,Huis ten Bosch' in oude glorie hersteld LEIDSCH TRIBUNAAL Achterstand bij de bandendistributie Belangstelling voor het Gronau-proces Het bioscoopbezoek in Leiden verviervoudigd -TIIEE- OP KORTE GOLF DINSDAGMORGEN was de pers door den heer M. Konhnstam, particulier secretaris van H. M. de Koningin op het Huis ten Bosch genoodigd, ten einde haar in de ge legenheid te stellen onder leiding van den intendant jhr. ir. P, F. O., R. Sickinga te constateeren, hoe, na den bewogen oorlogstijd, de Oranjezaal weer in oude glorie was hersteld. dienst voor de verrichte technische werk zaamheden bij bescherming en opbouw. Ook de kunstschatten van het Huis ten Bosch, aanvankelijk geborgen in de kelders van het huis, zijn later naar de rijksberg plaatsen, (Santpoort, Paaschlooi en den Pietersberg) overgebracht. De demontage van de doeken in de Oranjezaal kostte het meeste hoofdbrekens. Dit wordt duidelijk, wanneer men de afmetingen kent van het groote huldigingsdoek door Jacob Jordaens geschilderd, breed en luisterrijk. D_; doek meet 7 bij 7>4 meter. Het werd om een grooten houten cylinder van 80 cm. door snede gerold. De bescherming van het Huis ten Bosch in den oorlogstijd bleek geen gemakkelijke taak. Het huis was, door toepassing van veel hout, zeer brandgevaarlijk. Men heeft al zijn krachten samengetrokken op het be houd van den kern, het architectonisch meest belangrijke gedeelte, dus op de Oranjezaal en de daarom heen liggende vertrekken. De vleugels foto's en teeke- Omgeving heeft geleden Het zal wellicht niet algemeen bekend zijn, dat het Huis ten Bosch in den oorlog aan vele gevaren blootgesteld geweest is. Was dit oude paleis der Oranjes een bouwwerk van den beroemden bouwmees ter Pieter Post ter nauwer noood ontko men aan den aanvankelijken eisch der be zetters, het huis af te breken in verband met het graven van de tankgracht, later heeft het onophoudelijk aan gevaren bloot gestaan, gevaren van bominslag, brand ex plosies. Bombardementen hadden plaats, het Bezuidenhoutkwartier was nabij, in de dichtste nabijheid schoten de Duitschers hun V2 projectielen af. Het mag een won der heeten, dat het Huis ten Bosch al die gevaren is doorgekomen. Het huis staat er thans weer ongeschonden. De omgeving heeft geleden. De oude wachthuizen van Pieter Post zijri afgebroken moeten wor den, maar al het matëriaal is aanwezig, om aan de hand van foto's en teekeningen weer tot woning te kunnen wor den. Een zware bunker van plusminus 10 m. hoogte ontsiert het oude voorplein. Deze kan nog niet geamoveerd won den, opruiming met be hulp van dynamiet geeft teveel gevaren voor het Huis ten Bosch zelf. De oude oprijlaan van zwaar hout is niet meerk een nieuwe jonge beplanting is aange bracht. De vroegere stille afgeslotenheid er vaart men niet meer, nu rondom het oude huis het zware hout van het Haagsche bosch aan den bezetter is ten offer gevallen. De mooie oude tuinmuur is heen, een draadhek sluit het oude domein van den EEN DETAIL VAN DE ORANJEZAAL, weg af. Maar toch er is niet de sfeer van on dergang: de oude wonden worden geheeld, nieuw leven bloeit rondom op. De fraaie oude brugmaan de zijde van den Leidschen Straatweg fgebroken om de tankgracht kon weer worden opgebouwd, me. de oude steen en het oude smeedijzer, het groote hek aan de zijde van het Bezuiden- hout herrees evenzeer, nu ontdaan van de verflaag, welke in het begin der vorige eeuw de kleurige baksteen deed verdoffen. En bovenal het interieur van de beroemde Oranjezaal, welke Amalia van Solms_ter eere van haar gemaal, prins Frederik Hen drik, deed schilderen, is in ouden luister