S)eCcidóclve6ouAcmt Schacht, Alle ar von Papen en Fritzsche vrijgesproken eren schuldig verklaard Beroep oji bevel van Hitier niet erkend Onderhandelingen beginnen Maandag Dardanellen, punt van oneenigheid? opIcörte golf DINSDAG 1 OCT. 6 Bureaux: Papengracht Giro 103003. Telefoon voor Advei Abonnementen Redactie en Directie Handelsdrukkerij 209 Abonnementsprijzen week, 1.10 p. mnd kwartaal. Franco p. ,26 per 3.25 p. t /4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 10899 Hoofdred.: Rector H. SONDAAL en TH. WILMER. Directie: G. G. VAN ELBURG. Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent p. m.m. Bij contract belangrijke korting. IET NEURENBE^SCHE TRIBUNAAL heeft gisteren en vandaag uitspraak ■®- gedaan tegen de^l voormalige Nazi-leiders. De voorlezing van het vonnis eslag. De vier punten van beschuldiging luidden: nam geruimen tijd i: 1. Samenzwering t n den vrede. 2. Misdaden tegen 3. Oorlogsmisdadi 4. Misdaden tegen vrede en voorbereidingen tot den aanvalsoorlog. menschelijkheid. De uitspraak van hefribunaal luidt aldus: GOERING is schuld bevonden op alle vier punten van de aanklacht. VON RIBBENTROBchuldig op alle vier punten. ROSENBERG schulg op alle vier punten. STREICHER schuld alleen op punt vier. FRICK, de voormalij minister van binnenlandsche zaken, schuldig op 2, 3 en 4. KALTENBRUNNEBschuldig op de punten 3 en 4. FRANK schuldig opie punten 3 en 4. SEYSS-INQUART Siuldig op 3 punten van de aanklacht. do°h niet wat betreft deelnemingan het plan tot den oorlog. HESS schuldig op d punten 1 en 2. DOENITZ schuldiA de punten 2 en 3. VON NEURATH slldig op alle vier punten. SPEER schuldig op.e punten 3 en 4. RAEDER schuldig de punten 1, 2 en 3. BORMANN (bij.vejtek) schuldig op de punten 3 en 4, FUNK schuldig op SAUCKEL schuldi Deze drie zijn door Behalve de drie gei De vonnissen over p punten 2, 3 en 4. )p de punten 3 en 4. BALDUR VON SC IRACH schuldig bevonden op punt 4. VRIJGESPROKE&ijn: SCHACHT, VON PAPEN en FRITZSCHE. et Tribunaa4 reeds ontslagen uit gevangenschap, emdert zijn alle beschuldigden schuldig verklaard. schuldig-bevondenen zijn nog niet bekend, doch men ver wacht veertien doodonnissen, n.l. tegen Goeririg, Hess, von Ribbentrop, Keitel, Jodl, KaltenbrunnerRosenberg, Frank, Frick, Streicher, Saukel, Speer, von Neu- rath en Seyss-Inquai. ipperbevel, onver- ikheid van de in- jrganisaties. Ver- Rechter Lawrence I jon de voorlezing van dat gedeelte van de motiveeringen voo lectieve schuldigverkk ing wordt uitge sproken tegen S.A., de rijksregeering, den generalen staf en het minderd de aansprake] dividueele leden dezer worpen wordt hst berkp" op de bevelen van Hitler en he: verwëjr, dat staatslieden niet berecht kunnen wollen. De rechters yisselder^ elkaar om het half uur af. In een door den Amdikaanschen rech ter Biddle voorgedragen tuk van het von nis werd betoojd, dat „ioiividuen interna tionale plichten hebben, -«elke de nationale verplichtingen van gehoorzaamheid te bo ven gaan". In flit verband hekelde het Hof den geliefkooölen gedachfengang der Duit- sche militaristen, dat zijl slechts soldaten waren, die hui plicht delen. Het wees er op, dat „de trder van eai soldaat om te moorden en ,te martelen |n overtreding is met de internationale ocrlogswetten, en nooit erkend wordt als verdediging voor dergelijke deden van wrejedheid''. Agressieve oorlogen. De aanvjllen op