Raadsleden geïnstalleerd en beëedigd Geboortecijfer in Leiden stijgende De tabaksdistributie een groote chaos GEMEENTERAAD VAN LEIDEN GISTERMIDDAG KWAM DE NIEUWE LEIDSCHE RAAD BIJEEN onder voor zitterschap van burgemeester jhr. mr. F. H. v. Kinschot. De heer Kortmann (K. V. P.) is afwezig, de heer Piena (P. v. d. A) nog niet gekozen verklaard. Allereerst is aan de orde de beëediging en installatie van de nieuw-benoemde raads leden. Alle leden leggen staande de ver;ischte eeden (c.q. beloften) af en de voor zitter wenscht de dames en heeren geluk net hun benoeming. Spr, is overtuigd, dat de leden hun beste krachten zullen geven in' het belang van de gemeente. Een zware taak is op onze schouders gelegd. Wij zul en onze schouders er onder moeten zetten om Leiden uit te breiden. Een moeilijk probleem in dezen tijd van materiaal- schaarschte. Mogen wij allen c? prettige vijze samenwerken. VOORSTEL „INDUSTRIETERREIN TREKVLIET" AANGENOMEN Afscheid van Weth. Riedel Bij het aan de orde komen van het punt „wethoudersbenoemingen" verklaart de heer v. Weizen (C. P.), dat de Communisti sche fractie alleen de candidaten van de P. v. d. A. kan steunen. Dat zij ook zal stemmen op den candidaat der Katholie ken, beteekent geen votum van vertrou wen in deze fractie; doch spr. ziet niet in, hoe men practisch een college van B. en W. kan samenstellen met voorbijgaan van de fractie der K.V.P. Aan den candidaat van de Prot. Chr. groep kan de comm. fractie haar stem evenwel niet geven, om dat deze fractie feitelijk bestaat uit de A. R. en C. H. partij, waarbij de A. R. de drijfkracht vormen. Een dergelijke bloc- vorming acht hij antiek en ondemocratisch. De heer Woudstra (Prot. Chr.) diende den communist scherp van repliek. De Prot. Chr. fractie is wel degelijk één frac tie. Spr. begrijpt niet, dat de Comm., als zij zoo ondemocratisch zijn, om de Prot. Chr. fractie niet te willen erkennen, in dezen democratischen raad zitting willen nemen. Nadat de heeren D. J. v. Dijk (P. v. d. A.), Wilmer (K. V. P.) en Woudstra (Prot. Chr.) een samenstelling van het college door 2 wethouders van de P. v. d. A., één Katholiek en één Prot. Chr. hebben aan bevolen, worden gekozen: 1. de heer v. Schaik met algemeene stemmen; 2. de heer Jongeleen met 33 van de 35 stemmen (1 blanco, 1 op den heer Riedel); 3. de heer v. d. Kwaak met 29 van de 35 stemmen (de communisten stemden op y. Weizen, die 6 stemmen kreeg); 4. de heer Menken met algemeene stem men. De burgemeester spreekt thans een har telijk woord van afscheid tot den heer Riedel en brengt hem dank voor de ver vulling van de functies van wethouder en loco-burgemeester in een moeilijk jaar. Zijn werkzaamheid als wethouder zal in Leiden zeker in herinnering blijven. Voorts verwelkomt spr. de nieuwe wet houders en spreekt het vertrouwen uit in een nauwe samenwerking. De nieuw benoemde wethouders nemen daarna hun plaatsen achter de „regee- ringstafel" in. Vervolgens komen de Commissiebenoe mingen aan de orde. De verschillende fracties bevelen hun candidaten aan, waarbij o.a. de heer Woud stra de opmerking maakt, dat de Prot. Chr. fractie uit hoofde van haar democra tische beginselen de door de comm. frac tie aanbevolen candidaten voor de diverse commissies zal steunen, "alhoewel deze fractie de Prot. Chr. had willen uitsluiten uit het college van B. en W. De stemming levert de volgende resul taten op: In de Commissie voor de Strafverorde ningen worden gekozen: mr. Woudstra, D. v. Dijk, Wilmer, mr. Vos en Cats. In de Commissie van Financiën: Knol, Riedel, Perquin, Frohwein. In de Commissie van Fabricage: Iterson, Schüller, Lombert, Smit. In de Commissie voor het Openbaar Slachthuis: Balkestein, Ouwerkerk, Aal ders, Cats. In de Commissie voor den Markt- en Havendienst: Balkestein, Riemens (12 st. waren uitgebracht op den heer Aalders). In de Commissie voor het Onderwijs: D. J. v. Dijk, mr. Woudstra, Wilmer, dr. Knuttel, mr. Vos. In de Commissie voor de Stedelijke Fa brieken van Gas en Electriciteit: Ligtvoet, Stol, A. v. Dijk, v. Weizen. In de Commissie van Beheer over de ge stichten „Endegeest", „Voorgeest" en „Rhijngeest": Riedel, Hendriks, dr. Kort mann, v. Weizen. In de Commissie voor den Geneeskun digen- en Gezondheidsdienst: dr. Key, Robbers, dr. Kortmann, 'mej. Vijlbrief. In de Commissie voor het Oud.Archief: Knol, D. v. Dijk. In de Commissie voor het Stedelijk Mu seum „de Lakenhal": Knuttel, Hendriks, A. v. Dijk. Commissarissen der Gemeentel. Volks- credietbank: Stolp, mevr. de Clerde Bruijn, Frohwein (de laatste met 18 st. tegen 15 op den heer Lombert). In de Commissie voor Sociale Zaken: Knetsch, mevr. Braggaarde Does, v. Wei zen (de laatste met .19 st. tegen 15 op den heer v. Oyen). Leden van de Commissiën, bedoeld in art. 2, le lid, sub 3o, der verordening, hou dende Reglement voor de Commissiën van Advies, betreffende de arbeids- en dienst- voorwaarden van het personeel in dienst van de gemeente Leiden: v. Oyen, Knetsch, Schüller, mevr. de Cler—de Bruijn, van Weizen. Plaatsvervangende leden dier Commis- LEIDEN Luitenant-admiraal Hellfrich heeft hedenmorgen een bezoek gebracht aan de Zeevaartschool, vergezeld van zijn adju dant, den luitenant-ter-zee le klasse Von Frijtag Drabbe. Voor het gebouw stonden de dienstdoende officieren opgesteld, wel ke werden voorgeteld, waarna de admi raal het gebouw bezichtigde. L. A. P. ESKENS t Eergisternacht is in het St. Elisabeth- ziekenhuis, na een langdurige ziekte, over leden de heer L. A. P. Eskens, door zeer yelen gekend als een zeer verdienstelijk politie-ambtenaar. De heer Eskens werd geboren op 10 December 1879 te Amster dam en werd, na een veelzijdige politie opleiding, in April 1904 benoemd tot in specteur van politie hier ter stede. In 1914 werd hij bevorderd tot inspecteur le klasse, in 1930 tot hoofdinspecteur. Tijdens zijn inspecteurschap was de heer Eskens belast met de af deeling Bijzondere Wet ten. Op 1 Januari 1937 nam hij ontslag. De heer Eskens is in 1939 korten tijd lid van den gemeenteraad geworden voor „Ge meentebelang". R.I.P. siën: Robbers, A. v. Dijk, Goslings, Ligt voet, Smit. Leden van den Raad van Beheer van de Sportstichting: Kortmann, Gcslings, Rob bers. Nadat de raad in secties was verdeeld, wordt overgegaan tot behandeling van de verdere agenda. Voor de verbetering van het wegdek van den Zoeterwoudschen Singel en den Zijlsingel wordt een bedrag van resp. 8.000 en f 5.500 beschikbaar gesteld. De heer Aalders (K.V.P.) maakte van de gelegenheid gebruik om de aandacht te vestigen op den deplorabelen toestand van de Rijn- en Schiekade. Waarop wethou der Jongeleen antwoordde, dat de onwil van een deel der bewoners verbetering te genwerkt, wat de heer Aalders besttij dt. Voor het maken van twee bergplaatsen in de brandweerkazerne aan de Langebrug wordt 600 toegestaan. Een bedrag van 2.200 wordt verleend voor de aanschaffing van twee motorrij wielen voor de