9e£cicbchcSoii^ant I Kinderbijslag vanaf het eerste kind Oppositie tegen overheidsinmenging Liquidatie der geldzuivering in studie grooter economisch voordeel Opheldering in de roof te Moerkapelle? WOENSDAG 20 NOV. 1946 Bureaux: Papengracht 32. Leiden Giro 103003. Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen f0.26 per week, f 1 10 p. mnd. ƒ3 25 p. kwartaal Franco p. post 4.00 waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 10941 Hoofdred.: Rector H. SONDAAL erf TH. WILMER. Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent p. m.m. Bij contract belangrijke korting. De handhaving van de Wet. „PROCESSIEVERBOD blijft gehand haafd" Dit opschrift plaatsen enkele bladen boven de volgende passage uit de Memorie van Antwoord op hét Afdeelings- verslag van de Begrooting van Binnejiland- sche Zaken: „Wat de kwestie van het processieverbod betreft neemt de Minister aan, dat dit ver bod niet meer beantwoordt aan de rechts overtuiging van de meerderheid van het Nederlandsche volk. De Minister is echter met zijn ambtgenoot van Justitie van oor deel, dat de wet gehandhaafd moet worden. De Regeering zal bevorderen dat de in te stellen Staatscommissie tot herziening van de Grondwet mede de noodige aandacht zal wijden aan de desbetreffende bepaling in de Grondwet". Men ziet, dat hier heel wat anders wordt gezegd, dan in den bedoelden kop wordt gesuggereerd. Minister Beel zegt niet, dat hij het pro cessieverbod gehandhaafd wenscht te zien, integendeel hij is van meening, dat dit niet meer beantwoordt aan „de rechtsover tuiging van de meerderheid van het Ne derlandsche volk". Minister Beel zegt wel,- dat hij met zijn ambtgenoot van justitie, van oordeel is, dat de wet zoolang zij be staat, gehandhaafd moet worden. Wij kunnen dit standpunt respecteeren. Maar anders denkt de minister er over wat betreft de handhaving van de Zondags wet en van de Begrafeniswet. Wat de toepassing der Zondagswet be treft, zegt minister Beel in zijn Memorie van Antwoord, dat het aan gerechten twij fel onderhevig is of het onder de huidige omstandigheden mogelijk is de bestaande Zondagswet zonder meer te handhaven. In beginsel is de Minister voorstander van het tot stand komen van een nieuwe Zondags- v/et. Aangezien echter de huidige omstan digheden den inzet van alle krachten voor meer urgenten arbeid eischen, zal deze aangelegenheid voorshands niet door mi nister Beel aan de orde kunnen worden gesteld. Zoo staat het ook met het vraagstuk der crematie. Ook minister Beel acht den be- staanden toestand t. a. v. de Begrafeniswet in verband met de lijkverbranding niet be vredigend. Aangezien wijziging van die wet cp dit punt niet in die mate urgent is dat op korten termijn voorzieningen zullen moeten v/orden getroffen, zal echter aldus mi nister Beel voorshands aan meer drin genden arbeid voorrang moeten worden gegeven. Inderdaad het is ook ons inziens aan gerechten twijfel onderhevig, of het onder de huidige omstandigheden mogelijk is, de bestaande Zondagswet te handhaven". De toestanden zijn aan die v/et ontgroeid. Wat de Begrafeniswet betreft, volgens welke krachtens art. 1 de lijkverbranding niet geoorloofd is, is, naar onze meening be doelde „gerechte twijfel" niet aanwezig! Op z'n zachtst gezegd, is de bestaande toe- si and dit terrein „niet bevredigend!" Wij zijn er ten diepste van overtuigd, dat de Regeering overladen is met „drin genden arbeid" maar jammer is het, dat een Regeering eenvoudig bestaande wetten laat voortbestaan en laat overtreden, zonder er iets tegen te doen. Komt er misschien als reden behalve „de meer dringende arbeid" nog bij, dat de Regeering moeilijk een weg vindt voor een oplossing onder de gegeven politieke omstandigheden? Ook vorige regeeringen hebben helaas niet durven of kunnen doorhakken den knoop, waarin wet en practijk wat be treft Zondagswet en Begrafeniswet zijn verward geraakt. UITVAART VAN HERMAN DE MAN. Gistermorgen had te Eindhoven de plechtige uitvaartdienst