hersteld. Doch na heel veel zorgen en het doorleven van velt angstige dagen. Jhr. Sickinga bracht hulde aan de inspec- 'tie der kunstbescherming, welke in den oorlogstijd belast was met het nemen van maatregelen tot het zooveel mogelijk onge schonden bewaren van onze monumenten. Hulde aan dr. Jan 'Kalf en den heer J W. Jansen, beiden van deze inspectie, hulde aan ir. Heyninlc voor den Rijksgebouwen- Voor "het Leidsche Tribunaal diende al lereerst de zaak-tegen De Troye, een be kend N, S. B.'er uit Oegstgeest, die zich in 1942 had aangesloten bij den N.V.D. en Volk en Vaderland en Signaal meerdere malen had gekocht en in het Witte Huis vergaderingen van de beweging had be zocht. Uit de opgemaakte processen verbaal bleek, dat verd. de ou'de, „rotte" politieke partijen niet meer terug wenschte. „Geve God, dat de oogen van ons volk spoedig open mogen gaan", aldus luidde een uitla ting van verd. in een zijner brieven, die hij in den bezettingstijd had geschreven. De Troye bedankte - Januari 1944 voor de N.S.B., doch expliceerde bij de opzeg ging van zijn lidmaatschap, dat hij desbe- wust de meening van de partij zou blijven huldigen. Hij verklaarde zich zelfs bereid financieele steun té blijven verleenen. Mr. Reisenbach de Haan, die voor verd. pleitte vroeg zijn onmiddellijke invrijheid stelling, doch het Tribunaal ging hierop niet in, t J. A. H. de Zon uit Lisse moest terecht staan, omdat zij omgang met Duitsche mili tairen had gehad. Mr. Duiken, die ver klaarde, dat de zaak niet. zoo ernstig is als zij zich laat aanzien, bepleitte de uitersite clementie. M. J. Hoogkamer te Lisse had eveneens vriendschappelijken omgang met Duitschers gehad. Haar zoontje zond zij naar de Jeugdstorm en propageerde voor deze in stelling door affiches op het raam te plak ken. Bovendien betrok zij extra levensmid delen en brandstof. Verdediger mr. W. Herfst verzocht verd. onmiddellijk in vrijheid te stellen. M. Sarmmuller werd er van beschuldigd, dat zij zich had aangesloten bij de N.S.V.O., voor W.H.N. had gecollecteerd, vergaderin gen van de N.S.B. had bezocht, haar radio bijzonder hard had aangezet bij Duitsche overwinningen, portretten van Hitier en Mussert in haar kamer had hangen en ge abonneerd was geweest op nat.-soc, orga nen. In zijn pleidooi merkte mr. Herfst op, dat het feit, dat verd. Duitsche is, de zaak heel wat begrijpelijker maakt, M. Harkes uit Boskoop had op het vlieg veld Valkenburg gewerkt, zich als lid op gegeven van het N.A.F., zijn dochter naar de Jeugdstorm gestuurd en in Duitschland vrijwillig gewerkt om later te vertrekken naar de Oekraine in dienst van de Ned. Oost-Comipagnie. Ten slotte stond terecht Aartje Esveld uit Alphen aan den Rijn, die tot de werkers kern van de N.S.B. had behoord en be hulpzaam was geweest bij het uitreiken van voedsel. Uitspraak in deze zaken over veertien dagen. nmgen ----ui-aanwezig va- schouwde men als secundair. Gelukkig zijn ook de vleugels gespaard gebleven. Ter be scherming van de kern werd een automa tische brandbluschinstallatie aangebracht, onafhankelijk van de waterleiding, met een vermogen van 100 m3 per uur, onder druk van 8 atm. Rondom de Oranjezaal werd een waterdichte wand aangebracht ter voorko ming van waterschade. Het huis bleef den geheelen oorlog door onder controle. De wachters zijn zich van hun plicht bewust geweest, trouw bleven zij op post, ook tij dens het bombardement van 22 Februari, waardoor het huis het meest gehavend werd. Wij hebben de Oranjezaal hersteld gezien, het Chineesche kabinet, de Chinee- sche zaal (welke beide interieurs in 1795 geschonken zijn door! den