fe OMGEVING ALPHEN AAN DEN RIJN Geboren: Jannigje Margje Hendrika, d. van G. v. Vliet en M. van Dolder; Helena Maria, d. van Th. P. v. d. Maas en H. A. Schippers; Cornelis Jan, z. van P. W. van der Heiden en J. van Boven; Marijtje, d. van A. Domburg en T. van Harselaar; Christina Cornelia, d. van G. J. den Hol lander en M. van Vulpen; Helène Martine, d. van G. van Dam en C. J. Bodegraven; Mattheus, zn. van M. van Zwieten en G. Buis; Jan Willem, zn. van H. J. van Zalin gen en J. S. Kraijestein; Jan, zn. van G. v. Rijswijk en N. Zuidam; Benjamin, zn, van J. de Keijzer en J.% G. Kopmels; Rosetta Elisabeth, d. van A. Aartman en G. W. Spijkers. Ondertrouwd: Hendrik Elisa Oltvoort, 28 j. uit Wageningen en Mijntje van Leeuwen 24 j.; Willem van der Bijl, 26 j. en Gode- frieda Judith Lemkes 25 j.; Hendrik Keule, 27 j. te Kampen en Dina v. d. Berg, 32 j.; Renze Pasma, 24 j. en Margje van Leeu wen, 23 j.; Jozeph Paulus Bos, 26 j. en An- tje Ketel 23 j.; Johannes Petrus Versluis 27 j. en Trijntje Lankhaar 23 j.; Goris Ver burg, 28 j. uit Zevenhoven en Jansje Eike lenboom, 27 j. ;Nicolaas Vis, 26 j. en Mar- garetha Uithol 24 j.; Hendrik Kraan 29 j. en Aartje Uithol 27 j. Gehuwd: Jan Dillo, 35 j. en Jannetje Ma ria van den Hoek, 33 j.; Cornelis Koppe, 25 j. en Dirkje Schenkel 38 j.; Hendrikus Vreulink 20 uit Leiden en Schrevelina van Eist 20 j.; Jan Jacobus Bate van Zwieten, 31 j. en Jetje Altona 30 j.; Bastiaan Belt, 29 j. en Neeltje Hendrika Beenakker 23 j.; Reijer Drijver. 19 j. uit Velsen en Maria den Hertog 19 j. Overleden: Simon Cornelis v. Wieringen, 4 jr. (overl. te Leiden); Christiaan Goed hart, 16 jr. (overl. te Leiden); Maria Elisa beth Catharina Müller, 79 jr. wed. van B. A. Winninghoff. HAZERSWOUDE Voetbal. Zondag speelt Hazerswoude I op eigen terrein om 2 uur den eersten wed strijd voor de competitie in de tweede klas van den Leidschen Voetbalbond tegen UDO I uit Oegstgeest. Bij de Junioren komt Altior B uit Lan- geraar op bezoek en begint om 12 uur. Geboren: Maria Agatha, d. van Th. van der Starren en van Th. Nahon; Geesje, d. van C. J. Roos en B. Francken. Geboren: Bernardus Johannes Nicolaas,, z. van C. J. Timmermans en M. Vink; Netty, d. van J. Vondeling en J. P. Raaphorst; Dirkje, d. van D. Langeveld en B. C. van der Heijden; Aaltje, d. van D. Groen en A. Runhart. Ondertrouwd: D. Qualm, 59 j. en H. Has- sefres, 49 j.; R. Roverhof, 25 j.. en J. Har- kes, 25 j. Ondertrouwd: Cornelis- Jla.vD(hetGBC- Ondertrouwd: C. J. Gouweleeuw 27 j. en P. P. Schrama 22 j. Getrouwd: Johannes Platteel en Jannetje Moerman; Hermanus van Bostelen en Ma ria Gozewina Boskeljon.; -Amilius Bregman en Aaltje Slootweg. Overleden: Boude wijn Ruis, 41 jaar. KATWIJK AAN DEN RIJN Tuinbouw. Er was nogal variatie in aanvoer en in prijzen de afgeloopen week. En, eerlijk gezegd, viel het in het alge meen den tuinder niet tegen, vooral na de alarmkreet, dat geen doorgedraaide pro ducten meer naar Duitschland zouden gaan Er is heel weinig doorgedraaid, alleen wat peen van niet ae beste kwaliteit. Er is veel variatie in dit product, vandaar dan cok dat de prijzen varieeren van 7.50 tot 15.per 100 kg. voor eerste soort. Voor alle sooorten boonen is goede vraag met te lage prijzen. Vooral uien brengen een te lagen prijs op, tot hoogstens 8.per 100 kg. Voor de consument zal het wel een groote vraag zijn, hoe het mogelijk is dat de tuinder 8 cent per kg. krijgt,, waar de consument 20 of meer moet betalen. Het meest valt dit op bij producten, waarvan imaar één sorteering is! Roode kool vindt nog onvoldoende koopers en het kwam op een veiling in N. Holland al voor, dat een massa roode kool voor veevoer a 10 cent* per 100 kg. wegging. Bospeen is er in