De 17 punten van Cheribon Alle kindernachtarbeid veroordeeld. S Magister Stokman over Montreal R/IAGISTER dr. J. G. Stokman O.E.M. onlangs teruggekeerd uit Montreal, waar hij als tweede afgevaardigde van de Nederlandsche regeering deelnam aan de con ferentie ter regeling van vraagstukken, welke betrekking hebben op internationaal arbeidsrecht. In de Utrechtsche pastorie op Oudwijk gaf de Magister aan een redacteur van het „Utrechtsch Katholiek Dagblad" desgevraagd eenige persoonlijke indrukken over de besprekingen in Canada, die wij hier gaa'rne uan genoemd blad ontleen en. Medische controle vao de jeugd „Wat daar op de internationale arbeids- conferentie gebeurt, is, internationaal ge zien, een overwinning op de gedachte van den klassenstrijd. De internationale ar- béidsconferentie heeft een geheel eigen ka rakter." „In tegenstelling met de samenkomsten van de Organisatie der Vereenigde Volke ren (U.N.O.), nemen hier niet uitsluitend regeeringsgedeleerden aan de beraadslagin gen deel, maar ook de vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers. En dit al les geheel zelfstandig en in de sfeer van het internationale recht, iets dat je nergens anders aantreft". „Magister, blijkens een uiteenzetting van mr. A. Joekes, waren daar in Montreal 46 landen gerepresenteerd. Zijn ook alle groo- te mogendheden daar aanwezig?" De absenten. „Dat is niet het g-val. Rusland ontbreekt en Japan, Duitschland en Spanje ook. Tus- schen de beide wereldoorlogen in waren, zooals bekend, de fascistische landen uit getreden uit de internationale arbeidsor ganisatie te Genève en Rusland heeft zijn eigen opvattin6en over kapitaal en arbeid. Er is echter sprake van, dat Rusland lid wordt zoodra het Internationaal Arbeids bureau weer te Genève zal zijn gevestigd," „Magister, was U in 1945 ook in Parijs bij het eerste internationale contact na uen oorlog?" „Neen, in tegenstelling met bijvoorbeeld den heer Serrarens, die van 1919 af de in ternationale ontwikkeling van nabij mee maakte, ben ik hier een nieuweling. Ik kan U niet anders zeggen, dan dat ik dit in ternationaal contact voor de arbeidende menschheid buitengewoon nuttig acht. In Montreal werd het werk van het Arbeids bureau te Genève, ondanks den oorlog, voortgezet. Terugkeer naar Zwitserland binnen niet al te langen tijd ligt wel in de lijn". Twee problemen. ..Kunt U, Magister, eens wat meer ver tellen over twee onderwerpen, welke de menschen hier bijzonder interesseeren?" „U bedoelt waarschijnlijk de regeling ter bestrijding van den nachtarbeid van kinde ren en jeugdige personen in niet-indu- strëele bedrijven en de eveneens aanvaarde medische keuring voor alle jonge men schen, die aan het arbeidsproces gaan deel nemen? Vlak na het einde van den eersten Wereldoorlog, ik meen in 19191920, werd een conventie i anvaard, die een einde heeft gemaakt aan het verrichten van nachtar beid door kinderen en jeugdige personen in de industriëele bedrijven." „Maar hieronder vielen niet al die jonge menschen, die in niet-industriëele bedrijven in een aantal .anden nog nachtarbeid ver richten. Ik denk hier aan krantenjongens, piccolo's, liftboys en bordenwasschers in hotels, aan al die jeugdige helpers in distri- butietiebedrijven, melkslijterijen, e.d.". Slechts zeven. „Voor hun bescherming dienden de con venties van 1932 en van 1937. In laatstge noemd jaar werd de toelatingsleeftijd tot den arbeid in niet-industriëele werkzaam heden van 14 jaar verhoogd tot 15 jaar. Slechts zeven landen hebben de conventie van 1932, welke den toelatingsleeftijd voor den arbeid in niet-industriëele bedrijven vaststelde op 14 jaar, geratificeerd. Dat wa ren Nederland, Frankrijk, België Oosten rijk, Spanje, Uruguay en Cuba". „De conventie van 1937 is echter door geen enkel land geratificeerd". „Het