OP KORTE GOLF Roode stembus-victorie in Bulgarije Nieuwe Nederlander' en mgr. Stepinac Circa 150.000 Duitschers naar Rusland Zestien vonden den dood door verraad DINSDAG 29 OCT. 1946 Bureaux: Papengracht 32. Leiden Giro 103003 Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen f0.26 per week, 1 10 p. mnd, f 3.25 p. kwartaal Franco p. post f 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 10922 Hoofdred.: Rector H SONDAAL en TH. WILMER. Directie: G. G. VAN ELBURG Uitgave van N.V „De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent p. m.m Btf contract belangrijke korting. Voorbeeld van de overheid E'EN STRIJD tegen te hooge loonen is ïn- gezet door den economisc.ien rechter te Amsterdam. Zulk een strijd is evenzeer gemotiveerd als een strijd tegen loonen, die te laag zijn te laag in verhouding tot de kwaliteit en de kwantiteit van de arbeidspraestatie eenerzijds en de hoogte van den levens standaard anderzijds. Ook te hooge loonen hebben vooral in dezen tijd sociaal-ongewenschte, sociaal- slechte gevolgen. Op één dier gevolgen wees de „Linie" in een beschouwing over de vraag: „Waarom zijn er geen dienstmeisjes?" Het moet onmogelijk gemaakt worden, zoo schrijft het blad, dat de meisjes op kantoren en fabrieken zoo vee] verdienen, dat alle aantrekkelijkheid van te diMnen in een huisgezin daardoor stuk gemaakt wordt. Hier wordt op een misstand gewezen. Terwijl vele volwassen en vakbekwa me arbeiders een loon verdienen, waar van zij niet kunnen koopen, wat zij rede lijkerwijze voor hun gezin raogtn verlan gen, kunnen vele jongelieden zich alles ver- oorlooven, ohidat zij hooge loonen verdie nen of althans ontvangen. Jonge meisjes, en eveneens jonge man nen, die wat eenvoudig kantoor- of fa briekswerk kennen, ontvangen vaak een loon, dat in een belachelijke verhouding staat tot hun arbeidspraestatie en in een ergerlijke verhouding tot de loonen van menschen, die een vak kennen en erva ring bezitten en dit mag toch ook wel mee-wegen! gezinsbehoeften hebben. En het ergste is, dat meerdere over- hèidsinstellingen hier een slecht voorbeeld geven. Men informeere maar eens hier en daar! Dat woorden wekken, maar voorbeelden trekken, moet ook de Overheid, in al haar geledingen, zich goed voor oogen houden. Een mooi voorbeeld is gegeven door B. en W. van Amsterdam, die alle dubbele ra. men van gemeentegebouwen hebben ge schonken aan de glas-actie „Ruiten-troef". De vergunning voor den bouw van een danspaleis te 's-Gravenhage is daarente gen weer een daad van overheidswege, die het Nederlandsche volk niet ten voorbeeld kan worden gesteld! Als antwoord op hem gestelde vragen heeft de minister van Openbare Werken en Wederopbouw op vragen van den heer Van der Goes van Na- ters erkent in zake de dancing de geno men beslissing te betreuren, doch hij meent, dat de inzichten ten deze kunnen verschillen Dat is toch wel een buitenge woon slap antwoord! Intusschen heeft de heer G. W. Hijlkema, gemeenteraadslid voor de P. v. d. A. in Den Haag, omtrent deze kwestie ook vragen gesteld aan het college van B. en W. Hij dringt hierbij aan op een afkeuring van de verleende vergun ning voor het houden'van bedoelde dan cing. Wij hopen, dat er nu een positief, en duidelijk en onomwonden gegeven ant woord komt. Geen woorden alleen, maar daden, waaruit blijkt de gemeenschapszin, het christelijk plichtsbesef van ons volk, dat, als er bij zoo talrijke gezinnen een schrijnend tekort is