iDeCcicbelicSoti/fcci/nt Nog 33.425 gedetineerden in de kampen Ondernemerskringen deelen v. Mook's optimisme niet Terreur bij verkiezingen in Roemenië TRUMAN TEGEN LEWIS Wie zal de sterkste blijken in Amerika? Tsjecho-SIowakije wil zijn cultureele vrijheid bewaren Geen oponthoud aan de grensstations OP KORTE GOLF VRIJDAG 22 NOV. 1946 Bureaux: Papengracht 32. Leiden Giro 103003. Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen f 0.26 per week, 1.10 p. mnd. ƒ3.25 p. kwartaal Franco p. post f 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 10943 Hoofdred.: Rector H. SONDAAL en TH. WILMER. Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent p. m.m. Bü contract belangrijke korting. „Invasie" in Hoorn. Door onderdeelen van het Nederlandsche leger werd in de omger ving van Hoorn een schijn-invasie uitgevoerd met een aantal landingsvaartuigen. Min. v. Maarseveen „Berechting moet op korten termijn afloopen" Minister Van Maarseveen deelde gister middag bij de behandeling van de begroo ting van justitie in de Tweede Kamer mede, üat op 16 November nog 33.425 ge detineerden in de kampen verbleven. Sinds 15 October is er dus een vermindering van 5500. Gezien den van alle kanten in de Ka mer geoefenden aandrang, zal de minister er toe overgaan, couranten en tijdschrif ten in de kampen toe te laten. Naar aan leiding van een vraag van mr. Stokvis bij de replieken, zei de minister nog: „Ik heb niet met zooveel woorden gezegd, dat ook de „Waarheid" in de kampen zal worden toegelaten". De berechting van politieke delinquen ten moet op korten termijn .afloopen. In bepaalde gevallen zal de minister gebruik maken van zijn bevoegdheid, den straftijd te bekorten. De minister is er niet voor, in de toe komst geen enkele doodstraf meer te doen voltrekken Een wetsontwerp tot vereenvoudiging van de bijzondere rechtspleging is in voor bereiding. Er zullen meer zaken naar de tribunalen verwezen moeten worden. Nadat minister Van Maarseveen zijn eer ste begrooting }iad binnengehaald, zag hij nog een wetsontwerp tot kostelooze natu ralisatie van een twintigtal oud-Spanje- strijders aangenomen. Men is daarna aan „Binnenlandsche Za ken" begonnen. De heer Kortenhorst (K.V.P.) had de uitvoering der plannen van de regeering ten opzichte der politieke delinquenten toegejuicht. Er is een kentering gekomen, aldus spr. De wijziging in de rechtsover tuiging heeft voortgang gemaakt. Deze de batten hebben z.i. opgeleverd een serie zelfbeschuldigingen van de vertegenwoor digers van het Nederlandsche volk. Spr. releveert het Herderlijk Schrijven der Bisschoppen ter zake. Wanneer de kop stukken van het landverraad direct wa ren gearresteerd en op korten termijn be recht zou aan het gevoel van rechtvaar digheid tegemoet gekomen zijn en de rest zou gemakkelijker zijn verloopen. Voorts informeerde spr. naar de hiërarchische orde van de P.R.A. Heeft de minister dit opsporingsapparaat voldoende in de hand, Hij vroeg, in verband met het B.N.V., wat het resultaat geweest is van 's ministers onderzoekingen naar aanleiding van poli tieke moorden en aanslagen, die hebben plaats gehad, zoo op ir. Guljé en den bom aanslag op den deken van de orde van advocaten te Maastricht mr. van Oppen. Spr. bepleitte verbetering van het recht der verdediging. Hij vroeg ten aanzien der strafbare collaboratie, of het geen aanbe veling verdient te bevorderen dat normaal de zuivering van het bedrijfsleven vooraf gaat a!an de berechting door het- bijzondere gerechtshof. Naar sprekers oordeel is het gewenscht, dat het beheer over het ver mogen van politiek