Het Leidsch Tribunaal hield zitting Overleg met stichting v.d. Landbouw Begrootingscijfers onder de loupe RECHTZAKEN RADIO 1 „Geval" vrijgelaten Uitspraak overigen 1 October a.s. Als eerste verdachte stond gistermorgen voor het Leidsche Tribunaal terecht W. Fijn, echtgenoote van M, den Hertog te Alphen a. d. Rijn, wie ten laste was ge legd het lidmaatschap van de N. S. B. en de N. S. V. O., terwijl zij daarnaast tal van functies bij N. S. B.-nevenorganisaties had waargenomen, zooals het collecteeren voor P Vont zorg, N. V. D. en Winterhulp. Ver- dachtes raadsman schetste zyn cliënte als een idealistisch mensch en vroeg onmid dellijke invrijheidstelling. Het Tribunaal achtte hiervoor geen termen aanwezig. Verd. A. Olivier, echtgenoote van N. Sira te Leiden was lid van de N. S. B., de N. S. V. O. en den N, V. D. Ook had zij de partij vlag wel eens uitgehangen en Duit- sche militairen in haar huis ontvangen. Verd., die het lidmaatschap van voormel de organisaties toegaf, had slechts een maal de vlag uitgehangen. Mr. J. A. Han- nivoort vroeg onmiddellijke invrijheidstel ling. Verd. heeft nog twee minderjarige kinderen en is reeds zestien maanden ge detineerd. Na in raadskamer te zijn ge gaan, willigde het Tribunaal dit verzoek ir., waarbij de uitspraak werd bepaald op 1 October. J. B. Philippe, echtgenoote van N, Ver doorn te Hillegom, werd ten laste gelegd het lidmaatschap van de N. S. B. en de N. S. V. O.; ook was zij als wijkhoofd van den N. V. D. en Winterhulp opgetreden. Verd., die een en ander erkende, had niets 'tot haar verdediging aan te voeren. M. van Egmond echtgenoote van A. Vooys te Katwijk aan Zee was lid van de N. S. V. O. geweest; ook had zij vrouwe lijke leden van de N. S. B. bij haar in huis ontvangen en met dezen strijdliederen ge zongen, daarnaast was zij een keer bij de terugkomst van Oostfrontstrijders in het Wehrmachtsheim aanwezig geweest ter gelegenheid waarvan zij ook strijdliederen zou hebben gezongen. Tenslotte zou zij aan het Jeugdstormlid, D. de Jong, die zich thuis niet moent verkleeden, hebben aan geboden om het uniform bij haar aan te trekken. Verdachte's raadsman, mr. J. v. d. Plas, wees er bij zijn verdediging op, dat verd., alhoewel haar man en dochter vooraanstaande N. S. B.-'ers waren, zich nooit bij deze organisatie had aangesloten. Waar de man en dochter reeds op vrije voeten zijn gesteld, vroeg hij onmiddellijke invrijheidstelling. Het Tribunaal kon tot dit laatste echter niet besluiten. Als laatste verdachte stond terecht mej. D. T. F. M. Savelkoul, studente te Leiden, die lid was geweest van de N. S. B. en het- Ned. Studentenfront. Ook was zij vrijwil lig als teekenaresse werkzaam geweest bij de Heinkelvliegtuigfabrieken. Verd. gaf deze feiten toe, maar zeide hierover niet TWEEDE KAMER Te 2 uur kwam de Tweede Kamer giste- ten bijeen. Voorzitter v. Schaik (K.V.P.), de weer no. één op de nominatie voor het Presidentschap kwam, gelijk mr. Joekes (P.v.d.A.) en de heer Smeenk (A.R.) op nieuw twee en drie werden geplaatst, deel de o.m. mee dat de commissarissen-gene raal v. Indië, prof. Schermerhorn en de heer v. Poll als Kamerleden bedankt hebben. Opvolgers zijn resp. de heeren F. Goedhart en N. Schuurmans uit Orthen. Na de instal latie van mr. Derks (K.V.P.) als afgevaar digde opvolger van Minister v. Maarse- veen bood de Minister van Financiën met enkele woorden de ontwerp-begrooting 1947 aan. Hij bracht in herinnering, hoe verheugend het is, dat voor het eerst sinds zeven jaar ook dit constitutioneele gebruik thans