C GEBOEID EN TOCH OVERWINNAAR De Middenstand eii Minister Lieftinck RECHTZAKEN «LEIDEN IN BEZETTINGSTIJD» FeestVan Gend en Loos 150 jaar oud Het proces - Mgr. Stepinac Voor een fijn stukje kaas BELASTINGEN! Is er wel iets dat het mer.schelyk middenstandshart dieper kan ont roeren (de liefde uitgezonderd) dan de tegenwoordige belastingheffing? Het was daarom een goed idee van de Kath. Middenstandsvereeniging aan Minister Lieftincks strenge p!annen een wond te-wijden, wat nog niet wil zeggen, dat het een wijdings volle avond is geworden. Bij lange niet! De spreker, de accountant B. Tersteeg uit Den Haag, een man doorkneed in 't vak. heeft zijn gehoor dat tamelijk talrijk was, maar er hadden er nog wel bij gekund laten rillen met de sombere voorspelling, dat er behalve het aangifte-biljet Sept. 1945, behalve de vermogens-aanwas-belasting en behalve de heffing-in-eens, nog iecs in he£ zout zat en dat de mogelijkheid van een tweede aanwas-belasting, voor groote winsten behaald sinds de bevrijding dat die mogelijkheid niet tot de onmogelijkheden behoort. Als we dat alles hebben gehad, riep de spreker met apocalyptische neerslachtig heid uit, loopt de middenstander nog op één slof en één schoen. De Minister zal niet anders kunnen, maar of de gevolgen geluk kig zullen zijn? Of er van de werkkracht, van het initiatief van den middenstand nog wat overblijft, is voor spr. geen vraag. Men zou uit deze geijkte zinswending de gevolgtrekking maken, dat er géén initia tief meer overbleef, maar daarvan kwam de spr. tegen het einde van zijn betoog toch blijkbaar terug. Hij sprak vrij bits over de Kath. Kamerleden, die bij de behandeling van de vermogens-aan was wet er r.iet voor opgekomen waren, dat de lagere waardee ring van goederen in Mei 1940 herzien mocht worden en van de aanwas afgetrok ken. Het ging hier over „winkeldochters" en andere goederen, die aan het begin van den oorlog niet of weinig in trek waren, en plotseling de volle mep gingen opbrengen. Wij zijn het in alle bescheidenheid met den Minister eens gebleven Wat de opgelegde zekerheidsstelling be treft, deze moet er kosté wat Jiet kost ko men. Nu reeds is daardoor de positie van vele middenstands-bedrijven aangetast en als het zoo doorgaat voorzag ,spr„ dat er weer een algeheele crediet-yerleening moet komen aan den middenstand, om hem mogelijk te maken deze zekerheidstelling te kunnen betalen. Van den anderen kant echter zei spr., dat het niet de bedoeling is de bedrijven de nek om te draaien. De voorgestelde belasting-heffing noemde spr. niet onbillijk voor zoover betreft bizondere winsten, die op ongeoorloofde wijze zijn verkregen, doch hjj gispte het, dat de Mi nister had toegezegd, dat zij, die door den oorlog „den wind in de zeilen" hadden ge had, van hem 0een last zouden hebben en het nu toch kregen. Het is een zware belasting, doch met de inspecteurs en ontvangers, die een ruime armslag hebben gekregen van den Minister, is wel een regeling te treffen, die niet al te stroef is. Spr. voorzag van deze zware be lastingheffing, dat vele getroffenen er op zullen zinnen hoe het verlorene weer terug te halen b.v. door twee boekhoudingen etc., efscboon zij zich daarmede nog grooter moeilijkheden kunnen berokkenen. Spr keerde zich vrij heftig tegen de mid denstanders, die er geen bedrijfs-schema op na houden (tot degenen, die geen boek houding hadden sprak hij niet eens). Als iemand geen bedrijfs-plan heeft, is hij geen zakenman en als zoo iemand in de komen de strijd tusschen het grootbedrijf en het vrijwillig filialenbedrijf een klap krijgt, verdient hij dat, omdat hij de teekenen des BONDSRAAD K.A.B. IN BISDOM HAARLEM. In de deze week in Amsterdam gehou den bondsraad van de Kath. Arbeidersbe weging in het bisdom Haarlem kon voor zitter Van den Akker mededeclen, dat