Krijgen de veroordeelden de strop 3 October op grootsche wijze gevierd Byrnes doet beroep op de Sovjet-Unie VRIJDAG 4 OCT. 1946 Bureaux: Papengracht 32. Leiden Giro 103003. Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen f 0.26 per week, 1.10 p. mnd, ƒ3.25 p. kwartaal. Franco p. post f 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 10901 Hoofdred.: Rector H. SONDAAL en TH. WELMER Directie: G. G. VAN ELBURG. Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent p. m.m. Bij contract belangrijke korting. Eiscli van den tijd MEDEZEGGENSCHAP is een eisch van den tijd. En een verblijdende eisch. Door het feit, dat allen, die in een bedrijf en in een onderneming werkzaam zijn, op dat bedrijf en op die onderneming invloed kunnen uitoefenen zal de arbeirisiust en ar- beidsijver, de belangstelling en toewijding worden geprikkeld. Voor medezeggenschap niet alleen inzake arbeids. en dienstvoorwaarden maar ook wat betreft den arbeid zelf hebben wij meermalen gepleit. In een bijeenkomst van de hoofdgroep gemeente-ambtenaren van de A.R.K.A. deze week te 's-Hertogenbosch werd een bespreking gewijd aan het „georganiseerd overleg" en aan de „dienstcommissies" voor het gemeentepersoneel. Wat het „georgani seerd overleg" betreft: er is bij minister Beel een ontwerp van wet in voorberei ding, naar werd medegedeeld. En over de „dienstcommissies" zeide de directeur van het A.R.K.A.^bureau, dr. Dijsse'.bloem, dat er een tendenz is, om hier de medezeg genschap uit te breiden. Voor ons zijn de ..dienstcommissies", die iècer afzonderlijk één tak van dienst be strijken, van veel meer belang, dan he*, „ge. o-ganiseerd overleg", dat zich uitstrekt over geheel hét personeel van een gemeente of in het Rijk. Van veel meer belang voor het vraagstuk van de medezeggenschap. De tendenz, welke er is om de mede zeggenschap in de „dienstcommissies" uit tiï breiden, meet irt merkelijke resultaten worden omgezet. Ongetwijfeld, de medezeggenschap van degenéh, die in een overheijsinstelling- werkzaam zijn, zal een adviseererd karak- tei moeten hebben. Doch dit beteekent geenszins, dat zij niet van grooten invloed kan zijn. Tot nu toe is de medezeggenschap te veel een „brievenbus-overleg". Ook en vooral in het belang van de overheids diensten zélf moet er een rad:calo veran dering komen, die vooruitgang beteekent en die is een eisch van den tij'd, welke niet straffeloos kan worden genegeerd. In de hier bedoelde ambtenaren-bijeen komst werd door den voorzitter zoowel m den aanvang als aan bet einde geklaagd m-er den financieeien toestand der ge- meente-ambtenaien, vooral der lagere ambtenaren, die „ondragelijk'' is. De ver gadering zag hier geen heil in een landelij ke unificatie. Naar onze mt'ening zou een dergelijke unificatie het grocte voor deel hebben, dat de eeue gemeente niet longer opbiedt tegen de andere, wat toch als regel geen gezonde gang van zaken is. Maar wij zien toch met de A.R.K.A. dit bezwaar, dat in de versohillende gemeenten ambtenaren, die eenzelfde titel dragen, een zelfde functie bekleeden, tóch een geheel verschillende verantwoordelijkheid dragen uitzonderingen zijn er. als b.v. gemeente secretarissen en gemeente-ontvangers. Dit kan men zelfs bij verschillende diensten in eenzelfde gemeente constateeren. Dat vele, vooral lagere ambtenaren, slecht worden gesalarieerd, staat vast. En dat daarin verbetering wordt verlangd, is vanzelfsprekend. Een overzicht in de rechtszaal van het Paleis van Justitie te Neuren berg tijdens de uitspraak van het schuldig of niet schuldig over de beklaagden. De leeftijden Goering, 53 j„ von Ribbentrop 53 j„ Rosenberg 53 j„ Frank 46 j., Frick 69 j., Streicher 61 j., Keitel 64 j., Sauckel 49 j., Jodl 55 j., Seyss- Inquart 54 j„ Kaltenbrunner 44 j. Levenslang krijgen: Hess op 52 j., Funk op 56 j., Raeder op 70 j. leeft. Na 20 jaar komen vrij: Von Schirach, wanneer hy 59 j., Speer, wanneer hij 61 j. oud is. Von Neurath, die 15 j. kreeg zal dan 88 j.