veel variaties. Voornamelijk door de Vele re gen. Tuinders, die 8 cent per bos krijgen, moeten bijpassen, weer anderen die betere kwaliteit hebben ontvangen soms tot 24 cent per bos. Dit zijn echter uitzonderingen Groene en Gele kool brengt niet voldoende op, doch bloemkool is een erg gevraagd artikel, dat goede prijzen op brengt. Men vergete echter' niet, dat dit product zeer veel aan arbeidsloon en aan mest, voor namelijk stikstof, kost. Dan heeft het ge was veel van <Je regen geleden, waardoor beste gewassen niet voorkomen. Andijvie ging de laatste week vlugger weg. Er wordt nogal wat ingezouten en sla staat weer te laag in prijs, althans op de veiling. De huisvrouw weet het veelal anders te vertellen! Geboren: Ariea, d. van A. v. d. Oever en J. v. d. Plas; Cornelis z. van P. v. d. Gugten en B. Smit; Klazina, d. van M. Impthorn en J. Haasnoot. Adriaan z. van A. Ouwehand en A. Baalbergen; Willem, z. van P. v. d. Meij en G. Remmelzwaal; Koosje d. van M. Susan en E. Boezaard; Martina, d. van W. Tulen en M. Verhart; Arie, z. van D. Schaap en J. P. Cigaar; Arie z. van P. Haas noot en P. Ravehsbergen; Willem z. van W. v. Eijk en J. A. Nauta; Johanna d. van J. Jonker en L. Klinkenberg. Ondertrouwd: H. Kadé en P. Schalkers. Getrouwd: S. Brandsma en A. Barnhoorn; A. Volbeda en L. Verkoop. LANGERAAR Voetbal. Tusschen de Voetbalvereni gingen St. Pancratius uit Sloten en Altior alhier werden op het Altior-terrein wed strijden gespeeld om een Beker. De uitsla gen luiden: Altior ISt. Pancratius I 14; Altior IISt. Pancratius II 06; Altior III St. Pancratius III 57; Altior-Jun. A St. Pancr.-Jun. A 31; Altior-Jun DSt, Pancr.-Jun. B 0It. Met dezen uitslag werd St. Pancratius winnaar van den Beker. LEIDSCHENDAM Directeur Lichtbedrijven. B. en W. stellen voor het salaris Van den directeur der lichtbedrijven te verhoogen van 4400 tot 5430 per jaar plus vrij wonen, vuur, licht en water. Schouw. De jaarlijksche schouw in de Zijdepolder wordt gehouden op Zaterdag 28 Sept. a.s. NOORD WIJKERHOUT Geboren: Francisca Maria, d. van J. J. R. Berbee-van Denzen; Elizabeth Gysbertha Marie, d. van A. J. M. Koot-Warmerdam; Petronella Joranna Elizabeth, d. van A. L. Longayroux-Peters; Albertus Wilhelmus, z. van Th. van Maris-Kleverlaan; Jacobus Jo hannes Jozef, z. van M. G. van Parera-van Dam; Gerardus Johannes Maria, z. van J. Willemsen-Kwakkenbos; Godefridus Jozef, z. van P. A. Warmerdam-van Leeuwen; Jo hannes Albertus Hendrikus, z. van C. J. Im- merzeel-v. d. Meer. Ondertrouwd: J. P. Groenewoud 27 j. en J. C. Spierenburg 25 j.; J. A. Vreeburg 25 j. en A. C. van Hage 23 j.; A. van Ruiten 30 j. en A. C. van der Drift 26 j.; W. P. Mens 26 j. en A. van der Voort 29 j. Gehuwd: W. A. van Nobelen 22 j. en D. J. van Gijlswijk 21 j.; W. Middendorp 31 j. en M. P. Slobbe 27 j.; C. Hoogkamer 48 j. en G. M. Langeveld 38 j. OEGSTGEEST Mannelijk Jeugdwerk. De St. Willi- brordus-parochie van Oegstgeest heeft met frisschen moed het nieuwe seizoen ge opend. Zaterdag 14 September organiseer de de N. K. J. B. in samenwerking met de J. V. G., een prima verzorgden avond voor de militairen, die binnen afzienbaren tijd naar de Oost zullen gaan; Zondagmid dag werd de eerste trainingsmatch ge speeld door de senioren van de van ouds bekende en sinds korten tijd weer verre zen U. D. O.; Zondagavond bood de Ver- kennersafdeeling een feestavond aan oudfers en donateurs. Voor een prachtig volle zaal speelden de Voortrekkers van de Leidsche St. Franciscusstam een span nend detective stuk „De Schaduw". Een goed gespeeld stuk, dat met zijn griezelige spanningen misschien niet al te bevorder lijk geweest zal zijn voor de nachtrust van vele toeschouwers. De gezellige sfeer in