op 1 November het nieuws bondskantoor aan de Ant. Duyckstraat 91 in Den Haag zal worden geopend. Daarin zullen alle dien sten wojden ondergebracht. Bondssecretaris Angenent, benoemd tot wethouder van Haarlem, gaat heen. Hij heeft meer dan 25 jaar de bond gediend. Joh. de Lange uit Den Haag wordt bonds secretaris. Van den Akker werd bij accla matie herkozen als bondsvoorzitter. Rector Kraakman, geestelijk adviseur, sprak over: „Ware democratie". De heer Boersma van het Verbondsbestuur te Utrecht besprak o.m. het consumentencrediet en pleitte voor plaatselijke commissies in zake prijs- beheersching. Aangenomen werd nog een bestuursvoorstel tot aanstelling van een vrouwelijke gesalarieerde kracht. Pater Engelbertus, geestelijk leider van het Vor- mmgswerk, ontwikkelde zijn actieprogram, déft met \groote kracht in de komende maanden zal worden aangepakt. De regle menten van Credo Pugno en gewestelijke kringen werden vastgesteld. POLITIERECHTER. De scheepbouwer J. K. te Alphen aan den Rijn, had twee nieuwe bruggen ge maakt in Aarlanderveen en daarmee twee veehouders uit den nood geholpen, omdat die in den letterlijken zin bijna niet meer over de brug konden komen. Maar nu kwam de scheeps-bruggenbouwer in den nood, want voor het uitgevoerde werk had hij eigenlijk geen vergunning, omdat hij geen erkenning bezat als aannemer. Die zaak is inmiddels in orde gekomen, zoo kon hij den politierechter thans mededeelen, en de Officier wilde daarmee rekening hou den en volstaan met 250 boete of 1 maand hechtenis. De rechter legde 100 boete of 20 dagen hechtenis op De boomkweekersknecht J. B. uit Bos koop was eens in een schuur op een kwee- kerij gaan neuzen en had uit een jaszak een portefeuille met 27,50 gestolen. Erg gun stig waren de inlichtingen over verdachte niet, zoodat de eisch luidde twee maanden gevangenisstraf wat ook het vonnis werd. De rechter kondigde aan dat iedereen die steelt op een fabriek, onverbiddellijk de gevangenis in gaat. Want, men moet het personeel beter kunnen vertrouwen. En zoo kwam het, dat de spinster J. v. d. W. te Leiden twee weken gevangenisstraf tegen zich hoorde eischen, die ze prompt kreeg, omdat ze garens uit de fabriek, waarin zij werkte, had meegenomen. Heel langdurig werd de zaak tegen den ploeger G. C. J. de G uit Leiden uit geplozen. Hij zou een deurwaarder mishan deld hebben, toen deze zich op een perceel grond begaf in verband met een beslag leg gen. Diverse getuigen werden gehoord, en het slot was, dat de officier wegens mishan deling drie weken gevangenisstraf vorder de. De raadsman wees erop, dat de G. met een stuk ijzer nauwelijks den arm van den deurwaarder .aakte, en deze ook niets op het perceel van de G. te maken had, daar hij slechts informaties kwam inwinnen, en ook de deurwaarder niet tactvol was opge treden. Daar was de rechter het mee eens en hij legde f 50 boete of 20 dagen hechte nis en drie weken gevangenisstraf voor waardelijk op. tijds niet verstaat. In dien concurrentie strijd staan den midenstanders verschillen de wegen open, welke alle neerkomen op: samenwerking. Coöperatief inkoopen en het opmaken van boekhoudingen en bedrijfs- schema op het werk-bureau van ieders or ganisatie. Spr. pleitte voor een eerlijke boekhouding; anders mist men ieder over zicht om tot een bedrijfs-schema te komen. Spr. was ervan overtuigd, dat de midden stand, als hij samenwerkt ook na dit finan- cieele offer er weer boven-op zal komen. Er werden eenige interessante vragen gesteld, welke van den heer Tersteeg het volle pond kregen, zoóals in een midden standsvergadering betaamt. De heer Ter steeg verklaarde zich ook bereid tot fiscaal „biechthooren" voor degenen, die, met of zonder reden, ie schuchter waren om er op deze vergadering mee voor den dag te ko men. De /oorzitters-stoel