plaats van het stoffelijk overschot van den bekenden Ne- derlandschen en Hollandschen romancier Herman de Man, die bij het vliegtuigonge luk te Schiphol op 48-jarigen leeftijd om het leven is gekomen. Even over 10 uur vertrok de lijkauto, welke voorafgegaan werd door het perso neel van de „A.R.O., Import Comp. Comp. Jacq van der Meulen", waarvan hij mede directeur was, en gevolgd werd door den eenig overgebleven zoon van den overlede ne, J. de Man, vele geestelijken, schrijvers, e.a. van het sterfhuis aan de Poirterslaan te Eindhoven. In de door de oorlogshande lingen zwaar getroffen, door Cuypers ge bouwde dekenale St. Catharinakerk werd de lijkbaar onder de torens afgehaald door Deken Hezemans en de kapelaans Verbie- zem en Raymakers. De baar was gedekt door een kruis van orchideeën. De gezon gen Heilige Mis van Requiem werd opge dragen door Deken Hezemans met de reeds eerder genoemde assistentie. Aan de zij altaren werden stille Heilige Missen op gedragen. Aanwezig waren namens de ge meente Eindhoven mr. dr. Lambert Jans- sens, een deputatie van de K.L.M., waar van eveneens een krans in den rouwstoet werd meegedragen, en vele vrienden en vereeders van den overleden schrijver. Na de absoute werd het stoffelijk overschot in de lijkauto gebracht, waarna gistermid dag te half vier op het R.K. kerkhof te Oudewater de plechtige begrafenis plaats had. HET ECHTSCHE1DINGSVRAAGSTÜK. De minister van Justitie heeft medege deeld, dat hij overweegt een kleine com missie te belasten met de samenstelling van een wetsontwerp in zake het echt- ccheidingsvraagsluk. Het huwelijksvermo gensrecht zal zoo spoedig mogelijk weer in studie moeten worden genomen. BESTRIJDING DER KWAKZALVERIJ. Voor een doeltreffende bestrijding van het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde acht de minister van Justitie de ter zake bestpande bepalingen ontoereikend. Hij is dan ook voornemens, in overleg met zijn ambtgenoot van Sociale Zaken, te doen on derzoeken, op welke wijze hierin verbete ring kan worden gebracht. Na een debat van 3 uur besloot de Tweede Kamer: Amen dementen-Andriessen verworpen In de gisterenmiddag gehouden vergade ring van de Tweede Kamer is voortgezet de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging der Kinderbijslagwet. De Minister van sociale zaken, de heer Drees, merkt op, dat men uit de besprekin gen den indruk kan krijgen, dat de loonen in het geheel niet verhoogd zijn. Hij herin nert er aan, dat er wel degelijk verhooging heeft plaats gehad. Bovendien zijn in de „tweede ronde" nieuwe loonregelingen vastgesteld. Spr betoogt o.a., dat verdere prijsstijging voorkomen moet worden. Dat sluit niet uit, dat de toeslagen uit 's Rijkkas op voedingsmiddelen moeten verminderen Door maatregelen der regeering zulen tal van industrieele producten in prijs dalen; Een loonsverhooging over de heele linie, zooals bepleit is, valt niet door te voeren. De regeering tracht aan den grootsten nood tegemoet te komen door uitbreiding van den kinderbijslag. Maar de regeering doet meer: men denke aan het consumenten- crediet. Met het heele complex van maat regelen komt men al een eind, al is het duidelijk, dat niet iedereen bevredigd kan worden In het verdere verloop van zijn rede merkt de minister nog op, dat het nu niet fyet juiste moment is om te spreken speci aal over de loonen der landarbeiders. Z.i. zijn ze er niet het slechtst aan toe. Overi gens betoogt hij, dat onder de huidige om standigheden bijslag van het eerste kind af Cultureel verdrag met Frankrijk. Leerstoel Nederlandsche letteren aan Sorbonne. Dinsdagmiddag is te Parijs hét Fransch- Nederlandsche cultureele verdrag getee- kend in tegenwoordigheid van den minister van O. K. en W, dr. J. Gielem. De heer Gielen vertoeft in de Fransche hoofdstad als hoofd vah de Nederlandsche delegatie op de Unesco-conferentie, die Dinsdag is begonnen, aldus „Parool". Het cultureele verdrag, dat met Frank rijk gesloten is, is analoog