CcicbehcSou/io/nt Doodvonnissen te Neurenberg voltrokken Het verslag van een ooggetuige Na het sluiten van den wapenstilstand „Edam" in 2 dagen uit Zuid-Af rika terug WOENSDAG 16 OCT. 1946 öureaux. Papengracht 32. Leiden Giro 103003 Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen f 0.26 per week, f 1 10 p. mnd. 3-25 p. kwartaal Franco p. post f 4.00 waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 10911 Hoofdred.: Rector H SONDAAL en TH. WILMER. Directie: G G VAN ELBURG Uitgave van N.V „De Leidsche Courant" en Stichting ..De ^urcht". Advertenties 15 cent p. m.m Bij contract belangrijke korting. J^AAR DE AMERIKAANSCHE NIEUWSDIENST meldt is de executie van de ter- doodveroordelden te Neurenberg begonnen om 2 uur hedennacht (Ned. tijd) en ge ëindigd om 3.45 uur. Goering heei't zich aan de executie weten te onttrekken door zelf moord te plegen. De executies zijn aan één galg inde gevangenis van Neurenberg vol trokken. Verscheidene beulen voerden de terechtstellingen uit. De veroordeelden worden in de volgorde, waarin zij in de beklaagdenbank zaten, terechtgesteld. Dok ters en geestelijken stonden de veroordeelden bij. Voor dezen naar het schavot wer den geleid, kregen zij een specialen laat sten maaltijd, welke grooter dan anders was, maar niet het karakter van een feestmaaltijd had. De veroordeelden werden tweemaal op de hoogte gesteld van het uur der terechtstelling. Een volledig officieel verslag der executies zal later door den geallieerden bestuursraad worden gepubli ceerd. Volgens onbevestigde berichten te Neurenberg zullen de lichamen in het ge heim in een speciaal legervoertuig naar een zeehaven in Duitschland worden gevoerd. Zij zouden in het geheim in zee worden gestort en er zouden geen officieele bijzon derheden meer worden verstrekt. Goering nam vergif De Amerikaansche nieuwsdienst in Duitschland meldt, dat Goering volgens een verklaring van kolonel Burton C. An drus, den commandant van de gevangenis, door het innemen van cyaankalium zelf moord heeft gepleegd. Dit geschiedde gis teravond om 10.45 in zijn cel. Kolonel An drus zeide verder, dat hij niet kon verkla ren, hoe Goering in het bezit van dit ver gif was gekomen. Goering zou een capsule in zijn bezit hebben gehad, die in een blik koffie was verborgen. Tengevolge van den zelfmoord van Goe ring werden de overige gevangenen in handboeien naar de galg geleid. De anderen gaan naar Spandau. De zeven nazi-leiderse, die door het tri bunaal van Neurenberg tot gevangenisstraf fen zijn veroordeeld, zullen ondergebracht worden in de gevangenis van Spandau in den Britschen sector van Berlijn. 600 Duit- sche en geallieerde onderdanen, die nu in deze gevangenis zitten, zullen ergens an ders heel gebracht worden, aangezien de geheele gevangenis voor oorlogsmisdadigers bestemd wordt. Twee processen tegen Schacht De verdediger van Schacht dr. Berg- hold, heeft verklaard, dat hij zich voorden „juridisch onmogelijke situatie" geplaatst ziet, daar er twee processen tegen Schacht worden gevoerd', n.l. door een zuiverings hof in Wurtemberg en door een in Beie ren. De aidvocaat voegde hieraan toe, dat Schacht in de gevangenis te Stuttgart zeer goed wordt behandeld, hij mag bezoek van rjjn vrouw ontvangen. Arnold Meijer voor bijzonderen raad v. cassatie Op 26 Juni 1.1. heeft het Bijzondere Ge rechtshof te 's-Hertogenbosch Arnold Meijer, den voormaligen leider van „Na tionaal Front", ter zake van ,,bet voortge zet misdrijf van opzettelijk in tijd van oor log den vijand hulp verleenen" veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf jaren met aftrek van voorarrest, waaronder tevens begrepen de tijd, dien hij, op last van het „Militair Gezag" in het kamp te Vught heeft doorgebracht. Hij werd bij dit ar rest tevens ontzet uit het actief en passief kiesrecht voor den tijd van tien jaar. Heden Woensdag diende de zaak voor