BINNENLAND BUITENLAND OP KORTE GOLF Priester ontsnapte uit hei Siberië OFFIC. BONNENLIJST Smokkelaars gearresteerd INTERNATIONALE SMOKKELBENDE ONSCHADELIJK GEMAAKT. De Britsche grenscontrole-afdeeling deelt mede, dat een internationale smokkelben de, die op groote schaal over de Nederland sche, Belgische, Deensche en Duitsche grens smokkelde, door een actie van gecombi neerde grenscontrolediensten onschadelijk is gemaakt. Talrijke personen zijn gearres teerd. De smokkelbende, die bestond uit tientallen mannen en vrouwen van alle Europeesche nationaliteiten en door Neder landers werd geleid, was buitengewoon goed georganiseerd met een netwerk van verbindingen en geheime wegen over drie grenzen naar en uit Duitschland, over wel ke zij zwarte goederen ter waarde van mil- lioenen guldens smokkelden. De bende maakte gebruik van auto's die met hun la dingen over de velden konden rijden, waar door de weg-patrouilles aan de grens wer den misleid. De arrestatie leiders is mogelijk gemaakt door middel van onder schepte brieven en mededeelingen van eenige gearresteerde smokkelaars. Een grensbeambte heeft medegedeeld, dat in de afgeloopen maand aan de grenzen ongeveer duizend arrestaties zijn verricht. Verscheidene kleine benden zijn reeds on schadelijk gemaakt, maar men weet, dat andere nog opereeren. Aken het knoop punt van de Nederlandsche. Belgische en Duitsche grens, was het voornaamste „ka naal" der smokkelaars en Dusseldorf was eer. der distributiecentra. DEVIEZENZWENDEL AAN HET LICHT GEBRACHT. De Douane-recherchedienst te Amster dam, aldus „Trouw", heeft een grooten, zeer geraffineerden deviezenzwendel aan het licht gebracht, waardoor ons land voor gfoote sommen er is sprake van eenige tonnen werd benadeeld. De bedrijven van dezen zwendel op groo te schaal zijn een aantal in Amsterdamsche handels- en beurskringen bekende perso nen, die intusschen allen zijn gearresteerd en in het Huis van Bewaring zijn opgeslo ten. De heeren werkten samen met een dergelijk complot in Zwitserland en wisten zoodoende de Nederlandsche deviezenbepa- lingen op listige wijze te ontduiken en groo te winsten te maken. Bij één der daders heeft de Douane-recherchedienst een be drag van circa honderdduizend gulden in beslag kunnen nemen. ONDERSCHEIDING VOOR H.M. DE KONINGIN. Vrijdag 27 Sept. zal de gezant te Londen van het onafhankelijk koninkrijk Nepal in den Himalaya per speciaal vliegtuig op Schiphol arriveeren. De gezant, generaal Sjinghasjoemsjere Jong Bahadoer Rana, zal als ambassadeur in bijzonder missie op Zaterdag 28 September a.s. door H.M. Koningin Wilhelmina ontvangen worden. De ambassadeur zal aan H.M. de versier selen van de hoogste orde van het konink rijk Nepal overhandigen. SUBSIDIES VOOR CULTUREELE DOELEINDEN. Een eigen Muziekuitgeverij. In de Rijksbegrooting 1947 heeft de Re geering aangekondigd de voorbereiding van een Centraal Bureau voor het Muziekre pertoire, hetwelk de verbreiding van de Ned. muziek ter hand zal nemen. Dit Centr. Bureau zal in de eerste jaren een Rijkssub sidie noodig hebben van naar schatting 50.000. Langs dezen weg kan in ons land een muziekuitgeverij ontstaan, die groote exportmogelijkheden bezit. Als nieuwe post is een Rijkssubsidie van 5000 toegezegd voor het Toonkunst-conser vatorium te Utrecht, terwijl tevens een be drag wordt uitgetrokken voor de vervaardi ging van uit kunstzinnig en cultureel oog punt waardevolle films. Voor de Ned. Jeugdherbergcentrale is uit getrokken 30.000. Het ligt in de bedoeling, subsidie