Regeering beantwoordt de debatten Comm. Gen. wil Ned. Indonesische Unie Min. Lieftinck verdedigt zijn beleid De Kamer antwoordt de Regeering Beperking van overheids-wagenpark Binnenkort prijsverlaging van 10% te verwachten Instelling van een Soc. Economische Raad In de gistermorgen aangevangen verga dering van de Tweede Kamer, kwam de minister-president, dr. L. J. M. Beel aan het woord ter beantwoording van de op merkingen gemaakt bij de algemeene be raadslagingen over de rijksbegrootingen 1946 en 1947. ~Tjj merkte op, dat voor de verzorging der nagelaten betrekkingen van oorlogslachtoffers een ontwerp nagenoeg gereed is. Ten aanzien van een meer offi- cieele behandeling van het personeelsvraag stuk deelde hij mede, dat deze zaak de aan dacht heeft. Ook zal de regeering zich be raden over het in dienst houden der ge huwde vrouw. Het is de bedoeling bij de voorbereiding van het vredesverdrag met Duitschland contact te houden met instanties, die des kundig ter zake zijn. Voor den nood der geteisterde gebieden doet de regeering het mogelijke. Aan het spoedig opheffen van ongewenschte toe standen op woninggebied besteedt de re geering al haar zorg. De handelsmarges zullen worden ver laagd, met name voor textiel, glas, ceramiek en andere huishoudelijke artikelen. Bij de invoering van het utility-systcem, zal het Engelsche systeem niet klakkeloos worden nagevolgd. Een gemiddelde prijsverlaging van 10 zal binnenkort zijn door te voe ren, als het prijspeil in het buitenland dit niet tegenhoudt. Aan verlaging van de subsidies zal niet zijn te ontkomen. Prijsverhooging is daar van niet hfet noodzakelijk gevolg. Slechts de maximumprijs van het brood is ver- MINISTER RINGERS TREEDT 15 NOVEMBER AF. Zooals we berichtten heeft dr. ir. J. A. Ringerss aan H.M. de Koningin verzocht hem ingaande 15 November 1946 te ont heffen uit het ambt van minister' van open bare werken en wederopbouw, welk be sluit een gevolg is van den gezondheids toestand van den heer Ringers. Naar wij thans van officieele zijde ver nemen heeft H. M. de Koningin overeen komstig dit verlangen den heer Ringers met ingang van genoemden datum ontslag verleend op de meest eerv,olle wijze, on der dankzegging voor de vele en gewich tige diensten door hem aan haar en den lande bewezen. INZEGENING CENTRALE HUIS VROUWELIJK JEUGDWERK. Het Centrale Huis van het Vrouwelijk Jeugdwerk in het Bisdom Haarlem aan den Scheveningscheweg 90, 'te Scheveningen, zal 24 Nov. door Z.H.Exc. Mgr. J. P. Huibers opnieuw worden ingewijd. De geünifor meerde gidsen van Den Haag zullen bij deze gelegenheid voor den Bisschop een défilé houden. Tevens zal dien dag het 12Vu-jarig, priesterfeest worden gevierd van den directeur van het Vr. Jeugdwerk in het Bisdom Haarlem den weleerw. heer F. Bank. Om 10.30 zal de plechtige Hoog mis worden opgedragen in „Groenestein" in Den Haag, waarna voor genoodigden re ceptie zal worden gehouden. Voor de an deren zal er Dinsdag 26 Nov. van 22 30 in het Centrale Huis gelegenheid zijn den jubilaris geluk te wenschen. „CLANDESTIENE" RADIOLUISTERAARS Sinds 1 November 1945 is iedere bezitter van een radio-ontvangtoestel verplicht dit toestel bij een postinrichting aan te geven. Na aangifte ontvangt hij een luistervergun ning, waarop iedere maand een radiozegel van /l.moet worden geplakt. Deze re tributie dient, zooals bekend, tot in stand houding en opbouw van den Nederland- schen radio-omroep. Een groot aantal luis teraars echter luistert ..clandestien" naar de radio-programma's. Om deze „clandes tiene" luisteraars op te sporen heeft P.T.T., die met de inning der gelden is balast, een controle-apparaat aangesteld, de zooge naamde controledienst luistervergunnin gen. Deze dienst beschikt over een aantal gespecialiseerde ambtenaren, die dezer dagen, speciaal te Amstei-damt een ver scherpte controle-actie zijn begonnen. Reeds op den eersten dag liepen talrijken een proces-verbaal op. De aangifteplicht geldt niet voor abonné's op de rijksradiocentrales mits zij niet tevens een radio-ontvangtoe stel bezitten. Na Amsterdam komen ook de andere groote steden aan de beurt. RADIO voor Zaterdag. HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 8 00 Nieuws. 