vervolgden wordt op geheven aanstonds na de uitspraak, ook al heeft de executie nog niet plaats gehad; daarvoor vraagt hij een nadere regeïng. Hij vroeg den minister of het wel juist is, dat in verband met de bijzondere rechts pleging van ambtenaren der rechterlijke macht zonder bijzondere vergoeding, bui tengewone prestaties worden geëischt. Tenslotte vroeg hij den minister zijn ge dachten eens te laten gaan over den maat regel van amnestie, welke na iederen oor log overal aan de orde komt. De minister heeft de gestelde vragen ten deele beantwoord en ten deele in over weging genomen. Kamer beschouwt Hooge Raadkwestie als afgedaan De Tweede Kamer heeft gisteren verwor pen een door den heer Donker (P. v. d. A.) ingediende motie, luidende: „De Kamer spreekt haar teleurstelling uit over het beleid van den Hoogen Raad tijdens de be zetting, alsmede over het feit, dat de leden van den Hoogen Raad na de bevrijding hun zetels niet ter beschikking hebben ge steld". Hiermede heeft de 2de Kamer te kennen gegeven, dat zij de kwestie van den Hoogen Raad verder zal laten rusten en dat zij tevreden is met de oplossing, die de mi nister voor deze zaak heeft gevonden door de benoeming van mr. Donner tot presi dent. De motie werd verworpen met 45 tegen 20 stemmen. Alleen de P. v. d. A. en de C. P. N. stemden vóór, terwijl eenige leden van de P. v. d. A. zich kennelijk met opzet vóór de stemming verwijderd hadden. 31 MEI VOLKS- EN BEDR1JFSTELLING. Behoudens goedkeuring der Staten-Gene- raal is de voorgenomen volks- en bedrijfs- telling thans bepaald op 31 Mei van het volgend jaar. In het Iersche parlement zijn gister avond twee moties besproken inzake het proces tegen mgr. Stepinac, den primaat van Kroatië. De eerste motie, die was ingediend door het 'onafhankelijke lid, Dillon, vroeg het parlement zijn afschuw uit te spreken over dit proces, dat „een aanfluting is van het recht". Hij deed een beroep op alle chris telijke volken „dit pseudo-proces te brand merken voor wat het was: een kluchtspel, dat in elkaar werd gezet om het Christen dom te belasteren". Een tweede motie, van de Valera, stelde voor, het feit, dat Eire „diep bezorgd is over het onrechtvaardige proces van den aartsbisschop en de bewijzen van een gods dienstvervolging in bepaalde deelen van Euopa", ter kennis te brengen van alle lan den, waarmee Eire diplomatieke betrekkin gen onderhoudt en verder aan alle vrij heidslievende volken. Twijfel aan gunstige invloed van Cheribon. Uit gesprekken met verscheidene figu ren uit de zakenwereld te Amsterdam, die directe belangen in Indonsië hebben, heeft een verslaggevei van het A. N. P. den in druk gekregen, dat aan een gunstigen in vloed van het te Cheribon bereikte resul taat op het economisch herstel van Indo nesië wordt get wij feld. Hoewel alle ondernemers en fabrikan ten de productie en den handel gaarne zoo spoedig mogelijk willen hervatten, bestaat er groote onzekerheir over de gevolgen van de overeenkomst op de Nederlandsche en buitenlandsche economische en finan- cieele belangen. In het accoord is weliswaar een clau sule opgenomen, welke teruggave van al len eigendom aan den oorspronkelijken bezitter .inhoudt, doch zoo vraagt men zich af, welke garanties bestaan er voor een rustige en onbelemmerde activiteit op economisch gebied? welke voorwaarden zal de republikeinsche regeering stellen ten aanzien van b.v. directie, personeel, loonen, belastingen, enz.? In ieder geval, aldus de opinie in deze kringen is het bijna (bijna? Wij achten dit nog zoo zeker niet! Red.) vanzelfspre kend, dat de Indonesiërs