werd, wegens verhindering om vreugdevolle redenen van voorzitter en 2e voorzitter, bezet door den heer J. Doove, die met een gemoedelijk woordje den spreker daiik zeide voor den ongetwijfeld leerzamen avond. A.s. Zondag zal in den St. Pieter te Rome de zaligverklaring worden afge kondigd van de eerbiedw. Theresia Eusta- che Verzeri, stichteres van het Instituut der Dochters van het H. Hart. Als naar ge woonte zal Z. H. de Paus in den namid dag te vijf uur de nieuwe zalige in den basiliek komen vereeren. Herinneringen van en aan Weihouder Verweij Het ligt nu voor ons, dit reeds lang aan gekondigde boek, samengesteld uit een na diens dood gevonden manuscript van wij len wethouder Verwey en zijn eenvoudige, sympathieke kop staat op den omslag. Zoo komt hij ons weer voor den geest, zooals wij hem jaren lang gekend hebben, eerst als lid van den Raad. waarin hij deel uit maakte van een fractie, wier levens- en werela'bes^iouwing de onze niet was. Maar Verwey was geen doordraver, hij stond met beide beenen stevig op den grond, wat nog beter tot uiting kwam in zijn wethou derschap, toen hij met de practische kant van het gemeentebestuur te maken kreeg. En nu leeft hij weer in zijn boek, dat her inneringen ophaalt van een gemeentebe stuurder in den donkeren tijd van de bezet ting. Hij schrijft, zooals hij placht te spre ken: zonder fraaiigheden, eenvoudig, onge kunsteld, eerlijk en oprecht: „Zijn boek geeft ons den man in levenden lijve, zijn doen en zijn denken, zijn medeleven en medelijden met de bui-gerij en zijn visie op de toekomst, zijn bezorgdheid daarover en zijn inzicht hoe die ten beste te wenden". In deze paar woorden van Leiden's oud burgemeester, mr. A. v. d- Sande Bakhuy- zen, in een inleidend woord, is het boek ten voeten uit geteekend en in zijn inhoud gekarakteriseerd. En zelf zegt de schrijver in een Voor woord: ,*,Men bedenke echter, dpt dit werkje geen dagboek is of wil zijn en ik bij net schrijven in den regel op mijn ge heugen was aangewezen. Dat bij de veel heid van gebeurtenissen in die dagen het gevaar bestond, dat men wel eens iets over het hoofd zag, is m.i. verklaarbaar." Zoo is het en bij het lezer blijkt ook dui delijk, dat hier niet de zorgvuldig bijge houden en degelijk voorbereide memoires van een geschiedschrijver voor ons lig gen, maar de herinneringen van een man, die in moeilijke en verwarde dagen mede he4 bestuur voerde over een gemeente en die uit die herinneringen put, voorzoover het hem nog voor den geest staat. Wij we ten ook niet, of het zijn bedoeling was, de ze herinneringen ooit uit te geven. Veel van wat hij vertelt, is geen openbaring, maar toch is er ook veel, dat niemand ons beter vertellen kon dan hij, die een „in sider" was. Zoo is het ons bijv. nooit zóó heidér geworden, wat de Leidsche bevol king bespaard is gebleven, doordat de drei gende evacuatie van de stad niet behoefde door te gaan, dan na lezing van hetgeen r\E VIERING VAN HET 150-JARIG BESTAAN van de N.V. Expeditie-onderne- ming „Van Gend en Loos"" is gisteravond voor het personeel van Leiden, Den Haag en Delft besloten in den Dierentuin te Den Haag, alwaar een opvoering werd gegeven van de revue „Van Postkoets tot Mack". Deze uitvoéring werd o.m. bijge woond door den algemeen directeur, den heer P. C van Houten, den onder-direc teur, den heer H. v. Wessern, verschillende inspecteurs en handelsagenten en de direc teuren van Den Haag, Leiden en Delft. Voorts was aanwezig de hoofdstationschef uit Den Haag, de chefs van Leiden en Delft waren door een bedrijfsbijeenkomst ver hinderd. „Van Postkoets tot Mack" Bij de opening van de bijeenkomst heet te de heer P. C. v. Houten allen hartelijk welkom en zegde hij het personeel dank voor de buitengewoon mooie cadeaux, ter gelegenheid van het jubileum aangebodén. In