Rapport Regeeringsvoorlichtingsdienst Het afscheid van Pastoor De Leeuw Vergadering der R.K. Onderwijzers ÜXe du(&elgang.e% WERSCHENEN IS HET RAPPORT der adviescommissie overheidsbeleid inzake voorlichting, welke is ingesteld op 6 Maart 1946. De in Januari van dit jaar gehou den debatten in de Tweede Kamer der Staten-Generaal naar aanleiding van de nota over enkele punten van regeeringsbeleid gaven aanleiding tot een critische bespre king van de van de overheid uitgaande voorlichting, waarbij het beleid van den Regee ringsvoorlichtingsdienst aan scherpe aanvallen blootstond, De toenmalige minister- prescident, prof. ir, W. Schermerhorn, vond in dit debat aanleiding tot de instelling eener ministerieele commissie, belast met het uitbrengen van advies over het beleid der overheid inzake de voorlichting. Zuinigheid géén wijsheid bij voorlichting in het buitenland In haar algemeene beschouwingen zet de commissie o.m. uiteen, dat aan voorlichting van overheidswege -in normale omstandig heden een zeer veel geringer behoefte be staat dan onder abnormale en dat onder zulke normale omstandigheden het „propa gandistisch" element der voorlichting ach terwege kan en moet blijven. Wat de voorlichting in het buitenland aan gaat, merkt de commissie nog op: indien niet overwegingen van noodzakelijke zui nigheid tot een andere conclusie dwongen, zou voorlichting in het buitenland door ons land gezien moeten worden als een belang, zoo primair, dat bij de behartiging daarvan niet in de eerste plaats op de eraan verbon den kosten zou moeten worden gelet. He laas, de toestand van 's lands financiën noopt tot omzichtigheid ook op dit terrein. Niettemin wil de commissie met klem op komen tegen zuinigheid die de wijsheid be driegt en als haar meening te kennen ge ven, dat het thans voor voorlichting in het buitenland beschikbare bedrag rond twee HOCKEY. LeidenHOC 11. In de eerste helft werd niet gedoelpunt. We noteerden in die periode een heel mooie safe van James. Het werd een vrij gelijk opgaande strijd met aan HOC-zijde den spil, bij Leiden dc-n linksback als uitblinker. Na rust was Leiden meer agressief. De thuisclub kreeg een sti;afcorner te nemen, welke een straf- bully opleverde, 'waaruit Goekoop Leiden de leiding gaf.(l0). Er was toen nog een kwartier te spelen. De gasten zetten intus- schen alles op den aanval en uit een straf- corner kwam de gelijkmaker (11), De overige uilslagen van Leiden, zijn: ZuidwijckLeiden II 02, LSVLeiden III 1—2, Leiden IV—TOGO V 12—0; dames: MRHC—Leiden 2—2; Leiden II—BDHC III 3—1; Victoria III—Leiden III 1—2. Siseo-nieuws. Voor Siseo ris het gis teren een succesdag. Niet alleen het eerste elftal der dames bevocht haar derde over winning in successie, maar ook het twee de elftal wist een kostbaar puntje te ver overen tegen BDHC III. De heeren ver rasten vriend en vijand met een daveren de 50 overwinning. Zij hebben nu een wedstrijd verloren (21) en haar tweede wedstrijd gewonnen (de wedstrijd tegen HHYC VII, die destijds met 90 verloren werd, is geannuleerd). Over de wedstrij den het volgende: Excelsior IVSiseo I (0—2) dames In een van Sispo-zijde zeer goed gespeelde wedstrijd heeft de Schiedamsche club met 2—0 de vlag moeten strijken. Voor de rust weet Miep de Haas geheel alleen de heele verdediging te passeeren en de score te openen. Steeds zijn de Leidsche dames in den aanval. Als Excelsior eens ten aanval tijgt komt ze niet verder dan de