geeft, gezien deze teleurstellende ervaringen, weinig zin straffe bepalingen op te stellen, welke vele landen zouden weerhouden deze te ratificeeren. Wat baten papieren regelingen als ze niet in praktijk/ haar waarde verkrijgen? Bij het beoordee- len van de zoo uiteenloopende sociale stan daarden moet wel een zekere soepelheid worden betracht teneinde eenig nuttig ef fect te bereiken. Met den feitelijken "toe stand voor oogen heeft men noodgedwon gen rekening te houden Daarom heeft de huidige conferentie te Montreal een zeer soepele concentie aanvaard ten aanzien van nachtarbeid van kinderen in niet-industri ëele bedrijven, teneinde althans te bereiken, dat kinderen en jeugdige personen die in strijd met de conventies van 1932 en 1937 nog steeds arbeid verrichten, ten minste een behoorlijke nachtrust krijgen". De medische keuring. Hiermede stapte Magister Stokman van dit interessante onderwerp af om te vervol gen: „Wat betreft dat verplicht gestelde geneeskundige onderzoek voor alle jonge menschen, die in het arbeidsproces worden ingeschakeld, moeten we ons ook afvragen: Hoe staat het daarmee in de praktijk? U zult begrijpen, dat de aanvaarding te Mon treal van het ^eginsel, dat de jonge men schen, die villen gaan arbeiden zoowel in industriëele als in de niet-industriëele be drijven, medisch moeten worden gekeurd, heel wat voeten in de aarde zet". „Dit besluit beteekent, als de onderschei dene landen het willen nakomen, een zware belasting van de medische en sociale dien sten." „Die conventie houdt de verplichting in, dat alle jonge menschen, vóór zij als wer kers in de maatschappij hun intrede doen, medisch gekeurd worden. Let wel: medisch, niet psychotechnisch. Waar komen de gel den, benevens de medici en assistenten .vandaan om dat in de praktijk bevredigend uit te voeren? Vanzelfsprekend is er in be ginsel voor deze regeling alles te zeggen en de Nederlandsche regeeringsgedelegerden hebben er gaarne vóór gestemd." „Vele stemmen zijn opgegaan om het me disch onderzoek in niet-industriëele werk zaamheden niet in een conventie doch slechts in een aanbeveling op té nemen. Zooals bekend is de conventie na ratificatie bindend, terwijl een aanbeveling voor ken nisgeving kon worden aangenomen." „Zij die in casu een aanbeveling voor stonden, deden dit niet omdat zij in begin sel bezwaar hadden tegen medisch onder zoek in niet-industriëele bedrijven, maar omdat zij practisch de onmiddellijke invoe ring van het medisch onderzoek ook in niet- industriëele beroepen zeer bezwaarlijk achtten. De confere tie te Montereal heeft echter besloten ook medisch onderzoek in niet-industriëele werkzaamheden in een conventie op te nemen". „Het is nu maar te hopen", aldus besloot Magister Stokman, „dat vele landen zullen besluiten tot ratificatie. Eerst dan zullen de heilzame gevolgen waarneembaar kunnen worden." OMGEVING llao^t Jjftdië AARLANDERVEEN Kath. Arbeidersbeweging. Op een bij eenkomst van de Kath. Arbeidersbeweging heeft de heer De Lange een rede gehouden, waarin hij de taak. die de arbeidersbewe ging wacht, ontvouwde Spr. spoorde alle jonge mannen aan lid te worden van de K. A. J., ter voorbereiding van hun werk in de Arbeiders-beweging. Na beantwoor ding van» vragen sloot de voorzitter de heer M. Hijman, de geslaagde bijeenkomst. HILLEGOM Kath. Volkspartij. Het bestuur der K.V.P. alhier is als volgt samengesteld: F. J. v. d. Kolk, voorz., C. P. A. Beijersbergen, le secr., W. F van Dam, le pennH. Vis ser, 2e secr., P Romeijn, 2e penn. Na ongeluk overleden. De heer G. J. Ruigrok, die Donderdag werd overreden, is gisteren aan de gevolgen overleden. R. bereikte den ""eeftijd van 48 jaar en was overal gezien; hij laat een zeer groot gezin achter. Kath. Graf. Bond. Alhier is een afd. van dezen Bond opgericht. Voorzitter werd de h,eer G. Koster, secr.