Oorlogsindustrie te dicht aan de grens Kleine 4-persoons auto in het water Prinses Juliana spreekt tot Amerika Geven van te hooge Ioonen strafbaar MAANDAG 28 OCT. 1946 BureauxPapengracht 32. Lelden Giro 103003 Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen f 0.26 per week, f 1 10 p. mnd. ƒ3.25 p. kwartaal Franco p. post f 4.00 waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 10921 Hoofdred.: Rector H SONDAAL en TH. WIL MER. Directie: G. G. VAN ELBURG. Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent p. m.m. Bij contract belangrijke korting. Democratie /"VNNOOZELE lieden zijn or onder dege- nen, die meeloopen met de communis ten Wij bedoelen niet de echte communis ten zelf: die weten wel, wat zij willen, en weten ook de in bepaalde omstandigheden gewenschte wegen en middelen te kiezen om het doel, dat zij voor oogen hebben, te hereiken Onnoozelheid mag men hun al lerminst verwijten. Onnoozel noemen wij degenen, die met de communisten meeloopen, omdat zij de mocratisch willen zijn, uiterst democratisch. Alsof niet iedere eerlijke communist zal er kennen, dat het communistisch stelsel de democratie uitsluit! Onnoozel noemen wij ook degenen, die, wat verder ziende, toegeven, dat het com munisme in strijd is met de democratie, welke wij voorstaan, maar zich er toch als democraten mee kunnen vereenigen, om dat, zoo zeggen zij, in het communisme de democratische rechten van de arbeiders worden ingewilligd, waarop het ten slotte in de democratie op aankomt. Alsof onder democratische eischen van de arbeiders niet behoort, en op de eerste plaats behoort, de vrijheid van spreken en schrijven, de vrij heid van controle en critiek! Dit ter inleiding van het volgend bericht uit een orgaan van de Partij van den Ar beid „Het Vrije Volk". Dit blad meldt, dat een zeventigtal be stuurders van de E.V.C. zich buiten de lei ding om tot de leden heeft gewend met een manifest, waarin de leiding beschuldigd wordt van dictatuur en van verkrachting der arbeiders-democratie, omdat zij tot ei ken prijs de fusie met het N. V. V er doo'r wil jagen. Het manifest bevat een reeks be schuldigingen, o.m. dat aan hoofdbestuur ders en leden "an den landelijken raad der E.V.C., die het niet eens zijn met het fusie- rappoct, verboden wordt, in vergaderingen van hun afwijkende houding blijk te geven, terwijl het aan leden in de plaatselijke be drijfsgroepen niet is toegestaan wijzigingen of amendementen voor te stellen. De af- deelingen mogen geen inleiders aanwijzen, en slechts die inleiders mogen optreden die door de hoofdbesturen der landelijke be drijfsgroepen worden aangewezen en die alleen het „Ja"-standpunt mogen verdedi gen. Het bovenstaande ter overweging van hen, die nog meenen, dat zij, tegelijkertijd, voorstanders van democratie en meeloopers met het communisme kunnen zijn. Daar zijn er, blijkens de agitatie in het E.V.C., wien de oogen open beginnen te gaan. Het Koninklijk bezoek aan België De Koningin op de „Jacob van Heemskerk" Nadat H.M. de Koningin Zaterdag af scheid had genomen van den Prins Re gent en een kort bezoek had gebracht bij de Koningin-Moeder Elisabeth, is zij ge reden naar de haven van Antwerpen, waar H.M.'s flotieljeleider „Jacob van Heemskerck" lag. Dit bezoek is met veel militair vertoon gepaard gegaan. Nadat H.M. inspectie had gehouden, heeft zij aan boord het noenmaal gebruikt. Daarna heeft zij op dezen Nederlandschen bodem, de Nederlandsche kolonie ontvangen ongeveer 150 personen en hartelijk toe- Alle aanwezigen werden aan Hare Ma jesteit voorgesteld en als de ontvangst ten einde is, treedt de bemanning van het oorlogsschip weer aan en, nauwelijks heeft de Koningin de kade weer betreden, of zij wordt door officieren en matrozen op echt vaderlandsche wijze gejoeld. Driemaal schalt het „hoezee" over schip. De tocht door Antwerpen gaat vlug. „Leve de Koningin" klinkt het thans in deze echt Vlaamsche stad. Bij het station, dat