de spontane bijdragen hiervoor zag spr. het teeken. dat het personeel een prettige samenwerking op prijs stelt. Hij wees voorts op de binnen- en buitenlandsche belangstelling bij het jubileum betoond. Dat geeft verplichtingen: de service van vóór den oorlog moet terugkomen. Daar voor is aller medewerking noodig en er komen nog moeilijke jaren, want in an dere landen ziet men het met leede oogen ons Verwey daaromtrent in zijn boek me dedeelt. Hij was aapgesteld als gemeente lijk evacuatie-commissaris en had in vol len omvang de leiding, waarvan hij gebruik maakte om de ontdekking van onderdui kers te voorkomen» Het was een veelom vattend en tijdroovend werk, maar „naar mate ik dieper in het vraagstuk der nood- evacuatie doordrong, kwam ik steeds meer tot de conclusie, dat deze practisch niet uitvoerbaar was". Het zou een chaos geworden zijn en een verschrikking van apocalyptische afmetin gen. Gelukkig hebben wij zelf evacué's van elders kunnen opnemen in plaats van ge- evacueerd te worden Volgens de officieele cijfers hebben v/ij 3.500 personen gehuis vest, maar in wérkelijkheid zijn 't er veel meer geweest. Zoo haalt Verwey, vele herinneringen op uit de dagen, die gelukkig achter ons lig gen; dingen, die wij wisten, maar al reeds half vergeten waren, dingen, die wij niet wisten of waarvan het verband^ons was ontgaan. Daar tusschen door heeft de schrijver het ook niet kunnen nalaten om wat te fi losofeeren over sociale verhoudingen en sociale politiek, waarbij hij zijn socialisti sche beginselen niet heeft verToochend. Dit heeft met „herinneringen" al heel weinig te maken en heeft slechts betrekking op hetgeen Verwey zich dacht als wenschelijk voor de toekomst. Ofschoon hij een gema tigd man was en zich cok nu gematigd uit drukt en vele van zijn gedachten ook de onze zijn; kunnen wi; toch niet alles onder schrijven. Het boek, waaraan mr. S. Mok nog een na-woord toevoegde, is uitgegeven door A. W. Sijthoff's Uitgeversmaatschappij. Eeni ge foto's en andere docrienten zijn er in opgenomen. De aartsbisschop van Zagreb, Mgr. Stepinac is tot 16 jaar dwangarbeid veroordeeld. Die veroordeeling was te voorzien. De uitspraak schuldig" stond bij de rechters van tevoren vast. Een fraaie geschiedenis: de aartsbisschop werd beschul digd van samenwerking met dr. Duitschers terwijl de dik ste vrienden van Tito, zijn mi nisters, de verwoedste helpers van de Duitschers waren! Dit feit alleen al bewijst dat de be schuldiging van collaboratie slechts een scherm was, waar achter de barre onrechtvaar- d:gheid van het vonnis moest worden verborgegn. De aartsbisschop had het voorzien. Hij was voorbereid. Radio-Vaticaan publiceerde kort geleden, na de gevangen neming en vóór het proces be- fon de volgende brief van Mgr. tepinac aan den Paus: „Kan men van vrede spre ken, wanneer één maatschappe lijke klas alle rechten voor zich opeischt en de andere slechts het vooruitzicht laat van een langzame doodstrijd? Is het vrede, wanneer intel- lectueelen en priesters, de be volking van steden en dorpen en in het algemeen pllen, die de 'Ceologie van de huidige be windsmannen niet deelen, den dood zonder voorafgaand proces te duchten hebben? Hoe leugenachtig zijn de Ver klaringen van hen. die spreken van „godsdienstvrijhe:d", terwij1 .ze tegelijkertijd alle godsdienst onderricht verbieden en het Kroatische volk tegen zijn uit gesproken wil in. het burger lijk huwelijk opdringen! Zij be- leedigen de Kerk en vermoor den haar priesters. De veroor deeling van deze laatsten mist alle v/ettelijke grond". Om het even of ik op een dag cp de lijst der „oorlogsmisdadi gers" kom te staan: indien er ellendelingen zijn, die meenen mij te kunnen intimideeren. dan vergissen zij zich. Wat mijn lot cok moge zijn, ik heb een rus tig geweten." Tegen het