3)e CcicfootaSou/tcwt Vaox Jndië Vertrek der Commissie-Generaal naar Nederland uitgesteld Weer eens een kabinetscrisis in België De dreigende honger in W.-Duitschland DONDERDAG 14 NOV. '46 bureaux: Papengracht 32. Leiden Giro 103003. Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen f 0.26 per week, 1.10 p. mnd, f3.25 p. kwartaal Franco p. post f 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 10936 Hoofdred.: Rector H. SONDAAL en TH. WILMER. Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent p. m.m. Bi) contract belangrijke korting. Stijl in het gezinsleven „WIJ VERWACHTEN van dit boek veel goeds" aldus de Bisschop van Haar lem, mgr. J. P. Huibers, in een „Voor woord" bij het boek van den zeereerw. 4ieer H. W. Agterof: „Wel en wee in het huwelijk". Wie in dit boek even heeft gebladerd, «is gaan lezen, en hij heeft het stellige voorne men gemaakt, het spoedig wéér ter hand te nemen en vóóral om het bij vele voor komende gelegenheden te raadplegen. De lezer zal dankbaar zijn voor de prin- cipieele gedachten, die de schrijver voor zet in frisschen, actueelen en gezond-popu- lairen vorm. Principieele gedachten, die stijl brengen in verloving, huwelijk en hui selijk leven. En daaraan ontbreekt het ons maar al te veel dat is ons voornaamste tekort: een tekort aan stijl. Wij leven vaak in wat „christelijke" allu res en conventies uiterlijkheden, die wel niet gehéél zonder waarde zijn, maar die wij ook weer vrij gemakkelijk van ons we ten af te werpen, als de omstandigheden dat ons wenscheliik doen schijnen. Het ont breekt aan innerlijkheid, aan een christe lijke stijl, die het leven mooi maakt door de eenheid van conseouente beleving van het Christelijk Geloof in de rijke verschei denheid van alle levensuitingen. De dis kwalificatie „burgerlijk" (uitgesproken met het accent van een zekere „beschaving"!) ligt zoo vaak in den mond van personen, die zélf, zonder er zich. van bewust te zijn, zoo echt „burgerlijk", echt alledaagsch en „gewoon" ziiiu omdat zij aan hun leven niet geven dién bezielenden inhoud, wel ke dat leven opheft, er tint en gloed in legt, en aan alle levensuitingen, ook aan de eenvoudigste, een wel-overwo?en fijnheid schenkt. Zij missen die christelijke levens stijl. welke een Franschen wiisgeer deed schrijven: l'homme chrétien n'est pas me diocre. een christen is niet een mensch van den middenmaat. De mooie christelijke levensstijl in héél het gezinsleven tot uitdrukking, tot beziel de en beziel^de beleving te brengen dat is het schoone doel van het boek van den zeereerw. heer Agterof. Wij zouden graag hie1- nu willen gaan ci- teeren. Doch de eene Passage verdringt de andere om voorkeur. Laten we wat tite's noemen: ,,F-en moeilijk onderwerp" (de voorlichting), „Wat zal miin kind worden?" „Mijn kindprio^ter?". .rSparen voor dpn trouwdag". „Wat zullen wii leren", „Onze Maria-vereering", „De klrediug", „Leeren sterven", „Bijtijds waarschuwen" (met de vermelding van „een ware gebeur- tenis". die ons zoo diep heeft getroffen, blz. 166 en 167), ..Rouw-circulaires", enz. Er is een rijke variatie van ongeveer zestig beschouwingen, alle kort en pittig en we mogen ook ze«*®en: boeiend. Een katholieke orofessor hoorden we eerrs tot zijn katholieke studenten schertsend zeggen: er is een zonde die nooit wordt ge- biecht, en dat is de zonde van boek-recen- sènten, die hun lezers een boek aanprijzen, dat geen aanprijzing verdient, en hun zoo nutteloos geld uit d-? zak kloppen! Wij heb ben deze les ter harte genomen en er ons nut meegedaan. Maar wij zijn dankbaar, dat ons hier de gelegenheid wordt geschonken, iets goeds te doen, onzen lezers een belang rijken diénsi te bewijzen, n.l. door hun aan te bevelen het boek „Wel en wee in het huwelijk". Een antwoord op velerlei vra gen door H. W. Agterof pr., secretaris van het Bisdom Haarlem. Uitgave van „Dili- gentia" te Amster^m. En wii zouden die aanbeveling geven, oók als de Bisschop van Haarlem haar niet gegeven had Maar nu de Bisschop zélf het werk heeft aanbevo len besluiten wij met Diens woorden: „Wij bevelen het warm aan