in eere hersteld is, gewaagde van den deplorabelen toestand waarin 's lands geld middelen na het financieele wanbeheer van den bezetter verkeeren en sprak de hoop uit, dat de behandeling der begrooting tot herstel van ons dierbaar vaderland moge bijdragen. Donderdag weer Tweede Kamervergade ring. EERSTE KAMER De Eerste Kamer heeft eveneens gisteren een aantal wetsontwerpen aangenomen. Een wetsontwerp, waarbij de belooning wordt geregeld, welke aan de advocaten toekomt, die in de bijzondere rechtspleging aan politieke delinquenten worden toege voegd, lokte prof. mr. Molenaar naar het spreekgestoelte. Hij wilde weten, waarom een regeling zoo lang achterwege was ge bleven en wees er op, dat er te Rotterdam gewoonweg een noodtoestand onder de ad vocatuur heerscht wegens de tallooze geval len van gratis te verleenen rechtskundige bijstand. Het laatste was den minister onbekend; hij beloofde de zaak te onderzoeken en wat het eerste aangaat, betoogde mr. Van Maar- seveen, dat er zaken zijn ,van grooter ur gentie. De nooden van de schatkist, merkte Zijne Excellentie in dit verband op, zijn nijpender dan didder advocaten. De zuivering cfer ridderorden vond een vurigen bestrijder in den katholiek mr. dr. Schneider, die er met klem en nadruk maar ook met de noodige bewijzen, op wees, dat met dit wetsontwerp fundamenteele princi pes van ons Staatsrecht worden aangetast en zelfs van het volkenrecht. Het wetsontwerp werd met 35 tegen 4 stemmen aangenomen, n.l. 2 Katholieken (de heeren Barge en Schneider) en 2 Chr.- Hist. Vervolgens kwam aan de orde het wets ontwerp Wijziging Hooger Onderwijswet. Het betreft hier uitbreiding van het aan tal curatoren aan de openbare inrichtingen van hooger onderwijs. Tegen dit ontwerp hadden de heeren Barge (K.V.P.) en Woltjer (A.-R.) bezwaar. De heer Woltjer wees er op, dat ook met de-rechten van het bijzonder onderwijs rekening gehouden dient te worden wanneer voor de ge meentelijke universiteit te Amsterdam de mogelijkheid wordt geschapen 7 curatoren aan te stellen, dan behoort het minimum voor het bijzonder onderwijs tot 5 te wor den verhoogd. De min. van Onderwijs, dr. J. J. Gielen, antwoordde dat bij het open baar hooger onderwijs bij het samenstellen van de colleges van curatoren rekening ge houden moet worden met de verschillende levensopvattingen welke hierin vertegen woordigd moeten zijn. Bij het bijzonder on derwijs speelt deze factor uiteraard geen rol, zoodat het aantal curatoren daar niet uitgebreid behoeft te worden. Het wetsont- erp werd aangenomen met 23 tegen 15 •mmen. voldoende te hebben nagedacht, thans is zij tot andere gedachten gekomen. Mr. Tj. D. Schaper merkte op, dat verd. door een Duitschen vriend, van wien zij veel hield, was aangespoord om in Duitschland te gaan werken. Bovendien had zij moeilijk heden thuis, die haar noopten deze betrek king te aanvaarden. Van de N. S. B. was zij maar enkele maanden lid geweest. Mr. Schaper achtte dit dan ook een licht ge val. Op grond van het feit, dat de moeder van verdachte reeds anderhalf jaar ziek te bed ligt en zeer dringend de verzorging van haar dochter noodig heeft waartoe spr. een doktersverklaring overlegde, vroeg hij onmiddellijke invrijheidstelling. Het Tribunaal vond hiertoe geen termen aan wezig. Uitspraak in alle zaken 1 October. De deelnemers aan de Okford-reis uit Leiden, tezamen met gastheeren en gastvrou wen, gekiekt voor een excursie door de stad. VERMOGENS AANWASBELASTING EN LANDBOUWBEDRIJF. Na ontvangst van de memorie van ant woord inzake het