8.15 Gram.-muziek. 9.15 Wla- c'imir Rorowitz. 10.35 Voor de arbeiders. Ij 30 Werken van Foster. 11.45 Famibebe- nchten uit Indonesië. 12.00 Orgelspel. 12.35 Fddy Walis. 13.00 Progr. voor de Nederl. Strijdkrachten. 13 30 Nederl. Cari'.lonklan- ken. 13.40 Zang en muziek 14.00 Trio Opus U'5 Schmitt. 14.45 Radio Phi'harmonisch orkest. 16.00 Staimuziek van de Amster- damsche Politie. 17.05 Dansorkest. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano-duo. 18.30 Program ma. voor de Ned. Strijdkrachten. 19.00 Am- sterdamsch Strijkkwartet. 19.45 Rubriek /oor de Wederopbouw 20.00 Nieuws. 20.08 L'ingen van den dag. 20.20 Metrooole-orkest 21.30 Hoorspel „Jane Eyre". 23.00 Nieuws. 23.30 Nachtvoorstelling. HILVERSUM II, 415.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Morgengebed en liturgische kalender. 7.45 „Maria ter eere". 8.00 Nieuws 8.15 Vroolijke morgenmuziek. 9 50 Orgelspel. 10.20 Zangrecital. 11.00 Des Zonpebloem, 11.45 Weensche dansmuziek van Mozart. 12.30 Lunchconcert. 13.00 Nieuws 13.15 Cello-recita'.. 13.45 „De Toonelkijker'' 14.00 De band van de week" 14.15 Enge'sche les. 14.45 The Mil's Brothers. 15.15 Jonge kunstenaars stellen zich voor. 16.15 ,Doode cogen". 17 00 Voor de jeugd. 18.35 Diner- muziek. 13.50 's Avonds als ik slapen ga.. 10.00 Nieuws. 19.15 Joseph Schmidt zingt. 19 30 Verhalen uit de_Far West. 20.0 Nieuws ,;0.05 De gewone man zegt het zijne er van 20 30 Lichtbaken. 21.00 Zang en muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Katholiek Nieuws. hoogd, maar dit sluit nog geen werkelijke prijsstijging in. Stabilisatie van het loonpeil sluit noodza kelijke correcties niet uit. Dit geldt met na me voor het overheidspersoneel en in het bijzonder voor de onderwijzers. Voorstel len en beslissingen van de regeering zijn daaromtrent spoedig te verwachten. Mocht de prijspolitiek niet slagen, dan zal de loonstabilisatie ongetwijfeld niet te handhaven zijn. De arbeidsproductiviteit wordt door al lerlei factoren geremd. Oorlogsinvloeden van materieelen en psychischen aard wer ken nog steeds door. Toch moet alles ge daan worden om weer tot een, zij het be scheiden welvaart te komen, De publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie moet geen verlengstuk van den overheids- arm zijn; het subsidiaritvtsbeginsel be hoort, naar spr.'s inzicht, tot het wezen van democratie. De instelling van een sociaal- economisclien -aad is in overweging en zal niet behoeven te wachten op het tot stand komen van de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie. Een wetsontwerp voor nadere voorzie ning van de zorg voor den ouden dag zal spoedig worden ingediend. De verarming, welke het gevolg is van den oorlog, treft niet alleen de arbeiders maar het' geheele volk. Zij wordt niet ver holpen door een algemeene loonsverhco- ging van 10 pet., maar wordt alleen bestre den door doeltreffende prijsverlaging mo gelijk te maken Eenige staatkundige vragen besprekend zeide spr. toe, dat er nog aanvulldende ge gevens op 't rapport-Gerbrandy t.a.v. het in Londen gevoerde beleid kunnen worden ge geven. Het verzoek daartoe zal echter in een meer concreten vorm dan de eenvou dige vraag van den heer Schouten moeten worden gedaan. Aan een eventueele parle mentaire enquête zal de regeering gaarne medewerking erleenen. In een parlementair kabinet ziet spr. niet de hoogste wijsheid, doch wat den meest, gewenschten vorm om de moeilijke vragen die aan de orde zijn aan te pakken. De re geering vindt jeen aanleiding om aan de goede samenwerking van de in dit kab'net vertegenwoordigde groepen te twijfelen. De beide partijen aie elkander vonden, zijn bezield met den wil de