met vlaggen en groen en een balda kijn is gesierd, staat een groote massa menschen te wachten en te wuiven. Hier neemt de Koningin afscheid van België, van den heer Van den Bosch, den verte genwoordiger van den Prins Regent, van den ambassadeur en van mevr. Maskens, die deze dagen haar gezelschapsdame was. Ook den hoofdstationschef, den heer Desmet, wordt dank gezegd. De speciale trein begint dan, om ongeveer vier uur, de reis naar Nederland, waar Hare Ma'lv steit Zaterdagavond, om acht uur, het Loo bereikte. /-■Uitslagen 1ste klasse^ K.N.V.B. DISTRICT I: EDORFC 23; Feijenoord ADO 32; 't GooiSparta 12; DWSAjax 1—1. DISTRICT II: NeptunusBlauw Wit 20; HBS —Xerxes 2—3; DFCDHC 4—0; HaarlemStormvogels 51; Excel, siorDOS 23. DISTRICT III: Ensch. BoysEnschede 13 QuickHeraclas 1—0; Go Ahead Wageningen 3—0; Be QuickNEC 1—0. DISTRICT TV: RKTVVNOAD 0—2; BW— Vlissingen 30; De BaronieDNL Helmond 42; HelmondiaLonga DISTRICT V: LeeuwardenVelocitas 22; Be- QuickEmmen 03; GVAVHee renveen 2—8; Sneek—Frisia 3—2. DISTRICT VI: Sitt. BcysMW 10; Limburgia Juliana 30; Bleijerheide—Sport club Emma 21. T IET BLIJKT THANS meer en meer, dat de deportatie van Duitsche arbeiders naar **Rusland een onderdeel is van een gewijzigde houding van de Sovjet-autoriteiten tegenover het Duitsche volk. Niet alleen worden arbeiders weggevoerd, maar wor den ook groote bedrijven in de Russische zóne van Duitschland ontmanteld en de installaties naar Rusland overgebracht. Deze actie moet lang van te voren zijn voorbereid en kan dus niet beschouwd worden louter als een reactie over de teleur stellende uitslag van de jongste verkiezingen. Dit schijnt wel de laatste aanleiding geweest te zijn, om met de wegvoeringsac tie een begin te maken. staande wagons plaats nemen. Voor het vervoer van uw huisraad staan u goederen wagens ter beschikking. Soldaten zullen u bij het inladen van uw bagage helpen. Uw huidige arbeidsavereenkomst zal Verloo- pen na aankomst in de Sovjet-Unie De nieuwe zal gelijkluidend zijn aan die van de Russische arbeiders. U zult om te begin nen voor een periode van vijf jaar in de Sovjet-Unie blijven. Voor de reis zullen u kleeding en voedsel ter beschikking wor den gesteld. U moet er rekening mede hou den, dat de reis van drie tot vijf weken kan duren." Reeds 10 a 15 duizend gedeporteerden. AP verneemt, dat tot dusver bij de de portaties naar schatting 10 a 15 duizend ar beiders betrokken zijn. De Britsche regee ring heeft officieel geprotesteerd tegen deze maatregelen, doch Washington heeft slechts om inlichtingen gevraagd. Generaal Koto- kof heeft tot dusver geweigerd commentaar te geven. Een noodkreet van de Zeiss-fabrickcn. Twintigduizend arbeiders van de Zciss- fabrieken te Jena hebben aan de geallieer de bestuursraad in Berlijn een telegram gebonden, waarin de hulp van de geallieer de autoriteiten in Duitschland wordt in geroepen. Ook hebben zij een telegram aan Sta lin gezonden, waarin zij aanbieden, om in „een extra doorloopenden ploegendienst" te werken, teneinde de Russen te h.-dpen, in Rusland een gelijkwaardige fabriek op te richten, zoodat de Jena-werke kunnen blijven bestaan. „Waarom schreeuwen jullie zoo?" De Russische bladen beschouwen „het ge schreeuw over het vertrek van Duitsche on derzoekers naar de Sovjet-Unie als den in zet van een weloverwogen nieuwe haat campagne tegen de Sovjets". Arbeiders voorloopig voor 5 jaar weggevoerd Rusland heeft zich, reeds vóór de Ber- lijnsche verkiezingen, gerealiseerd, dat het grootste deel van het Duitsche volk de oogen naar het Westen en niet naar het Oosten richtte. De publicaties in de Brit sche pers over de schendingen van Pots dam in de Russische zóne maakten het dui delijk, dat de Westelijke gealliemden vol komen op de hoogte waren van het feit, dat de Sovjet-Unie de Duitsche oorlogsin dustrie ten eigen bate verder exploiteerde. Blijkbaar heeft de Russische regeering het onder deze omstandigheden verstandir ger