Laaghartig verraad van Jodenfamilie De Leidsche cricketters naar Oxford Pro en contra ontslag Dr. Hirschfeld HET PAX ROMANA-CONGRES TE FREIBURG RADIO I TIT DE VELE ZAKEN VAN VERRAAD, die voor den rechter komen, kunnen wij er nu en dan één wat uitvoerig vermelden. En de lezer wordt dan weer terugge plaatst in dien verschrikkelijken tijd, waarin menschen zoo diep waren gezonken, dat zij hun mede-burgers op de laaghartigste wijze verraadden aan een barbaarschen vijand, terwijl zij de verschrikkelijke gevolgen daarvan kenden. Verraad, waarvoor geen enkel excuus te vinden was, gepleegd in Juni 1943 door de 47-jarige N.S.B.-ster mevr. J. M. OosterveerTwisk, die tegenover het Rex-theater te IJmuiden-Oost een sigarenwinkel bezat, in geraffineerd overleg met den beruchten ex-NSB-burgemees- ter van Velsen, den 60-jarigen Tj. van der Weide en diens satellieten onder de poli tie, is door het bijzonder gerechtshof te Amsterdam berecht. Schrikbewind in Velsen Levenslang tegen berouwlooze Levenslang eischte de adv.-fiscaal, mr. B. J. Basier, tegen de hoofdschuldige, mevr. Oosterveer, die gedurende de geheele zitting met een verbeten gezicht in het ver dachtenbankje zat en geen enkel blijk van berouw gaf, hoewel door haar toedoen drie Joodsche onderduikers, de familie Fresco en schoonzoon Elias Duizend en een goed vaderlander, die hen "trachtte te helpen, de heer Dinkgreve uit Santpoort, den dood in zijn gejaagd. Diverse andere menschen ondergingen bovendien tengevolge van haar verraad gevangenisstraffen. Op 14 Juni 1943 vervoegde Dinkgreve zich bij de familie Stutvoet te Umuiden- Oost. Hier was de familie Fresco (man, vrouw en schoonzoon) ondergedoken. Het huis was te klein voor drie onderduikers, zoodat Dinkgreve besloot voor den man en de vrouw een ander ^dres te zoeken. Door een onopgehelderd misverstand vervoegde hij zich daartoe bij de verdachte, zonder te weten, dat zij een fanatiek N.S.B.-ster was en met haar dochter dikwijls met Duit- sche militairen uitging. Volgens verdachte zaten op het moment, waarop Dinkgreve de winkel binnen kwam, Duitschers bij haar in de kamer. Dinkgreve vroeg haar de twee Joden onderdak te verleenen. Zij sprak met hem af, dat hij den volgenden dag terug zou komen, omdat zij de kwes tie eerst met haar man wenschte te' be spreken. Den volgenden dag bevond zich de N.S. B.-rechercheur van politie A. F. Jager (in •opdracht van wijlen H. I. P. Ritman, zoo verklaarde deze als getuige) in de zaak van verdachte en toen de niets vermoedende Dinkgreve opnieuw kwam, om de details te bespreken, deed Jager zich als de echt genoot van verdachte voor. Dinkgreve ver telde daarop hoe de vork in den steel zat, noemJde diverse namen en adressen, die niet aan doovemansooren werden gezegd, 583 suiker 574 algemeen B 18 reserve C 18 reserve B 19 reserve mSTRIBUTIENIEUWS Voor de tweede helft van de 10e periode (15 tot en met 28 September) zijn de vol gende bonnen geldig verklaard: BONKAARTEN KA, KB EN KC 610. 564 tun. 568 brood 800 gram brood 569 brood400 gram brood 572 boter 250 gfam boter 573 boter 250 gram margarine of 200 gram vet 1000 gram suiker of bo- terh.strooisel of 2000 gram jam, stroop, enz. 200 gram kaas, waar van 100 gr- korstloos 575 algemeen 225 gram huishoud zeep of 90 gram toi letzeep 1600 gram brood 800 gram brood 100 gram kaas waarvan 50 gram korstloos B 20 reserve2 kg. aardappelen. BONKAARTEN LA, LB EN LC 610. 