Oostenrijk, Tsjecho- Slovakije, Polen, Denemarken, Noorwe gen, België Nederland, Luxemburg, Joe goslavië, Griekenland en Rusland waren alle agressieve oorlogen. In 1940 \*as Duitschland van. plan „op een later tijdstip" den oorlog tegen de V. S. te begirren. Met name von Ribbentrop deed in 194L alle mogelijke moeite om Ja pan te bev/:gen Engeland en Amerika aan te vallen, "oen hij het nieuws van Pearl Harbour venam, was hij „buiten zichzelf" van vreugce geweest. Berlijn was van te voren door de Japanners op de hoogte ge steld en h;d met Italië samen aan Tokio allen steun verzekerd. Met verentwaardiging wijst het Tribu naal de Diitsche bewering van de hand als zou Htler Rusland hebben aangeval len om eei Russische aanval op Duitsch land voor te zijn. De economische uitbui ting, poliieke moorden en massa-depor taties in Rusland vonden plaats volgens een zorgvuldig voorbereid program. De aanval op Rusland werd reeds voorbereid in den naamer van 1940. oiioiioiioiioiioiioiiomoiio_ De Woningbouw In verband met de in voorberei ding zijnde ..financieringsregeling nieuwbouw 1946", welke ten doel heeft de particuliere bouwnijver heid aan den gang te helpen en zoo veel mogelijk te stimuleeren, is er van uitgegaan, dat met behulp van deze regeling in 1947 20.000 wonin gen zullen worden gebouwd. Het ligt In de bedoeling, ter tegemoetko ming in eventueele exploitatie-te korten, gedurende een aantal jaren jaarlijksche bijdragen toe te ken nen v.£iL>smiddeld 300 per jaar. Vocvï 1947 wordt gerekend op den bouv7 van 500 landarbeiderswo ningen tegen een gemiddelden prijs van 7000.— oiioiioiiouoiioiioiioiioiio Het bewijs van Duitschlands misdaden tegen de menschelijkheid en zijn oorlogs misdaden wordt overweldigend geacht. Deze misdaden kennen in de geschiedenis geen weerga. Ze waren koud en misdadig berekend en bevolen door de hoogste autoriteiten. Keitel de man van de gijzelaars. De gewoonte om gijzelaars te houden was een idee van Keitel, die sprak van „50 tot 100 menschenlevens in de bezette gebieden voor één Duitscher". Deze poli tiek heeft haar hoogtepunt bereikt in het uitmoorden van heele steden, zooals Li dice in Tsjecho-Slovakije en Oradour in Frankrijk. De concentratiekampen zijn er op berekend geweest heele bevolkings groepen uit te moorden. Ook is er het uit- hongeringssysteem, in verband waarmee Rosenberg op 20 Juni 1941 heeft ver klaard: „Wij zien geen enkele reden voor een verplichting onzerzijds om ook de Rus sische bevolking met de producten van haar eigen gebieden te voeden. Wij weten, dat het hier een harde noodzaak betreft, gespeend Van elk menschelijk gevoel!'' La ter werd nog een uitspraak van Sauckel geciteerd, die op 1 Maart 1944 over den slaven-arbeid had gezegd, dat nog geen 200.000 menschen vrijwillig waren geko men. De Arbeitsdienst is met de meest drastische methoden verwezenlijkt, o.a. door menschenjacht en het Verbranden van huizen. Tot slot werden eënige cijfers gegeven: Wat de uitmoordingspolitiek op de Sovjet- Unie betreft, heeft de commandant van het kamn Auschwitz verklaard, dat tus- schen 1 Mei 1940 en 1 December 1943 aldaar twee en een half millioen menschen zijn vermoord, terwijl nog een half mil lioen door ziekte en honger stierf. De Jo- Aanval op Nederland gebrandmerkt Het gerecht hééft den aanval op Nederland, België en Luxemburg tezamen met andere aanvallen van Duitschland gebrandmerkt als