Siseo- backs. Na de rust weet Hanny Boogers spoedig de score te verhoogen (02). Si seo blijft in de meerderheid en 't is slechts verwonderlijk dat er niet meer gedoelpunt wordt. Siseo II—DDHC III 0—0. DDHC dat volledig is heeft tegen een met invalsters spelend Siseo meer gekregen dan haar toe kwam. Bijna steeds is de thuisclub in de meerderheid. Bij een Delftsche aanval kruipt Siseo door het oog van de bekende naald als de bal juist voorlangs naast ge slagen wordt. Spoedig daarop brengt Hen- ny Rooyakkers wat dit betreft de partijen weer op gelijken voet want op wonder baarlijke wijze ontkomt het doel der gas ten aan een doorboring. Na de rust is het vooral Siseo dat aanvalt. Een enkele maal komt DDHC nog eens gevaarlijk opzetten maar Jo Hoogeveen weet steeds de zaak to klaren. Einde met 0—0. HDM VIISiseo I 05. In een wed strijd, waarin de gastheeren bijna steeds in de minderheid waren, weet Siseo de lei ding te nemen door M de Bolster (01), met welke stand gedraaid wordt. Na de hervatting is het steeds óiseo dat den toon aangeeft, hetgeen v. Lith, Boogers en Alink ieder met één doelpunt uitdrukken, Tenslotte sluit de Bolster de score met een vijfde doelpunt, Zuidwijck. De uitslagen van gisteren zijn: Dames: Te Werve IZuidwijck 30; Zuidwijck II—SOS III 18—0; PTT III— Zuidwijck III 2.2; Heeren: Zuidwijck I Leiden II 04; PTT IIZuidwijck II 07; HLC IIZuidwijck III 3—2. Zuidwijck-dames. De dames van Zuid-, wijck hebben voor het eerst sinds langen tijd haar meerdere gevonden in Te Werve. Deze nederlaag was volkomen verdiend, daar de gastvrouwen in elk opzicht beter varen. Het betere plaatsen, het sneller doorgeven en de juiste opstelling, dat alles bracht den bal geregeld voor het doel van Zuidwijck en het is aan het pri ma spel van kecpster en backs te danken, dat het bij drie doelpunten gebleven is. ZuidwijckLeiden n. Zooals verwacht werd is deze wedstrijd door Zuidwijck ver loren, maar dat de nederlaag zoo groot zou worden had niemand verwacht en zij gaf ook niet de juiste verhouding weer. Al na een kwartier spelen was de stand 03 en deze bleef zoo tot vijf min. voor het einde, toen het vierde doelpunt ge maakt werd. In dien tusschentijd was Zuid wijck weliswaar geregeld in den aanval, maar deze was veel minder productief dan van de gasten. Vooral het snelle spel van den rechtsbuiten van Leiden heeft alle vier de doelpunten mogelijk gemaakt. RECHTZAKEN HAAGSCHE POLITIERECHTER. De bewaker C. K. te Alphen aan den Rijn had aan diefstal zich schuldig gemaakt voor welk feit hij zich voor den Haagschen Po litierechter te verantwoorden had. De of ficier vorderde tegen verdachte drie maan den gevangenisstraf; de politierechter ver oordeelde tot twee maanden gevangenis straf. millioen beneden de maat van het mini maal noodzakelijke ligt. Wat de overheidsvoorlichting in het bin nenland betreft, geeft de commissie een overzicht van de verschillende voorlich tingsdiensten, die zij heeft aangetroffen, en waarbij zij tot de conclusie is gekoinen, dat er een teveel is. Naast het orgaan van één voorlichtings dienst concludeert de commissie tot een contactorgaan met den R.V.D. bij elk de partement. Dit contactorgaan mag, daargelaten de persconferenties, zelf alleen op aanvraag van individueèle journalisten rechtstreeks voorlichting geven. De commissie is er van overtuigd, dat deze vereenvoudiging dringend noodzake lijk is. Niet allereerst uit bezuinigingsoog punt, maar bovenal omdat