aan hoog-noodige goederen, geen verkwisting duldt van die zelfde goederen voor luxe, voor ontspan ning van enkelen! BINNENLAND. De burgemeester van 's-Gravenhage mr. S. J. R. de Monchy heeft wegens over schrijding van de leeftijdsgrens aan H.M. de Koningin ontslag aangevraagd tegen 1 Jan. 1947. Aan J. Deknatel, directeur van het Ned. Beheersinstituut, is op zijn verzoek ontslag verleend. De St. Walburgkerk te Arnhem, door de Duitschers grootendeels verwoest, die van 1328 dateeert, zal onder leiding van de architecten prof. ir. Granpré Molière, ir. Leeuwenberg en Starremans worden her bouwd. De zaak van de korporaals, die mee- nen onrechtmatig te zijn opgeroepen in werkelijken dienst, is voor de meervoudige kamer van het gerechtshof te 's-Gravenha ge behandeld. Mr. C. H- Telders trad op voor de korporaals. De staat was verte genwoordigd door den Rijksadvocaat mr. G. J. Scholten, De uitspraak is bepaald op 9 December. Twee doodvonnissen heeft het bijzon der gerechtshof te Rotterdam uitgesproken, n.l. tegen een 37-jarigen visscher, die Jo den en illegalen voor geld aanbracht en tegen een 23-jarigen jongeman, die had deelgenomen aan het zonder vorm van pro ces neerschieten van burgers. Op het distributiekantoor te Roermond zijn vrij ernstige malversaties ontdekt. Twaalf jersonen eijn in arrest gesteld. Tijdens een tweedaagsche prijzen- controle-actie in Apeldoorn werden 174 zaken, door 'controle-ambtenaren bezocht, waarbij den eersten dag 24 processen-ver baal werden opgemaakt en den tweeden dag 26. Twee groote partijen achterge houden textielgoederen en de geheele voor raad van een meubelzaak moesten in beslag genomen worden. De concierge van de Chr. H.B.S. te Rotterdam vond gistermorgen -een gewel dige ravage in het gebouw, zóó erg, dat la ter de lessen niet konden doorgaan. Ver nielzucht schijnt de voornaamste drijfveer te zijn geweest bij de inbraak, die had nlaats gehad. In de lompensorteerderij der firma v. Gorcum te Tilburg kwam de 60-jarige wed. de NijsFabrie bij werkzaamheden met haar shawl in aanraking met een machi ne, waardoor de ongelukkige geworgd werd. KANUNNIK KATHEDRAAL KAPITTEL. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Kanunnik van het Hoogwaar dig Kathedraal Kapittel te Haarlem, den hoogeerw. heer Migr. G. P. J. van den Burg, deken van Amsterdam. DU DE ZONDAG in Bulgarije gehouden parlementsverkiezingen heeft de commu- nistische partij volgens A.F.P. de absolute' meerderheid behaald met 277 zetels. Van de overige vier pro-Russische regeeringspartijen, die zich samen met de com munisten in het „Vaderlandsche Front" hadden vereenigd, legden drie tezamen be slag op 69 zetels; de vierde behaalde er geen, evenmin als de democraten, die tot de oppositie behooren. De overige oppositiepartijen verwierven met elkaar 101 zetels. een verklaring van buitenlandsche corres pondenten, waarin dezen verzekerden dat de oppositiepartijen volledige vrijheid had den, en dat niets op dwang of geweld van de zijde van het Vaderlandsche Front" op de oppositie had gewezen aan den voor avond der verkiezingen. Hiertegenover echter staat een verkie zingsrede van den bekenden Bulgaarschen communistischen leider Dimitrof, die dui delijk intimidatie beoogt. Volgens hem was elke steun aan de oppositie hoogverraad. Hij noemde de" leiders der oppositie in één adem met den Joego-Slavischen politicus Mihailowitsj en herinnerde aan het lot, dat dezen had getroffen ter dood gebracht