te verleenen aan instellingen op confessioneelen grondslag op het gebied der volksopvoeding. HULP AAN MOBILISATIE SLACHTOFFERS. Dezer dagen is een Kon. besluit ver schenen (Staatsblad G 232), waarbij over 3D45 een uitkeering ineens wordt toege kend aan de z.g. mobilisatie slachtoffers, die over dat jaar aanspraak hadden op een wettelijke uitkeering. Deze uitkeering ineens is vastgesteld op 25 procent van het in 1945 genoten be drag. GENERAAL SMUTS NAAR NEDERLAND Generaal Smuts, minister-president van de Unie van Zuid-Afrika zal van 9 tot 12 October een bezoek aan ons land bren gen. Op Woensdag 9 October zal H.M. de Koningin hem ten paleize Het Loo ont vangen. Op Donderdag 10 October brengt generaal Smuts een bezoek aan Zeeland. Hij zal ons land Zaterdag 12 Oct. per vliegtuig verlaten. STRAKS GROENTE-EXPORT NAAR TSJECHO-SLOWAKIJE? Te Praag werden besprekingen gevoerd. Naar de Nieuwe Ledische Crt. verneemt zijn de heeren J. Barendse uit Poeldijk en W. Niemöller uit Den Haag, voorzitter en secretaris van het Centr. Bureau van Vei lingen in Nederland, van een 9-daagsch bezoek aan Praag teruggekeerd, waar zij dc Ned. tuinbouwuitzending op de Praag- sche Jaarbeurs hebben georganiseerd en besprekingen hebben gevoerd over den groenten-export. Verwacht wordt dat a.s. voorjaar een belangrijke Ned. groenten- export naar Tsjecho-Slowakije zal tot stand komen. GEDtSTILLEER®. Volgens het Rijksbureau voor voedsel voorziening in oorlogstijd, sectie spiritus, te Delft, bestaat het voornemen in 1947 ter beschikking te stellen: 100.000 hl. a 50 pet. voor consumptie, opbrengst 27-500.000; 6000 hl. a 50 pet. voor reukwaters, op brengst 2.500.000, zoodat voor 1947 wordt geraamd 30.000.000. In het eerste halve jaar van 1946 werd 14.600.000 ontvangen. De commissie-gene raal in Indonesië. Na aankomst op het vliegveld Kemajoran te Batavia werden de leden op het pa leis Rijswijk ontvan gen. V.l.n r. de hee ren van Poll, de Boer, van Mook en Schermerhorn. Dinsdag uitspraak te Neurenberg Het staat thans vast, dat het Internatoi- naal Tribunaal voor oorlogsmisdadigers te Neurenberg Maandag 20 September om 10 uur des morgens bijeen zal komen om uit spraak te doen. De eerste dag zal gewijd zijn aan een resumé van de heele zaak. Dinsdag zal het vonnis worden uitgespro ken over de zeven nazi-organisaties en de 21 beschuldigden in de getuigenbank, be nevens Martin Pormann, wiens zaak bij verstek is behandeld. Constantin Tsaldaris, de Grieksche pre mier, heeft op een plein in Saloniki een groote menigte toegesproken. Hij zeide, dat Griekenland het slachtoffer wds van een intensieve zenuwenoorlog en dat de aan vallen van gewapende benden worden ge organiseerd door hen, die toegang tot de Aigeïsche Zee wenschen te verkrijgen. Als het een binnehLandsche aangelegenheid van Griekenland zou zijn, aldus spreker, zou deze reeds lang zijn geregeld In den Vei ligheidsraad heeft men opnieuw kunnen voorkomen, dat de sluier van het myste rie zou worden opgelicht door middel van een internationaal onderzoek. Het wapen van het veto heeft zijn werk gedaan, al dus Tsaldaris. Een hooge officier van den Griekschen generalen staf heeft te Athene verklaard, dat drie bataillons van het tweede leger korps in operaties tegen „een gewapende, in de bergen ten Westen van Deskati (West-Macedoni) geïsoleerde, bende" ge wikkeld zijn. PERZISCHE STAM IN OPSTAND. Ongeveer 170 vrachtauto's, alsmede tanks en vliegtuigen zijn met Perzische regee- ringstroepen uit Teheran vertrokken naar