ce zaal en het ongedwongen samenzijn bood in de pauze aan ouders en staf weer eens een gemakkelijke gelegenheid tot het opnemen van het contact. De inzet van het nieuwe seizoen was goed en katholiek jong Oegstgeest kan met vertrouwen de toekomst tegemoet zien. VOORSCHOTEN Concert Kon. Marine Kapel. Donder dagavond van 7 tot 9 uur geeft de Kon. Marine Kapel onder leiding van den len Luit. der Mariniers, Gijsb. Nieuwland, een concert in de Voorstraat. Een zeer mooi programma is voor dit concert samenge steld. Dit is voor onze gemeente wel een zeer bijzondere gelegenheid om goede mu ziek te hooren en daarom wordt een ern stig beroep gedaan op alle belangstellen den, oud en jong, tijdens het uitvoeren der muzieknummers niet te wandelen, te pra ten of rumoer te maken in de omgeving van het concert. Geboren: Theodorus Franciscus Maria, zoon van J. A. S. M. Steinebach en M. Bol; Johanna Christina, d. van W. Vreeburg en B. M. J. G. de Hosson; Petrus Johannes, z. van J. H. Luijnenburg en A. M. Putker. Ondertrouwd: Johannes Willem van der Steen 34 j. uit Leiden eh Jacoba van der Krogt 31 j.; Wouter Leendert Reedijk 27 j. en Jacoba Los 21 j. Gehuwd: Johannes Hendricus Drumpt 27 j. uit Maastricht en Martijntje v. d. Meer 26 jaar. Overleden: Leendert Groenendijk 63 j., geh. met Barbera Bakker; Simon Antonie Verheul 66 j., wedn. van Lena v. Gaaien. ZOETERWOUDE R. K. Sportvereeniging S. J. Z. Zon dag 22 Sept. zijn de eerste competitie-wed strijden vastgesteld. S. J. Z. I speelt om twee uur in Rijpwetering tegen Rijp we te ring I. Vertrek per auto vanaf het Patro naat om 1 uur precies. Voor supporters is nog een beperkt aantal plaatsen beschik baar. Donderdagavond kan men zich hier voor opgeven bij het bestuur. S. J. Z. II speelt om twee uur op eigen terrein tegen Alphensche Boys 4. De Junioren om twaalf uur tegen de V. V. S. B.-Junioren uit Noordwijkerhout. „De Gastspelers". Op Zondag 6 en Maandag 7 October a.s. komen de „Gast spelers" naar enze gemeente. Opgevoerd zal worden het tooneelspel in vier bedrij ven ,,'n Duvel" (die op het lest toch nog fn den hemel kwam). De baten zijn be-' stemd voor een R. K. liefdadige instel ling. Men leze de bulletins! SPORT ATHLETIEK. NATIONALE SINGELLOOP VAN DOCOS [Door de R.K.A.V. „Docos" te Leiden wordt op Zaterdag 12 October a.s. te 4.30 uur den nationalen Singelloop door Leiden gehouden. Deze loop, waarvan de laatste wend ge houden in 1939 vindt plaats over de prach tige, geheel geasphalteerde singels van Lei den en is pl.m. 5.5 km. lang. Als prijs Ontvangt de winnaar den reeds zestien jaar omstreden fraaien Peter Ver hoef Wisselbeker, welke thans in het be zit is van H. Coblentz van „Holland" Haar lem.' Deze beker moet driemaal achtereen of vijfmaal in totaal worden gewonnen om definitief eigendom te worden. Verder wor den nog een groot aantal andere fraaie prij. zen beschikbaar gesteld'. Inschrijvingen zijn opengesteld' voor alle A, B, C en D-klassers. Zij kunnen tot uiterlijk 1 October (laatste post) gericht worden aan Th. Varkevisser, Rijndijkstr. 6, Leiden, en moeten voorzien^ zijn van het verschuldigde inschrijfgeld f 0.25 per persoon plus 0.10 heffing. De start vindt plaats op den Morschsin- gel achter de Morschpoort (kleedgelegen heid in de school Potgieterslaan, vanaf sta tion bereikbaar met bus T), terwijl de fi nish gelegen is op den Witte Singel bij het gebouw Leidsch Dagblad. VOETBAL De Engelsche League. De uitslagen der Zaterdag gespeelde Leaguewedstrijden lui den: Eerste divisie: Aston VillaArsenal 02; Bolton WanderersLiverpool 13; Chel seaLeeds United 30; EvertonPorts mouth 10; Huddersfield TownBlackburn Rovers 01; Manchester UnitedMiddels- brough 10; Preston North