onder Tito's bewind). Dimitrof ontkende, dat de communisten een dictatuur willen instellen. Oneerlijke methoden in Roemenië. De Britsche regeering heeft intusschen Roemenië in een nota medegedeeld, den indruk te hebben, dat de Roemeensche autoriteiten de op 19 November in dat land te houden verkiezingen trachten te win nen door oneerlijke methoden. Indruk in Londen: Gewonnen door oneerlijke methoden I Reeds lang te voren heeft er een inter nationale belangstelling bestaan voor deze verkiezingen de eerste na den oorlog in een der drie landen, Bulgarije, Polen en Roemenië, die sinds den wapenstilstand vast in handen der Sovjets liggen. Het door Washington en Londen ondersteunde verzoek der Rulgaarsche oppositiepartijen, om de verkiezingen uit te stellen, werd door de Sovjet-autoriteiten van de hand ge wezen. De bladen der oppositie drukten de laat ste dagen protesten van de oppositie-can- didaten af, waarin werd geklaagd over hinder, dien zij van communistische zijde ondervonden. Ook waren in sommige dis tricten geen kiezerskaarten uitgereikt. Het Bulgaarsche nieuwsbureau citeerde echter Dancing te Den Haag Minister betreurt den bouw In antwoord op een vraag van het Twee de-Kamerlid' Van der Goes van Naters be treffende den befaamden bouw van een dancing te 's-Gravenhage, deelt de minister van Openbare Werken en Wederopbouw het volgende mede: Door de exploitatiemaatschappij Zeebad Scheveningen is onlangs vergunning ge- op dit gebied te Scheveningen. Dit cafébe drijf in eenige panden aan de Plaats, zulks ter vervanging van vernietigde bedrijven op dit gebied te Scheevningen. Dit cafébe drijf kan als een „dancing" worden aange merkt. In 's-Gravenhage is het geven van ver gunningen voor het bouwen en herstellen, alsn^ede de plaatselijke verdeeling van de voor deze gemeente toegewezen bouwmate rialen, ongedragen aan het hoofd van het bureau Den Haag van den dienst van den wederopbouw, welk hoofd tevens directeur van bouw- en woningtoezicht der gemeente 's-Gravenhage is. Dit hoofd heeft vorenbe doelde vergunning afgegeven en daarvoor materialen beschikbaar gesteld, waarvan de waarde op hoogstens f 12.000 wordt ge schat bij een aannemingssom van f 100.000. Bij het verleenen van de vergunning is o.m. overwogen, dat de genoemde maatschappij door de vernielingen te Scheveningen oor logsslachtoffer is en dat een wintervestiging te 's-Gravenhage zou kunnen bijdragen tot het financieele herstel der maatschappij. De minister betreurt de genomen beslis sing. doch erkent, dat bij dergelijke beoor deelingen de inzichten kunnen verschillen naar gelang van de waarde, die men toekent aan de verschillende factoren, welke in het geding komen. De ramp te Ape'doorn De toestand van den gymnastiek! eer aar Dobbenga, die bij de ramp te Apeldoorn, waar een militair vliegtuig neerstortte op de Chr. H. B. S. zwaar gewond werd, is thans zoodanig verbeterd, dat levensge vaar als geweken mag worden beschouwd. Het. zal echter nog geruimen tijd duren, alvorens hij het ziekenhuis za] kunnen ver laten. Ook de vier leerlingen der H. B. S., die thans nog verpleegd worden, zijn thans buiten levensgevaar. DE BRITTEN BEREIDEN EEN VOORSTEL INZAKE HET VETO-RECHT VOOR. Van gezagheobende zijde wordt verno men dat de Britsche delegatie bij de Al- gemeene Vergadering der .V.N. bezig is met het uitwerken van een plan tot op l'-ssing van de moeilijkheden, d:e voort vloeien uit het recht van veto. Het plan zal