STADSNIEUWS SPORT OMGEVING RADIO VIJFTIGJARIG ZAKENJUBILEUM N.V. STALLINGA. Een viiftigjarig za ikenjubileum op zichzelf is niet zoo belangwek kend meer, als we zien hoe tal van firma's honderd, tweehonderd en zelfs driehonderd jaar bestaan. Een gouden jubileum in den auto- en motorenhandel spreekt evenwel wel 6terk tot onze verbeelding. Voor vijftig ja ren was de auto nagenoeg nog niet be kend, zeker niet in den vorm zooals wij haar tegenwoordig kennen. En als we het gouden jubileum van de N.V. Stallinga's Auto- en Motorenhandel bezien, dat a.s. Zaterdag 28 Sept. herdacht wordt, dan is het zelfs nog geen gouden jubileum in deze branche. De heer A. J. Stallinga is hier ter stede de pionier van de auto, doch hij begon in de rijwielbranche, aangezien de auto toen ïiog niet bekend was. Over zijn levenservaringen vertelde de heer Stallinga ons het volgende: Op 18-jari. gen leeftijd dat is precies 62 jaar gele den trok de thans gouden jubilaris naar Engeland, Amerika en Canada om handels, kennis op te doen. Het laatste jaar van zijn buitenlandlsch verblijf was hij in de Rudge Witworth Rijiwielfabrieken in Engeland. Hij kwam in Holland terug met een agentuur van deze fabriek, waarmede hij op 30-jari- gen leeftijd zijn zaak op de Hoogewoerd hier ter stede vestigde. Na eenige jaren kwamen de eerste mo torrijwielen, waarvan hij dadelijk den ver koop ter hand nam. In 1901 verkocht hij als eersten motor een 1 cyl. F.N-, het zooge naamde ezeltje", spoedig gevolgd door James, Raleigh, Levis, Indian, Harley Da vidson enz. Ook op automobielgebied was de heer Stallinga pionier, want reeds in 1901 kocht hij een 2 cyl. F.N. Zonder door iemand ge ïnstrueerd te worden moest hij zichzelf wat betreft rijvaardigheid en reparatie geheel eelf bekwamen. Om met zijn tijd mede te gaan en op de hoogte te blijven van den ontwikkelings gang van het vak, kocht de heer Stallinga diverse nieuw geimporteerde automobielen om ze, na er mede geëxperimenteerd te hebben, weder te verkoopen. Daarvoor had hij reeds gereden met een stoom automo biel, de z.g. White-Steaim-Car. Die eerste tijd was een geheel andere dan tegenwoordig. Vóór den oorlog van 1914, ging de heer Stallinga b.v. met een aspi- rant-kooper naar de Parijsche of Londen- sohe tentoonstelling, waar hij. dan na ge maakte keuze een chassis kocht voor plus minus tienduizend gulden. Dan werd er bij een Hollandsche fabriek 'n carrosserie op gebouwd, model Landaulette of Limousine, voor zevenduizend gulden, waarna het ge heel werd aangevuld met koperen acces soires voor zeven honderd gulden. De eerste zes jaar reed hij zonder rij bewijs, nummerbewijs of Rijvergunning, totdat hij zijn eerste provinciaal nummer H-355 bekwam, dat tot op heden nog door hem in gebruik is. Zijn eerste Am-erikaansche automobiel was Flander in 1920. In dat zelfde jaar werd hij afnemer van Chevrolet en Buick via de toenmalige General Motors-impor teur, de firma Bakels in Amsterdam. In 1923 werd hij aangesteld als Offical General Motors Dealer, welk agentschap hij tot op heden nog steeds voor Leiden en omstreken bezit. Naar mate het automobilisme zich ont wikkelde paste hij zijn zaak aan, van rij wielzaak tot motorherstelplaats, later klei ne showroom met werkplaats en garage, "daarna werd het geheel verbouwd tot een groote showroom met bijbehoorend onder- deelen-magazijn en een nieuwe werkplaats. In 1939 bestonden er reeds plannen voor een geheel nieuw en modem garagebe drijf, hetgeen door den oorlog niet ten uitvoer kon worden gebracht. In 1943 werd do zaak in een Naamlooze Vennootschap omgezet, en bovenbedoelde plannen zijn