gestelde doelen te bereiken. De regeering ziet den staat niet als een lichaam, dat heerscht over alle andere le venskringen. Hij is een der gemeenschap pen, doch dan de hoogste gemeenschap, die het recht schept, waarbinnen de anderen leven Een spoedige wettelijke regeling van den omroep is noodzakelijk. Wat betreft de aannemers, zijn er twee groepen te onderscheiden. Den in den oor log opgekomen aannemers is het materiaal ontnomen. Van degenen, wier bedrijf in den oorlog is uitgebreid, worden, in afwachting van de bedrijfszuivering, de werkzaamhe den bemoeilijkt. Bij de totale ïerziening van de grondwet, zullen allerlei zaken aan de orde kunnen worden gesteld en de lijst van de onderwer pen, die de regeering oorspronkelijk had vastgesteld, kan worden uitgebreid. Onder de punten, die in studie moeten worden genomen, behoort ook de opheffing van het processieverbod. Met een beroep op den realiteitszin van de Kamer eindigde de minister zijn betoog. MUSSERT's ADJUDANT weer voor he^ Tribunaal De man die Mussert verstopte In een extra zitting van het Utrechtsche tribunaal, werd Woensdag opnieuw de zaak behandeld tegen dr. H .A. J. Kessler, bij de oudere sportmenschen bekend als „Tonny" Kessler, internationaal voetballer en cri cketer. Hij was eenigen tijd geleden reeds door het Utrechtsche tribunaal veroordeeld tot 3 jaar interneering en verbeurdverkla ring van 50.000 van zijn vermogen. Mr. J. Verdam heeft echter toen aan dit vonnis zijn fiat geweigerd en de zaak teruggewe zen. Beschuldigde gaf toe in Mei 1940 Mus sert te hebben geholpen aan een schuil plaats. Op den tienden Mei belde Mussert des morgens om tien uur bij Kessler's wo ning te Bussum aan. Hij verzocht om een schuilplaats. Van zijn woning uit, recht tegenover de kazerne gelegen, heeft Kessler toen Mussert in een boerderij in de naaste omgeving voor vijf dagen onderdak be zorgd. Als adjudant van den „leider" heeft hij in begin 1941 Mussert ook vergezeld op diens reis naar München, waar hij Seyss Inquart, Rauter en Himmler heeft ontmoet Het gezelschap heeft ook het kamp Dachau bezocht. „Wat we daar zagen was alles keu rig in orde en heel goed." Het onderzoek naar de grootte van het vermogen leverde moeilijkheden op en werd gecompliceerd door de vier huwelij ken van verdachte. Kessler heeft jarenlang voor zijn vader een plantage in Mexico be heerd met een salaris van 1000 en later van 1200 per maand. Dit salaris wordt door de familie nog steeds uitbetaald, doch de N.S.B. heeft Kessler zeer veel geld ge kost .Uitspraak 27 Nov. a.s. Ver. Staten van Indonesië en Koninkrijk der Nederlanden H.M. de Koningin zou hier over Staatshoofd zijn Bij de bespreking van de Indische kwestie heeft de minister-president, de heer Beel, gisteren in de Tweede Kamer o.a. het vol gende gezegd: In groote trekken kan de re geering, wat de Commissie-Generaal zou willen overeenkomen, aldus inleiden, dat de Commissie-Generaal het Koninkrijk zou willen zien omgezet in een Nederlandsch- Indonesische Unie, waarvan de Koningin het staatshoofd zou zijn en welke twee le den zou tellen: de Vereenigde Staten van Indonesië en het Koninkrijk der Nederlan den. Tot de eerste zouden behooren de re publiek Indonesia, waarbij Sumatra een eigen plaats naast Java zou kunnen verlan gen en de iMalino-gebieden met name Oost- Indonesie en Borneo; tot het koninkrijk dei- Nederlanden zouden behooren Nederland, Suriname en Curasao, waarbij vanzelfspre kend Suriname en de Nederlandsche An tillen onverkort het recht behouden om hun verhouding tot Nederland en tot de Unie zelf mede te bepalen. Het koninkrijk zou dus noch worden gebroken, noch vermoord, zooals de heeren Tilanus en Schouten vree zen, maar het zal anders worden geordend en genoemd naar de eischen van dezen tijd. Tijdens de onderhandelingen kan men tot de conclusie komen, dat de andere vorm van ons staatsbestel een anderen naam be hoort te dragen. Een structuur moet worden