misschien oinnenkort aan de vergade ring voorga1 egd worden. Volgens het voorstel dat nog in het stadium van besprekingen verkeert, zou dt algemeene vergadering een ondubbel zinnige definite van een „geschil" aan den Veiligheidsraad moeten voor'eggen. Vol gens het stemmir.gsreglement. dat te Ya'ta werd goedgekeurd mag een groote mo gendheid niet stemmen, wanneer zij „bij een geschil betrokken is" Momenteel is het vojdoende voor een groote mogend heid, te verklaren dat een vraagstuk voor den veiligheidsraad een „toestand" en niet een ..geschil" Is, om hierdoor haar recht van veto te behcuden. Walcheren herrijst Met man en macht wordt op Walcheren gewerkt aan den we deropbouw. Daar de steenen der verniel de huizen door de inwerking van het zeewater niet te ge bruiken zijn, ge bruikt men bij den bouw van woningen het materiaal, dat af komstig is uit de an dere geteisterde ge bieden. Een bijna ge reed zijnd huis wordt van een rietdak voor.' zien. A.N.P. P. Eenheidsfront op christelijke grondslagen De „Nieuwe Nederlander" (Prot.) schrijft: „Mgr. Stephinac, de Aartsbisschop van Zagreb, is door de rechters van Tito ge arresteerd en gevonnist. Hij werd beschul digd van collaboratie met de nationaal-so- cialistische Ustashi's in Kroatië en van ge welddadige bekeering van een aantal Or thodoxe Serviërs tot het Roomsch-Katho- lieke geloof, dat in Kroatië heerschend is. Het is moeilijk de feiten precies te ken nen, maar als men de verschillende berich ten aandachtig leest, blijft er van de be schuldiging van collaboratie weinig over. Stephinac heeft inderdaad contact gehad met den Kroatischen zetbaas-dictator Pa- velitch. Het is echter wel komen vast te staan, dat hij zijn invloed heeft aangewend om te protesteeeren tegen de gruwelen te gen zijn landgenooten begaan en niet alleen Kroaten, maar ook Serven. in een later sta dium partisanen en aanhangers van Tito uit de klauwen van de Kroatische nazis heeft gered. Het is ook opmerkelijk, dat de Engelsche radio in 1944 gebruik heeft ge maakt b.v. van Stephinac's opmerking, dat de Duitsche steden het alleen aan zichzelf te. wijten hadden, als zij gebombardee-d werden. Maar Stephinac heeft meer gedaan. Hij heeft niet alleen geprotesteerd tegen de gruwelen van fascistischen kant, maar ook de communistische partisanen daarover bij Russische arbeiders komen naar Duilschland Volgens een bericht van United Press schat men het aantal naar Rus. land te deporteeren Duitschers op 150.000 man. De grondslag van deze schatting vormt het aantal fabrieken, dat de Russen willen ontmantelen. Van Britsche zijde zijn verzoeken om inlichtingen over deze deportatie via den geallieerden bestuursraad te Berlijn ingediend. Het hoofdkwaitier van de sociaal-demo cratische partij te Berlijn deelt mede, dat na het vertrek s an Duitsche technici naar de Sovjetunie. 300 Russische technici in de Duitsche ondergrondsche V-2 fabrieken te Belicherore tHarzgebergte) zijn gearri veerd. Driehonderd van de zeshonderd arbeiders die te Stuttgart de ontmante ling van een vliegtuigenfabriek voor de Sovjet Unie verzichten, zijn in staking gegaan uit protest tegen het wegvoeren van Duitsche arbeidskrachten. Ook de vakvereenigingsraad in de Brit sche zóne heeft tijdens een conferentie te Bielefeld geprotesteerd en een beroep ge daan op den wereldbond van vakvereeni- gingen „een onderzoek in te stellen en de Duitsche arbeiders in bescherming te ne men." IN STETTIN WONEN GEEN