9eCcicLche6ou^cmt OP KORTE GOLF Stalin gelooft niet in oorlogsgevaar De Vebo-tentoonstellingheden geopend Stadsgehoorzaal omgetooverd tot sprookjespaleis WOENSDAG 25 SEPT. 1946 Bureaux: Papengracht 32. Leiden Giro 103003. Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen f 0.26 per week, ƒ1.10 p. mnd, ƒ3.25 p. kwartaal. Franco p. post ƒ4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 36e JAARGANG No. 10894 Hoofdred.: Rector H. SONDAAL en TH. WILMER. Directie: G. G. VAN ELBURG. Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent p. m.m. Bij contract belangrijke korting. De vredeswil van het volk A MSTER1DAM heeft gisteren mogen on- dervinden, welke wegen een commu nistische minderheidi kan opgaan, om te trachten haar wil op te leggen aan de meerderheid. De 24-uurstaking is een zij 't dan ook nog gematigde! uiting geweest van wat bedoelde minderheid verstaat onder: de mocratie. Wij hebben nu in Nederland een grond wettelijk benoemde regeering en een de mocratisch gekozen volksvertegenwoordi ging, wij hebben vrijheid van spreken en van pers. In tegenstelling met wat wij hebben ondervonden in de achter ons lig gende jaren kan nü het volk in zijn ge heel meespreken. En nü nog wil men een deel van het volk dringen, om door terro ristisch optreden den wil van een commu nistische minderheid door te drijven, te doen triumpheeren. Ih ons vaderland moet 'de vrijheid heer- schen, de ware vrijheid. Maar daarmede is vierkant in strijd een optreden, zooals gisteren Amsterdam heeft te zien gegeven! Dat kan daarom niet worden geduld'. Nu gaat het, zooals gezegd, tegen het Indonesisch beleid van de regeering, dat gevoerd moet worden naar den wensch der communisten. Morgen weer tegen een ander deel in het regeeringsbeleid. Zoo ko men wij in al de ellende van de stakings- ontwriohtingen en de stakingsterreur. Wie in werkelijkheid de democratie, de ware democratie wel, moet een der gelijke poging van dwingelandij ten sterk ste afkeuren. In een radio-rede, zeer bezadigd, heeft gisteravond minister Jonkman uiteengezet, dat het doel van de uitzending van Nederl. troepen naar Indië niet is, daar een kolo nialen oorlog te voeren. Nederland wil langs vreedzamen weg tot een oplossing ko men, welke de instemming heeft van het Indonesische volk. Maar er zijn noodig Ne derlandsche troepen, om in Indië de vei ligheid, rust en orde te waarborgen. De minister besloot met te zeggen „Mannen, die ten onrechte nog niet zijt teruggekeerd van inschepingsverlof, melidt u alsnog in uw garnizoenen. Verwanten en vrienden van deze dienst plichtigen, maakt hun plichtsvervulling voor onze goede en rechtvaardige zaak niet ondraaglijk door hen te beklagen, te gen te houden, of te laten onderduiken als heerschte hier nog een Duitsche regee ring. Stakers, hervat uw werk. Gij hebt den vredeswil van het Nederlandsche volk nog eens ten overvloede bevestigd; maar gij zijt te ver gegaan: ook uw regeering wil vrede in overleg en overeenstemming met Indonesië." Het stadsbeeld van de hoofdstad ver toonde hedenochtend weer het gewone beeld', de trams brachten, sommige met enkele ruiten minder dan Maandag, de werkers naar de fabrieken en kantoren. Zoover kon worden nagegaan hebben alle stakers gehooi gegeven aan het parool van de organisatoren van de staking om het werk weer te hervatten. BINNENLAND. Minister van Maarsseveen heeft giste ren aan Kardinaal de Jong de onderschei ding van Grootkruis in de Orde van den Ned. Leeuw uitgereikt. De Nederlandsche pater P. v. Gestel S.J. is benoemd tot assistent voor de provin cie Duitschland van den generaal der Je zuïetenorde. Namens den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft de raads adviseur van den Minister, dr. Bolkestein gistermiddag te Budel het monument van dr. A. Mathijsen, den uitvinder van het gipsverband onthuld. Luitenant-generaal sir Niel Ritchie, die als commandant van het 12de Engel- sche legercorps een belangrijke rol heeft gespeeld bij de bevrijding