als eerste eisch zullen stellen, dat de maatschappijen voortaan hun zetel in Indonesië hebben en riet van Holland uit meer bestuurd mo gen worden. Daarop aansluitend rijst dan de vraag, of het Nederlandsche publiek be reid zal zijn, zonder dat grootere finan- cteele en economische garanties bestaan, kapitaal in dergelijke maatschappijen te Valsche stembiljetten doen communisten zegevieren Radio Moskou heeft gisteravond de offi cieele uit Boekarest ontvangen cijfers van de Roemeensche verkiezingen medegedeeld. De regeeringscoalitie heeft een groote meer derheid in het nieuwe parlement behaald. De cijfers waren: Democratisch Blok (regeerings coalitie) 348 zetels Nationale Boerenpartij 32 zetels Hongaarsche Nationale Liga (in Transsylvanië) 25 zetels Nationale Liberale Partij 3 zetels Democratische Boerenpartij 2 zetels Negentig procent der kiesgerechtigden bracht, zijn stem uit, aldus radio Moskou. Wat radio-Moskou echter niet mededeelt, is, dat er rond deze verkiezingen een ware terreur heeft gewoed. Op vele plaatsen werd het den oppositie leden onmogelijk gemaakt, hun stem uit te brengen. Duizenden hunner kiezers kwa- Voor Hoeden, lint en garneering naar Hoeden vanaf (12.50 Vervormen in alle gewenschte modellen TEVENS H0EDENM0DISTE GEVRAAGD men overigens op de lijsten niet voor. Vaak waren de stembussen al vol, vóór de stem ming begon. De minister van staat, Mihail Romnicea- nu, lid der nationale liberale partij (oppo sitie), werd te Galatz ernstig gewond. Te Londen is een rapport over deze ver kiezingen uitgebracht, waarin o.m. wordt gezegd, dat er een groot aantal stembiljet ten was, waarop het vakje achter den naam van den regeeringscandidaat reeds van te voren was ingevuld. De gegevens van het rapport, schijnen zóó verbijsterend te zijn, dat het niet onmogelijk is, dat de Britsche regeering haar erkenning van de Roemeen sche regeering in Febr. van dit jaar weer intrekt. investeeren of de investeeringen te hand haven. Om deze redenen deelt men in de zaken wereld niet het optimisme van dr. van Mook ten aanzien van het Indonesisch economisch herstel. Men tast eveneens in het duister betref fende een waarschijnlijk in gang zijnde revolutie in de wijze van gronduitgifte, waardoor de exploitatie van ondernemin gen op geheel andere basis dan voor den oorlog gesteld zou kunnen worden. Anderzijds neemt men als zeker aan, dat indien de Indonesiërs economisch her stel en een hoogcre levensstandaard wer kelijk wenschen, zij verplicht zijn zoodani ge voorwaarden te stellen, dat hierdoor buitenlandsch initiatief en kapitaal kun nen worden aangetrokken. In dit verband verneemt de A. N. P.- verslaggever, dat een commissie van drie thans te I^tavia onderhandelingen voert over "het herstel van de Java-suiker-in- dustrie Gisteren is, zooals gemeld, de groote strijd tusschen de Amerikaansche regee ring en de mijnwerkers ontbrand. Het gaat er nu om, wie de sterkste is: Tru man of Lewis, de mijnwerkersleider. De Amerikaansche regeering heeft gis teravond het federale districtsgerechtshof gevraagd om een gerechtelijke actie tegen John Lewis in te stellen wegens onge hoorzaamheid aan de rechtbank. De regeering kan hier gebruik maken van de wet Smith-Connally, die iedere aansporing tot staking in ondernemingen, welke in bedrijf zijn bij de regeering, verbiedt. Men bestudeert de mogelijkheid, om langs wettelijken weg het fonds van het mijnwerkerssyndicaat te blokkeeren. Dit fonds is 13,5 millioen dollar groot. Tot zoover het strijdplan. In officieele kringen volgt men nauwlet tend de reacties van de arbeiders. De