EndCharlton. Athletic 51; Sheffield UnitedGrimsby Town 11; Stoke CityDerby County 32; SunderlandBlackpool 32; Wolver hampton WanderersBerntford 12. Tweede divisie: BarnsleyBirmingham 31; BurnleyWest Bromwich Albion 02; ChesterfieldWest Hem United 31; Lei cester CitySheffield Wednesday 35; Lu ton TownBury 20; Mill wallMar Ches ter City 13; Newport CountyCoventry Ctiy 42; Plymouth ArgyleFulham 22; SouthamptonNotts Forest 52; Swansea TownBradford 1—6; Notteham Hotspur Newcastle United 11. CRICKET. Ned. elftal verslaat B. H. Valentine met 3 wickets. Op het zeer fraaie nieuw in gerichte cricketterrein van Sparta te Rot terdam vond Zaterdag en Zondag j.l. de internationale ontmoeting plaats tusschen B. H. Valentine-elftal, hetwelk o.m. spelers van internationale reputatie bevatte zooals Fender, Jïartlett, Valentine, Pawson, Levett en Pearce, tegen het Nederlandsch elftal. Toen van Manen, de aanvoerder van het Ned. elftal, den toss gewonnen had, liet hij de Engelschen eerst batten, doch onder de 20 had de fastbowler Molenaar de eerste drie batsman opgeruimd, w.o. Valentine voor 0 runs. Pearce bleek verder de eenige batsman te zijn, die een poosje stand kon houden op het bowlen van Molenaar, Terwiel en Jansen. Hij werd voor 23 runs door van Manen in de slips gevangen, waar na Fender, de oud-Sur:ey aanvoerder, het totaal nog iets opvoerde, doch toen ook hij voor 29 runs achter het wicket gevangen was, kwam het einde op een totaal van 88. Ingelse had 4 vangen achter wicket gedaan doch ook de fraaie vangen van Sillevis en Glerum dienen vermeld te worden. Mole- naar's cijfers waren 3 voor 23, Terwiel bowlde 4 voor 23 en Jansen 2 voor 8. Het batten van het Ned. elftal viel hierna wel erg tegen, voornamelijk doordat men het slowbowlen van Fender niet naar be- hooren durfde te spelen. In plaats van aan vallend te batten, zooals Ingelse zulks deed, en dan ook een fraaie 29 scoorde, verdedig de men veel te veel. De innings van Stolk (41 runs) was wel de hoogste, doch lang niet de beste, daar vele slagen gelukkig ge plaatst waren. Fender had de fraaie bow- lingcijfers van 8 voor 45. Nog voor het ein de van den eersten dag maakten de Engel schen 89 runs voor het verlies van 3 wic kets, w.o. wederom Valentine voor 0 en Pearce voor 14. Op den tweeden dag verhoogden de En gelschen hun totaal tot 216, waarvan Moo re een kanslooze 54 (9 maal 4); Pawson een buitengewoon fraaie 49 (5 maal 4) en Bart- lett een hard geslagen 32 scoorden. Van 192 voor 6 werd het innings voor 216. Dit maal had Jansen de beste bowlingcijfers (4 voor 45), terwijl Terwiel 3 voor 37 bowlde. Het begin van de tweede Holland- sche innings was al bijzonder slecht, daar Glerum uit was voor 0 en Stolk voor 7. Doch tusschen Gallois en van Weelde kwam het tot een stand van 95 runs, alvorens Gallois uit was voor een zeer aantrekke lijke 39. Hierna was het alleen van Weelde, die voor de runs zorgde, daar Sillevis voor 0 uitging, van Manen eveneens en Ingelse voor 5 run out ging. Doch Jansen steunde van Weelde zeer tactisch door zijn wicket op te houden, het maken van runs aan van Weelde overlatende, die na anderhalf uur spelen zijn 100 te pakken had. Bij d^ thee bedroeg het totaal 180 voor 6, waarna bin nen 10 minuten na de hervattihg van Weel de bleef met 129 not out 5 maal 6 en 14 maal 4) en speelde een vrijwel kanslooze innings. Met zijn persoonlijk totaal op 103 werd hij in het verre veld gemist. De cijfers van Fender waren nu 2 voor 114, Crush bowlde 3 voor 45. Nogmaals de Oxford Cricket Tour. Voor het eerst in de geschiedenis van het Leidsche cricket stak een Leidsche cricket- ploeg de zee over om de Engelsche cricket- ters in eigen huis tfc bekampen. Na een goeden