder dient nog af gewacht of de Officier van Justitie de zaak van zooveel belang acht, dat hij de zaak voor de Rechtbank zal brengen. HOOGMADE Tooneel. Door een misverstand is tot onze spijt weggelaten, dat de opvoering van het tooneelstuk „Garcia Moreno" mede werd bijgewoond door den burgemeester van Woubrugge. LEIDERDORP Tennisclub. Op 23 November a.s. or ganiseert de Leiderdorpsche Tennisclub „de Munnik" een bazar in „Het Wapen van Leiderdorp" aan de Bruggestraat te Leider dorp. De bazar is geopend van 1417.30 uur en van 1923 uur. NIEUWKOOP Kath. Jongerenbeweging. Voor het eerst sedert haar bestaan trad de N.K.J.B. hier in Nieuwkoop in het openbaar op, door het geven van een ouderavond. Na een in leiding door den adviseur Vroonhof wer den de jongemannen opgeroepen om aan te treden voor de openingsmarsch, die door hen keurig werd uitgevoerd. Nadat achter de coulissen een hoornblazer met marsch- lied gespeeld had, werd het door de jon gens overgenomen, het openingsgebed ge declameerd, waarna de marsch werd her haald De beldenherdenking, die nu volg de, maakte op Je aanwezigen een diepen indruk. Aan het einde werd door allen het Volkslied gezongen. Een als „heer" gekleed persoon trad nu voor het voetlicht en ging het publiek eens met hoogdravende woor den „toespreken". Plotseling werd hem het woord ontnomen door een der jongeren, die toen met het publiek de „hallo"-canon ging zingen, als algemeene begroeting. Hierme de werd tevens het lichte gedeelte van het program ingezet. Drie Kajotters uit Woer den verleenden hui. medewerking door en kele prachtige nummers muziek ten gehoo- re te brengen. Verder werden door onze N.K.J.B.-ers twee tooneelspelen uitge voerd, die de menschen vele malen deden schaterlachen. Afgewisseld door enkele nummertjes massazang werd het een mooie avond, waarmede de katholieke jongeren, naar wij hopen, een flinke aanloop hebben genomen, en er nu wel van overtuigd zul len zijn, dat er met aller medewerking en onder leiding van de jongeren zelf wel iets te bereiken is. In deze 2ln prak ook de Aalmoezenier, Pastoor Vloothuis, die aan het einde van den avond enkele woorden van dank bracht aan al degenen, die tijd en moeite hebben gegeven om dit te bereiken. Een bijzonder woord van dank werd gericht tot de Ka jotters uit Woerden. N.K.J.B,, vooruit! NOORD WIJK Mij. v. Tuinbouw. De Novemberver- gadering van de Mij. mocht zich in een goede opkomst verheugen. Ingezonden was een pracht bak met bloeiende violen van de fa. v. Bohemen, eenige vazen Chry santhen en een collectie Paperwhites. De 2e voorz., de heer P. de Groot, opende deze bijeenkomst met een korte beschouwing over de wisseling van het Weer, welke met zich meebrengt een groote schakeering in onze natuur; waarna hij met een speciaal woordje de prijzen uitreikte aan de prijs winnaars van de groenten-expositie tw. Ie pr. W. Bosman, 2e pr. A. J. v. Zuylen, 3e pr. F. v. Zuyten, 4e pr. J Schippers. Het financieel overzicht, hetwelk liep over de laatste vier jaar. gaf aan dat de kaspositie gezond was, terwijl het ledental de hon derd nadert. Op voorstel van een der le den zal zoo mogelijk in Januari een excur sie worden gehouden naar de proeftuin van de Rijksbollenschool te Lisse voor het bezichtigen van broeiproeven, ziektebe strijding enz. Voor een bindcursus is het bestuur in onderhandeling getreden met den Rijkstulnbouwconsulent. Voor de vol gende bijeenkomst komt op de agenda het inzenden van kamerplanten, waarvoor spe ciale prijsjes zullen worden uitgeloofd. In 