3)e ftzidóelte&Hi/fcci/nt 12 Doodstraffen te Neurenberg Een „strop" voor Seyss-lnquart Voltrekking doodvonnissen 16 October „Spanje, bolwerk van het Christendom" LICHT- KRACHT- Pangkalpinang-conferentie geopend DAG 2 OCT. 1946 „•uieaux. Papengracht 32 Leiden Giro 103003 Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen f 0.26 per week. 1.10 p. mnd, 3.25 p. kwartaal Franco p. post f 4.00 waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37c JAARGANG No. 10900 Hoofdred.: Rector H. SONDAAL en TH. WILMER. Directie: G. G. VAN ELBURG. Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" en Stichting .,De Burcht". Advertenties 15 cent p. m.m. Bü contract belangrijke korting. Het oordeel van Neurenberg door den menschelijken rechter wordt gestraft. Dit verlangen komt niet voort, be hoeft niet voort te komen uit afkeurens waardige en verfoeilijke wraak- en haatge voelens tegenover den persoon van den misdadiger. Dit verlangen vindt, als het zuiver is, zijn grond in de wetenschap, dat straf voor den misdadiger wordt geëischt door het algemeen belang. Als de overheid de misdaad niet wreekt, dan verzaakt zij aan haar plicht, de onderdanen te leiden in het streven naar het algemeen'welzijn, waarbij zij de misdaad moeten haten. Als de misdadiger ongestraft blijft, dan wordt de deur open gezet voor het kwaad en wordt de verbreidipg van het goede belem merd. En daarom is het zoo natuurlijk, zoo van zelfsprekend, dat de menschheid verlan gend heeft uitgezien naar het vonnis, dat het Internationaal Militair Gerechtshof te Neurenberg zou vellen over de grootste oorlogsmisdadigers. Dit gerechtshof, dat werd gevormd door twee Franschen, twee Engelschen, twee Amerikanen en twee Russen, heeft nu, gisteren, zijn vonnis uit gesproken. In groote lijnen hebben wij het ook nog gisteren in ons vroeg in den mid dag verschijnend blad kunnen vermelden; vandaag publiceeren wij het vollediger. Het zal velen verbazen, dat drie van de genen, die daar hebben terechtgestaan, zijn vrijgesproken; de achttien anderen zijn ter dood veroordeeld of veroordeeld tot levens lang, twintig, vijftien en tien jaar gevan genisstraf. Drie van degenen, die waren aange klaagd als zijnde de grootste oorlogsmisda digers, zijnvrijgesproken. Er is nu al van meerdere zijden tegen dit vrijsprekend vonnis geprotesteerd. Zonder het te willen verdedigen, willen wij er op wijzen, dat in het vonnis niet wordt vrijgesproken van misdaad, maar van wat, naar het oordeel van het Tribunaal, als oorlogsmisdaad moet worden beschouwd, dus als strijdig met het internationale recht betreffende de oorlogvoering. Ook over de andere, lichtere straffen, dan de doodstraf, is men het niet algemeen eens. De menschelijke rechter heeft echter nu het vonnis uitgesproken. Aan den Goddelij- ken Rechter, Die alléén de harten kan door gronden, en alléén kan vergelden in vol komen rechtvaardighèid, is het éind-oor- deel. Wij, die gelooven in Gods Rechtvaar digheid én bidden om Zijn Barmhartigheid, zien in uitspraken van menschelijke réch ters geen uiteindelijke vonnissen.... De „Tijd" wijdt een beschouwing aan de uitspraken in het proces te Neurenberg en zegt, dat er zijn, „die spreken van phari- zeïsme als zij de tegenstelling zien tusschen de moraal, die in de rechtszaal van Neu renberg wordt toegepast op de overwonnen machthebbers aan .den eenen kant, en die i welke in de practijk der zegevierende machthebbers aan den anderen kant geldt tegenover de huidige slachtoffers van on recht, -onderdrukking en terreur. Wij be hoeven slechts de namen te noemen van Mikolajczyk, Mihailowitsj, mgr. Stepinac en Generaal Anders, om duidelijk te maken wat wij bedoelen. Als zij eens openlijk kon den spreken tegen sommige representanten in het rechtsgestoelte van Neurenberg! Ver grijp aan de hoogste