den bijzonderen Raad van Cassatie te 's-Gravenhage. Wij komen op deze zaak na der terug. Als verdediger van Arnold Meijer was aanwezig mr. J. J. A. van der Putt, te Eindhoven. OP KORTE GOLF BINNENLAND. Aan jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal is op zijn verzoek met ingang van 1 Nov. a.s. op de meest eervolle wijze ontslag verleend als commissaris der Ko ningin in de provincie Utrecht, met dank betuiging voor de vele en gewichtige dien sten, door hem aan den lande bewezen. De verkoop der „Nationale Hulp"-ze gels heeft, na aftrek van alle kosten, rond 800.000 opgebracht Dit bedrag komt ten bate der oorlogsslachtoffer-s, het wordt te vens besteed ter voorziening in de oorlogs- nooden. Naar aanleiding van eenige recente uitspraken van den centralen eereraad heb ben mevrouw Joh. Bordewijk-Roepman en de heer Jos. Vranken jr., aldus deelen zij ons mede, hun functie als lid van den eere raad voor de muziek neergelegd. IDoor den heer J. Scholte te Nieuw Amsterdam is met behulp van het personeel der turfstrooiselfabriek van de fa. Veld kamp te Oud-Schoonebeek, een machine uitgevonden, in staat om per dag 1 H.A. aardappelen te rooien. In September bedroeg het aantal te werkgestelde zwarte handelaren 171. 68 daarv-an waren uit Amsterdam afkomsig. BUITENLAND, iln Frankrijk is een geheime nazisti sche beweging ontdekt. Verscheidene ar restaties zijn verricht. De Belgische regeering is gisteren met de hgikken over de sloot gekomen. Een door de Chr. Volkspartij (waarin de katho lieken zijn georganiseerd) bij den Senaat ingediende miotie van wantrouwen werd verworpen met 83 tegen 80 stemmen. Ecu Ned. schip met tulpen- en nar- cissenbollen, als geschenk van Ned. kwee kers voor Moskou en Leningrad, is te Le ningrad aangekomen. In een vergadering met functionaris sen van het Britsche ministerie van ar beid is overeenstemming bereikt inzake de Londensche hotelstaking. De regeering der V.S. heeft den ver koop van vleesch vrijgegeven. Men ver wacht over een week, dat ook de controle op de salarissen geheel zal worden prijs- gege'peii. Processen tegen andere Nazi-oorlogsmisdadigers De Amerikaansche hoofdaanklager tij dens het proces te Neurenberg, Robert Jackson, heeft in een rapport aan president Truman verklaard, dat maatregelen tegen andere Nazi-oorlogsmisradigers, onder wie „een aanzienlijk aantal industrieelen, finan ciers, leidende ministers, hooge politie ambtenaren en militairisten", in voorberei ding zijn. De laatste dag der geëxecuteerden. Sauckel hield zich onledig met het le zen van sprookjes. Von Ribbentrop bleef zich verdiepen in een historische roman „Voorvaderen" en Seyss In quart las werk van Goethe. Frank zeide: „Vandaag wil ik aan mooie dingen denken. Ik herinner mij het bezoek aan Rome met Hitier en Hess. Toen wij daar waren noodigde ik hen uit, mee te gaan naar de Sint Pieter, doch zij weiger den. Zij hebben iets' prachtigs gemist. De Sint Pieter is een van de mooiste dingen, die ik gezien heb". Kaltenbrunner, evenals Frank, Streicher, Jodl en Seyss-Inquart, katholiek, heeft gis termorgen de H. Communie ontvangen. Rosenberg weigerde beslist allen geeste lijken bijstand. Seyss-Inquart zeide: „Ik ben bereid. Ik heb-nimmer een andër vonnis verwacht Ik heb een toevlucht gevonden in mijn ge loof". Hermann Goering verklaarde tegenover den dokter: „Ik ben niet bevreesd en wil mij tot het einde toe waardig gedragen". Onder dat waardig gedrag verstond hij blijkbaar zelfmoord. TERWUL HET LICHAAM VAN GOERING in het lijkenhuisje van de gevangenis lag, werden de tien andere nazi-leiders, met hem ter dood veroordeld, opgehangen in de stoffige, door bommen beschadigde gymnastiekzaal van de gevangenis. De vuile wanden van de zaal waren verlicht door een tiental lampen aan het plafond. Als de eersten in de geschiedenis, die na een rechtvaardige berechting moesten ster ven voor