ontwerp van wet ver- mogenaanwasbelasting is de commissie van voorbereiding met den minister van finan ciën over enkele onderwerpen, daarin be handeld, in nader overleg getreden. De uit komst hiervan is in het eindverslag der commissie weergegeven. Aan het antwoord van den minister op de hem voorgelegde vragen is het volgende ontleend: Met betrekking tot het Landbouwbedrijf wijst de minister er op, dat de waarde van vele vermogensbestanddeelen gedurende den oorlog is gestegen. Het systeem van het ontwerp van wet is, dat met de waarde stijging, welke de prijsvoorschriftm toela ten, in beginsel rekening gehouden wordt. Zulks geldt ten aanzien van aangekocht of gefokt vee, dat bedrijfsmiddel is, op gelijke wijze als b.v. ten aanzien van andere tus- schen de peildata verworven bedrijfsmid delen. Zoowel ter beperking van ongelijkheid in behandeling var veehouders met nage noeg gelijken vermogensaanwas, als met het oog op de practische moeilijkheden, waarop de aandacht is gevestigd, is de mi nister, zooals hij reeds in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer heeft me degedeeld, bereid op dit punt een nadere regeling te treffen. Ten einde alle hierbij zich voordoende moeilijkheden te overzien en rekening te kunnen houden met de on derscheidene hier in aanmerking komende belangen, wordt aangaande dit punt over leg gepleegd met de stichting voor den landbouw. Nog deze maand verwacht hij van die stichting ter zake een advies. MOND- EN KLAUWZEER TEISTERT VEESTAPEL. Het mond- en klauwzeer, aldus de „Volkskrant", onder het rundvee begint in Twente ernstige vormen aan te nemen. De fokveedag te Tubbergen moest worden uitgesteld, In Drente neemt de ziekte be paald kwaadaardige vormen aan. Volgens een dierenarts sterven daal" drie Van de vijf aangetaste dieren. HET HANDELSVERKEER MET DUITSCHLAND. Een gezelschap bestaande uit vertegen woordigers van het bureau van het militair bestuur der Ver. Staten, in Berlijn, onder leiding van mr. Czymcak, hoofd van de handelsafdeeling, is per specialen diesel- trein in Den Haag gearriveerd. Onmiddel lijk na aankomst vingen besprekingen aan met een groep Ned. autoriteiten van.het Di rectoraat-Generaal voor buitenlandsche economische aangelegenheden. „WELTEVREDEN" IN ROTTERDAM AANGEKOMEN. Hedenmorgen is te Rotterdam aangeko men met m.s. „Wtltevreden" van de Rot- terdamsche Lloyd met 775 repatrieerenden uit Java aan boord. Men verwacht, dat alle passagiers, onder.kie zcih heel weinig zieken bevinden, vandaag nog de plaats hunner bestemming kullen bereiken. GEZINSMAAND. Het Landelijk Secretariaat der Katholie ke Actie deelt ons mede dat de komende Octobermaand voor heel Nederland bijzon der in het teeken van de Gezins-gedachte geplaatst is. In samenwerking met het I.K.O. zijn tal van activiteiten ontworpen, die gedurende deze Gezinsmaand ten uit voer zullen worden gebracht. Ook zal de K.R.O. op bijzondere wijze mede werken. (Naat* de maan) Binnenkort gaan wij naar vlucht zoomaar uit de lucht de maan! pardon, er is geen lucht Neen, we maken nu geen meer, uit de ruimte opge- C11 uail VU1SC1U> uc flauwe grappen over de Vre- vangen en in voortbewegende regel5 van het internationaal desconferentie, noch minder energie omgezet. De machi- recht de maan het eigendom «o vnnrl Kl1 van het land, wiens vlag er heele apparatuur, die je mee moet sjouwen, zou ongeveer 340 kilogram gaan wegen, voor maan-verhoudingen overigens een peuleschille tje! Als er nu maar geen po litieke herrie van komt, want wie er het eerst arriveert, kan op