SeCckLcheSoivïcmt Voor een fijn stukje kaas Overheidspersoneel 10% meer salaris V.d.BRiNK: Verhooging productieve volkskracht Geen staatrechtelijk stuk doch staatkundige overeenkomst DONDERDAG 21 NOV. '46 Bureaux: Papengracht 32. Leiden Giro 103003. Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen 10.26 per week, 1.10 p. mnd.Z3.25 p. kwartaal Franco p. post 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 10942 Hoofdred.: Rector H. SONDAAL en TH. WILMER. Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" en Stichting ^De Burcht". Advertenties 15 cent p. m.m. Bij contract belangrijke korting. Gebed voor Indië P)E REGEERING staat voor een uiterst U moeilijke beslissing inzake Indië. Uiterst moeilijk en zóó gewichtig, als er in de historie van ons vaderland maar weinig beslissingen kunnen worden gevonden. Een beslissing, waarvan zal afhangen niet slechts de naaste, maar ook de verre toe komst van Nederland en van Indië. Het Hoogwaardig Episcopaat heeft de ka tholieken opgewekt, om in dezen tijd veel te bidden, opdat aan de Regeering wijsheid worde geschonken. In een niet te verontschuldigen opper vlakkigheid, in een leegheid van christe lijk leven, in een gebrek aan levend ge loof, vergeten wij maar al te dikwijls, dat het gebed de machtigste factor is om een gelukkige, een goede oplossing te krijgen in een moeilijke zaak. Het echte en oprech te, door een harmonieerend levensgedrag gedragen gebed! Er is maar al te veel reden voor, schreef de „Tijd" gisteravond terecht, dat de Bis schoppen in hun herderlijken brief een af zonderlijk gebed vroegen voor de Regee ring. „Deze heeft waarlijk hoogeren bij stand noodig en daartoe den steun van ons aller gebed. Een opwekking hiertoe van zoo gezaghebbende zijde als het Episcopaat is onder ons zeker geen overbodigheid." Het recht van gemotiveerde critiek wordt ons daardoor natuurlijk niet ontnomen; in tegendeel. Wie zich het recht toekent, om te criti- seeren, moet voor zichzelf de zekerheid hebben, dat hij de medewerking, die van hem mocht worden verlangd, den becriti- seerde ook niet heeft onthouden. Van ons allen verlangen de Bisschoppen, dat wij onze medewerking aan de Regee ring verleenen in deze zoo uiterst belang rijke dagen door: ons gebed. BONNENLIJST VOOR DE EERSTE HELFT VAN DE 13e PERIODE 1946 (24 NOV. Lm. 7 DEC.). BONKAARTEN KA, KB, KC 612 (Strook No. 3). 491 brood 800 gram brood 492 brood 400 gram brood 491 boter 125 gram boter 492 boter 125 gram margarine of 100 gram vet 493 boter 250 gram margarine of 200 gram vet 491 melk4 liter melk 491 vleesch 100 gram vleesch 492 vleesch 400 gram vleesch 491 algemeen 200 gram kaas 492 algemeen 50 gram cacao 493 algemeen 750 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 1500 gr. jam, stroop, enz. 491 B res1600 gram brood 491 C res800 gram brood 49—2 B 49—2 C reserve 3 liter melk 493 B res100 gram kaas 493 C res1 ei BONKAARTEN KD, KE 612. (Strook No. 3). 501 brood 800 gram brood 501 boter 250 gram boter 502 boter 125 gram margarine of 100 gram vet 501 melk 12 liter melk 50—1, 50—2 vleesch 100 gram vleesch 501 algemeen 100 gram kaas 502 algemeen 50 gram cacao 50—3, 5__4, 5Q—5 algemeen 250 gram suiker, boter hamstrooisel of 500 gr. jam, stroop enz. 506 algemeen 1 ei 501 D reserve 800 gram brood 501 E-reserve 250 gram rijst 502 E reserve 300 gram bloem TABAKSKAARTEN, ENZ. T 59 2 rants, tabaksart. V 60200 gr. chocolade en/of suikerwerken X 592 rants, tabaksart. X 60 100 gr. chocolade en/of suikerwerken Voor de week van 1 t.m. 8 December zul len nog bonnen worden aangewezen voor tabak en suikerwerk. Deze week is wederom 100 gram vleesch extra beschikbaar, zoodat men in totaal 500 gram vleesch per veertien dagen ont vangt. Op de bonnen voor tabaksartikelen zal bij aankoop van 2 rantsoenen sigaretten ten minste een pakje sigaretten vervaar digd uit