521 vleesch 100 gram vleesch 522 vleesch 400 gram vleesch A 04 melk 2 liter melk B 04, C 04 melk 3 liter melk 517 aardappelen 3 kg. aardappelen BONKAARTEN KD EN KE 610 064, 065 brood 800 gram brood 072 boter 250 gram boter 073 boter 125 gram margarine of 100 gram vet 083 suiker 500 gram suiker of bo- terh.strooisel of 1000 gram jam, stroop, enz. 084, 085 algemeen 250 gram suiker of bo- terh.strooisel of 500 gram jam, stroop, enz. 074 algemeen 100 gram kaas, waar van 50 gr. korstloos. ,075 'algemeen 225 gram huishoud zeep of 90 gr. toilezt. D 18 reserve 800 gram brood E 18 reserve 250 gram rijst, kinder meel of kinderbiskwie. BONKAARTEN LD, LE 610. 021, 02 vleesch 100 gram vleesch D 04, E 04 melk 6 liter melk 017 aardappelen 1 kg. aardappelen TABAKSKAARTEN, ENZ. T 472 rants, tabaksantikelen V 48 200 gram chocolade of suikerwerk X 47 2 rants, tabaksantikelen X 48 100 gram chocholade of suikerwerk De bonnen voor melk worden in den vervolge voor een periode van 14 dagen aangewezen. Deze bonnen zijn derhalve geldig t.m- Zaterdag 28 September. Dit geldt ook voor de bonnen der versnape- ringskaart. Voor de week van 22 t.m. 28 September zullen nog bonnen worden aangewezen voor: aardappelen, thee, bloem en tabak. Deze week is wederom 100 gram vleesch extra beschikbaar, zoodat men in totaal 500 gram per 14 dagen ontvangt. Op de bonnen voor kaas wordt voor de helft korstlooze kaas afgeleverd. In verband met de moeilijkheden bij den aanvoer van grondstoffen voor de berei ding van margarine kan van 15 t.m. 28 Sept. en eveneens van 28 Sept. t.m. 12 Oct. minder margarine verstrekt worden. Hier tegenover wordt heit rantsoen boter tijde lijk met een gelijke hoeveelheid1 verhoogd. Van 1528 Sept. wordt aan alle leeftij den een rantsoen suiker verstrekt van 500 gram, terwijl bovendien een extra-hoeveel- heid, eveneens van 500 gram,, voor die pe riode wordt beschikbaar gesteld. Deze extra. 500 gram is de eerste helft van het reeds aangekondigde extra kilogram. Ein de September zal de tweede 500 gram sui ker extra worden verstrekt. Waarschijnlijk zal van begin October af voortaan een bon Vorden aangewezen voor 200 gram koffie. en Jager sprak ten slotte met hem af, dat den volgenden morgen 16 Juni, het echt paar Fresco ter camouflage voor het pu bliek per auto naar het station zou wor den gebracht door G. E. Maarschalk (die daarmee eveneens in den val liep) en dat Jager daar zelf de twee reeds oude men schen onder zijn hoefde zou nemen en ze naar het huis van verdachte zou brengen. Alles verliep „planmaessig", maar nauwe lijks was het echtpaar Fresco in het siga- renwinkeltjegearriveerd of Ritman stapte binnen en arresteerde hen. Tegelijkertijd had burgemeester van der Weide groot al arm geblazen te Velsert en trokken andere rechercheurs er op uit om op de diverse thans bekende adressen andere onderdui kers en hun helpers te arresteeren. Alle arrestanten gingen den vreesdij - ken weg, via gevangenissen en concentra tiekampen, naar DuitschlanJd. Sommigen tot hun geluk slechts half, maar het echt paar Fresco, Elias Duizend en Dinkgreve moesten de beker tot den laatsten druppel leegdrinken. Nimmer is er meer iets van hen vernomen. In zijn requisitoir sprak mar. Besier over een waar schrikbewind, dat de Duitschers met him satellieten in Velsen hébben uit geoefend en dat nauwelijks zijn weerga in Nederland heeft gevonden. Voor verdachte kan hij geen verlichtende omstandigheden vinden. Zij mag niet meer in Ide maat schappij terugkeeren. Eisch daarom levens lange gevangenisstraf. K.M. de Koningin heeft een bezoek ge bracht aan Walcheren, waar Zij zich op de hoogte heeft gesteld, van de werkzaam heden voor den wederopbouw. De Konin gin bij Haar aankomst in Westkapelle, waar Zij door de bevolking werd verwel komd. Naast de Vorstin de burgemeester. U.V.S.Hilversum. In het kader van het oefenprogramma, speelt het eerste elf tal van U.V.S. een vriendsch appel ij ken wedstrijd tegen de tweede klasser Hilver sum. De juiste samenstelling van het Blauwwitte elftal is nog niet gevonden en de formatie die a.s. Zondag in het veld komt, is als volgt: M. van Well P. Hendriks C. den Daas J. Devilee B. L. Wallaart Jac. Sloos J. de Welf P. Kantebeen J- Fasel C. Verhoogt A. J. Kantebeen De U.V.S.