Automatiseering van het telex-verkeer Nieuw licht in A'damsche moordzaak 5 jaar geëischt tegen Leidsche vrouw Centrale adviescommissie prijspolitiek Anti-godsdienstige propaganda in Italië Schrijfmachines correspondeeren met elkaar Draadlooze schrijfmachine-verbinding met Indië De commissie van deskundigen voor het internationaal verkeer met verre schrij vers, benoemd door het „Comité Consultatif International Telegraphique", het raadge vend comité voor telegraafverbindingen, heeft onder presidium van den heer T. Perry, referendaris bij het hoofdbestuur van PTT in Den Haag vergaderd. De voor naamste onderwerpen van bespreking wa len de normaliseeringen van apparaten, signaleeringen, tarieven en afrekenings- rr.ethoden, alsmede hét inschakelen van internationale telexposten. Een belangrijk besluit van de commissie was om internationaal den naam „telex", een samentrekking van de woorden .tele printer exchange",- te aanvaarden Dit en andere besluiten zullen moeten worden be krachtigd door de algemeene vergadering van het comité, dat op 15 Mei 1947 te Brus sel bijeenkomt. Ten aanzien van de internationale- telex tarieven werd besloten de kosten uer telex- gesprek op de helft van die voor telefoon gesprekken vast te stellen. Verwacht wordt, dat dit tarief door alle landen zal worden aanvaard. Een belangrijk besluit van de commissie is tenslotte de afspraak, dat internationaal telexverkeer zonder vertraging tot stand gebracht zal 'worden. Telexgesprekken tus- sohen geabonneerden in verschillende lan den zullen dus met de uiterste spoed be handeld worden. In de memorie van antwoord op het voor- loopig verslag over de begrootingen 1946 en 1947 van Binnenlandsche Zaken, deelt minister Beel o.m. mede, dat de regeering van oordeel is, dat de aanwezigheid van een zeer groot aantal arbeids-contractanten in burgerlijke rijksdienst een'' sociaal nij pend probleem vormt, dat opgelost dient te worden, zoodat de verhoudingen in nor male banen komen. Een ingrijpende herziening der ambte naarssalarissen ligt in het voornemen. Daarbij zullen de salarissen opnieuw een verbetering ondergaan, terwijl tegelijker tijd gestreefd z§l worden naar een vereen voudiging van het Bezoldigingsbesluit Bur gerlijke Rijksambtenaren 1934. De minister van Justitie is voornemens op korte termijn een veelzijdig samengestel de commissie in het leven te roepen, die het geheele complex van vraagstukken, samen hangende met het zedelijk verval, in studie neemt en zoo spoedig mogelijk aan de i%- geering rapport uitbrengt omtrent intensi- veering van de strijd tegen de zedenverwil dering. (~ÖP KORTE GOLF BINNENLAND. Het zevende eeuwfeest der vestiging van de Dominicanen in Leeuwarden is op grootsche wijze gevierd. Er is een triduum gegeven, waarvan Zondag de sluiting plaats had met een pontificale H. Mis, opgedragen door Z. H. Exc. Mgr. Verriet Ó.P., Aposto lisch Vicaris van Curagao. Des middags was er een receptie; 's avonds plechtig Lof. Woensdagavond buitenkerkelijke viering met een kunstavond. De Commissaris der Koningin in Lim burg mr. dr. v. Sonsbeek, zou voornemens zijn, zijn ontslag aan te vragen. Volgens de „N Leidsche Crt." wordt mr. dr. F. Hou- ben te 's-Gravenhage als zijn opvolger ge noemd. Twee millioen k.g. haring zal naar Duitschland worden vervoerd krachtens een gesloten overeenkomst. Gisteren is 50 van de aanvoer voor dit doel in beslag genomen. 