hiermede zeker niet van de baan. De heer Stallinga is nog altijd levenslus tig genoeg om het bewind van zijn zaak zelf in handen te houden, hetgeen getuigt van onvermoeide ijver en wilskracht. Als bijzonderhed mogen wij wel vermel den, dat de heer Stallinga, Zaterdag zijn gouden zaken jubileum vierend, den dag VOETBAL Docos. Het eerste elftal begint thuis met een flinken tegenstander nl. Lisse. Er zal voor Docos veel afhangen van de vraag welke plaats dit seizoen behaald wordt. De wedstrijd vangt aan om 2 uur op het Docos-terrein aan den Haagweg. Docos II gaat naar UVS om daar te beginnen tegen UVS V; aanvang 2 uur. Docos III gaat naar Voorschoten om Rouwkoop II te ontmoeten vertrek per tram 12.50 pur vanaf de Ko- revaarstraat, dus niet om 12 uur zooals op de aanschrijving vermeld is. De Docos B-junioren beginnen met een thuiswedstrijd tegen DOSR 6, aanvang 12 uur. „Meerburg". De Junioren spelen om 12 uur tegen VVLV a op eigen terrein. Het eerste elftal krijgt om 2 uur een onbeken de tegenstander, Warmunda I op bezoek. Wij hebben nog eenige junioren noodig voor een 2e Junioren-elftal. Jongens, die zich op wenschen te geven, kunnen dat doen bij den secretaris, Hoogmadensche weg 40, Leiderdorp of Hooge Rijndijk 155 en 311. KORFBAL. AlgeraeeneZwervers. De uitwed strijd van de Algemeene is omgezet in een thuiswedstrijd, zoodat de Leidsche club de Zwervers hier ontvangt. ZWEMMEN ALEX JANY VERBETERT WERELD. RECORD. Gisteren verbeterde Alex Jany de Fran- oche zwemkampioen, het wereldrecord 200 imeter boratcrav/3, dat hij op zijn naam bracht met een tijd van 2 min. 5.4 sec. ihet record stond sinds 12 Febr 1943 op naam van Bill Smith (V.S.) met een tijd van 2 min. 6.2 sec.). Dit is de tweede maal binnen enkele dagen dat Jany een belang rijk record verbetert.*' daarop zijn 80sten verjaardag hoopt te her denken. Ongetwijfeld zullen velen bij dit jubi leum blijken van belangstelling willen too rnen. Daartoe wordt op Zaterdag 28 Septem ber receptie gehouden in de bovenzalen van café-restaurant „In den Vergulden Turk", Breestraat le Leiden van 2 tot 5 uur. Des avonds is er een feestavond voor perso. neel en genoodigden. AMBTSAANVAARDING PROF. DR. E. H. VOGELENZANG. Gistermiddag heeft prof. dr. E. H. Voge lenzang, benoemd tot gewoon hoogleeraar in de artsenijbereidkunde c.a. aan de Leid sche Universiteit, zijn ambt aanvaard met het uitspreken van een inaugureele rede in het Groot-Auditorium der Leidsche Uni. versiteit. De nieuwe hoogleeraar sprak over: De be teekenis van den vorm van het geneesmiddel. De ontwikkeling van de experimenteele chemie tegen het einde van de 18e en in het begin van de 19e eeuw onder invloed van den grooten reformator Lavoisier, al dus prof. Vogelenzang, luidde een nieuw tijdperk van de wetenschappelijke phar- macie in. Tot dien tijd hadden de pharma- ceuten zich in hoofdzaak bezig gehouden met de bereiding van de aolude zooge naamde galenische preparaten en was van chemisch onderzoek naar de oorzaak der geneeskrachtige werking der planten nau welijks sprake geweest. Spr. ging hierna dieper in op de taak van de apotheker en zeide overtuigd te zijn, dat, in het bijzonder door de geneeskundi gen, in onvoldoende mate gebruik gemaakt wordt van den onafhankelijken deskundige op geneesmiddelengebied, die de apothe ker is. Met den groei van de geneesmid1- deleindustrie is gepaard gegaan de fabriek matige bereiding van voor het gebruik ge- reede geneesmiddelvormen, die vroeger in de apotheek werden bereid. Het aantal van deze verpakte geneesmiddelen overschrijdt waarschijnlijk reeds de 50.000 en een spoe dige wettelijke