zoowel aan gehuw den als aan hen, die zich op het huwelijk voorbereiden". „Ja zelfs durven Wij het dringend aanbevelen in de belangstelling' van onze priesters". Moeilijke vraagstukken |"^E IN EN UITVOER is één der moeilijke vraagstukken, waarvoor de Regeering is geplaatst. Reeds dit vraagstuk alléén slechts één uit de vele! eischt o.i. zoo veel studie en zorg, dat de ministers haast geen tijd moeten over hebben, om door het land te reizen en officieele bijeenkomsten bij te wonen. Ter illustratie met een enkel simpel voor beeld. Nederland heeft zooveel mosselen, dat we er best wat kunnen uitvoeren, als we er wat anders goeds voor in de plaats krijgen. Maar.... Engeland zegt. dat onze mosselen te duur zijn. Zoo blijkt weer, hoe ingewikkeld, door allerlei consequenties, de loon- en prijspolitiek moet zijn. Frankrijk zegt, dat het onze mossellen wil in ruil voor parfum. Daartoe zouden we echter al léén kunnen besluiten, als we met onze mosselen héélemaal geen raad meer zouden weten. Laten de Franschen anders maar zich parfumeeren en de Nederlanders mos selen eten. Met dit, zooals we zeiden, sim pel voorbeeld wilden we even toelichten de veelzijdigheid van het vraagstuk van den in- en uitvoer. Abonnementen voor onze militai. ren aldaar kunt u dagelijks op geven. De prijzen ziin: p. kwartaal (zee mail). ƒ2.10. p. kwart, (lucht mail) 7.45. Storting van het verschuldigde bedrag op Gironummer 103003 en opgave van het juiste adres aan de Administratie van ons blad: Papen gracht 32—34, telefoon 20935 of bij onze agenten. De Administratie. De opening van het Engelsche parlement werd met het gebruikelijk ceremonieel door den koning verricht. Yeomen of the Guard in hun>«cihlderachtige costuums staan opgesteld voor inspectie voor de parlementsgebouwen te Londen. lijkheden opleveren aldus meent Aneta. De oorspronkelijke bedoeling om het 17 punten tellende document nog voor het vertrek der Commissie-Generaal te parafee- ren, moest door tijdsgebrek vervallen. Dit zal nu Vrijdag as. tijdens de bijeenkomst te Batavia geschieden. DE BASIS-OVEREENKOMST VAN CHEblBON l^ADAT EERST WAS MEDEGEDEELD, dat de leden der Commissie-Generaal, met uitzondering van dr. v. Mook, a.s. Zaterdag naar Nederland zouden terugkeeren, om overleg te plegen met de Nederlandsche regeering, wordt thans officieel gemeld, dat het vertrek van de Commissie-Generaal is uitgesteld. Redenen zijn hiervoor niet opgegeven. Wel is de Commissie-Generaal gisteren uit Cheribon per vliegboot naar Batavia teruggekeerd. De leden waren niet bereid, eenig commentaar te geven op de basis-overeenkomst, welke te Cheribon was bereikt. Eén belangrijke kwestie nog niet geregeld Volgens een officieel communiqué' heeft lord Killearn beide partijen hartelijk ge luk gewenscht met het feit, dat een basis overeenkomst was bereikt, waarop de lei ders der beide delegaties uiting gegeven hebben aan hun dankbaarheid jegens lord Killearn voor diens aandeel in de onder handelingen- Hem werd verzocht ook de zitting te presideeren, waarop de definitie ve overeenkomst zou worden geteekend. De buitengewoon slechte verbindingen met Linggadjati hebben tot gevolg gehad, dat eerst gistermorgen volkomen duidelijk werd, hoe de toestand zich had ontwikkeld. Inderdaad is een vrij groote mate van overeenstemming bereikt. Zoowel het plan voor een unie als de positie van de Kroon zijn uitgewerkt op een wijze, die voor bei de partijen bevredigend kon worden ge noemd. Toch heeft men een aangelegenheid nog niet tot oplossing kunnen brengen en het schijnt, dat dit de reden is voor het vertrek van de Commissie-Generaal naar Nederland. Er zijn aanwijzingen, dat de Commissie-Generaal wenscht, dat de Ne derlandsche regeering in deze zeer belang rijke aangelegenheid mede verantwoorde lijk is voor de uiteindelijke beslissing. De aard van deze beslissing is nog niet be kend. Een aantal betrekkelijk onbelangrijke za ken zijn nog in behandeling, maar, zoodra men in Nederland de voornaamste kwestie aanvaardt, zullen zij geen verdere moei- Baron van Boetzelaer spreekt met Bevin en Molotof De Nederlandsche