-penn de heer H. S. A. Wiegers. Voor de typo's van Lisse werd nog aan het bestuur toegezegd de heer W. G. van Kesteren, aldaar. LEIDERDORP GEMEENTERAAD. De raad vergaderde. Voorzitter was bur gemeester yan Diepingen. Inzake het voor stel van de R. K. fractie tot stichting van een badhuis luidde het prae-advies van B. en W. afwijzend De heer Van Stralen licht je het voorstel toe en sprak zijn verwonde ring uit over het uitgebrachte prae-advies Tenslotté werd het voorstel door de voor stellers teruggenomen. Tot gemeente-ontvanger en tevens als administrateur werd benoemd de heer C. Diseraad, thans waarn. ontvanger. Een voorstel tot wijziging van de per- ziging van de salarisverordening gemeen- tepersoneel werd aangenomen, evenals een te-personee werd aangenomen, evenals een wijziging van de instructie brugwachters. Over de toekomstige brug in den Rijksweg r»o.' 4a, bestaat de mogelijkheid tot aanleg ^an een voetpad, Leiderdorp en Zoeter- woude zullen hiervoor moeien bijdragen. Een desbetreffend voorstel werd aangeno men. Vervolgens had aanbieding van de begrooting voor 1947 plaats, alsmede over legging van de rekening 19-14. Tot onder wijzer van de O.L. school werd benoemd mej. Van Heusden, Na afhandeling van nog een paar ondergeschikte punten volgde de rondvraag. De heer Snel informeerde over de plannen voor 'n autobusdienst op Le;- den. Uit het antwoord bleek, dat deze dienst vermoedelijk op 2 December a.s. zal beginnen. Hierna sluiting.' LEIMUIDEN Kath. Arbeidersbeweging. Men hoorde den laatsten tijd nog al eens deze klacht: Waarom bijna alleen in onze parochie geen Kath. Arbeidersbeweging? Daarom is men van plan een afdeeling op te richten, op Vrijdag 22 November des avonds half acht in het café van mej. de Wed. J C. van Graas. Verzuimt deze avond niet. NIEUWVEEN GEMEENTERAAD. De gemeenterekening 1944 kon worden afgesloten met een batig saldo van den ge wonen dienst groot 635.89. Met groote voldoening had de commissie geconstateerd dat ook de gemeenterekeningen van de oor logsjaren 19401942 en 1943 een batig sal do heuben opgeleverd resp. van ƒ3229.89, 2441.52 en 1169.80. Alleen de rekening over 1941 sloot met een nadeelig saldo van 11.99. Niettemin sprak de commissie als haar overtuiging uit, dat door het opbruiken van de reserves, het verminderen der Rijks- uitkeeringen en door de sterke stijging der prijzen en loonen, de financiëele toestand der gemeente zeer ongunstig beïnvloed is en tegen 't wegvallen van inkomsten niet vol doende andere inkomsten geplaatst kunnen worden. De rekening dienstjaar 1945 sloot met een batig saldo van den gewonen dienst groot 2513.18. De heeren Vreeken, Buurke en Zemel werden belast met het onderzoek der rekening. In een uitvoerige voordracht zetten B. en W. de financiëele zijde van de netsuitbrei- ding uiteen door aansluiting Amstelbewo- ners aan het electrisch net, hetgeen hierop neerkwam, dat over eenige kapitaalsposten beschikt zou moeten worden en een leening zal njoeten worden aangegaan van f 13.160 om de totale kosten bedragende ƒ24.717 te kunnen dekken. Ged. St., waarmede het col lege van B. en W. overleg hadden gepleegd, konden zich bereids met déze regeling ver eenigen. De leening mocht een looptijd van 40 jaren verkrijgen. De N.V. Lugdunum te Ter Aar wordt met de uitvoering belast. De voorzitter fe liciteerde weth. v. d. Hoorn, nog maar kort in den Raad zijnde, met de aanvaarding van diens voorstel. Vervolgens bracht de voorz. ter tafel een uitbreidingsplan in hoofdzaak regelende de bebouwing van het landelijke gebied der gemeente, waarvan de uitvoering berust bij het Instituut van Stad en Landschap in Zuid-Holland. Besloten werd dit plan in een speciale bijeenkomst met de Raadsleden en gemeente-opzichter te behandelen en daar na de officëele