politie. D§ door de Duitschers afgebroken Pater- brug over den Witte Singel bij de Doelen kazerne wordt weer hersteld. De kosten worden begroot op 5.000. De heer D. J. v. Dijk (P. v. d. A.) vraagt zich af, wat er zou gebeuren als de raad deze uitgaaf weigerde, daar de brug reeds bijna klaar is. Ook de heer Knuttel (C.P.) vindt het niet juist, dat men Op de beslis sing van den raad is vooruit geloopen. Wethouder Jongeleen antwoordt, dat het besluit om de door de Duitschers afgebro ken bruggen opnieuw op te bouwen reeds eerder is genomen. De uitgaaf wordt daar na goedgekeurd. Ten behoeve van straataanleg op een terrein bezuiden de Tomatenstraat vragen B. en W. een crediet van 59.000. De heer Schüller (P. v. d. A.) vraagt of B. en W. dc mogelijkheid van doortrekking van den Lammeschansweg willen overwegen, wel ke suggestie de heer Hendriks (Prot. Chr.) ondersteunt. Wethouder Jongeleen wijst echter op het gebrek aan materiaal en op het obstakel van den spoorwegovergang. Voorloopig kan daarvan niets komen. Daarna goedgekeurd. Bij het voorstel tot het vaststellen van een partieel uitbreidingsplan „Industrie terrein Trekvliet" verzet de heer Schüller (P. v. d. A.) zich tegen den korten termijn, welke den raad is gelaten om zich in deze materie in te werken. De raad wordt voor voldongen feiten geplaatst. Hij acht het toewijzen van dit complex grond voor in- dustrieelen bouw niet in het belang van de woningbouw. Laten. B. en W. dit voor stel terugnemen. Hij acht het aangewezen terrein niet geschikt voor industrie, daar de heele stad daar onder de rook zal wor den gezet. Industrieterrein moet men pro jecteeren aan den buitenland van de stad, over de Rijn- en Schiekade, over de Zijl. Ook de heeren Hendriks, v. Iterson en Knetsch opperen bezwaren. De heer A. v. Dijk verdedigt het voorstel. Wethouder Jongeneel vestigt er de aandacht op, dat het uitbreidingsplan reeds van 1935 da teert. Plaatselijk moet in zoo'n uitbrei dingsplan nu en dan een wijziging worden aangebracht, daar de gemeente rekening moet houden met gewijzigde omstandig heden. Spr. begrijpt de aangevoerde be zwaren niet. Wij begroeten iedere vestiging of uitbreiding van onze industrie. Maar dan moet men ook de consequenties daar van aanvaarden en voor de industrie ge schikte terreinen beschikbaar stellen. Dit terrein is zeer geschikt voor de moderne eischen van de industrie. Bovendien moet men niet vergeten, dat het uitbreidings plan wordt uitgewerkt door bij uitstek deskundige architecten. Zou de raad dit voorstel terugzenden, dan zou het zeker een half jaar duren, voordat een gewijzigd voorstel kan worden ingediend. Na eenig debat over al of niet uitstel wordt het voorstel van B. en W. ten slotte aangeno men «met 30 tegen 5 stemmen. Ten behoeve van het verbouwen van het gebouw der H.B.S. voor Meisjes, waar een nijpend gebrek aan plaatsruimte •heerscht, wordt door B. en W. een bedrag van 21.000* aangevraagd, welk bedrag na een vrij langdradige discussie ten slotte z. h. st, wordt toegestaan. Rondvraag. De heer D. J. v. Dijk vraagt om telefoon voor de Raadsleden hetgeen de voorzitter in overwegirtg zal nemen. De heer Riedel dankt het college van B. en W. voor de prettige samenwerking in den moeilijken tijd, waarin hij wethouder was. De heer Frohwein vestigt de aandacht op het voor komen van drankmisbruik in de omgeving van de Kraaierstraat en op de wensche- lijkheid om de industrie zoo weinig moge lijk lastig te vallen