minister van buiten- landsche zaken, baron van Boetzelaer van Oosterhout, heeft gisteren een bespreking gehad met Bevin en zou later op den dag een bezoek aan Molotof brengen. Naar ver_ luidt betreffen de besprekingen de onlangs aan Amerika, Engeland, Franyrijk en de Sovjet-Unie overhandigde nota inzake de Nederlandsche eischen met betrekking tot Duitschland. TEKORT ZUID-HOLLAND 1,3 MILLIOEN. Verhooging grondbelasting. De Ged. Staten van Zuid-Holland hebben aan de Prov. Staten de begrooting voor 1947 doen toekomen, waarvan de eindcij fers van den gewonen dienst zijn: uitga ven: 12.345.000, inkomsten 11.030.000. Het geraamde tekort bedraagt dus 1.315.000. Ged. Staten achten het niet verantwoord het tekort geheel uit de reserve, welke nog van vorige jaren aanwezig is, te dekken. Zij zijn daarom van meening, dat voor 1947 het maximum aantal opcenten (60) op de grondbelasting moet worden geheven, waardoor de beschikking uit de reserve be perkt kan blijven tot rond f 584.000. Er blijft dan nog 1.433.000. Door-de verhoo ging van de grondbelasting zal de opbrengst met 731.000 stijgen. Grootere invoer import sigaretten? Aan het einde van het jaar zullen de Zuid-Amerikaansche sigaretten weer tot het verleden behooren. De groote wrijving tusschen het 'Rijksbureau en de sigaretten- fabrikanten hebben er toe geleid, dat deze laatste categorie Dinsdag een bezoek aan den minister heeft gebracht. De huidige toestand werd besproken en het is thans niet onmogelijk, dat het begin van het volgend jaar een verdubbeling van het tabaksrantsoen zal komen, aldus de „Utrechtsche Courant". Met het oog op de schrikbarende vormen, die de zwarte handel aanneemt, heeft men besloten, dat er een vergrooting van im portsigaretten moet plaats hebben. De im port van de beruchte Domingotabak zal in ieder geval worden stopgezet. Communistische ministers treden af De zesde Belgische kabinetscrisis sinds het einde van den oorlog driegt een feit te worden. De vier communistische ministers zijn n.l. afgetreden. De aanleiding tot dit aftreden is het vol gende: Volgens een overeenkomst tusschen de drie partijen van de coalitie (socialisten, communisten en liberalen) was één van de functies van vice-voorzitter der Kamer ge reserveerd voor de communisten. Bij de Douglas-toestel te pletter gevlogen Uit Mexico wordt gemeld, dat 12 passagiers en 3 leden der beman ning van een Douglas-toestel om het leven gekomen zijn, doordat het vliegtuig tegen een bergwand in de buurt van Peote in den Mexicaan- schen staat Vera Cruz te pletter vloog. Dlserteur tot twee en half jaar veroordeeld De krijgsraad te velde heeft den 21-jari- gen J. P. uit Raalte, die deel uitmaakte van de 7 December-divisie, doch voordat zijn onderdeel naar Indië vertrok daarvan deserteerde, veroordeeld tot 2y2 jaar ge vangenisstraf met aftrek der voorloopige hechtenis. De auditeur-militair, majoor mr. dr. Baak legde in zijn requisitoir de nadruk op de noodtoestand, die in Indië heerscht en op het gevaar, waarin het koninkrijk verkeert. Tegen degenen, die niet bereid zijn, hun eerste verplichtingen tegenover hun land na te komen, moet, aldus spreker, streng worden opgetreden. Een hoofdofficier van den Britschen staf in Duitschland heeft medegedeeld, dat een plan was opgesteld, om aan eventueele on lusten in Duitschjand het hoofd te kunnen bieden. -Volgens het Duitsche persbureau Dana hebben Amerikaansche havenfunctionaris sen te Bremen medegedeeld, dat 7.000 ton meel, oorspronkelijk bestemd voor het Amerikaansche leger, naar het Rijnland en Ruhrgebied zal worden gezonden. Ook is een scheepslading van 500 ton graan onder Je nieuwe ruilovereenkomst uit de Russische zone van Duitschland in de haven van Hamburg aangekomen. Het is een eerste zending van 100.000 ton graan. Men verwacht nu een ononderbroken stroom graan en er worden maatregelen genomen om het groan ook per trein naar de plaats van bestemming te vervoe ren. Vertegenwoordigers van Engeland en NIEUWE SOVJETNOTA INZAKE DARDANELLES De Britsche regeering heeft een nieuwe Sovjet-nota inzake de Dardanellen ontvan