geacht, de oorlogsindustrie uit de „voor- uitgescb'--- n gebieden" te doen verhuizen naar he; Tosten. Vandaar het plotselinge, doch zeer zeker zorgvuldig overwogen be sluit, de industrieën te ontmantelen en mèt de volledige staf van technisch personeel naar de Sovjet-Unie te evacueeren. Het is gebleken, dat de Duitschers, die met hun gezinnen zijn weggevoerd, kort van tevoren een officieele Russische „waarschuwing" hebben ontvangen. Deze luidde: „Aangezien de fabriek, waarin u werkt, naar de Sovjet-Unie zal worden overgebracht moeten u en uw geheele gezin gereed staan om onmiddellijk naar de Sovjet-Unie te vertrekken. U zult zich naar het station begeven en in de gereed Sne'le berechting van zwarthandelaars Op de zitting van den economi- sehen politierechter tc 's-Graven- hage van de vorige week stond een aantal zwarte zondaars terecht, waarvan de meesten den dag tevo ren waren betrapt op den sluikhan del ir sigaretten. Het resultaat van de veelbewogen zitting de publieke tribune moest zelfs vanwege het lawaai worden ontruimd was, dat 7 economische fraudeurs- op staande voet gevangen werden genomen en voor een tijd van 2 tot 4 maanden naar Veenhui- zen gezonden. 500.000 BOLLEN NAAR DE ENGELSCHE MIJNDISTRICTEN. Zooals reeds in het kort gemeld, zullen 500.000 bollen op 6 November a.s. namens de Nederlandsche bloembollenkweekors door den heer B. Reijnvzld worden aange boden aan de Engelsche mijnwerkers. Zij zullen in ontvangst genomen worden door lord Citrine, hoofd van het miners wel fare committeee. De bollen worden uitg- plant in 1.000 mijnwerkersgemeenten. De officieele overdracht zal plaats hebben in een mijnwerkersdorp in Kent. de bollen worden aan de Engelsche coalminers aan geboden als dank voor het groote aandeel, dat zij hebben gehad in de bevrijding van ons land en in erkenning van hun belang rijk aandeel in de huidige herstelperiode. Onder zeer groote belangstelling is de walvisch v a a r d e r „Willem Barendsz" uit de Amsterdam- sche haven naar het Zuidpoolgebied ver trokken. Drie inzittenden van een kleinen Morris wagen, no. G 90046, die Zondagavond om kwart over elf komende uit de Chassé:*raat te Amsterdam pardoes in het water van „de Baarsjes" langs den Baarsjesweg reed, zagen geen kans zich tijdig uit het wa gentje te verwijderen en werden driekwartier later onder het schijnsel van een straatlantaarn, levenloos door brandweerlieden van de ijlings verschenen reddings takelwagen uit de met modder bedekte auto getrokken. Het waren een vrouw en een man van middelbaren leeftijd, die over elkaar heen achter in den wagen lagen en een nog vrij jonge chauffeur, die achter het stuur lag. Druilerig weer en slecht zicht eischen drie dooden Volgens ooggetuigen kwam de auto met een vaartje van 40 km. per uur de Chassé- straat uitrijden, die schuin uitloopt op den Baarsjesweg. Er is daar ter plaatse weinig licht. Het water van de vaart langs den Baarsjesweg ligt nauwelijks 70 cm. onder de straat, waarlangs geen af ze ving is. Het was druilerig weer en een donkere avond, zc dat de vreeselijke vergissing van den chauffeur voor een ieder, die in de omge ving niet bekend is, weinig verbazing be hoeft te wekken. In plaats van den flau- wen bocht naar links te nemen, reed de wagen rechtuit den Baarsjesweg over en dook het water in, om onmiddellijk onder het oppervlak te verdwijnen. Een kwar tier later begonnen brandweerlieden van In het programma „Een half uur Neder land", dat de national broadcasting corpo ration Zaterdagavond over het geheele ge bied der Vereenigöe Staten heeft uitgezon den, heeft H.K.H. Prinses Juliana tot de Amerikanen gesproken. De rede, die in een der studio's te Hilversum werd opgeno men, is door een kortegolfzender van P.T. T. uitgezonden en door de N.BC. overge nomen. Prinses Juliana zeide o.m.: Sinds de bevrijding heeft Nederland hard gewerkt. Wij hebben reeds veel kunnen volbrengen. Ik denk aan ons voedsel, dat thans voldoende