toenmaligen kei zer van China aan "prins Willem V van Oranje), de Japansche zaal en de z.g. witte eetzaal, (1732), met-een viertal beroemde „witjes" en het beroémde plafond van Da niël Narot, bouwmeester van den koning stadhouder. In de Oranjezaal, waaraan behalve Jor daens, de schilder van den overvloed, ook medewerkten Lievens, van Thulder, de Goebber en van Everdingen, heeft men ook thans in den loop der jaren verplaatste wandschilderingen op £aar juiste plaats kunnen terugbrengen. Daarbij is ook een nog onbekend portret van Amalia van Solms te voorschijn gekomen. De intendant der koninklijke paleizen in Den Haag, jhr. Sickinga kon ons nog me- dedeelen, dat alle werkelijke kunstschat ten van het koninklijk huis gered zijn. Ook het koninklijk huisarchief heeft niet te zwaar geleden. Wel zijn een aantal voor de geschiedenis belangrijke voorwerpen, welke in den Doorwerth een onderkomen hadden gevonden, volkomen vernietigd bij den ondergang van dit kasteel. De hoogst belangrijke archivalia uit het huisarchief zijn teruggevonden. De bezetters hadden ongeveer 5000 stukken, waarbij o.a. de ge- boorteacte van Willem de Zwijger, naar de Rijnvestipg Ehrenbreitstein gebracht. Bij een eerste bezoek heeft men deze, op 70 nummers na, alle aangetroffen. Bij een tweede bezoek van den rijksarchivaris jhr. Graswinckel zijn nog 83 stukken weerge- onden. Het kunsthistorisch en historisch belang rijke is dus gelukkig behouden kunnen worden, wat niet wil zeggen, dat, op ander gebied, (de linnenkamer, de wijnkelder enz.) niet geroofd werd. Geen staaldraad, geen personeel. Bij de distributiediensten bestond op 31 Juli 1946 een achterstand in de voldoe ning van aanvragen van rijwielbanden ter grootte van ongeveer 2 millioen. Dit cijfer geeft niet de werkelijke behoefte aan ban den weer. Van Juli 1945 tot met Augustus 1946 werden geproduceerd 1.649.540 tourbuiten banden en 1.226.290 tourbinnenbanden; ge- importeerd resp. 607.800 en 538.200; totaal dus 2.257.340 en 1.764.490, Gedistribueerd daarvan werden 2.051.000 en 1.582.000 ban den, zoodat voor distributie in Sept. be schikbaar waren 206.340 buiten- en 182.490 binnenbanden. Op vergrooting van' import van banden mag men niet rekenen. De productie in Nederland wordt beheerscht door de vol gende factoren. De aanvoer van syntheti sche en natuurrubber is thans zoodanig, dat dit artikel geen belemmering zou vor men om de productie op 400.000 banden per maand te brengen. Ook de aanvoer van de belangrijkste chemicaliën (weekmakers en vulstoffen) remt de productie niet, hoe wel deze nog te wenschen laat. Staaldraad vormt de grootste zorg. .doewel zeer tijdig groote bestellingen in het buitenland zijn gedaan (het artikel wordt hier te lande niet geproduceerd), gaat de import met groote moeilijkheden gepaard. De canvas- productie ondergaat nog steeds den in vloed van de beperkte twijncapaciteit. De Hevea-fabrieken zouden eerst in Januari 1946 weer in bedrijf komen, doch men kon pas in Juni j.l. met proefdraaien begin nen; in Juli begon de geregelde productie. En dan heerscht er nog ,persor elsgebrek, vooral aan meisjespersoneel (vele vrouwe lijke krachten hielpen bij den fruitoogst). De toestand is op dit gebied echter niet verontrustend. Rumoerige vergadering Tabaksdetaillisten In eep gistermiddag in de groote zaal van den Haagschen Dierentuin gehouden,-druk bezochte landelijke bijeenkomst van de le den van de vakgroep detailhandel in tabak en tabaksartikelen is besloten aan den mi nister-president een telegram te zenden, waarin gevraagd wordt: medezeggenschap bij de te nemen maatregelen welke den