het gevaar reeds zichtbaar aanwezig is, dat eer te veel aan overheidsvoorlichting tegenzin opwekt bij het publiek. Als bijlage is o.m. aan het rapport toege voegd een kostenberekening voor voorlich tingsdoeleinden, waarbij een eindcijfer van 9 millioen gulden is gecalculeerd De com missie meent, dat dit bedrag nog bij de werkelijkheid ten achter blijft. Een verdere bijlage is een ontwerp-Ko- ninklijk Besluit, houdende ,de organisatie van de van de regeering uitgaande voorlich ting. Daarin is bepaald, dat aan het hoofd van een centralen voorlichtingsdienst zal staan een regeeringsadviseur voor de voor lichting. Deze heeft tot taak: a. den raad van ministers en zijn afzon derlijke leden van bericht en raad te die nen met betrekking tot voorlichtingsaange legenheden; b. de samenwerking tusschen de onder scheidene ambtenaren, belast met de voor lichting in het binnenland, alsmede met de directie voorlichting buitenland en het di rectoraat voor de economische voorlichting, te bevorderen; c. de leiding te geven aan den centralén voorlichtingsdienst. De regeeringsadviseur voor de' voorlich ting wordt door de Kroon benoemd en ont slagen. OMGEVING SASSENHEIM DOODELIJK ONGELUK. Hedenmorgen is de stucadoor Nas. wo nende aan het Levendaal te Leiden, nabij de Warmonderdam bij het oversteken van denweg door de tram gegrepen en over reden. De ongelukkige overleed eenige oogenblikken daarna. „St. Caecilia". Na het zeer succesvolle optreden met het verzetstuk „De Stormbal hangt uit" zal a.s. Zondag 27, Maandag 28 en Dinsdag 29 Oct., worden opgevoerd het blijspel in 3 bedr. „Welkom Binnen". Het is nu geen avond van ernst maar van een gulle lach. Wat „St. Caecilia" doet, doet ze goed! WASSENAAR Fietsendief ingerekend. Op Woensdag 16 Oct. j.l. deed mevr. v. d H. alhier bij de politie aangifte, dat den vorige avond van af het erf van haar woning haar rijwiel was ontvreemd. Met het rijwiel waren 3 distri butie-stamkaarten, die zich in de fietstasch van dat rijwiel bevonden,4 gestolen. Aange zien juist dezer dagen nieuwe levensmidde lenkaarten zouden worden uitgereikt, was het niet onmogelijk dat de dader zou trach ten op deze stamkaarten bonnen te krijgen. De politie hield hiermede rekening en lichtte diverse distributiekantoren in. La ter op den dag bemerkte men op het hulp kantoor aan het Kerkhout alhier, dat des- morgens, voordat aangifte bij de politie was gedaan, inderdaad iemand op de stam kaarten bonnen had afgehaald. In verband hiermede werd door de politie aangehou den een zekere A alhier, in wiens woning het ontvreemde rijwiel te voorschijn kwam. De levensmiddelenkaarten had hij reeds op de zwarte markt te 's-Gravenhage verkocht. Hij is ingesloten en zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. GLASACTIE ^RUITEN TROEF". Zaterdagmiddag was het op de Kaas markt een geweldige drukte. De glasslag m Leiden zou een aanhang nemen; 24 par ticuliere en militaire auto's waaronder van zeer groot formaat stonden in gelid opgesteld. Een imposant gezicht! Het ge heel werd gecompleteerd door het mu ziekkorps „Wermans Wilskracht" en de vorkennersgroe? (Stumpel). Circa 3 uur werd gestart. Vol spanning werden de re sultaten afgewacht. Zooals vreemde vol ken ons uitgehongerd volk voedsel brach ten, zoo kwamen de auto's van allen kant binnen met glas voor eigen volk. De op brengt heeft aller verwachting overtroffen. De groote garage van de Firma v. d. Meer werd vol gepropt met