DUITSCHERS MEER. De „Kurier" uit Hannover meldt dat de laatste 6000 Duitsche inwoners van Stettin binnen enkele dagen in de Britsche bezettingszone verwacht worden. In Stet tin wonen nu 120.000 Polen, aldus het blad. RUSLAND HEEFT 3ys MILLIOEN SOLDATEN OP DE BEEN. De militaire correspondent van het con servatieve Engelsche blad „Yorkshire Post" schrijft, dat een schatting van de sterkte van het geheele roode leger in Europa en Azië aantoont dat het aantal divisies 360 bediaagt en volgens de bere keningen 3 y2 rmllioen man omvat. HET PROCES ROND „VRIJ NEDERLAND" I"\E NOODLOTTIGE TIJDING ging in November 1943 door de gelederen der illegale *^pers: „Vrij Nederland" wordt opgerold. Zoover is het gelukkig nimmer gekomen, zelfs niet in Haarlem, waar bijna alle steunpilaren van dit ondergrondsche blad ten gevolge van verraad door wat zich noemde de „inlichtingendienst" der Haarlemsche politie aan de Duitschers konden worden uitgeleverd. Maar veel heeft het niet ge scheeld of ook de leiding van het in Amsterdam gedrukte blad zou zijn „ausradiert" Zoo ooit, dan heeft zich toen het nut gedemonstreerd van geheimhouding: de „groep Haarlem" van „Vrij Nederland" stond vrijwel los van die in Amsterdam. zijn nieuw verworven kennis gretig over briefde aan de „foute" rechercheurs Smit en Willemsen", welke laatste als gedeti- neerdegetuige werd gehoord. Helaas zijn er dan nog drie verdachten: drie mannen uit de rijen van „Vrij Nederland" zelf, waarvan het openbaar ministerie meent, dat zij na hun arrestatie zonder noodzaak zijn doorge slagen. Dat is allereerst een nog jonge Haarlemsche timmerman, Ernst Moorhoff, die het eerste slachtoffer was. Voor het ver raad van Augusta Kappelhof en Beenen deden de rechercheurs in zijn werkplaats aan het Spaarne, waar hij o.m. illegale pamfletten stencilde, een inval en vonden er 20 nummers van „V. N.". Moorhoff werd gearresteerd en moest vertellen, van wien hi> de bladen had ontvangen. Zijn vrouw verwachtte een baby en de politie misbruik te deze wetenschap om Moorhoffs lippen te openen. De sneeuwbal begor te rollen toen de angstige timmerman bekende: „Ik heb ze van de oude Lohmann, Wilhelminastraat 11, Haarlem". Dat was duidelijke taal voor de Duitsche handlangers en uit dank zon den zij Moorhoff naar een concentratie kamp, waar hij eerst twee jaar later uit te rugkeerde. Hoewel Moorhoff zich voor deze betreurenswaardige inlichting heden moest verantwoorden, heeft men niet gemeend hem gevangen tp moeten houden, zoodat hij op vrije voeten, is, wanneer hij Dinsdag in het verdachtenbankje plaats neemt. De tragedie van de fam. Lohmann. De inval bij Lohtnann leverde de politie, naast veel waardevolle gegevens, 500 juist Medewerkers „sloegen door" na arrestatie De eenige verbindingsman, mr. A. H van Namen, waarnaar de Duitschers ijverig ge zocht hebben, en wiens contactadressen door verscheidene onder pressie gezette ar restanten werden gegeven ,wist tijdig te verdwijnen. Enkele maanden later circu leerde „Vrij Nederland" in Haarlem weer als te voren. De opengevallen plaatsen wa ren ingenomen door anderen. Maar meer dan 30 Haarlemmers, die zich tegen den Duitschen overheerscher hadden verzet, zuchtten toen in concentratiekam pen. Zestien van hen zijn er overleden. Dat waren: drie leden van de Haarlemsche fa milie Lohmann (grootvader, vader en oom; twee zopns ontsprongen den dans), F. A. v. d. Breggen, S. Huynink, H. D. R. Otte, G. A. Goldschmeding, G. Kuipers, P. P. J. van Deurzen, D. Komen, G. Frederiks, J. H. Smeets, J. B. Aalbers, W. M. Smit, C. Kuick en jhr. mr. A. Reigersman. Vijf verdachten, van wel uitermate ver schillend allooi, hebben zich heden voor het bijzonder gerechtshof te Amsterdam voor deze catastrophe te verantwoorden: een Haarlemsche vrouw, A. Th. Kappelhof en de tweede verdachte, de N.S.B.