70.000 sigaretten zijn in beslag geno men in een woning in de Dapperstraat te Amsterdam. Drie smokkelaars die de siga retten van éen schip naar de woning had den vervoerd, zijn gearresteerd. BUITENLAND. De eerste Kanaalvlucht met een straal vliegtuig, ingericht voor passagiersverkeer, is gisteren volbracht. De gemiddelde snel heid bedroeg 4J)6 kilometer per uur. De af stand LondenParijs werd in 50 minuten afgelegd. In Roemenië hebben vandaag verkie zingen plaats voor een parlement van één Kamer. In een klooster te Napels, waar brand uitgebroken was, zijn 4 zusters, 1 priester en 4 andere menschen tijdens de paniek, die ontstond, doodgedrukt. Maarschalk Konief is benoemd tot op perbevelhebber van alle Sovjet-strijdkrach ten te land. In deze functie is hij opvolger van maarschalk Zhoekof- „Binnen ongeveer veertien dagen zal het telexverkeer met België en Tsjecho-Slowa kije mogelijk zijn. Zoo spoedig mogelijk \olgen Engeland, Denemarken, Zweden en Noorwegen", aldus verneemt het A. N. P. uit gezaghebbende bron. Dit beteekent, dat technische moeilijkheden, die zouden kun nen ontstaan uit het gebruik van verschil lende apparaturen, opgeheven zijn en dat op den duur zelfs verwerkelijking van plan nen tot automatiseering mogelijk is. Hier te lande wordt hard gewerkt aan plannen tot volledige automatiseering van het verkeer per telex. Een nieuwe Neder- landsche vinding op dit gebied is een telex, waarop men, na inschakeling, dadelijk in cijfers het telexnummer van een betrokken abonné aanslaat. De aangevraagde „verre- schrijf-machine" antwoordt automatisch en daarna kan, zonder tusschenkomst van telefoonjuffrouwen of anderszins, gecor respondeerd worden, zooals men op het cogenblik telefoneert. De Neder1 ands/che PTT heeft besloten het telexverkeer niet langer in het tele foonverkeer in te schakelen. Er wordt aan een apart tele-apparaat gewerkt, waar over ook telegraafkantoren zullen corres pondeeren. Dit net zal geheel automatisch worden. Op het oogenblik kan men moei lijk schatten, wanneer dit net gereed zal zijn. Vrijwel alle types toestellen zullen op dit net geschakeld kunnen worden, zoodat in het verre verschiet, zelfs internationalë automatiseering van telexnetten in Europa mogelijk zou kunnen zijn. In Frankrijk en Engeland werkte men tot voor kort onaf hankelijk aan dergelijke plannen die in Nederland reeds in een vrij vergevorderd stadium van voorbereiding zijn. Hier, zoo wel als elders, is men bezig met het bou wen van proef-automaten. Hiernaast worden proeven genomen met draadloos te'exverkeer. Op dit gebied is een zeer belangrijke uitvinding in ens land gedaan. Indien storing optreedt bij het over seinen van een Ietterteeken, „weigert" de ontvanger dit sein en de zender herhaalt het automatisch. Het draadlooze telex-cor- respondentieverkeer is nog niet aan de kinderschoenen ontwassen en zal voorna melijk voor grootere afstanden bestemd zijn. Men denkt bij PTT in de eerste plaats aan Indonesië. Telexverkeer over de Oceanen, b.v. met de Ver Staten is op het oogenblik niet mogelijk. Hiertoe d:ent eerst een z.g. breed bandkabel met ingebouwde versterkerspos- ten te worden gelegd. Een dergelijke kabel vergt enorm veel technische zorg en ver nuft. De draadlooze verbinding zou op den cuur een andere oplossing kunnen wor den. N.V. PHILIPS' VERKOOP-MAATSCHAPPIJ V. NEDERLAND Twee daders voortvluchtig Er komt licht in den moord in de War moesstraat te Amsterdam, waarvan Zater dagmorgen 2 Nov. jl. de 61-jarige mej. A. M. Marsman het slachtoffer werd. De 23- jarige Leo van der Helm, die zich Maan dag daarop bij de politie in den Haag meldde, heeft