glas, zoodat nog naar andere ruimte moest worden omge zien en nog steeds wórdt 'het telefoonnum mer 20963 opgebeld om glas af te halen. Deze week zullen nog heel wat adressen moeten worden bezocht. De buit is nog niet te overzien: Duizenden meters glas! Men kan gerust zeggen, dat Leiden momenteel aan de spits staat van geheel Nederland. Industrieën, die massa's glas aanbrachten, prachtruiten yan^ zeer groote afmeting, kleine en groote wandspiegels met mooie lijsten, familieportretten met glas. En er- waren straten waar de buren het glas on derling- hadden verzameld en stonden te wachten op auto's Bij dit alles schoot het gemoed vol. Ja waarlijk, er woont in Lei den een goed volk! En dan die heerlijke jeugd. Als ratten klommen ze op die reuze wagens. Zoo is dan deze actie in Leiden een enorm succes geworden en wij zijn er ze ker van overtuigd, dat menig Leidenaar een dezer dagen een enveloppe, met inhoud met vermelding „glasactie" zal deponeeren m de brievenbus H. Sips, Kort Rapenburg 11, ter verlichting van onze finantieele zorg. Aan allen, die op welke wijze dan ook aan deze glasactie hebben medege werkt, hartelijk dank. Indien iemand v/eet of er nog geheele straten niet bewerkt zijn, gelieve men dit, op te geven aan het Bureau Glasactie Kort Rapenburg 11. Een gezellige parochie feestavond Zonder dat hem een huldiging ten deel viel heeft de Haagweg-parochie officieel van pastoor De Leeuw afscheid genomen op een vroolijken avond. Met al die huldi gingen, al die vleiénde woorden over de goeie pastoor, die beste pastoor, die brave pastoor al of niet gemeend berok kent men, hoe goed bedoeld, een priester het grootste nadeel, want wie zulke loftui tingen aanvaard en bijna niemand is daartegen bestand verliest zijn verdere aanspraken. „Voorwaar", zegt dan O.L. Heer „hij heeft zijn loon reeds ontvan gen." Pastoor De Leeuw heeft den wijsten weg gekozen en ook wij zullen in de krant hem daar op volgen. Al zijn er dan niet veel woorden geval len, de parochianen hebben goede paro chianen als het zijn van den Haagweg hun herder een prachtig cadeau megege- ven, een draagbare schrijfmachine (met een opdracht plus photo van de kerk in de kap) en een enveloppe met geld om een fiets te koopen. En ten slotte: zei pater Dolle, die als moderator van „O.K.O." dat geschenk aan bood dunkt het ons, dat we onzen pas toor, als hij in zijn nieuwe parochie gaat, niet mogen laten loopen. Pastoor De Leeuw zeide in zijn dank woord, dat een van zijn idealen: eenheid van gebed en eenheid van vermaak, op de zen buitengewoon enthousiasten avond was bereikt. Hij dankte voor de schitterende cadeaux. „Ik dan'k u heel hartelijk voor uw goedheid en uw gulheid en ik hoop, dat u nog menige prachtige, geestdriftige paro chie-avond moogt vieren." Deze afscheids-scène, die een „open doek" kreeg met daverend applaus, speelde zich af tusschen de bedrijven van het blijspel „Alles voor Adriaan", waarmede „O.K.O." (Ontspanning, Kunst, Ontwikkeling) het Zaterdag vergaderden de R.K. onderwij zers van Leiden en omgeving in „De Doe len". Na eenige organisatorische kwesties behandeld te hebben, gaf de voorzitter het woord aan den heer J. Keuss voor het hou den van zijn lezing: „Onderwijsvernieu wing streeft naar verbeterde verstands- en karaktervorming". Spreker betoogde, dat in de oude school nog steeds de onderwijzer „voordenkt" in de hoop, dat de leerlingen hem zuilen „na denken". Het resultaat is dan helaas, dat 