de maan een vlag planten en dan is volgens de over de atoombom, ofschoon ne beweegt zich voort bij beiden zeer wel in staat zijn wijze van raket. Kosmische ons naar de maan te helpen, stralen hebben o.a. het voor- Er zijn menschen „geleer- deel, dat zij geen deviezen den" worden ze officieel ge- kosten. Landingsplaatsen noemd die in allen ernst hebben zij ook al uitgezocht, qoeweren, dat zij voorberei- wat ons trouwens niet zoo din'gen duldt7if müihien dingen treffen om een uit- bezwaarlyk lijkt, daar er v/e| js d;e 2ich aan stapje naar ons knik. glim- weinig kans is om op een spelregejs stoort Je mend nacht-satellietje te huis of boom terecht te ko- gaan maken. Laat ze naar de men. Daar er geen damp- maan loopen. zegt u. Inder- kring om de maan is en de daad, dat willen ze ook, maar verwarming er maar misera- niet loopen. Volgens het En- bel georganiseerd is (waar gelsche dagblad „Daily Ex- de zon schijnt nl. veel te troftstriik. -FnTI«.v cm press" hebben Fransche ge- heet en waar die niet schijnt rJ rans?he ge leerden een luchtruimschip 'veel te koud!) schijnt het leerden zijn nog niet weg; ontworpen, dat zal worden costuum van de maanreiziger en 26 weggaan, zijn ze voortbewogen door kosmi- nog al ingewikkeld te zullen nog niet terug. Zij schijnen sche stralen. Deze kosmische, worden; maar ze zijn bezig nl. op regeeringssubsidie te stralen worden tijdens de er wat op te verzinnen. De rekenen. het eerst geplant is. Maar misschien heef+ de maan lak aan onze internationale rechtsregels; wie kah zeggen, of de maan koloniale verhou- hoort tegenwoordig zoo veel van fascisten, waarvan je het nooit gedacht zoudt 'heb ben. Eén overv/eging is echter NEDERLANDSCHE DELEGATIE OP I. BEZOEK BIJ SOEKARNO. Naar het republikeinsche persagentschap Antara bericht heeft de NedJerlandsche delegatie onder leiding van dr. Koets gis teren een onderhoud van een half uur ge had met Soekarno. Naar verluidt droeg de- zo ontmoeting geen politiek karakter. De heer Koets en de andere leden der dele gatie arriveerden gisterenmorgen uit Djogjakarta te Malang, waar Soekarno zijn vacantie doorbrengt. Volgens een van het republikeinsche nieuwsbureau Antara opgevangen bericht, heeft de heer J. Koets ,voor zijn vertrek naar Ocst-Java, tegenover de pers ver klaard, dat de komst der delegatie in ze ker opzicht nauw verbonden is met de taak, die de Nederlandsche commissie-ge neraal te vervullen krijgt. De heer Koets deelde verder nog mede, dat het doel van de reis is, zich op de hoogte te stellen v.an de tegenwoordige toestanden in het ge bied. dat onder republikeinsch beheer staat. Gevraagd naar zijn persoonlijke mee ning, zeide de heer Koets, dat vóór alles de onderlinge verdachtmaking tusschen Indo nesiërs <en Nederlanders behoort te ver dwijnen. DE VLUCHTELINGENSTROOM UIT HET OOSTEN. Na een conferentie te Bremen hebben de bestuursautoriteiten van de Duitsche provincies in de Britsche zóne aan den ge allieerden bestuursraad in Berlijn telegra fisch medegedeeld, dat zij weigeren iede re verantwoordelijkheid voor het lot van millioenen refugié's uit het Oosten te aan vaarden, indien de stroom van vluchtelin gen niet onmiddellijk wordt gestuit en maatregelen worden genomen voor acco modate en voeding der vluchtelingen. - Consumentencrediet - voornaamste nieuwe post De begrootingstekorten over de jaren 19401945 beliepen in totaal 12.6 milliard. Uit een vergelijking tusschen de begroo tingscijfers voor 1947 en die voor 1946, blijkt, dat de vermindering van het uitga- ventotaal voor 1947 ten