vol komen zonder rechtvaardiging. Het achtte bewezen, dat de Duitsche leiders de bezetting van de lage landen reeds overwogen in Augus tus 1938 toen de aanval op Tsjecho- Slowakije was vóórbereid en met de mogelijkheid van oorlog met Frankrijk en Engeland moest wor den rekening gehcmden. De tekst van het vonnis wijst er op, dat de Duitschers zich voor het geval van zulk een oorlog voordeel wilden verzekeren van luchtbases in deze landen. Op grond van Hit ler's eigen uitspraak van 22 Augus tus 1933 achtte het gerecht bewe zen, dat vrees voor schending van de neutraliteit der Lage Landen door Frankrijk en Engeland bij de Duitschers niet bestond. Na te hebben gewezen op de Duitsche verklaringen tot eerbied- ging der neutraliteit, herinnert het gerecht aan de als bewijs aangebo den bevelen van Keitel en Jodl, waaruit bleek, dat de %©nval eerst was vastgesteld op 10 November 1939 doch van tijd tot tijd werd uit gesteld tot Mei 1940. Als belangrijk bewijsstuk wordt in het vonnis Hitler's rede van 23 November 1939 geciteerd, waarin de aanval op de Lage Landen werd voorgesteld als noodzaak om den oorlog tegen Engeland en Frank rijk voort te zetten. Lr is, zoo stelde het gerecht vast. geen enkel bewijs geleverd voor de bewering, dat Nederland, België en Luxemburg werden bezet door Duitschers, omdat Frankrijk en En geland zulk een bezetting van plan waren. De Britsche en Fransche staven hadden wel is waar samen gewerkt voor het maken van zekere plannen voor militaire operaties in de Lage Landen, maar het doel de zer plannen was deze landen te ver- dedigen in geval van een Duitschen aanval. Het gerecht besluit dan als volgt: „De aanval werd uitgevoerd als ge volg van lar.g overwogen en voor bereide plannen en was duidelijk een handeling van agrr ;e. Het be sluit tot den aanval werd genomen op geen enkele andere overweging, dan de bevordering van de agres sieve politiek van Duitschland". denvervolging beschreef het Tribunaal als „de meest consequente en stelselmatige on- menschelijkheid op de grootste schaal". Verbleekt en verslagen. De beklaagden, die op 20 November van het vorig jaar hun „unschuldig" uitdagend door de microfoon hadden geroepen, zaten thans verbleekt en verslagen voorover ge bogen te luisteren door de koptelefoons, die ze krampachtig op de ooren drukten. Hess kreeg tijdens de behandeling van den slavenarbeid maagkramp en verliet de rechtszaal. Later keerde hij terug. Achter de tafel der rechters stonden de vier standaards der procesvoerende mo gendheden De sfeer was geladen tot het uiterste en de zwaarte van de aanklacht alleszins waardig. Hedenmorgen om 10 uur kwam het Tri bunaal weer bijeen. Rauter binnenkort voor Bijzonder Gerechtshof Generaal Rauter zal binnenkort voor het Bijz. Gerechtshof te 's-Gravenhage als oorlogsmisdadiger terechtstaan. Het onder zoek is beëindigd en het lijvige dossier af gesloten. Generaal Rauter bevindt zich in een cel in de cellen-barakken te Schevenin- gen. OROF SCHERMERHORN en Sjahrir hebben gisteren in tegenwoordigheid van lord a Külearn, "en eerste onderhoud gehad in de appartementen van lord Killearn in het Hotel des Indes. Het gesprek duurde vier uur en was de inleiding tot de her opening der forrneele onderhandelingen. Lord Killearn heeft bemiddeling aanvaard In een officieele verklaring wordt gezegd, dat bijzonderheden werden besproken be treffende de bijeenroeping