-er van Oosterom is .voorloopig niet beschikbaar, wegens een knieblessure. IJOEZEER HET CRICKETSPEL een mooi-weer_spel is, is wel overduide- lijk gebleken bij de toer van het Leidsch cricket naar Oxford. De regen trad herhaaldelijk als spelbreker op en, zoo het al niet regende, dan was het natte veld al evenzeer een beletsel. In Engeland toch wordt uitsluitend op gras gespeeld en als de pitch nat is is het onbegonnen werk om te spelen. Bovendien is de grond veelal vettig, zoodat de spelers zich vrij moeilijk kunnen aanpassen. slaan zonder nochtans een wicket te ne men. De Leidsche ploeg bracht er bitter weinig van terecht. Voor 20 hadden allen him beurt gehad. Vóór en achteruit spe len liet veel te wenschen over en gezien het batten der Engelschen valt ër voor de onzen nog heel wat te leeren want deze wedstrijd heeft toch wel een duidelijk be wijs geleverd hoe zwak het batten der onzen is. Hetzelfde kan gezegd worden van het bowlen, aangezien het den Engel schen wel heel gemakkelijk werd gemaakt d° runs te maken ondanks het feit, dat het fielden der onzen zeer dragelijk was. Het late seizoen speelt de spelers parten (Van onzen sportredacteur). Intusschen dreigde de heele crickettoer in het water te vallen. De wedstrijden van Zaterdag en Zondag immers konden van wege den regen niet doorgaan. Zaterdag zou er gespeeld worden tegen het elftal van Witney-stad, Zondag tegen het elftal van de Oxfordsche politei. Maar de een noch de ander kon doorgaan. Zondag werd ook de wedstrijd van een R A. F.-team te gen de Oxford City Club afgelast vanwe ge den regen. Intusschen hadden de Oxo- nains Zaterdag gezorgd voor een wedstrijd op Zondag tegen het elftal van de Morris Motors, omdat het terrein van deze club fcooger gelegen is, doch ook nu werd de regen spelbreker Eindelijk kon Maandag in Witney onder gunstige weersomstandigheden gespeeld worden tegen het elftal van de Wollen- dekenfabriek ter plaatse. Natuurlijk niemand had anders ver wacht werd de wedstrijd verloren. De Engelsche meesters in het cricket waren de onzen volkomen de baas. Zij waren verre in de meerderheid en hun 181 runs voor het verlies van 7 wickets werden door de Leidsche ploeg beantwoord met een score van slechts 21 runs all out. Bij de Engelschen was Mr. Smith met 81 onge twijfeld de beste batsman, gevolgd door T-Iemmings met 23 not out, hoewel ook Willoughsbury met 22 en Barber met 19 ruimschoots in de dubbele cijfers kwamen al was hun baiten heel wat minder dan van de eerste twee genoemden. De bow lers kwamen er uit den aard der - zaak slecht af. Wenting nam de meeste 346, gevolgd door Hcp 257 en Vreeken 142, terwijl Versteegh 26 runs op zich zag /GISTERMORGEN diende voor den Raad van State, afdeeling geschillen van be- stuur, het beroep van dr. Hirschfeld op de Kroon, ter zake van hét hem, bij beschikking van 10 Mei 1940, verleende ongevraagde eervolle ontslag als secretaris generaal van de departementen Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Land bouw en Visscherij. Mr. A. E. J. Nysingh gaf, als raadsman, een toelichting op het ontslagbesluit, dat de ministers van Handel en Nijverheid en van Landbouw en Voedselvoorziening hebben genomen, in afwijking van het advies van de commis sie 'onder voorzitterschap van prof. mr. P aul Scholten. Raad van State zal de Kroon adviseeren Mr. Nysingh betoogde, dat de houding van