van Oostelijk Noord-Brabant, is, vergezeld van lady Rit chie, voor een bezoek van drie dagen aan ons land gistermiddag op het vliegveld Valkenburg gearriveerd. De Rotterdamsche rechtbank heeft de directeur van de Incasso-bank te Hillegers- berg veroordeeld tot acht maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. omdat hij in strijd met de blokkeering uit enkele safe-loketten bescheiden had geno men. De Unie-winkels, 130, zullen in parti culiere handen overgaan. De Unilever N.V. heeft besloten het door haar geëxploiteerde grootwinkelbedrijf te liquideeren. In het Parkhotel aan den Parkweg te 's-Gravenhage, dat tijdelijk leeg stond, is gisteren een brand uitgebroken, die een ge deelte van het pand heeft vernield. Over de oorzaak tast men in het duister. De reedersvereeniging voor de haring- visscherij zal 10 millioen kilo gezouten ha ring aan Rusland leveren. De post zal voortaan alle brieven naar het buitenland doorlichten om deviezen- smokkel te voorkomen. Schoenenbon 0 In den loop van de maand Octo ber 1946 komen diegenen voor een schoenenbon in aanmerking, wier stamkaartnummer op het cijfer 0 (nul) eindigt, voor zoover zij sedert 1 Januari 1945 nog geen bon voor schoenen hebben ontvangen. Volgens de „Msb." zal over drie weken bij den détailhandel een aanvang wor den gemaakt met den vrijen ver koop van 500.000 paar Amerikaan- sche schoenen. Dit is de tweede par tij van de door de Regeering in Amerika gekochte 2 millioen paar schoenen. Vredesconferentie moet op 15 October klaar zijn Tijdens de bijeenkomst van gistermiddag hebben de „groote vier'' besloten aan de Vredesconferentie voor te stellen, 5 Octo ber aan te houden als de dag, waarop het werk van de commissies ten einde moet zijn. Zij werden het er tevens over eens, dat de plenaire vergadering van de Vredescon ferentie op 15 October beëindigd dienen te zijn. De „groote vier" zullen aan de con ferentie voorstellen, dat de daarvoor in aan merking komende organen van de conferen tie een reglement opstellen, volgens hetwelk zoo noodig het aantal redevoeringen in de commissies wordt beperkt. Indien een com missie op 5 October niet met haar werk ge reed is, zullen de groote vier beslissen wel ke stappen dienen te worden genomen. cratieën warm verwelkomd als een aan duiding van een keerpunt in de internatio nale betrekkingen. Deze verklaring wordt met opluchting in geheel Frankrijk, waar de angst voor een openlijk spreken over oorlogsgevaar in de nabije toekomst in de laatste weken was toegenomen, begroet. De waarnemend minister van buiten- landsche zaken der V.S., Clayton, noemde tijdens een persconferentie te Washington, de „geen oorlog" verklaring van Stalin „buitengewoon interessant en zeer belang rijk". Ook door Moskou ging een golf van groote oplichting en voldoening toen Sta- lins verklaring bekend werd gemaakt. In dien Stalin zegt, dat er geen oorlog zal zijn, zal er o$Jt geen oorlog zijn, is de algemeene reactie van het volk te Moskou. Zelfs de beurs reageert. Tijdens het laatste uur van de New York- sche effectenbeurs nam de kooplust giste ren aanzienlijk toe ten gevolge van de ver klaring van Stalin. De voornaamste indus- trieele- en spoorwegfondsen waren 1 tot 5 dollar hoogër. IN EEN VRAAGGESPREK met Alexander Werth, een Britsch dagbladcorrespon dent in Moskou, heeft Stalin verklaard, dat het gepraat over een nieuwen oorlog de bedoeling had, oorlogsbegrootingen op peil te houden en de demobilisatie te vertra- tragen. „Ik geloof niet aan een werkelijk gevaar voor een nieuwen oorlog", aldus moet Stalin gezegd hebben. „Voornamelijk militaire en politieke agenten van ge heime diensten en hun weinige aanhangers schreeuwen over een nieuwen oorlog. Dat komt in hun kraam te pas, al was het alleen maar om sommige naieve politici onder hun politieke tegenstanders angst aan te jagen. Verklaring wordt overal zeer gunstig opgevat Stalin zeide niet te gelooven, dat de heer- schende kringen in Engeland en de Ver. St. een