Sjix-az, een stad in Zuid-Perzië, waarop door de stam der Kaskais in het afgeloo pen weekend een overval is gedaan. De Kaskais zijn goed bewapend met geweren, automatische wapenen en anti-tankgeschüt. Tezamen met leden van andere stammen uit de omliggende gebieden zouden zij on geveer twintigduizend man sterk zijn. De leden van de linksche Toedeh-partij zou den in paniek uit Sjiraz gevlucht zijn. In Teheran- blijft men kalm. In regee- ringskringen is men er van overtuigd, dat Ghavamedes Soeitaneh, de minis ér-presi dent van Perzië, den toestand wel mees ter zal blijven. Een bijzondere correspondent van Reu tel schrijft: „Volgens Duitsche krijgsgevan genen, die uit de Sowjet-Unie iii Duitsch land teruggekeerd zijn, zouden in het ge bied achter het Oeral-gebergte grootsche dingen geschieden, waarover de wereld weinig verneemt. Deze krijgsgevangenen vertellen merkwaardige vei'halen over in dustrieën, die naar zij beweren, met Duit sche machinerieën zijn uitgerust en door Duitschers en andere gevangenen opge bouwd. Ook zou het gebied als een verban ningsoord voor politieke verdachten, die door de Sowjet-Russen opnieuw opgevoed worden, worden gebruikt. Volgens Duit sche krijgsgevangenen, die in kampen in de buurt van Swerdlowsk gezeten hebben, was het leven aldaar best om uit te hou den, het werk niet al te zwaar en het sterf tecijfer practisch normaal. Alle gevange> nen, Russische zoowel als andere, aldus de Duitsche krijgsgevangenen, werken aan den bouw van enoi-me industrieën, die het ge- heele gebied bestrijken. Duitsche machine rieën uit de Russische zone zouden in zoo'n snel tempo aangevoerd worden, dat zelfs de ontzaglijke legers ai-beiders het niet kun nen bijhouden. DE FRANSCHE GRONDWET. Na een bijeenkomst van de vooi-zitters der fracties van de Fransche constitueeren- de vergadering is medegedeeld, dat inzake het grondwetsontwerp een basis voor over eenkomst is bereikt ten aanzien van drie der vier strijdpunten, namelijk over de kwesties van de verkiezing van den presi dent der republiek, de benoeming van den voorzitter van den ministerraad door den president der republiek en de samenstel ling van een overgattgs-regeering. In de gisteren gehouden bijeenkomst van den Veiligheidsraad wérd het Russische vooi'stel om een onderzoek in te stellen naar vreemde strijdkrachten in niet-vijan- delijke landen (door Engeland louter „pi"o- paganda" genoemd) verworpen met 7 tegen 2 stemmen. Slechts dé Sovjet-Unie en Po len stemden vooh Frankrijk en Egypte onthielden zich van stemming. Koning Christiaan van Denemarken heeft het parlement van de Far-Oer ont bonden naar aanleiding van het feit, dat dit parlement zich ten gunste van autono mie heeft uitgesproken. Binnen enkele dagen zal een Deensche delegatie naar de Far-Oer vertrekken. HEVIG' "N TE BOESJIR. Berichten u.. ^ocojïr aan de Perzische Golf maken melding van hevige gevechten in die stad tusschen stammen uit het kust gebied en troepen van de Perzische regee ring. Er zou om ie'der huis worden gevoch ten. Bepaalde deelën Van de stad en de ha ven zouden verschillende malen van bezet ter zijn verwisseld. Vier medewerkers van Ghavam es Soeltaneh, den Perzischen pre mier, zijn uit Teheran naar Sjiras vertrok ken om te onderhandelen met de leiders van den opstandigen Kaskai-stam. De Palestijnsche Zionistische Raad heeft besloten „onder de huidige omstandighe den" zich tegen het bijwonen van de Lon- densche conferentie uit te spreken. De Raad zal echter zijn pogingen voort zetten tot