- zijn en Doenitz (na 10 j.) 64 jaar. folU HET VONNIS te Neurenberg gevallen is, bereiden de advocaten der veroordeel- den zich voor op de verzoeken om gratie, die zij binnen vier dagen bij den Geal lieerden Controleraad te Berlijn kunnen in dienen. Göring, Speer, Dönitz en Ra-der hebben echter van deze gelegenheid afgezien, maar twaalf admiraals der vroegere marine zullen een gratieverzoek indienen ten gunste van de laatstgenoemde twee. Keitel en Jodl vragen evenmin gratie. Hun advocaten zullen evenwel trachten gedaan te krijgen, dat zij worden doodgeschoten in plaats van te worden opgehangen. Daar op kondigden de advocaten van alle andere ter dood veroordeelden aan. dat zij het appèl van de verdedigers van Keitel en Jodl zulldh ondersteunen, teneinde den Controleraad te 'bewegen de andere terechtstellingen eveneens door den kogel, te la ten plaats hebben, indien alle andere verzoeken om gratie én clementie worden af gewezen. Sauckel's advocaat laat zijn verzoek vergezeld gaan van honderden brie ven van andere Duitschers. De ter dood veroordeelden zitten thans geboeid in hun cellen. Gedurende de vier dagen, die hun v.oor een gratieverzoek gelaten zijn, heb ben zij nog gelegenheid hun verdedigers te spreken. oordeelden zal voltrekken, aldus mel'dt A.F. P. uit Londen. De Engelsehe beul is niet beschikbaar. De yeroordeelden zullen waarschijnlijk twee aan twee worden opge_ hangen, behalve Göring, die afzonderlijk zal worden geëxecuteerd. Oostenrijk vraagt uitlevering von Papen en von Schirach Göring heeft tegen zijn advocat gezegd: „Ik berust; het komt er niet op aan of ze mij ophangen of doodschieten." Keitel en Jodl daarentegen wenschen nog steeds „als soldaten te sterven". Hitler's jeugdleider. Baldur von Schirach, verklaarde geen be roep op den Controleraad te zullen doen. Hij vond 20 jaar „een rechtvaardige straf voor de misdaden, die ik heb begaan". De vrouw van Jodl, die een telegram tot Eisenhower had gericht met verzoek stap pen tot herziening van het vonnis te onder steunen, heeft dit teruggekregen met de opmerking: „Geadresseerde vertrokken zonder nieuw adres achter te laten." Eisenhower verklaarde, voor zijn vertrek uit Düitschland t.a.v. de vonnissen, dat het' hem eenigszins verbaasd had, dat men Kei tel zoo makkelijk ter dood had kunnen ver_ oord-eelen. Hij meende, dat de berechting der militairen een bijzonder vraagstuk zou hebben opgeleverd. Geheim beraad over executie. 1_ÏET 3 OCTOBERFEESTfeest der bevrijding van vreemde overheersching. Meer dan ooit voelt men deze gedachte aan, als men terugdenkt aan de vijf-jaren-lange onderdrukking, waaraan ons land en onze stad vorig jaar ontkwam. Maar voor velen is de dag van Leiden's ontzet louter een dag van feestviering, maar dan ook zoo al gemeen, als nergens te lande een herdenkingdag zoo intens gevierd wordt. Dagen tevoren komen familieleden, vrienden en bekenden die eens Leidenaar zijn ge weest naar de Sleutelstad terug en vieren het jaarlijksche bevrijdingsfeest mee. begaf het bestuur der 3 Oct.ver. zich naar binnen, waar de leden door het gemeente bestuur traditiegetrouw werden ontvangen. Toen de taptoe later het Stadhuis aan de Vischmarktzjjdr* weer passeerde voegde zij zich mét den burgemeester, jlhr. mr. F. H. v. Kinschot, opnieuw in den stoet, waarna aan het door schijnwerpers ver lichte standbeeld van burgemeester-v. d. V/erff een krar.o werd bevestigd. Intusschen was het Lunapark op het Schuttersland te 8 uur voor het publiek opengesteld en dep geheelen avond heeft men zich daar met de verschillende attrac ties aangenaam bezig gehouden. Regen kon feestvreugde niet verminderen Nauw verband met het welslagen van de feestviering houdt de vraag: „hoe zal het weer "zich houden", aller gedachten be zig. En al heeft men dan zooals nu een week lang fraai weer gehad, toch kijkt de Leidenaar 's morgens bii het opstaan naar de lucht. 