Voorloopig Ned. eltal-Volewijckers 2-0 dufrbelyang.e't /"^EHEEL VOLDAAN zal ook thans de keuzecommissie wel niet huiswaarts zijn ge- gaan na dezen, als tweede proef onzer voetbal-elite bedoelden, zeer matigen wed strijd van eenwel zeer voorloopig-Nederlandsch elftal tegen de Volewijckers. Vol daan voelden zich misschien de duizenden Amsterdammers, die van de ontmoeting in het stadion getuige waren, maar dan toch uitsluitend om de wijze waarop de Vole- wyckers-ploeg de elf gegadigden voor het Oranje-shirt vooral voor de rust van repliek dienden. Heel weinig nieuwe gezichtspunten In afwijking van de aangekondigde op stelling verscheen het Nederlandsche team met van der Lely (Sparta) en de Vos (Quick N.) op de backplaatsen in plaats van het Ajax-duo Potharst en van der Linden. Als rechtshalf verving Spierenburg NEC) den blijkbaar nog steeds geblesseerden Bas Paauwe, terwijl Bergman (Bl.-Wit) de linksbuitenplaats bezette, waar aanvanke lijk Drager zou zijn opgesteld. Van een bepaald overwicht aan een der beide kanten was in de eerste helft van den wedstrijd geen sprake, het spel golfde op en neer en de aanvallen wisselden elkaar regelmatig af. De voorhoede der Amster dammers bleek zelf voor doel gevaarlijker en vooral sneller dan die van het voorloo pig Nederlandsch elftal. Na ruim 20 min. spelen gaf Bergman na een aanval van links een hoogen voorzet, Landman sprong naar den bal, liet dezen echter door zijn handen glippen en Roozen, op den grond liggend, schoof en kroop naar de doellijn waar hij op het juiste moment met zijn hoofd het leer in de goede richting duwde. Een schoon doelpunt was het niet, dit eer ste, en evenmin een maatstaf voor de krachtverhoudingen op dat moment. In de hierop volgende periode speelde de Vole- wijekers-voorhoede stellig een betere par tij voetbal dan hun vijf collega's aan den anderen kant. raai combinatiewerk en po sitiespel gaven Kraak, /an der Lely en de Vos handenvol werk. Het verwachte doel punt kwam echter weer van de zijde, waar het allerminst verwacht werd, toen Wilkes inschoot en dé ljal tegen een der achterspe lers van Volewijckers terug in het veld sprong, voor de voeten van Kick Smit, die zonder aarzelen met een „gemeen" schui- vertje, laag in den hoek, het laatste doel punt van den wedstrijd scoorde en den stand op 20 bracht, waarmede de rust aanbrak. Even voor de rust kwam Roozen zeer hardhandig in aanraking met Land man, den Neptunus-keeper, die voor deze gelegenheid het Vole wij ckersdoel verdedig de. Hij moest het veld verlaten, om na de pauze vervangen te worden dooor West- phal (Bl.-Wit). De tweede helft kenmerkte zich direct door een hooger tempo, het Nederlandsch elftal had er ^eer zin in en vooral in het veel geestdriftiger spel van Wilkes symbo liseerde zich dezen dadendrang. Meer en meer togen de Oranje-candida- ten ten aanval, we zagen verschillende ma len, vooral tegen het einde van den wed strijd, dat verrassende samenspel van lang geleden. Toen deed echter het geheele voorhoede-vijftal mede, nu waren slechts Smit en Wilkes demonstranten, zwakjes ter zijde gestaan door de overige drie. De laatste 20 miniuten van den strijd gaven een zeer duidelijke minderheid van de Vo lewijckers te zien en het is deze. periode geweest, die de cijfers 20 op het scorings- bord tot hun. /olie recht deden komen. Landman in het Vole wij ckers-doel heeft veel gered en toonde zich ondanks zijn fout voor de rust een doelverdediger van klasse. Hij mist echter, ondanks zijn