bij het gebruik van gas en electriciteit. Daarna te half 7 slui ting. QE OORLOG MET ZIJN BIJKOMSTIGE VERSCHIJNSELEN van ondervoeding en uitputting eenerzijds en de gewelddaden van den bezetter anderzijds, hebben een aanzienlijke stijging van het sterftecijfer veroorzaakt, die een teruggang van het zielental zou doen verwachten. Daarvan is echter geen sprake geweest, want reeds tij dens den oorlog, dus onder de slechtst moge lijke omstandigheden, is het geboortecijfer eveneens gaan stijgen, en zelfs is dit sterker toegenomen dan de sterfte. En terwijl deze laatste geleidelijk aan weer wat terug gedrongen werd, blééf het geboortecijfer niet alleen toenemen, maar er is zelfs gron d om een nog verdere stijging ervan te ver wachten. Zuigelingensterfte sterk toegenomen Maken wij een vergelijking tusschen de jaren 1939, 1943 en (het eerste halfjaar van) 1946, dan zien wij, dat het sterftecijfer in ons land resp. 8.7, 10.1 en 9 9 per duizend en per jaar bedroeg, doch dat het geboorte cijfer in dezelfde perioden resp. 20,7; 23. en 30,9 (!- heeft beloopen, waaruit dus een toenemend geboorte-overschoot resulteert van 12.in 1939; van 12,9 in 1943 en van 21.— in 1946. Leiden blijft in deze ontwikkeling niet achter. In de vergeleken perioden beliep de sterfte in onze stad resp. 7,9; 9,3 en 8,6 per duizend; ook hier dus een toename tijdens den oorlog, die inmid dels weer goeddeels ongedaan gemaakt is, maar niettemin toch nog een groo- tere sterfte dan vóór den oorlog. Maar ook het geboortecijfer ging omhoog en thans is het zelfs bijna aan het rijks gemiddelde gelijk: in de drie genoemde perioden bedroeg het nl. 18,2; 21,9 en 30,8 per duizend. Het geboorte-over schot, waarom het in dit verband ten slotte gaat, bedroeg dus 10,3 in 1939; 12,6 in 1943 en 22,2 in 1946, zoodat het sedert 1939 méér dan verdubbeld is! Kan blijkens het bovenstaande van het sterftecijfer in het algemeen gezegd wor den, dat het zich na den oorlog weer in neerwaartschen. dus gunstigen zin ontwik kelt, in de zuigelingen- en kleutersterfte werken de oorlogs-invloeden nog merk baar na. In 1939 kwamen in ons land op honderd jonggeborenen drie gevallen voor van zuigelingensterfte (d.i. beneden één jaar). In 1943 was deze verhouding veran derd in vier op de honderd en voor het loo- pende jaar zijn de cijfers nog ongunstiger geworden, daar nu op elke honderd geboor ten vijf gevallen van zuigelingensterfte plaats vinden. Ook in Leiden is de zuigelingensterfte sterk toegenomen: van drie op de honderd in 1939, welke verhouding ook in 1943 hier nog bestond, steeg het cijfer tot zes op de honderd in dit jaar. Uitgedrukt in procenten van de totale sterfte beliep de zuigelingensterfte in Ne derland in de genoemde tijdvakken resp. 8, 9 en 14 pet. en in Leiden 5, 6 en 14 pet. Bij eenzelfde tendenz bewogen onze stedelijke cijfers zich dus aanvankelijk op een lager, d.i. gunstiger, niveau dan het rijksgemid delde; thans is dit verschil niet meer aan wezig. Ook in de kleutersterfte (14 jaar) wer ken de nadeelige oorlogs-invloeden nog na. Voor het geheele land bedroeg de kleuter sterfte over de genoemde perioden 2, 4 en 5 pet. van de totale sterfte, in Leiden 1, 3 en 7 pet.,'zoodat deze te onzent thans hoo- ger is dan het rijksgepiiddelde. Het is zéér de vraag of medische, c.q. so- ciaal-hygiènische, in ieder geval verstande lijke, voorzieningen hieraan op korten ter mijn veel kunnen veranderen. Voor een overwegend deel immers zal