tegenover hoofdinspecteur H. Dijkstra van de Amsterdamsche re cherche, die hem dagen lang heeft onder vraagd, zijn aanvankelijk afgelegde en zeer onwaarschijnlijke verklaring niet vol kunnen houden. Hij heeft thans bekend, dat hij de twee jenge mannen, die volgens hem de onge lukkige vrouw hebben gewurgd, wel ken de en heeft hun namen opgegeven. Het zijn de 22-jarige Jacob Hoogenboom en d.;ens 24-jarige broer Cornelis. Zij hebben veel met Van der Helm gemeen: alle drie zijn in Delft geboren, alle drie waren be kenden van de politie (Jaap is een maand geleden uit het Huis van Bewaring te Den Haag ontvlucht), alle drie leefden van den zwarten handel en den straatroof en alle drie waren bekende gezichten op den Nieuwendijk te Amsterdam. De twee Hoo- genbooms zijn voortvluchtig en het pu bliek wordt verzocht de politie bij hun Haar man verraden om hem kwijt te zijn Toen de huisvrouw C H. v. d. Engh te Leiden woonde, had zij daar haar man en enkele van zijn illegale vrienden verraden, omdat de vróuw van haar man die pl.m. 30 jaar ouder was dan zij af wilde, en tevens zich in het bezit wilde stellen van de meubels. De vrouw onderhield relaties met de Duitsche soldaten en had haar ver raderlijke mededeelingen aan een N.S.B.- rechercheur te Leiden gedaan. Het resul taat is geweest, dat inderdaad de mannen zijn gearresteerd, ernstiger ^gevolgen wa ren uitgebleven. De proc.-fiscaal vorderde het maximum van vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. In Rusland gewerkt. Willem van der Stoel, een landbouwer uit Woerden, dacht z'n brood beter te kun nen verdienen door lid van de N.S B. te worden, zoo vertelde hij aan het Bijz. Ge rechtshof te Den Haag. En daarom had hij reeds in 1933 met z'n hand in de hoogte gestaan en ,.Houzee" geroepen, met wel ken uitroep hij ook al zijn brieven in be zettingstijd had onderteekend. Want, v. d. S. schreef blijkens het dossier, menig brief je, welke thans den proc.-fiscaal, mr. Braun In de Staatscourant van heden is een be schikking verschenen van de Ministers van Economische Zaken, Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening, Openbare Werken en Wederopbouw, Sociale Zaken en Ver keer, waarbij ue centrale adviescommissie voor de prijspolitiek, welke aangekondigd is in de regeeringsverklaring over loonen en prijzen, wordt ingesteld. Tot voorzitter is benoemd prof. G. Brouwers, directeur-ge neraal van de prijzen te 's-Gravenhage, ter wijl als leden ;n de commissie zitting zul len nemen: J. ten Berg, Utiecht, voorzitter van <Je Bedrijfsgroep Detailhandel. A. W. Biewenga, Garsthuizen, Lid Twee de Kamer, plaatsvervangend, hoofdbe stuurslid van de Stichting van den Land bouw A. Boersma, Utrecht, bestuurder Neder- landsche Katholieke Arbeidersbeweging. Mevr. J. H. Duykers-Kranenburg, Rot terdam. G. Hamer, Amsterdam, voorzitter van de Vakgroep Groothandel in Chemische Pro ducten. Ir. W. H. van Leeuwen, Delft, voorzitter van de Hoofdgroep Industrie. E. J. van Lent, Heemstede, plaatsvervan gend voorzitter vakgroep Schildersbedrij ven. BEHANG „VRIJ" EN „OP TOEWIJZING". Naar aanleiding van de vele klachten over distributie, prijzen en toewijzing van behangselpapier, deelt het departement van Ec. Zaken mede, dat de behangers een hoe. veelheid papier ontvangen die 10 pet. be draagt van de leveringen in 19401941. Dit papier mag vrij worden verkocht, doch is aan vastgestelde prijzen gebonden. Naast deze toewijzing kan een behanger echter voor een gedupeerde voor één vertrek pa pier aanvragen. Voor