Communisme. Als de rechtbank hem zou beschuldigd hebben van ver woede tegenstand tegen het comjnunisme, dan zou zij een ware beschuldiging hebben ge uit, want tegen het communis me heeft de Aartsbisschop de rechten van zijn volk van de Kerk, van de menschheid verde digd. Maar dit heeft men hem niet verweten, dat mocht niet ge zegd, dat moest juist verzwe gen. Maar men verweet hem: ten eerste, dat hü met de Duit schers en de Kroatische „Mus- sert" Pavelitch zou hebben sa mengewerkt, en ten tweede, dat hij is doorgegaan „het nieu we régime" te bestrijden. Dit nieuwe régime is de zooge naamde „nationale regeering" van het Joego-Slavische volk, de communistische ploeg! Wat betreft de beschuldiging van samenwerking met Duit schers en de Kroatische „Mus- rert" is het merkwaardig, dat de Joego-Slavische kranten een verbod kregen om aan hun lezers mee te deelen, dat Mgr. Stepinac tijdens de Duitsche bezetting, ontzaggelijk veel hulp verleende aan de onder- grondsohe tegenstanders van de Duitschers; hoe hij een groot getal Joego-Slaviërs, katholiek en niet-katholiek, communist of geen communist, heeft ge vrijwaard voor opsluiting in concentratiekampen. Tijdens de Duitsche bezetting stroomde de volgd, dan zwygt alles wat niet. katholiek is. Toen in Mexico getracht werd de Kerk uit te roeien, zweeg heel de wereldpers, maar toen :n datzelfde Mexico de olie niet li. de Amerikaansche kannen en kruiken kwam, vlamden aan alle kanten de protesten, wer den er maatregelen genoanen en werd er straf tegen Mexico opgetreden. Thans protesteert Arnerika tegen het gevangen- houden van tien Amerikanen. Dat is hun recht niet alleen, maar ook hun p'icht. Maar over de schending van elk recht in het proces tegen den Aartsbis schop van Zagreb zwijgt Ame rika ofschoon vandaar het At lantisch handvest uitging, wat onder anderen behelsde: de vrij heid van godsdienst. In Engeland is het dito. Daar zet men alleen een keel op als in Roemenië, de oliebelangen in het gedrang komen. Het is altijd weer hetzelfde; als men de ka- iholieken kan gebruiken om ;teun te geven aan het recht, om hulp te verleenen aan de menschheid, dan zijn er strijka ges en mooie woorden. Maar als de katholieken onrecht wordt aangedaan, als de Katholieke Kerk wordt vervolgd, dan heerscht er overal het diepste stilzwijgen. Eén stem. Toch is er één blad in Neder land, dat een uitzondering maakt Wij bedoelen niet „De Waarheid", die laten wij bui ten beschouwing, maar wij be doelen „Vrij Nederland". Dit biad hief in zijn nummer van 12 October zijn vriendelijke vin ger omhoog voor een vaderlij ke vermaning aan de Moeder kerk. In een artikel, getiteld ,.Het proces Stepinac" wordt gecon- stateerd, dat Joego-S'avië weer katholieken in Joego-Slavië in eens in opspraak is. Maar het het algemeen. artikel voegt er onmiddellijk Mét dit stilzwijgen, om het aan toe, dat deze opspraak ech- eens tegenstrijdig te zeggen, ier tamelijk eenzijdig is, want wordt weer het oude liedje ge- zij bestaat voornamelijk uit zongen. A 1s het tegen de ka- verontwaardigde commentaren tholieken gaat, dan zwijgt men in de Roomsch-Kathólieke pers. erover. Niemand heeft een Voorts wordt dan verteld, dat woord van deernis voor de het proces wel niet beantwoord slachtoffers van de geloofsver- tan de rechtsgang zooals die in volging, niemand laat 'n woord de Westersche wereld gebrui- van protest hooren. Toen de kelijk is maar verder wordt er Joden in Duitschland werden toch eigenlijk in te kennen ge- kathedraal van Zagreb vol wan neer het bekend werd dat Mgr. Stepinac zou spreken, want hij was in Kroatië het symbool van het verzet tegen den overwel diger. Wat betreft zijn zg. collaboratie met de Kroatische Mussert, Pavelitch, is het al weer erg merkv/aardig, dat deze „Mussert" zich bij het Vaticaan kwam beklagen dat de