't kind niet denkt, doch geheel tracht af te gaan op z'n geheugen. Hierdoor heeft bij velen de meening post gevat, dat het schoolkind nog niet kan denken. Deze mee. ning is nog ondersteund door enkele we tenschappelijke onderzoekers, zooals bijv. Schüssler en Roloff. Hun conclusies waren echter onjuist, doordat hun proeven niet waren afgestemd op 't kind. Prof. Kohnstamm c.s. toonden echter aan, dat het kind wel kan denken. Bovendien kan 'n ieder deze conclusie al trekken, als men let op de vele kindervragen, waaruit wel degelijk blijkt, dat 't kind oorzaak en gevolg onderscheid en 'n logisch verband ziet en zoekt. De school nu moet dat kinderlijk den ken ontwikkelen; niet door alleen maar „voor te denken", doch door 't kind zelf te laten doen. Leg zoo weinig mogelijk uit, laat de leerling zelf ontdekken. Dit ver- eischt zelfwerkzaamheid van het kind. Systemen zooals bijv. van Dalton zijn ge heel op die zelfwerkzaamheid gefundeerd. Behalve dat zelfwerkzaamheid 't zelf standig denken ontwikkelt, komt 't ook 't verantwoordelijkheidsgevoel ten goede. De leerlingen zijn dan immers zelf verant woordelijk voor de uitwerking van hun taak en kunnen niet via hun geheugen parasitee ren op 't verstand van hun leeraar of via de gehoorzaamheid op zijn wil. Eigen ver stand en eigen wil moeten 't resultaat bren gen. Verantwoordelijkheidsgevoel noemde spr. allerbelangrijkst. In verband hiermede haal- de spr. -woorden aan van Foerster: „De we reld zal bankroet gaan, niet door gebrek aan kennis, doch door gemis aan karakter". Het doel van 't onderwijs zal dus moeten zijn: 't doen verwerven van praktische kennis, georiënteerd op de behoeften van het dagelijksch leven, en ten tweede: 't vor. Maandag-S Dinsdag- en Woensdagavond wordt in het Sint Antonius-clubhuis aan de Mare door het Too- neelgezelschap „De Gastspe- lers" opgevoerd het stuk: „De Duvel','. Om twee re denen vestigen wij er heel graag en nadrukkelijk de aandacht van onze lezers op deze avonden. Ten eerste: omdat de menschen, die het stuk spelen, waard zijn dat men van hun spel geniet en zij zóó u een welbesteede avond bezorgen. Maar ver volgens omdat het doel waarvoor „De Gastspelers" hier in Leiden, maar ook in den omtrek avond aan. avond hun vrijen tijd beschikbaar stellen, aller steun en sym-, pathie verdient. Het batig saldo van de opvoeringen stad Leiden kent vanaf de bevrijding de Gezinscolonne, haar vast adres heeft aan de Morschsingel No. 8, ep van waaruit' de gezinshelpsters ^„DE DUVEL, eiken morgen om 8 uur naar alle kanten van de stad uit zwermen om hulp te bren gen in gezinnen en moeders te helpen uit den nood. Zij komen overal en zij helpen eenieder. Ook als het niet betaald kan worden. En daar ligt nu juist de moei- van „De Gastspelers" komt lijkheid. Geld is er nu een- n.l. ten goede aqn de: „Ka-, maal voor dit werk noodig tholieke Gezinszorg". Onze en dat geld moet ergens vandaan komen. We kunnen Katholieke bedelen en wij kunnen do thans nateurs vragen, maar het is nog veel meer waard wan neer spontaan die hulp wordt aangeboden zooals „De Gastspelers" dit doen. Zorgt gij dan, lezers van de „Leidsche Courant", dat het Antonius-Clubhuis die drie avonden tot de nok gevuld wordt. Gij bezorgt uzelf een goeden avond, de Gastspe lers een verdiende beloo ning voor hun onbaatzuch tigheid en de witgekapte ge. zinsverzorgsters geld in het huishoudlaadje. En één ding is zeker: niemand heeft dan den duvel meer