dit papier mogen geen hoogere prijzen worden bedongen dan voor het vrije papier. Indien dus een be hanger voor „vrij" een hoogere prijs vraagt dan voor „op toewijzing" in dezelfde kwa liteit, maakt hij zich schuldig aan zwarte handel Voor alle soorten behang zijn, af hankelijk van kwaliteit en dessin, prijzen vastgesteld, waaraan handelaars en behan gers zich strikt hebben te houden. Dat ook de Nederlandsche vliegtuigindustrie druk doende is met de constructie van een z.g. straalvliegtuig, wordt bewezen op de internationale luchtvaartentoonstelling te Parijs, waar dit model te zien is op den Fokker-stand. Tevens wordt hier bewezen, dat, ondanks alle tegenslag en verwoesting de Fokkerfabrieken te Amsterdam niet bij de pakken neerzitten. Het vliegtuig zal den naam „Spook" dragen. Men verwacht, dat dit type, dat 17 passagiers zal kunnen bevatten, over drie jaar in eerste serie geleverd kan worden. J. F. G. M. Mutsaerts, Tilburg, voorzitter Vakgroep Wolindustrie, Mevr. A. J. Otte-Arnoldi, Hilversum. A. de Ruyter, Utrecht, secretaris Neder landsche Bond van Arbeiders in het Land bouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf. Mevr. W. Smit-van Mook, 's-Gravenhage. W. Strijbis, Utrecht, Bestuurder van het Christelijk Nationaal Vakverbond. Joh. de Veer, Schagen, Voedselcommissa- ris van Noord-Holland. A. Vermeulen, Amsterdam, Bestuurder Nederlandsch Verbond van Vakvereenigin- gen. Ir. H. Vis Doetichem, Directeur var. de Geldersche Tramwegmaatschappij. Ir. J. J. v. d. Wal, 's-Gravenhage, Lid Dagelijksch Bestuur Centraal College van Bedrijfsorganisatie voor het bouwwezen. Als secretaris zal optreden mr. A. W. L. van Haersma 3uma, 's-Gravenhage, hoofd van de afdeeling secretariaat van het direc toraat-generaal van de prijzen. de overtuiging gaven, dat verdachte wel wat heeft uitgespookt. Er was ten laste gelegd, dat hij bij de Oost-Cy. had gewerkt in Rusland, waar hij een bedrijf van 126 H.A. had helpen be sturen, en op deze wijze den vijand ge steund. Hij was bewapend o.m. met een handgranaat, maar toen de partisanen kwamen, had v. d. Stoel niet geweten, hoe hij met „het ddng.ê moest omgaan, zoo verklaarde hij. De proc fiscaa1 vorderde vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief, waarna de raadsman, mr. la Gro uiteen zette, dat v. d. S. alleen maar een bedrijf wilde stichten, en daartoe de N.S.B. had gebruikt, en verder ongevaarlijk was geweest: De vertegenwoordiger C. G. Perreyn uit Leiden had zijn hulp aan den vijand verleend door bij de O. T. te gaan werken. Maar schandelijk was wel zijn verraad je gens het hoofd der chr. school te Leider dorp, den heer v. d. Hoek, dien hij, toen deze het zoontje van P. wegens herhaaldelijk te laat op school komen, naar huis had gezon den. bij N S.B.-instanties had aangebracht. De president van het Hof las thans een brief voor, naar aanleiding van de klacht (Me P had ingediend, waarin tegen genoemd hoofd der school, die als „fel anti-N.S.B." werd gesignaleerd, maatregelen werden ae. vraagd. Hoewel P. thans probeerde alles te verkleinen, vond de proc. fiscaal zijn gedrag zoo ergerlijk, dat hij vier jaar ge vangenisstraf met aftrek van preventief eischte. POLITIERECHTER. Terzake diefstal heeft voor de recht bank zich te verantwoorden gehad de fa- landarbeider J, K. uit Rijnsburg. De recht bank heeft hem veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, door te. brengen in een j eugdge vangenis. Terzake diefstal heeft voor de recht bank zich te veantwoorden gehad de fa