ta- bakshandel aangaan, opdat regelmatige dis tributie worde gewaarborgd; herziening be voorradingsmethode voor den handel, ten einde een wanverhouding in de aflevering zooals de laatste maanden, te voorkomen; rantsoenverhooging teneinde den zwarten handel te beteugelen; waarborg bestaans mogelijkheden voor den tabaksdetaillist door betere winstmarge en saneerende re geling van de verkoopsmogelijkheden. Bij de rondvraag, waarbij het eenige malen zoo rumoerig werd, dat de voorzitter met sluiting der vergadering moest dreigen, kwamen nog verschillende wenschen naar voren. Een der leden, wenschte alle tabaks vergunningen op 1 Jan. 1947 ingetrokken te zien, waarna deze dan opnieuw zouden moeten worden uitgereikt, doch dan alleen aan sigarenwinkeliers. Van de vakgroepen der fabrikanten zou verlangd moeten wor den,"dat deze alleen aan winkeliers leveren, eenzelfde verplichting wilde deze spreker opgelegd zien aan1 de grossiers. Verder werd o.a gepleit voor andere prijsklassen der sigaren. Een lid uit En schede "verklaarde, dat de Achterhoek eischt, dat er iets gebeurt: „Wij willen zoo niet doorgaan", zeide spr., „Weg met het Rijksbureau", riep hij onder applaus der vergadering. „Als er niet wat gebeurt sta ken we", zeide spreker. Voorts werd gevraagd intrekking van de tabaksvergunningen van hen, die nog niet verkoopen en gepleit voor opheffing der omzetbelasting, welke een Duitsche maat regel werd genoemd. Ned. officier in civielen dienst staat terecht De belangstelling van de zijde der be volking voor het proces te Gronau was zeer groot. Zij volgde met aandacht de be handeling der rechtszaak. In de gisteren gehouden zitting eindigden de verdedigers hun pleidooien. Tenslotte werden de vonnissen gewezen. Smelt werd veroordeeld tot een gevan-' genisstraf van twee jaar onder bepaling, dat het tijdstip waarop de straf wordt ge acht in te gaan, begint met het oogenblik van grensoverschrijding van Duitschland naar Nederland, zoodra van Nederlandsche zijde maatregelen tot zijn terugkeer naar Nederland zijn genomen. Voorts tot een boete van 50.000 R.M., bij niet betaling te vervangen door twee jaar gevangenisstraf. Voor de in vrijheidstelling van Smelt moet de boete langs officieelen weg rijks- of deviezenbank, worden betaald. Verder werd bepaald dat Smelt gedurende vijf jaar niet in de Britsche zone van Duitsch land mag komen. Broen kreeg eveneens twee jaar gevan genisstraf onder de zelfde bepalingen die voor Smelt gtlden. Ook hij mag de eerste vijf jaar niet in de Britsche zóne van Duitschland komen. De Duitscher Terstege kreeg een boete van 10.000 R.M. en een voorwaardelijke gevangenisstraf, van twee jaar. In den namiddag werd de zaak tegen H. J. Blijdenstein, directeur van Blijdensteins katoenspinnerijen te Enschede behandeld. Aan dezen verdachte werd ten laste ge legd, dat hij met een valsch permit *en reisbevel over de grens was gekomen, de grens zonder toestemming van het Eng^il- sche militaire bestuur had overschreden, valsche papieren Jiad getoond en bemid deling had verleend bij het aangaan van transacties tusschen Nederlanders en Duitschers. Blijdenstein was op 31 Juli door de Field Security aan de grens te Gronau ge arresteerd en weder losgelaten op belofte ter zitting te zullen verschijnen. Uit een schriftelijke verklaring van verdachte, die bij de behandeling van zijn zaak aanwezig was, bleek dat hij door het ministerie v^n oorlog tot officier in civielen dienst was gemaakt. Op verzoek van het ministerie van economische zaken ging Blijdenstein vervolgens naar Duitschland ten einde een onderzoek in te stellen omtrent den