kapitalistische omsingeling der Sovjet-Unie kunnen doorvoeren, zelfs in dien zij dit wenschten. Het denkbeeld, dat de Sovjet-Unie Duitschland zou gebrui ken tegen Engeland en West-Europa wees Stalin van de hand, omdat dit zou ingaan tegen de beginselen van Potsdam en de fundamenteele nationale belangen van Rusland. Democratiseering en demilitariseering van Duitschland is volgens hem de krach tigste garantie voor de vestiging van een soliden en duurzamen vrede. Het zoo snel mogelijk terugtrekken van alle Amerikaansche troepen uit China achtte Stalin essentieel voor de toekomst van den vrede. De atoombom zag Stalin meer als een wapen in den zenuwenoorlog doch niet als een ernstigen factor. Hij geloofde niet, dat deze het resultaat van een oorlog zou kun nen beslissen, omdat er niet genoeg van zijn. Het monopolie van de bom zou niét lang kunnen duren. Van de vragen, die de correspondent Stalin stelde, had er een betrekking op de relatie tusschen verderen voortgang van het communisme en den wereldvre de, waarbij speciaal de vraag gesteld werd, of communisme in één land mogelijk zou zijn. Op deze laatste vraag antwoordde Sta lin dat dit zeer wel mogelijk was, speciaal in een land als de Sovjet-Unie. In plaats van te verminderen, zouden de mogelijk heden van samenwerking juist toenemen bij verderen voortgang van het commu nisme. Opluchting in de hoofdsteden. Deze verklaring van Stalin heeft in Londen algemeene opluchting veroor zaakt. Waarnemers beschouwen dit als bijna de eenige geruststellende uitspraak over buitenlandsche zaken, sedert het ein de van den oorlog door een geallieerden staatsman gedaan. Zij gelooven, dat hier een waarlijk bemoedigende aanwijzing is, dat er in het centrum van de buitenland sche politiek der Sovjet-Unie een autori teit is, die vreedzame samenwerking er kent als het hoogste belang van de geal lieerde naties. Uit het interview zou tevens blijken, dat de klaarblijkelijke oorlogska- rakteristieken der buitenlandsche politiek en de heftigheid der Sovjetdiplomaten te Parijs en New York niet voortkomen uit een gevoel van onveiligheid, zooals de al gemeene meening was in zekere kringen. In Fransche politieke kringen wordt Stalins bevestiging van zijn geloof in vriendschappelijke samenwerking tusschen de Sovjet-Unie en de Westersche demo- Met de „Boissevain" zijn de troepen van de eerste divisie uit Amsterdam naar In donesië vertrokken. Het scnip verlaat de Amsterdamcche ha Jonkvrouwe Feith verlaat het Prinselijk gezin Jkvr. S. C. Feith zal 1 October het Prin selijk gezin verlaten in verband met haar as. huwelijk. Jkvr. Feith is in het Prinse lijk gezin gekomen, toen Prinses Beatrix bijna twee maanden oud was. Zij is mee naar Canada geweest en heeft steeds voor de Prinsesjes gezorgd. Haar plaats zal voorloopig vervuld worden door zuster A. C. Huidekcoper te Bussum, die kraam verzorgster is en ook veel ervaring heeft in den omgang met oudere kinderen. Ondanks de sombere luchten, die ang stig de vraag deden rijzen: zal het opnieuw regen worden vandaag? heerschte er in den vroegen morgen op de Veemarktterreinen reeds groote en opgewekte drukte. Men was niet bang voir den regen: het zou goed weer worden! De goede stemming kon overigens door het weer niet in de war gestuurd worden. Het resultaat van de fraaie inzendingen op de tentoonstellingen overheerschte alles. En inderdaad: men moet zulk een tentoon stelling van prachtig vee zien om te kun nen zeggen wat een rijkdom dat beteekent. Men zou niet gelooven. dat er pas een zwa re oorlog achter den rug is. Wij hebben nog wel gelegenheid om hierop nader terug te komen. Hedenmorgen te half negen werden de talrijke juryleden in „Amicitia" door den voorzitter van de VEBO, den heer J. W, Bonda, verwelkomd, waarna allen htm taak aanvingen. De officieele opening. Te 10 uur vond in „Amicitia" de officieele opening der tentoonstelling plaats door den Commissaris der Koningin, mr. L. A. Kes- per. Hierbij waren o.m. aanwezig de directeur generaal van den Landbouw ir. C. Staf en de Secr.