menschheidsrechten is in Neurenberg met den strop bestraft. Maar dezelfde vergrijpen gaan alom rond Neurenberg voort en breiden zich steeds verder uit." En verder schrijft het blad: „Wanneer de veroordeeling der Nazi's thans mede berust op het feit, dat zij de Kerk vervolgd hebben, dan treft de blaam hiervan niet alleen hen, maar ook een van de wereldmachten, die in het Militair Ge rechtshof vertegenwoordigd is en die ook thans nog voortgaat met de inlijving'van Poolsch groftjgebied, precies zooals die voorzien was in het Duitsch-Russische non- agressieverdrag van Augustus 1939." Dat de wereld door Neurenberg er toe moge worden gebracht om te zien niet al léén naar het kwaad, dat daar is gestraft, maar óók naar het kwaad, dat door andejren wordt gepleegd, ongestraft, en dat leiden zal, als het op zijn weg blijft voortgaan, tot een even groot onheil voor de menschheid, als waarin wij zijn geworpen door het nu door de wereld-rechtbank te Neurenberg in zijn voornaamste leiders gestrafte nazidom. fl^ADAT HET NEURBNBERGSCHE TRIBUNAAL gistermorgen uitspraak gedaan had omtrent de geaardheid van de schuld der 22 beklaagden maakt het 's mid dags de straffen bekend. Twaalf beklaagden werden veroordeeld tot den strop, drie tot levenslang, twee tot 20 jaar, één tot 15 jaar en één tot 10 jaar. Goering: doodstraf. Von Ribbentrop: doodstraf. Keitel: doodstraf. Kaltenbrunner. doodstraf. Rosenberg: doodstraf. Frank: doodstraf. Frick: doodstraf. Streicher: doodstraf. Sauckel: doodstraf. Jodl: doodstraf. Seyss-lnquart: doodstraf. Bormann: doodstraf. (Hij is nog steeds „ondergedoken"). Hess: levenslang. Funk: levenslang. Raeder: levenslang. Baldur von Schirach: twintig jaar. Speer: twintig jaar. Von Neurath: 'vijftien jaar. Doenitz: tien jaar. Schacht: vrijgesproken. Fritsch: vrijgesproken. Von Papen: vrijgesproken. De Russische rechter geeft acte van het feit, dat hij het met de drie vrijspraken niet eens is. Ook had volgens hem Hess ter dood moeten worden: veroordeeld. Hij is het evenmin eens met de beslissing, dat het rijkskabinet, de generale staf en het opperbevel niet misdadig behoeven te worden verklaard. Het afwijkend oordeel van den Russischen rechter zal apart bekend worden gemaakt. De doodvonnissen zullen op 16 October te Neurenberg worden voltrokken. Aldus be sloot de Gealieerde bestuursraad, die met de regeling is belast. De raad heeft het recht elk vonnis te verlichten, doch niet te verzwaren. Door de verdedigers is bekend gemaakt, dat voor Ribbentrop, Sauckel en Seyss-lnquart gratie zal worden gevraagd. Keitel verzoekt gefusilleerd in plaats van opgehangen te worden. Hess' verdediger wil zijn vonnis vernietigd hebben. Over Gö- ring's houding omtrent gratie is nog niets bekend, maar Streicher geeft waarschijn lijk de voorkeur aan den dood. Het uitspreken der straffen nam weinig tijd in beslag. De details van ieders von nis waren des morgens bekend gemaakt, toen het Tribunaal de aansprakelijkheid van eiken beklaagde toelichtte. Zooals bekend, waren de aanklachten ge rubriceerd in vier categorien: 1. samen zwering tot misdaden, hierna genoemd; 2. misdaden tegen den vrede; 3. oorlogsmis daden; 4. misdaden tegen de menschelijk- heid. Göring, von Ribbentrop, Keitel, Rosen berg, von Ribbentrop en Jodl zijn schuldig "bevonden op al deze punten. Seyss-lnquart, Frick, Raeder en Funk op drie punten. Kal. tenbrunner, Franck, Hess, Dönitz, Speer, Bormann en Sauckel op twee punten, Strei cher en Baldur von Schirach op één punt. Toen het Tribunaal gistermiddag de rechtszaal betrad, droeg president Law rence een roode map.