het scheppen van zoodanige voor waarden, dat het bijwonen van de confe rentie mogelijk zou worden. Twee honderd slachtoffers. Te Bangansiapiapi aan Sumatra's Oost kust zijn volgens de berichtèn tweehon derd Chineezen gedood. Aneta verneemt van bevoegde zijde, dat in dit visschers- dorp, dat aan de mond van de rivier de Rokan ligt, onlangs onlusten zijn ontstaan, nadat de Chineezen hadden geweigerd hun wapens aan de Indonesiërs uit te leveren. Slechts eenigen zijn er in geslaagd naar Singapore te ontkomen. Verdere bijzonder heden zijn nog niet beeknd. Bangansiapiapi is na Bergen, in Noorwe gen, het grootste visschersdorp ter wereld. Ongeveer 15000 Chineezen leven er uitslui tend van den handel in visch, welke niet alleen met de steden op Sumatra, doch ook met Java en Singapore gedreven wordt. BINNENLAND. Voor de vliegtuigbouw heeft de regee ring een subsidie in het vooruitzicht ge steld. Opgericht is een „Ned. Instituut voor vliegtuigontwikkeling". De Philipsfabrieken te Eindhoven zijn voornemens om in Zuid-Afrika een gloei lampenfabriek te bouwen. Oprichting van dag-ambachtsscholen ligt in het voornemen van den minister van onderwijs, in verband met gebrek aan ge schoolde werklieden en onderlegde vaklie den. Er zullen twintig nieuwe scholen ko men verdeeld over de verschillende provin cies. De minister van Justitie mr. J. H. van Maarseveen, zal Maandag en Dinsdag de zittingen van het internationaal tribunaal te Neurenberg bijwonen. Tot directeur van het Mauritshuis en van het Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie te Den Haag is m.i.v. 1 Jan. 1947 benoemd dr. A. B. de Vries, voorheen assistent bij de schilderijenafd. van het Rijksmuseum te Amsterdam. De Stichting Amsterdamsch-Rotte- damsch Tooneelgezelschap heeft ter op voering aangenomen het stuk „Ik zoek Christenen" van prof. dr. N. A. Donker sloot. De première zal nog dit seizoen plaats vinden. Twee of meer studiebeurzen zijn ter beschikking gesteld voor studie aan een onzer universiteiten aan Tsjecho-Slowa ken. De in- en uitvoer in Augustus was zoo, dat tegen 206 millioen invoer slechts 60 millioen uitvoer stond! Het Verlies der kas Ned. Hoogovens te IJmuiden bedraagt over 19451946 reeds Z]/2 millioen gulden. Voor de Tweede-Kamerleden wordt blijkens de begrooting de schadeloosstel ling van 4500 op 5000 gld. gebracht. Eén Katholieke artisten-organisatie, musici en artisten is dezer dagen te Utrecht opgericht. Adres is: Oudewaard 12, Utrecht. Pasfoto's mogen met ingang van 1 Oct niet meer kosten dan 0.75 per 3 stuks, te vefhoogen met 0.25 voor de volgende 3 stuks. Bij een auto-ongeluk, tengevolge van een defect aan de stuurinrichting te Gen- dringen is een persoon gedood en een ander zwaar gewond. BUITENLAND. Sir William Tritton, die in 1917 in den adelstand werd verheven wegens zijn uit vinding van de tank, is gisteren op 71-jari gen leeftijd overleden. De tanks werden voor het eerst gebruikt in den slag aan de Somme in September 1916. Te Alba in de Italiaansche provincie Piemont hebben 3.000 boeren een aanval gedaan op dë gevangenis, waar collega's op gesloten zaten, die niet voldaan hadden aan hun graanleveringsplicht. Tanks moesten et aan te pas komen. Het Ned. schip „Bantam", dat in 1943 onvrijwillig zonk bij een Japansch bombar dement ter hoogte van Nieuw Guinea en later werd gelicht, is thans vrijwillig naar den kelder gegaan, met een lading mostérd- en phosgeengas, dat vernietigd moest wor den. In Griekenland heeft een bende van 1500 man de stad