toe stand van bepaalde Duitsche spinnerijen, Mgr. Stam krijgt Coadjutor Bij gelegenheid van het tienjarig bis schopsjubileum van Z. H. Exc. Mgr.' N. Stam, Apostolisch Vicaris van Kisumu, heeft de Apostolische Delegaat voor Afrika, Z. H. Exc. Mgr Mathew, in het St. Peter's Seminarie te Kakamega een rede gehouden, waarin hij Mgr. Stam gelukwenschte en als bewijs van waardeering. voor zijn werk en zijn persoon meedeelde, dat het Z. H. den Paus heeft behaagd hem een bisschop- co adjutor toe te voegen, meldt „de Tijd". Het is nu tien jaren geleden, dat Mgr. Stam den kromstaf over het vicariaat Kisu mu op zich genomen heeft. Reeds was hij over de zestig, toen hem die eer ten deel viel en hem de last werd opgelegd om een vicariaat, wel tienmaal grooter dan Neder land, te beheeren. Dertig zware missie jaren zaten er reeds op en er was alle reden te denken aan een ,',rustigen ouden dag". Niet voor Mgr. Stam. Heel" teekenend koos hij als wapenspreuk: „Geen werk is mij te veel". En alsof nu pas zijn loopbaan begon, stortte hij zich met al zijn kracht op de reuzentaak: het vicariaat op te werken in alle vertakkingen, die maar eenigszins in verband staan met de verspreiding van Gods woord: scholen, seminaries, klooosters, enz. Gedurende zijn bewind zijn niet min der dan acht nieuwe missies geopend, bijna één per jaar Nieuw leven werd o.m. inge blazen aan de Katholieke Vereeriiging voor Inlanders, een soort Kath. Staatspartij. Dan het interne katholieke leven: twee neger zusterorganisaties werden gestabiliseerd, een congregatie voor negerbroeders is aan het groeien, het seminarie is uitgegroeid met zestig jongens, een groot nieuw gebouw is in aanbouw, twee negerpriesters werken reeds in de missie. Mgr. Stam gaat niet rusten, een bisschop coadjutor ^aat hem echter wèl helpen. Geen kwestie van eervol ontslag dus. Rome be greep, dat dat meer'een straf, dan een be looning zou zijn. Derhalve wil deze mooie geste dus zeggen: Mr. Stam, U blijft Bis schop van Kisumu tot aan Uw dood. Dat het uitgaan" en vooral Jiet bioscoopbezoek na de be vrijding ook in Leiden geweldig is toegenomen, i.s een zoo alge meen bekend feit, dat het waar lijk niet met cijfers gestaafd be hoeft te worden. Maar wel kun nen cijfers en vooral vergelijken •de cijfers dienstig zijn om te be lichten hoe ver deze toename ieikt. Wij laten hieronder wat van deze cijfers volgen. In 1939 werd in Leiden aan entree-gelden voor bioscopen, concerten, sportwedstrijden e.d., kortom voor allerlei uitgaans gelegenheden. waarvan verma kelijkheidsbelasting werd ge heven, ruim vier ton uitgegeven. Per hoofd besteedden onze in woners voor 'dit doel dus in dat jaar f 5.50. In 1945 evenwel werd aan entree-gelden anderhalf mil lioen uitgegeven, hetgeen neer komt op 18.60 per hoofd; oogenschijnlijk dus ruim het drievoudige van 1939. Oogen schijnlijk want terwijl in 1939 de uitgaven op een vol jaar be trekking hadden, werden in 1945 de bioscopen, schouwbur gen enz. pas heropend nadat de eiectriciteitsvoorziening her steld was. Practisch hebben alle cijfers over 1945 dus be trekking op ongeveer een half jaar. Verhoudingsgewijze besteed den de Leidenaars na de bevrij ding dus zes a zevenmaal zoo veel aan „uitgaan" alu vóór den oorlog! Voor een deel werd dit meer dere veroorzaakt door het ge bruik maken van iets duurdere zitplaatsen, maar in hoofdzaak valt de stijging toe te schrijven aan de sterk toegenomen fre quentie van het bezoek. oen dan ook in het tweede half- jaar van 1945 niet 15 maal maar zeker enkele malen dit aantal keeren een bioscoop bezocht, zooals zij ook geen 15.maar een veelvoud