regeling van deze materie is, in het belang van de volksgezondheid, zeer gewenscht. Prof. Vogelenzang weidde vervolgens uit over de opleiding van den apotheker. Be halve de bestud'eering van de herkomst, de bereiding en de analytische controle van de geneesmiddelen en de bereidingsme thoden, behoort de studie van de vormen, welke de geneeskrachtige stoffen geschikt maken voor hun toepassing in de genees kunde, tot het terrein van de wetenschap pelijke pharmacie. Sp;. toonde dan aan, dat wat men gewoonlijk onder artsenijbe reidkunde verstaat meer is dan de techni sche uitvoering der voorschriften van den arts, zooals men de uitoefening van de phanmacie in de apotheken kan waarne men. Hij wees voorts op het gebrek aan waardeering voor de uitoefening van dit oude beroep, hetgeen wel eens leidt tot de vraag of de tegenwoordige opleiding wel in overeenstemming is met de maatschap pelijke functie van den apotheker. Velen zijn van meening, dat met een eenvoudiger opleiding volstaan zou kunnen worden voor hen, die als apotheker de artsenijbereid kunde gaan uitoefenen. Spr. kon niet ont kennen, dat hij deze meening tot op ze kere hoogte, zij het op andere gronden, hul digt. Hij is van meening, dat onze Neder - landsche opleiding eenerzijds veel te hoo ge eischen stelt, anderzijds tekortkomingen vertoont, welke den practiseerenden apo theker verhinderen aan de maatschappij die diensten te bewijzen, die deze van hem mag en moet vragen. Naast een teveel aan analytische chemie, pharmacognosie' en toxicologie, verhindert een tekort aan phy. siologische en pharmacologische kennis hem den arts van raad te dienen.- ACADEMIENIEUWS. Hoogleeraren, taal- en volkenkunde van Suriname en Curasao. De Universiteitsraad van het Leidsch Universiteitsfonds heeft, na verkregen Ko ninklijke machtiging benoemd tot bijzon der hoogleeraar in de taal- en volkenkun de van Suriname en Curasao aan de Rijks universiteit te Leiden den heer C. H. de Goeje te 's-Gravenhage. Leiden. Geslaag: doctoraal examen ge neeskunde 2e gedeelte: mej. E. C. Mali- nosky Blom te Amerongen; de heeren: J. Gernandes te Leiden, A. H Klokke te Gor- kum, D. C. den Haan -te Leiden; artsen- examen le gedeelte; de heeren: F. Gevers te Voorburg. G. den Otter te Hilligersberg, R. F. Cramer te Leiden, R. J. Jongenbur- ger te Alphen a. d. Rijn; artsexamen 2e ge deelte: mej. I. M. Versluijs te Leiden, R. de Wolff, te 's Gravenhage. „Vechtend Volk" voor K. en O. De stichting „Kunst en Ontspanning" tot nu toe een onderdeel van Ned. Volksher stel heeft groote plannen. Zij heeft woor het komende seizoen reeds verscheidene uitvoeringen, zoowel tooneelopvöeringen als muzikale en kleinkunst-avonden, op het programma staan. Deze week Woens dag, Donderdag en Vrijdag had zij het Ned. Volkstooneel uit Amsterdam uitge- noodigd, dat het spel van Konstan tin Si- monov „Vechtend Volk" bracht. Dit stuk speelt zich af in den herfst van 1941 in een stad aan het Russisch-Duitsche front en behandelt het verzet, zoowel van soldaten als burgers tegen de Duitschers. De stuk ken, welke dergelijke thema's behandelen, zullen voorloopig wel blijven rondzwerven door de repertoires van verschillende too- neelgezelschappen; het zijn gelegenheids stukken, die meer of minder geslaagd zijn. Dit Russische spel heeft het voordeel, dat het laat zien, hoe de Russen het deden, m. a. w. dat het ons iets toont van de menta liteit van het nieuwe Rusland, hetgeen al tijd z'n belangwekkende zijde heeft. Overi gens is het geen uitblinker. Onder leiding van Ferd. Sterneberg, die het spel ook ver taalde, gaf het Ned. Volkstooneel er