-er J. C. M Beenen, die lid was van den Wach- und Schutzdienst, en aan wien zij mededeelde, waar de exemplaren van het illegale blad in Haarlem waren opgeslagen, zijn de hoofdschuldigen. Beenen was het n.l. die gearriveerde exemplaren van V. N. en den leider der Haarlemsche V. N.-groep op: va der Lohman. Een lijst met naipen en adres sen werd in beslag genomen en een maand lang werden arrestanten binnen gebracht bij den inlichtingendienst. Zoowel een broer van Lohmann, zijn bejaarde vader, hij zelf, als zijn beide zoons liepen in den val. Zij allen werden met de andere arrestanten aan langdurige verhooren onderworpen. Het kaf werd van het koren gescheiden. Sommigen hielden hun lippen gesloten, an deren zwichtten en noemden namen. Drie der gearresteerde Lohmannnen kwamen in concentratiekampen, slechts de twee zoons zijn nog in leven en zij completeerden heden het lijstje der verdachten Jan Lohman, die op vrije voeten is ge steld, werd er van beschuldigd, zijn mede strijders niet tijdig te hebben gewaar schuwd, hoewel hij wist, dat hun namen door de in beslaggenomen lijst in verkeerde handen waren gevallen, integendeel, hun zou hij hebben medegedeeld, dat zij geen gevaar liepen, omdat er geen lijst van V. N.-medewerkers bestond. Zijn broer Tom, die gedetineerd is, wordt ten laste gelegd, dat hij den inlichtingendienst diverse malen behulpzaam heeft trachten te zijn bij po gingen den verbindingsman met Amster dam, mr. A. H. van Namen, lid der centrale leiding van V. N., op te sporen. verraad der V. N.-groep, was de hoofdpersoon van de zitting, de verrader Beènen, di e zich had te verantwoorden voor den val, dien hij in 1944 heeft opgezet tegen den Haarlemschen verzekeringsagent Bronkhorst. Hij noodigde dezen n.l uit hem in zijn huis in de Korte Boogaard straat te komen opzoeken voor het afsluiten van een levensverzekering en zorgde er voor, dat de niets-vermoedende Bronkhorst, die zooals Beenen wist om politieke redenen gezocht werd, daar werd gearres teerd door de beruchte rechercheurs W. M. Willemsen en Faber, die hij tevoren van zijn plan op de hoogte had gesteld en die in het huis verdekt waren opgesteld. Bronkhorst heeft er het leven afgebracht en nu als ge tuige a charge verschenen. gelegenheid hardhandig de ooi-en gewas- schen. Zoo'n onafhankelijk geluid is na tuurlijk iets, wat Tito en de zijnen moei lijk konden verkroppen. Merkwaardig is trouwens, dat de gevangenneming van Ste phinac volgde op een herderlijken brief van de Zuid-Slavische bisschoppen, waar in zij vroegen om de schoone woorden „vrijheid van geweten" en „vrijheid van godsdienst" nu eens tot werkelijkheid te mogen maken. Er is dus alle reden om met den Aarts- bischop te sympathiseeren. Het Vaticaan heeft trouwens geen halve maatregelen ge nomen, maar allen, die op eenige wijze tegen de procesvoering tegen hem betrokken zijn geweest, geëxcamimuniceerd. Men moet dit proces natuurlijk zien als een onderdeel van den strijd om de macht in Oost Euro- pa tusschen de Roomsch-Katholioke Kerk en het Russische Communisme. Wij heb ben in onze kolommen