hun aandeel in het voeren van een aanvalsoorlog en voor misdaden, tegen den vrede en de menschheid gepleegd, werden tien nazi-leiders na elkander opgehan gen in zes kwartier tijds. niet om en riep met lciide stem: „God be hoede Duitschland". Twintig minuten later Aerd zijn dood geconstateerd. De beul en zijn assistent gingen daarna voorbereidin gen maken op het tweede schavot (het derde schavot diende als reserve). Vervol gens werd Keitel binnengebracht, in opge perst uniform en glimmende laarzen, en een gladgeschoren gezicht. Hij werd naar het tweede schavot geleid. Na de terechtstelling van Keitel kwam er een pauze. De aanwezigen kregen toestem ming om te rooken. Te 1.30 uur werd be vel gegeven om de cigaretten te dooven, waarna de aanwezigen wachtten op de kloppen op de deur waarmede te 1.38 uur de voormalige chef van de Gestapo, Ernst Kaltenbrunner, werd aangekondigd. Deze scheen zich haastig te hebben aangekleed, hij had geen das om. Hij werd vergezeld door een pater Franciscaan, Sixtus O'Con nor. Kaltenbrunner deed vlot mededee- ling van zijn naam en toen hem gevraagd werd of hij nog iets wilde zeggen, ant woordde hij beleefd: „Ja, alstublieft". Met ..enigszins vermoeide stem zeide hij daar na: „Ik hesb vrijwillig mijn Duitsche volk c-n mijn vaderland gediend. Ik heb mijn p.'icht gedaan volgens de wetten van mijn vaderland. Ik betreur het, dat er misdaden zijn begaan, waaraan ik geen deel had. Het ga u goed, Duitschland". De zachte stem van den pater die gebeden ^ed, scheen den man, die verantwoordelijk is voor den dood van zoovelen, op zijn ge mak te stellen, hij werd te 1.50 uur dood verklaard. Alfred Rosenberg, de vierde, die terecht gesteld werd, was vergezeld van twee dominé's. Hij weigerde echter tot het laat- de toe allen geestelijken bijstand. Hij al leen antwoordde .,Nein", toen hem ge vraagd werd of hij nog iets wilde zeggen. Frank's stem beefde bij het zeggen van zijn laatste woorden. Het scheen dat hij meer sprak tot pater O'Connor, die hem vergezelde, dan tot iemand anders, toen hij zeide: „Ik vraag God mijn ziel te ontvan gen: moge de Heer mij genadig aanne men". Daarna verklaarde hij nog zijn dankbaarheid voor de goede behandeling, welke hij in de gevangenis had ontvangen. Te elf minuten over een hedenmorgen werd von Ribbentrop, die in de plaats van Goering het eerst zou worden opgehangen, o'e gymnastiekzaal binnengeleid. Zijn ge laat was bleek, doch beheerscht. Zijn grijze haar was in de war. Het was kwart voor drie, toen Seyss-In quart, na geroepen te hebben „Ik geloof in Duitschland", den dood vond. Twaalf minuten daarna kwamen twee Amerikaansche soldaten de zaal van de te rechtstelling, met de drie rood gedekte schavotten binnen met een draagbaar. Op die draagbaar lag een lichaam, bedekt door een Amerikaanschen khaki legerdeken. Op den draagbaar lag het stoffelijk overschot van Goering, die de geallieerden tot het laatste moment om den tuin had geleid, in een zwart zijden pyamabroek en een vealblauw zijden pyamajasje. De dokters verrichtten een onderzoek, waarna een Amerikaansche kolonel zeide: „O-K. take him away". En de man, die eens de geheele wereld voor zich had, werd weggebracht achter het zwarte gordijn, waar zijn doode kameraden reeds waren neergelegd in kisten van ruw, lichtbruin pijnboomhout. Sauckel weigerde zich aan te kleeden en riep tegen den cipier, die de handboeien om zijn polsen deed: „Ik respecteer Ame rikaansche soldaten en officieren, doch gten Amerikaansche Joden" Streicher nam zulk een dreigende hou ding aan, toen de cipier op hem toekwam om de handboeien aan te doen, dat kolo nel Andrus tusschen beide moest komen. Te 1 uur werd von Ribbentrop uit zijn cel naar de zaal van de terechtstelling ge bracht. waar drie schavotten stonden opge steld. Op het vloergedeelte, bestemd voor Dasket ball. Von Ribbentrop hield zijn hoofd opgeheven en