is, hoewel het dieet nog niet evenwichtig genoeg is. Ik denk aan het land, dat anderhalf jaar geleden was bedekt door zeewater en dat nu vrucht baar akkerland wordt, dat reeds een oogst heeft opgebracht. Ik denk ook aan onze ge repareerde bruggen, aan het herstelde spoorwegnet, aan de luchtlijnen naar de verschillende deelen der wereld, aan de rijen aardige, zij het ook zeer kleine, nood woningen, die langs onze verwoeste straten zijn verschenen. Voor dit alles zijn de handels- en finan- cieele betrekkingen met de Vereenigde Staten van groote beteekenis geweest. Het Strenge straffen voor Saboteurs van Loon- en Prijzenpolitiek De economische rechter te Amsterdam is den strijd begonnen tegen hen, die de loon- en prijzenpolitiek van de regeering saboteert door het betalen van te hooge loonen. Thans stonden de eerste 18 ba- schuldigdgn terecht, maar nog honderden zaken zullen in behandeling moeten wor den genomen. De officier van justitie hield een uit voerige requisitoir, waarin hij naar voren bracht, dat Nederland tot iedere prijs orde moet scheppen in de chaos, die de Duit schers en de oorlog hier hebben achter gelaten. Waar de deviezenbepalingen zijn getroffen, om de gulden in het buitenland veilig te stellen, daar is de loonregeling in het leven geroepen met het doel de koop kracht van het Nederlandsche volk op peil te houden. Daartoe behooren de prijzen omlaag te gaan, maar dit is alleen moge lijk, aldus de officier, als er niet te hooge loonen worden betaald en men zich houdt aan den door 't college van Rijksbemidide- laarst vastgestelden loonschaal. Een andere hoogst schadelijke kant van deze zaak is, dat te hooge loonen in bepaalde bedrijven arbeiders uit andere bedrijven, die zich aan de regeling houden, wegzuigen. Zoo trek ken arbeiders uit bedrijven met groot nut voor den wederopbouw weg naar fabrie ken voor luxe-artikelen, waar abnormaal hooge loonen worden aangeboden. „Hier aan moet een einde komen", aldus de of ficier van justitie. Spreker eischte zeer hooge boeten, zooals bijvoorbeeld in de eerste zaak tegen den Amsterdamschen steenhouwer L-, die v. d. Rijkswaterstaat werk verricht aan een voor het spoorweg verkeer noodzakelijken brug bij Arnhem en aan zijn arbeiders te hooge loonen betaal- der, om te voorkomen, dat deze wegliepen. Het vonnis luidde hier 3000 boete subs. 6 maanden hechtenis alsmede publicatie van het vonnis. Op juridische gronden werd de zaak echter voor onbepaalden tijd aange houden. Behalve een fabrikant van lampekappen, een directeur van een confectiefabriek en een forceerder, die veroordeeld werden tot boeten van ƒ1000 tot ƒ500 en publicatie van het vonnis in vier Nederlandsche dag bladen, stonden nog terecht eenige tapijt fabrikanten uit het Gooi, wier zaak op ju ridische grondslag werd aangehouden en zes stucadoors eveneens uit het Gooi, die een ernstig vermaan te hooren kregen en veroordeeld werden tot ieder ƒ600 boete of een maand hechtenis met publicatie van het vonnis in vier Nederlandsche dagbla den. „Beul van Amersfoort' voor zijn rechters Het bijzonder gerechtshof te Amsterdam heeft behandeld de zaak tegen Frans van der Laar, bijgenaamd den „Beul van Amersfoort". De advocaat-ficaal, mr. Blaisse, hield na een uitvoerig getuigenverhoor een uitvoerig requisitoir „Eerst na den oorlog", zoo zei- de hij, „kreeg -van de' Laar, den bijnaam „Beul van Amersfoort", in een tijd dus, waarin de menschen zeer opgezweept waren en waarin men vaak een oordeel uitsprak, dat niet het resultaat was van goeddoor- dachte overwegingen. Het is mij niet ge bleken, noch uit de dossiers noch uit de ge tuigen verldaringen, dat wij hier met een „beul te doen hebben, in de verste verte niet. Dat het noodig was in het kamp de orde te handhaven, spreekt vanzelf; dat dit met straffe maatregelen moest geschieden is voor hen, die het kampleven kennen, volkomen begrijpelijk". De advocaat-fiscaal ging in den breede in op de vraag, of