deze verhoog de zuigelingen- en kleutersterfte gezien moeten worden als de nawerking van de- Het is merkwaardig, hoe de door verstandelijke overwegingen ingegeven overheidsmaatregelen tot herstel van de volkskracht een pendant vinden in de natuurlijke regeneratie-krachten van ons volk, die zich los van elke verstandelijke inmenging laten gelden. generatieve invloeden uit den oorlogstijd; maar ook hiertegenover stelt zich blijkbaar als voorlooper van verhoogde en ster kere geboorten een regeneratieve im puls, die zich uit in een belangrijke toe name van het aantal gesloten huwelijken. Allen woningnood en alle meubel- schaarschte ten spijt is het aantal huwelij ken, dat gesloten wordt, vergeleken bij vóór den oorlog in verscheidene gemeenten méér dan verdubbeld Over het geheele land genomen, steeg het aantal huwelijken, dat aangegaan werd van 9 per duizend in woners in 1939 tot 11 per duizend in 1946. Opmerkelijk is het, dat dit cijfer in Leiden ten opzichte van 1939 geen verhooging on derging; hier was en is het 11 per duizend. Goed beschouwd zijn al deze cijfers toch wel zeer bemoedigend. Wij mogen ons dan meermalen met zorg moeten afvragen of de mensch wel in staat zal zijn, de gederail leerde samenleving weer in het goede spoor te krijgen, deze cijfers doen zien. dat er naast de verstandelijke pogingen van de menschen, ook andere, spontane, krachten aan het „herstel" werken. RATTEN- EN MUIZENBESTRIJDING. De actie ter bestrijding van het ratten en moiizengevaar, die gedurende eenige maanden was stopgezet, zal thans weer met nieuwe energie worden aangevat. Een doel treffende bestrijding van de voor de voed selvoorziening en volksgezondheid zoo ge vaarlijke ratten en muizen,, is slechts mo gelijk met de volledige medewerking van het publiek. Zonder deze medewerking, die bestaat uit het treffen van voorzorgs maatregelen, is het niet mogelijk het in verhouding tot vóór den oorlog groote aantal ratten en muizen tot het uiterste mi nimum te beperken. Door het Ministerie van Landbouw, Vis- scherij en Voedselvoorziening, Afdeeling Voorlichting, is uitgegeven een brochure: „Bestrijdt ratten en muizen", waarin doel treffende maatregelen worden aangege ven voor de verdelging van dit onge dierte. De bestrijding van ratten en muizen zal eveneens het onderwerp zijn van enkele korte radio-causerieën, waarover nadere mededeelingen zullen volgen. Ook door middel van sluitzegels voor correspondentie zal de noodzaak van de ratten- en muizenbestrijding steeds onder de aandacht van het publiek worden ge bracht. Ten slotte zal ook gebruik worden ge maakt van de film. De schade, die de ratten en muizen jaar lijks aan onzen landbouw toebrengen, be draagt eenige millioenen guldens. De volks gezondheid wordt voortdurend bedreigd door deze bacteriën-overbrengers. SIGARENWINKELIERS VAN LEIDEN PROTESTEEREN! PR HING GISTERENAVOND EEN DIKKE ROOKWALM in het gebouw Rchoboth "op het Rapenburg, hetgeen niet te verwonderen was, want de sigaren-winkeliers of beter gezegd de cigaretten-winkeliers hielden een protestvergadering en waar zou die protestvergadering anders over kunnen handelen dan over de schaarschte aan cigaretten. Deze vergadering ging uit van het gewest Leiden van de vakgroep detail handel in tabaksfabrikaten en stond onder voorzitterschap van den heer H. v. d. Broek. De belangstelling was buitengewoon groot. Sluiting, als er niet meer sigaretten komen De heer H. N. Muller uit Voorschoten