liep flink naar het schavot. Aan de voet-van het trapje, waar boven de strop hing vroeg een Ameri- kaansch officier „uw naam?". De vraag werd in het Duitsch herhaald, doch Von Ribbentrop antwoordde niet. Na herhaling van de vraag kwam het met vaste stem gegeven antwoord; .Joachim von Ribben trop". De Amerikaansche officier ging eerst het trapje op, langzaam, tusschen twee cipiers in volgde Ribbentrop. Hij keek naar links noch rechts, toen zijn voe ten tezamen werden gebonden. Hebt ge nog iets te zeggen?" vroeg de officier. Von Ribbentrop, aan wiens zijde een protestantsch geestelijke, de eerwaarde F. F. Gerecke, stond wendde zijn hoofd PAUSELIJKE ENCYCLIEK OVER JOEGO-SLAVIë? Naar het Fransche persbureau A.FJP. meldt, doen in Vaticaanstad geruchten de ronde, dat de Paus zeer binnenkort een en cycliek over de positie van de Kerk in Joego-Slavië zal publiceeren. Met betrekking tot het tegen maarschalk Tito en de betrokkenen bij het proces van Mgr. Stepinac uitgesproken banvonnis, wordt uit Rome gemeld, dat men zou die nen terug te gaan tot den tijd van Napo leon I om een precedent te vinden van de veroordeeling, zooals die thans door het H. Congregatie van het Concilie werd uitge sproken, met dit verschil evenwel, dat destijds het banvonnis den keizer, die Paus Pius VII gevangen liet nemen, persoonlijk trof, terwijl volgens de gisteren gepubli ceerde verklaring de Kerk thans openlijk stelling neemt tégen het verloop van het proces van Zagrelb- Zij bedient zich van geestelijke middelen omdat degenen, die verantwoordelijk zijn voor een daad, die zij afkeurt, katholieken zijn, ofwel bewe ren zulks te zijn, en zij daardoor onder de kerkelijke wetten vallen. Z.H. de Paus heeft in de Consistoriezaal van het Pauselijk zo. merverblijf te Castel Gandolfo aan Z.Em. Johannes Kardinaal de Jong den rooden Kardinaalshoed over handigd. De H. Va der zegent den Kar dinaal- Zijn Ent. is gisteravond uit Ro me vertrokken De prelaat zal twee da gen in Lugano ver blijven. ÏN EEN ONDERHOUD MET ANETA heeft de Indonesische premier Sjahrir gister avond verklaard, dat, zoodra men zou zijn gekomen tot een principieele politieke overeenstemming, alle niet-Indonesische bezittingen terstond aan haar vroegere eige naars zouden worden teruggegeven Toen hem gevraagd werd, welke punten van overeenstemming hij noodzakelijk achtte voor het sluiten van een politieke over eenkomst, somde Sjahrir de volgende op: a) Bepaling van het territorium der re publiek. b) De betrekkingen tusschen de repu bliek en het overige deel van Indonesië en bijgevolg de betrekkingen tusschen de re publiek en Nederland. c) Militaire regelingen, zooals getals sterkte der Nederlandsche troepen in Indo nesië en een preciese omschrijving van hun taak. d) De beginselen voor de toekomstige economische en financieele betrekkingen. e) De vertegenwoordiging van de repu bliek in het buitenland. f) Cultureele aangelegenheden, in het )>ij zonder het taalprobleem. Radio-rede dr. v. Mook. Dr. v. Mook heeft gistermiddag een radio rede gehouden, waarin hij het sluiten van de wapenstilstandsovereenkomst een groo- te, misschien wel de grootste stap op den weg naar overeenstemming en bevrediging, waarlangs wij nu een jaar lang voetje voor voetje en met veel onzekerheid en tegen slag zijn voortgeschreden. Hij herinnerde er nog eens aan, dat de Nederlandsche troepen niet naar Indië zijn gezonden om een vrijheid weg te nemen, die voor den Indonesiër van een ideaal tot een bereik bare werkelijkheid is geworden. Laat ons trachten als eerlijke menschen tegenover elkander te staan en het staken van de vijandelijkheden tot uitgangspunt te maken van een duurzaam samengaan tusschen Indonesië en Nederland". (Vervolg pag. 2.) Slotzitting vredesconferentie Tot ziens in New York! Om 15.15 uur (Fransche tijd) is de Eindzitting van de Parijsche Vredescon ferentie geopend. De vier „groote" minis ters van buitenlandsche zaken (Bevin, Bi- dault, Byrnes en Molotof) waren aanwezig en de belangstelling was in elk opzicht bij zonder groot. Kwo Tai Tsjai (China) presideerde. Hij las allereerst een brief van de Joego-Sla- vische delegatie voor, waarin deze ver klaarde, dat zij aan de slotzitting der con ferentie niet kon deelnemen noch aan het doen der aanbevelingen voor de „groote vier", aangezien het de Joego-Slavische regeèring onmogelijk zou zijn het door de conferentie aanvaarde vredesverdrag met Italië te teekenen. Behalve de voorzitter, voerden de minis ters van de groote vier, Byrnes, Molotof, Bevin en Bidault het woord. De laatste sloot als staatshoofd van het lanid, dat gastvrijheid had verleend, de Pa rijsche Vredesconferentie. „Tot ziens in New York", was het ste reotiepe gezegde van gistermiddag. Toen de zitting eindelijk afgeloopen was, ontstond er een ware stormloop naar de uitgangen. De afgevaardigden grepen hun hoeden en jassen en baanden zich een weg door de gapende menigte, die een laatsten blik op de vredestichters wilde werpen. Een Fransch militair vliegtuig is in de na bijheid van Lyon in brand geraakt en neer gestort. De uit vijf personen bestaande be manning vond den dood. De „Edam" is terug. De zilvergianzende KL.M.-vo- gel, die gisteravond om 11.08 uur door Parmentier na een bijzonder succesvolle tocht van Johannesburg in Zuid- Afrika, met tusschenlandin- gen in Leopoldville (Bel gisch Congo), Kano (Nige ria) en Tripolis naar Schip hol (9300 km.) volbracht in 31 vlieguren en een totaal- tijd van 46 uur. In den nacht van Zondag op Maan dag beklommen 30 passa giers de Flying Dutchman in Zuid-Afrika om Dinsdag avond om 11 uur op Schip hol te arriveeren en het web van lijnen, waarmede de K. L.M. thans den halven aard bol omspant, is met een nieu wen stippellijn van Johan nesburg naar Schiphol uitge breid, die t.2j.t. in een vaster verbinding zal worden ver anderd. Ditmaal is het nog een proefvlucht geweest, die nog door een tweede zal worden gevolgd. Indien die even succesvol zal verloopen als de eerste, hangt het slechts van het aantal be schikbare vliegtuigen af, wanneer de lijn definitief geopend zal worden. Daar verwacht wordt, dat de K. Constellations, ligt de ver wezenlijking van dit plan wellicht niet ver meer in het verschiet. ,.We hebben geen moei lijkheden gehad", aldus pi loot Parmentier, „we kun nen net zoo goed naar Zuid- Afrika vliegen als naar In dië". „De vlucht naar Zuid- Afrika heeft dit voordeel bo ven die naar Indië en Ame rika". vulde stewardesse Annie Abendanon aan. „dat er slechts 1 uur tijdsverschil is met Nederland. De passa giers krijgen dus hun maal tijden in de normale volg orde, integenstelling tot de Indië-vliegers, die op de thuisreis veel vaker ontbij ten dan dineeren. omdat ze de zon achterna vliegen, evenals de reizigers naar Amerika. Daarentegen is het verschil in temperatuur tijdens de Afrika-vlucht grooter: wij zijn dit maal in de lente vertrokken uit Johannesburg, vlogen door zomersche hitte over Noord-Afrika en arriveeren hier in de herfstkoelte". ..Vroeger in 1846 per trek schuit ..Johannes" van Am sterdam naar Edam in twee dagen. Ir. 1946 per „Edam" van Johannesburg naar Am sterdam in denzelfden tijd", was het prijzende commen taar, dat door een der rei zigers in het „gasteboek" van de „Edam" geschreven werd. De K.L.M. bereidde be manning en passagiers van het vliegtuig een feestelijke ontvangst op Schiphol. Aan boord van de .Edam" bevonden zich 20 Engelsche passagiers, die vandaag door reisden naar Croydon en 7 Nederlanders, waaronder de secretaris van het Neder landsche gezantschap in Pre toria, baron van Haersolte. 