't Was gisteren niet anders, maar men was vol goeden moed. Er was wat wind, er was zon: het zou goed weer zijn dezen dag. En ook het weerbericht wekte vertrouwen! Hoe jammer, dat 'n leelijke donderbui, juist toen de optocht een uur onder weg was, de feestvreugde kwam verstoren. De tienduizenden op straat moesten toen 'n goéd heenkomen zoeken, maar talrijken liepen 'n stevig nat pak op. Toen de bui overgedreven was, bracht het zonnetje spoedig weer léven en kleuren vroo- liikheid tot in den avond. Want toen. werd het weer danig mis! Het program-ma der feestelijkheden werd als vanouds zoo getrouw mogelijk afge werkt. We laten er hier een kort resumé van volge*. De taptoe. Het begon traditiegetrouw al reeds aan den vooravond met de taptoe van vereeni- gingen. Toen het 7 uur geworden was, stroomde de Kaasmarkt zoo langzamerhand vol. Duizenden en nog eens duizenden we schatten het aantal op ruim vijfduizend deelnemers namen aan deze taptoe deel. Voorop het bestuur der 3 Öct.ver., het collegium van liet L.S.C. en alle onderaf delingen met vaandels, het bestuur en tal rijke leden der V.V.S.L. en dan gymnas tiek. en andere sportvereemgmgen buurt verenigingen, kajotters en 'n oafzienbare rij van padvinders en verkenners. Som mige groepen kwamen heel goed te voor schijn, maar er was te weinig muziek, er was ook te weinig lioht in den stoet. Dit was mede een gevolg van het feit, dat kort na 7 uur reeds veel fakkels op het Kaas- marktterrein waren ontstoken, zoodat ze bij het afgaan van den stoet reeds half op gebrand waren, 'n Volgende keer zuiniger hoor! De taptoe werd door buitengewoon zacht weer begunstigd. En dat was voor de deel neemsters zeker gelukkig te noemen. Dat overigens aan de leeftijdsgrens van 12 jaar de hand is gehouden, wil er bij ons niet in! k Toen de stoet het Stadhuis genaderd was De reveille. Vóór dag en dauw zooals het heet terwijl de lucht nog niet geheel van den rachtelijken sluier was bevrijd, begaven honderden Leidenaars zich alweer naar het stadhuis, waar vanaf het balcon aan het Stadhuisplein door het Leidsch Politie Mu ziekgezelschap onder leiding van den heer M. Bolderdijk de reveille werd geblazen in een programma van welgekozen liederen. Koraalmuziek. Geen 3 October zonder koraalmuziek. Duizenden en duizen-den mensehen wa- len tegen 8 uur reeds oa de been In en rondom het v. d. Werffpark zwart van de menschen. Natuurlijk het nagenoeg voltal lige bestuur, de burgemeester jhr. v. Kin schot en zijn echtgenoote, de oud-burge meester, mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen, eerelid der vereeniging, het collegium van het L.S.C.enz.Onder leiding van den heer Leo Mens en met begeleiding van de Ghr. muziekver. „Atfaalia" werd het pro gramma afgewerkt, waarna de heer J. J. v. Biemen namens de Commissie uit Zan gers en zangeressen den burgemeester een krans aanbood met het verzoek deze aan het standbeeld van zijn grooten voorgan ger te willen bevestigen. Jhr. v. Kinschot voldeed gaarne hieraan doch niet zonder dank te hebben gebracht aan allen, die hadden medegewerkt om de traditie van de Koraalmuziek in eere te houden, welke schoone geste hij ten zeerste op prijs stelde. Met het Wilhelmus werd de zang daarna besloten. Uitreiking van haring en wittebrood. Van het v. d. Werffpark naar het Waag gebouw. Het is even traditioneel als de koraalmuziek en de uitdeeling van haring en wittebrood zelve. Slechts 2500 deelne- Vrijgeleide voor de vrijgelatenen. De Ametikaansche autoriteiten hebben Schacht, von Papen en Fritzsche een vrij geleide toegezegd. Zij zullen in de gelegen heid worden gesteld, de Amerikaansche bezettingszone te verlaten, zonder inmen ging van Duitsche autoriteiten. De Duit- sche politiewacht, welke rond het gerechts gebouw was geconcentreerd ten einde in opdracht van het Duitsche zuiveringshof, de drie vrijgesprokenen te arresteeren, zoo dra zij van hun vrijheid om de gevange nis te verlaten gebruik zouden maken, is ingerukt. Naar de commandant