een goede vertolking van. Een verzoek aan K. en O.: De Leidsche pers stelt er prijs op, de eerste opvoering mee te maken, wanneer een stuk meer dan ééns wordt opgevoerd. Katholieke Kappersbedienden. De Leidsche afdeeling van den Nederl. Kath. Bond van Kapperspersoneel „Sint Cosmas" die nog niet lang geleden een 8-tal leden telde, heeft thans het prachtige resultaat bereikt, de 50 leden gepasseerd te zijn. Hierdoor is de Leidsche afdeeling gewor- en een krachtige groep in de kappers wereld hier ter stede en procentsgewijze de sterkste afdeeling in de Westelijke pro vinciën. Practisch heeft zij nu alle werkne mers van Leiden en omgeving georgani seerd. Goed verzorgde vergaderingen, ge volgd door leerzame uren op vak-technisch gebied en demonstreeren der nieuwste uitvindingen, komen den leden zeer ter goede! Door krachtige groei is zij tevens geworden een behoorlijk onderdeel van den Ned. Kath. Arbeidersbeweging, welke re gelmatig fbestuu rsr a a d vterg a d er ingen en actueele voorlichtingsavonden organiseert. In de kringen van het Kath. Kappersper soneel bestaat hiervoor de grootste interesse Voorts is Leiden tot centrum verklaard voor de Westelijke besturen, die regelma tig in contactvergadering bijeenkomen. Dat in de Leidsche afdeeling groote vol doening bestaat ter gelegenheid van de inschrijving van het vijftigste lid, laat zich indenken; ter gelegenheid hiervan zullen bestuur, leden en genoodigden zich ver eenigen in een feestelyken avond op 29 Sep tember a.s. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Ted Jan Ruth z. v. T. de Wit en C. Huner; Nellie Maria, d. v. L. T. Burgmeijer en N. Verschoor; Johannes, z. v. K. Bakker en M. C. van der Ham; Ccr- nelis Johannes, z. v. H. W. Steenbeek en J. J. Crama; Cornelis, z. v. S. C. Bunnik en A. M. van den Berg; Magdalena Wil- helmina, d. v. S. Noordemeer en E. G. Neumann; Ant je Margaretha, d. v. H. L. Eras en G. Al derden; Lex Gerhard us, z. v. G. A. Mastenbroek en J. van der Wart; Brenda, z. v. H. T. Obreen en J. E. van Langen; Hendrik, z. v. H. van der Kwaak en J. Boom; Pieter z. v. J. Chaudron en C. Slijkhuis. Zondagsdienst. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 21 Sept. 13 uur tot Zaterdag 28 Sept. 8 uur waargenomen door de Apotheek Kolc. Rapenburg 9, tel. 24807 en de Apotheek „Tot Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48, tel. 21060. Te Oegstgeest door: de Oegstgeester Apo theek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. GEMEENTELIJKE AANKONDIGING. Van 23 tot en met 28 September zal vol gens onderstaand schema een uitreiking plaats vinden van bonkaarten K en L 612, alsmede tabaks-, versnaperingen- en ge combineerde kaarten. Mannen, geboren vóór 1 Januari 1929 kunnen kiezen tusschen een tabaks, een gecombineerde- of een versnaperingen kaart. Vrouwen, geboren vóór 1 Januari 1929 tusschen een gecombineerde -of een ver snaperingen kaart. In de desbetreffende stamkaart dient een briefje te worden gelegd, welke kaart ver langd wordt. Uitreiking vindt plaats aan de loketten 1, 2, 3, 4 en 5 van het Distributiekantoor, in gang Langebrug van 8.30 tot 12 uur en van 2 tot 4 uur. Zaterdags van 8.30 tot 11 uur voor de letters: A en B tot en met Ba, Maandag 23 Sept.; B vanaf Be tot en met BI., Dinsdag 24 Sept.; B vanaf Bo tot en met Br., Woensdag 25 Sept.; B vanaf Bu t/m einde letter B en C, Donderdag 26 Sept.; D, Vrijdag 27 Sept.; E, Zaterdag 28 Sept. Voor de overige letters volgt een andere publicatie. 