bravoure, dat, waarover Kraak nu juist wel beschikt: het element „betrouwbaarheid" in zijn werk en dus zal Kraak internationaal blijven. Van der Lely en de Vos waren als backs onvol doende en ~eker minder dan Potharst en van der Linde. Aan het krachtig ingrijpen en resoluut wegwerken van beide spelers ontbreekt nog veel. Ook in de middenlinie wilde het niet bepaald vlotten. Stoffelen is op de spilplaats geen ideale vervanger van Kuppen gebleken en wat Kuppen te veel maar verdienstelijk doet: in de breedte spe len, doet Stofielen op de spilplaats veel te veel en niet verdienstelijk. De Vroet, hoe wel niet in grootschen vorm, was de beste van het drietal. Spierenburg werkte hard, voldeed desondanks niet. Roozen, die slechts een halven wedstrijd heeft met kun nen spelen, blijkt na dit en het experiment van verleden 'veek de meest in aanmerking komende man voor de middenvoorplaats. Zijn vorm gaat de laatste maanden beslist de goede richting uit. Aan de uit het'stop- perspil-eysteem voortvlo^ende bewaking wist hij zich voldoende te onttrekken om steeds gevaarlijk te blijven. Westphal ver- RADIO VRIJDAG. HILVERSUM I (301 M.) 7.00 Nieuws. 7.30 Gramofoon.'8.00 Nieuws. 8.18 Gramq- foon. 8.50 Huisvr. 9.00 Gramofoon. 10.20 De Regenboog. 10.45 Voordracht. 11.00 Gramofoon. 11.15 Voor de vrouw. 11.30 Gramofoon. 11.45 Familieber. uit Indiië. 12.00 Kamermuz. 12.30 Sportagenda. 12.35 Pierre Palla, orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 The Skymasters. 13.45 Gramofoon. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Aeolian sextet. 15.20 Gramofoon. 16.00 Eddy Walis speelt. 16.30 Jeugd. 17.00 The Ramblers. 17.25 Muzikaal babbeltje. 18.00 Nieuws. 18.15 Johan' Jong, orgel. 18.30 Progr. Ned. Strijdkrachten. 19.15 Ned. componisten (gramofoon) 19.30 V.P.RO. 20.00 Nieuws. 20.08 Kamerorkest. 20.^0 Lezing. 21.00 Men vraagt en wij draaien. 21.30 Buitenl. \yeekoverzicht. 21.45 Politieke uitz. 22.15 Kwartet Jan Cordu- wener. 22.40 V.P.R.O. 23.00 Nieuws. 23.15 Philadelphia Orkest. HILVERSUM II (415 M,- 7.00 Nieuws. 7.30 Gramofoon. 8.00 Nieuws. 8.15 Gramo foon. 8.30 Beroemde* solisten, spelen. 9.00 Gramofoon 9.30 Water enz. 9.50 Lener strijkkwartet. 11.00 Cello-recital. 11.45 Gui- taarmuz. (gramofoon). 12.00 Meisjes- en kinderzangklasse. 12.20 Mét band en plaat voor u paraat. 13 00 Nieuws. 13.15 Cinde rella. 14.00 Gramofoon. 14.20 Voordracht. 14.40 Piano-recital a quatremains. 15.15 Concert. 16.00 Declamatie. 16.30 Het Am sterdams Kr.*s2rorkest. 17.30 Orkestwer ken. 17.50 Vrij enblij. 18.20 Populaire or gelmuziek. 18.45 Gramofoon, 19.00 Nieuws. 19.15 Departementale, uitz. 19.30 Lezing. 19.45 Causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gramo foon. 20.40 Lezing. 21.00 Radio Philharnv Orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Vragen aan voorbijgangers. 23.00 Nieuwe Ned. muziek. 23.30 Gramofoon, sluiting. ving hem na rust onvoldoende. Wilkes had er in de tweede helft meer zin in dan voor de rust, hij blijft de technicus met het ver rassende schot, dat onze voorhoede zoo hard noodig heeft Ongerust over zijn traag spel voor de rust behoeft men zich niet te maken, dat blijkt zijn gewoonte te zijn in proefwedstrijden, hoewel deze gewoonte het spel en de waardeering van zijn spel opvatting niet ten goede komt. Smit heeft een zeer gave partij gespeeld en is zijn plaats nog steeds ten volle waard. Zijn iets verminderde snelheid wordt ruimschoots gecompenseerd door zijn harde werken, zijn baltechniek en zijn