nagestreefd, waarin een passend gezag mo gelijk is, zoowel over het geheel als over de Nationalisatie van de Nederlandsche Bank De minister van Financiën, prof. Lief tinck gaf vervolgens een zeer gedetailleer de beschouwing over de financieele aange legenheden, waaruit wij de volgende pun ten aanstippen. In het bedrag van de staatsschuld, dat overigen^ nog op ramingen berust, is nog niet opgenomen een bedrag voor goederen, die wij in den eersten tijd na de bevrijding uit Amerika ontvangen hebben en evenrtiin de bedragen die wij aan Engeland /erschuldigd zijn voor leve ranties van legergoederen en voor de op leiding van troepen. Over deze posten zijn nog besprekingen gaande. Alleen hooge ambtenaren krijgen nog een auto van het departement zelf, overigens wordt een cen trale autodienst ingesteld. Spr deele mede, dat op het oogenblik 4134 ambtenaren oj. non-actief staan om al lerlei redenen, die by elkaar 11 millioen kosten. p Bij de verhooging van de omzetbelasting zal hij de utility-goederen zooveel moge lijk vrijlaten. Een verlaging, van de ven nootschapsbelasting wacht op nadere voor zieningen op het gebied van prijsbeheer- sching en winstbeperking. Een wetsont werp tot regeling van de oorlogsschade is in vergaanden staat van voorbereiding. Spr. is van meening, dat in December van het vorige .'aar het gevaar voor inflatie inderdaad was rf ge wend. Reeds toen echter sprak hij van de mogelijkheid dat dit ge vaar opnieuw zijn hoofd zou opsteken. Wij Prof. Romrne Indië-debat thans nog niet gewenscht Bij de replieken verklaarde de heer Schouten (A.R.) dat zijn standpunt ten aan zien van Indië steeds hetzelfde is geweest, wat principieel uitgangspunt en doelstel ling betreft. Aan de verantwoordelijkheid voor het beleid ten aanzien van Indië in het verleden wenschte spr. zich niet te onttrek ken. Militair gezien hebben de Britten hun taak in Indië niet vervuld; het was niet noodig waardeering jegens hen uit te spre ken. De nieuwe constructie van de com missie generaal besprekend herhaalde spr. dat daardoor het Koninkrijk wordt ver moord De voorgestelde unie zal een Kroon in het leven roepen, maar dat is niet de Kroon, waarover de Grondwet spreekt. De heer Schouten bleef erbij, dat de regeering de Kamer moet inlichten. Hij drong aan op openbaarheid en riep de regeering toe, niet verder te gaan op den ingeslagen weg. De heer Tilanus (C.H.) sprak o.m. de hoop uit, dat de voorstellen ten aanzien van Indië nog niet definitief zijn. Als er gespró ken wordt over instemming der Indone siërs, wie lijn dat dan?Is dat de kleine groep, waarmee dr. van Mook en de com missie-generaal spreken? Men houde re kening met de bevolkingsgroepen in Indië. Hier wordt zonder volk geoordeeld. Nu de commissie-generaal naar hier komt, late de koninkrijk breekt, kan nooit een redelijke De constructie /an een unie, in plaats van een koninkrijk, acht spr toch het breken van het koninkrijk. De heer Vonk (P. v. d. V.) verklaarde de vraag gerechtvaardigd te achten, of de re geering a priori op de hoogte is geweest van de plannen der commissie-generaal. Het koninkrijk heteekent volgens de grond wet niet wat de commissie-generaal ervan wil maken. Een overeenkomst welke het koninkrijk breek, kan nooit een redelijke overeenkomst zijn. De heer Romme (K.V.P.) verklaarde, dat het ook zijn wensch is, dat de commissie voor de socialisatie der mijnen spoedig tot stand komt. De opmerking van den heer de Groot omtrent Mgr. Stepinac, „die Hitier Een kerk waar de eerste atoombommen vielen Een nieuwe parochiekerk, toege wijd aan de H. Maagd, wordt opge richt te Alamos, Nieuw Mexico, waar de eerste atoombommen ont ploften en waar een aantal personen wonen, die zich wijden aan de stu die en le proeven van de atomische kracht voor vredelievende doelein den heeft geholpen bij het uitmoorden van de bevolking" gaf spr aanleiding te protestee ren tegen deze uitlating betreffende den man, wiens