S)e CcidódvcSou^cmt Over standsverschil Truman verzoekt Wallace af te treden 18 Overlevenden bij Skymaster-ramp Dr. Koets geeft zijn indrukken weer OP KORTE GOLF Beide partijen noodigen Killearn uit Nijmegen herdenkt zijn bevrijding ZATERDAG 21 SEPT. 1946 Bureaux: Papengracht 32. Leiden Giro 103003. Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen f 0.26 per week, ƒ1.10 p. mnd, ƒ3.25 p. kwartaal. Franco p. post ƒ4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 36e JAARGANG No. 10891 Hoofdred.: Rector H. SONDAAL en TH. WILMER. Directie: G. G. VAN ELBURG. Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" en Stichting JDe Burcht". Advertenties 15 cent p. m.m. By contract belangrijke korting. „1I/IE de realiteit, de werkelijkheid van standsverschillen ontkent is een utopist". Wij meenden hier een feit te constateeren, dat niet te weerleggen valt, toen wij dit neerschreven in een artikel in ons blad van 26 Aug. j.l. Een lezer blijkt het er echter niet mee eens te zijn. Hij wil alle maatschappelijke standsverschillen opheffen. Hoe stelt hij zich echter een samenleving voor, waarbij alle menschen op eenzelfde maatschappe lijk niveau zouden staan? Men kan wel be weren, dat alle menschen maatschappelijk gelijk zijn, en de burgers elkaar b.v. met „kameraad" laten betitelen, maar daar mede heeft men practisch de maatschappe lijke verschillen niet op! Omdat de men schen verschillend zijn in gaven en aanleg, in werkkracht en werkijver, omdat de mo gelijkheden en gelegenheden voor den een nu eenmaal anders zijn dan voor den ander, omdat nu eenmaal niet allen een positie van dezelfde waarde in de maatschappij kun nen bekleeden, zullen er altijd zooal niet theoretisch, maar dan toch practisch standsverschillen bestaan. Maar dat alles is van slechts onderge schikt belang, als wij die maatschappelijke standsverschillen beschouwen en practisch beleven naar hun juiste waarde. Met de bekrompen en dwaze opvattingen, de belachelijke en ergerlijke practijken van standsverschillen moet voor goed en ra dicaal gebroken worden! Laten wij het duidelijk en in christelijke woorden en in christelijke zin zeggen: wij zijn allen broeders en zusters! De maatschappelijke standsverschillen bepalen niet de eigenlijke waarde van den mensch; de waarde, die hij heeft in de waardeering van God, naar welk oordeel wij onze waardeering zooveel moeten richten. De uitdrukking ,,'t zpn maar gewone menschen" is, hoewel niet altijd zóó be doeld, feitelijk een ergerlijke aanmatiging van hen, die op zichzelf daarmede willen drukken een stempel, alsof zij niet „maar gewone menschen" zijn: wij zijn allen maar gewone menschen! Iedere mensch, die in zijn staat en in zijn stand zijn plicht vervult, de hem door de omstandigheden opgelegde taak gewetens vol ten uitvoer brengt ook al staat die taak maatschappelijk niet 'op de hoogte van anderer taak moet worden gerespecteerd als anderen, die, waar en hoe dan ook, in hun maatschappelijke positie eveneens hun plicht doen. Alle arbeid, die noodig of nuttig is; is voor de samenleving onmisbaar of gewenscht, en moet dus welke die arbeid ook zij worden gewaardeerd in dengene, die de zen verricht. Wij lazen het gisteren kort en kernachtig in het verslag van de lijkrede bij de uit vaart van mgr. v. Noort: hij wilde zich gaarne inlaten met zaken van „kleine" menschen, die in werkelijkheid groot zijn. In werkelijkheid is groot de mensch van welken maatschappelijken stand ook die in werkelijkheid goed leeft. Als deze waarheden ons steeds helder voor den geest staan en wij daarnaar ook handelen èn waardeeren, dan is het maat schappelijk standsverschil, dat feitelijk in iedere samenleving bestaat, teruggebracht tot zijn ware grootte. Dan zullen de onrede lijke en onchristelijke uitingen van stands verschil onder ons gelukkig! behooren tot den volmaakt verleden tijd. Opheffing particuliere banken van leening De ministers van Binnenlandsche Zaken en van Justitie hebben bij de Tweede Ka mer ingediend een wetsontwerp „Opheffing particuliere bapken van leening". Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend: Tijdens de bezetting is afgekondigd een besluit, betreffende de beëindiging van de werkzaamheden, der particuliere banken van leening, waarbij tevens nieuwe toela tingen als zoodanig onmogelijk werden ge maakt. Deze maatregel, waarmede, uit so ciaal oogpunt bezien, groote belangen, werden gediend en die aan in breede krin gen levende en reeds vóór 1940 tot uiting gekomen wenschen tegemoet kwam, heeft in de practijk goed gewerkt. Het komt den ministers derhalve wenschelijk voor de re geling ten aanzien van de particuliere ban ken v. leening te bestendigen. Om dit te be reiken wordt de voorkeur gegeven aan een nieuwe regeling. De voorgestelde regeling is een voorloopige. Het volkscredietwezen ontwikkelt zich in gunstigen zin, mede in verband met de voorschriften, vervat in de geldschieterswet. De regeering slaat deze ontwikkeling met belangstelling gade en stimuleert deze zoo veel mogelijk. Aan pandhuizen zal steeds minder behoefte gaan bestaan. De Pandhuiswet zal grondig kun nen worden herzien c.q. gecombineerd met de voorschriften der geldschieterswet. De ministers stellen zich voor, wanneer het oogenblik daarvoor gekomen is, een nieuwe wettelijke regeling te bevorderen, welke aan de behoeften van de practijk zal zijn aangepast. INSCHAKELING VAN PARTICULIER INITIATIEF BIJ WONINGBOUW? Kamerlid Kraayvanger dringt er op aan. Het Eerste Kamerlid Kraayvanger (K. V. P.) heeft minister (Ringers vragen ge steld, strekkende tot een snelleren aan bouw van nieuwe woningen. Hij vraagt of, en zoo ja, wanneer, er een financieele re geling is te verwachten, die het bouwen door particulieren van woningen weer mo gelijk maakt, daar het particulier initiatief door de disharmonie tusschen kostenpeil en huurpeil thans werkeloos moet toezien. Ware er nu reeds zulk een regeling ge weest, dan hadden alleen te Rotterdam waarschijnlijk reeds meer dan 1000 wo ningen in aanbouw kunnen zijn. MGR. DR. BUCKX. Z. H. Exc. Mgr. dr. Buckx, oud-Aposto lisch Vicaris van Finland is voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden. Mgr. verblijft in het missiehuis der priesters van het H. Hart te Sittard. pRESIDENT TRUMAN heeft den Amerikaanschen minister van handel, Henry Wallace, verzocht af te treden. Hij verklaarde, dat hij volledig vertrouwen had in den minister van buitenlandsche zaken, James F. Byrnes, en diens medegedeiegeer. den ter Vredesconferentie van Parijs, Hij voegde eraan toe. dat er geen verandering zou komen in de buitenlandsche politiek der V. S., zooals Byrnes en hijzelf die tot dusver hadden uitgestippeld. De president legde er den nadruk op. dat er een „fun damenteel conflict" bestond tusschen Wallace's standpunt en dat van de regee- ting. van de vrijheid, die mij door den president geschonken is, door vanavond iets te zeg gen dat een succesvol verloop van de Pa- rijsche conferentie in den weg zou kun nen staan. Ik ben van meening dat onze huidige poltiek de fundamenteele realitei ten, die tot de twee wereldoorlogen aan leiding gaven en nu tot een derden, dit keer den atomischen oorlog, aanleiding dreigt te geven, niet erkent." Buitenlandsche politiek van Byrnes zegeviert In de verklaring, welke Truman op een persconferentie aflegde, zeide hij ook nog, dat er voortaan geen verklaringen over de buitenlandsche politiek meer zouden mo gen worden afgelegd, die niet de goed keuring van het dept. van Buitenlandsche Zaken hadden. Bij verschil van inzicht tusschen regeeringsinstanties zou president Truman zelf beslissen. Wallace heeft zijn ontslag met ingang van heden aanvaard. Hij schreef Truman een korte brief van den volgenden inhoud: .,Op uw verzoek neem ik ontslag. Ik zal voor de vrede blijven vechten. Ik ben er zeker van, dat u dit goedkeurt en mij in die groote onderneming zult steunen." Wallace