zwerven. Bergman op de linksbuitenplaats heeft, hoewel hij door zijn voortdurende bewaking en dit geldt ook voor rechtsbuiten Lakenberg een moeilijken wedstrijd speelde, niet voldaan en is in alle opzichten de minderen van zijn stadgenoot Drager. Ook Lakenberg als rechtsbuiten heeft niet bevredigd, hij moge technisch niet minder zijn dan Holleman, de Hagenaar is beslist véél sneller en zal zijn kans nu zeker krijgen. ATHLETIEK. VOLGEND JAAR MARATHONLOOP IN TWENTHE. Aan den landen wedstrijd athletiek Ne derlandTsjecho Slowakye, welke het vol gend jaar op 12 en 13 Juli 1947 te Ensche de door het district Twenthe van de K.N.A.U. zal worden georganiseerd, zal te vens een Marathonloop worden verbonden. Verschillende Europeesche Marathonlo pers, die kortelings deelnamen aan de wed strijden in Kosice (Tsjecho-Slowakije) heb ben reeds toegezegd hun medewerking te verleenen. Onder hen bebinden, zich o.a. de Europeesche kampioen Hitanen (Finland), de Deen Larssen, de Zweed Leandersson, de Zwitsersche kampioen Schiesser en de Belgische titelhouder Nepens. BILJARTEN. De a.s. drielandenwedstrijd Frankrijk-Bel- gië-Nederland. In den drielandenwed- strijd biljarten Frankrijk-België-Nederland, welke van 14 tot en met 17 November te Parijs wordt gehouden, zal Nederland in 45/2 worden vertegenwoordigd door van de Pol en van yiiet, in 71/2 door de Leeuw en Kobus en in het driebandenspel door Sengers en Sweerings. Behalve in deze drie speelvormen zal nog een wedstrijd -./orden gespeeld in fantaisie classique. Nederland kan zich. bij gebrek aan spelers, hierin niet laten vertegenwoor digen en zoo is bepaald, dat voor den wer- kelijken uitslag van den driekamp alleen de drie oorspronkelijke speelvormen zul len gelden. België en Frankrijk evenwel zullen hun onderlinge verhouding in den eindstand van dezen op den laatsten dag te spelen wedstrijd laten afhangen. STADSNIEUWS MIDDENSTAND EN CIJFERS.... Dr. v. Muiswinkel spreekt uit de i/ractijk. De katholieke middenstanders, gisteravond weer in vergadering bijeen in „De Turk", hebben ongetwijfeld een leerzamen avond gehad door de wijze, waarop de heer dr. F. L. van Muiswinkel, directeur van het Eco nomisch Instituut, op velerlei gebied voor lichting heeft gegeven. Middenstanders, die het wél meenen met hun zaken, mogen der gelijke avonden zeker niet overslaan. Daar immers valt veel te leeren, van den spreker zoowel als van elkaar, want het onderling contact geeft ook meermalen goede aanwijzingen voor het behartigen van zijn zaken. De heer v. Muiswinkel wees er daarbij ook op, dat men er dezen tijd niet alleen op uit moet zijn om eigen zaken te behar tigen, doch dat men ook dient mede te werken tot verbetering van maatschappe lijke toestanden. Spr. wees er vervolgens op, dat men in zekere mate sterk afhan kelijk is van de ambtenaren en het is jam mer, dat een ambtenaar bijna van nature is ingesteld tegen dqn handel, speciaal te gen den detailhandel. De inleider ging dan verschillende bran ches aan een nadere beschouwing onder werpen, wees er op, dat hqt Economisch In stituut voor den Middenstand een onder zoek heeft ingesteld inzake de winsten in den textielhandel en hij vraagt zich af wal? er van de textielproductie in den kleinhan del komt ten behoeve van het, publiek. Hierna wees de inleider op énkele typi sche punten, vöor de bedrijfsvoering van belang en aan de hand van cijfers gaf spr. dan een overzicht van de exploitatiekosten voor verschillende bedrijven. Deze bedroe gen voor