Zuid-Amerikaansche tabak ge kocht moeten worden. Voor zoover nog voorradig, kan op de suikerbonnen pindakaas worden gekocht en wel een potje (pl.m. 370 gram) pindakaas per 250 gram suiker. De niet-aangewezen bonnejp van strook 2 kunnen worden vernietigd. V 60 200 gr. prima chocolade en/of suikerwerken van C. Jamin. X 60 100 gr. prima chocolade en/of suikerwerken van C. Jamin 1.889 'T KAASBOERTJE Haarlemmerstraat 148. De ROEMEENSCHE VERKIEZINGEN. Radio Belgrado deelt mede, dat volgens de eerste berichten over de uitslagen der Roemeensche verkiezingen het communis- tischee regeeringsbloc 70 h 71% van de uit gebrachte stemmen heeft verkregen. „De oppositie heeft een zeer gering aantal stemmen verworven", aldus radio Bel grado. Keizer Hirohito groet de menigte van ongeveer 100.000 personen, die op het plein van het Keizerlijk paleis te Tokio bijeengekomen waren, om de afkondiging van Japan's nieuwe grondwet te vieren. Rechts de Keizerin. ONDER VOORZITTERSCHAP van den heer L. Neher, directeur-generaal van het staatbedrijf der P.T.T. heeft de door den minister van Binnenlandsche Zaken ingestelde salariscommissie in haar vergadering van 11 November j.l. definitief ad vies uitgebracht omtrent verschillende voorstellen met betrekking tot de bezol diging en de rechtspositie van het burgerlijk Rijkspersoneel. Omtrent het voorge stelde werd door de regeeringsvertegenwoordiigers in de salariscommissie volle dige overeenstemming bereikt met de daarin zitting hebbende centrale organisaties van het Overheidspersoneel. Het Kabinet heeft zich inmiddels met het resultaat der besprekingen vereenigd en zal op grond daarvan aan de Kroon in overweging ge ven zoo spoedig mogelijk dienovereenkomstig te besluiten. Verbetering rechtspositie voorgesteld De huidige Rijksbezoldigingen zullen, ge rekend van 1 Oct. 1946 af, worden ver hoogd met omstreeks 10%, terwijl de thans bestaande vaste en tijdelijke toelagen in de basiswedden worden opgenomen. De ver hoogingen zullen aanstonds in de salaris- en loonschalen en de vaste wedden wor den verwerkt, waarna, voor zoover noodig, administratieve afrondingen zullen plaats vinden, ten einde tot een sluitend geheel te komen. De bestaande ongehuwdenaftrek zal ver vangen worden door een uniformen onge huwdenaftrek van 5%. Ingeval van huwe lijk zal het totale bedrag van den onge huwdenaftrek, welke voor het bereiken van den 45-jarigen leeftijd op den ambte naar is toegepast, aan hem worden terug- Congres „Stichting van den Arbeid" te Utrecht Beperking van vrijheidsbelemmeringen der ondernemers j^yïïET HET DOEL in onderling overleg die middelen te vinden, welke de noodzakelij- ke verhooging van onze arbeidsproduc tiviteit kunnen bewerkstelligen, organi seerde de Stichting van den Arbeid in den Stadsschouwburg te Utrecht een congres. Aan een verslag van deze bijeenkomst in de „Tijd" ontleenen we het volgende: In zijn openingsrede wijdde de heer Ed. Kupers speciale aandacht aan het pro bleem van loonen en prijzen. Met name verklaarde hij, dat de spanningen, die zijn opgeroepen, binnen den kortst mogelijken tijd tot evenwicht moeten worden gebracht, omdat anders een even onvermijdelijke als noodlottige inflatie ons deel zal worden. reidheid door voorlichting en sociale maat regelen te bevorderen. Tenslotte zullen de spanningen tusschen overheid en arbeider dienen te worden weggenomen en hiervoor bevordere men een doelmatig contact tus schen beiden en vooral een gezonde poli tiek ten aanzien van het reëele arbeiders inkomen. Prof. Tinbergen, wiens rede in hoofd zaak die van zijn voorganger onderstreep te, viel prof. Van den Brink niet bij in zijn „critiek"' op het Planbureau. Dit bu reau wil, als verlengstuk der regeering, het bedrijfsleven niet aan banden leggen, maar slechts dienen als algemeen richtsnoer. De te geringe arbeidsproductiviteit van het oogenblik