opzichte van 1946, wanneer het nadeelig saldo van het land bouwcrisisfonds buiten beschouwing wordt gelaten, 1333 millioen bedraagt, en 1393 millioen, wanneer dit wel in aanmerking wordt genomen. Bij deze vergelijking dient in aanmerking te worden genomen, dat de verlaging van het uitgaventotaal nog grooter was geweest, indien niet verschillende nieuwe posten in de begrooting 1947 hadden moeten worden opgenomen. De voornaamste van deze posten vormen de voorschotten ingevolge de wet op het consumentencrediet, welke voor 1947 op pl.m. 180 millioen worden geschat. Indien deze regeling ten bate van het minder koop krachtige deel van het Nederlandsche volk niet noodig ware geweest, dan zou de ver mindering, welke in de cijfers voor 1947 tot uitdrukking komt, een bedrag van ruim 1,5 milliard hebben aangewezen. Bij de voorloopige vaststelling der cijfers is naar de grootste zuinigheid gestreefd. De mogelijkheid op dit gebied konden echter, naar het oordeel van den minister, gezien den daarvoor vereischten aanlooptijd, nog niet ten volle worden verwezenlijkt. Een verdere blijvende verlaging van het uitgavenbudget hoopt de minister te ver krijgen door naast de gewenschte ratio nalisatie van het bestuursapparaat te streven naar voortzetting van de systema tische liquidatie van' die posten, welke het gevolg zijn van de bijzondere omstandig heden. De raming van de middelen voor 194$ is rond 726 millioen lager is, dan die voor 1946. Hierbij wordt het volgende aange- teekend. In de middelenraming voor 1946 zijn ver schillende posten begrepen, welke in 1947 niet meer voorkomen dan wel voor memo rie of tot belangrijk lagere bedragen zijn geraamd. Het beeld, dat de middelenraming 1947 te zien geeft, behoeft dus niet onbevredi gend te worden genoemd. Aangezien aan de te verwachten ontvang sten uit de „vermogensaanwasbelasting" en de „heffing in eens" een bijzondere bestem ming zal worden gegeven, nl. aflossing .van U&tlUitte TlaWidje" aan de Wolfgangsee „lm „Weissen Rössl" am Wolf gangsee"! Men herinnert zich nog wel deze bekende operette, welke Fritz Kirsch met zooveel succes vóór den oorlog opvoerde. Wat is er van Fritz Hirsch geworden? En staat het „Weisse Rössl" nog altijd aan de Wolfgangsee? Ja. „Het witte paard je" bestaat nog, maar de waard niet de operette-waard, maar de echte heeft zich met zijn vrouw vergiftigd. Hij had teveel aan col laboratie gedaan en al te veel fris- sche dranken en dampende schotels geserveerd aan Goebbels, von Rib- bentrop en Funk. En dat lag hem nu zóó zwaar op z'n maag, dat hij zelfs den aanblik van dit paradijse lijk oord niet meer verdragen kon. PAUS ONTVANGT GENERAAL DER JEZUÏETEN. Z. K Paus Pius XII heeft op zijn buiten verblijf Castel Gandolfo den nieuwen ge neraal der Jezuieten, pater Janssens. in audiëntie ontvangen. De generaal gaf den Paus dé verzekering van de onwankelbare trouw der Jezuieten. In zijn antwoord zei de Paus, dat de kerk thans door vele ge varen wordt belaagd. „De tijden zijn slecht en de menschen eveneens", aldus de Paus, „maar waar het kwaad overvloe dig heerscht. heerscht de Goddelijke genaed bovenmate overvloedig. POLITIERECHTER. A. de L. te Leiden, had met behulp van technische handigheidjes kans gezien een flinke hoeveelheid electrische stroom bui ten den meter om te betrekken. Nu be toogde verdachte, dat hij voor dit feit al een straf had gekregen. Dich dit was dan alleen nog maar administratief, zoo stelde de Offficier vast. Die vorderde er nu nog een maand gevangenisstraf bij. De rechter veroordeelde