het kruidenierswarenbedrijf, den textielhandel en het drogisterijbedrijf resp. 15.3, 23.6 en 28.5 procent. Overige bedrij ven kunnen hun exploitatiekosten hiernaar c-fmeten en daarmede tevens zoeken naar de oorzaken van de soms te hooge kosten. De loonkosten b.v. bedragen gemiddeld 60 procent van de exploitatie, doch spr. is er van overtuigd, dat men, naarmate men het personeel beter betaalt, ook de prestaties beter zullen worden, omdat men dan hart voor de zaak krijgt. Vervolgens gaf spr. cijfers over de bru towinst in diverse branches en toonde aan de hand van statistische ^gegevens aan het verschil in omzetten yanl het groot winkel en het middenstandsbédrjjf, waarbij laatst, genoemde nog zoo'ri Slecht figuur niet maakt, omdat daaruit te, constateeren valt een stefke overgang yarr. het grootbedrijf naar de middenstandszaken. Spr. ging de oorzaken daarvan na en wees er voorts op, dat de middenstand in de toekomst meer nog dan vroeger zal moeten zoeken naar middelen tot grooteren omzet, waarbij hij in sterke mate aandrong op gezamenlijke reclame voor bepaalde branches. Er is wel uitkomst mogelijk, indien men het die richting uitstuurt. In verband hiermede wees spr. o.a. op de opheffing van dé Albino- en Unie-winkels, hetgeen toch weer direct aan den middenstand ten goe de komt. Ten slotte wijdde spr. enkele woorden aan de industrie- of nijverheidsbedrijven en eindigde ten slotte met ieders belangstel ling op te wekken speciaal voor eigen be drijf, omdat daarvan ieders toekomst moet afhangen. Na een korte gedachtenwisseling dankte de voorzitter, de heer H. M. Simonis, voor de wijze lessen door den heer v. Muiswin kel gegeven. De belangstelling van de tal rijke aanwezigen en hun applaus bewees wel. dat zij het gebodene op prijs weten te stellen. Hierna volgde nog een korte huishoude lijke vergadering, waarbij allereerst mede- deeling werd gedaan «.van een ingekomen schrijven van den Modernen Middenstands bond. over de controle en de prijsbepaling van de Pri.isbeheersching. welk schrijven aar! het Centraal Bureau zal worden door gezonden om advies. Ten slotte werd nog uitvoeri? van gedachten gewisseld over de a^efida van de naia°rsvergadering van den Centralen Raad op 20 Nov. te Amster dam te houden. Aan het einde der ver?aderiné wees de voorz. nogmaals op de voortreffelijke wij ze, waarop het werkcomité dit jaar de za ken heeft aangepakt en hij wekte allen nog maals op hun belangstelling te blijven too- nen. „ERFENIS JAGERS". Het doet wat vreemd aan, als je vóór het opgaan van het doSk opeens een vree sdij k lawaai hoort en een stelletje clowns voor het voetlicht ziet verschijnen onder aanvoering van een kermissclirèeuwer. Dat geeft den indruk dat het wel een zeer dol'e klucht moet worden, wat onder den naam van „Erfenisjager" zal worden vertoond Dat wordt het ook inderdaad. In het be gin begrijpt men niet goed, waar het heen moet met die wassen beelden-groep, maar als zij eenmaal ten leven zijn gewekt en wat voor 'n leven! heeft men al spoe dig in de'"" gaten, waar het om gaat. Het stuk is royaal weg een klucht, zonder eeni- ge verdere pretentie. De inhoud ervan is allesbehalve origineel; er is een groep fa milieleden die een ouden en rijk-gewaan den oom niet alle mogelijke attenties ver troetelt om na zijn dood een zoo voordee- Jig mogelijk plaatsje in het testament te vinden en die bedrogen uitkomt, want de ocm bezit geen sou. Dat is van het begin ai aan duidelijk, zoodat het spel geen enkel probleem