Descater bezet. Politie- troepen sloeg de bende uiteen; 60 dooden. De graanoogst in de Oostelijke gebie den van Sovjet-Rusland en den Oeral heeft een uiterst onbevredigend verloop, aldus de Izwestia. Volgens het Tsjecho-SIowaaksche blad „Pravo Lidü" vluchten dë Joden in drom men uit Hongarije naar Tsjecho-Slowakije. Een Dakota-vliegtuig van de R.A.F. op weg naar Saigoen is in China tegenover het eiland Hongkong tegen een heuvel te plet ter gevlogen. Negentien dooden. Een nieüwe zeeliedenstaking dreigt in Amerika. De Vereeniging van scheepsma- chinisten heeft tot staking besloten op 30 Sept. a.s. wanneer hun arbeidscontract texi einde loopt. Een aantal Sovjet-functionarissen heeft ontslag gekregen wegens „misbruik van hun officieele positie en het stelen van eigendommen van 'collectieve boerderijen". In Bulgarije werden 2462 gevangenen waaronder 1622 politieke delinquenten in vrijheid gesteld. Het telefoonpersoneel in Italië gaat vandaag in staking wegens het uitblijven van loonsverhooging. In België doen geruchten de ronde aangaande een verloving van prins-regent Karei met miss Mary Churchill. ff ET BEGON IN OHIO, AMERIKA. Een Ier uit Dublin, Patrick O'Malley vertrok jaren geleden naar Amerika en vestigde zich als dokter in Ohio. Kort daarop besloot hij voor priester te gaan studeeren; hij werd gewijd en werkte samen met nog enkele anderen aan de oprichting van een af- deeling medische missie in China in Aziatisch Rusland. Op het Bureau van De Leidsche Courant ligt ter inzage de passagierslijst van het mo torschip „Kota Baroe". Toen werd er een oproep ge richt tot de priesters om werk zaam te zijn in de steden en de meest afgelegen plaatsen van Rusland, en onmiddellijk bood Father O'Malley zich aan om daarheen te gaan. Hij studeerde de Slavische talen, droeg de H. Mis op in de Slavisch Byzantijnsche ritus en vertrok met 20 priesters naar Rusland om als arts daar werk zaam te zijn en onder de dek mantel van dit beroep zijn apos tolaat uit te oefenen. De verrader. Gedurende achttien jaren werkte Father O'Malley als dokter onder de Russen. Hij stond duizenden stervenden christenen bij, die anders, door de zegeningen van het moder ne heidendom, zonder eenigen kerkelijken troost en bijstand hadden moeten sterven. Het was eiken keer weer op nieuw een gevaarlijke onder neming. „In vergelijking met de Russen, zijn de Japanneezen werkelijk nog heeren", consta teerde Father O'Malley. Op zekeren dag werd hij ge roepen bij een jongen Rus, wiens arm verbrijzeld was door vijandelijke kogels. Hij ampu teerde de arm en besteedde alle mogelijke zorg aan den jongen soldaat. Toen dezè zoo ver hersteld was dat hij het zie kenhuis kon verlaten, vroeg hij aan een der verpleegsters of zij misschien ergens eën priester De lijdensweg. Herhaalde malen werd hij onder stokslagen gedwongen te vertellen „waar een katholiek bisschop en 18 andere priesters" zich bevonden. Father O'Malley kon slechts antwooorden, dat men, voor eigen veiligheid van den een niet wist waar de an der zich bevond. Hij werd met bajonetsteken „bewerkt", waarvan de lidtee- kenen over geheel zijn lichaam zichtbaar zijn. Tegelijk met Father O'Malley werden verschillende andere priesters en zusters gemarteld en gedood in de hel van Siberië. MISSIEWERK IN RUSLAND wist. want hij wilde zoo graag biechten. De verpleegster vroeg of hij een Russisch-OrtHodöx, dan wel een katholiek was. De jóngen, voelend dat hij misschien een grooter slag kon slaan, ant woordde: „katholiek". „Dan is het