brieksarbeider J. v. d. H. uit Leiderdorp. De rechtbank heeft verdachte veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf voor waardelijk met proeftijd van drie jaar. Wegens clandestien slachten van een varken stond terecht C. B. van S. te Hille- gom. Omdat het hier geen handel van be- teekenis betrof, vorderde de officier 75 boete of een maand hechtenis, en twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. De rechter ver oordeelde tot 40 boete of 20 dagen hech tenis, en twee maanden voorwaardelijk. Gewelddaden, gepleegd door een zestig tal personen op Mgr. Cerlo Valdini van Chiusi en Pienza, Toscane, worden in ka tholieke kringen van Rome beschouwd als een verontrustend teeken van toenemende anti-godsdienstige propaganda. Het inci dent greep plaats te Monte-Pellenico, waar de bisschop het Vormsel kwam toedienen^ aan de kinderen en een processie bijwonen. Een groep rustverstoorders trachtten de processie te onderbreken door 't zingen van godslasterlijke liedjes en 't uitschelden van de priesters. Toen de bisschop na de pro- Cessie zijn auto wilde bestijgen, om zich naar Siena te begeven, blokkeerden de bel hamels de straat en schreeuwden anti-gods dienstige slagwoorden, terwijl zij hem ook te lijf gingen. De leiders van de groep wer den door de politie .aangehouden. In den laatsten tijd zijn er verschillende aanvallen op priesters geweest in de stra ten, ook werden ze vaak uitgejouwd. Som mige katholieken drukken de meening uit, dat deze incidenten gedeeltelijk 't gevolg zijn van de grootere verspreiding van anti godsdienstige vlugschriften en boeken, in Italië uitgegeven. Het Christen Democra tisch blad ,;I1 Ropolo" verklaarde, dat de exemplaren van deze „literatuur" van- de „meest vulgaire fascistische pers" komen en dat een demonstratie, zooals die van Monte-Pellinico, wel zou kunnen leiden tot „neo-squadrismo"'(de „squadre" waren fas cistische stormtroepen). Gewelddaden jegens de geestelijkheid kwamen herhaaldelijk voor, ook vóór het fascistisch bewind en gedurende sommige perioden van het fascisme. Deze laatste ge beurtenissen schijnen niet in verband te staan met eenige politieke partij. BRITSCHE COMMUNISTEN ACHTER MOSKOU. Het bestuur der communistische partij in Engeland heeft ce volgende eischen ken baar gemaakt: wijziging van de buitenland- sche politiek; terugtrekken van Britsche troepen uit landen, waar deze zonder eeni ge reden aanwezig zijn; snellere demobili satie en volledige steunverleening aan de ontwapeningsvoorstellen van de Sovjet- Unie. De verklaring, waarin deze eischen zijn gesteld, voegt hieraan toe, dat het handha ven van troepen ter sterkte van een mil lioen man 12 maanden na het einde van den oorlog niet gerechtvaardigd is met het oog op het doel waarvoor de oorlog ge voerd is. EEN „CHRISTELIJKE REVOLUTIE". De snelle uitbreiaing van de Katholieke Sociale Actie in Columbia neemt zulke af metingen aan, dat men reeds spreekt over een „christelijke revolutie". De stastistieken over haar werkzaamheden geven een uit stekend idee van deze werkzaamheden. Er zijn op 't oogenblik 254 plaatselijke centra „wederzijdsch hulpbetoon" voor landbouwers, nationaal georganiseerd in een Landbouwersvereeniging, die gewoon lijk de FANAL genoemd wordt (Federation Agricola Nacional) Opgevat in den geest van den Belgische „Boerenbond" die vaak beschouwd wordt als de beste landbouwers vereeniging van de wereld, richt de FANAL een netwerk in van plaatselijke „gilden", die weer hun eigen in- en verkoop coöpera