procedure als omschreven in de woningwet te volgen. Het Bestuur van de Johannes Stichting alhier verzocht aan den Raad haar goed keuring om het openbaar pad genaamd: „De Molenkade" te doen verleggen naar de oostelijke grens van hun eigendom. Besloten werd dit punt van de agenda af te voeren daar alle gegevens nog niet waren ont vangen en bestudeerd. Op uitdrukkelijk verlangen van Ged. Staten dezer Provincie werd besloten het tarief der straatbelasting, te beginnen met het belastingjaar 1946 te vehoogen. Zoo werd deze belasting voor gebouwde eigendom men verhoogd van 3 op 5 pet., terwijl voor ongebouwde eigendommen flie tot nog toe vrij waren op 2J/4 pet. werd vastge steld. De voorz. deelde mede, gedagvaard te zijn, zulks ten verzoeke van C. J. Ver boom. veehandelaar te Nieuwveen om te verschijnen voor de Arr. Rechtbank, terza ke van het vorderen van een woning, thans bewoond door den heer Jac. Hoogendoorn. Na uitvoerige toelichting besloot de Raad hiertegen verweer te stellen middels een advocaat en procureur, daar, zooals bekend, men niet bevoegd is zelf voor de Arr. Rechtbank verweer te voeren. Door eischer was o.m. een scchadevergoeding geëischt van 1000. Op voorstel van B. en W. werd de heer Breedveld, Hoofd der O. L. Scnool, met ingang van 1 September 1946 benoemd in vasten dienst als zoodanig, terwijl de voor zitter tevens de verheugende mededeel ing kan doen, dat B. en W. er ook in geslaagd zijn een onderwijzeres in tijdeiijken dienst aan te stellen met ingang van 15 Novem ber j.l. Voorts werd besloten de rente van eenige loopende geldleeningen te verlagen, waardoor de gemeente in 1947 een som van 170.— aan rente zal sparen. Ter verbetering van de bestaande ver keersmoeilijkheden werd besloten om de beruchte drie-armige lantaarnpaal te doen verdwijnen en hiervoor een kleine vlucht heuvel met verkeerszuil aan te brengen, terwijl de ter plaatse zeer breed zijnde trot- tairs smaller gemaakt zullen worden. De autobussen zullen nieuwe stand- en stop plaatsen wórden aangewezen, zoodat het verkeer hierdoor niet wordt belemmerd. Ook zullen in de Dopsstraat borden worden geplaatst met het aan een zijde verbod voor parkeeren. Deze verbetering kunnen wij van harte toejuichen. De heer Buurke vroeg: Is het den voorzit ter bekend, dat vele ingezetenen het betreu ren, dat door den Burgemeester en één lid van den Verhuurdersbond de toewijzing van woningen wordt geregeld en dat nog maar steeds niet tot het vorderen van woon ruimte wordt overgegaan? Spr. wilde deze commissie aanvullen met enkele leden uit den Raad. De voorz. zegt, dat aan hem alleen de bevoegdheid is voor het toewijzen van wo ningen. De afgevaardigde van den Ver huurdersbond heeft slechts een adviseeren- de stem. Weth. v. d. Hoorn zeide een lijst van ge gadigden gezien te hebben bij het lid van den Verhuurdersbond en één op de secre tarie, terwijl op die van den Verhuurders bond veel meer namen voorkwamen, dan op die van de secretarie. De voorz.: Hoeveel lijsten worden ge maakt is van geen belang. De toewijzing geschiedt aan den hand van de officiëele, welke hier aanwezig is. Overigens voelde de voorz. er zeer weinig voor om tot het vorderen van woonruimte over te gaan. De heer Buurke informeert naar een scheepsbrand aan de Kattenbrug waarbij de brandspuit te laat kwam. De voorz. ant woordde spr., dat beide monteurs niet thuis waren, zoodat reeds overwogen is om het aantal monteurs uit te breiden. De heer van Vilet wijst op de gebreken van de oude spuit.* Door aanschaffing van een goede auto en daarop de bestaande spuit montee- ren ,acht spr. reeds een belangrijke verbe tering. De voorz. antwoordt, dat de inspec teur voor het brandwezen de zaak in onder zoek heeft. Abonnementen voor onze militai. HWBfV- IBgp ren aldaar kunt EHEpsjg «cgi u dagelijks op- MBBSSiF-/:' geven. De prijzen zijn: p. kwartaal (zee- ^3 mail) 2.10. Affl! p. kwart, (lucht- mail) ƒ7.45. Storting van het verschuldigde bedrag op Gironummer 103003 en opgave van het juiste adres aan de Administratie van ons blad: Papen gracht 32—34, telefoon 20935 of bij onze agenten. De Administratie. 