Aarts bisschop hem geen steun wilde verleenen terwijl er bovendien een felle brief van den Aarts bisschop verscheen tegen de ge vangenkampen, die door den Kroatischen Mussert waren in gericht. Stilzwijgen. Bijna alle niet-katholieke bladen hebben zich betreffende het proces tegen Mgr. Stepinac bepaald tot een weergeven van de feitelijkheid van het proces. In bijna geen enkel blad heeft men er een beschouwing aan gewijd die ook maar in de ver ste verte zweemde naar een verdediging van den Aartsbis schop, of van de houding der vervolgd kwamen de katholie ke bladen in het geweer en aan correspondenten van katholie ke bladen werden reeds daarom vóór den oorlog de toegang tot Duitsch'and ontzegd. Maar als de katholieken worden ver geven, "dat het met die Mgr. Stepinac niet zoo heel erg pluis is. Dan krijgen de Neder- landsche Katholieken de ver maning, dat zij toch goed moe ten bedenken, hoever zij van de lealiteit in Zuid-Slavië af staan en dat zij dus dat is de con clusie die voor de hand ligt en die de .ezer moet trekken toch eigenlijk heel erg voor zichtig moeten zijn en die aarts bisschop zoomaar niet ineens onschuldig moeten verklaren. Een pluim op den hoed van den Utrechtschen aartsbisschop moet deze vermaning helpen ingang te doen vinden. Het mooiste is echter de Volgende tirade: „Zoo lijkt het ons in overeen stemming met de eeuwenoude wijsheid van de Moederkerk, van Haar te mogen verwachten dat Zij eèn vruchtbaarder "hou ding tegenover de zich onweer staanbaar revolutioneerende verhoudingen in Oost-Europa zal weten te vinden, dan die van gangmaker en beschermer van al diegenen, die met alle middelen de onvervulbare droom van een terugkeer van het oude nastreven". Met andere woorden: de Kerk moe» Haar verzet tegen het communisme opgeven, en, als zij dat niet doet, dan behoort ze tot de reactionnairen en de hel pers van de fascisten. Het is gecamoufleerder dan de communistische „Waarheid" het schrijft. In wezen is er geen •erschil. We hebben ons er over ver baasd, maar de verbazing was gauw over. Immers drie pagi na's verder vonden wij in het zelfde nummer van „Vrij Neder land" over bijna een-derde van de pagina een geweldige ad vertentie: „Obligatie-leeiing „De Waar heid". Uitgifte van 590.000 obüga. tiën aan toonder". Toen was het raadsel opge lost „De Waarheid" en „Vrij Nederland" pijpen hetzelfde deuntje. Origineel is het niet eens. Af geluisterd van Goebbels. Mgr. Stepinac krijgt zestien jaar dwangarbeid. In 235 werd Paus Pontianus naar Sardinië gezonden en be zweek onder de dwangarbeid in de mijnen. In den loop der eeuwen wer den tallooze leeken en priesters om hun strijd tegen de aantas ting van de vrijheid der Kerk verbannen en naar concentratie kampen en mijnen verwezen Zij kenden allen de vrees voor de pijn en de angst voor de marteling. Maar zij kenden niet de vrees voor de neder- aag, want hun kracht h"eef on bezweken door de zekerheid van de zegepraal. Geboeid, ble ven zij toch overwinnaar. De Kerk laat zich niet buigen onder het juk der menschen en haar triomf reikt van den mor. gen der verlossing tot den avond van de groote vergelding op het einde der tijden. H. S. aan, dat v. Gend en Loos haar vleugels weer uitslaat. Spr. wees er vervolgens op, dat de ju bileumcommissie bergen werks heeft ver zet. Ook daarvoor zegde spr. hartelijk dank, waarna hij besloot met den wensch, dat het mooie bedrijf in de komende ja ren tot hoogen bloei zal komen. Hierna zette het eigen orkest de ope ningsmuziek in tot de revue „Van Post koets tot Mack", een stuk dat in vogel vlucht de geschiedenis van de onderne ming laat zien: .het zeer eenvoudig, do li niettemin romantisch begin, dan de op komst en den bloeitijd der knusse dili gences, het samengaan met de Colignons, de gezinsuitbreiding bij de Ned. Spoor wegen