weet prof. Tinbergen ten deele ook aan een zekere teleurstelling onder het volk over corruptie, zuivering, onbe grepen export, en miskenning der regee ring, die echter veel m°er vooruitstrevend is dan velen denken. Het staat vast, dat deze regeering, indien haar een voldoende lang leven is beschoren, nog belangrijk verder gaande verbeteringen zal aanbren gen. Prof. Tinbergen noemde hier de werk- loosheidsvoorkoming, sociale verzekering, volksontwikkeling e.d. Straks zal ons volk nog meer dan vroe ger afhankelijk zijn van de verkoop aan het buitenland van industrieele producten en diensten. Liefde voor de techniek, zorg voor het werk, ingesteld zijn op het ver leenen van service, zijn eigenschappen, welke moeten worden bevorderd; wij staan daarin achter bij de met ons concurreeren- de landen. De taak welke hier ligt, is niet enkel een zaak van vakonderwijs, maar ook een taak voor het algemeen vormend onderwijs. Ten slotte zullen wij veel geld (het Globale Plan 1947 stelt voor de eer ste zes jaren 2 milliard gulden per jaar) in de productie moeten steken, ten deele met welbewuste opoffering van de levens standaard der huidige generatie. Want zon der dit offer zal de werkgelegenheid der toekomstige jonge generatie :n gevaar zjjn. Inflatie-gevaar nog niet geweken Nadat prof. mr. B. C. Slotemaker in een korte rede zijn visie op de Stichting van den Arbeid had gegeven, was prof. Tin bergen de eerste, die hei; eigenlijke onder werp van het congres, de verhooging van de arbeidsproductiviteit, aansneed. Hij stelde vast, dat een derde a een vierde van ons productie-apparaat is verloren gegaan en dat ook de productieve arbeid naar schatting sinds 1938 met een kwart is ver minderd. Is de oorzaak hiervan grooten— deels te verklaren uit het ten eerste ge stelde, de verminderde productie-capaci teit, ook een gevolg van teleurstelling van de arbeidende groepen, meende prof. Tin bergen als een der belangrijkste factoren te moeten noemen. Prof. Van den Brink, die dit zelfde pro bleem besprak, stelde als voorwaarde om de productieve volkskracht te verhoogen, den eisch de factoren, welke haar beïn vloeden, zich zoo gunstig mogelijk te laten ontwikkelen. De overheid trachte reeds nu de vrijheidsbelemmeringen van de on dernemers tot een minimum te beperken, de bedrijfsgenooten in te schakelen bij de totstandkoming van haar maatregelen. Prof. van den Brink bepieitte in dit ver band vaststelling van maximumprijzen, berekend naar een representatieve onder neming, waarbij nog concurrentie mogelijk zou zijn. (Deze laatste opmerking vooral moge ter harte worden genomen. Red.). Hij bepleitte eveneens opvoering van den export door een deel van de verdiende deviezen ter vrije beschikking van den ondernemer te laten. Het vraagstuk van de opvoering van de arbeidsproductie belichtend van den kant van den arbeider, merkte prof. van den Brink op, dat militaire dienst, overheids- en semi-overheidsbedrijven mee- dan 300.000 personen aan het productie-proces hebben onttrokken en, al is daartegenover het aantal werkloozen officieel met 325.000 verminderd, men dient toch rekening te houden met een getal van ongeveer 200.000 z.g. vrijwillige werkloozen. Deze zwarte- handelaren zal men, ald"s prof. van den Brink, moeilijk met overheidsmaatregelen aan den gang kunnen krijgen. Het zal zaak zijn zoowel de arbeidsgeschiktheid door herscholing op te voeren als de arbeidsbe- Spoedig Nederlandsche bezetting van Duitschland Nederlandsche eischen en de „Groote Vier" Minister Van Boetzelaer heeft naar U.P. mededeelt, in een vraaggesprek verklaard', dat Nederland er veel belang bij heeft om aan de bezetting van Duitschland deel te nemen en dat momenteel tusschen de Ne derlanders en Engelschen over dit onder werp besprekingen worden gevoerd. De sterkte van de Nederlandsche bezetting, die eventueel naar