daarvan aan dit doel besteed hebben. UITGAANS-MANIE VAN DEZEN TIJD Over deze frequentie zijn. wat het bioscoopbezoek betreft, over het jóar 1939 geen nauw keurige gegevens bekend; irr J 940 echter, toen onder den nog verschen indruk van den oorlog het bezoek aan vermakelijkhe den met 15 pet. was afgenomen en per hoofd f 4.60 werd be steed (tegen f 5,50 in 1939), bezochten de Leidenaars gemid deld achtmaal een bioscoop en betaalden zij aan entreegelden in totaal ƒ,3.60; in het (halve) jaar 1945 evenwel bezochten zij vijftien maal een bioscoop en betaalden zij daarvoor 15. Deze omrekening van het aantal bioscoop-bezoeken e.d. „per inwoner" is noodig, 'omdat alleen op deze wijze goed-ver- ,Tot zoover, de bioscoop. Nu enkele cijfers over hét sedert 1940 eveneens toegenomen be zoek aan sportwedstrijden. In 1940 bezochten onze inwo ners gemiddeld 0.3 maal een sportwedstrijd en zij betaalden cooreen'genomen daarvoor'per hoofd zeven cent entree; in 1945 bezochten zij gemiddeld één- Jmaal een wedstrijd en betaalden zij aan entree drie en dertig cents. Het bezoek aan concerten was in 1945 practisch gelijk aan dat van 1940, behoudens dan dat in aanmerkirig genomen dient te worden, dat de concertzalen in 1945 slechts een half jaar ge- I opend zijn geweest. Overigens was en is de belangstelling hier- gelijkbare cijfers verkregen voor ifeel wat minder dan voor kunnen worden. Maar uiter- de bioscopen, want het totale aard worden daarbij daq- alle ,:aantal bezoeken, omgerekend inwoners meegeteld, dus ook -per inwoner, komt neer op on- de baby's, de zieken, de grijs- jgeveer 0.4 waarvoor in 1939 aards en al degenen, die om zestien cents aan entree werd ledenen van principieelen of ,i betaald en in 1945 vijftig cents, cultureelen aard géén bioscoop De belangstelling voor too- bezoeken. De „liefhebbers" heb- neelvoorstellingen was even eens gering en nam slechts weinig toe. Tegen 0.5 schouw burgbezoek per hoofd in 1940 stond in 1945 een frequentie v. 0,8; de betaalde, entreegelden stegen evenwel van 35 cents in 1939 tot 1.60 in 1945. Vond men vóór den oorlog de meeste leege stoelen gewoonlijk op de duurdere rangen, na de bezet ting er althans voor de geldsa- neering was het juist andersom: vandaar dat het per hoofd uit gegeven bedrag veel sterker is gestegen dan het bezoek. Resten dan nog de tentoon stellingen, revue's, variétè's enz die in 1940 gemiddeld 0,8 maal. doch na den oorlog gemiddeld twee maal door ónze inwoners werden bezocht en waarvoor in 1940 veertig cents, doch in 1945 per hoofd f 3 werd besteed. Samenvattende zien wij dus uit deze gegevens, dat de belangstelling voor con-, certen en tooneelvoorstel- lingen, d. w z. voor uit gaansgelegenheden, die cul- tureele waarde (kunnen) hebben, nauwelijks is toe genomen en daaraan per hoofd twee gulden besteed. Daarentegen is het bios coopbezoek. dat vóór den oorlog toch al veel omvang rijker was, intusschen bij na ver-viervoudigd en wordt daaraan in onze stad zeven maal zooveel besteed als aan alle concérten en tooneelvoorstelingen bij elkaar. ten einde na te gaan of deze bedrijven Nederlandsche opdrachten zouden kunnen uitvoeren. Verder moest Blijdenstein on derzoeken of )uitsche machinefabrieken textielmachines en onderdeelen, dringend noodig voor de in standhouding en het we derom in bedrijf stellen van Nederltand- sche textielfabrieken zouden kunnen le veren. De zitting werd verdaagd tot heden. 