van de Laar bij zijn straf maat de juiste normen van het toelaatba re overschreden had of niet; hij meende, dat van de Laar in dit opzicht inderdaad te ver gegaan was. Mr. Blaisse weidde uit over de bevoorrechte positie, waarin ver dachte zich in het kamp bevond; hoe hy beter eten genoot dan de medegevangenen en hoe hij af en toe enkele dagen naar huis mocht. Veel aandacht besteedde de ad'vocaat-fiscaal ook aan de collaboratie, waaraan van de Laar zich heeft schuldig gemaakt. Mr. Blaisse achtte het ten laste gelegde van de collaboratie bewezen en re- quireerde tegen Frans van de Laar een ge vangenisstraf van 3 'jaar met ontzetting uit de politieke rechten, voor den tijd van 10 jaar. is evenwel goed, niet te vergeten, dat ook nu nog een groot deel van Nederland in nood verkeert. Laat mij u eenige voorbeel den geven. Er zijn gebieden, waar door ge brek aan zeep, lakens en linnengoed de strijd tegen scabies hopeloos is. Ik weet, hoeveel gezinnen in een te kleine ruimte leven, waardoor de tuberculose toeneemt. Bij mijn bezoeken aan de noodlijdende ge bieden ben ik vaak getroffen door de wij ze, waarop de huisvrouw er in geslaagd was-van een kippenhok een gezellig kam- peerverblijf te maken. Er waren bloemen op de vernielde muren geschilderd en pa pieren gordijnen brachten een huiselijken sfeer. Maar kampeeren heeft slechts een tijdelijke bekoring. Het vraagt teveel van iemands energie, dan dat men jarenlang in zulk een primitieve en nauwe ruimte ge lukkig kan zijn. Het huizentekort zal waarschijnlijk ge durende eenigen tijd uiterst acuut blijven. Ondanks de prachtigste krachtinspanning van de sociale werkers zijn de levensom standigheden op vele van deze plaatsen verre van hygiënisch. Indien de bevolking slechts genoeg woningen en meubelen, ge noeg zeep, kleeding en beddengoed kon krijgen, zou in alle primaire nooden wer kelijk voorzien zijn. In de leniging van al deze nooden heeft de Amerikaansche organisatie voor hulp verleening aan Nederland zeer veel bijge dragen Ofschoon dit instituut als alge- meene hulporganisatie is opgeheven, juich ik het warm toe, dat in de Vereenigde Sta ten een centruru-yoor hulpverleening aan Nederland is blijven bestaan. Het ontstaan van de „United Relief services for Holland" bewijst, hoe groot het verlangen om hulp te bieden nog bij vele groepen en personen is. Aangezien de hulpverleening thans ge schiedt van groep tot groep en van gezin tot gezin, wordt het te duidelijker, hoe zeer de Amerikanen van ganscher harte met ons Nederlandsche volk medeleven. Ik hoop, dat vele persoonlijke vriend schappen uit deze contacten zullen yoort- komen. Moge dit nieuwe bewijs van medeleven in de nooden van. ons volk bijdragen tot de versterking der banden tusschen onze beide landen". Na de toespraak van Prinses Juliana zong het koor van Hope. College het Wilhelmus. TERUG NAAR NED.-INDIë. Naar „Trouw" van officieele zijde ver neemt worden op het oogenblik transpor ten samengesteld van gerepatrieerden uit Ned.-Indië, dien den wensch te kennen heb ben gegeven naar Indië terug te keeren. Deze transporten omvatten twee cate gorieën, n.i. de „in-Indië-gewortelden" en Indonesiërs. Onder „de in-Indië-gewortel den" worden "erstaan Indo-Europeanen en Nederlanders, die zich met Indië verbonden voelen, z.g. Indische Nederlanders. Het eer ste transport zal einde November, waar schijnlijk den 30sten naar Indië vertrekken. Het bestaat uit 600 personen van de eerste groep en 300 van de tweede. DE VERKOOP VAN IMPORTSIGARETTEN Nederlands Volksherstel deelt mede, dat overleg gepleegd owrdt met de betrokken vakgroepen over de wijze, waarop de im portsigaretten ten bate van het fonds' noodgebieden verkocht zullen worden. Het voornemen bestaat, om den tabakshandel by dezen verkoop volledig in te schakelen. den takelwagen, die langs het water werd opgesteld, met het reddingswerk. Het klei ne pontje, dat de verbinding over het wa ter onderhoudt met de