-Generaal van het Departement van Landbouw, B. en W. van Leiden, vele bur gemeesters uit den omtrek, de heeren Ver- hey v. Wijk en Knibbe van de K. v. K. voor Rijnland, enz. Namens het bestuur der VEBO heette de heer J. W. Bonda, allen welkom, in h$t bij zonder den Commissaris der Koningin, mr. L. A. Kesper, den burgemeester en eere- voorz. jhr. mr. F. H. v. Kinschot, die tij dens zijn nog kort verblijf hier ter stede, getoond heeft in alle opzichten met de bur gerij mede te leven en dat hem de plaats, die onze stad als centrum van de nijvere Rijnstreek inneemt, zeer na. aan het hart ligt. Hierna wees spr. erop, dat een tentoon stelling van zoo grooten omvang en veel zijdigheid als deze getuigenis aflegt van de vastberadenheid onzer veehouders en tuinders. Dat daarvoor ontzaggelijk veel werk is verricht, behoeft niet gezegd. Deze tentoonstelling is wederom een mijl paal; zij heeft ten doel om aan de werkers op het land gelegenheid te bieden te laten zien, wat in het afgeloopen jaar. voortbou wend op de resultaten en ervaringen van vroegere jaren, is bereikt. De taak van veehouders en tuinbouwers is tegenwoordig niet gemakkelijk. De eischen, die de moderne maatschappij aan haar producten stelt, worden steeds hoo- ger. De oorlogsschade kon nog slechts ge deeltelijk worden ingehaald. Dat deson danks de vorige tentoonstelling een groot succes mocht heeten en ook deze zoo groote veelzijdigheid vertoont stemt tot tevreden heid en boezemt ontzag in voor de energie, de vakkennis en het doorzettingsvermogen van de' agrariërs in de Rijnstreek. Na uitgeweid te hebben over het vraag stuk der weinig loonende prijzen bracht spr. dank aan allen, die aan de voorberei ding tot deze tentoonstelling hun krachten hebben gegeven, in het bijzonder de heeren Jonker, Mennes, ir. Koets en Horn. Ook aan degenen, die de Stadsgehoorzaal heb ben omgetooverd tot een paradijs van bloe men, fruit en groenten en den organisato ren van de pluimveeafdeeling, bracht de heer Bonda dank, waarna hij het woord gaf aan mr. Kespei, Commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland. Mr. Kesper zeide de uitnoodiging tot be schermheer zoowel als die tot opening der tentoonstelling gaarne aanvaard te hebben, diep overtuigd als hij is van het nut der vereeniging. Hoewel wetend, dat hij met zijn tijd moet woekeren om al zijn verplich. tingen na te komen, had hij deze uitnoo diging roekeloos aanvaard om het groote belang van de tentoonstellingen, die de VE BO organiseert. Zij wekken de bedrijfsge- nooten op tot de edelste inspanning, welke er ter wereld bestaat de arbeidsinspanning. Spr is er van overtuigd1, dat deze tentoon stelling dermiate zal beantwoorden aan het gestelde doel, dat hij geen spijt behoeft te hebben van zijn roekeloosheid. De belangstelling overtreft nog de reeds niet laag gestelde verwachtingen. Spr. wensoht den voorz. toe, dat het streven van het voortvarende VEBO-bestuur een uit stekend resultaat moge hebben. Na een dankwoord van den heer Bonda sprak vervolgens nog ir C. Staf, waarna de heer J. G. J. Verhey v. Wijk namens de K. v. K. een wisselbeker aanocod voer klasse 18 rundvee. Na een kopje koffie werd de tentoonstel ling bezichtigd. Koninklijke medailles. Het bestuur van de Vebo werd heden morgen verrast me twee fraaie medailles, beschikbaar gesteld door H.M. de'Konin gin en H.K.H. Prases Juliana. Lust voor het oog, kwelling voor de maag Inderdaad, wanneer we hier iets mogen schijven over de tentoonstelling in de Gehoorzaal, dan zeggen we niet teveel als we de tentoonstellingen daar een sprook je noemen. Kleurenpracht in de groote zaal. In de groote zaal: de bloemententoon stelling. Ja, daar is iets grootsch tot stand gekomen! Wij zijn in den loop der jaren wel iets gewend op het gebied van bloe mententoonstellingen hier ter stede en zonder te kunnen zeggen, dat deze expositie alle vorige zou overtreffen mogen we tcch zeker wel