Duitschland zal wor den gezonden, is nog niet vastgesteld, doch wel staat vast, dat zij zich tot de Britsche zóne zal beperken. Wat de eischen van Nederland met be trekking tot Duitschland aangaat, verklaar de de Minister het volgende: De Nederlandsche zoowel als de Belgi sche en Luxemburgsche territoriale aanspra ken zullen voor gedetailleerde bestudeering naar de plaatsvervangers der ministers gaan en het is mogelijk, dat zij door de Groote Vier pas op de volgende zitting besproken zullen worden. EXPORT BOOMKWEEKERIJ- PRODIJCTEN. Voor het eerst sedert 1939 zullen Neder landsche boomkweekerij-producten aan Engelsche kweekerijen worden geleverd. Taak op gebied der bemiddeling en ongevallen-wetgeving. Minister Drees, die na hem onder ap plaus het woord nam, wijdde zijn korte rede aan de verhouding tusschen overheid en bedrijfsleven. De betrekkelijk goede ar- beidsvrede, welke men in Nederland in tegenstelling tot vele andere landen heeft weten te bewaren, is grootendeels te dan ken aan het werk der Stichting. De minis ter verklaarde verder geen voorstander van zoo groot mogelijke overheidsbemoeiing met het bedrijfsleren te zijn. De vaststelling der loonen kan door ons echter op dit tijdstip niet aan la gere organen worden overgelaten, om dat het gevaar van een inflatie nog niet definitief is geweken. Het terrein van de arbeidsbemiddeling kan door ons evenmin worden verlaten, ook in de toekomst niet, omdat altijd, met name in het belang van de ongeschool de krachten, voor ons een bescher mende taak zal blijven weggelegd. En ook op het gebied van de ongevallen wetgeving zal alleen de Staat de mi nima kunnen aangeven, die in de toe komst door het bedrijfsleven in details kunnen worden vastgesteld. De regeering overweegt in de toekomst ook voor landarbeiders algemeene normen voor den arbeidsduur aan te geven. Wat wij, met betrekking tot de arbeidsverhou dingen wel aan het bedrijfsleven zullen willen overlaten, dat is de kwestie van het aannemen en ontslaan. Maar ook bij de komende publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie, welker voorbereiding door politieke tegensteFingen is vertraagd, izal het de taak der Stichting blijven het evenwicht te handhaven, hoofdlijnen aan te geven en zwakkeren tegen sterkeren te beschermen. Voor de sociale groepeerin^en zal naar mijn inzichten een horizontale en voor de economische een verticale bedrijfsorganisa tie noodig zijn. LANDBOUWPRODUCTEN NAAR TSJECHO-SLOWAKIJE. Het handelsverdrag met Tsjecho-Slowa- kije, dat op 31 October afliep, is zooals wij reeds berichten, met een jaar verlengd, ter wijl het tevens werd uitgebreid. Beide lan den zullen voornamelijk industrieele pro ducten leveren, doch ook eenige landbouw producten zullen worden uitgewisseld. Ne derland zal diverse zaden, groenten, visch, cacaoproducten, uien en bloembollen leve ren, terwijl de Tsjechen ons een kleine partij klaver, wat tuinbouwzaden en land bouwmachines zullen zenden. Voor de bier brouwerijen komt er mout en hop. betaald. De nieuwe aftrek zal zich uitstrek ken over het geheele burgerlijk Rijksperso neel. Het hierboven omschreven voornemen met betrekking tot de bezoldiging van het burgerlijk Rijkspersoneel heeft eveneens betrekking op het onderwijzend en docee- rend personeel bij het lager, middelbaar en hooger onderwijs. Bovendien zullen de wedden van de onderwijzers nog afzon derlijk worden herzien. De definitieve uitwerking van deze plannen vergt eenigen tijd. Het ligt in de bedoeling voor de periode van 1 October tot het oogenblik. waarop de plannen in werking kunnen treden, een overgangsre geling te treffen. Aanpassing. De besturen van de lagere publiekrech telijke lichamen zullen gewezen worden op de wenschelijkheid om soortgelijke maatregelen voor het provinciaal, gemeen telijk en waterschapspersoneel te nemen met dien verstande, dat