overtocht, na een keurige ontvangst ten gemeentehuize en ha alle hoffelijkheid, die wij van onze gastheeren hebben mogen ondervinden, kwam de groote teleurstel ling over onze prestatie op het veld. In alle onderdeelen van het spel, bowlen, batten en fielden brachten wij er totaal niets van terecht en er was zelfs geen enkele speler, die, uit spel-technisch oogpunt bezien, een goeden indruk heeft achtergelaten. Het was dan ook zeker jammer, dat de Gebr. Kantebeen en de Gebr. van Es den tocht niet mee konden maken. Zeer zeker hadden zij, spelers van hun klasse, een be teren indruk gemaakt. Zij, die in de toe komst den tocht aanvaarden, dienen zich eerst terdege te oefenen in het spel, als het mogelijk is onder deskundige leiding. Cricket is een prachtig spel, dat zeker aller aandacht verdient, maar dan moet het goed worden gespeeld en niet wat Leiden in Oxford vertoonde. Daarom strekt het spel der gastheeren allen tot leering. TAFELTENNIS L.T.T.V. „De Sleutels"Met ingang van Donderdag 19 September bevindt zich het trainnings-lokaal in de R.K. ULO-school; ingang Vrouwenkerksteeg 17. Brengt allen zooveel mogelijk gymschoenen mee. Trai nen op gewone schoenen is ten strengste verboden! Zaal open 7.30 uur. Het Bestuur. PAARDENSPORT Wedstrijden te Koudekerk a. d. Rijn. Zaterdag 21 Sept. a.s. houdt het „Streek- verband Rijnmond" der „Koninklijke Ned. Federatie van Landelijke Rijvereenigin- gen" dressuurproeven in de manege dei* „Rijnuiters", te Koudekerk a. d. Rijn. Zeven aangesloten vereenigingen met ongeveer 80 ruiters nemen deel. Des mid dags 2 uur vinden de wedstrijden van 4- en 8-tallen plaats. STADSNIEUWS HERDENKING SPOORWEGSTAKING. De Ontlpannings- en Jubileumver. van dede Ned. Spoorwegen en het A.T.O.-perso- neel had gisteravond in de geheel bezette Stadsgehoorzaal een feestsamenkomst be legd, welke tevens was bedoeld als een her denking van de spoorwegstaking in 1944. Na een woord van welkom van den voor zitter, den heer J. Cats, waarin hij in het bijzonder den commissaris van politie, den heer R. J. Meijer, dankte voor de vriende lijke geste om dezen avond een deel van het politiepersoneel voor bewakingsdiensten ter beschikking te stellen, waardoor het mogelijk was dat zoovele spoorwegman nen zich voor deze uitvoering konden vrij maken, vond een huldiging plaats van vier jubilarissen, de heeren A. A. v. Dam, G. J. ten Boske, J. v. d. Boogaard en P. L. v. d. Walle, waarvan de eerste zijn 40-jarig en de anderen hun zilveren jubileum herdachten, Geschenken werden aangeboden. De avond werd verder gevuld met de op^ voering van een Spoorwegrevue „1940—- 1945". waarvoor men zich de medewerking nad verzekerd van de Spoorweg-, Sport- en Amusementsver. te Rotterdam. In deze re vue waren tal van aardige momenten uit het spoorwegbedrijf opgenomen, terwijl vooral het gedeelte waarin aan de staking en bezetting werd herinnerd, zeer te loven viel. Het stuk werd vlot opgevoerd en de aanwezigen hebben zich uitstekend geamu seerd. TRAMMANNEN ZULLEN STAKING HERDENKEN. Maandag 23 September a.s. zal het twee jtar geleden zijn, dat het trampersoneel (Blauwe Tram) in opdracht van de Onder- grondsche Verzetsbewegnig in staking ging en dat heeft volbracht met een opoffering, welke groote bewonderinjg afdwong en den bezetter in groote moeilijkheden bracht zoodat het vervoeren van muntiie en troe pen langs de kuststrook niet meer moge lijk was. Het technisch personeel had des avonds te voren alle motorrijtuigen, welke in rijvaardigen staat waren, onbruikbaar gemaakt. Ondanks de vervolging en de terreur en verscheidene slachtoffers heeft het Trampersoneel in den illegalen strijd volgehouden tot den dag der bevrijding. Van toen af aan is het