voor den toeschouwer overlaat. Het amusante van deze klucht ligt louter in de geestige wijze, waarop dit gegeven wordt uitgewerkt en in de vaart en het enthousiasme, waarmee het wordt ge speeld. Het feit, dat het spel verondersteld wordt te spelen in de vorige eeuw, ontwa pent elke critiek en je kunt niet anders doen dan hartelijk lachen om de dwaas heden van Constant van Kerekhoven die als gast optrad en het spel volkomen te dragen, had. Zoodra hij zooals in het laatste bedrijf van het tooneel verdween v/as de aardigheid er voor een groot deel ai. Maar zoolang hij er wel was, amuseer den wij ons als kinderen, om zijn gekke fratsen, zooals in de gefingeerde sterf scène bijv. Madelon Waldorp als Charlotte secondeerde hem met evenveel élan. Het is een vxoolijke avond geworden, w^ke als afwisseling tiisschen de meer „ffcwone" stukken wel eens aangenaam was. ..Dulce est desipere in loco" zeiden de oude Ro meinen. Het is wel eens prettig om op z'n tyd een beetje dwaas te doen! PULCHRI STUDIO. „Opvoering Nelly". Pulchri heeft onder leiding van den heer W. van der Burg, Bouman' Operette Nelly ingestudeerd en gaf blijk, dat er met naar stige studie wat te bereiken is. Het werk (dat nogal gecoupeerd was) getuigt niet van een groot compositorisch flair. De mu ziek is weinig origineel en wel wat uit de oude doos. Bovendien is de operette al eens meer door Pulchri ten tooneele gebracht. Nu moet deze vereeniging eens uitkomen met een frisch en pittig werk, zooals er in de operette-litteratuur toch wel te vinden is. Kunnen wij de partituur niet appre- cieeren, de uitvoerenden waren paraat om een levendige verklanking te geven. Het contact met „boven het voetlicht" (koor en solisten) met den dirigent was er op een enkele uitzondering na. Het werk van Ver burg de koorinterpretatie aanvanke lijk wat schommelend, heeft aan toon en dictie veel gewonnen Van de solisten noe men ,wij eerst Nelly, die niettegenstaande 2en stevige verkoudheid in haar lang niet gemakkelijke, hoog liggende parfij, eenvou- lige actie gaf en met charme zong. Haar tegenspeler Floris zong niet minder toege- ,vijd en met warmte. Zijn mooi tenorgeluid vraagt om scholing. Dit zelfde geldt ook voor Moder Anna, die een heel bruikbare donkere Mezzo sopraanstem heeft en dap per zingt. Dan waren er Vader Verhoef, Geert en anderen, die aller, met toewijding zongen, en waarbij 't een al eens beter slaagde dan 't ander. De ensembles klopten. De dictie van het gesproken woord vraagt betere aritculatie. Leek Zandvliet had een Naar een veiliger verkeer Het verkeersonderwijs op de scholen stond vandaag in het teeken van het „bochtenwerk" waarbij de spreuk; Ik weet hoe steeds de bocht moet zijn, Naar JJNKS heel GROOT, naar RECHTS heel KLEIN. het leid-motief vormde. In verband daar mede werd gëwezen op de noodzakelijk heid om het veranderen van richting door het uitsteken van de hand of een ander teeken kenbaar te maken, tér wijl voorts de aandacht werd gevestigd op een ver- keersvoorschrift, dat slechts weinig wordt toegepast en toch in belangrijke mate de verkeersveiligheid ten goede komt n. 1. om bij het stoppen of verminderen van vaart den linkerarm in zijwaartsche rich ting op en neer te bewegen, waardoor het achterliggend verkeer wordt gewaar schuwd of naar links uit te halen en te passeeren óf eveneens snelheid te minde ren. U moet eens opletten hoe weinig dit voorschrift, vooral dcor wielrijders, in praktijk wordt gebracht! aardige vlotte boerendans ingestudeerd