hield een krachtige inleiding, waarin hij betoogde, dat het departement wel wil, maar dat het R.B.T.T. het groote struikel blok is. Uit de discussies bleek dat men ook over de activiteit van de vakgroep allerminst tevreden was. De voorzitter toonde echter aan, dat het gewest Leiden geen blaam treft, hetwelk herhaalde ma len heeft aangedrongen bij het hoofdbe stuur. Ten slotte werd besloten het volgen de telegram te zenden aan den minister van Economische Zaken: Het gewest Leiden in vergadering bijeen in Rehobath te Leiden protesteert ernstig tegen chaotische toestand bij de tabaks distributie en dringt er met klem bij Uwe Excellentie op aan gehoor te geven aan de noodzakelijke verbetering hiervan, aange zien de toestand zoowel voor de rookers als de detaillisten ondragelijk is geworden. Zij wijst er Uwe Excellentie met nadruk op, dat bij voortduren van dezen toestand zij op 15 October hun zaken zullen sluiten. Voorts werd het volgende schrijven ver zonden aan het Rijksbureau voor Tabak: De vakgroep detailhandel enz. protes teert tegen de uitlatingen van den directeur van het Rijksbureau, als zou de toestand bij de tabaksdistributie, zij het dan gedeelte lijk, te wijten zijn, omdat deze de bepalin gen van de distributie niet nagekomen zijn. Zij wijst dit met klem van de hand en geeft in ernstige overweging in alle maatregelen de distributie betreffende met de vakgroep overleg te plegen en begrip te toonen voor de moeilijkheden, die de detaillist onder vindt bij de huidige artikelen-verdeeling. SPORT BRIDGE-DRIVE „NEDERLAND HELPT INDIë". Gisterenavond werd in de Stadsgehoor zaal een bridge-drive gehouden ten bate van het genootschap „Nederland helpt In- dië". Het aantal deelnemers was niet groot (33 tafels). Na een openingswoord van ir. Lindenberg namen de wedstrijden een aanvang. De uitslagen zijn: Zwart: N.Z. 1. VisserKoch 23 p„ 2. v. TuynKuyt 25 p.; O.W. 1. Meester— v. d. Star 21 p., 2. LeenhoutsKuylman 21 punten. Zwart-Wit: N.Z. 1. echtpaar Timmers 11 p., 2. dames Ter HaarHam 14 p. O.W. 1. echtpaar Staal 10 p., tevens extra prijs, 2. echtpaar Bleuzé.12 p. Groen: N.Z. 1. GoddijnBergers 25 p., 2. echtpaar Leeuwin 23 p. J. Schreuders 15 p., teveps extra prijs, 2. echtpaar Leeuwni 23 y, p. Rood: N.Z. 1. J. VochtelooT. de Vries ?0 p., 2. VeldV. Luijken 25 p. O.W. 1. dames v. d. PoelMaartense. 2. H. van HaasterenJ. Lamboo 23 p, Groen-wti: N.Z. 1. MeijerKooijman 20 p., 2. De BlauwMeijer 21 p.; O.W. 1. HeemskerkJ. Verberg 23 p.; 2. dames van DijkVerpoorten 24 p. WANDELSPORT Jubileumtochten L. W. S. V. Ter ge legenheid van het 15-jarig bestaan van de Wandelsportver. L.W.S.V. organiseert deze op 12 en 13 Oct. a.s. een jubileum-tocht over een afstand van 20 en 35 K.M. In schrijfgeld voor N.W.B.-leden 1.Niet N.W.B.-leden 1.50. Politie, Brandweer, Militairen en semi-militairen 1.Start vindt plaats vanaf Oud-Hortuszicht (Witte Singel). Zaterdag 12 Oct. om 14.30 n.m. en Zondag 13 Oct. 9 uur v.m. Inschrijvin gen te richten aan A. Hoppenbrouwer, Ga- re.umarkt 48, L. Jansen, Prinsenstraat 79 en mej. R. Jansen, Korte Hansenstraat 14, Leiden. Inschrijvingen sluiten op 2 Octo ber a.s. TAFELTENNIS L. T. T. V. „De Sleutels". Ter gele genheid van haar eenjarig bestaan orga niseerde de L. T. T. V. „De Sleutels" een onderling to uren ooi, waaraan behalve le den der bovengenoemde vereeniging ook werd deelgenomen op invitatie door eenige leden van T. O. G. (Noordwijk), Treffers (Roelofarendsveen) en