5>e duftfreCg-anyei Naar het politiebureau 45. De chauffeur keek wel erg verwon derd, toen hij vernam dat de drie mensen naar het politiebureau gebracht moesten worden, temeer daar de inspecteur zijn penning liet zien en de bestuurder meende schijnbaar, dat Hij zich nu aan geen enkele maximumsnelheid behoefde te storen. Als een razende vloog hij over de weg en To bias en Binky hielden hun hart vast. Won der boven wonder gebeurde er geen enkel Gisteren hebben wij de eerste 6 artikelen gepubliceerd. Hier volgen de andere. Artikel 7, Eerste lid: Ter behartiging van de be langen van het Koninkrijk der Nederlan den en de Vereenigde Staten van Indone sië, zal de Nederlandsch-Indonesische Unie beschikken over eigen organen. Tweede lid: Deze organen zullen worden samengesteld door de regeeringen van het Koninkrijk der Nederlanden en van de Vereenigde Staten van Indonesië, eventueel mede door de volksvertegenwoordigingen dier landen. Derde lid: Als gemeenschappelijke be langen zullen worden aangemerkt: samen werking inzake buitenlandsche betrekkin gen, defensie en ^oorzoover noodig finan ciën, alsmede onderwerpen van ecopomi- schen en cultureelen aard. Artikel 8. Aan het hoofd van de Nederlandsch-In donesische Unie staat de Koning (Konin gin) der Nederlanden. De decreten en de besluiten ter behartiging van de gemeen schappelijke belangen zullen door de orga nen der Unie worden genomen in naam des Konings (der Koningin). Artikel 9. Ter behartiging van de belangen der Vereenigde Staten van Indonesië in Neder land en van het Koninkrijk der Nederlan den in Indonesië, zullen door de onderschei dene regeeringen hooge commissarissen worden benoemd. Artikel 10 Het statuut van de Nederlandsch-Indone sische Unie zal voorts o.m. bepalingen be vatten over: a. verzekering van de rechten van beide partijen jegens elkander voor de nako ming hunner wederzijdsche verplichtin gen; b. de wederzijdsche uitoefening van het staatsburgerschap door Nederlandsche en Indonesische staatsburgers; c. een «regeling houdende voorzieningen voor het geval door de organen der Unie geen overeenstemming kan worden ver kregen; d. een regeling van *'e wijze waarop en de voorwaarden waaronder de organen van het koninkrijk der Nederlanden bijstand zullen verleenen aan de Vereenigde Sta ten van Indonesië, zoolang deze niet of onvoldoende over eigen organen be schikken; e. de verzekering in beide deelen van de Unie van de fundamenteele en mensche- •lijke rechten en vrijhedeh, waarnaar ook het Handvest der Vereenigde Naties verwijst. NOORDWIJK Glasactie. Zaterdag was het ook in Noordwijk „Ruiten troef". Vele krachten hebben zich dien dag ingespannen en wij mogen zeggen met succes, want de voor- loopige uitslag is, dat er 1500 M2. glas is opgehaald en 2500.aan geld. Noord- wijk slaat in deze actie een zeer goed figuur. ROELOFARENDSVEEN Revue. De groote tocht van het gezel schap „De Zevenkloppers" o.l.v. Adrie van Oorschot is voortgezet met een optreden in het Veilinggebouw. Het interieur van de veiling was smaakvol versierd en een groot tooneel gaf aan het gezelschap een uitste kende gelegenlieid om haar krachten te ont plooien. Met een kort openingswoord gaf de voorzitter van de Coöp., de heer Nic. Bakker Jaczn. het startteeken van een re vue, welke slecht door de groote pauze werd onderbroken De dames en heeren van het revue-gezelschap wisten spoedig een goede sfeer te scheppen met lied, zang en declamatie, afwisselend ernst en luim. De goede stemming van het publiek