naar muziek van Sieb. Voor zoover er van de regie wat te maken was bij de meer maals onnatuurlijke situaties komt eer toe aan den neer van Leeuwen. De mede werkende kinders in het eerste bedrijf had den veel belangstelling. De Leidsche Or- kestyereeniging Musica heeft uitstekend, bescheiden en steunend gesecundeerd en de dirigent Nordanus mag fier zijn op zijn orkest. Al met al komt het groote werk op den muzikalen leider neer, en daar alles vlot en goed van stapel liep (dank zij al het werk en de toewijding van den heer Verburg), mogen wij verwachten, dat Pul chri meer en meer moge bloeien wat aan het muzikale «ehalte slechts ten goede kan komen. Bloemenhulde aan dirigent en da- mes-solisten vertolkte de waardeering van de vele toeschouwers. J. Kortmann. LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift, getiteld „The Foraminifera from the Hervian (Campa- nian) of Southern Limburg" de heer E. Schijfsma, geboren te Tjepoe, wonende te 's-Gravenhage. Geslaagd candidaatsexamen letteren en wijsbegeerte (J.) de heer C. A. v. d. Klaauw, wonende te Leiden. Geslaagd voor het apothekersassistent examen: de dames W. Steensma te Gouda, G. M. C. Smeets te 's-Gravenhage, M. J. Gimberg tg Voorburg, A. E. K. Kat te Rot terdam, J. A F. van Esch te Oirschot (N.-Br.). Opening Savoy Club. Het bekende restaurant „Savoy" heeft weer een belang rijke inwendige restauratie ondergaan. On der leiding van den architect, den heer H. Prins heeft het interieur als het ware een metamorphose ondergaan en werd het door artistieke decoratie en beeldhouwwerk een fraai interieur. Door de moeilijke tijdsom standigheden moest de architect hier van oud nieuw maken, maar hij is daarin zeer goed geslaagd. De heer H. J. Kanis, liep al maanden rond met plannen tot deze restau ratie en drie maanden geleden kon met de uitvoering worden begonnen. De decors be- heerschen nu de geheele restauratie. Deze zijn op kunstzinnige wijze uitgevoerd door mevr Giselle Kuster, die ook de ontwer pen van het glas in lood bovenlicht van de American-bar maakte alsmede voor de fraaie met zandstraal bewerkte spiegeluit- voering achter het buffet. Een wand van glaspijpen Leerdam's glas scheidt het restaurant van de bar en deze wordt weer door een fraai smeedijzeren hekwerk van den heer Betterhausen gescheiden van een aangrenzende danszaal. Het beeldhouw werk is van den heer L, G. Verstoep, het glas in lood van de gebrs. Dullaart, de elec. trische verlichting van de Iemco, het schilderwerk, dat eveneens bijzondere zorg vereischte van de fa Jansen. Het geheel ziet er welverzorgd uit. Gouden Zakcnjubileum. De dag van gisteren is voor den heer C. H. Nolet, Haarlemmerstraat 206, een dag van zoete herinneringen geworden, eer dag ook van cankbare feestvreugde. De gouden jubi laris heeft dezen dag verschillende malen moeten vertellen hoe hij op 19-jarigen leef tijd zijn zaak begon op 1 Nov. 1896. In Maart daarop werd hij pas 20 jaar en in Mei trouwde hij. Dus staat er nog een gouden huwelijksfeest ook te wachten Oude herineringen werden opgehaald: noe een jongenspet in vroeger jaren I2y, cent kostte.totdat een snoode concur rent hem op 12 noteerde! Slechts een van de vele grepen uit zoo lange heainnering. Dat het den gouden jubilaris op dezen dag niet aan belangstelling heeft ontbro ken, laat zich begrijpen. Het was er gran dioos. J3uren hingen mede de vlag uit, zoo- dat het geheel een feestelijk aanzien kreeg, Mét hem kwamen tal. van oude klanten hun geluk^enscben