659 BINNENLAND DE „ORANJE" EN „INDRAPOERA". Het m.s. Oranje met ruim duizend repa- trieerenden aan boord is gistermorgen aan de Lloydkade te Rotterdam gedebarkeera. Onmiddellijk daarna werd begonnen met de ontscheping van de Indrapoera, die ruim elfhonderd landgenooten uit Indië weer behouden in het vaderland terug bracht. Het aantal zieken aan boord viel zeer mee. KATHOLIEKE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS. Met instemming van het Nederlandsche Episcopaat is opgericht een vereeniging van katholieke dagbladondernemingen, ge naamd: Katholieke Nederlandsche Dag bladpers. Bij deze vereeniging zijn aange sloten alle in Nederland verschijnende ka tholieke dagbladen. Deze vereeniging is te zien als een werkverband van katholieke dagbladen, ter behartiging hunner speci fiek katholieke belangen. Het bestuurs is samengesteld als volgt: Voorzitter: G. H. J. B. Bodewez (directeur van de Gelder lander pers.); plv. voorzitter: J. H. Kuy- pers (directeur Van de Maasbode); pen ningmeester: drs. A. H. M. Wijffels (direc teur provinciaal Noord-Brabantsch dag blad); C. M. Drabbe (dir. van het Binnen hof); St. Chr. M. Kleyn (dir. van Gazet van Limburg). D^ geestelijke raadsman der K. N. D. P., pater dr. R. Nuy S.J. en de secretaris, de heer mr. J. W. M. Huynen, vormen tezamen het bureau der K.N.D.P. Dit bureau heeft tot taak de katholieke dagbladen in alle voorkomende aangele genheden van advies te dienen en tevens stimuleerend op te treden ter bereiking van de doelstellingen der K.N.D.P. Het secretariaat en het bureau zijn gevestigd: Buitenhof 5 te 's-Gravenhage. Te Overveen is vannacht een dubbele villa, waarin drie families woonden, totaal afgebrand. De brand is ontstaan in een schuurtje, vanwaar de vonken op het rie ten dak oversloegen. De politie krijgt een nieuw uniform naar Engelsch model: platte kragen, wit overhemd en zwarte das. Doch eerst moe ten de oude uniformen versleten zijn. Te Utrecht heeft een dronken stu dent een politie-agent neergeschoten, die in zorgwekenden toestand naar het zieken huis is vervoerd. De student is gearresteerd HAZERSWOUDE Oranjefeest. Het door <le Wilhelmina- en Oranjevereeniging aantrekkelijke en goed verzorgde programma by de op 18 Sept. gehouden Oranjefeesten is door het bijzonder slechte weer niet geheel tot zijn recht gekomen. De prijswinnaars van de meestal in stroomende regen afgewerk te nummers der volksspelen, zijn: Stoelen dans: le prijs G. van Veen, 2e prijs H. M. Loomans, voor de best versierde tilbury: le prijs A. Langhout, 2e prijs A. Lindhout. Ringsteken met tilbury: le prijs Jan Smit, ?e prijs J. van Vliet Rzn., 3e prijs A. P. Straathof, 4e prijs J. v. d. Poel, 5e prijs D. Sol. Hardrijden op anti-plof: le prijs Nic. Quartel, 2e prijs H. Harkes Dzn. Hard- joopen met hindernissen: le prijs J. van Veen, 2e prijs H Elswijk. Spr ietkruipen: le prijs M. de Haan, 2e prys P. Windhorst. Ringrijden met fietsen: le prijs C. Noor- dam, 2e prijs J. Harkes. Kindtrwagen race dames: 1 prijs G. Groen. KATWIJK Een dagje „uit". De buurtver „Kerk straat" maakte met 3 reisbussen een uit- gaansdiagje naar de Grebbeberg, Arnhem, Apeldoorn enz. Na bandenpech arriveerde het gezelschap des nacht om 1 uur weer in Katwijk. LISSE Kantoor belastingenDe Rijksbelasting heeft in deze gemeente voor de plaatse lijke belastingkomaniezen een kantoor ge opend- Het kantoor is gevestigd in het per ceel Heereweg 291. De kómmiezen zijn al daar te spreken en niet meer aan hun woonadressen. NOORD WIJK Tuinb. en Plantk. Donderdag hield ge noemde Mij. haar September-bijeenkomst in Hotel „Het Hof van Holland", onder voorzitterschap van den heer H. de Boer. De opkomst was buitengewoon goed, ter wijl prachtige inzendingen bloemen en planten de zaal sierden. Als candidaten voor het H.B. werden ge steld de heeren D- S. Abbing, dr. A. J. Ver- hage en Baron dêYvoy van Meijdrecht. De uitslag der keuring van de gekweekte pot planten is als voUt: le prijs W. Bosman, 2e M. Verweij, 3e Th. v. Rhyn, 4e G."