dr. Hirschfeld gedurende de bezetting tegenover den vijand in geen enkel op zicht slap is geweest. Hij vertoonde geen blijken van vrees en heeft niets gedaan of nagelaten uit angst voor eigen persoon of veiligheid. Uitvoerig bestreed de raadsman de stel ling, dat dr. Hirschfeld medewerking zou hebben verleend aan den bezetter, ook in gevallen, waar een stellige weigering op haar plaats was geweest. Dr. Hirschfeld weigerde in September 1944 te voldoen aan den eisch van Seyss- Inquart, een oproep te richten tot het Ne- öerlandsche spoorwegpersoneel om den ar beid te hervatten in het belang van de voedselvoorziening. Men moet er niet aan denken, hoe de hongerwinter in het Wes ten zou zijn geweest, indien de bijna 200.000 ton levensmiddelen, die dit orgaan aan gevoerd heeft, gemist zouden zijn. Dr. Hirschfeld wist in Januari 1945 tijdens de vorstperiode gedaan te krijgen, dat eenige treinen met aardappelen met Duitsch per soneel naar het Westen werden gereden, ten einde de Centrale Keukens aan aard appelen te helpen. Door zijn toedoen bleef Amsterdam een razzia bespaard zooals in Rotterdam en Den Haag had plaats ge vonden. Zijn aanblijven gaf hem boven dien de gelegenheid, in December het on der water zetten van vrijwel het geheele Westen van het land te voorkomen. Het is dr. Hirschfeld, die heeft gezorgd, dat de regeering te Londen op de hoogte was op een moment, dat de allergrootste onge lukken nog konden worden vermeden. Afgezien van den uitdrukkelijken last van de in 1940 vertrokken zijnde regeering aan dr. Hirschfeld, om op zijn post te blij ven, schrijven de „aanwijzingen", die in ATHLETIEK. LAATSTE BEDREIGING RECORD VERSPRINGEN. Zaterdag a.s. zal „Docos" op de Leidsche Sinte^baan tot besluit van het athletiek- seizoen 1946 nationale wedstrijden orga- niseeren. Meer dan 300 athleten hebben vc-cr deze wedstrijden ingeschreven, waar onder verschillende Nederlandsche kam pioenen en recordhouders die nog een laatste poging voor dit jaar willen wagen om een record te doen sneuvelen. De meest bedreigde is wel het Nederlandsch record vèrspringen, dat sinds 1928 staat op naam van Hannes de Boer met een sprong van 7,37 m. Aan drie Nederlandsche ath leten is het dit jaar gelukt om over de ze ven meter grens heen te springen en wel Naaktgeboren uit Dordrecht, Leeuwenhoek uit Alphen en de Leidsche athleet Wim van Dorp. De eerste met een sprong van 7.224 m,; de tweede met een sprong van 7,12 m., terwijl de Leidenaar zelfs met een sprong van 7,39 m., waarvan de afzet echter iets ongeldig was, zoodat dit record niet erkend kon worden. Alle drie genoem de athleten loopen met het plan rond om deze laatste kans te grijpen in de prima OIICDIIOIICDIIOMOIIOIIOIIOI1C 9 Het komende Sportprogramma LEIDEN-0XF0RD 0 Q Tijdens het verblijf van de Lei- Q - denaars in Oxford heeft het pro- n gramma voor het komende jaar Q natuurlijk een ernstig onderwerp - 0" van bespreking uitgemaakt. Daar- n bij is men voorloopig tot de volgen- r de sportgebeurtenissen gekomen. n U Van 815 Januari zal een Leid- jr sche vertegenwoordiging naar Ox- 0 ford worden uitgezonden, bestaan- u de uit een voetbalploeg, een hee- j~ 0 ren- en dameshockey-elftal, en U - Cross Country-loopers. f) Het ligt verder in het voornemen Q van de Oxfordsche sportcorrumissie Omet Paschen naar Leiden te ko- Q men met voetbal- en hockey-elf- tallen (dames en heeren), waarna r» U ten slotte het jaarprogramma zal U jr worden besloten met de Leidsche Z 0 toer naar Oxford in Augustus met U de nummers athletiek, zwemmen, Q cricket en lawntennis. e U - Natuurlijk is het zeer goed moge- - n lijk. dat in dit programma nog wij- 0 3 ziging komt. ÖIIOIIOIIOIIOIIOIlOllOIIOIKf