door de opname van v. Gent en Loos. de oorlogsjaren, het herstel, kort om de heele geschiedenis van een 150-ja- rig bedrijf, dat zich wonderwel heeft we ten aan te passen. Voor critiek is bij deze revue vanzelf sprekend geen plaats. Het dilettantisme ziet men hier in allen eenvoud voor het voetlicht gebracht, en dat daaraan fouten kleven: wie zou het durven ontkennen, maar daarop willen we thans niet letten. Het uitgangspunt tot deze revue vormt het bruiloftsfeest van Jan Baotist van Gend en Maria Loos in 1796 en dat is een gelukkige greep, die niet bij elk tafereel kan worden doorgevoerd, doch er zijn verschillende goede aanknoooingspunten ën zoo zit er toch een niet te misvatten lijn in. De algemeene leiding van deze revue is in handen van Bert Middelkoop, tekst en muziek zijn van Gerard Lunter en Diico v. d. Meer. Dat zii heel wat werk hebben moeten verzetten laat zich be grijpen, maar zij hebben ongetwijfeld vol doening van hun werk en wanneer spe lers en speelsters nog wat mear zijn inge speeld (want er volgen no" 12 opvoerin gen door het land), zal het een vlot en aardig geheel ziin. Buitengewoon goed verzorgd zijn dedécors .door A. Frede- riks ontworoen. De balletten o.l.v. Sonja Later vulden de verschillende t^fpreelen goed aan. De aanwezigen gaven bliik het gebodene te waardeeren en aan het slot van den avond werd daarvan bij mon de van den "norz der feestcommissie, den heer H. v. Wessern, en namens de jubi leumcommissie van Den Daag door den heer Tieman duidelijk bliik gegeven. DSSHIBUTIENHEUWS BONKAARTEN KA, KB, KC 612 (Strook No- 1). 451 brood 800 gram brood 452 brood 400 gram brood 451 boter 125 gram boter 452 boter 125. gram margarine of 100 gram vet 453 boter 250 gr. margarine of 200 gram vet. 451 melk 4 liter melk 451 vleesch 100 gram vleepch 452 vleesch400 gram vleesch 451 algemeen 200 gram kaas 452 algemeen 100 gram bloem 454B reserve 1600 gram. brood 454C reserve 455B res., 45 5C res. 456B reserve 800 gram brood 3 liter melk 100 gram kaas BONKAARTEN KD, KE, 612 (Strook No. 1). 461 brood 800 gram brood 461 boter250 gram boter 46—2 boter125 gr. margarine of 100 gram vet. 12 liter melk 46—1 melk 461 vleesch, 46 2 vleesch 461 algemeen 461D reserve 46IE reserve 462D reserve 100 gram vleesch 100 gram kaas 800 gram brood 250 gram rijst 100 gram bloem 462E reserve 300 gram bloem TABAKSKAARTEN, ENZ. T 55 ....-2 rantsoenen tabaksart. V- 56 200 gr. chocolade en/of suikerwerken X 552 rantsoenen tabaksart. X 56 100 gr. chocolade en/of suikerwerken Voor de week van 3 t.m. 9 November zullen nog bonnen worden aangewezen voor tabak, suiker, waschpoeder en zoo mogelijk cacao. Deze week is wederom 100 gram vKesch extra beschikbaar, zoodat men in totsax 500 gram per veertien dagen ontvangt. V 56 200 gr. prima chocolade en/of suikerwerken van C. Jamin. X 56 100 gr. prima chocolade en/of suikerwerken van C. Jamin 1533 'T KAASBOERTJE Haarlemmerstraat 148. ZUINIG ZUN MET ZEEP. Tenzij een gunstige wijziging komt in den aanvoer van grondstoffen uit het bui-, tenland, mogen de vooruitzichten der zeep- productie niet optimistisch worden beoor deeld. Begin November zal een bon voor waschpoeder en in de tweede helft van November een bon voor zachte zeep wor den aangewezen. Het betrachten van zuinigheid met zeep, aldus wordt ons van bevoegde zijde mede gedeeld, is derhalve in ieders belang. KUNSTLEDER ZONDER BON. Evenals zoolleder en rubberzolenimate- iiaal mag, volgens een bekendmaking van tien directeur van het Rijksbureau voor huiden en leder opgenomen in de Staats courant van 22 October 1946, te rekenen van 7 Septemiber 1946 af, kunstleder, dat geheel of gedeeltelijk uit ledervezels is ver vaardigd, zonder bon of verguning worden gekocht, verkocht of afgeleverd.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2