der eerste for rneele vergadering, waarover lord Killearn op verzoek van beide partijen het voorzit terschap zal oeren. Lord Killearn is heden om 13 uur uit Ba tavia vertrokken. Hij zal Zaterdag 5 Octo ber naar Batavia terugkeeren. Hij heeft de uitnoodiging van de Neder landers en de Indonesiërs aanvaard, om de eerste plenaire bijeenkomst van de Neder - landsche en de Indonesische delegatie tegen Maandag 7 October bijeen te roepen. De leden der Commissie-Generaal als mede dr. v. Mook zullen vandaag naar Pangkalpinang vertrekken ter bijwoning van de aldaar te houden conferentie. ONTPLOFFING TE MAKASSAR. Vrijdagmiddag is te Makassar bij de Tel- lobrug in de buurt van het vliegveld Man- dai, een Japansch munitiedepot ontploft, ten gevolge waarvan één Indonesiër gedood en velen lichtgewond werden. Het bestuur heeft de verzorging van de talrijke dakloozen op zich genomen. De ontploffing werd veroorzaakt door het vlamvatten van een partij hout, tengevolge van vuilverbranding. GEVALLEN VOOR HET VADERLAND. De regeering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgeloopen week de na volgende verliezen zijn gerapporteerd Ge sneuveld of overleden tengevolge van oor logshandelingen: Kon. Landmacht: korp. J. H. Winkels, 2-13 R.I. uit Eijgelshoven, gesneuveld op 2i Sept. te Semarang, Kon. Ned.-Ind. le^er: Menad. korporaal Loing, Soend. fuselier Kanto, mil.-soldaat Rawung en de mil.-serg. L. Hellenberg, afkomstig uit Noordwijk, gesneuveld teil gevolge van extrem. actie op 16 Sept. r\E DARDANELLEN-KWESTIE is opnie officieele verklaring van het Sovjet' zaken, waarin gezegd wordt, dat de „Turk Sovjet-Unie de verdediging der zee-engten gendheden de mogelijkheid otneemt om ee garandeeren". Rusland en Amerika rinkelen met de sabel Indien Turkije, na verwerping der Sov jet-voorstellen, (inzake een gemeenschap pelijke verdediging van de Dardanellen) beginnen zou met het nemen van militai re maatregelen in samenwerking met mo gendheden, welke niet tot de mogendhe den der Zwarte Zee behooren, dan zou zulks vanzelfsprekend direct tegen de be langen van veiligheid in het gebied van deze zee indruischen. Deze bedekte bedreiging slaat op Ame rika, dat zich achter Turkije heeft ge schaard. De minister van Marine der Vereenigde Staten, Forrestal, heeft Maandag in een op zienbarende verklaring onomwonden me degedeeld, dat de Amerikaansche marine strijdkrachten in de Middellandsche Zee zich daar bevinden om te helpen bij de tenuitvoerlegging van de Amerikaansche politiek. Zij zullen nog eenigen tijfl daar blijven. De Amerikaansche regeering heeft in ver band met de rede van Forestal verklaard, dat zij Turkije volledigen steun zal ver- leenen bij den tegenstand, dien dit land Smuts 11 October in Staten-Generaal De minister-president van de Unie van Zuid-Afrika, veldmaarschalk Smuts, zal bij zijn tweedaagsch bezoek aan Nederland, door het parlement worden ontvangen, vermoedelijk op 11 October a.s. des voor middags 11 uur in de Ridderzaal. Het ligt in de bedoeling, dat de voorzitter der ver eenigde vergadering der Staten-Generaal, prof. mr. R. Kranenburg, een begroctings- rede zal uitspreken, waarop veldmaar schalk Smuts zal antwoorden. Des middags te 3 uur zal de heer Smuts aanwezig zijn in een openbare bijeen komst der Kon. Ned. Academie van We tenschappen te Leiden, waar de president der academie, prof. mr. E. M. Meyers, den