- Direct nadat de le den van het gerecht hadden plaats geno men, werd Göring de gapende 'ruimte van de leege beklaagdenbank binnengeleid. Lawrence nam het woord, dodh Göring kon hem niet verstaan en kreeg een andere koptelefoon. Lawrence vroeg: „Verstaat u mij nu?" Hermann knikte. Tet Tribunaal verklaarde voor Göring geen enkele verzachtende omstandigheid aanwezig te achten. Hij was de stuwende kracht, de tweede man in Hitler's rijk. Hij was de leidende oorlogsagressor, het hoofd der slavenjacht, de schepper der Joden vervolging, Hitler's eerste adviseur, de va der der Gestapo en der concentratiekampen de centrale figuur bij Oostenrijks Anschluss. Hij heeft zijn misdaden ronduit toegegeven. Zijn schuld is uniek in haar enormiteit. Göring luisterde met een on bewogen gezicht. Hess werdi door het Tribunaal toereken baar geacht. Bij het voorlezen van de uit spraak toonde hij zich niet in het minst geinteresseerd. Hij liet zijn koptelefoon hangen en ging rustig door met het ma ken van krabbeltjes. Von Ribbentrop zag bleek als een doode. Hij heeft volgens het oordeel van het Tri bunaal van ganscher harte een misdadige politiek helpen uitvoeren. De beklaagde zat bewegingloos, de lippen op elkaar ge klemd, de oogen half gesloten. Keitél staarde de rechters strak in het gezicht, toen hij hoorde verklaren, dat zijn Franco 10jaar aan de macht Ter gelegenheid, van het feit, dat hij 10 jaar geleden aan de macht kwam, heeft ge neraal Franco te Burgos een rede gehouden, waarin hij zeide, dat Spanje het voornaam ste bolwerk van het Christendom is, zulks lijnrecht tegenover het negatieve en anti christelijke 1 materialisme van de Sowjet- Unie. Franco zei niets dat wees op wijziging van het regiem in Spanje. Hij verklaarde zich tevreden over het volk en het leger, doch niet over zichzelf en over de tot dus ver bereikte resultaten. „De economische slag is nog niet gewonnen en de achter stand door 50 jaar nalatigheid is nog niet ingehaald." Franco verklaarde, dat slechts twee lan den weten wat zij willen: Spanje en de Ergon jïgj Electric INSTALLATIES HOOIGRACHT 6 LEIDEN TELEFOON 23284-23239 Sowjet-Unie". „Onze vijanden hebben het op de schier-eilanden in de Middellandsche Zee voorzien, zooals Spanje, Griekenland, Italië en Turkije. Spanje wordt door val- sche onzichtbare krachten aangevallen. Aanvallen tegen Spanje brengen de toe komst van Europa in gevaar. Ik vraag van de Spanjaarden zich niet slechts op te of- fegren voor Spanje, doch voor God en de wereld". DE KWESTIE DER DARDANELLES De Amerikaansche waarnemend minister van buitenlandsche zaken, Acheson, heeft heden verklaard, dat de Amerikaansche re geering het probleem der Dardanellen be schouwt als een kwestie welke wellicht een bedreiging voor den vrede en veiligheid der wereld wordt. Hij zeide, dat het depar tement van buitenlandsche zaken „groote aandacht" voor deze kwestie heeft. Hij kon alsnog geen verder commentaar leveren. H.M.'s BEZOEK AAN BELGIë. Het bezoek van H.M. de Koningin aan België is, naar thans officieel wordt me degedeeld', bepaald op 24 tot 26 October. Het bezoek zal een onofficieel karakter dragen. H.M. zal bij deze gelegenheid den dank van het Nederlandsche volk aan Bel gië overbrengen voor de betoonde hulp tijdens de bezetting en na de bevrijding. 200 GRAM EXTRA VLEESCH. Voor het tijdvak van 1 t.m. 12 October is bon „532 vleesch" geldig voor het koo- pen van 200 gram vleesch. beroep op het feit dat hij als soldaat or ders ontving en uitvoerde, verworpen werd, waar zulkes afschuwelijke en uitge breide misdaden zijn begaan. Rosenberg leidde samenzweringen in de heele wereld en hij droeg kennis van de vreeselijke terreur in Oost-Europa. Frick was een ambitieuze nazi op wiens naam de wetgeving ter onderdrukking van vakvereeniging, pers en Joden staat. Streicher beging een misdaad tegen de menschelijkheid door den Duitschen geest te vergiftigen met anti-semitisme en aan te sporen tot moord en uitroeiing. Seys-lnquart: drie punten Seyss-lnquart is schuldig bevonden