aan het accoord, dat onlangs met België tot stand is geko men. Het voorziet in een uitwisseling van leerkrachten hoogleeraren leeraren en onderwijzers en van studenten. Tevens maakt het mogelijk de instelling van een lectoraat in de Nederlandsche taal en lette ren aan de Sorbonne. Het is dê bedoeling, dat dit lectoraat mettertijd in een professo raat zal worderf omgezet. De functionaris, die dezen leerstoel zal bezetten, zal be noemd worden door de Fransche regeering op voordracht van het Nederlandsche de partement van O., K. en W. Het verdrag behelst voorts een aantal bepalingen, die uitwisseling van cultureele manifestaties mogelijk maken, waarvan de kosten aan weerszijden zullen worden ge compenseerd. Vooruitloopend op dit ver drag heeft men reeds de tentoonstelling van wandtapijten, die maandenlang de Parijsche bezoekers heeft verrukt naar Amsterdam overgebracht. WAT EEN LEERLING MAG KOSTEN. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald, dat voor uitgaven door nood lijdende gemeenten voor aanschaffing en onderhoud van schoolboeken, leermiddelen en schoolbehoeften de volgende normen zullen gelden voor gewoon lager onderwijs 4.50 per jaar per leerling, voortgezet la ger onderwijs f 4.50 por leerling plus 75 cent., voor elk der vakken handenarbeid en eenvoudige huishoudkunde; voor het uit gebreid lager onderwijs 8.pèr leerling. gewettigd is. Spr. geeft te kennen, dat hij niet g#ed durfde komen met het motief, dat de regeling tijdelijk zou zijn. Hij heeft geen bezwaar tegen het amendement, waarin die tijdelijkheid wordt uitgedrukt. Het zou zeer bezwaarlijk zijn, met het oog op de administratieve voorbereidingen om thans voor invalide en achterlijke kinderen via deze wet iets te doen. Het stellen van een loongrens b.v. 3000 zooals voor eenige regelingen geldt en welk bedrag men voor nemens is te brengen op 3750 zou on billijkheden doen ontstaan. De minister zou de kwestie van de loongrens voorloopig willen laten rusten. De premie voor het vierde kwartaal 1946 blijft onveranderd, de regeering is overigens van oordeel, dat de premie verhooging niet zoo belangrijk is, dat deswege een priisverhooging wordt toe gestaan. De Tweede Kamer heeft tenslotte na een debat van bijna drie uur zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd het ontwerp van minister Drees, tot wijziging van de Kinder bijslagwet, Van 1 October j.l. af zal dus kin derbijslag worden gegeven van het eerste kind af, maar tegelijk is de leeftijdsgrens toe waar bijslag gegeven wordt, verlaagd van 18 op 16 jaar Voor de eerste drie kin deren zal de bijslag 2.40 per kind per week bedragen, voor het vierde en de vol gende kinderen 3 per kind per week. Uit het bovenstaande blijkt reeds, dat de heer Andriessen (KVP) met zijn amende ment geen succes heeft gehad. Hij had voor gesteld de leeftijdsgrens op 18 jaar te hand haven, waardoor vooral ,de groote gezinnen beter zouden zijn geholpen, en verder had hij voorgesteld van het vierde kind af niet 3 maar 3.60 per week te geven, waarvan eveneens speciaal de groote gezinnen zou den hebben geprofiteerd. Het eerste gedeel te van het amendement (de leeftijdsgrens) werd verworpen met 28 tegen 56 stemmen; het tweede gedeelte (over de toeslag van het vierde kind af) met 29 tegen 55 stem men. Vóór stemden in het eerste geval al leen de leden van de KVP. Bij de tweede stemming stemde ook de heer Krol (Chris telijk Historisch) voor. De zeewering te Scheveningen, welke tij dens de bezetting door de Duitsohers in verband met den bouw van den „onneem baren" '„Westwall" afgebroken moest wor den, wordt thans weer hersteld. Links op de foto ziet men de golven hoog opslaan tegen de eerste borstwering. Katholieke Jonge Werkgevers te Utrecht bijeen Taak der publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie Zaterdag 1.1. heeft te Utrecht de 54ste algemeene ledenvergadering plaats gevon den van de Kath. Jonge Werkgeversver- eeniging; Na de begoeting en de korte in