veroordeeliig het wereldgewe ten heeft opgeschrikt en overal ter wereld afgrijzen heeft gewekt. De heer de Groot, aldus spr. heeft ons duidelijk willen maken, wat de kerk /an het communisme, als het aan de macht zou komen, ook in ons land te wachten heeft: vervolging, alle goddelij ke en menschel'jke wetten met voeten tre dend. In verband met de opmerkingen van den heer Schoutfn over de Indische kwestie verklaarde hij, dat zoolang de besprekin gen niet afgeloten zijn, het twijfelachtig is, of een debat in het openbaar gewenscht is. Hij zou 't niet verantwoord achten 'n open baar debat te hpuden op een oogenblik, dat het voor een oplossing niet be-vórderlijk zou zijn. Voor een definitief oordeel over de voorstellen is het z.i. thans te vroeg. Afge wacht moet worden tot de zaak voor ons ligt. Tegenover deze aangelegenheid staat spr. met zeer groote reserve. Hij behield zich volledige vrijhèid van beoordeeling voor en hij zag geen enkele aanleiding en hij is dat ook niet voornemens om een anderen maatstaf bij de beoordeeling aan te leggen dan de grondgedachte van de ko ninklijke rede. De vergadering is hedenmiddag één uur voortgezet. moeten echter een paniekstemming vermij den. Om tot i~en sluitende begrooting te komen is noodig een drukken van de uit gaven waar dit verantwoord is en daar naast ook een opvoeren van de opbrengst van de belastingen voor zoover dit econo misch verantwoord is. Ten slotte is ook een juiste leeningspolitiek daarvoor noodzake lijk. Wanneer de conversie achter den rug is, hoopt de minister door binnenlandsche leeningen de vlottende schuld te kunnen beperken. Toen de minister in de Ver. Staten een crediet afsloot, had hij niet de keuze tus- schen een kort of een lang crediet, maar tusschen een kort of geen crediet Spr. acht de bereidheid, om dit thans in een lang crediet om te zetten, niet aanwezig. Het meest bedenkelijke acht de minister, dat wij nog crediet behoeven voor niet-produc- tieve doeleinden. De nationalisatie van de Ned. Bank is in vergaanden staat van voor bereiding. Twee wetsontwerpen daarover zijn aan den Bankraad gezonden en zullen naar. spr. meent op korten termijn terug ontvangen kunnen worden. Ook een wette lijke regeling van het toezicht op het kapi taalverkeer is in voorbereiding. De samen werking tusschen den minister van Finan ciën en de Ned. Bank is buitengewoon har telijk en vruchtbaar. Inderdaad is 9 oor allerlei maatregelen de positie van Amsterdam als internationaal financieel centrum geschaad. De nationale belangen moeten echter praevaleeren. Het tempo waarin het mogelijk zal zijn Jiet beursverkeer te herstellen wordt daardoor bepaald. Ten aanzien van België en Luxemburg is een gemeenschappelijk douane-tarief in voorbereiding, dat dan in het onderling ver keer natuurlijk niet geheven zal worden. Dit geldt niet voor de accijnzen, statistiek- recht en bijzondere invoerrechten. Oil CD II CD IIOIIOII roil oil OII Oil O Het z.g. «testament» van Goerlng Te Neurenberg worden afdruk ken van een testament uitgegeven, dat, naar vele Duitschers gelooven, de laatste Woorden van Hermann Goering aan het Duitsche volk be vat. Het „testament" is, aldus Reu ter, ongetwijfeld een vervalsching. De echte afdrukken worden in de archieven van den geallieerden be stuursraad te Berlijn bewaard. In Neurenberg circuleert een papier, waarop staat: „De geallieerden waren knap, maar ik was nog knapper. De geallieerden hebben den oorlog gewonnen of zij den vrede kunnen winnen hangt van u af In dit „testament" wordt o.m. ver klaard, dat in een oorlog om het bloote bestaan bevelen als het bom bardeeren van Warschau, Rotter dam en Coventry gegeven moesten worden. on cdii on on on on on on on o i K N.A.C. vraagt meer auto's voor bedrijfsleven en doktoren Gisteren is te 's-Gravenhage de eerste jaar'ijksche algemeene vergadering van .dt Kon. Ned, Automobiel Club na den oorlog gehouden. In zijn openingswoord sprak de