Leidsche springgelegenheid. Deze geldt algemeen als de beste van Nederland en het was ook deze springbak, waarin mevr. Blankers—Koen het wereldrecord wist te breken. De grootste kans geven wij aan den kampioen van Nederland Naaktgebo ren, doch Wim van Dorp heeft den laatsten tijd' al voor verschillende verrassingen gezorgd en het is heel niet uitgesloten, dat hij daar tot besluit nog een aan toevoegt en wel een nieuw record vèrspringen. De Zondag werd besloten met een eerste, inleidende be schouwing over de geestelijke grondslagen van de verplich tingen, die wij als christenen ten opzichte van de Universi teit te aanvaarden hebben, uit gesproken door Mgr. Emilio Guano, de sympathieke aal moezenier der vrouwelijke af deeling van de FUCI, de Fede- racione Universitaria Catholica Italiana. De Maandagmorgen bracht een nieuw evenement. Wij kre gen toen een conferentie te hooren van de bekende Fran- sche historicus en literator, de groote kenner van het werk van Claudel, Jacques Madaule. Zijn onderwerp luidde: De hui dige wereld en het Christen dom. Madaule heeft onver schrokken het mes in de wonde gezet van de huidige wereld en van het hedendaagsche chris tendom. Wij beleven thans een crisis, die zich uitstrekt tot alle terreinen van de menschelijke activiteit, omdat zij een alge- meene crisis van den mensch zelf is. Een wereld is bezig on der onze oogen ineen te stor ten en in zijn val sleept hij een aantal waarden met zich mee, die gebonden schijnen aan het christendom zef. Het chris tendom is in zich transcendent aan historische waarden. Maar wil het deze transcendentie practisch veilig stellen, dan moet het ter rechter tijd weten te breken met een bepaalde so lidariteit, het moet zich kunnen open stellen voor bepaalde as piraties. Dat vraagt van ons, dat wij de huidige moeilijkhe den op haar juiste waarde we ten te schatten. Het groote, historische feit van dit oogenblik is de ver schijning van een nieuwe ma terialistische en atheïstische religie, die een mystiek tot ont wikkeling bracht en die een toewijding wist te kweeken, waarvoor wij werkelijk be wondering moeten hebben. Wij moeten nagaan om welke redenen deze religie zich niet alleen buiten, maar tegen het christendom ontwikkeld heeft. Is dat niet het gevolg van een tekort, waarvan we de oorza ken moeten trachten te ont dekken? Eerst als we aldus, door de val en die haar vol einding slechts vinden zal in het Nieuwe Jerusalem. Maar de geschiedenis is niets anders dan voorbereiding voor de tweede Komst. De toekomst van de wereld wat betreft het tijdelijke, rust thans grootendeels op de schou ders van de christenen. Wel licht zullen wij binnenkort ge tuige zijn van de grootste be proeving, welke het christen dom sinds zijn oorsprong on dergaan heeft. Dit is tegelijker- Jacques Madaule over: „De huidige wereld en het Christendom met alle vereischte strengheid, ons gewetensonderzoek gedaan hebben, zullen we in staat zijn om de moderne wereld tege moet te gaan en om tegenover haar de verplichtingen op ons te nemen, waartoe we, krach tens onze roeping zelf gehou den zijn. En dan zullen we ontdekken, dat al het goede, dat er in die nieuwe waarden ligt opgeslo ten, slechts in een christelijke atmosfeer tot ontwikkeling kan komen, want alleen het christendom is een deugdelij- ken grondslag voor de vrijheid van den mensch; alleen het christendom handhaaft het on derscheid en tegelijkertijd de band tusschen het geestelijke en het tijdelijke; alleen het christendom kent die dubbele beweging van Menschwording en ten-hemel-opneming, waar door de harmonie tusschen God, mensch en wereld verwerke lijkt wordt. Een dubbele bewe ging, die noodzakelijk werd tijd een beslissende beproeving voor den mensch zelf. Niets toont beter aan, dat de toe komst van het christendom en van de menschheid onafschei delijk verbonden zijn. Dit zyn de groote lijnen van het betoog van Madaule; zij doen ter nauwemood de rijk dom aan ideeën vermoeden, die hij in deze magistrale rede tot ontwikkeling bracht. 