erop wijzen, dat elke ten toonstelling opnieuw haar eigenaardige bekoring heeft en dat het lijkt of elke nieuwe expositie beter gestaagd is dan vorige. Door eendrachtige samenwerking en door de expositie over te laten aan de diverse veilingen waardoor slechts on persoonlijke, maar daarom niet minder ef fectieve belangstelling! voor de bloemen als product wordt gewekt, heeft men inderdaad het grootst mogelijke effect be reikt. Het middenvak is verzorgd door de Bloemen- en Groentenveiling „Eendracht maakt Macht" te Roelofarendsveen, gear rangeerd door den heer J. Riemens uit Leiden. De zijwanden zijn in beslag geno men door „Bloemenlust" uit Rijnsburg, arrangeur de heer de Zoete uit Noord- wijk, terwijl de andere veilingvereeniging in Rijnsburg, „Flora" het podium voor haar rekening heeft genomen. Hier is de opstelling verzorgd door den heer v. d. Eerg Smit uit Noordwijkerhout. Voorts vindt men in een der hoeken een fraaie collectie warme kasplanten ingezonden door jhr. J. A. G. Sandberg uit Wassenaar (tuinbaas A. H. Aartzen). Welk een schat van bloemen; chrysan then, dahlia's, lelies, begonia's in allerlei variëteiten en allerlei kleuren. Inderdaad een kleurenpracht, die doet denken aan een sprookje. Zooiets laat zich eenvoudig niet beschrijven. Dat moet men zien! De toeloop zal ontzettend groot worden. Dat kunnen we al bij voorbaat zeggen en daar om houde men er rekening mee: er is één richting-verkeer! De groenten-expositie. Wat men met bloemen bereiken kan laat deze wonderschoone expositie over duidelijk zien, imaar even groot succes boeken de veiling vereen igingen met fruti er. groente in aen Foyer. links van den ingang vindt men de in zending van de Coöp. Groente-, Fruit- en Bloemenveiling Ver. „Leiden en Omstre ken": een lust voor het oog een kwelling voor de maag. Zulke mooie bloemkool ziet men in het beste van den tijd niet in den winkel! An de straatzijde is de inzending van „Eendracht maakt Macht" uit R'veen aan gebracht. Wat dunkt u van heerlijke ver- sche aardbeien? Men vindt ze hier om van te watertanden! Aan de andere zijde de Veilingver. „Katwijk en Omstreken", bekend om zijn speciale producten: was- peen en bloemkool! Tegen het podium de Veilingver. van Land- en Tuinbouwproducten „Rijnsburg" met zijn beroemde roode, savoye en groe- nekool enuien. En alles in een omlijsting van groenpro- ducten die slechts bewondering afdwingt. De heer H. M. Velders uit Den Haag heeft met zijn arrangement inderdaad eer ingelegd. De kaas-tentoonstelling. De kaas-tentoonstelling is ondergebracht in de receutiekamers. Deze inzending valt bijzonder mee, niet alleen wat kwantiteit rnaar ook wat kwaliteit betreft. Deze inzending valt op door het hooge aantal punten, dat door zoovele inzenders is bereikt. Er wordt gekeurd op reuk, smaak, uiterlijk en korst, waarbij het hoogst aantal punten 100 is. Op de 60 in zendingen nu zijn er 19, die het hoogst aan tal punten hebben bereikt. Indien moge lijk zal men ook voor de kaasinzendingen een wisselbeker beschikbaar stellen. Is de inzending van de Goudsche kaas uitstekend, ook die van de Leidsche kaas mag er wezen. Zelfs lijkt zij kwalitatief nog beter en dat ondanks het feit, dat deze soort meer en meer op den achtergrond dreigt te geraken. Men vindt er boven dien twee soorten die voor binnenlandsch verbruik, en die voor export. Voor de kaasboeren ieen interessante tentoonstel ling! Tenslotte in de kleine zaal: bioscoopzaal met tal van interessante films en bij den ingang een fraaie fruitmand van de heeren E. Oostendorp en Zonen, Leiden en Oegst- geest. Ongeval met Constellation Een groote „Constellation" van de Pan- American Airways met 26 passagiers aan boord, is op de route New YorkLissabon bij landing op het vliegveld Shannon (Eire) aan de achterzijde gebroken. Een vrouwelij ke passagier is naar het hospitaal vervoerd. De overige inzittenden zijn ongedeerd. Het vliegtuig wordt als geheel verloren be schouwd. Extra Koffie en Suiker De