hoogen gast zal begroeten. De veldmaar schalk zal hierna een rede uitspreken. Veldmaarschalk Smuts zal op 9 October in den loop van den morgen hier te lande aankome en bij H.M. de Koningin ten pa- leize Soestdijk het noenmaal gebruiken. In den middag zri de Zuidafrikaansche le gatie in het kasteel Oud-Wassenaar, al waar de veldmaarschalk zal logeeren, een cocktailparty aanbieden. Op Donderdag 10 October bezoekt de veldmaarschalk het eiland Walcheren, van waaruit zijn voor vaderen in 1692 d" groote reis naar hun nieuwe vaderland Zuid-Afrika hebben aanvaard. Te Goes zal dien dag het noen maal worden gebruikt. Des avonds biedt de regeering in Den Haag den veldmaar schalk een diner aan. Zaterdag 12 October vertrekt de hooge gast naar Brussel. Prins-Bernhard ontvangt Grootkruis legioen van eer Gisterochtend vond in het Hotel des In valides te Parijs de eerste der plechtighe den, die ter gelegenheid van he^ bezoek van Prins Bernhard aan Frankrijk zijn gear rangeerd, plaats. De Eerehof was in gala- En een talrijk publiek had zich achter de balustrades op gesteld. Om elf uur precies arriveerde Prins Bernhard, gekleed in de uniform van in specteur-generaal van de Nederlandsche landmacht. Nadat generaal Rodes den Prins ontvan gen had, groette deze de vlag van de garde en inspecteerde, nadat de volksliederen ge speeld waren, de in den Hof opgestelde troepen. Minister Michelet las in het midden van den Hof de oorkonde van de benoeming voor, waarna hij Prins Bernhard met het lint van het grootkruis van het legioen van eer decoreerde. Terwijl de minister den Prins decoreerde en omheusde richtten de vele fotografen een waar spervuur" van camera's op dit tafreel. Nadien las de minister een tweede oor konde voor, waarbij aan Prins Bernhard der Nederlanden het oorlogskruis met de palmtakken wordt toegekend. Na afloop van deze plechtigheden ging de Prins naar de Are de Triomiphe, waar hij eerbewijzen bracht bij het graf van den onbekenden soldaat. Een bouquet roode, witte en blauwe dahlia's werden door hem bij het monument gelegd. Vervolgens ging de Prins en zijn gezelschap naar de „Quai d'Orsay", waar minister-president Bidault een noenmaal aanbood. uw in een acuut stadium gekomen door een Russische departement van buitenlandschc sche weigering om gezamenlijk met de te ondernemen, aan de Zwarte-Zee-mo- n behoorlijke veiligheid van dit gebied te biedt aan de Russische cischen met betrek king tot de Dardanellen. Er heerscht thans een groote spanning in Turkije. Maandag wei-d uitgebreide Russische activiteit geconstateerd langs de Turksche grenzen. Het Turksche blad Tasvir weet te melden, dat alle Russen boven de 60 jaar zijn geëvacueerd uit een vijf km. bree- de zóne. waar militaire versterkingen wor den aangelegd. Schijnwerpers cn luchtdoel geschut zouden in grooten getale langs de grens zijn opgesteld en er worden ma noeuvres gehouden, zoodat het gebulder der kanonnen aan de Turksche zijde hoor baar is. Volgens het blad zouden Sovjet vliegtuigen over de grens patrouilleeren. DE TOESTAND IN PERZIë. Een sleutelpositie nabij Sjiraz, n.l. Band Amir, is door de Kasjkai veroverd. Aan gaande Boesjire, bij dc Perzische Golf, is geen verder nieuws bekend. Volgens de bladen te Teheran hebben in geheel Zuid-Perzië kleine schermutse lingen plaats en hebben de regeeringstroe- pen de situatie weer geheel in bedwang. DE KONINGSKWESTIE IN