spreekt. In een gisteravond gehouden radio-rede heeft Wallace gezegd: „Het succes of de mislukking van onze buitenlandsche poli tiek, zal het verschil beteek enen tusschen leven en dood voor onze kinderen en kleinkinderen. Het zal het verschil tus schen leven en dood beteekenen voor onze beschaving. Het zou het verschil tusschen het bestaan en de uitroeiing van den mensch en de wereld kunnen beteekenen. Ik wensch het duidelijk te maken, dat ik tegen alle soorten van imperialisme en agressie ben, of zij nu van Russischen, Britschen of Amerikaanschen oorsprong zijn. Wij moeten de rechten en belangen van andere volken respecteeren. Ik ben besloten om den strijd voor den vrede voort te zetten. Het winnen van den vrede :s belangrijker dan het. bekleeden van een hooge functie. Belangrijker dan iedere par tij-politiek. Ik wil geen misbruik maken AMERIKA WIL ZIJN TROEPEN UIT IJSLAND TERUGTREKKEN. Volgens bekendmaking van ihet Ame rikaansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft de regeering der V. S. aan IJsland een voorstel ter goedkeuring voor gelegd om de zich te Reykjavik bevinden de Amerikaansche troepen onmiddellijk en alle andere zich in IJsland bevindende Amerikaansche troepen binnen zes maan den terug te trekken. Het Amerikaansche militaire vliegveld te Reykjavik zou een internationaal burgerlijk vliegveld wor den. Alleen de luchthaven Kedlavig zal als schakel tusschen de V. S. en de bezet tingstroepen in Duitschland voor militair gebruik gereserveerd blijven. Nederlandsche meis jes, die tijdens den slag om Arnhem En- gelsche gewonden v. d. 1st Airborne Di vision verpleegden, legden tijdens haar bezoek aan Londen bloemen neer aan den voet van den Cenotaph. r*EN WOORDVOERDER van de Ameri kaansche kustwacht heeft gisteravond mee gedeeld, dat 8 vrouwen en 10 mannen de ramp van de Skymaster van de Belgi sche luchtvaartmaatschappij Sabena hebben overleefd. De overlevenden zijn allen uiterst vermoeid door de doorstane ontberingen. Versoheidenen hunner hebben ern stige brandwonden en gebroken ledematen. 14 van de 18 overlevenden moeten per bancard worden vervoerd. De overige 28 inzittenden van de Skymaster zijn om het leven gekomen. 28 Inzittenden om het leven gekomen Onder de overlevenden bevindt zich de 33-jarige oud-nationaal voorzitter van de KAJ, Jef Deschuyffeleer, die verleden maand nog een bezoek heeft gebracht aan Amsterdam. De Belgische ex-minister en voorzitter van de christelijke vakvereeni- ging in Belgi, Henri Pauwels, is veronge lukt. In de vroege ochtenduren van Vrijdag bereikte de eerste reddingsbrigade, die was uitgezonden door de Amerikaansche leger basis in Argemtia, het wrak van het veron gelukte vliegtuig. De brigade, waarvan aan het hoofd stond dokter Martin, was op on geveer 13 kilometer van de plaats van de ramp in een watervliegtuig op het Gander, meer geland. Zij waren daarna met behulp van rubberbooten over een kleine rivier naar het wrak van het vliegtuig gegaan, dat in een dichtbegroeid gebied1 ligt. De dokter heeft meegedeeld, dat zes tot acht perso nen zoo zwaar gewond zijn, dat het on mogelijk is hen over het ruwe terrein te vervoeren. Hij heeft daarom voorgesteld deze menschen met een helicopter op te halen. In New York werd gisteravond in allerijl een helicopter gereed gemaakt, die per speciaal vliegtuig naar de vlieghaven van Gander zal worden vervoerd, vanwaar het toestel naar de plek des onheils zal vlie gen voor het ophalen der zwaar gewonden. r\E LEDEN van het gezelschap van dr. P. J. Koets hebben gisteravond een perscon ferentie gegeven over him tocht naar het binnenland van Java. Dr. Koets deelde mede, dat zij tot de conclusie waren geko men, dat de toestand, zooals deze door Frans Goedhart na zijn onlangs plaats gehad hebbende bezoek was geschilderd, als „rooskleurig" kon worden beschouwd. Ner gens had men teekenen van vijandelijkheid ontmoet, men was getroffen door de hoffelijkheid van de