tieven, melkerijen, spaarbanken en crediet- instellingen, scholen en cursussen voor landbouwers inrichten. Deze centra tellen ruim 45.000 leden. Een soortgelijk werk wordt gedaan op nijverheidsgebied, met de arbeidersorgani saties. Terwijl Je bestaande vereenigingen een deel van dit werk verrichten, werden in sommige plaatsen onafhankelijke organisa ties opgericht, zooals in het nijverheids centrum van Antioquia, waar de Katho lieke Sociale organisatie reeds meer dan 10.000 leden telt. Op gebied van opVoeding werden tijd schriften uitgegeven, scholen en cursussen ingéricht. De beweging heeft haar natio naal weekblad „Justicia Social", dat haal lezers op de hoogte tracht te houden van alle gebeurtenissen in de arbeiderswereld en terzelf dertij d de katholieke sociale grondbeginselen verspreidt. Veel plaatsen hebben reeds een eigen plaatselijk orgaan, zooals de „Fortevoz Sindical" van Medellin. De „Katholieke Sociale Actie van Colum bia" heeft haar eigen officieel maandblad voor leiders en geeft brochures uit over speciale onderwerpen van actueel belang; zij richt ook voordrachten voor arbeiders en landbouwers in, evenals avondscholen. Het werk van de Katholieke Sociale Actie van Columbia is van groote beteekenis, om dat het een einde maakt aan de onverschil ligheid en zelfs tegenkanting van de katho lieken om sociale en economische hervor mingen te verkrijgen in overeenstemming met de christelijke beginselen. opsporing behulpzaam te zijn. Hier volgt het verhaal, dat Leo van der Helm, na dagenlang verhoord te zijn, heeft besloten te vertellen: „Ik kende de tv/ee Hoogenbooms goed, maar heb ze nimmer een tip gegeven over het geld, dat moeke (mej. Marsman) be zat. Ze wisten er echter wel iets van. Vrij dagnacht 1 November kwam Jaap Hoogen boom het huis in de Warmoesstraat bin nen, toen ik nog-alleen beneden bij moe zat. De anderen waren al naar boven. Hij zei tegen moe, dat hij Willem van der Waly heette, vroeg om onderdak, maar wilde zich niet legitim-eeren. Moe wees hem een kamertje aan en We gingen allen naar bed. Twee uur later hoorde ik van mijn kamer op de derde etage uit ^waai, tiok vlug mijn kleeren aan en ging de trap af. Beneden trof ik Jaap bovenop de op den grond liggende moe aan met zijn handen om haar keel. Net toen ik me op Jaap wilde werpen om moe te redden, ver scheen diens broer Kees plotseling en ik raakte -bewusteloos, hoe weet ik niet meer. Naar schatting ben ik 20 min. bewusteloos geweest, en toen ik bij kwam, zeiden Jaap en Kees tegen me, dat ik nu van den moord afwist en hen niet mocht verraden. Dus moest ik mee vluchten. Als ik het niet zou doen, zou ik een mes tusschen mijn ribben krijgen. We namen een taxi naar Den Haag, waar ik uitstapte. De twee Hoogenbooms reden door naar Rotterdam Des middags ben ijc ook naar Rotterdam gegaan omdat Jl. op de markt wilde kijken". Hoofdinspecteur Dijkstra heeft inmid dels vele getuigen gehoord, die het drie tal gedurende het weekend in Rotterdam boemelende hebben aangetroffen. Kees zou, verens verklaringen van getuigen, in een dronken bui een portefeuille met f 1400. zijn kwijtgeraakt en voorts getracht heb ben twee kostbare ringen met brillanten van moe te verkoopen Leo van der Helm had op de mark* verscheidene dingen ge kocht en die meteen weer weggegeven aan voorbijgangers. In een café bedreigde Kees ten barjuffrouw, die hem te veel geld vroeg. „Drie minuten je keel dicht", zou liil gezegd hebben, ..en dan heb ik mijn 50.weer terug. Je bontjas brengt wel meer op". Maandagmorgen