van de Neurenbergsche politie verklaarde, ge schiedde dit „op bevel van hoogerhar.d". Het vrijgeleide.dat aan het drietal is ver- mers hadden zich voor de uitreiking opge geven. Een zeer bepekt aantal, in tegenstel ling tot vroegere jaren. Het bestuur zou hoewel dit meer zou kosten gaarne zien, dat men dit programimanummer meer als bevrijd ingsgave dan als feestgave zou waardeeren. Misschien' wordt ook hier eens de traditie sterker. Burgemeester v. Kinschot en zijn echt genoote moesten ook bij de uitdeeiing van haring en wittebrood in het middelpunt der belangstelling staan. Het verzoek der talrijke fotografen om zelf mee uit te dee- len, om zelf ook zij het dan maar in schijn 'n haring te verschalken, konden zij niet afslaan en zoo ziet men op de foto's zoowel de burgemeester als zijn echtge noote met een haring aan den mond Van het Waaggebouw naar de Breestraat, .waar om 9 uur de militaire marscli met muziek van het garnizoen te Leiden zou passeeren. De militairen altijd prompt op tijd lieten nu toch 'n klein half uur op zich wachten, doch het ongeduld was weer spoedig vergeten toen men de militai. ren in kranige houding voorhij hun gar nizoenscommandant, majoor Deschrevel, ziek 'n lustige marsch. zagen marcheeren. Onderwijl blies de mu- Voor de kinderen maar ook voor vele ouderen waren er van 910 uur pop penkast-vertooningen. Zij werden ver zorgd: op het Stadhuisplein door B. A. De- vilé, op de Steenstraat door L. L. M. Dries- sen, op het Kooipark door C. A. Devilé, op het plein De SitterlaanFranchimont- laan door L. Spier. Daarmede waren de odhtendfeestelyk- heden ten einde. Cabaretavond Stadsgehoorzaal. In de Stadsgehoorzaal werd te 5 en 8 uur een vroolijke bonte avond in sneltrein vaart gegeven en vele feestgangers waren hier bijeen om van een uitstekend ver zorgd cabaret te genieten. Hoewel het pro gramma in verband met den tijd eenigs zins was bekort bood het „elck wat wils" en vooral Coos Speenhoff Jr. oogstte in zijn nieuwste repertoire een buitengewoon succes. Op vlotte wij'Ze wist hij met een praatje en een liedje, waarbij hij zichzelf op de piano begeleidde, het publiek op aangename en beschaafde wijze bezig te houden. Het programma bood verder een muzikale show van twee accordeonnisten, Dity Doornbos als soubrette en conferen- cière, een komisch acrobatisch danspaar en The Wilbury's, die enkele staaltjes van lenigheid aan den rekstok lieten zien. Regen en vuurwerk. Toen het avondfeest op het Schutters land nauwelijks bezig was, begon het weer te regenen. Naarmate de avond vorderde werd het al erger en erger en een nieuwe donderbui verstoorde de feestvreugde in niet geringe mate. Velen togen huiswaarts, anderen gingen ongestoord verder en tal van huismoeders zullen, het vandaag wel aan de schoenen hunner jongens en meisjes hebben gezien. Het vuurwerk moest natuurlijk afge werkt worden en het viel best mee. Buiten wat'mislukte vuurpijlen ging het best. De „groote stukken" trokken als steeds de „grootste belangstelling en ondanks den verregenden avond werd het een grootsch sluitstuk van het 3 Octoberfeest. leend, geldt slechts tot ds grens van de Amerikaansche zóne. Van de zijde der verdedigers van Schacht c.s. wordt vernomen, dat het drietal gis teravond of hedenochtend door Amerikaan sche militairen per auto naar de Britsche zone zal worden vervoegd. Het tijdstip van vertrek is, evenals de te volgen weg. ge heim. De plaats van bestemimng is Ham burg. Schacht zal van hieruit naar zijn huis in Sleeswijk-Holstein vertrekken. Fritzsche heeft Woensdag zijn vrouw reeds naar Hamburg gezonden in de hoop, dat zij bij zijn aankomst daar zal zijn. Von Papen wilde zich aanvankelijk met zijn echtgenoote te Ravensberg in de Fransche zóne vestigen. De Fransch# autoriteiten v/eigerden hem evenwel de toegang. Hij neemt nu in Hamburg zijn intrek bij zijn dochter. Ten minstezoolang het duurt, want de Oostenrijksche minist.jr van Justitie, dr. Josef