1947 zal weer in eere hersteld worden de Lathyrus-expositie. Den heer Bosman werd opgedragen de zaden aan te schaffen, zoo dat wij volgend voorjaar weer kunnen ge nieten van de schitterende „Sweet Peas". Wijntje en Trijntje. Deze twee wpr- den altijd in één adem genoemd, omdat zij hand aan hand plegen te gaan. Dat zy el kaar vijandig gezind zijn, komt niet vaak voor, doch dezer dagen was dit toch het geval. Twee werklieden, J- G., 19 jaar en C. V. 32 jaar oud, verrichtten tijdens af wezigheid van den eigenaar werkzaamhe den in een café-rest. alhier en, hoewel de begeerlijke dranken buiten hun bereik wa ren gesteld, wisten zij niettemin de berg plaats wel te vinden. Zij wisten uit den kelder twee flesschen portwijn te „fles- schen" en staken die in den zak van hun jassen. Ze hadden niet alleen „buiten den waard gerekend", maar ook buiten Tryntje, in dit geval het dienstmeisje, dat door het openstaan van het kelderluik argwaan op vatte en de jassen inspecteerde. Ze vond do buit en waarschuwde direct de politie. Nog vóór het tweetal goed besefte, dat de diefstal was ontdekt., werden ze in het nek vel gepakt en konden op het polFiebureau r.iets anders doen oan hun zonden \olledig biechten. Behalve, dat zij straks de tol van nun misstap voor'oen rechter zullen moe ten betalen, is hun straf op dit oogenblik ai gedeeltelijk ingegaan. Zij zijn n.l. door hun patroon op staanden voet ontslagen, teen deze van het geval kennis kreeg. Inbraak. In een bollenschuur aan de Wilhelminastraat hebben zich" Inbrekers toegang verse, m't en ten uadeeie van den heer C. tien zakken met gladiolen-bollen medegenomen, ter waa*3e var ongeveer f 400.De dadtrs zijn tot neder: nog on bekend, maar de politie heeft, reóds eenige aanwijzingen, die mogelijk tot on 'dekking kunnen leiden Glasactie. Eet ingezamelde glas in de ze gemeente zal Dinsdag 26 Nov. as. met 3 vrachtwagens women vervoerd naar Nij megen, welke zwaar getroffen stad 200.000 cvJ 2 glas noodlg heeft. De burge:."ti.-:ter van Nijmegen zal op de Waalbrug de zending van deze 1500 MM.2 glas in onivor.gst ne men. Naast eenige comité-leden zullen ook 9 schilders^n een timmerman mee trekken. NOORD WIJKERHOUT Ruiten troef. Dinsdag j.l. is het op gehaalde glas (pl.m. 450 M2) per vracht auto naar Nijmegen vervoerd. Een aantal schilders uit Noord wij kerhout is meege gaan om het glas gratis in te zetten. Bij aankomst in Nijmegen bleek, dat het glas aldaar dringend noodig was. Zelfs de 450 M2 uit Noordwijkerhout is als het ware een druppel op een gloeiende plaat, aan gezien naar schatting nog 10Q.O00 M2 glas noodig is. Toch was men in Nijmegen zeer verheugd, omdat weer eenige straten ge holpen zijn. Personalia. De heer A. van Elzakker, alhier, is benoemd tot onderwijzer aan de R.K. Jongensschool alhier. RIJNSATERWOUDE GEMEENTERAAD. De Raad dezer gemeente kwam in open bare vergadering bijeen ter behandeling van een korte agenda. Voorzitter was bur gemeester Bakhuizen. Aanwezig waren al le leden. De voorzitter doet mededeeling van eenige disposities van Gedeputeerde Staten op Raadsbesluiten in de vorige ver gadering genoemen. Door Gedeputeerde Staten zijn thans ook vastgesteld de ge meenterekeningen 1941 en 1942. Op voorstel van B. en W. besluit de Raad tot het aangaan van een rekening-courant overeenkomst met de Bank voor Nederl. Gemeenten. De gemeente zal in maximum gedurende het jaar 1947 mogen opnemen 33000.voor de gewone uitgaven. De voorzitter deelt mede dat Ged. Staten heb ben bericht dat zij geen hoogere bijdrage kunnen verleenen in het onderhoud der we gen. De voorzitter deelt mede, dat de heer C. P. Belonje, onderwijzer aan de O.L.