in. Denkt er dus aan: Maan dag-, Dinsdag- en Woens dagavond. Kaarten verkrjjbaar aan de zaal. men van persoonlijkheden. Rijkelijk illustreerde spreker deze prin- cipiëele uiteenzetting met talrijke gevallen uit de praktijk. Na tenslotte verteld te hebben, hoe spr. deze ideeën op z'n eigen school in praktijk brengt, eindigde hij z'n betoog met de woor den: ,,Het elven is dynamisch, de school moet niet bij 't leven achterblijven, en dus vernieuwen". Hierna werden nog talrijke vragen beant woord, tot de voorzitter tenslotte met groo- ten dank aan den spreker deze zeer goed bijeenkomst sloot. HEROPENING VAN DE LEIDSCHE BUITENSCHOOL. Een heerlijk zonnige middag, een groot gezelschap, een schitterend mooi terrein mej fraaie omgeving en vergezichten, dat is een korte omschrijving van de officieele her opening van „De Leidsche Buitenschool", staande tusschen Katwijk a. d. Rijn en Zee. Daar waren o.m. aanwezig prof. Gorter, de stichter van de L.B.S., Burgemeester v. Kinschot en echtgenoote, Burgemeester Woldringh v. d. Hoop en echtgenoote, Wet houder v. Schaik uit Leiden, Dr. Keizer wrn. Dir. Geneesk. Dienst te Leiden. De voorzitter heette inzonder welkom Dr. Gor ter .Spr. kan zich niet goed voorstellen de Buitenschool zonder Dr. Gorter. Volgend jaar, zegt spr., hopen wij bij het 25-jarig be staan, een en ander meer te ontvouwen. Spr. ging dan terug naar 1942 toen de Bui tenschool verlaten moest worden. Wij moeten er in, werd op zekeren dag gezegd. Wie die „wij" waren, behoeven we niet meer te zeggen. Na korten tijd moest ook het Kleuterhuis ontruimd worden. We zijn toen ondergebracht in Katwijk a. d. Rijn. Maar uiteindelijk moesten we het werk op geven. Toen naar Wethouder Verweij. We werden ondergebracht in het Volksgebouw aan de Heerengracht. Later kregen we er zelfs nog sportterreinen bij. Met het Kleu terbuis kwamen we zelfs in het Gooi te recht. Later in Renkum. Onder een regen van granaten zijn we ook daar moeten vluchten. Begrijpelijk dat we direct na 5 'Mei 1945 aan Katwijk dachten. Doch de gebouwen waren in zoo deplorabelen toe- stand, dat er geen denken aan was deze te gaan bewonen. Er moest dus gewerkt wor den. En er is gewerkt. Door de bijzondere activiteit van meerdere bestuursleden was er al spoedig een vrij groot bedrag bijeen gebracht. De oudereommissie is zeer actief geweest en met succes. Maar de onkosten voor herstgl van gebouwen en terreinen be dragen 50.000 a 60.000 gulden en op heden is er ongeveer 36.000.bij elkaar. Spr. wil ook hier de Ver. in uw bijzondere be langstelling aanbevelen. Dan begaven allen zich onder leiding van den voorzitter naar de nieuwe lighal. een geschenk van het Roode Kruis. De heer Gaillard, voorzitter van de afd. Rijnland van het Roode Kruis droeg mede nampns het Hoofdbestuur deze mooie lighal over aan de Ver. De L.B.Sch. De voorzitter sprak zijn dank uit voor dit prachtig geschenk. Onder leiding van den voorzitter werden nu terreinen en lo kalen bezichtigd (open terrein, dit noemen we hier lokalen, zegt de voorz.). Vervol gens het schoolgebouw, een gebouw wat eigenlijk een noodzakelijk kwaad is, want liefst verkeert men altijd buiten. Vervol gens werd de Kleuterschool bezichtigd, waarmede deze plechtigheid was beëindigd. TOBIAS IS DAPPER 21. Enkele- momenten stonden de twee partijen roerloos tegenover elkaar, dan stormden de vijf mannen met getrokken revolvers op de twee vrienden af, juister gezegd, alleen op Tobias. Deze was