Geroe, heeft een telegram aan den eersten aanklager te Neurenberg, Jackson, gezonden, waarin hij verzoekt om uitleve ring van Von Papen en Von Schirach, op dat zij door een Oostenryksch gerechtshof berecht kunnen worden. Staking in Berlijn. Als protest tegen t de milde Neurenberg hebben te Berlijn transport en fabrieksarbeiders gestaakt. De trans portarbeiders staakten gistermiddag van 2 tot 2.10 plaatselijke tijd. Trams en onder- grondsche treinen stonden stil. De duur van de staking der fabrieksarbeiders stond niet vast. Naar verluidt is de transportsta king georganiseerd door d- Berlijnsche vak vereenigingen; de fabrieksstaking begon in een machinefabriek en verspreidde zich toen snel' Het Duitsche verbond van vrije vakver- eenigingen heeft verklaard geen machti ging tot staken te hebben gegeven, of schoon het wel van te voren was inge licht. Het Britsche militaire bestuur on derzoekt thans in hoeverre de stakingen de geallieerde belangen hebben geschaad. (Vervolg pag. 2.) Nieuwe vliegramp op New Foundland Binnen een maand tijds heeft de twee de ernstige vliegramp op New Foundland plaats gehad. Een Amerikaansch transat lantisch lijnvliegtuig met 31 passagiers en een bemanning van acht koppen dat op weg was van New York naar Berlijn, is gistermorgen 10 minuten nadat het opge stegen was van het vliegveld Harmon bij Stephensville, in het onherbergzame bin nenland tegen een heuvel gevlogen. Alle inzittenden zijn om het leven gekomen. Een piloot, die op 't moment van de ramp op het vliegveld Gander stond, kon den gloed van een explosie zien. Hij steeg onmiddellijk met zijn eigen toestel op en zag de overblijfselen der machine te mid den van de boomen liggen; zij verspreid den nog steeds rook. Naar verluidt bevonden zich onder de passagiers 12 dames en 6 kinderen tus- schen 3 maanden en 11 jaar oud; 19 reizi gers waren naar Frankfort, 9 naar Berlijn en 3 naar Amsterdam op weg. Er was ook een Nederland v aan boord, de heer Snel, die voor het eerst sinds ne gen jaar op weg naar zijn land, waar hij zijn moeder, die te Hilversum woont, hoopte te bezoeken. Hij woonde al jaren in Zuid-Californië-. De wanorde in Perzië Het Perzische hoofdkwartier heeft thans voor het eerst toegegeven, dat Boesjir aan de Perzische Golf „definitief verloren"-is. Bij Khgzeroen, honderd kilometer naar het Noord-oosten, woeden verbitterde ge vechten, en het garnizoen, dat door de op standige stammen wordt overweldigd, zal gedwongen zijn zich over te geven als de versterkingen, die nu onderweg zijn, niét spoedig arriveeren. Inmiddels zijn Britsche troepen naar de havens aan de Perzische Golf vertrokken. Ook in Azerbeidsjan is een guerilla-oor- log uitgebroken. Personen, die deel uitmaken van de stam Sjaktsevan, hebben olieopslagplaat sen in brand gestoken. ALGEHEELE SCHEURING IN CHINA? Generaal Tsjoe, de eerst communistische onderhandelaar in China, heeft door mid del van generaal Marshall de centrale re geering een ultimatum gesteld. Dit houdt in, dat de regeeringstroepen hun aanvallen op het communistische bol werk in de provincie Tjahar, Kaigan, moeten staken. Indien dit niet gebeurt, zal de communistische partij de „algeheele nationale scheuring" aanvaarden. Generaal Tsjoe gaf ook opnieuw zijn eisch te kennen in zake een onmiddellijke stopzetting der Amerikaansche hulp aan China. DISTRIBUTIENIEUWS (Zie pag. 2) „Düitschland geen pion in den machtsstrijd" „Ik ben het van harte eens met maar schalk Stalin, dat er geen onmiddellijk oor logsgevaar bestaat". Met deze woorden be gon James Byrnes, de Amerikaansche mi nister van Buitenlandsche Zaken, in de Amerikaansche club te Parijs een rede, die als een aanvulling te beschouwen is van zijn te Stuttgart afgelegde verklaringen. „IK hoop", zoo vervolgde Byrnes, „dat deze verklaring van Stalin een einde zal maken aan de ongegronde beweringen, dat eenig land of eenige groep van landen pogen de Sovjet-Unie in te sluiten, of dat de verant