2ck)xi& ÜWecek in 4 soorten Zilver-Rood 50 ct. in metaal-verpakking Blauwmerk 46 ct. Oranjemerk 42 ct. Zwartmerk38 ct. Prijzen per 100 gram Belangrijke besparing door REIZEN NAAR HET BUITENLAND. Het centraal distributiekantoor vestigt er, in verband met de vele overtredingen, met nadruk de aandacht op, dat diegenen, die zich voor een verblijf van meer dan 14 dagen naar het buitenland begeven, ver plicht zijn bij den distributiedienst hunner gemeente van inwoning in te leveren: 1. de tweede distributiestamkaart. 2. de bonkaarten voor voedingsmiddelen 3. de tabaks-, -versnaperingen- en gecombineer de kaarten. Dit geldt ook, indien men re gelmatig 5 of meer dagen per week in het buitenland verblijft. Niet nakoming van dit voorschrift is strafbaar, aangezien daar door art. 4 der distributieregelingsbeschik- king 1944 wordt overtreden. BINNENLAND. Tot burgemeester zijn ing. 1 Nov. be noemd: te Middelburg: jhr. mr. W. C. Sand- berg tot Essenburg, thans id. van Krabben- dijke; te Rijswijk (Z.-H.): Th P. J. Eisen, v.h. te Naaldwijk. In Hilversum wonen op het oogenblik 17.000 clandestiene inwoners. Zij zullen echter zonder pardon uit hun huis worden gezet. Gistermiddag moest een vliegtuig van de rijksluchtvaartschool te Gilzerijen een noodlading maken onde rWarga in Fries land. Het vliegtuig had voor de stad Leeu warden strooibiljetten uitgeworpen in ver band met de aldaar te openen tentoonstel ling van de Nederlandsche marine. De pi loot bleef ongedeerd, maar het toestel werd aan de neus ernstig beschadigd.' Te voren had het toestel reeds een noodlanding op het Leeuwarder vliegveld moeten ma ken. In tegenwoordigheid Van tal van mi litaire en burgerlijke autoriteiten is gister middag te Woensdrecht (N.-B.) de militai re luchthaven en vliegschool aldaar ge opend door kol. I. Aler, directeur der luchtstrijdkrachten. 'Op het landgoed „Deelerwoud" bij Lunteren is een tractor op een landmijn geloopen. De bestuurder, een landbouwer uit Vaars en, was' door de ontploffing op slag dood. Chris Reumer heeft in verband met een conflict met de artistieke leiding, zijn ontslag genomen als tenor by de Neder landsche Opera. BUITENLAND. In Vaticaanstad zijn de zomervacan- ties thans officieel geëindigd. Wanneer de H. Vader naar Rome zal terugkeeren, is nog niet bekend, daar het mogelijk is, dat hij nog eenige dagen te Castel Gandolfo blijft in verband met het mooie weer. Prins Vittorio Emanuele, graaf van Turijn, en neef van den voormaligen Ita- liaanschen koning Victor Emanuel, is gis termorgen op den leeftijd van 76 jaar in een ziekenhuis te Brussel overleden. De „Pacusan Drcamboat" is na 12 y2 uur in Massachusetts (Ver. St.) geland. Waarschijnlijk een niéuw record. De „Queen Elizabeth" is naar New York vertrokken met de leden der Sovjet delegatie voor de Ver. Naties. België heeft bij de Ver. Naties een klacht ingediend tegen Franco wegens het feit, dat deze asyl verleende aan Degrelle. Met ingang van 21 October gaan in België alle slagers in staking. De vleesch- voorziening der zieken blijft echter door gaan, Tusschen de Britsche en de Russische zóne van Duitschland is overeengekomen, dat de Britsche zóne graan en ander voed sel en ruwe materialen zal ontvangen te gen levering van ijzer, staal, kleeding en vee. Duitsche kinderen in de Britsche zone zullen om den dag 30 gr. chocolade ontvan gen. Een' aantal oorlogsmisdadigers is in de Britsche zóne van Duitschland opge hangen. Het bureau voor de prijsbeheersching in de V. S. heeft gisteravond de controle op de prijzen van oliën en vetten opgehe ven. In de Mexicaansche staat-Vera Cruz zijn 50 personen bij overstroomingen om gekomen. In Assam hebben twee rivieren meer dan 120 dorpen onder water gezet. Duizen den zijn dakloos.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2