werd gedemonstreerd door hartelijk mede leven en groot applaus. Roelof arendsveen is op het gebied van revue's nog niet ver wend en heeft bij deze gelegenheid in eigen milieu eens kennis kunnen nemen van den invloed, welke er uitgaat van een werke lijke goede revue. De instemming was dan ook volkomen. Aan het einde kregen de dames van het revue-gezelschap bloemen en het doek moest nog verschillende kee- ren opengaan om „De Zevenkloppers" al het applaus te doen toekomen. Glasactie „Ruiten Troef". Het resul taat van de actie, welke de vorige week is gevoerd, heeft tot resultaat gehad, dat in Roelofsarendsveen ongeveer duizend M2 (gesneden) glas is bijeengebracht. Wanneer men bedenkt, 'at reeds het vorige jaar twee procent van het glasoppervlak gedwongen is geleverd, dan is uit dit dorp reeds veel glas naar de geteisterde gebieden gegaan. Bovendien is aan geld opgehaald een be drag van ongeveer 900.—. In Oude-Wete- ring is 33 M2 meter/glas en 175.bijeen gebracht, in Nieuwewetering practisch geen glas, maar wel een bedrag van 120. VOORHOUT Kath. Tooneelvereen. „Spel en Klank" Voor een geheel uitverkochte zal gaf de R.K. Tooneelvereeniging „Spel en Klank" haar eerste uitvoering van dit seizoen. Pas toor Warmenhoven, als geestelijk adviseur, heette allen welkom en verheugde zich in de groote opkomst. Opgevoerd werd het spel getiteld: „Als de rozen verwelkt zijn", een spel van iefde van jonge menschen, door Louis de Bourbon. Alhoewel het spel niet was zooals we dat gewend waren, kun nen we toch iedereen aanraden het stuk te gaan zien Na de pauze een klucht in één ongeluk en met, een knarsend gepiep stopte de wagen voor nun bestemming. De chauf feur kreeg een flinke schrobbering van den inspecteur en toen nodigde deze Tobias en Binky uit hem maar te volgen. Artikel 11. Eerste lid: Het statuut van de Unie zal worden ontworpen door een conferentie van vertegenwoordigers van het koninkrijk der Nederlanden en van de toekomstige Vereenigde Staten van Indonesië. Tweede lid: Het statuut zal in werking treden na goedkeuring door de onderschei- dène volksvertegenwoordigingen. Artikel 12. De Nederlandsche regeering en de re geering der Republiek zullen er naar stre ven, dat de vestiging van de Vereenigde Staten van Indonesië en van de Neder landsche Indonesische en van de Neder- krijgt vóór 1 Januari 1949. Artikel 13 De Nederlandsche regeering zal inmid dels de poodige stappen ondernemen, ten einde onmiddellijk na de totstandkoming der Nederlandsch-Indonesische Unie de toe lating van de Vereenigde Staten van Indo nesië als lid van de organisatie der Ver eenigde Naties te verkrijgen. Artikel 14. De regeering van de Republiek erkent de aanspraken an alle niet-Indonesiërs op herstel van hun rechten en teruggave van hun goederen voorzoover deze worden uit geoefend of zich bevinden in het gebied, waarover zij de facto gezag uitoefent. Een gemengde commissie zal worden in gesteld om dit herstel of deze teruggave te bewerkstelligen. Artikel 15 Ten einde de regeering van Indië te her vormen op zoodanige wijze dat haar samen stelling en werkwijze zoo nauw mogelijk zullen aansluiten op de erkenning van de Republiek en de or tworpen staatsrechtelij ke structuur, zal de Nederlandsche regee ring inmiddels bevorderen, dat wettelijke maatregelen worden getroffen om in af wachting van «e totstandkoming der Ver eenigde Staten van Indonesië en der Ne derlandsch-Indonesische Unie de staats- en volkenrechtelijke positie van het konin krijk der Nederlanden aan den nieuwen toestand aan te passen. Artikel 16. Aanstonds na het tot stand komen van deze overeenkomst zullen beide partijen overgaan tot vermindering der strijdkrach ten. Zij zullen in overleg treden omtrent mate en tempo van deze vermindering <?h omtrent hun samenwerking op militair ge