V. D. O. (Delft). Om 2 uur nam de strijd om de „Jan Gij- bels Tafel" een aanvang tusschen 44 spe lers. De vierde ronde en tevens halve finale won v. d. Poel van zijn clubgenoot H. Filbry. Van Oosterom won overtuigend van H. v. d. Weyden, terwijl hetzelfde ge zegd kon worden van N. .Heemskerk, die de meerdere bleef over Verdel. Voor de finale hadden zich dus geplaatst: J. van Oosteröm (V. D. O.) N. Heemskerk (Treffers) en de veelbelovende Sleutel speler H. V. d. Poel. Er werd gespeeld in vijf games. Van. Oosterom kwam het eerst achter de groene tafel tegen Heemskerk. Deze partij waas de fraaiste en beste v. d. geheeden dag. Een prachtige aanvallende fore-hand van Van Oosterom tegen den stug-verdedigenden Heemskerk, afgewis seld door snelle aanvallen van de laatste. Eerst in de vijfde en tevens beslissende ga me wist J. van Oosterom zijn tegenstander met 2118 te verslaan. Ondanks een goed begin van v. d. Poel tegen N. Heemskerk moest hij in deze laatste toch zijn meer dere erkennen. Ook tegen van Oosterom moest hij het onderspit delven. Vóór het eerste jaar werd dus J. Van Oosterom (V. D. O., Delft) winnaar der Jan GijbeLs-Tafel. N. Heemskerk (Tref fers) en II. v. d. Poel (Sleutels) werden respectievelijk twee en drie en legden daarmede beslag op de Sleutel-Wimpels. Aan het eind gekomen van dit zeer ge slaagde tournooi werden de prijzen uitge reikt door den voorzitter, den heer H. Huying. Voor eenige R. K. dames boven de 17 jaar bestaat nog gelegenheid zich op te geven als lid van de Sleutels. Secr. Fr. de Keuning, de Genestetctraat 22, Lei den. De Zweminrichting Zaterdag a.s. ,De Zijl" sluit Het is onmogelijk op dezen weg voort te gaan, den rooker artikelen op te dringen, welke deze niet wenscht, en indien dan on verhoopt noodzakelijk is, deze dan ook zoo danig voor te lichten, dat hij tenminste be grijpt waarom dit gebeurt. Voorts is beslo ten enz. (volgt de sluiting der zaken op 15 October). Van dit schrijven is ook mededeeling ge daan aan het hoofdbestuur van de vakgroep en aan de gewestelijke voorzitters. Ten slotte werd nog besproken de ver plichte sluiting op Donderdagmiddag, waar over echter nog geen eenstemmigheid be stond OMGEVING LEIDSCHENDAM Gouden Huwelijksfeest. Op 23 Sept. a.s. hoopt het echtpaar Stephanus Nicolaas Perquin en Petronella Josephina Perquin- van Oijen den dag te herdenken, waarop het vóór 50 jaar in den echt is verbonden. LISSE GEMEENTERAAD. De raad dezer gemeente kwam Dinsdag avond onder voorzitterschap van den heer J W. A. Lefeber, loco-burgemeester, bijeen. Afwezig was het lid A. de Vries, wegens ziekte. Overgegaan werd tot behandeling van de exploitatieverordening van bouwterrei nen in de gemeente Lisse. De voorz. lichtte de verordening toe. Zij behelst in hoofdzaak dat men, wanneer men gronden in exploitatie wenscht te brengen als bouwgrond, ook bijdraagt in de kosten van den aanleg van straten, pleinen, plant soenen enz. Na eenige discussie werd de verordening aangenomen. De gemeenterekening 1943 werd aange boden met een nadeelig saldo van 64.511.83 voor den gewonen dienst en een voordeelig saldo van 40.345.73 voor den kapitaaldienst. Overeenkomstig het voorstel van Burg. en Weth. werd door den Raad besloten om in het belang der volkshuisvesting over te gaan tot het instellen van een onteigenings procedure voor het verkrijgen van bouw- tereinen van den heer A. Moolenaar en eventueel ook van den heer Durang, die weigerachtig zijn hun