van zijn schrik bijgekomen en kogels of geen kogels, hij zou ze in elk geval een warme ontvangst bereiden. Al zijn opgekropte emoties van de vorige avond uitte hij in de eerste slag dien hij-de voorste aanvaller toediende, waardoor1 deze voor de verdere loop vap het gevecht een zwijgende toe schouwer werd. Tobias sloeg, zwaaide met zijn armen schopte met zijn benen, beuk te met zijn hoofd, hij raakte neuzen, wan gen, armen en benen. Elke slag was raak! winterseizoen instormde. Er is braaf ge lachen, en dat was ook de bedoeling. Soms was er wel eens aarzeling, of er gelachen of gehuild moest worden, doch aan de op komende huilbuien maakte de veekoopman Kloppers altijd zelf een einde. Merkwaar dig, zooals de schrijver van het stuk, Piet Mossinkhof, het publiek weet te bespelen en van andante's in scherzo's, *in scherzo's in fortisimo's laten rollen, kris kras door elkaar. De tekst van het stuk was ove rigens tamelijk banaal, al was de strek king er van: dat vaders hun volwassen kin deren niet als baibies moeten behandelen, wel goed. De regisseur, de heer F. J. v. d. Meyden, heeft zijn pupillen goed onder den duim gehad, want zij kenden hun rol len uitstekend. Er is ook over 't algemeen vlot gespeeld, en als het een ibeetje houte rig toeging, knipte iedereen onmiddellijk een oogje toe. Wij ook. Maar wij moeten toch eenige complimentjes meken, op de eerste plaats aan Herman Kloppers, de rijk geworden veekoopman (Simon van Eg- mond), die werkelijk natuurgetrouw was, robuust en toch goedig. Zijn drukte-schop- pende tegenspeler, de rentenierende sla ger De Ronde (Bert van Leeuwen), was een prachtige creatie, maar hij kon overal op lijken, behalve op een slager. Daar was hij het type niet voor. Overigens iemand, die met groot gemak en veel talent speelt De moeilijkste rollen waren toebedeeld aan Adriaan en diens verloofde (Ab Pellekoor- ne en Nel Reizevoort), die een zekere stijf heid niet te boven wisten te komen, maar toch, vooral Adriaan, wel voldeden. In de lichtere rollen blonken vooral uit de col porteur Hogedoorn (Jan Wamsteker), die ten slotte met zijn heele kroost ten toonee- le verscheen, de nijdige mijnheer Van Res teren (Nico Reizevoort Jr.) en de snibbige mévrouw Kloppers (Tonny Brouwers). En dan waren er nog de huishoudster (Vroni Altena) met haar lijzige stem en goede hart, 'n vertegemvoo|fcliger, die niet zoo heel veel had aen te bieden. (Jan Burg- houwt) en last and least Dolf, de in eeuwi ge geldverlegenheid verkeerende neef (Louis Groen in 't Wout). Ziezoo nu staat het geheele gezelschap in de krant, wat zij ook verdiend hebben. Zij hebben te zamen aan de Haagveg-parochianen een genoeglijken avond bezorgd. Iedereen heeft zich opperbest geamuseerd- Aan de dames werden bloemen aangeboden en ook de re gisseur werd uit zijn hokje gesleept om aan de algemeene hulde zijn rechtmatig deel te hebben. Toen pastoor De Leeuw, de overige gees telijkheid en de meer bedaagden vertrok ken waren, werd er nog wat nagefuifd met een dansje. Een prettige parochie, daar aan den Haagweg, waar allen zoo jolig met el kander feestvieren. UITVAART ALMA MISKOTTE. Wel zelden zal zoo diepe tragiek den ach tergrond vormen \an een uitvaart, als die welke Zaterdagmiddag op de begraaf plaats Rhijnhof betoond werd bij ce be grafenis van het stoffelijk overschot van Alma Gerda Miskotte, het eerste slacht offer van het ontzettend tragische vergif- tigingsgeval te Amsterdam. Overstelpend