vóorz. jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen er zijn groote erkentelijkheid over uit, dat een zco groot aantal leden gedurende de moei lijke oorlogsjaren'de K. N. A. C. trouw is gebleven, waaitloor het apparaat der ver- eeniging in stand kon worden gehouden. Vervolgens trad spreker in een uitvoe rige beschouwing van de problemen, welke thans de belangstelling der automobilisten hebben. De K, N. A, C heeft herhaa'delijk bij de regeering aangedrongen in den steedis grooteren nood aan personenwagens te voorzien. In dit verband merkte de voorz. op, dat de overheid naar zijn meening tot een drastische beperkihg van haar wagen park behoort over te> gaan, zoodat meer auto's beschikbaar komen voor medici, bedrijfsleven enz. Spreker kon zich niet van den indruk los maken, dat meer zorg wordt besteed aan den opbouw van de f-poorwegen, dan aan dien van het wegver keer. Hij wees daarbij op de opheffing van het verkeersfonds. Uitvoerig besprak de heer Smits van Oyen de oorzaken van het na den oorjog onrustbarend gestegen aantal verkeerson gevallen. Hij drong aan op een effectief verkeerstoezicht en een doelmatige ver- keerswetgeving. In dit verband deelde hij mede, dat de Mij. tot bevordering der ge neeskunst in samenwerking met de K. N. A. C. is overgegaan tot de instelling van een mediseh-psychologisch verkeerstech nisch college dat een studie zal maken van den medisch-psychologischen en tech- nischen kant van het vraagstuk der ver keersongeval1 en op den weg. Na er op gewezen te hebben, dat de automobielsport er in ons land nog verre van gunstig voorstaat, zulks in tegenstel ling tot de overwonnen landen, waar regel matig automobielsportevenementen plaats vinden, moest spreker vaststellen, dat het internationale automobielverkeer zich slechts langzaam herstelt. Ten aanzien van de beschikbaarstelling van devieszen wordt de auto bepaald achtergesteld bij spoor boot- en luchtvervoer. In zijn verslag over de jaren 19421945 wees de secretaris mr. B. Ph. van Harinxma thoe Slooten er op hoe ongunstig de om standigheden zijn waaronder de K. N. A. C. haar arbeid tot herstel van ons automo bilisme moet verrichten. deelen. Door de Japansche overheersching is de oude constitutioneele vorm doorbro ken. De heer Schouten en anderen hebben alle verantwoordelijkheid voor den gang van zaken afgewezen, maar wel is zijn partij mede verantwoordelijk voor den achter stand in de ontwikkeling. Ten gevolge van het beleid in een periode, waarin zij mee deel uitmaakten van de regeering. Men be denke, dat ook een afwijzing van de voor stellen van de commissie-generaal een groote verantwoordelijkheid schept. Door persoonlijk contact met de Commis sie-Generaal zal de regeering nader begrip van haar voorstellen trachten te verkrijgen. De Commissie-Generaal heeft na het ver krijgen van het bestand, waartoe de weg geëïfend werd door politieke besprekingen, gestreefd naar het tot stand komen van een basisovereenkomst. Deze is nu te Lingga- djati tot stand gekomen Het belang van deze overeenkomst is, dat de overgangstijd uit de verklaring van 10 Febr. zal kunnen verdwijnen, al zal natuurlijk de nieuwe situatie geleidelijk haar beslag krijgen. Wat betreft de persoon van Soekarno merkte de minister-president op, dat wat vroeger onvruchtbaar was, vruchtbaar kan worden. Daarmee komt ook de waardigheid in een ander licht te staan. De Rijksconferentie krijgt wellicht een andere taak, doordat het zwaartepunt komt te liggen bij de voorafgaande besprekin gen. Het verslag over de conferentie te Pang- kal Pinang is bijna gereed Wat betreft de uitlating van dr. Van Mook, waarop ernstige critiek is geoefend, kan de regeering, ook al ware zij wellicht beter achterwege gebleven, zich toch voor stellen, dat hij de behoefte gevoelde te ant woorden op de scherpe aanvallen, die op hem zijn gedaan. De minister-president gaf ten slotte te kennen, dat hij zeer veel waardeering heeft