het Rijkssalaris- en loonpeil als absoluut plafond zal gel den. Voor het personeel op weekloon, werkzaam bij de lagere publiekrechtelij ke lichamen in gemeenten, waarin geen of geen groot aantal Rijksweeklooners werkzaam is, zal bij de bepaling van de nieuwe loonen, behalve met het Rijksloon peil, dat in geen geval mag worden over schreden, rekening dienen te worden ge houden met het typeerende particuliere loonpeil ter plaatse. Met betrekking tot de verdere rechtspo sitie zal het kabinet aan de Kroon de vol gende maatregelen in overweging geven: a. verhooging der tijdelijke pension toelage voor uitwonend jeugdig personeel en personeel, hetwelk met eenvoudigen kantoorarbeid of huishoudelijken arbeid is belast; b. intrekking van de korting van V/2% op de loonen van bepaalde arbeidscon tractanten; c. verbetering der geldende regeling van de overwerkvergoeding; d. vervroeging van het aanvangstijdstip van het recht op kindertoelage, thans ont staande op 1 Januari volgende op den da tum, waarop het kind geboren is, tot den eersten dag van de maand, volgend op dien datum; e. uitbreiding van den kindertoeslag tot kinderen van 18, 19 en 20 jaren, dje dag-* onderwijs genieten; f. verhooging van het ziekengeld van de arbeidscontractanten, die volgens ambte lijke loonschalen worden betaald, tot ÏOOH (thans 80H). ONDERWIJZERSSALARISSEN. Van officieele zijde wordt ons mede gedeeld, dat in de commissie van advies en overleg in zake de onderwij zerssalrissen t.a.v, de hoofdpunten van de salarisrege ling volledige overeenstemming is bereikt. De commissie zal thans nog enkele neven zaken in behandeling nemen en vertrouwt, binnenkort haar advies aan de regeering te kunnen uitbrengen. Zaterdag extra-zitting kabinet Zaterdag a.s. zal een buitengewone mi nisterraad worden gehouden, waarin de door de Commissie-Generaal bereikte resul taten zullen worden besproken. In de loop der volgende week zal de regeering be sprekingen voeren met de Commissie-Ge neraal, waarna het definitieve standpunt der regeering zal worden bepaald. ooo,WEERSVERWACHTING ooooo O O O Buiig. O Krachtige, aan de kust tijdelijk harde, o 2 Zuidwestelijke wind. Wisselend be- 8 g wolkt met regenbuien, hier en daar g met hagel of onweer. Eenige daling 8 van temperatuur. g •oooooooooonoooooooooooooooooooooonooooo DE NIEUWE STATUS VAN HET KONINKRIJK DER NEDERLANDEN. NEDER LA NDSCH-INDONESISCHE UNIE. OMVAT MAX VAN POLL OVER „CHERIBON" INDONESISCHE LEIDERS ZIJN TEVREDEN. De heer Max van Poll, een der leden van de Commissie- Generaal, heeft gisteren voor de radio te Batavia een rede uitgesproken, waarin hij een overzicht heeft gegeven van d_e verrichtingen der commissie. Hij zeide o.m., dat degenen die slechts theoretiseeren over het staatsrecht en gewend zijn in bepaalde traditioijeele vormen te denken, eenige moeite zul len hebben, zich bewust te ma ken van de omstandigheid, dat in nieuwe constructie het ver band en de samenhang tusschen beide deelen zeker niet min der hecht en krachtig is dan tusschen de deelen van het hui dige Koninkrijk der Nederlan den in en buiten Europa. Wat de verdere vormgeving van de ontwerp-overeenkomst aangaat, waarschuwde de heer Van Poll er voor, de laatste niet te zien als een staatsrech telijk stuk. Zij is vóór alles een staatkundige overeenkomst, welke de bestaande moeilijk heden moest overwinnen en toch daarnaast in groote lijnen de staatrechtelke vormen gie ten, welke daartoe in de toe komst zullen moeten ontstaan. Er zal dus voordestaatrechtkun- digen aan beide zijden nog werk genoeg aan de winkel ko men, om ter constitueerende vergadering van de federatie der Vereenigde Staten van In donesië de federale grondwet te ontwerpen en te voltooien en tijdens de rijksconferentie het nieuwe statuut zijn defini tieve vorm te geven.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1