al meer uiteengezet, laatstelijk nog met woorden van Karl Barth, dat wij er vooralsnog niet voor ge voelen in een anti-comimunistisch eenheids, front met de Roomsch-Katholieken te wor den geplaatst. Maar in het onderhavige ge val kan men billijkheidshalve alleen maar zeggen, dat het gelijk duidelijk aan de zyde van den Aartsbisschop schijnt te zijn." Tot zoover de „Nieuwe Nederlander". Wij merken er bij op, dat ook onzerzijds niet verlangd wordt naar een anti-commu nistisch eenheidsfront met de Protestan ten. Wel verlangen wij naar een eenheids front met allen, die willen opbouwen een op christelijke grondslagen gefundeerde samenleving, waarin recht en liefde heer- schen. Dat is het positieve eenheidsfront, hetwelk wij wenschen, en dat vanzelf, dat uiteraard anti-communistisch is. ZALIGVERKLARINGEN TE ROME. Voor de derde maal na den oorlog zal op Zondag 24 November a.s een zaligver klaring plaats hebben, nl. die van de Franciskaansche martelaren, die in 1900 tijdens den Boxeropstand in China wer den vermoord. Dan volgt op Zondag 1 December de zaligverklaring van zuster Maria Goretti. In het komende voorjaar zeilen meerdere zaligverklaringen en eenige heiligverklaringen volgen. Op Paaschmaandag die van de Fransche zuster Alexis Leclerc en op Zondag belo. leen Paschen, die van de bekende Italiaan- sche hoogleeraar Contardo Ferrini. HET AUTO-ONGELUK TE AMSTERDAM. Het derde slachtoffer van het tragische auto-ongeval in de hoofdstad, dat Zondag avond wegens het ontbreken van identi teitspapier niet kon worden geïdentificeerd bleek de schoonzuster van den heer Lo- huis te zijn, de 46-jarige mevrouw Lohuis geboren Ham. OVERDRACHT WILLIBRORDUS-BEELD AAN DE STAD UTRECHT. Naar de „Tijd" verneemt zal het zeven meter hooge ruiterstandbeeld van Willibror- dus namens het bestuur van den Alg. Ne- derlandschen Katholiekendag door pastoor W. Nolet uit Amsterdam aan de gemeente Utrecht worden overgedragen. Namens de gemeente zal burgemeester Ter Pelkwijk het beeld aanvaarden. Ook Zijne Eminentie Joh. Kardinaal de Jong zal bij deze over dracht aanwezig zijn en waarschijnlijk de onthulling verrichten, waarvoor Zijne EmL nentie dezer dagen door den burgemeester werd aangezocht. Het beeld zal zóó worden geplaatst, dat Sint Willibrord zal worden afgebeeld, rijdende in de richting van den Dom. Voor de verdere afwerking van het plein, dat niet ten laste komt van den Al- gemeenen Nederlandschen Katholiekendag, doch van de gemeente Utrecht, is door B. en W. aan den Raad een crediet van 10.500 gevraagd. GEVALLEN VOOR HET VADERLAND De regeering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgeloopen week de na volgende verliezen zijn gerapporteerd: Gesneuveld of overleden tengevolge van oorlogshandelingen: Kon. Marine: geen verliezen. Kon. land macht: soldaat H. J. van Essen, 25 jaar, 12 R. I. Gesneuveld op 18 October tijdens patrouilledienst te Tjibeber, begraven 19 October 1946 te Tjiandjoer. Afkomstig uit Deventer. Kon. Ned.-Indisch leger: fuselier A. van Tol, uit 's-Gravenhage; gesneuveld op 13 October. 00000 WEERSVERWACHTING OOOOO TIJDELIJK OPKLAREND. 5 g Aanvankelijk nog enkele verspreide o buitjes, later half tot licht bewolkt, o w koude nacht met plaatselijk nevel of o mist en hier en daar lichte nachtvorst, g o overdag zelfde temperatuur, weinig o 8 wind. o OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOUOOOOOOOOOO!

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1