*H. v. Went, 5e H. Schipper. Voor de vrije inzen dingen le P. v. Bohemen, 2e W. Bosman, 3e G. Wiecherink, 4e J. H- Lindhout, 5e H. Schippers. Door den voorz. werd hierna een causerie gehouden over planten in den hefsttyd. Op voorstel van het bestuur zal in het komende voorjaar wederom een broei-ex- positie worden gehouden van bloembol len, t.w. 3 potten Hyacinthen, 1 pot tul pen en 1 pot Narcissen. Een 30-tal deel nemers gaven zich hiervoor reeds op. De volgende bijeenkomst zal gehouden wor den op 17 Oct. a.s., waarbij een groenten- expositie zal worden uitgeschreven. RIJNSATERWOUDE DOODELIJK ONGELUK. Donderdagmiddag had alhier een ern stig ongeluk plaats. H. Pieterse uit Lan- geraar, die dien dag het huwelijksfeest van zijn broer vierde kwam op de motor fiets van de richting Leimuiden. Achter op zat de heer Onderwater uit Zoeterwou- de. Op de brug over de Leidschevaart kwamen zij in botsing met een personen auto bestuurd door den directeur van de Vernisfabriek te Alphen aan den Rijn. Onderwater werd van de motor geslin gerd en kwam met een gebroken been in het water terecht. Van Pieterse werd de borstkas ingedrukt en nadat Pieterse van geestelijke en geneeskundige hulp was voorzien, zijn beiden naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht, al waar Pieterse Vrijdagmorgen is overleden. De auto werd licht beschadigd. SASSENHEIM Personalia. De heer M. C. van Breuke- len slaagde te Amsterdam voor diploma D „Onder Rijkstoezicht gediplomeerd 6choen- verkooper". VOORHOUT Aanhouding. Door de rijkspolitie werd A. L. te Sassenheim aangehouden, els verdacht van het verkoopen van textiel- goederen tegen z.g, zwarte prijzen. Een be langrijke hoeveelheid textielgoederen werd in beslag genomen. ZOETERWOUDE Kath. Volkspartij. Gisteravond verga derde de Kath. Volkspartij onder voorzit terschap van den heer J» Schouten. In het openingswoord sprak de voorzitter zijn te vredenheid uit over het verloop van de verkiezingen. De door den Partijraad voor gestelde contributieregeling achtte de ver gadering bezwaarlijk, omdat in een partij als de onze het zeer moeilijk is de inkomens van de leden te weten. De bestaande con tributie zal dus blijven, kan ook niet lager omdat de afdrachten aan niet hoogeren po litieke organisaties zouden gedragen kunnen worden. De aftredende bestuursle den de heeren J. Schouten en G. Koch worden herbenoemd en in den plaats van oen heer C. J. van Lèêuwen Az. die wegern. aanvaarding van hét raadslidmaatschap niet herkiesbaar is, wordt gekozen de heer J. v. Diemen Nz. Tot candidaten voor het Bestuur van de Kamer Centrale worden aangewezen de heeren H. J. van Mil, A. C. Paardekooper, Mr. Bolsius en J. H v. d. Ploeg. De heer J. Schouten wenschte zijn candidatuur, omdat hij op Zaterdag een andere werkkring heeft, niet te aarvaarden. Voor den Partijraad wordt afgevaardigd de heeren C. W. de Jong uit Hazerswoude en de heer G. M. v. d. Berg. Voor de Staten- kieskring wordt de heer H. J. v. Mil afge vaardigd. Voor de vergaderingen van Cen trale en Kieskring worden benoemd de heeren A. de Jong, F. v. Nierop, G. Koek en G. M. v. d. Berg. Aan het einde spreekt de voorzitter zijn vreugde uit, dat de R.K. Raadsfractie op deze vergadering zoo goed vertegenwoordigd is en deelt mede, dat de R.K. Volkspartij besloten heeft voor 6 ver gaderingen per jaar de zaalhuur