trampersoneel aan den opbouw van het tramnet begonnen. Aan het N. S. F. (national steunfonds) wordt dank betuigd daar dit steeds het financieele gedeelte verzorgd heeft. Op Maandag 23 September a.s. organiseert de Amusement-Ver. der N. Z. H. die 19 Januari is opgericht een grooten feestavond m de groote zaal van de Stadsgehoorzaal, v/aarin de staking zal worden herdacht. GROOT ALARM.... Gelijk Generaal Eisenhower groot alarm sloeg om het Ardennen-offensief der Duit- schers tot staan te brengen, zoo roept ook de Katholieke Leidsche Middenstand zijn leden op tot een nieuw offensief. Door een periode van schijn-welvaart is ook bij vele Middenstanders de waakzaamheid verslapt en bovendien dient zich een nieuwe tijd aan met nieuwe problemen. Deze kunnen alleen door eendrachtig optrekken tot op lossing worden gebracht. Nu is het de tijd om deze moeilijkheden onder oogen te zien en samen te werken om te komen tot een betere toekomst, tot meerdere welvaart. Als men later komt met gemopperi en klachten, maar men heeft niets gedaan om deze te voorkomen ligt de schuld bij de le den zelf. Daarom vertrouwt het werkcomité van den Kath. Middenstand, dat veien aanwezig zullen zijn a.s. Maandagavond in den foyer der Stadsgehoorzaal, waar mr. dr. N. H. L. v. d. Heuvel, directeur van het Dioc. Middenstandsbureau te Den Bosch zal spre ker over „Het nieuwe offensief", terwijl pa ter J. Francino O.S.C., geest. adv. van den R.K. Molenaarsbond den weg zal aanwijzen, dien de middenstand heeft te bewandelen. Ook voor de gezelligheid wordt gezorgd en daarom worden ook de dames uitgenoo- digd „HET GULDEN VLIES". In perceel Breestraat 125, het fraaie pa triciërshuis aan de Breestraat, vroeger be woond door de familie Driessen, later ge bruikt door den Dienst van Gemeentewer ken en het laatst in gebruik door de R.K. Vakschool voor Meisjes, zal morgennamid dag de opening plaats hebben van café restaurant „Het Gulden Vlies De brouwe rij d'Oranjeboom heeft op dit pand beslag weten te leggen ten behoeve van den heer J. Boei*, onder wiens leiding men geen zorg behoeft te hebben, of het pand zal spdedig een druk bezocht centrum van Leiden vor men. Gebonden aan de voorschriften van Mo numentenzorg, behoeft het geen verwonde ring te wekken, dat de architectuur van dit mooie oude huis niets tekort is gedaan, ook al is het interieur volgens de eischen van een modern bedrijf veranderd. De oudheid spreekt hier in alle talen tot den bezoeker en men zal er een rustig zitje vinden in het flinke café ter linkerzijde, zoowel als in het restaurant aan de rechterzijde van den in gang, terwijl boven drie vergaderzalen zijn ontworpen, een voor 200 personen aan de straatzijde, twee aan den achterkant elk voor 40 personen. Alles ademt rust in het gebouw en het is de groote verdienste van de architecten ir. Moolenaar en C. Nolet, bijgetsaan door den aannemer den heer Huurman en den deco ratieschilder Pieter de Besten, dat het oude interieur op geen enkele wijze geweld is aangedaan. Licht en luchtig zooveel als men slechts kan geven en verwachten, staat daar het oude pand met nieuwe bestem ming, wachtend op den bezoeker, ingericht a?s modern bedrijf zonder het oude cachet eraan te ontnemen. Wij wenschen den heer Boer veel succes in zijn nieuwe omgeving. Koos Tigges. De guitarist Koos Tig ges concentreerde gisterenavond onder niet gelukkige omstandigheden. Er waren weinig menschen in de ongezellige kleine zaal er waren enkele storende geluiden van uit de groote zaal. Maar hij had aan dacht en groote waardeering (welke hij ook verdient) van verschillende menschen, die muziek beoordeelen kunnen. Na een korte inleiding over beteekenis en belang rijkheid van het instrument