ontvangst. De bevolking heeft een opmerkelijke verandering ondergaan en heeft thans een gevoel van eigen waarde, speciaal de jeugd beseft haar tekortkomingen. over politieke aangelegenheden te vormen, achter de Indonesische republikeinsche re geering stond. Tenslotte deelde dr. Koets mede, dat hij een mondeling rapport over zijn bezoek had uitgebracht aan de commissie-gene raal, die hem had medegedeeld, dat zij het op prijs zou stellen, indien een rapport over zijn bezoek naar Den Haag werd gezon den. Meerderheid achter Indonesische republiek Een onaangename gewaarwording was het Japansche karakter van de gewapende troepen, wier kreten deden herinneren aan het barbaarsche gebrul der Japanneezen. Toen dr. Koets hierover sprak, waren ver schillende Indonessiërs het met zijn mee ning eens Een ander lid van het gezelschap, dr. ir. P. Honig, onderdirecteur van het Neder- landsch-Indische departement van econo mische zaken, deelde mede, dat hij vijf fa brieken had bezocht en de indruk van dr. Honig was, dat de fabrieken goed geleid werden. Een derde lid van het gezelschap, prof. C. B. de Lange, bezocht verschillende hos pitalen en ook, onaangekondigd, een krank zinnigengesticht. Hij deelde mede, dat deze instellingen in goeden toestand verkeer den. Voorts verklaarde hij, dat de voedsel positie in het binnenland bevredigend was. In antwoord op talrijke vragen deelde dr. Koets mede, dat hij den indruk had, dat de meerderheid van de bevolking, voor- zoover deze in staat was zich een oordeel BINNENLAND. Deken Boekhorst van Ouderkerk, pas toor te Buitenveldert, is op een vormreis door een beroerte getroffen. De deken is opgenomen in het O. L. Vr. Gasthuis te Amsterdam. Een vierde priesterzoon van de fami lie Schuurman te Aerdenhout heeft zijn eerste plechtige H. Mis opgedragen. Het is een Jezuiet. De drie broers zijn Capucijn, Norbertijn en Trappist. Behalve aan Prinses Juliana zijn ook aan een aantal andere prominente figuren van het Ned. Roode Kruis onderscheidin gen van het Belgische Roode Kruis uitge reikt. Aan Nederlandsche generaals zijn hooge Fransche onderscheidingen uitge reikt, terwijl van Nederlandsche zijde aan Fransche generaals ridderorden zijn ver leend. Een aantal Duitsche oorlogsmisdadi gers is in de afgeloopen weken naar Ne derland overgebracht. BUITENLAND. Een overvolle trein met vacantiegan- gers is op weg naar Ramsgate bij Londen uit de rails geloopen en omlaag gestort. 20 personen werden gewond. Dit zou de eerste maal zijn, dat een heli copter voor een dergelijk groot reddings werk wordt gebruikt Reuter meldt, dat de overlevenden hedenmiddag te Gander zul len arriveeren. ONAFHANKELIJKHEID DER FAR OER NIET ERKEND. De Deense he regeering heeft gisteravond verkaard, de eenzijdige invoering van de onafhankelijkheid der Far-Oer door den president van het parlement der FaT Oer Thorstein Peterson, „onwettelijk" is en van dien aard, dat de Deensche regeering haar onmogelijk kan onderschrijven. Iedere ver andering van dë bestaande regeling moet door ondehandelingen tusschen het parle ment der Far-Oer en de Deensche autori teiten tot stand komen. Invoering „vastrechtkaarten" door de Ned. Spoorwegen Ten behoeve van hen, die veel reizen, doch niet vaak genoeg om de kosten van een algemeene abonnementskaart goed te maken, worden met ingang van 1 October vastrechtkaarten ingevoerd. De geldigheidsduur bedraagt een maand en kan eiken dag ingaan. De prijs bedraagt 35.voor de 2de klasse en 24.voor de 3de klasse. De houder van een vastrechtkaart geniet een korting van 50 op den gewonen en kele reisprijs. Houders van vastrechtkaar ten 2de klasse kunnen ook enkele reizen 3de klasse voor den halven prijs krijgen. Voor een reis heen en terug kan een hou der van een vastrechtkaart aan het station van vertrek een enkele reisbiljet voor de heen reis tegen halven prijs en een enkele reisbiljet met stempel „retour" voor de te rugreis, eveneens tegen halven prijs ver