tot veertien dagen gevange nisstraf. A. V. uit Leiden, had in Leidsdh.end.am eenige drijfriemen gekocht, die van dief stal afkomstig waren. Hij had, volgens den Officier, best kunnen weten, dat de zaak niet deugde, en vanwege de heling vor1 derde deze thans twee maanden gevange nisstraf tegen verdachte. De politierechter veroordeelde tot een maand gevangenis straf. De huisvrouw W. P. v. d. T., te Alphen aan den Rijn, had zoo geleidelijk wat goe deren meegenomen; een lap zijde, kinder- kleeren, tafellaken etc., verdwenen uit een woning, waarvan de bewoners gearres teerd waren. Dit laatste vond de Officier wie een verzwarende omstandigheid, en hij vorderde veertien dagen gevangenisstraf, waartoe de rechter ook veroordeelde. W. I. T. te Alphen a. d. Rijn werd door ambtenaren van den centraledienst een waarschuwing gegeven met zijn auto stil te houden, doch aan dit teeken had T. geen gevolg gegeven. Hij zou geen teeken heb ben gezien, doch de Officier vorderde te gen verdachte f 25.boete of 10 dagen hechtenis. De politierechter veroordeelde tot ƒ15.— boete of 5 dagen hechtend; J Duizenden bedevaart gangers uit alle dee- len van Frankrijk woonden te Grenoble net eeuwfeest van Notre Dame de Sa- lette bij. Bretonsche pelgrims, in de tra- ditioneele kleeder dracht voor het beeld van Onze L. Vrouw. staatsschuld, zijn deze buiten beschouwing gelaten en dus niet in de raming voor 1947 opgenomen. Tenslotte wordt nog ongemerkt, dat een plan in studie is om diverse middelen, an dere dan belastingen te verhoogen. Een groot deel dezer middelen wordt ontvangen op grond van tarieven, welke gedurende tal van jaren ongewijzigd bleven en welke vastgesteld werden op tijdstippen, waarop het kostenpeil belangrijk lager was dan thans. Redelijkerwijze kan een aanpassing dezer tarieven welke, grootendeels het karakter van vergoeding wegens bewezen diensten dragen aan het huidige kosten peil niet onbillijk worden geacht. BEGROOTING VOOR SOCIALE ZAKEN. Het meest trekt bij de verschillende hoofdstukken de aandacht de zeer aan zienlijke verhoiging van de uitgaven voor herscholing en nascholing in de be grooting voor sociale zaken, welke verhoo ging niet minder dan 6 millioen bedraagt. Hierbij dient echter te worden overwogen, dat ten spoedigste dient te worden voor zien in het tekort aan geschoolde arbeids krachten, met name voor den wederopbouw De materieele uitgaven van de geweste lijke arbeidsbureaux konden belangrijk worden verlaagd. Ook voor financieele tegemoetkomingen aan elders werkende arbeiders kon met een aanzienlijk lager bedrag worden volstaan. De uitgaven, verband houdende met de verstrekking van goedkoope levensmidde len aan behoeftige bevolkingsgroepen, zijn thans ten laste van den gewonen dienst ge bracht, echter tot aanmerkelijk lager» be dragen dan in de ontwerp-begrooting voor de levensmiddelendistributie aan werkloo- zen is uitgetrokken. Bij het opstellen van deze begroiting kon nog geen rekening worden gehouden met de in voorbereiding zijnde noodvoorziening voor ouden van dagen. Deze maatregel zal uiteraard een zeer belangrijk bedrag ver gen; voorshands is daarvoor een memorie- post opgenomen. BEGROOTING VOOR ONDERWIJS. Bij. een beschouwing van de cijfers van het hoofdstuk onderwijs, kunsten en weten schappen dient in aanmerking te worden genomen, dat voor 1947 alsnog zal zijn te rekenen op een bedrag wegens te treffen voorzieningen met betrekking tot de onder wijzerssalarissen. Voorts kan met betrekking tot de voor genomen reorganisatie en versobering in