bonnenlijst voor het tijdvak van 29 September tot 13 October vermeldt de aangekondigde rantsoen verhoog in g van koffie, door de aanwijzing van een bon bon van 200 gram, welk rantsoen voor zes weken geldt. Er is ook weer 500 gram sui ker extra beschikbaar gesteld, de tweede helft van het beloofde kilogram. De 100 gram vleesch extra boven het rantsoen van 400 gram per twee weken, waaraan we overigens al gewend zijn, ont breekt dezen keer evenmin. In de aanvullende bonnenlijst van de volgende week zal alleen een bon voor ta bak worden aangewezen, APPELS OF PEREN OP DEN FRUITBON. De bonnen 563 en 063. die men voor Woensdag 11 September j.l. moest inleve ren bij een handelaar in groenten of fruit, geven recht op twee kilogram appels of peren. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer heeft gisteren aange nomen het Wetsontwerp inzake voorloopi- ge voorzienigen bij de rechterlijke macht. De minister van Justitie, mr. van Maarsse veen, gaf hierbij zijn zienswijze over benoe ming van vrouwen in de rechterlijke macht. Hij achtte vrouwen wegens haar meer emo- tioneelen aard minder geschikt voor het rechterlijke ambt, al wilde hij zich nog niet vast leggen. Meer aanleg zou een vrouw wellicht hebben, aldus de minister voor het ambt van kinderrechter, dan een man. De minister van Onderwijs wil een eind maken aan den chaos in de spelling van de Nederlandsche taal én vraagt nu bij alge- meenen maatregel van bestuur machtiging, een schrijfwijze vast te stellen, die door een Staatscommissie in samenwerking met een Belgische commissie is aangenomen. Deze schrijfwijze benadert dicht die van Mar- chant. De heeren Terpstra (A.R.) en Tila- nus (C.H.) waren zonder enthousiasme vóór, de heer v. Sleen (P. v. d. A.) enthou siast vóór en mevr. Fortanier (P. v. d. A.) en de heer Lucas (R.K.) opperden ernstige bezwaren tegen het bij K.B. regelen van deze materie. Minister Gielen meende dat het beter is de zaak bij K.B. te regelen, om dat men niet met elke verandering van een woord de lange procedure van een wets wijziging moet beginnen. De heer Lucas (R.K.) diende een amendement in, om de zaak bij de wet te laten regelen. Zou dit amendement worden aangenomen, dan zou dus de wet, die een machtigingswet bedoel de te zijn, zichzelf machteloos maken. Dit amendement en een interpellatie van den heer Wagenaar inzake de gebeurtenis sen te Amsterdam, zullen heden behandeld worden. COMMISSARIS DER KONINGIN IN NOORD BRABANT. Zooals reeds door ons vermeld, is be noemd tot Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant dr. J. E. de Quay, één van het driemanschap van de Ned. Unie. Prof. idr. Jan Eduard de Quay is te 's-Hertogenbosah geboren in 1991 als zoon van luitenant-generaal R. B. A. M. de Quay, die in 1933 is overleden. Hij stu deerde te Utrecht letteren en wijsbegeerte. In 1927 promoveerde hij en vertrok naar Amerika, waar hij korten tijd studeerde aan onderscheidene universiteiten. Bi Ne derland teruggekeerd was hij assistent van prof. Roels te Utrecht. Daarna werd hij als lector verbonden aan de Kath. Econ. Hoo- geschool te Tilburg. In 1934 werd hij be noemd tot hoogleeraar aan die Hooge- school in bedrijfsleer en psychotechniek. Prof. de Quay was lid van het drieman schap van de Nederlandsche Unie. Na de bevrijding trad prof. de Quay meermalen op als spreker voor de Ned. Volksbewe ging. Hij maakt deel uit van het bestuur van Ned. Volksherstel. Met ingang van 1 November is jhr. mr. J. Th. Smits van Oyen op de meest eer volle wijze ontheven van de vervulling van het ambt van Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant met dankbe tuiging voor de ook onder bijzondere om standigheden door hem bij die vervulling bewezen belangrijke diensten. °S°°° WEERSV5RWACHTIHG ooooo Tot Donderdagavond. RUSTIG WEER. g In den ochtend plaatselijk mist. 5 a Meest licht bevolkt met zwakke wind'. c Vrij warm. óooooooooooouoooooooooooooooooooooooooo

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1