leiding, welke door den voorzitter, den heer F Terwindt, uitgesproken werden, nam de geestelijke adviseur van de landelijke or ganisatie van A.K.W.V., prof. F. A. Weve O.P., het woord en herinerde zijn toehoor ders aan wat de basis van het leven en de activiteit van den jongen katholieken werkgever behoort te zijn: de christelijke De spreker van den dag, drs. A. H. M. Albregts, secretaris der A.K.W.V., schetste Monetaire en fiscale factoren beheerschen blokkeeren Op het eerste nationaal congres van bank. en effecteribedienden gehouden te Amsterdam heeft prof. dr. F. A.' G. Kee- sing, raad-adviseur van het ministeri# van Financiën, over het „principe, den opzet en de uitvoering van de geldsaneering" een exposé gegeven. Door de blokkeerlng van vermogensbe- standdeelen werd de kapitaalmarkt in be langrijke mate bij de geldsaneering betrok ken. Naast monetaire beweegredenen (het tegengaan van ontsparingen) spraken ook hier fiscale overwegingen (ten behoeve van de heffingen) een belangrijk woordje mee, terwijl ook .de eischen van rechtsherstel, vooral in verband met de effectenregistra tie, van invloed waren. Hiermede werd dus het kapitaalverkeer en o.a. de beurshandel in de blokkade betrokken. T.a.v. de liquidatie van de geldzuivering verzekerde prof. Keesing, dat die op het ministerie intensief bestudeerd wordt, en dat zij nauw verband houdJ met de heffin gen, waarvan de aanslagen begin 1947 te verwachten zijn. De opzet hiervan is, om zooveel moge lijk elkeen die een aanslag ontvangt en ge blokkeerd geld heeft, dien aanslag ten las te van zijn géblbkkeerde rekening te laten voldoen. Bepaalde wegen dienen te worden gevon. Overeenkomst Nederland-Indonesië levert Militaire spanning verwacht Dr. H. van Mook heeft in een interview voorspeld, dat de souvereiniteit, welke in het ontworpen verdrag tusschen Neder land en Indonesië aan de Ver. Staten van Indonesië wordt beloofd', waarschijnlijk grootere wederzijdsche economische voor- deelen voor de Nederlanders, de Indone siërs en het buitenlandsche kapitaal zal opleveren dan mogelijk was tijdens de „koloniale verhoudingen", meldt A.P. „De opkomende nationalistische oppo sitie, die binnen de koloniën algemeen wrijving veroorzaakte, zou geen belemme ring beteekenen voor de nieuwe Ver. Sta ten van Indonesië", zei dr. Van Mook. „Wanneer de Nederlanders, de Indonesiërs en de buitenalnders deel nemen aan de in dustrialisatie, zal deze in de toekomst eco nomische mogelijkheden bieden, die men tot nog toe hier niet heeft gekend." De volgende maand zal ongetwijfeld worden gekenmerkt door militaire span ning, want de extremisten aan beide zij den wenschen geen vreedzame oplossing. De Nederlanders, wier positie buitenge woon moeilijk is, met het oog op de Indo nesische scherpschutters, zullen door Van Mook gewaarschuwd worden zich in be dwang te houden. In verantwoordelijke kringen, zoowel Ne derlandsche als Indonesische, is men van meening, dat de ontwerp-overeenkomst op den langen duur de beste methode zal blij ken te zijn, om een economisch evenwich tig Indonesië tot stand te brengen. De Commissie-Generaal verwacht kor ten tijd in Nederland te verblijven om de Nederlandsche regeering op alle punten in te lichten en dan weder zob spoedig mo gelijk naar Indonesië terug te keeren. De raad van de Arabische Liga heeft Maandagavond te Cairo besloten de regee- rijpheid". ringen van de leden der Liga Egypte, Sa- oedi-Arabië, Transjordanië, Yemen, Sy rië en den Libanon, te verzoeken een onaf hankelijke Indonesische republiek te er kennen, meldt Reuter. COMMENTAREN. De voorloopige overeenkomst, die te Cheribon is gesloten „zal voor een bepaald gedeelte van de openbare meening in Ne derland een schok beteekenen", schreef de Londensche „Times" Dinsdag. „Het Nederlandsche kabinet heeft on getwijfeld zeer wijs gehandeld met zijn oordeel op te schorten totdat de Commissie. Generaal naar Nederland is teruggekeerd", voegde de „Times" er aan toe, doch noem de