te betalen voor de fractie en tevens onze afgevaardig den een abonnement van de R.K. Gemeen teraad aan te bieden. De Volkspartij zal het steeds op prijs blijven stellen op bepaalde momenten omtrent belangrijke gemeente zaken en over de tactiek van onze fractie ingelicht te worden. Een causerie van de raadsleden op onze vergadering zal deze animeeren en door contact met de kiezers zal de fractie zich gedragen voelen zonder verantwoording schuldig te zijn. De voor zitter wijst er op dat er zeker groote be langstelling bestaat omtrent de groote ge meentezaken b.v. wat te doen om onze ge meente te laten floreeren en uit de noodlij- dend'heid te geraken. Hieromtrent houdt de voorzitter een wijdsch betoog over het nut van besprekingen op deze vergaderingen, vooral om de menschen meer te laten voe len voor hun eigen gemeente. De heer J. H. van der Ploeg zegt. dat niet verwacht moet worden, dat de fractie aan alle verlangens in deze vergadering tege moet kan komen. Het is niet zoo eenvoudig om in een causerie het beleid van de R.K. fratie uiteen te zetten, doch spr. wil gaarne een en ander mededcelen. Voor deze eerste keer een keerpunt in de geschiedenis wordt nu door den heer van der Ploeg op gesomd en aangetoond dat het onze R.K. fractie ernst is vooruitstrevend te zijn en de gemeente te verlossen uit hare noodlij- dendheid. De fractievoorzitter maakt van de gelegenheid gebruik een verklaring af te leggen tegenover uitgesproken wenschen waarom geen twee katholieke wethouders. De voorzitter is de heer van der Ploeg zeer dankbaar voor zijn eerste causerie en wil er aan toevoegen dat het Bestuur zich om trent de kwestie van de wethoudersverkie zing zeker niet afkeurend uitgesproken heeft. Na enkele huishoydelijke besprekin gen wordt deze zeer belangrijke vergade- 1 ring gesloten. CD 11 CD IIOIIOII Oil 0110II0110110 0 HET 5 KATHOLIEKE jj THUISFRONT g 0 U hebt zeker reeds ons foldertje Q ontvangen! Nog niet? Dan wordt r Q het u zeker in den loop van den Q avond nog bezorgd. n Wij willen u alleen nog even een n tip geven! s 0~ Mleestal worden reclame's, bra- chuurtjes of foldertje, die in de bus U fE terecht komen, ongelezen in de pr U prullenmand gedeponeerd, rroaar dat U mag u deze keer zeker niet doen! 0 Neem even twéé minuten van Q uw tijd, en lees den oproep van ons n Q Katholiek Thuisfront, en.... geef Q aan dien oproep gehoor! n In de pers en door middel van een n y sprekende affiche in het kerkpor- 0" taal hebben wij reeds uw aandacht gevestigd op onze actie voor onze U z militairen. r U Deze kan en zal slagen! U In ons foldertje hebben we nog 0 eens duidelijk uiteengezet, waar- Q voor dit thuisfront is opgericht, en Q op welke manier en met welke mid- U delen dit front z'n doel wil berei- Q ken. 0 Hierop behoeft dus niet nader in- gegaan te worden! Q U Wel willen we nog even uw aan- 5 dacht vestigen op de strook, die aan n n onzen folder is toegevoegd. I Dringend verzoeken wy u deze 0~ ingevuld en onderteekend morgen U mee naar de kerk te nemen en in r r de daarvoor bestemde bus te wer- 0 0 pea Doet u het nu direct? Legt u die (J 0 strook nu reeds in uw kerkboek, r dan vergeet u ze vast niet; ofQ Q neen, dat u uw kerkboek vergeten y Het Katholiek Thuisfront dankt Z 0" u namens onze Jongens te Land, ter |J Zee, en in de Lucht! D" Katholiek Thuisfront, Dekenale U Parochie Leiden. "CD II011 CD 110II CD IIOIICD110II CD 11 CD ZONDAG. HILVERSUM I (301 M.) 8.00 K.R.O., 9.30 N.C.R.V, 12.15 K.R.O, 1700 N.C.R.V., 19.45 K.R.O. 8.00 Nieuws; 8.15 Hoogmis; 12.15 Boekbespr.; 12.30 Lunchconcert; 13.00 Nieuws; 13.40 Apologie; 14.00 Opera; 