's Middags werden verschil lende aspecten van de rede in afzonderlijke acties besproken. Speciaal het contact met de niet-katholieken kwamen ter sprake. Wat wij toen wisten te vertellen over het werken van de christen-studenten-Raad in Leiden had de algemeene be langstelling. Juist de meest geprononceerde (persoonlijkhe den waren van meening, dat wij in die richting moesten voortgaan. 's Avonds werd door een groep gymnasiasten van Frei burg een spel van Calderon op gevoerd: ,,'Het leven is een droom", goed verzorgd en ihet élan gespeeld. De Dinsdag bracht conferen ties van Father Herbert Kel- dany, studentenpastoor in Ox ford over de zending van den katholieken intellectueel aan de Universiteit, en van Enrique Paral, professor aan de Katho lieke Universiteit van Valpa raiso in Chili (Zuid-Amerika) over het intellectueele aposto laat. Vooral de laatste trok bij zonder de aandacht, niet zoo zeer om het nieuwe, dat er zegd werd, maar juist omdat uit deze rede bleek, dat de ka tholieken van Zuid-Amerika met dezelfde problemen wor stelen als wij hier in Europa en een oplossing zoeken in dezelf de richting als wij. Het was een nieuwe openbaring van groote eenheid van denken en streven, die, ondanks {de vele tekorten, die er ook zijn, de ka tholieken van de geheele we reld samenbindt. Dinsdagavond zijn we ter be devaart getrokken naar Notre Dame de Bourguillon. We wa ren samengekomen op het plein voor het oude stadhuis. Het was een prachtige avond, een hel dere sterrenlucht. Met bran dende kaarsen in de hand zijn we biddend en zingend omhoog geklommen, over de wichelen de, angstwekkend krakende hangbrug heen. In het intieme, oude bedevaartskerkje, van bo ven tot onderen vol ex-voto's heeft abbé Grémaud een een voudige, maar ontroerende toe spraak gehouden, waarin hij op de dreigende gevaren wees, maar tegelijkertijd het warme, hoopvolle licht deed stralen van de Sterre der Zee. Dr. HENRI VAN ROOIJEN, Kruisheer. 1943 uitdrukkelijk door de radio waren be vestigd, duidelijk voor, dat het zijn plicht zijn functie ten bate der bevolking te blijven vervullen. Dr. J. W. Noteboom hield éèn pleidooi voor het standpunt van de ministers Vos en Mansholt, die het ontslagbesluit geno men hebben. Niets is spr. meer vreemd dan de wensch integriteit en het karakter van dr. Hirschfeld in zijn ambtelijk optreden aan te tasten. De principieele fout van dr. Hirschfeld is, dat hij als practisch econoom zich ter zijde heeft gesteld van regeering en volk. De strijd tegen de Duitschers moge hem als mensch geïnteresseerd hebben, als lei der van het economisch leven bleef hij daarbuiten. Zijn verzet beperkte zich tot den strijd op eigen terrein. Nimmer pleegde hij over leg met de ondergrondsche beweging. Door zijn aanblijven werd dr. Hirschfeld mede verantwoordelijk voor den Duit- schen roof. Handhaving van dr. H. als secretaris-generaal is volgens dr. Note boom onmogelijk. De verdediger, mr. Nysingh, verzette zich in een vurig betoog tegen de aantij gingen van dr. Noteboom. Dr. Hirschfeld volgde niet slaafs de bevelen op van de Duitschers. Dr. Hirschfeld was als een soldaat in een bepaalde loopgraaf, met slechts één doel voor oogen. Dr. Hirschfeld heeft voldaan aan de op dracht, hem door H. M.'s regeering ver strekt en nu gaat het niet aan, dat latere ministers zeggen: gij hebt