krijgen. Aanvragen voor vastrechtkaarten dienen tenminste een dag tevoren worden inge diend op een station of een erkend reisbu reau, met inlevering van een pasfoto. Aan een halte moet een aanvraag tenminste twee dagen te voren worden ingediend. GISTERMIDDAG is de republikeinsche delegatie, die op 15 September een open hartige bespreking met de Nederlandsche heeft gevoerd, weer bijeen gekomen. Hierop werd het besluit genomen om Sjahrir een schrijven te zenden, waarin hem zal worden geadviseerd om onmiddellijk lord Killearn te verzoeken zijn goede dien sten te willen verleenen. Naar te Batavia verluidt heeft dr. van Mook een soortge lijk schrijven aan lord Killearn gericht. Lord Killearn is reeds te Batavia. Sjahrir naar Djokjakarta ontboden Uit republikeinsche bronnen wordt ver nomen, dat de vice-president van de re publiek. Mohammed Hatta, Sjahrir van Tsjeribon naar Djokjakarta heeft ontboden tot het houden van een belangrijke con ferentie. De republikeinsche bronnen voeg den er aan toe, dat deze conferentie onge twijfeld in verband zal staan met het ka binet. Wanhopige toestand op Madoera. In verband met de alarmeerende voed selsituatie voor de 2% millioen zielen tel lende bevolking van Madoera is het een dagelijks voorkomende gebeurtenis), dat Madoereezen op vlotten of zelfs zwemmen de het eiland verlaten om naar Soerabaja te gaan, waar zij voedsel en kleeding kun nen bekomen. Welingelichte bronnen zijn van meening, dat een hoogtepunt is bereikt; van een toenemend aantal ongeregeldheden wordt melding gemaakt. De wanhoop van de be volking richt zich tegen de republikein sche autoriteiten, wien zij de schuld voor r\E HERDENKING vaji de bevrijding van Nijmegen en de verovering van de Waal- brug op 20 September 1944 namen gistermorgen omstreeks 11 uur een aanvang op het Amerikaansche kerkhof aan den Molenbroek waar schout-bij-nacht N. O. Rost van Tonningen, chef van het Militaire Huis van H. M. de Koningin, namens Hare Majesteit een grooten krans legde op een der graven. Kolonel M. R. N. de Ruyter van Steveninck, eertijds commandant van de Prinses Irene Brigade, legde bloemen namens den Chef Generalen Staf mr. H. J. Kruis, de Commissaris der Ko- nigin in de provincie Gelderland, jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, deed dit na mens de provincie en de burgemeester van Nijmegen, mr. Chr. Hustinx namens het comité van herdenking. De aalmoezenier pater Burgboom sprak een herdenkings woord en bad met de aanwezigen voor de gesneuvelden. bracht aan den burgemeester van Eind hoven een hartelijke boodschap over van den Nijmeegschen burgervader. De esta- fettelooper, die het eerste startte, begon hierna zijn tocht. Om drie uur en tien mi nuten reikte de kampioen van de Nijmeeg- sche Politie Sportvereeniging, Neintjes, de brandende fakkel over aan den burge meester, die het bevrijdingsvuur bij de Waalbrug ontstak. Vervolgens werd het vuur door Betuwsche estafetteloopers uit Nijmegen gehaald en naar Eist gebracht, dat op den dag der verovering van de Waalbrug bevrijd werd. Een groot militair schouwspel, dat even te voren had plaats gehad, wérd door dui zenden met belangstelling gadegeslagen van de terreinen af, in de omgeving van de Waalbrug. In dit spel werd de bevrij ding van Nijmegen gesymboliseerd door Nederlandsche militairen, die de histori sche weg aflegden» die tot de bevrijding van de Keizer Karelstad gevoerd heeft. Toen kwam de feeststemming, vlaggen werden ontplooid, de menschen juichten, muziekcorpsen speelden Amerikaansche en Engelsche volksliederen. Het slot was een défilé van mannen en wapenen, later ge volgd door alles wat Nijmegen op de been kon brengen aan jongens en meisjes, allen in vereenigingsverband. De tocht ging langs het kerkhof, waar Jan van Hoof rust, die zijn leven gaf voor het behoud van de Waalbrug. Tegelijkertijd werden bloemen op het kerkhof an het Jonkerbosch het Engelsche kerkhof aan de Heilige Landstichting. In