in verschillende tijdperken en landen (Spanje niet te verge ten) begc-n Tigges het klassieke deel van zijn programma met „Aria con Variazoni" van Frescobaldi. Misschien komt de ge dachte even in den toehoorder op: hoe is het mogelijk, dat een kunstenaar zich kan tevreden stellen met zoo een sober toege rust'instrument? Maar is dit instrument wc-rkelijk zoo sober? Zijn de mogelijkhe den niet groot? Ga luisteren en men ont dekt de oude onbevlekte serene roerse len van de muziek, vooral wanneer het in strument in nauw contact met de ontroe ring van den vertolker is. Sensitief, Ver storven en subtiel is het klankidioom in een voortdurend ruischen en zingen. Luis ter naar Frescobaldi, naar het .,Air" van Handel of de „Bcurrée" van Bacli, de „So natine" van Benda of de variaties en me-, nuets van Sor om het Larghetto van Ca- rulli niet te vergeten. Al het dieper schoon valt te genieten. En dan de latere Spanjaar den: Turina, Tovroba Albenez, het ragfijne brokje muziek van Llobet. Klonken de oude meesters betooverend, de poëtisch in gestelde Tigges belicht ook de modernen met velerlei klank en kleurmengeling geornamenteerd is de registratie en technisch en rhythmisch feilloos. Onverbe terlijk klopt hij bij wijlen de syncopen uit het instrument. Tot hen, die nog niet af gestorven zijn van deze serene kunst zou den wij willen zeggen, ga zoo'n muziekver- tolking eens beluisteren, het zal u niet be rouwen. Dankbare waardeering betoonde men den guitarist door spontaan applaus, die het gebruikelijke toegift (een Anda- lusische dans) niet achterwege liet. N BURGERLIJKE STAND. Geboren: Alfred George, z. v. P. Kol derman en H. W. Marks; Femmetje Arnol- da, d. v. J. May en G. H. Haverkorn; Jo hanna Margaretha, d. v. D. G. van den Boogaert en E. Henzen; Martinus Cornelis, z. van'G. Pijnaker en C. Keijzer; Robert Victor Emanuel z. v. J. van Duuren en» A. M. Jonkers; Alice Frederika, d. v. F. H. N. Meer en A. Palsgraaf; Jacob, z. v. C. Brussee en L. de Waal; Antonia Pieternel- la Margaretha, d v. B. D. de Wit en C. P. 1'Amie; Robert Cerardus Charles, z. v. J. G. de Groot en H. Groene wegen; Petra Johanna Maria Theresia, d. v. A. H. Turk en C. van Egmond; Laurentius Maria, z. v. M. H. P. Heruer en A. M. A. van Egmond; Johannes Jacobus, z. v. C. Nieboer en C. J. Lieshout; Martina Bernardina, d. v. H. Xettenis en A. B. Osendarp; Cornelis, z. v. W. van Duijn en J. Sweeris; Jacob, z. v. D. de Mooij en P. van der Heijden; Johan na Maria, d. v. P- van Delft en H. van Kla veren; Erik Albert, z. v. A. Heijnis en J. Nijland; Maria Elisabeth, d. v. H. P. van Duiken en I. M. Hermans; Cornelis Jo hannes, z. V. N Gans en C. Slegtenhorst. Getrouwd: H. T. P. Bril jm en M. J. S. Paats gesch.; A. W. Wijling jm en M. van der Linden jd.; D. van Woudenberg jm en E. Eswilder jd; J. Maclaine Pont jm en P. J. Groeneweg jd.; C. de Gunst jm en C. Wesseling gesch.; M. Tuurenhout jm en A. Bink jd. Overleden: J. van Zanten zn. 2 mnd.; A C. de Mol dr. 2 dagen; L. J, van Went m. 37 jaar. Geboren: Leonore Antonia, dr. van E. van Niekerk en C. A. Kuipers; Adriana Corne lia, dr. van C. van Bruggen en A. C. Duiver; Johanna Aleida Maria, dr. van J. H. Kuhl en C. H. Augustinus; Elisabeth Maria, dr. van F. L. J. Hofsteenge en M. G. F. Men- tink; Robert, zn. van J. H. H. Borgerding en C A. Kurpershoek; Johannes Cornelis Edmond Maria, zn. van J. S. Roodhuizen en J. C. Linders; Pieter Mouring, zn. van C. Cardol en W. van 't Woud; Rita dr. van N. A. Verboog en G. E. van den Ouweelen; Geertruida Johanna, dr. van M. Pet en J. Batelaan; Jeannette Suzanna Francine, dr. van R. A. Maas Geesteranus cn M. J. Lu- sink; Johannes Henricus Aloysius, zn. van W. C .Ouwehand en