het behoud van de Kroon een „bruikbaar voorstel" als „den hoogsten band tusschen de bondgenooten". De commentaar van de „News Chro nicle" was: „Het Verre Oosten is een stap verder op weg naar de uiteindelijke eman cipatie. Ongetwijfeld is de oorlog daar voor een gedeelte verantwoordelijk vpor, doch het feit blijft, dat alle partijen in Batavia gelukwenschen hebben verdiend voor het volbrengen van een zeer moeilijke op dracht". De „Christian Science Monitor" heeft in een hoofdartikel van Zondag gezegd: „Het grootste deel van het werk moet nog ge daan worden. President Soekamo moet thans het compromis verkoopen aan het groote extremistische element onder zijn volk, dat geen enkel spoor van Neder- landsch gezag wil doen overblijven. Zooals Pandit Nehroe, zal ook Soekarno leeren, dat onafhankelijkheid makkelijker wordt gewonnen dan de eenheid, die de onafhan kelijkheid verzekert. Ook al zou er ech ter nog vele stormen te wachten zijn, het Indonesische volk heeft de eerste schreden gezet op het pad, Mat leidt naar politieke den voor het geblokkeerde geld, dat riiet op deze v/ijze naar de schatkist vloeit. De verwachting is gewettigd, dat het ka pitaalverkeer weer in verdere mate zal worden bevrijd. Zoodra de monetaire en fiscale overwegingen vervallen zijn, legt alleen rechtsherstel dit nog aan banden. Spr. bracht een zeer waardeerende bood schap namens den minister van Financiën over aan het bank- en effectenpersoneel voor de betoonde samenwerking en toe wijding bij de uitvoering der geldzuive- ringsmaatregelen. Omtrent het geldvolume van dit oogen- blik kon prof. Keesing zich niet uitlaten. Het volume geblokkeerd geld taxeerde hij op twee milliard, na aftrek van de zeker heidstellingen en de grootboekinschrijvin gen, zonder dezen aftrek op vijf milliard gulden. in groote lijnen de structuur en de taak van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie en beschouwde dit vraagstuk vanuit het oog punt der werkgevers. Hij wees op het urgente karakter van dit probleem, dat volgens spreker in een acuut stadium is getreden sinds de laatste regeringsverklaring nopens de loonen en prijzen. Na een korte vergelijking tusschen i dé verschillende voo-ontwerpen ontwerp- Vos, waar het accent gelegd wordt op het overheidsinitiatief; de zoogenaamde proe ven van het Studiecentrum, welke een zwakkere regeeringsinmenging voorstaan; en de critische beschouwingen van de Maatschappij van Nijverheid en Handel, welke weer den invloed van de overheid willen versterken betoogde spreker, dat den werkgever in de toekomstige bedrijfs organisatie de mogelijkheid gelaten moet worden zijn initiatief te ontplooien, zulks tot voordeel van den werknemer zelf. Hij was beducht voor een te groote overheids inmenging, welke deze ontplooiing al te zeer zou beknotten. De oppositie, welke uit gaat van de werkgevers, spruit niet voort uit opportunistische, doch uit waarlijk so ciologische redenen.v Spreker stelde nog het probleeh aan de orde, dat de vakvereenigingen in de be- drijfsraden alleen „bonafide" georgani seerde arbeiders willen opgenomen zien. De werkgever stelt zich op het standpunt van zijn bedrijf en wil dit college gevormd zien uit alle arbeiders, georganiseerde en niet-georganiseerde, van zijn onderneming. In de 1 erdere evolutie, welke zal moe ten uitloopen op de instelling van de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisaties, vond spreker geleidelijkheid raadzaam en unifor miteit van schematische toepassing verwer pelijk: de aanpassing aan de economische evolutie moet ruimte laten vood wisselin gen van tijd en plaats. Nader wordt over den roofoverval te Moerkapelle bij Rotterdam gemeld: De twee daders arriveerden des avonds kwart over zeven bij het postkantoor, dat op dat tijdstip nog geopend is voor het voeren van interlocale telefoongesprekken. Zij waren niet gemaskerd en vroegen de vrouw van den postkantoorhouder hun enkele postzegels te verkoopen. Naast haar echtgenoot was op