aan misdaden tegen den vrede, oorlogsmisda den en misdaden tegen de menschelijkheid. Hij werd vrijgesproken van het deelnemen aan oorlogsplannen. Het Hof beschrijft hem als meedoogenloos in het toepassen van terreur, om het verzet in Nederland te breken. Zijn verweer, dat hij van de mis daden in Nederland, tijdens zijn bestuur be gaan, niet op de hoogte was, is verwor pen. Hij nam daaraan vrijwillig deel. Het be stuur van het bezette gebied, dat van vi taal belang was voor de voortzetting der agressie, geschiedde volgens een door hem gesteunde hardvochtige politiek. Seyss-ln quart was verantwoordelijk voor de ar beidersdeportatie en de Jodenvervolging, aldus het Hof. Kaltenbrunner zag de concentratiekamp- gruwelen met eigen oogen. Funk nam van meetaf deel aan de eco nomische discriminatie ten opzichte van de Joden en aan de economische uitbuiting der bezette gebieden. Van Doenitz is niet bewezen, dat hij deel nam aan de voorbereiding van aanvalsoor logen. Hij is echter wel schuldig aan oor logsmisdaden tegen krijgsgevangenen. Raeder daarentegen opperde het plan voor de invasie in Noorwegen. Hij voerde een onbeperkten vlootoorlog. Baldur von Schirach is niet veroordeeld wegens zijn organisatie van de Hitter- jeugdi, doch wegens zijn practijken ais gouwleider van Weenen. Sauckel had de algemeene leiding der ar beidersdeportaties. Hij kende en steun'de de daarbij gevolgde methodes. Jodl werkte actief aan het beramen van de aanvallen op Griekenland en Joego-Sla- vië. Hij nam deel aan alle conferenties voor den aanval op Rusland. Hij onderteekende het bevel tot het neerschieten van krijgs gevangenen. Bormann werd bij verstek verantwoor delijk gesteld voor de meedoogenlooze ex ploitatie van de onderworpen bevolkingen on het ombrengen van geallieerde piloten. Speer nam deel aan het program van don slavenarbeid. De bekendmaking d-er vonnissen had pre cies drie kwartier geduurd. Göring word dcor zijn mede-gevangenen omrirgd; zij schudden hem de hand Uit de zitting van Maandag citccren wtf nog het volgende: Het Tribunaal acht bewezen, dat de Duitsche bezettingsau^ointeiten minstens vijf millioen menschen m flagranten stri.ci met de Haagsche Conventie als slavenar beiders naar Duitschland hebben gevoerd. De menschenjachten herinneren aan den donkersten tijd van den slavenhandel. Het Tribunaal gaf een beeld der concen- tratiekampgruwelen en haalde een schat- ling aan volgens wehce ''e Du'ischers zes millioen Jonen gedood hebben, van wie vier millioen m vernie-jgingskampen. Geen oordeel werd uitgesproken over'de politieke mooi den en ndsdaden, die zich binnensland tnspeelden vóór 1939 OOSTERIJK EISCHT VON PAPEN OP. Von Papen, een der drie vrijgesprokenen, zal waarschijnlijk vanavond niet vrijuit kunnen gaan, daar hij samen met Schirach en Seyss Inquart door de Oostenrijksche re geering opgeëischt is om in Weenen terecht te staan. RAUTER. Naar aanleiding van berichten in ver scheidene bladen als zou de gewezen com missaris-generaal Rauter binnenkort voor het Haagsche Gerechtshof terecht staan, kan medegedeeld worden, dat dit onjuist is. MORGEN 3 OCTOBER, LEIDSCHE FEESTDAG, ZAL DE LEIDSCHE COURANT NIET VERSCHIJNEN. 1000000000000000000000000000000000000000 1 O s Waarom onschuldig? Omtrent den vrijgesproken be- o klaagde Schacht merkt het Tribu- o naai op, dat hij in 1937 ontslag nam, X toen het duidelijk werd, dat Hitier 2 den weg van den oorlog koos. Hij g was op geen enkele manier betrok- o ken bij de voorbereiding van agres- sie-oorlogen Hij maakte geen deel o uit van Hitler's intiemen kring en o werd daar beschouwd met openlijke g vijandigheid. Hij werd in Juli 1944 o gearresteerd, omdat Hitier hem ver- o 8 dacht van medeplichtigheid aan het Juli-complot. g Het Tribunaal stelt vast, dat von g g Papen als gezant in