Groesbeek werd een her denking gehouden op het Canadeesche kerkhof. Om ongeveer half negen in den morgen vertrokken aan het Keizer Karei- plein de 50 Nijmeegsche estafetteloopers naar Eindhoven om daar het bevrijdings vuur, dat uit Bayeux afkomstig is, te gaan halen en het naar Nijmegen per fakkel over te brengen. De burgemeester van Eindhoven, mr. H. Kolfschoten, reikte de brandende fakkel over aan den Nijmeeg schen athleet Koppen. De heer J. P. Petit Leon Degrclle zou alweer ergens ge signaleerd zijn. Nu wordt weer uit Ecuador gemeld, dat hij daar aan land zou zijn ge gaan. Volgens den Madrileenschen corres pondent van de „Daily Tel." zou Degrelle echter in Zuid-Frankrijk zijn aangekomen. De zeteliedenstaking in Amerika is gis teravond geëindigd. Donderdag j.l. heeft het bloedwonder van den H. Januarius opnieuw te Napels plaats gehad. Aan de Noordkust van het Deensche eiland Seeland, is gistermorgen een hevige aardschok gevoeld De Westkust van Engeland is gister avond geteisterd dooneen storm, welke de zwaarste Septemberstonn was sinds 1909. den huidigen toestand geven. Doordat zij zich door de vijandelijke houding van de bevolking niet veilig gevoelt, heeft de TRI van de kuststreek zich naar de bergen te ruggetrokken. Door het gebrek aan de al lernoodzakelijkste levensbehoeften is de bevolking in hevig verzet gekomen tegen de TRI, van wie men ziet, dat zij rijst krijgt van de TRI op Java, terwijl de be volking nog bovendien te lyden heeft van requisites van den plaatselijken TRI- commandant. Luit.-gen. Spoor is gisteren te Batavia teruggekeerd uit Soerabaja, waar hij het militaire aspect van den toestand in ver band met het handhaven van rust en orde in oogenschouw had genomen. Ambtenarenstaking in Frankrijk Alles wat financiën betreft en tevens van de Fransche regeering uitgaat, staat in Frankrijk vrijwel stop tengevolge van een staking onder de ambtenaren en beambten verbonden aan het betrokken departement' De meerderheid der honderdduizend be lasting- en douanebeambten alsmede de staatsdistributeurs van tabak hebben het werk neergelegd. Oorzaak is het feit, dat de regeering geweigerd heeft te voldoen aan den eisch tot tijdelijke loonsverhoo- ging (toeslag van fr. 1500.— tot fr. 5000.— p. maand), zoo lang de nieuwe salarisre- gelmg voor overheidspersoneel, die in 1947 zou worden ingevoerd nog niet van Kracht is. Passagiers van vliegtuigen, die op Fransche vliegvelden daalden, behoef- oen zich piet bij de douanen te melden, aangezien dezen in staking zijn. Hetzelfde ziet men aan de Fransche grens. Ieder die dc Belgiisch-Fransche grens in Fransche richting wilde passeeren, kon dat onge hinderd doen, met dien verstande, dat be langhebbenden zelf aan de Fransche zijde den slagboom omhoog hadden te duwen. De speciale politie-ambtenaren, die de douanen zouden vervangen, ontbraken te Halluin op de Belgisch-Fransche grens. Smokkelaars schijnen van een en ander grif gebruik te maken. Aan de Fransch- Zwitsersche grens controleert echter de plaatselijke republikeinsche garde en de prefect van politie voor dit gebied heeft het goederenverkeer doen stopzetten. Vlieg tuigen en treinen doen gewoon dienst. OM FRANKRIJKS GRONDWET. De afgevaardigden van de Fransche kolo. riën in de Fransche wetgevende vergade ring hebben te kennen gegeven, dat zij willen aftreden, indien in de gisteren aan genomen tekst van de grondwet de zin snede gehandhaafd wordt, die betrekking heeft op de mogelijke instelling van een dubbel kiescollege. Toch is men van mee ning, dat een oplossing kan worden gevon den door deze kwesDie niet ih de tekst van de grondwet op te nemen, maar in een apart wetsontwerp te behandelen. ooo°° WEERSVERWACHTING ooooo AFNEMEND BUIIG. 8 o o Aanvankelijk nog stormachtige, later g geleidelijk verder afnemende wind tus- g g schen Noord-West en West. Wisselende g g bewolking met plaatselijk enkele buiien o ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1