A. F. L. met haar 7 millioen leden en de C.I.O. met 6 millioen leden hebben Lewis in feite haar moreelen steun gegeven. De mijnwerkersstakin" was Woensdag practisch reeds begonnen, daar toen reeds een derde deel der 400.000 mijnwerkers het werk hebben neergelegd. Woensdag avond hadden 500 mijnen haar deuren moeten sluiten. De regeering heeft maatregelen getrof fen voor rantsoeneering van electriciteit en van gas en heeft ook andere maatrege len ter besparing van brandstoffen op het oog. Officieele functionarissen hebben ver klaard, dat vooreerst de levensmiddelen verzendingen naar Europa geen hinder van de staking zullen ondervinden, daar voedsel de grootst mogelijke prioriteit zal genieten, zoowel te land als ter zee. Alle Amerikaansche schepen gebruiken olie als brandstof. Wanneer echter door een tekort aan transportmiddelen het vervoer op de spoorlijnen zou moeten worden stopgezet en de aflevering van stookolie zou worden onderbroken, zou de toestand ook hier moeilijk worden. WIE WORDT PREMIER IN FRANKRIJK? De leider van de MRP, Maurice Schumann heeft „in de wandelgangen" van de Assem- blée te kennen gegeven, dat zijn partij „er niet aan denkt een communist als eerste minister te aanvaarden". Hoewel dit geen officieele uitspraak van de MRP is, neemt men in politieke kringen in Frankrijk aan, dat de bestuursvergade ring van de MRP een dergelijke beslissing zal nemen. De strijd voor de cultureele vrijheid in Tsjecho-SIowakije toont aan, dat dit land, n ér- waarschijnlijk dan een ander land van Oost-Europa, tracht, een middenweg te vinden tusschen Russisch Communisme en Westersch liberalisme. Vooruitstrevend socialisme als basis van de economische za ken wordt door iedereen, van President Benes af. erkend, als sterk beïnvloed door het Russische experiment. Maar voor 't geen het programma van kultureele vrij- nèid genoemd kan worden, werd door Pre sident Benes uiteengezet in een toespraak tot het Congres van Tsjechische Schrijvers, die dezen zomer te Praag bijeenkwamen. Nadruk leggende op het feit, dat hij zijn ïrepning gaf als „vrij man" en niet als „President van den Staat", stelde hij zich beslist aan den kant van de vrijheid: „De literatuur moet vrij zijn. In geen geval heeft een politieke partij, een'sociale klas se, een invloed van buiten, dilettantisch of rechtstreeks politiek, of, zooals van zelf spreekt, de Staat, het recht, de vrije uit drukking van de literatuur en de kunsten in den weg te staan." De president v. Tsje cho-SIowakije is inderdaad van meening, dat de bijzondere zending van de literatuur is, „tegen alles en iedereen en in alle om standigheden, de fundamenteele beginselen van de menschelijke vrijheid te verdedi gen". Met deze vrijheid als zending, zal de lite ratuur „gelijktijdig a-politiek en sterk po litiek zijn", daar zij de zaak van een vrije samenleving zal voorstaan: „zij sluit de vergoddelijking van den Staat uit. De Staat dient de gemeenschap en het indivi du, niet het individu den Staat". Nederland, België en Luxemburg gaan zooals reeds gemeld op toeristisch gebied ten opzichte van het buitenland gemeen schappelijk optreden wat betreft de te voe ren propaganda en de verplaatsingen bin nen de grenzen der drie landen. Men hoopt het punt van de visitatie aan de grenzen, voor het toerisme van groot belang spoe dig te kunnen oplossen. Bekorting of zelfs afschaffing van het oponthoud aan de grensstations is voor een vrij vreemdelin- gen-tóerisme gewenscht. Dit waren de voornaamste onderwerpen, d:* aan de orde kwamen op de toeristische drielandendag. Onder meer werd naar