Oostenrijk den g 8 Anschluss van dit land heeft voor- o o bereid, daarbij gebruikmakend van 5 o intriges en intimidatie. Het Hand- o vest van het Tribunaal beschouwt g g deze schendingen echter niet als g g oorlogsmisdaden. g g Fritzsche werd vrijgesproken o voornamelijk omdat hij in de nazi- 8 o hiërarchie slechts een lagen post be- 8 kleedde. Hij poogde tweemaal het 2 g antisemietische blad „Der Stiir- g g mer" te torpedeeren en drong niet g o aan op Jodenvervolging. Het Tribu- o 8 naai is bereid om aan te nemen, dat o o zijn radiospeeches niet de bedoeling o hadden, het Duitsche volk op te 2 wekken tot wreedheden. g o o ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo RUSSEN NIET ACCOORD MET VRIJSPRAKEN. Rechter Lawrence heeft bekend gemaakt, dat het Russische lid van het Tribunaal acte wenscht te geven van het feit, dat hij zich niet eens kan verklaren met de genomen beslissingen betreffende Schacht, Von Pa pen en Fritzsche Hij is van meening, dat deze beklaagden veroordeeld hadden moe ten worden en niet vrijgesproken. Bovendien is hij van meening, dat Hess de doodstraf verdiend heeft. RECHTER JACKSON BETREURT VRIJSPRAKEN. De Amerikaansche rechter Robert Jack son heeft een verklaring afgelegd, waarin hij zijn voldoening over de uitspraak te kennen geeft. „Ik betreur het echter" zoo vervolgde Jackson dat het Tribunaal zich gebon den heeft geacht Schacht en von Papen vrij te spreken. Het effect van deze vrijspraken op de verdere prosecutie van industrieëlen en militairisten, welke voorgenomen is, zal bestudeerd moeten worden aan de hand van de tekst van de vonnissen". DE „TOEKOMST" VAN DE GEVANGENEN TE NEURENBERG. Een viermogendhedencomimissie van ge neraals, die thans te Neurenberg bijeen is, is verantwoordelijk voor het vasthouden der gevangenen en voor het overhandigen aan het Berlijnsche militaire bestuur, dat een gevangenis en plaats voor de terecht stelling moet uitkiezen. De commissie zal alle bijzonderheden betreffende de perso nen, die bij de ophanging tegenwoordig zul len zijn, de wijze van ophanging en de uiteindelijke bestemming der lichamen beslissen. Er zullen geen foto's van de ophanging mogen worden gemaakt en de officieele foto's, die voor historische doeleinden wor den genomen, zullen slechts met de toe stemming van den geallieerden bestuurs raad worden gepubliceerd. Een hooge juridische autoriteit van het Britsöhe militaire bestuur zeide, dat naar zijn meening er geen sprake van is, dat een der gevangenen voor verdere berechting aan een ander hof zal worden uitgeleverd. De vrijgesproken verdachten te Neurenberg Wij vernemen, dat de drie vrijgesproken beschuldigden den nacht nog zouden door brengen in de gevangenis van Neurenberg en wel op hun eigen verzoek. Zij veikee- ren momenteel in staat van „Schutzhaft" en wenschen niet 'te vertrekken voor en al eer zij van de bezettingsautotiteiten van het gebied, waarheen zij zich willen bege ven een vrijgeleide hebben gekregen. Het verluidt, dat Schacht en Von Papen een vrijgeleide hebben gevraagd om zich naar de Britsche zóne te begeven. De eèhtge- noote van Schacht is gisteren te Neuren berg gearriveerd en heeft haar man in de gevangenis bezocht. Ook Von Fritsche heeft reeds bezoek van zijn echtgenoote ontvangen. Von Papen ontving gisteravond zijn zoon. De vraag of de vrijgesproken beschuldig den zich voor een Duitsch gerecht voor een nieuwe aanklaoht zullen kunnen te heb ben verantwoorden is reeds gisteravond actu?el geworden door een interview, dat een verslaggever van het Amerikaansche radiostation te Muenchen heeft gehad met den Beierschen minister-president Wilhelm Hoegner. Hoegner heeft hierin verklaard, dat hy maatregelen zou nemen om de vrij gelatenen terstond te arresteeren. Dé openbare meening onder de Duit- schers, voor zoover wij