- school in militairen dienst opgeroepen is en wel met ingang van 7 November j.l. B. en W. hebben den heer Gaillard, gep. hoofd eener school te Alphen aan den Rijn bereid gevonden om voorloopig in deze va cature waar te nemen De voorz. hoopt dat het den heer Gaillard zal bevallen en dat hij geruimen tijd in dienst zal blijven. B. en W. hebben aan den heer C. P. Belonje verlof verleend. De Raad staat dan een crediet toe voor het aanschaffen van enkele waarschuwings borden. De voor. deelt mede dat B. en W. aan een deskundige hebben opgedragen om plannen te maken tot verbetering van de wegen. De Raad kan zich hiermede ver eenigen, al zal het heel wat kosten. De we gen moeten toch weder in een behoorlijken staat komen. B. en W. denken reeds spoe dig met de noodige voorstellen bij den Raad aan te komen. Naar aanleiding van het Kon. Besluit dd 15 Jan. 1946 besluit de Raad enkele wijzigingen aan te brengen in het besluit voorloopige maatregelen be zoldiging gemeentepersoneel. De heer S. J. Visser stelt voor adhaesic te betuigen aan het besluit van den Raad der gemeente Al phen aan den Rijn, waardoor de mogelijk heid geopend wordt om in den vleeschkeu- ringskring Alphen aan den Rijn de huis slachtingen weder op de boerderij en aan huis te doen plaats hebben. Met alg. stem men besluit de Raad hiertoe. De heer Bergshoeff dringt op een spoedi ge bestrijding der ratten aan. De voorz. deelt mede dat de bestrijding in het voor jaar 1947 ter hand zal worden genomen. Hij wijst er op dat het trottoir bij het Nutsgebouw begint te verzakken. De voorz. zegt een spoedige verbetering toé. Ten slot te informeert de heer Bergshoeff nog naar het geneeskundig schooltoezicht. De voor zitter deelt mede, dat Rynsaterwoude be hoort tot de Schoolartsendienst Kring Bo degraven. De Dienst zal in dezen kring wel spoedig gereed zijn. Binnenkort zal de ge meenschappelijke regeling wel in den Raad behandeld worden. Daarna volgt sluiting. RIJP WETERING Uitvoering. Op Zondag 24 en Maandag 25 November geeft in café „Rustoord1" dc tooneelvereeniging „De Dilettant" een uit voering van het spel in 3 bedrijven: „Moe der in nood". De uitvoering begint te 8 uur. Voor plaatsverkoop zie advertentie van morgen. SASSENHEIM MECHANISATIE IN HET BOLLENVAK. Op den tuin van de fa. van Zonneveld werd een nieuwe machine gedemonstreerd voor het planten van bloembollen. Het be treft hier een lichte en betrekkelijk kleine machine, die door haar geringe omvang en gemakkelijke wendbaarheid overal kan worden gebruikt. Ze bevindt zich top hot oogenblik nog min of meer in het stadium van het experiment en wordt alleen nog maar gebruikt voor het planten van tul pen. Er zullen nog verschillende verande ringen worden aangebracht en dan zal ze ongetwijfeld ook voor andere soorten ge schikt zyn. De demonstratie vond plaats onder de auspiciën van een groep die de mechani- satfe-mogelijkheden in het bloembollen- bedrijf bestudeert De proef kan over het algemeen als geslaagd worden beschouwd. Collecte. Niet minder dan 717.78 was de opbrengst der collecte voor „Sima- vi", welke alhier gehouden werd. Personalia. Voor het diploma kantoor stenograaf slaagde te Leiden onze plaats- genoote, mej. B. Beerhorst. Voor het di ploma typist(e) slaagden de dames S. E. Krüger en A. Lefeber te Lisse, alsmede de heer T. T. Zwartjes te Voorhout.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 3