16.00 Caus.; 16.15 Zang; 16.30 Ziekenlof; 18.30 V. d. Ned. strijdkrachten; 19.00 Gram.; 19.30 Nieuws; 19.45 Actual.; 20.00 Reportage; 20.15 Kamerorkest; 21.00 Hoorspel; 22.00 Nieuws; 22.20 Avondgebed; 22.35 Zang; 22.45 Indonesië; 23.00 Gram. HILVERSUM II (415 M.) 8.00 VARA; 12.00 AVRO; 17.00 VARA; 18.30 VPRO; 20.00 AVRO; 10.00 Kameror kest; 10.40 Boekbespr.; 10.00 Triagcl; 12.00 Romancers; 12.30 Zondagclub; 12 40 Gram. 13.15 Gram.; 13.50 N.S.; 14.00 Gram.; 14.05 Boekbespr.; 14.30 Bach-concert; 15 35 Piano; 15.45 Skymasters; 16.45 Sport; 17.00 Muziek; 17.30 Oome Keesje; 18.00 Nieuws en sport; 20.05 Actual.; 20.15 Musette; 20.45 Hersen- gymn.; 21.15 Gram.; 22.10 Hoorspel; 22.40 Piano; 23.00 Nieuws; 23.15 Orgel; 23.40 Gram. MAANDAG. HILVERSUM I (301 M.) N.C.R.V. 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; Tl 00 Gram. 11.15 Caus. 11.35 Gram. 11.45*Ber. uit In dië. 12.00 Zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Kwin tet. 14.00 Caus. 14.20 Klarinet. 15.00 Gram. 15.15 Kwartet. 16.00 Bijèel. 16.45 Bijbel. 16.45 Orkest. 17.05 Koor. 17.45 Rijk over zee. 18.00 Sextet. 18.30 v. d. Ned, strijd krachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Caus. 19.30 Sportpr. 19.45 Caus. 20.00 Volkszang. 21.00 Caus. 21.20 Gram. 22.00 Nieuws en actual. 22.30 Gr^m. 22.45 Avondwijding. 23.00 Gram. HILVERSUM II (4.15.) VARA. 17.00 Nieuws, gymn. en gram. 11.00 Voordracht; 11.15 Zang; 11.30 Gram.; 12.00 Kamermuziek; 12.30 Jan Corduwener; 13.00 Nieuws; 13.15 Boyd Bachmann; 14.00 Koor. 14.30 v. d. vrouw; 14.45 Gram. 15.35 v. d. kleuters; 15.50 Gram. 16.30 v d. jeugd. 17.00 Na school. 17.30 Orgel. 18.00 Nieuws. 18.15 Vaudeville-orkest; 19.30 Muziek. 20.00 Actual. 20.15 Der Messias. 21.15 Cabaret. 21.45 Ramblers. 22.15 Revue. 23.00 Nieuws. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 21 Sept. Gro«nten. Per 100 kg.: wittekool f 2.80—4.60, roodekool 6.20 —10.40, savoyekool 16—18 groenekool 14—18, prei 3—8, kroten f 5.00—8.10, uien 6.00—6.G0, peen 7.50—14.50, an- dijvie 3.507.50, druiven 7496. snij- boonen 22—135, stokbooncn 56—103, pronkboonen 9.50—41.— stamboonen f 31—98, «tokboonen 3737, postelein f 11—26, spinazie 10—25, tomaten 20— 42, uer 100 stuks: komkommers 4.20 16.00, bloemkool 1098, meloenen f 4 71, sla 16.10, perziken 1.8037 knol- selderie 615; per 100 bos: pieterselie 2.50—5.90, radijs 12,20, selderie f 4.30 7.20, bleekselderie f 4752, peen 12—24 KATWIJK a. d. RIJN, 20 Sept. Groenten Per 100 kg.: waspeen I 1023, stamboo nen 3179, snijboonen 24—51, kroten 1 7.509.20, andijvie f 3.506.60, gele kool 88.10, tomaten 3740; per 100 stuks: bloemkool I A 7496, idem II 2658, idem III 621 per 100 bos: bospeen 1824, waspeen II 4.207. stokboonen 79—80, uien 7.608.70, kro ten II 2.80—5.—, groene kool f 715, bloemkool I f 5587, ROELOFARENDSVEEN, 20 Sept. Groen ten. Augurken O f 2844 andijvie f 3.50 4.augurken B f 2730, tomaten A 28 —44, B 32—45, C 18—36, CC 10—20, bonken 2327, knolseldcrio 1214, kroten 6—7, uien f 47, postelein 15 16 per 100 kg., augurken C 6.50, idem D 9.idem E f 2.002.25; idem stippel CD 2.505.80 per 25 kg. pronkboonen 1.40, peulen 6.007.50, princeboonen 4.508.00, stamboonen 3.005.90, snij boonen S.IO-^.OO per 10 kg, bloemkool f 35—62 meloenen 1.00—58.00, sla f 1.00 —45.10 per 100 stuks aardbeien 0.700.90 per half pond. Bloemenveiling. Chrysanten (een- bloemig) 17—31 cent per stuk, Tros-Chry. santen 3675 cent per bos, Dahlia's 27 38 cent, Asters 823 cent, Monbretia 810 cent, Esther Read 15—21 cent, Colleus 15 —18 cent, Gladiolen 21—26 cent per bos.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 3