die tot nu toe kon den nagaan is, dat deze mannen niet vrij uit kunnen gaan, wanneer kleine volgelin gen der nazi-partij zich thans overal voor Duitsche gerechten hebben te verantwoor den. Republiek consolideert zich Dr. Van Mook heeft gisteren de. confe rentie te Pangkalpinang geopend met een rede, waarin hij er, na een terugblik op den gang van zaken onmiddellijk na de Japan- ,sche capitulatie, op wees, dat in dde eerste periode, van de regeering een kennis en een vooruitstrevendheid werden geëischt, die zij noch bezat noch kon bezitten. Dr. v. Mook was van meening, dat, als de teeke nen niet bedriegen, de republiek die vol gens hem steunt op méér dan slechts een golf van wild terrorisme reeds in een stadium van consolidatie is gekomen, dde leiden zal tot uiteindelijken vrede. Wat be treft de toekomstige politieke structuur, zeide Van Mook, dat de besluiten var. Ma- lino het best als uitgangspunt konden wor den genomen, aangezien hij het waarschijn lijk achtte, dat de federatieve constructie, welke daar is aanvaard, de structuur van geheel Indonesië zal worden. ONRUST OP BORNEO EN CELEBES. De legervoorlichtirfgsdienst bericht uit Mdkassar, dat de pogingen om op Borneo en Celebes een terreur te vestigen ver dubbeld zijn. De gewestelijke rijstgoedang te Sampit (Borneo) is in brand gestoken. Te Bandjermassin is de avondklok opnieuw ingesteld, terwijl er regelmatig gepatrouil leerd wordit. Op Zuid-Celebes, in het vor stendom Soeppa, zijn wapenen en munitie in beslag genomen en na een vuurgevecht, waarbij aan Nederlandsche zijde-geen en aan den anderen kant vele verliezen wa ren, terwijl verschillende arrestaties plaats vonden. Ten Zuiden van Makassar hebben terro risten een kampong in brand gestoken, om. dat de bevolking aan de terreur niet wenohte mede te doen. Acht kampongbe- woners zijn vermoord. Twee bendehoofden hebben zich vrijwillig bij de Nederland sche troepen aangemeld. DE „SLOTERDIJK" NAAR INDIë VERTROKKEN. Gistermiddag omstreeks half zes is de „Sloterdijk" met 1500 man troepen aan boord naar Indië vertrokken. Het betrof hier twee bewakingsbataljons, die als on derdeel van de „Zeven December-divisie" in onze overzeesche gebiedsdeelen dienst zullen doen. De stemming onder de man schappen was uitmuntend. KERKNIEUWS DE A.S. ZALIGVERKLARINGEN. Gedurende het laatste kwartaal van dit jaar zullen wederom een aantal zaligver klaringen plaats hebben, die als volgt zijn vastgesteld: op 20 October van de Eerbied waardige Maria Theresia Soubiran, op 27 October van Maria Theresia Verzeri, op 24 November van de 29 Franciscaansche mar telaren, die in 1900 tijdens den Boxerop- sttand in China het leven lieten en ten slotte op 8 December van de jeugdige Ma ria Coretti, die op 12-jarigen leeftijd over leed. KARDINAAL DE JONG VERTROKKEN. Gistermörgen om kwart voor tien is Z. Em Joh. Kardinaal de Jong per Pull man-trein uit Amsterdam naar Rome ver trokken. Z. Em. was vergezeld van zijn broer, pastoor W. de Jong, van Mgr. J. Olav Smit en secretaris dr. J. Geerdinck. De Vicaris van den Aartsbisschop, Mgr. D. Huurdeman, en de secretaris van het Aartsbisdom, de zeereei-w. heer Th. W. van Luenen, deden den kardinaal uitgeleide. ooooo WEERSVERWACHTING OOOOO Matige, langs de Waddeneilanden tij- g delijk vrij krachtige wind tusschen g Oost en Zuid. In den nacht en vroegen g ochtend hier en daar mist. overigens g o licht tot half bewolkt. Overwegend 2 o droog weer. g oonnt-i nn «innnnooooonooonnnnnno. moonn 's Werelds eerst» vliegende postkan toor is#in de Ver. Sta ten in gebruik ge nomen. Een kijkje in de cabine van den Skymaster 'der Trans Wereld-Lucht 1 ij r., waar gedurende de vlucht naar de di verse plaatsen van door de beambten bestemming de post gesorteerd wordt. f

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1