Kostverlorenkade bewees daarbij nuttige diensten. De Mor ris scheen echter diep in de modder van de vaart te zijn gedoken en het duurde tot bij twaalven alvorens de brandweerlieden er in slaagden den telkens losschietenden takel zoo aan den achterbumper te beves tigen, dat de wagen boven water kon wor den geheschen. Vijf minuten later stond het autotje op den kant. Het dashbord-licht brandde nog, de koplampen niet. Een der ooggetuigen was van meening, dat de kop lampen evenmin brandden voor de wagen in het water belandde. De neus van de auto was ingedrukt, één achterraampje stond open. De ruiten waren niet gebro ken. De drie ongelukkigen werden op draagbaren gelegd, terwijl net toegestroom de publiek zwijgend toekeek, en in een wagen van den G.G. en G.D. naar het Wil- helminagasthuis vervoerd. Twee der slachtoffers geïdentificeerd. De verdronken chauffeur is de 20-jarige Johan Lohuis, Keizerstraat 11 (hs) te Am sterdam. Het tweede slachtoffer, dat levenloos uit den wagen werd gehaald, is de 37-jarige Henricus Knijn, Ceintuurbaan 358 (hs), Amsterdam. Öf de derde inzittende, een ongeveer 35-jarige vrouw, die gekleed was in een donkerblauwe bontjas en wier ge zicht verwondingen had opgeloopen, diens echtgenocrte was, in thans nog niet bekend. Daar zij geen papieren bij zich had, zal haar identiteit nader moeten worden vast gesteld. Ook bij haar waren de levens geesten re s verdwenen, nadat de wagen was opgehaald. De auto, die met de neus het water in dook is naar men aanneemt onder de oppervlakte rechtstandig in de modder te recht gekomen en 6ijna onmiddellijk over den kop geslagen, waardoor ze met het dak op den bodem van de vaart kwam te liggen. De inzittenden zoo zij niet ver doofd waren door den slag hebben daar door geen gebruik kunnen maken van het zeer gemakkelijk te openen nood-schuif- luik van de Morris, dat is aangebracht bo ven den chauffeurszetel en zijn jammer lijk verdronken. Twee dooden bij autobus ongeluk Zondagochtend circa 10.30 uur is de autobus van de Nederlandsche Spoorwe gen van den dienst EnschedeZutphen onder de gemeente Lochem, tengevolge van de gladheid van den weg geslipt en te gen een boom gereden. Als gevolg hiervan werd de militair Achterbosch uit Enschede op slag gedood, terwijl enkele uren later in het ziekenhuis te Lochem overleed, de heer A. J. H. Broekers, eveneens uit En schede, een bekend K.N.V.B.-scheidsrech ter in het Oosten des lands, die op weg was naar Apeldoorn om, daar den wed strijd A.G.O.V.V.Tubantia te leiden. Vijf andere inzittenden van de bus liepen vrij ernstige verwondingen op, terwijl de an dere passagiers min of meer ernstig gewond werden. OPZIENBARENDE ARRESTATIE TE TIEL. De leider van den Distributiekring Tiel, hoofdcommies ter gemeentesecretarie en lid van het Tielsche tribunaal V., werd de ze" dagen in opdracht van den officier van justitie te Arnhem door de Tielsche politie gearresteerd. Deze opzienbarende arrestatie is het ge volg van een onderzoek, dat door politie en C.D.K.-recherche werd ingesteld naar aanleiding van vermeende onregelmatig heden bij den Tielschen distributiedienst. Bij dit onderzoek kwam vast te staan, dat V. aan den Tielschen radiohandelaar van B. een rijwielbon had 'verstrekt, ondanks het. feit, dat van B. kort te voren een soort gelijke bon voor een rijwiel had ontvan gen. Als tegenprestatie kreeg V. tegen be taling een radiotoestel. Ook van B. werd gearresteerd maar werd na een bekente nis op vrije voeten gesteld. Zaterdag legde ook V., die thans te Arnhem gedetineerd is, een volledige bekentenis af. Een uitge breid onderzoek is gaande. ooooo WEERSVERWACHTING OOOOO NU EN DAN REGEN. In de kuststreken aantiouden van het buiige weer met matige wind tusschen o West en Noord. In het binnenland en 2 o en den nacht en ochtend tijdelijk op- g 0 klarend met plaatselijk mistvorming. g 0000000000000000000000000000000000000001

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1