voren gebracht, dat het noodzakelijk is richtlijnen uit te stippelen ten einde het te verwachen bezoek uit Amerika en En- ONDERNEMINGSRADEN Een studiecommissie Niet te lang studeeren van drie vertegenwoordigers van de werk nemers te gemoet. Een Studiecommissie: goed. Als er maar niet te lang gestudeerd wordt. Wij hebben het al meermalen geschre ven: Een van de voornaamste en drin gendste eischen van dezen tijd is de ge zonde democratiseering van het bedrijfs leven en deze kan en moet allereerst wor den verwezenlijkt in de onderneming. BINNENLAND. Naar Philips zelf mededeelt, verwacht men, dat de dagelijksche productie van de Philip's gloeilampenfabriek te Eindhoven binnen enkele weken haar vooroorlogsche hoogte zal hebben bereikt. Prof. dr. A. Terstappen, sedert 1928 professor aan het Groot-Seminarie te Roer mond, is, 64 jaar oud, overleden. Veertien distributie ambtenaren te Enschede zijn gearresteerd, verdacht van fraude. Tot burgemeester van Ouderkerk aan den IJssel is benoemd de heer A. Neet. te Soest mr. S. baron Bentinck, thans burge meester te Abcoude, te Haarzuilen en Vleutel de heer J. H. van der Heide, amb tenaar ter secretarie te Monster. Brand is gisteren uitgebroken in op slagplaatsen met aardappelen $an de Jan van Galenstraat te Amsterdam. Het groot ste gedeelte van de aardappelen is gered. Tot gewoon hoogleeraar in de afdee- ling electr.-techniek aan de T. H. te Delft, :s benoemd ir. M. de Lange, ingenieur bij de n v. Electrotechnische Industrie voorheen W. Smit en Co te Slikkerveer. De minister van Sociale Zaken heeft het vooornemen op korten termijn een com missie te benoemen tot bestudeering van het vraagstuk van de ondernemingsraden. Vorig jaar Augustus heeft minister Drees aan den Stichting van den Arbeid advies gevraagd over deze aangelegenheid, doch de Stichting slaagde er tot dusver niet in aan dit verzoek te voldoen. Wel bracht een studie-commissie uit de Stichting aan het bestuur een rapport uit, dat door de aange sloten werknemers- en werkgevers-orga nisaties nader bestudeerd werd. De con clusies van deze organisaties werden in nota's vastgelegd en aan het bestuur toege zonden. Gebleken is, dat werkgevers en werknemers zeer verschillend denken over den invloed van de vakorganisatie^ op de candidaatstelling voor de ondernemingsra den, aldus „Trouw" Werkgevers wilden den ongeorganiseerden arbeiders gelijken invloed geven, als den georganiseerden, werknemers wilden uitsluitend hierbij in vloed aan de vakorganisaties toekennen. Minister Drees heeft thans het bestuur van de Stichting in kennis gesteld van zijn plan tot instelling van een commissie ad hoe, v/aarin o.a. ook vertegenwoordigers van de Stichting van den Arbeid zitting zullen hebben. De minister ziet een voor dracht van drie werkgevers-vertegen woordigers en van drie werknemers en geland op. behoorlijke wijze te kunnen op vangen. Daar naar buiten als eenheid zal worden opgetreden is het vereischt, dat de drie landen niet met elkaar zullen wed ijveren. Aan de resp. regeeringen zullen voor steilen gedaan worden om te komen tot prijscontrole op '.ogiesgevers en touringcar- bedrijven. Het is van belang dat elk der landen beschikt over een aantal behoorlijke goed geinstrueerde en gelegaliseerde gid sen en goede, op peil staande beschrijvin gen van landen, streken en plaatsen in de voornaamste talen. Voorgesteld werd een officieel touristisch pers-agentschap op te r:chten, waarvan het beheer aan een der drie landen zou kunnen worden opgedra gen. r~ WEERSVERWACHTING OOOOO TIJDELIJK OPKLAREND. g Aanvankelijk afnemende