gen. Naar verluidt, dringt de nota er ditmaal niet op aan, dat niet-vijandelijke ondertee kenaars van het verdrag van Montreux bij. eenkomen om de herziening van dat ver drag te overwegen. OPENBARE AANKLAGER ZELF GEARRESTEERD. De zuiveringsrechtbank te Dachau heeft de arrestatie bevolen van den openbaren aanklager bij die rechtbank, Johannes Rank. Hij wordt er van verdacht in 1938 een katholieken priester te Ramersdorf bij de Gestapo te hebben aangegeven. INTERN. TEXTIELPROBLEMEN. De bijeenkomst der industrieële commis sie voor textiel van de Internationale Ar beidsorganisatie, welke in de Belgische hoofdstad wordt gehouden, en gisteren is begonnen, zal, naar verwacht wordt, onge veer negen dagen duren. Meer dan twintig landen zijn op deze conferentie verte genwoordigd door ruim 130 afgevaardigden. Amerika zijn gisteren in besloten vergade ring te Washington bijeen geweest. Het voedselvraagstuk in de Britsche zóne staat als eeste punt op de agenda Voor de vergadering begon heeft een van de voornaamste afgevaardigden van Ame rika, generaal Lucius Clay, op het Witte Huis een bespreking met president Truman gehad. Verwacht wordt, dat de besprekingen ongeveer een week zullen*duren. SCHADELOOSSTELLING AAN OVER HEIDSPERSONEEL, ONTSLAGEN OF ONDERGEDOKEN TIJDENS DE BEZETTING. Verschenen is de memorie van antwoord van den minister van binnenlandsche za ken, uitgebracht mede namens zijn ambts- genooten, op het voorloopige verslag met betrekking tot het wetsontwerp: „Herzie ning van tijdens de bezetting verleende ontslagen en andere maatregelen ten aan zien van personen in overheidsdienst," zooals uitkeering van salaris gedurende den tijd van onderduiken. Het ligt in de bedoeling in de uitvoe ringsvoorschriften vast te leggen, dat alle inkomsten, uit arbeid of bij wijze van steun uit de kassen van illegale organisaties ge noten, zullen moeten worden opgegeven en van het totaal bedrag der uit hoofde van het ontslag niet genoten salarissen zullen worden afgetrokken. Bij de opstelling van de uitvoeringsvoorschriften zal in overleg met de verteg?nwoordigers van het natio naal steunfonds worden nagegaan, hoe een en ander op de meest doeltreffende wijze kan worden geregeld. De regeering is niet voornemens, ten aan zien van de schadeloosstelling van hen, die, in particulieren dienst werkzaam tijdens de bezetting, op grond van hun principieele houding ontslag hebben gekregen, een re geling te treffen naar analogie van het on derhavige wetsontwerp In tusschen kan worden medegedeeld, dat een ontwerp van wet, welke het toekennen van een periodieke uitkcoring aan deelne mers aan het verzet en hun nagelaten be trekkingen mogelijk maakt, in vergevorder den staat van voorbereiding is. Amerika's „rond de wereld"-bommenwerper. De nieuwe, zes-motorige bommenwer per der Amerikaansche legcr-luchtstryd krachten, de B-36, tijdens een tocht. Het vliegtuig heeft een vleugelwijdte van 69 meter en is bijna 59 meter lang. De motoren, van het stuwings-type, ontwikkelen een vermogen van totaal 18000 P.K. Volgens de militaire luchtvaartdeskundigen kan deze bommenwerper vanaf zijn landbasis een atoombom naar iedere bewoonde streek in de wereld dragen en weer terugkeeren zonder brandstof by i te laden. Het bommen ruim heeft een laadvermogen van gelijk aan dat van vier spoorwagons. eergisteren in de Kamer gehouden verkie zingen voor deze functie stelde Marchand, afgevaardigde van de Belgische Democra tische Unie, zich onverwacht candidaat en hij werd gekozen in de plaats van den voor zitter van de communistische partij Lahaut. De voorzitter van de socialistische partij, betuigde onmiddellijk zyn spijt over het feit, dat zekere leden van zijn partij hun stem tegen Lahaut hadden uitgebracht. Of schoon de stemming geheim was, neemt men aan, dat ongeveer een vijf-en-twintig- tal socialistische afgevaardigden op het laatste moment besloten, op deze wijze van hun gezindheid tegen de communisten blijk te geven. De communisten hebben daarin aanlei ding gevonden om zich uit de regeering te rug te trekken. De werkelijke oorzaak van dit aftreden