gemakkelijk", ant woordde de zuster, „dan kun je by den dokter biechten!" Dienzelfden nacht werd Fa ther O'Malley gearresteerd en zonder vorm van proces naaf Siberië gezonden waar hij zes jaar moest werken in een con centratiekamp aan het Baikal- meer. Twee jonge Poolsche zusters werdén opgehangen midden in het kamp en hun lichamen mochten niet afgenomen wor den, totdat deze uit elkaar vie len. Christenen van allerlei rich ting, ook Lutheranen, bevolk ten de kampen waar iedereen met volle aandacht de eenige krant las, die in het kamp rondging: de Pravda. (Pravda beteekent: waarheid). Father O'Malley vertelde, dat deze krant werkelijk van a tot z ge lezen werd omdat ze zóó vol leugens en onwaarheden zat, dat men, door precies het te genovergestelde te lezen van wat er stond, meestal héél dicht bij de waarheid en de wé zenlijke feiten kwam. Voorzichtigheidshalve is de wijze waarop deze priester aan de hel van Siberië wist te ont snappen, niet gepubliceerd. Hij is met twee jonge Polen ont vlucht, kwam in Amerika en is vandaar naar Ierland vertrok ken. Father O'Malley is een oud man géworden, maar hij is vol vuur en voortvarend om weer zoo spoedig mogelijk terug te gaan naar Rusland. Hij zegt eenvoudig:' „Het is mijn roe ping, dus: ik ga!" Over het land zelf zegt hij: „De menschen worden gere geerd door een brutale, heiden- sche minderheid die hen met allerlei despotische en terroris- tische maatregelen in bedwang houdt. Christenen worden vervolgd, en heel het Russische volk lijdt aan een nationaal minderwaar digheidscomplex. Dankbaarheid. Laten de geallieerden nooit verwachten dat Rusland nog eens erkentelijk zal zijn voor de hulp die de gealliëerden hen geboden hebben. Alles wat het land binnenkwam aan machine- riën, wapenen enz. en voor zien was van Amerikaansche of Engelsche merken, werd nage zien, overgeschilderd en be plakt met Russische namen Voor de eerste helft vai^ de 11e periode 1946 (29 Sept. tan. 12 Oct). BONKAARTEN KA, KB, KC 610- 587 t.m. 591 brood 800 gram brood 592 brood 400 gram brood 595 boter enz. 250 gram boter 596 boter enz. 250 gr. margarine oï 200 gr. vet 606 suiker 750 gr. suiker of boter hamstrooisel of 1500 gram jam, stroop enz. 607 algemeen 500 gr. suiker of boter hamstrooisel of 1000 gram jam, stroop enz. 597 algemeen 200 gram kaas (waar van 100 gram korst- looze kaas). 598 algemeen 100 gram bloem 599 algemeen 200 gram koffie B 23 reserve 1600 gram brood C 23 reserve 800 gram brood B 24 reserve 100 gram kaas (waar van 50 gram korst- loozé kaas). BONKAARTEN LA, LB, LC 610. 530 vleesch100 gram vleesch 531 vleesch400 gram vleesch A 07 melk4 liter melk B 07, C 07 melk 7 liter melk BONKAARTEN KD, KE, KC 610. 087, 088 broods 800 giram brood 095 boter enz. 250 gram boter 096 boter enz. 125 gr. margarine of 100 gr. vet 106 suiker 500 gr. suiker of boter hamstrooisel of 1000 gram jam, stroop, enz. 107, 108 algemeen 250 gr. suiker of boter hamstrooisel of 500 gr jam, stroop, enz. 097 algemeen 100 gram kaas (waar van 50 gr. korstlooze kaas) D 23 reserve 800 gram brood E 23 reserve 250 gram rijst, kinder meel of kinderbisc. D 24 reserve 100 gram bloem E 24 reserve 300 gram bloem BONKAARTEN LD, LE 619 029, 030 vleesch 100 gram vleesch D 07, E 07 melk 12 liter melk TABAKSKAARTEN, ENZ. X 492 rantsoenen tabaksart. V 50 200 gr. chocolade en/oi suikerwerken T 492 rantsoenen tabaksart. X 50 100 gr. chocolade en/of suikerwerken. Bovenstaande bonnen zijn geldig gedu rende een periode van 14 dagen, dei-halve t.m. Zaterdag 12 October a.s. Voor de week van 6 t.m- 12 October zul len nog bonnen worden aangewezen voor tabak. Voor suiker wordt boven het normale rantsoen van 750 resp. 500 gram wederom een extra-rantsoen van 500 gram beschik baar gesteld. In totaal heeft men nu 1 kg. suiker extra ontvangen. Deze week is wederom 100 gram vleesch extra beschikbaar, zoodat men in totaal 500 gram per veertien dagen ontvangt. Op de bonnen voor kaas wordt voor de helft korstlooze kaas afgeleverd. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 27 September a.s. worden ge bruikt, met uitzondering van de bonnen voor vleesch en melk, waarop eerst met ingang van Maandag 30 Septemlber a.s. mag worden gekocht. OP 7 OCTOBER KOFFIE. Het Centraal Distributiekantoor deelt ons mede, dat de koffie op bon 599 eerst in de week van 6 t.m. 12 October afgele verd kan worden. Dit houdt verband met de omstandigheid, dat deze bon volgens het oorspronkelijk plan eerst op 4 October zou worden bekend gemaakt. Aangezien evenwel in de genoemde week slechts bon nen voor een zeer gering aantal artikelen bekend gemaakt zouden moeten worden, zijn ditmaal alle bonnen op 26 September in de bonnenlijst opgenomen, behalve die voor tabak. KARNEMELK EN MAGERE MELK- YOGHURT WEER OP DEN BON. Met ingang van 29 September zullen karnemelk en magere melk-yoghurt niet meer bonloos verkrijgbaar zijn, zooals in de zomermaanden het geval was. doch dan weer uitsluitend ten goede komen aan zieken en zuigelingen, die ze op voor schrift van hun huisarts noodig hebben. De bonnen voor gestandaardiseerde melk van den betrokkene moeten daartoe inge leverd worden. Daarvoor -zal men karne melk ontvangen tot elke voorgeschreven hoeveelheid. Ook zal het mogelijk zijn in plaats van karnemelk magere melk-yog hurt te verkrijgen. ZUINIG MET ZEEP. In October wordt een rantsoen zachte zeèp verstrekt. Het verdient aanbeve ling zuinigheid te betrachten, aangezien dé aanvoer van grondstoffen uit het bui tenland (oliën en vetten), zeer traag en ongeregeld verloopt. INLEVERING VAN EIEREN. Teneinde een regelmatige voorziening met eieren in de naaste toekomst te waar borgen, is elke pluimveehouder verplicht, in het tijdvak van 1 September 1946 tot 1 Januari 1947 alle leverbare eieren, welke hij van zijn kippen en/of eenden raapt, bij een erkenden verzamelaar in te leveren. Hieronder vallen niet de -eieren, bestemd voor eigen gezinsverbruik. Voorts is in dit besluit de bepaling opge nomen, dat pluimveehoudei-s, die daartoe van het bedrijfschap vergunning hebben gekregen, broedeieren mogen leveren aan kuikenbroeders. GYMNASTIEKSCHOENEN VOOR SCHOLEN EN VEREENIGINGEN. De directie van den Rijksdienst voor de lichamelijke opvoeding en de sport deelt mede, dat op grond- van gepleegd overleg met het ministerie van economische zaken en het Rijksbui'eau voor huiden en leder met ingang van heden gymnastiekschoenen voor scholen en vereenigingen voor zoover de voorraad strekt vrij in den handel ver krijgbaar zullen zijn, aangezien het niet mogelijk is gebleken de bestaande distri butieregeling, welke voor de fabrikanten bepaalde moeilijkheden met zich brengt, te handhaven. Aan scholen en vereenigin gen, welke bereids him aanvrage bij den Rijksdienst voor de lichamelijke opvoe ding en de sport hebben ingezonden er. geen toewijzing hebben ontvangen, zal een schrijven worden toegezonden, op vertoon waarvan door de kleinhandelaren in gym nastiekschoenen voorrang zal worden ver leend.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2