deze ontwerp-begrooting slechts de groote lijn worden verwerkt, waarlangs de plan nen gaan. Voorst.wordt gerekend op hoogere uitga ven in verband met meer subsidies aan ge meente- en bijzondere middelbare meisjes scholen, hoogere burgerscholen, gymnasia, lycea en handelsscholen. Het feit dat de ontwikkeling van ons be drijfsleven een der eerste voorwaarden is voor den wederopbouw van onze volkswel vaart, maakt de uitbreiding van het nij verheidsonderwijs noodzakelijk, hetgeen meer subsidies voor middelbaar technische scholen, dagambachtsscholen en meisjes nijverheidsscholen ten gevolge heeft. Te vens zijn hoogere bedragen geraamd voor de bescherming van de jeugd, daar de voor 1946 uitgetrokken bedragen maar op een gedeelte van dat jaar betrekking hadden. Een aanzienlijke verlaging kon worden toegepast wegens de voorgenomen opschor ting van de invoering van het 8e leerjaar. 300 MILLIOEN VOOR KOSTEN POLITIEKE DELINQUENTEN. In de „millioenen-nota" heeft het hoofd stuk Justitie genoteerd, dat tot en met 1947 voor maatregelen ten aanzien van de poli tieke delinquenten 292 millioen noodig worden geacht. Hiertegenover zijn f 14 mil lioen aén inkomsten geraamd. In onder staand overzicht zijn de uitgaven in 1944 en het eerste halfjaar 1945 in het bevrijde Zui den niet opgenomen, zoodat veilig kan worden aangenomen, dat tot en met 1947 voor dit doel meer dan 3Q0 millioen gulden noodig zal zijn. Groote bonnenzwendel in Haarlem ontdekt De politie te Haarlem is een groote ver duistering van coupures van distributiebe scheiden op het spoor gekomen, waarbij o.m. twee agenten van politie betrokken zijn. De verduistering omvat niet minder dan 60.000 rantsoenbonnen. Het is den poli tie gelukt 20.000 bonnen te achter halen. De onregelmatigheden zijn bedreven door drie personen nl. door een lid van den controle dienst der P.T.T., welke dienst belast is met het toezicht der aanmaak van distribu tiebescheiden, in samenwerking met twee leden van het personeel van een drukkerij. Ondanks het scherpe toezicht heeft het drietal kans gezien de coupures te laten verdwijnen. Een agent van politie was hen behulpzaam bij het verhandelen. Als mede plichtige is bovendien een tweede agent ge arresteerd, die handlangers diensten ver leende. De zaak is aan het rollen gebracht na de arrestatite der daders van de bonnenzwen- delarij bij het centraal distributiekantoor te Haarlem. Een der arrestanten in die affaire was nl. eveneens betrokken in de nu ont dekte malversaties. voor Donderdag. HILVERSUM I (301 M.). 7.00 Nieuws gymn. en gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Berichten uit Indië. 12.00 Zang. 12.30 Lunchconcert, (13.00 Nieuws). 13,45 Causerie, 14.00 Cinderella. 14.40 Cau serie. 15.00 Omroeporkest. 16.00 Bijbel. 16.45 Kamerorkest. 17.00 Gram. 17.35 Mariniers kapel. 19.00 Nieuws. 19.15 Gram. 19.30 Causerie, 20.00 Gron. avond. 21.45 Gram. 22.00 Nieuws en actual. 22.30 Gram. 22.45 Avondwijding. 23.00 Viool, 23.25 Gram. HILVERSUM (415 II M.) 7.00 Nieuws, gymn. en gram. 11.00 Cau serie. 11.10 Orgel. 11.30 Muziek. 12.00 Orkest. 12.30 Muziek. 13.0'J Nieuws. 13.15 Romancers, 11.00 Voordracht. 14.20 Piano. 15.00 Causerie. 15.20 Gram. 16,30 Muziek. 17.00 Kaleidoscoop. 17.20 Caus. 17.30 Gram. 17.50 Over Indië. 18.00 Nieuws. 18.15 Sky- masters. 18.45 Sportpraatje. 19.00 Piano. 18.15 Causerie. 19.30 Muziek. 20.00 Omroep orkest. 21.00 Hoorspel. 21.50 Orgel. 22.30 Neurenberg. 22.40 Gram. 23.00 Nieuws. 23.15 Ensemble. 23.45 Gram.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2