woordelijke leiders van de Sovjet-Unie zulks gelooven. Ik hoop ook, dat deze ver klaring een eind zal maken aan de onge gronde beweringen, dat de Vereenigde Sta ten pogen hun bezit van de atoombom uit te buiten om dreiging uit te oefenen tegen de Sovjet-Unie, of dat de verantwoordelijke leiders van de Sovjet-Unie zulks gelooven". Byrnes legde er vervolgens de nadruk op, dat de politiek, begonnen door president Roosevelt, voortdurend nagevolgd is door zijn opvolger, president Truman. Doordat deze politiek wordt gesteund, zoowel door de republikeinen als door de democraten, geeft hét aan de wereld een waarborg, dat het onze Aiherikaansche politiek is en dat daaraan zal worden vastgehouden, onge acht welke politieke partij aan de macht is. Byrnes betoogde, dat zijn in het voorjaar gedane voorstel, een veertig-jarig verdrag te sluiten met het doel de ontwapening en demilitariseering van Düitschland te ver zekeren, zekerheid zou verschaffen aan de Sjahrir's nieuwe kabinet gereed Het nieuwe kabinet geeft den indruk een breede overkapping van uiterst links tot uiterst rechts te zijn. De samenstelling van het nieuwe kabi net van Soetan Sjahrir is thans te Batavia bekend gemaakt. Sjahrir zou Donderdag naar het binnen land reizen ten einde Soekarno te verzoe ken zijn macht aan het kabinet over te dragen ter voorbereiding van de opening van de besprekingen met de Nederlanders, welke Maandag 7 Ocober zullen beginnen. In welingelichte, niet officieele Neder- landsche kringen te Batavia heeft men den indruk, dat Sjahrir er in is geslaagd een vrij sterke combinatie te vormen, waarbij de doorwerking van de consolida tie zich heeft doen gelden en waarin be langrijke constructieve elementen zijn op genomen. Europeesche volkeren en op de eerste plaats aan Frankrijk, dat gedurende de laatste 75 jaar driemaal door Düitschland is overvallen. „De Vereenigde Staten", zoo zeide Byr nes, „zijn zeer gekant tegen een strijd om de controle op Düitschland, welke Düitsch land opnieuw in de gelegenheid zou stellen te verdeelen en te heerschen. Amerika wenscht niet, dat Düitschland een pion of een bondgenoot wordt in een strijd om de macht tusschen het Oosten en het Westen. Daarom heb ik een verdrag voor de tijd van 40 jaar tusschen de vier groote mogend heden voorgesteld, dat zou kunnen worden vernieuwd op het oogenblik, waarop het afloopt, naar de eischen van vrede en vei ligheid". Bidault, namens Frankrijk, en Bevin, na mens Groot-Brittannië, hebben in principe het voorgestelde verdrag aanvaard. „Ik hoop ten zeerste, dat de Sovjet-Unie, welke tot nog toe het verdrag als onaanvaardbaar heeft beschouwd, het bij nadere beschou wing en bestudeering mogelijk zal oordee- len om zich bij ons aan te sluiten ter voor koming, dat Düitschland opnieuw een be dreiging van de vrede in Europa wordt". De toestand in Griekenland De Grieksche kabinetsformateur Tsalda- ris heeft medegedeeld, dat de koning het door hem gevormde, geheel uit royalisten bestaande kabinet heeft goedgekeurd. Het kabinet heeft dezelfde samenstelling als het vorige. Gisteren heeft de Grieksche Kamer een motie van vertrouwen in het nieuwe kabi net aangenomen. In een communiqué, dat gisteravond door den Griekschen generalen staf werd bekend gemaakt, wordt melding gemaakt van incidenten te Naoessa, ten Westen van Saloniki: „In den nacht van 2 Octo ber heeft een aanzienlijk aantal bandie ten, gesteund door plaatselijke communis ten, getracht troebelen te veroorzaken en de stad Naoessa te bezetten". Zij sneden telefoonverbindingen door en staken hui zen van nationalistische bewoners in brand. In een gevecht met Grieksche troepen en gendarmerie vielen aan beide zijden dooden. De orde, aldus het communiué, is thans hersteld. ooooo WEERSVERWACHTING OOOOO r> 5 tot Zaterdagavond. Wisselende bewolking, met en- o kele verspreide buien. Matige wes- o telijke wind. Iets koeler. g °oooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1