BELGIë. Tijdens het statutair congres der Belgische socialistische partij verklaarde Max Buset, dat de koningskwestie niet meer om Leo pold III gaat Het is thans de opvolgings kwestie, voor zoover België zijn monarchis tische tradities wil handhaven. VERKLARING PALESTIJNSCHE REGEERING INZAKE NIET- MEDEWERKING. De regeering van Palestina heeft gisteren geantwoord op de beslissing van de Vaad Leoemi (Joodsche Nationale Raad) inzake niet-samenwerking met de regeering, ten gevolge waarvan de Joden uit regeerings- lichamen en -commissies zullen treden. In een verklaring zegt de regeering, dat er „groote gevaren" kunnen voortvloeien uit de door de Vaad Leoemi aangenomen houding. Het aanmoedigen tot ongrondwet tige en onwettige handelingen kan niet ten goede komen aan het vervulen van de ge-1 rechtvaardigde eischen van de Joodsche ge meenschap, doch zal die elementen aan moedigen, die door misdaden cn andere on wettige handelingen zulk een vervulling in den weg staan. BINNENLAND. Pater Alp. Verheggen, Redemptorist, directeur van het secretariaat van dc Su- rinaamsche Missie te Rotterdam, is be noemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. De Commissaris der Koningin in dc provincie Utrecht, jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch ridder van Rosenthal, heeft per 1 November a.s. ontajfig gevraagd. Zes officieren van de K. M. hebben een Engelsche onderscheiding ontvangen. Lady Baden Powell, dc chief guide is voor een inspectiebeziek in Nederland, waar zij verschillende afd. van het Ned. Padvindersgilde bezoekt. De cultureele vcrecniging „Neder land-Oostenrijk" is te Utrecht opgericht. In het bestuur zitten prof. dr. J. A. J. Bar ge, prof. ir. Granpré Molière, mr. A. J. J. IJsselmuiden, dr. B. Knipping, prof. dr. W. Kosch, ir. C. H. J. Maliepaard, ir. W. baron van Slingeland, prof. ir. L. C. Wencke bach, oud-minister mr. J. A. de Wilde en dr. Jos. Weijden. De suiker zal niet goedkooper worden tengevolge van de verlaagde accijns, zoo als verwacht werd. De subsidie uit het landbouw crisisfonds vervalt. Een lading van 5000 bossen bananen is voor Nederland aangekomen. Het is niet veel! 500 ton bloembollen zullen dit jaar nog door Engeland worden afgenomen bo- van het reeds uitgevoerde contingent. „De politieke verdachte en zijn raads man". Dit is de titel van het radiopraatje, dat Woensdagavond 7 uur voor Hilversum II te beluisteren is. Mr. J. D. van der Berg, de spreker, is verbonden aan het directo raat voor de bijzondere rechtspleging. H. C. v. Maasdijk, voormalig burge meester van den Haag, was veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf. De Raad van Cassatie heeft dit vonnis in hooger be roep bekrachtigd. WEERSVERWACHTING 00000 g Aanvankelijk op vele plaatsen mist g g of laag hangende wolkenbanken. Mor- o g gen overdag bij iets toenemenden o o wind tusschen Oost en Zuid op meer- o g dere plaatsen doorbrekende zon en tij- delijk stijging van temperatuur. oononnnoonnnnnnononnonnonnnno'innnnnnono Het Engelsche pas sagiersschip „Quecn Mary" maakte de reis van Halifax naar Southampton in den recordtijd van drie dagen, 15 min. en 48 sec. De afstand van 2531 mijl werd af gelegd met een ge middelde snelheid van 28,83 knoopen De „Queen Mary" bij aankomst in de ha ven Southampton. Op den achtergrond 't zusterschip „Queen Elizabeth".

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1