3 passagiers hadden de „Edam" reeds in Leopold ville verlaten. De wapenstilstand als proef. In een hoofdartikel over den wapenstil stand schrijft de „Merdeka" om.: „Wij zullen nu moeten toonen, dat de re- pulikeinsche regeering over de noodza kelijke autoriteit beschikt en dat wij een gedisciplineerd volk zijn. Indien bewezen wordt, dat de republikeinsche regeer'ng in derdaad die autoriteit heeft en dat het volk loyaal is tegenover zijn regeering. dan zal de tweede phase van onzen strijd worden bereikt. Commissie-generaal optimistisch. Officieel wordt meegedeeld, dat de Commissie-Generaal optimistische ver wachtingen heeft ten aanzien van de tot stand koming van een basisovereenkomst voor 30 November. „Kota Baroe" met troepen naar Indië vertrokken Rotterdam stond gisteren in het teeken van het vertrek van de „Kota Baroe". Trei nen puften over het viaiduct, vier in getal, treinen volgekrijt met hieroglyphen als U't het kladschrift van Jantje. En uit de geopende portierraampjes naast, boven en tusschen elkaar lachende gezichten onder zcheef getrokken baretten. Opnieuw gingen twee bataljons de reis naar Indië aanvaarden, ditmaal 3/7 R.I. uit Vught onder overste Koeman en 3/11 R.I. uit Roermond onder overste Euwe. De route naar de Merwehaven, waar het schip van de Rotterdamsche Lloyd voor de ter reinen van Müller Jag liep over de Cein tuurbaan, met een rangeerpauze op het emplacement aan de Hudsonstraat. Tal- looze familieleden, vrienden en kennissen van de soldaten wisten dit plekje te vin den voor een laatsten groet, een stiekem toegestopt rookertje en een stel vochtige oogen. Maar de jongens zelf lachten en gaven kwinkslagen ten beste en beloofden gauw te zullen schrijven. Eenigen voelden zich direct na ae inscheping al tot een dikken brief verplicht en lagen languit oo het dekzeil of zochten een rustig plekje in de kombuis om de inkt uit hun pen te laten vloeien. ROOFOVERVAL TE ZUNA Maandagavond omstreeks half acht reed daar in de richting Rijssen een motor in volle vaart de Klokkendijk op. Voor het kantoor van de Boerenleenbank Notter- Zuna stopte de motor en twee personen, die maskers droegen, sprongen er af. Met een revolver in de hand drongen zij het kan toor binnen, waar zij den kassier Schuiten maker overvielen. Zij dwongen hem tot af gifte van de aanwezige kasmiddelen, die ge schat worden op een bedrag van 6.000. Nauwelijks hadden zij dit geld in handen, of zij maakten zich uit de voeten. De on middellijk gewaarschuwde politie nam ijlings maatregelen, om te trachten de roo- vers te vangen, hetgeen tot nu toe niet mocht gelukken. Hei onderzoek duurt voort Nijverdal gepleegd werd. BOTER VOORLOOPIG NIET DUURDER, Naar „Trouw" van officieele zijde ver neemt, heeft de regeering voorloopig afge zien van een verhooging van den botc-rprijs, welke de minister-president aankondigde in zijn bekende radiorede. Het lag aanvan kelijk in de bedoeling op 9 November een keuzebon bekend te maken voor boter, mar garine en vet (tot dusver geldt de keuze bon alleen voor margarine, en vet) Op dat tijdstip zou dan ook de aangekondigde ver- hooging van den boterprijs ingaan. Geble ken is echter, dat de productie van marga rine zoo gering is, dat het publiek geen keuze zal kunnen maken en dus gedwon gen zou zijn de duurdere boter te koopen. De regeering wil voorloopig wachten met de toepasing van de verhooging tot er vol doende keuze gemaakt kan worden tus schen boter, margarine en vet. De aanvoer van grondstoffen voor de fabricage van margarine zal echter belangrijk moeten verbeteren. NEDERL. VLIEGER TER HOOGTE VAN CORNWALL IN ZEE GESPRONGEN. Luitenant G. Hoes van de Kon. Ned. Ma rineluchtmacht is ter hoogte van Perran- porth (Cornwall) uit zijn eenpersoons vlieg tuig gesprongen, enkele seconden voordat het toestel in zee stortte. De piloot werd gered. coooo WEERSVERWACHTING OOOOO o Zwaar bewolkt met hier en daar een f o tijdelijke opklaring, in den nacht. o ÓOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOIXKJUOOOOO»

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1