groot was de deelnemende belangstelling, welke van verscheiden zijden werd ge toond. Daar waren in de eerste plaats tal rijke familieleden, collega's van prof. K. H. Miskotte, waaronder de rector-magnificus,- prof. Cleveringa, voorts het bestuur van V. V.S.L., talrijke dames., ep heerenstuden ten en verdere belangstellenden Toen de kist met het s«>ffelijk overschot in de groeve was neergelaten, sprak de praeses der V.V.S.L., mej. Nauta, haitelijke woorden van afscheid tot Alma, die slechts korten tijd nog lid was, doch niettemin reeds blijk gaf van een ernst en beslist heid, die haar en haar toekomst kenmerkte. Zij wilde medicijnen studx'eren, psychiater worden. Zij had zich tot ideaal gesteld de menschheid te dienen. I.n ernstige gesprek ken heeft zij ouderen wel eens beschaamd. Zij wist zich geheel in te stellen op de menschen, die haar omgaven, daarbij haar aandacht richtend op het heel goede in den mensch en dat aanvullend waar zu>ks bij de een of ander te kort schoot. Mc-n be wonderde voorts haar humor. Het was won derlijk, dat zij in zoo korten tijd zulk een groote plaats wist te veroveren, of eigen lijk was het niets verwonderlijk, want er ging zoo groote rust van haar uit. Spr. gaf ten slotte de verzekering, dat men de her innering als een kostbaar bezit zal blijven bewaren. Ds. H. C. Touw, oom van de overledene, sprak vervolgens naar aanleiding van het „Zalig zijn de reincn van harte, want zij zullen God zien". Midden in den bloei der jaren is Alma ons ontnomen, aldus spr. Wij hebben haar te weinig lief gehad, omdat zij ons zoo onuitsprekelijk lief had. Wij danken God, dat wij haar in ons midden mochten hebben. Spr. kon niet anders dan deze troostwoorden spreken: haar over te geven in de hoede van Hem, die weet wat Hij doet, die haar zal gelijk maken aan Zijn verheerlijkt lichaam. Hier past slechts een daad: een acte van geloof. Daarom ci teerde spr. de Twaalf artikelen en besloot tenslotte met gebed. Dan sprak prof. Miskotte zelf. Met be wondering moesten allen hem aanhooren, toen hij zeide, dat deze geslagen vader en echtgenoot nogal eens iets beweerd heeft in zpn leven over het verdriet of over Job. Maar het is waarachtig iets anders over Job te schrijven dan Job te zijn. Wat zou het geloof zijn, indien wij met de kleine maat onzer ervaring zouden willen uitmaken: ja of neen. En nu is het een nog niet gebeurd of het andere volgt. Spr. kon niet zeggen, hoe vreeselijk het voor hem was te weten, dat zijn ljeve vrouw hier niet aanwezig kon zijn, ja dat zij spoedig haar eenzamen weg hierheen zal moeten afleggen. Spr. deelde dan een en ander mede over den toestand zijner overige kinderen en zeide zielsdank- baar te zullen zijn, indien tenminste één hem zal mojfn behouden blijven. Spr. aanvaardde echter alles tot uitboeting zij ner zonden en dat het hem zou strekken tot heiliging. Maar vond tevens aanleiding tot zijn studenten, tot alle studenten ook van andere faculteiten, ja tot alle jonge (menschen te zeggen: bekeert u, want wij spelen met het leven; bekeert u, aleer het te laat is en berouw te laat zal wezen. Het m.'derne leven is te oppervlakkig, be schouwd sulb specie aeternitatis, niet een of andere philosophische eeuwigheid, maar de werkelijke eeuwigheid, waarna hij be sloot met het „Eere zij den Vader, den Zoon en den H. Geest". Diep onder den Indruk verlieten allen daarna den doodenakker.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 3