bied. Artikel 17. Eerste lid: Voor de in deze overeen komst beoogde samenwerking tusschen de Nederlandsche regeering en de regeering der Republiek zal een organisatie in het leven worden geroepen, bestaande uit dele gaties door elk van beide regeeringen, aan te wijzen met een gemeenschappelijk se cretariaat. Tweede lid: De Nederlandsche regeering en de ïegeering der Republiek zullen alle geschillen, welke naar aanleiding van deze overeenkomst mochten rijzen en die niet door partijen in onderling overleg in een conferentie tusschen deze delegaties tot een oplossing kunnen worden gebracht, door arbitrage doen beslechten. In dat ge val zal door de delegaties bij overeenkomst of indien zulk een overeenkomst niet kan worden bereikt, door den president van het Internationale Hof van Justitie een vooizitter van andere nationaliteit met be slissende stem worden benoemd. Slotbepaling: Deze overeenkomst wordt opgesteld in het Nederlandsch en in het Indonesisch. Beide teksten zullen gelijk gezag hebben. bedrijf, getiteld „De Driftkoppen". Na het dramatische, was dit een ware opluchting en deed de zaal schudden van het lachen. Alles bij elkaar een genoeglijke avond. Oranjevereeniging. Het volledig be stuur met subcommissies der Oranjever eeniging kwam in vergadering bijeen on der presidium van den heer F. H. Stikkel- broeck. Aan het einde gekomen van ons eerste levensjaar, aldus de voorzitter, is het tijdstip aangebroken dat het geheele be stuur aftreedt. Wij moeten echter nu reeds toekomstplannen maken en ter uitvoering aan het nieuwe bestuur overlaten o.a. de toekomstige blijde gebeurtenis in het Prin selijk Gezin. Over de resultaten van de ge houden feesten op 11 en 12 Sept. zijn wij tevreden. Een speciaal woord van dank aan de heeren J Kok en J. ,A. v. Gent resp. secretaris en penningmeester, voor hun moeizaam werk is hier welop zijn plaats. Er was nog een batig saldo van 38.38, doordat de inkomsten 3856,85 en de uit gaven 3818,47 bedroegen. De vereeniging telt thans 1485 leden. Door de heeren J. P. Schulte en E. F. Knoppert werden de boe ken en bescheiden in orde bevonden. Be- slotên werd dat vóór 9 Dec. a.s. alle buurt verenigingen moeten vergaderen, waaruit dan 6x5 personen moeten worden geko zen om zitting te nemen in het nieuwe be stuur, dat dan om de 3 jaar periodiek moet aftreden. De Buurtvereenigingen zullen dan steeds uitmaken welke personen in het bestuur zitting zullen hebben, waardoor alle lagen der bevolking hun buurtschap in het bestuur kunnen vertegenwoordigen. Tevens kunnen niet-Voorhouters worden toegelaten. Na een hartelijk applaus aan het adres van den voorzitter, werd deze prettige vergadering gesloten. Missie-tentoonstelling. Zondag 24 Nov. wordt door Pastoor Warmenhoven, om 12 uur de jaarlijksche groote Missietentoon stelling geopend. Men kan hier bezichtigen al hetgeen door de dames van de Missie- naaikrans, geheel belangeloos is vervaar digd voor de Missies. De tentoonstelling is geopend van 12 tot 6 uur. .Toegang vrij. ZOETER VVOUDE Geboren: Jurianus Arnoldus Jacobus, zn. van P. H. Omtzigt en Th. C. Kerkvliet; Jo hanna Agnes Maria dr. van B. A. Roessen en W. E van der Hoeven; Hannolore Elisa beth dr. van J. W. den Eisen en M. Miarius- ky; Gerard Leendert, zn. van L. Groen en M. J. Merbis; Helen Quirina Maria dr. van C. W. van Haastert en E. A. van Leeuwen. Ondertrouwd: Q van Kesteren 34 j. en E. A. van der Eist 36 j.; P. J. van Haastert 32 j en M. M. Berg 28 j.; W. J. de Jong 31 j. en A. H. van Leeuwen 23 j.; F J. Vis 29 j. en T. H. Klijn Hesselink. Gehuwd: S. J. van der Salm 28 j. en M. M. P. de Jong 27 j.; P J. A. J. Eb'ocrs 34 j. en A. M. van der Poel 32 j.; H. J. van Teij- lingen 29 j. en J. M. Dobbe 26 j. Overleden: E. M. de Boer vr. 72 j.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 3