S. M. Koch; Pieter z.n van J. Bontje en C. Mioch. Getrouwd: L. van Gcelen jm. en M. J. Duijverman wed.; B. N. Vliegenhart jm. en J. C. Hensen jr. Overleden: M. J. Kooyman, man 82 j.; J. van Tongeren, huisvr. van W. v. Steen bergen 71 j. Leidsche Speeltuinvcrcen. „Zuiderkwar tier". Het was gisteren 20 jaar geleden, dat de Leidsche Spceltuinverecniging „Zui derkwartier" als Buurt- en Specltuinver- ceniging uit een initiatief, om in de zomer vakantie op 20 Aug. 192o een dagje naar duinen en zee te gaan, werd geboren. Spoe dig volgde na de oprichting het eerste St. Nicolaasfeest. Een ledental van 100 en 25 conateurs mag als een goed begin worden beschouwd, vooral als mei» bedenkt dat toen over hef speeltuinwerk voor de jeugd georganiseerd door ouderen anders werd gedacht dan op het oogenblik Zooals het past voor een speeltuin is de herdenking van het 20-jarig bestaan ge vierd met feesten voor de kinderen. Deze zijn in groepen naar de Boerderij „De Pop penkast" en de speeltuin „De Gouden Leeuw", beide ir» Voorschoten, geweest. De kinderen hebben door het hoogstaande poppenkastspel een middag beleefd, welke zij niet spoedig zullen vergeten. De kinde ren tot 6 jaar hebben een tuinfeest op eigen speeltuin gehad. Morgen zal de vcr- eeniging een receptie houden, terwijl Vrij? dag a.s. een feestavond voor de leden zal worden gegeven in de Stadsgehoorzaal. De Procureur-Fiscaal bij het Bijzon der Gerechtshof te 's Gravenhage, gezien de processtukken inzake tegen Jacobus de Roode (wonende Jan van Goyenkade 20, Leiden) geboren 1 Juni 1901, overwegende, dat betrokkene invrijheid gesteld moet worden onder voorbehoud van nader te gen hem te nemen maatregelen, heeft ge last, dat betrokkene met onmiddellijke ten uitvoerlegging in vrijheid gesteld moet worden. Betrokkene wais ruim dertien maanden gedetineerd. Gemeentel, aankondigingen ONDERWIJS AAN UIT INDIë GEREPATRIEERDE KINDEKEN TE LEIDEN. Wie helpt by het onderwijs in de Duit- Sflie taal? De nieuwe cursussen zijn 2 September j.l. weder aangevangen voor L.O. in de openbare school aan het Schuttersveld en voor M.O. in de meisjesschool voor U.L.O. aan de Breestraat. Voor het middelbaar onderwijs bestaat nog behoefte aan een leerkracht Duitsch voor pl.m. 15 lesuren. 512 Gegadigden hiervoor kunnen zich aan melden aan de afd. onderwijs Stadhuis, Leiden. PARTIEEL UITBREIDINGSPLAN INDUSTRIETERREIN TREKVLIET. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat een plan van uit breiding voor de gemeente Leiden, ten aanzien van gronden en wafer, gelegen: a) in en nabij den Bosch- en Gasthuis polder, aan de Oostzijde hun grens vin dende in den Trekvliet en aan de Zuidzij de begrensd door de trambaan Leiden Voorschoten; b) aan en nabij het Zuidelijk gedeeilte van de Rijn- en Schiekade. aan de Zuidzij de grenzende aan de sub a genoemde gronden; c) aan en nabü het Zuidelijk gedeelte van de Jan van Goyenkade; d) aan en nabij het Zuidelijk gedeelte van de Schelpenkade, met ingang van 17 September 1946 tot en met 30 Sept. d. a. v. voor een ieder ter inzage zal liggen op de afdeejing Alge meene •Zaken der gemeente-secretarie. Dit plan strekt ter vervanging van het plan van uitbreiding voor de gemeente Leiden, vastgesteld bij raadsbesluit van 6 November 1933, voor zoover betreft een deel van vorenbedoelde gronden. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. Leiden, 16 September 1946. 539 Overeenstemming is bereikt tusschen de A.F.L. (American Federation of La bour) en de reeders aan de Oostkust van Amerika over de loonen van de zeelieden De zeelieden van de A.F.L. zullen het werk thans ook aan de Oostkust aan de Golf van. Mexico hervatten.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 3