aanbieden. De heeren H. M. Simonis en mr. P. G. Knibbe kwa men namens dc Kamer van Koophandel voor Rijnland en boden de bronzen leg penning der Kamer als herinnering aan, ie heeren J. Kips en Th. Balkestein kwa men complimenteeren namens de afd. Lei den van de Kon. Ned. Middenstandsver - ec-niging. Daar waren fabrikanten, verte genwoordigers zakenvrienden, collega's en nog zoovele anderen, die er mede voor zorgden, dat deze jubileumdag voor den heer Nolet en zijn familie tot een onver getelijke is geworden. En alles werd be kroond door een schat van bloemen, waar- RECHTZAKEN 3e DE REDDING NABIJ?? 35. Geen moment had Tobias zijn tegen woordigheid van geest verloren. Hy liet zich haastigg zakken er. kroop in de rich ting van de deur Achter zich hoorde hij een verward gedruisch. Iemand begon te lachen, steeds harder. „Ha, ha, ha, ha, ha!" HAAGSCHE POLITIERECHTER, De student T T. S. te Leiden had een stamkaart gehouden, toen een kennis van hem naar Indië vertrok. En zoo kwam hij onbevoegd aan distributiebescheiden. Ge zien de pmstandigheden, wilde de Officier volstaan met 50 boete of 25 dagen hechtenis. De politierechter veroordeelde conform dien eisch. G. van S. te Leiden had clandestien een varken in voorraad en dat was even clandestien om het .leven gebracht. Nu betoogde verdachte, dat het hier geen zwarte handel betrof doch de slachterij voor zichzelf was geweest. De Officier kon dat wel gelooven en wilde volstaan met 75 boete of 30 dagen hechtenis, en dan voorwaardelijk nog twee maanden gevan genisstraf. De rechter veroordeelde con form dien eisch. Een korte scherpe tik en de kamer was helder verlieht terwijl Doderik twee re volvers in de handen! hield „Handen om hoog!" brulde hij. „Jullie dachten te ont snappen hè? We hebben erop gerekend. Jongens", wendde hij zich tot het vijftal, „bindt ze, bindt ze tot ze geen vin meer runnen verroeren en dan zullen we ze on derhanden nemen!" het vijftal greep een touw en sprong op de sidderende vrienden toe. Nu was toeen redding meer mogelijk. „Klop! Klop! Klop!" zei de deur...... door de in feestverlichting badende win kel een nog grootscher aanzien kreeg. En tenslotte in de feestelijke stemming deel den ook vele klanten want de heer Nolet had zijn zaak geopend, had over een uit gebreide collectie artikelen de beschik king gekregen en zoo kon menigeen op dezen jubileumoag iets goeds bemachti gen. De dag werd „uiterlijk a'thans" beslo ten met een serenade, gisteravond te 8 uur door de muziekvereeniging „Athalia" den jubilaris gebracht, K. J. B. Leonardusparochie. Vrijdag avond om acht uur bijeenkomst voor ai onze jongemannen van zeventien tot vijf en twintig jaar in de gymnastiekzaal aan de Potgieterslaan. Komt allen. De vorige keer was de opkomst een stuk beter dan d'» voorgaande keer. Jongemannen, die een retraitekaart hebben, gelieven die nr.ee te brengen. Gistermiddag omstreeks 1 uur is in de bakkerij van den heer A. F. v. d. O., Maredijk 48, een warmwaterbuis van de oven gesprongen. De heer v. d. O. kreeg het heete water, vermengd met roet, in het gelaat en moest ter behandeling naar het Acad Ziekenhuis worden vervoerd. Door de politie is gearresteerd de 55-jarige mej. S. L„ alhier woonachtig, die tot tweemaal toe een politieken delinquent onderdak had verleend, die uit een inter- neeringskamp te Hoogerheide was ont vlucht, Zij is ter beschikking gesteld .van de P.R.A. hier ter stede. BURG. STAND. Getrouwd: N. B. C. van Rijnswou jm. en W. L. Renee jd.; N Blankenstijn