liftte Van der Helm naar zijn geboorteplaats, waar zijn schoon moeder hem niet wenschte te ontvangen, omdat ze in de dagbladen had gelezen, dat hij van moord werd verdacht. Ontmoedigd reisde hij door naar Den Haag, waar een courantenverkooper op het Stationsplein, die hem toeval1 ig kende, hem zag en den raad gaf naar de politie te gaan. De kranteman vertrouwde de bravour van Van der Helm niet en volgde hem net zoo lang tot deze het bureau in liep. Naar de meening van hoofdinspecteur Dijkstra zitten er ook in dit verhaal van Van der Helm tallooze onwaarschijnlijk heden. Een kruisverhoor tusschen de drie vr'enden zal wellicht de gewenschte op-# heldering verschaffen. Daartoe moet de poMtie echter eerst de hand op de twee voortvluchtige gebroeders Hoogenboom leggen, die het laatst in Rotterdam- gesig naleerd zijn. LFIDSCH TRIBUNAAL Het Leidsch Tribunaal deed in zijn zit ting van heden allereerst uitspraak in de volgende zaken: A. Hoogenboom, te Woubrugge, internee- ring voor den tijd van 1 jaar en 9 maanden, tot 8 Febr. 1947, ontzetting uit de beide kiesrechten, het bekleeden v.an openbare ambten, verbeurdverklaring van zijn radio toestel. H. J. van Staveren, te Woubrugge, inter- neering voor den tijd van 1 jaar en 8 maanden tot 8 Jan. 1947, ontzetting uit de beide kiesrechten, verbeurdverklaring van zijn vermogen tot een bedrag van 1000. J. Brittijn te Leiden, heropening van het onderzoek, in verband met nog later te gen verdachte ingekomen beschuldigingen. B. A. Hartevelt, te Zoeterwoude, die veer. tien dagen geleden reeds in vrijheid was gesteld, ontzetting uit de beide kiesrech ten. Mep. T. C. M. Verseveld de Witt Hamer, te Leiden, die veertien dagen geleden reeds in vrijheid was gesteld, ontzetting uit de beide kiesrechten. f Mej. B. M. Boon uit Leiden, interneering voor den tijd van 1 jaar en 7 maanden tot 16 Dec. 1946, ontzetting uit de beide kies rechten. Wilt U met succes adverteeren Dan ,,'n Telefoontje" probeeren RADIO WOENSDAG. HILVERSUM I (301.5 M.): 7.00 Nieuws; 7.30 Muziek bij 't ontbijt; 8.00 Nieuws; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.30 BBC^rkest;' 10.20 Voor de vrouw; 10.35 Pianomuziek; 11.00 Tentoonstelling Fran- sche wandtapijten in Rijksmuseum A'dam; 11.30 Zang; 11.45 Familieberichten uit In dië; 12.00 Orgelspel; 12.34 Jan Corduwener; 13.00 Nieuws; 13.20 The Ramblers; 13.50 Mandoline-ensemble; 14.00 Voor de vrouw; 14.15 Vaudeville-orkest; 15.00 Voor de jeugd 15.45 Programma voor zieken; 16 15 Voor de jeugd; 17.15 Eddy Walis; 17.30 Neder lands Volksherstel; 18.00 Nieuws; 18.15 Dwaze droomen; 18.30 Progr. voor Ned. Strijdkrachten; 19.00 Piano; 20.00 Nieuws; 20.08 Dingen van de dag; 20.20 Omroep orkest; 21.20 Hoorspel, 22.05 Orkest Cerlo Carcassola; 23.00 Nieuws; 23.15 Op vleuge len van muziek; 23.25 Orkest Boyd Bach- man. HILVERSUM II (415.5 M.): 7.00 Nieuws; 7.30 Orgel; 8.00 Nieuws; 8.15 Koor en orkest; 9.00 Voor jonge zieken; 11.00 Zangrecital: 11.30 Orkestv/erken; 12.00 Gooilanders; 13.00 Nieuws; 13.15 All round sextet; 14.00 Fluit, viool, cello en cembalo; 14.50 Piano en Belijns Philh. orkest; 15.00 Radio Philh. orkest; 16.00 Stafmuziekcorps A'damsche politie; 16.45 Voor jongens en meisjes; 17.30 Muziek van Joseph Jongen; 17.45 „Ónder de tropenzon"; 18.00 Orkest werken; 1-9.00 Nieuws; 19.30 Engelsche les; 20.00 Nieuws; 21.50 Gr.muz.; 22.00 Nieuws: 22.30 Kamermuziek van Mozart; 23.00 Pia no; 23.10 Orgel en viool; 23.30 Avondconc.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2