Westelijke o g wind met voornamelijk in de kust- o o streek nog enkele buien. Na een tij- o delijke opklaring later weer toene- g o mende bewolking en regen, weinig g £t verandering in temperatuur. g •ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo President Benes doet echter opmerken, dat dit ideaal verre van verwezenlijkt is. Hij zegt, dat „politieke slagwoorden gedu rende den oorlog verward en afgezaagd werden", en vraagt om een duidelijker de finitie van zulke begrippen als „vrijheid, democratie, politiek bewind, reactie", om er een enkele duidelijke beteekenis aan te geven. Terzelfder tijd merkte hij op, dat het probleem van vrijheid nog lang niet opge lost is: „Een nieuw humanisme breekt zich baan, we kunnen niet zeggen, of het de philosophie zal omvatten en tevens meta- physisch worden zalEr blijft de strijd tusschen spiritualiteit en socialisme, maar het is verkeerd te beweren, dat enkel'een aanhanger van het historisch materialisme socialist kan zijn". Als een der teekenen, dat de strijd voor kultureele vrijheid niet zonder resultaat is, is 't van belang er op te wijzen, dat in Slo wakije, waar minder vrijheid is dan in Bo- hemen, de pubheatie en verpreiding van godsdienstige lektuur opvallend grooter is dan die van verleden jaar. NIEUWE BOTSING IN GRIEKENLAND. Volgens berichten uit Saloniki heeft zich in Griekenland een nieuw treffen voorge daan tusschen regeéringstroepen en berg- opstandelingen en wel aan de Joegoslavi sche grens in de nabijheid van den berg Tzena. Verdere bijzonderheden zijn nog niet bekend. DIMITROF KABINETSFORMATEUR IN BULGARIJE. Het Bulgaarsche nieuwsbureau deelt me de, dat de president van de Bulgaarsche nationale vergadering, Kolarof, den leider der communistep, Dimitrof, Donderdag avond met de vorming van een nieuwe re geering heeft belast. De vergadering besloot voor het aftre den der regeering eenstemmig, den vier ministers van buitenlandsche zaken der vier groote mogendheden te vragen West- Thracië aan Bulgarije toe te wijzen, opdat dit land hierdoor een toegangsweg tot de Aegeïsche Zee heeft. IMMIGRATIE-MOGELIJKHEDEN IN AUSTRALIë. De Australische minister van voorlidh- ting, Arthur Calwell, heeft in het Huis van Afgevaardigden medegedeeld, dat den Australischen gezant in Den Haag is ver zocht besprekingen! met de Nederlandsche regeering te openen inzake een schema voor emigratie van Nederlanders naar Australië. Calwell deelde tevens mede, dat aan le den der geallieerde troepen bijzondere voorrechten zijn verleend, in het bijzonder waar het Nederlanders en Amerikanen be trof, teneinde hen aan te moedigen tn Australië te blijven of na ontslag uit den dienst daarheen terug te kieren. Verschei dene Nederlandsche en Noorsche militairen hebben reeds toestemming gekregen in Australië te blijven, Troepentelling en ontwapening In de politieke commissie van de verga dering der Ver. Naties te New York heeft Molotof opnieuw zijn voorstel besproken om een onderzoek te doen instellen naar de sterkte van geallieerde troepen in be vriende landen (dus niet in voormalige vijandelijke landen). Bevin zeide, dat Engeland het voorstel van Molotof op zichzelf niet kon aanvaar den, doch wel indien het tezamen met het vraagstuk van de ontwapening zou worden behandeld. Naar verluidt overweegt de Fransche delegatie de hoofden der delegaties van de groote vijf in vergadering bijeen te roe pen, teneinde tot een compromis te komen inzake ontwapening en opgave der troepen sterkte. Amerika heeft zijn standpunt nog niet bepaald.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1