grond voor dit doel te verkoopen. Deze gronden zijn gelegen in het verlengde van de Prinsessestraat en Koningstraat. Waarnemend burgemeester. Burg. en Weth. hebben overeenkomstig art. 84 der gemeentewet den heer J. W. A. Lefeber aangewezen als waarnemend burgemeester. Verkeersongeval. Ter hoogte van den winkel van den heer Daudeij reed een vrachtwagen met personen, die van IJmui- aen naar Middelburg moesten, om een bot sing met een motorrijder te voorkomen, het trottoir op, alwaar het voertuig tegen den voorgevel tot stilstand kwam. Een zestal personen werd gewond, hoofdzakelijk hoofdblessures, doch een persoon had een dubbele beenbreuk. Zij werden naar een ziekenhuis te Leiden vervoerd. Dc oorzaak van dit ongeval is vermoedelijk te wijten aan het snelle rijden en een te smalle rij weg daar ter platse, wanneer de tram. zoo- als ook nu het geval was, in aantocht is. NOORD WIJKERHOUT Oranjefeesten. De uitslag van de eta lagewedstrijd is als volgt: Hoogst eervolle vermeldnig: Fa. J. van der BergSmit; 1 prijs Jan Broekhof; 2e pr. A. J. M. Koot; 3e pr. Wed. Mens. Eervolle vermelding: B. van der Hoorn. De feestelijkheden werden Dinsdagmor gen ingezet met een aubade van de school kinderen voor het bordes van het raad huis. De burgemeester sprak de kinderen toe. Hierna werd een rondwandeling door het dorp gehouden. De kinderspelen wer den des middags om 2 uur gehouden op het terrein van de Boekhorst. 130U Kinde ren der diverse scholen namen aan deze spelen deel en werden op kosten van de Oranjevereeniging g?tracteerd. Dank zij het onderwijzend personeel is de middag best verloopcn. Dinsdagavond om 8 uur had een muzikale rondwandeling door het dorp plaats. Medewerking hiertoe ver leenden de beide plaatselijke muziekverr eenigingen. TER AAR Oranjefeesten. Op 18 en 19 Sept. zal aan den Aardam het Oranjefeest gevierd worden uitgaande van de Wilhelmina- vereeniging. Naast een feest voor de kin deren bevat het programma verschillende volksspelen, ringrijden Voor paren met versierde tilbury, gondelvaart door het Aarkanaal en tot besluit schitterend vuur werk. VALKENBURG Paardenmarkt-Koninginnefcest. Wie wist niet van de Valkenburgsch o paarden markt. De markt die volgens de geschie denis al minstens 1000 jaar moet hebben bestaan. Doch met zooveel anders ging in de jaren 19401945 ook de zoo beroemde paardenmarkt in het vergeetboek. Maar een Valkenburger zou geen Valkenburger zijn als hij zich dit nog langer liet welge vallen. Dus werd er een grootsche actie op touw gezet om met het herrezen Val kenburg ook de paardenmarkt te doen herrijzen. En het is gelukt. Nog'wel niet op z'n ouderwetsch, doch dat een volgend jaar. Er waren al weer ruim 200 paarden, een groote belangstelling en flinke koop lust. En verbonden aan de paardenmarkt was er tegelijk de inzet .voor het Konin- ginnefeest. Er was stoelendans met losse paarden, er was een gecostumeerde voet balwedstrijd en er was een optocht. De gecostumeerde Valkenburgscho „Valken" stonden bij de finish 22 en met de paar- denstoelendans was Cor de Vries de held van het spel, no. 2 was W. C. Gravenkamp en 3. H. v. d. Nagel. Vermelden we nog, dat voor elk honderdste paard op de markt een premie van 25.beschikbaar was en dat de eerste dag, hoewel het er 's morgens voorstond of heel Valkenburg verregenen zou, buitengewoon geslaagd mag heeten. En de tweede dag is eveneens een suc ces geworden.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 3