voor het werk van de Engelschen, omdat zij de taak, haar door het geallieerd opper bevel opgelegd, hebben voltooid. HET „DAGBLAD" OVER DE BASIS- OVEREENKOMST IN INDIë. Het te Batavia verschijnende „Dagblad" schrijft in een hoofdartikel, dat men de be reikte overeenkomst vooral nuchter moet zien, want men is het te Linggadjati wel er over eens geworden, hoe het huis van de Nederlandsch-Indonesische Unie er uit zal zien, doch men heeft nog niet besproken de indeeling van de bouwmaterialen en nog geen beslissing genomen over de kleur van de verf. Het blad noemt verder problemen als het buitenlandsch beleid, de imperiale weermacht, de plaats van den -Nederlander in de republiek, welke naar het blad meent in het nauwste verband staan met de positie van d>e Kroon en de structuur van de Unie. Het „dagblad" is van meening, dat nog veel st.aatsmanswijsheid, geduld en zelfbe- heersching noodig zullen zijn zijn en maant daarom tot een nuchtere beschou wing van den toestand. LOON EN BOUWBEDRIJF Op verzoek van de Bedrijfsraad voor het bouwbedrijf neeit het College van Rijksbe- micdelaars goedgekeurd, dat werkgevers in het bo ïwbedrijf, die zulks we ï/cnen, aan hun arbeiders, die in verband met het daglicht geen 45 uren per wQek arbeid kun nen verrichten, niettemin maximum 45 uren loon be.alen Deze regeling wordt ge acht in werk'ag te zijn getreden op 4 No vember 1946, HOOGERE LOONGRENS IN ZIEKENFONDSBESLUIT? Minister Drees heeft thans voorgesteld om de verhooging van de loongrens tot ƒ3750 ook voor het Ziekenfondsbesluit te doen gelden. Verhooging daarvan acht de minister geen eenvoudige materie. Hoe moeilijk de verhoudingen liggen en hoezeer voorzich tigheid is geboden, is gebleken uit het op zegger) door de medici van de contracten met de ziekenfondsen. In afwachting van de vervanging van het Ziekenfondsbesluit door de Ziekenfondswet, waarbij heel de regeling van het ziekenfondswezen nader kan worden overwogen, zullen de ge- neesheeren, naar den minister geble ken is, zich echter niet langer ver zetten tegen de voorgestelde verhooging van de loongrens, welke om sociale rede nen wenschelijk wordt geacht. SCHOONMAAKTARIEF VOOR GEBOUWEN. De onverantwoord hooge prijzen, welke tot nu toe voor het schoonmaken van ge bouwen worden gevraagd, hebben de over heid, aldus deelt men ons van bevoegde zijde mede, genoopt regelend in te grij pen. Het gevolg van deze beschikking zal zijn, dat de abnormaal hooge prijs, die dikwijls voor het schoonmaken van een particuliere woning werd berekend, tot het verleden zal behooren. Prijzen van f 75. tot 190 kwa. rrer voor. Door de nieuwe bes^h'kking worden zij echter teruggebracht cot onge veer ƒ35. De prijs is slechts afnankelijk van het aantal werkuren. In de groote ge meenten mag ƒ1.— per uur worden bere kend De ondernemer is verplicht een ge specificeerde rekening in te die-ion en verkbreifjes san le houden. D2 beschik king heeft terugwerkende kracht 1o*. 1 Juli 3946 behalve ten aanzien van de 'aat.stgp- ncemde verolichtingen van den onderne mer. KERKBOUWTENTOONSTELLINGEN. Op initiatief van het ministerie voor We deropbouw en in samenwerking met het ministerie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, het Protestantsch I.K.O. (In terkerkelijk Overleg) en de Kath. Inter diocesane Commissie van Overleg i.z. den wederopbouw van kath. kerken en kerke lijke gebouwen, zal volgend jaar een aan tal tentoonstellingen worden gehouden, met betrekking tot den kerkbouw. Er zullen ontwerpen worden tentoongesteld van Ne derlandsche architecten, terwijl ook enke le buitenlandsche inzendingen kunnen wor den verwacht. De eerste dezer tentoonstel lingen zal op 7 November 1947 te Amster dam worden geopend. Behalve in Amsterdam zullen deze ten toonstellingen ook in een aantal andere plaatsen worden gehouden. O.a. in Rotter dam, Utrecht, Den Bosch, Maastricht en Middelburg.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2