zit natuurlijk veel dieper dan het incident in de Kamer Het blijkt nl. meer en meer, dat de socialisten zich van de communis ten afwenden, zoodat het aftreden van de communisten slechts een symptoon is yan het algemeene verlangen om te breken met de linksche meerderheid. Thans komen de Katholieken, georganiseerd in de Chr. Volksparty, weer naar voren. Zij zijn ster ker dan welke andere partij ook in België en zullen straks (na 1 Januari) wanneer ook de vrouwen stemrecht krijgen, nog sterker worden. Men verwacht nu, dat de linksche partijen zullen trachten, om nog vóór 1 Januari parlementaire verkiezingen door te dryven. Binnen drie dagen na de jongste alge meene verkiezingen in Frankrijk is een nieuwe verkiezingscampagne begonnen. 25 millioen kiezers zullen op 24 November op nieuw ter stembus gaan voor de verkie zing van Frankrijk(s „groote kiesmannen", die op hun beurt het grootste deel van den Franschen Senaat zullen kiezen. Nieuw ingekomen uitslagen van de ver kiezingen voor de Fransche Nationale Ver gadering geven een verdere winst te zien voor de communisten. Van de 619 beschikbare zetels zyn er thans 603 als volgt verdeeld: Communisten 186, M,R.P. (vooruitstrevende katholieken)' 163, Socialisten 104, Gematigden, conserva tieven en onafhankelijken 87, Radicalen 63. OPPOSITIE BINNEN DE BRITSCHE LABO URP ARTY. 41 Labourleden van het Brilséhe Lager huis hebben een motie ingediend, waarin critiek wordt uitgeoefend op de buiten- iandsche politiek der Britsche regeering, en ondanks de hevige druk, die op hen is uitgeoefend door Attlee en den leider van het Lagerhuis, Morrison, hebben zy ge weigerd hun motie in te trekken. In de mo tie wordt de hoop uitgesproken, dat de re geering „haar internationale politiek in dier voege zal herzien, dat zij zal steunen en zal samenwerken met alle naties en groepen, die naar een volledige socialisti sche planning streven en op die wijze een socialistisch alternatief bieden voor een an ders onvermijdelijk conflict tusschen het Amerikansche kapitalisme en het Sovjet communisme, waarbij alle hoop cp een we reldvrede zou worden vernietigd". Wanneer deze motie, die is ingediend als een amendement op de troonrede, zou wor den aangenomen zou deze beschouwd wor den als een motie van afkeuring, en het onmiddellijke aftreden der Britsche La- bour-regeering zou h;t gevolg zyn. DE TE BERLIJN BEVOORRECHTE S.E.D. De Christen Democratische Unie (CDU) heeft aan den president van de Commissie voor Volksopvoeding een schrijven gericht, waarin geklaagd wordt, dat bij de toelating van studenten aan de Universiteit diege nen bevoorrecht worden, die behooren tot de Socialistische Eenheidspartij (SED). Van de 42 toelatingen voor de Juridistische Faculteit werden er 32 aan SED leden toe gekend, ook in 't geval, dat zij slechtere cij fers hadden behaald dan andere candidaten Ook wordt een beklag ingediend over dé samenstelling van het leeraarskorps, waar van de leden bijna uitsluitend tot de SED behooren. DISTRIBUTIENIEUWS AANVULLING BONNENLIJST. Voor de tweede helft van de 12e periode (10 t.m. 23 November) 1946, geeft elk der volgende bónnen recht op het koopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 612 (Strook 2). 477 algemeen 750 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 1500 gram jam, stroop enz. of 1110 gram 3 potjes) pindakaas. 47—8 algemeen 125 gram koffie 479 algemeen „3 gram thee BONKAARTEN KD, KE 612 (Strook 2). 486, 487 alg. 250 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 370 gram 1 potje) pindakaas. TABAKSKAARTEN.. T 582 rants, tabaksartikelen Op de bonnen voor suiker kan men, in dien voorradig, pindakaas koopen; het be treft hier ruiming van een beperkt res tant. Op bovenstaande bonnen kan met ingatig van Vrijdag 15 November a.s. worden ge kocht. ooooo WEERSVERWACHTING ooooo VRIJ KOUD o Meest matige wind uit Oostelijke o o richtingen, aanvankelijk zwaar be- 5 wolkt met hier en daar eenigen neer- 2 slag en plaatselijk mist, later enkele g verspreide opklaringen. Vrij koud. g •ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1