dat moment tevens een inwoner van Moerkapelle in het kantoor aanwezig. Nadat de vrouw den daders te kennen had gegeven, dat zij op dit uur geen postzegels meer konden verkrijgen, kwamen plotseling pistolen te voorschijn en riep een der jongens: „handen omhoog". Zij dwongen daarop de verschrikte post kantoorhoudster hun het geld van de kas te overhandigen, dat waarschijnlijk meer -s dan de aanvankelijk berichte f 1200. Daarop maakten zij zich snel uit de voeten. De rijkspolitie uit het naburige Zevenhui zen stelt thans een onderzoek in. De foto's van de voortvluchtige gebroeders Hoogen- boom, die verdacht worden van den moord in de Warmoesstraat te Amsterdam, en die het laatst in Rotterdam gesignaleerd zijn, Onze kolenproductie. Naar de 200.000 ton per week. De weekproductie van de Nederlandsche steenkolenmijnen nadert de 200.000 ton. In de week van 4 tot en met 9 November werd 191.429 ton kolen geproduceerd, de hoogste weekproductie sinds de bevrijding. Het productiebeeld vertoonde in de laatste we,ken reeds een geleidelijke stijging en deze werd nu niet alleen veroorzaakt door een verhoogd aantal diensten, maar ook door een zekere stijging van de prestatie per man per ondergrondschen dienst. De productie per werkdag bedroeg 31.905 ton d.i. ongeveer 900 ton per dag meer dan in de vorige week. Gerekend per acht- urigen wag op de Zaterdagen wordt zes uur per dienst gewerkt was de productie 33,584 ton. Een flinke sprong omhoog werd Vrijdag 8 November gemaakt, toen de 35.000 ton bijna bereikt werd (34.955 ton). Het aantal ondergrondsche diensten be droeg ongeveer 350 meer dan in de vorige week en steeg tot 19.671. Het ziekencijfer was 6.7 die is ongeveer hetzelfde als in de afgeloopen zomermaanden. Het totale percentage verzuim, waaronder vacantie, verlof zonder behoud van loon, ongeval en willekeurig verzuim was 13.3 De prestatie per ondergrondschen dienst steeg tot 1622 kg. per man per dag (vorige weken 1582 en 1606 kg.). worden thans naar Moerkapelle opgestuurd. Het lijkt, gezien het feit, dat de twee da ders ongeveer van denzelfden leeftijd wa ren als de gebr. Hoogeboom en voorts omdat deze twee zich waarschijnlijk in de buurt Van Rotterdam ophouden, niet uitgesloten, dat zij het zijn geweest, die dezen roof overval hebben gepleegd. Nieuwe Omroepregeling. Omroepverecnigingen hebben beheer. Naar „Parool" verneemt, heeft minister Gielen dezer dagen bij den ministerraad zijn plannen ingediend met betrekking tot de aangekondigde nieuwe regeling van het radiobestel in den overgangstijd. Volgens deze plannen zal de stichting Radio Neder land in overgangstijd worden omgezet in een Nederlandsche Radio Unie, welke komt te staan onder het beheer van de federatie van omroepvereenigingen, welk college met drie leden van het comité Nationale Omroep kan v/orden uitgebreid, terwijl daarin tevens een Regeeringscommissaris zitting zal hebben. De communistische radio Werkend Ne derland zal volgens deze plannen geen ver tegenwoordigers in het Uniebestuur krij gen. De Unie zal niet optreden als uitvoer ster van de programma's, welke de omroep vereenigingen voorstellen; zij zien zich deze taak thans zelf toegewezen, terwijl zij ook op het financieel beheer veel meer invloed zullen kunnen uitoefenen, al dus genoemd blad. Naar het A. N. P. verneemt is de kwes tie van de wijziging van het tijdelijk radio- bestel Maandag jl. in den ministerraad be sproken, doch cr is nog geen beslissing genomen. DE PRUS VAN CHOCOLADE. Het A.N.P. verneemt van het Cacao-bu- reau, dat de prijs van reepen chocolade, ge vuld op ongevuld, gehandhaafd blijft op acht cent. Voor stukjes chocolade van edel- cacao (gevuld en ongevuld) volgt nog een nadere prijsvaststelling. WEERSVERWACHTING °°000o O VRIJ ZACHT. o Matige, aan de kust tijdelijk krach- g tige wind tusschen Zuid- en Zuid- 8 g West, meest zwaar bewolkt, nu en 8 o dan regen weinig verandering van temperatuur. •ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1