jm. en L. Boehlee jd.; B. de Boo jm. en M. M. Siera jd.; F. Fengler jm. en H. G. de Boer jd.; W. van Leeuwen jm. en A. T. Rijsbergen jd.; G. F. van der Lely jm. en M. C. Beur ze .jd; W. F. Libochant wedr. en J. H. Buutveld gesch.; A. J. A. M. Neger jm. en A. A. van der Lijke jd.; J. J. Nieboer jm. en C- E. Kalkhove jr.; W. M. A. Oppelaar jm. en M. Wansink jd.; A. van Riet jm. er. J. Bekooij jd.; C. Stikkelorum jm. en J. Roe- landse jd.; A. van het Veld jm. en M. Knijer jd.; P. de Vink jm. en A. van den Boogaart jd.; Ja J. Wansink jm. en W J. Teunissen jd.; E. Wassenaar jm. en H. H. van Egmond jd.; E. D. Welling jm. en W. E. Onstwedder jd.; A. L. van der Werg jm. en M. J. de Groot jd. GEMEENTELIJKE AANKONDIGINGEN Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen belanghebbenden in herinne ring het voorschrift, dat ieder, die het be drijf van vleeschverkooper gaat uitoefenen, onverminderd de naleving van andere wet. telijke voorschriften op dit punt, verplicht is den directeur van het Openbaar Slacht huis daarvan ten minste 8 dagen te voren schriftelijk kennis te geven, met vermel ding van de lokalen, welke hij daartoe in gebruik wenscht te nemen. Gelijke verplichting rust op den vleesch verkooper, die de lokalen, waarin hij zijn bedrijf uitoefent, verbouwt of uitbreidt, of die de uitoefening van zijn bedrijf ver plaatst naar lokalen, v/elke hij vóórdien daartoe niet in gebruik had. Niet naleving van deze voorschriften is strafbaar. 18GÜ Burg. en Wethouders voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. J. BOOL, Secretaris. EEN WEEKMENU VOOR NOVEMBER. Zondag: (Bloemkoolsoep) Brusselsch lof, aardappelen, vleesch, jus (appelkussen tjes). Maandag: Jachtschotel (vanillevla). Dinsdag: (Kervelsoep) andijvie, aardap pelen, gehakt, jus. Woensdag: Stamppot van prei met le verworst (taptemelkyoghurt met beschuit). Donderdag: Bruine boonensoep (panne koekjes). Vrijdag: Bieten, aardappelen, gestoofde visch, mosterdsaus (gestoofde peren). Zaterdag: Stamppot witte kool, gebakken kaasplakjes (kamemelsche pap met rozij nen). Wil men de maaltijden uitgebreider ma ken. dan kunnen de tusschen haakjes ge plaatste gerechten er aan toegevoegd wor den. In het menu van Woensdag zijn lever worst en yoghurt de eiwitrijke gerechten. Inplaats van de yoghurt kan men 00I& de leverworst laten vervallen. Hetzelfde geldt voor het menu van Zaterdag, dat vereen voudigd kan worden door óf geen karne- melksche pap te geven óf de gebakken kaasplakjes achterwege te laten. De boonensoep van Donderdag kan als volledige maaltijd gebruikt worden, mits men haar met aardappelen en flink wat soepgroenten bereidt. Appelkussentjes. 1 kopje (70 gr.) bloem, kopje (!4 dl) water of melk, 1 theelepel bakpoeder, 1 mespuntje zout, 1 eetlepel boter of mar garine, 4 appelen, VA lepel (pl.m. 22 gr.) suiker, kaneel, boter of vet om te bakken). Bloem, bakpoeder, zout, boter en melk of water vermengen en knecen tot een ge lijkmatig soepel deeg. Het deeg uitrollen tot een vierkanten lap op een met bloem bestrooide tafel. Er vierkante lapjes van snijden (10-10 cm en een mengsel van kleingesneden appel, suiker en kaneel op ieder vierkantje leggen. Het deeg er om heen vouwen en de kanten met water vast plakken. Boter of vet in dc koekenpan smelten en de kussentjes aan beide kan ten langzaam bruin en gaar laten worden. Iets suiker en kaneel er overheen stroqien en het gerecht zoo warm mogelijk opaie- nen.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 3