geen oog gehad voor het verzet. Neen, men kan alleen zeggen: gij hebt uw plicht gedaan. Dr. Hirschfeld zeide in zijn aanvullend pleidooi: Als er één man geweest is, die de verordeningen van het voorjaar 1943 in zake de totale oorlogvoering op essentieele punten heeft getorpedeerd, dan ben ik het geweest. De president sloot de vergadering, nadat hij medegedeeld had, dat de afdeeling H. M. de Koningin na beraad zal adviseeren. Knokploeg vrijgesproken f 60.000 gestunt bij een kapper Voor den Krijgsraad stond een viertal le den van een knokploeg terecht, wien dief stal van 60.000 en het aannemen, door elk lid afzonderlijk, van 5000 ten laste gelegd werden. De knokploeg, bestaande uit drie manne lijke leden en een vrouwelijk lid, had op 17 Febr. 1945 een inval gedaan bij zekeren Hof, een kapper op de Valkenboschkade te 's-Gravenhage. Hier hadden zij een bedrag van 60.000 in beslag genomen. In plaats van dit bedrag af te dragen aan den com mandant „Oom Willem", had de leider van de ploeg, Breed, ieder van de vier leden 5000 ter hand gesteld. De resteerende 40.000 had hij inderdaad afgedragen. Breed, die zich later als S.D.-agent ontpopt had, is thans gedetineerd evenals Jansen, die ook als politiek delinquent geïnterneerd is. Als getuige werd gehoord H. Kroonen- berg, in de illegaliteit genaamd „Oom Wil lem", aan wien de leider van de ploeg het g„estunte" bedrag moest afgeven. De audi teur-militair, majoor mr. Braak meende het wegnemen van het bedrag van 60.000 niet als strafbaar feit te moeten stellen. In den tijd, waarin de knokploeg haar arbeid ver richtte, geschiedde dit in het landsbelang en hij meende dan ook op dit punt voor de beklaagden vrijspraak te moeten vragen. Wat betreft het subsidair ten laste gelegde, de heling, was hij van oordeel, dat de ver dachte Breed in dit opzicht vrijuit ging. De Krijgsraad heeft de beschuldigden van het ten laste gelegde vrijgesproken. OPNIEUW DOODSTRAF GEëlSCHT TEGEN GRAAF DE MARCHANT ET d'ANSEMBOURG. Voor den Bijz. Raad van Cassatie heeft de proc.-fiscaal tegen graaf de Marchant et d'Ansembourg geconcludeerd dat de straf van 15 jaar verhoogd moet worden tot de doodstraf voor Vrijdag. HILVERSUM I (301 M.) N.C.R.V. 7.00 Nieuws, gymn. en gram; 11.15 Zang; 11.45 Ber. uit Indië; 12.00 Gram; 13.00 Nieuws; 13.15 Sextet; 13.55 Fluit; 14.20 Boekbespr.; 14.40 Gram.; 15.15 Kameror kest; 16!00 Voordracht; 16.30 Kwartet; 17.15 Gram.; 17.30 Orkest en orgel; 18.30 v. d. Ned. strijdkr.; 19.00 Nieuws; 19.15 Bachver.; 19.40 Boekenpr.; 20.08 Orkest; 21.05 Bijbel; 21.30 Muziek; 22.00 Nieuws en reportage; 22.30 Gram.; 22.45 Avond wijding; 23.00 Gram. HILVERSUM II (415 M.). 7.00 VARA; 12.30 AVRO; 16 90 VARA. 7.00'Nieuws, gymn. en gram.; 11.15 v. d. vrouw; 11.30 Eddy Walis, 12.00 Kamermu ziek; 12.30 Skymasters; 13.00 Nieuws; 13.15 Septet; 14.20 Muziek; 15.00 Orgel (15.30 Hoorspel; 16.30 v. d. jeugd; 17.00 Gram.; 17.30 Accordeon; 18.00 Nieuws; 18.15 Piano; 18.35 Muz. caus.; 19.00 N.V.V.; 19.15 Caus.; 19.30 Lezing; 20.05 Bachcantate; 20.30 Caus. 21.00 Ramblers; 21.30 Gram; 21.35 Buitenl. overz.; 22.15 Jazz; 22.40 Avondwijding; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. RADIOREDE MINISTER-PRESIDENT. De minister-president dr. L. J. M. Beel zal zich Zaterdagavond te 2-0.25 uur over beide radio-zenders tot het Nederlandsche volk richten. BATAVIA TE HOOREN IN NEDERLAND Op 16 en 29 meter golflengte. Sinds eenige dagen is de experimenteele uitzending van de stations PLS en PLC in Batavia weer hoorbaar in Nederland. De zenders beginnen hun uitzending in het Ne derlandsch, om 17 uur Nederlandschen tijd en blijven dan een half uur in de lucht. De programma's bestaan uit nieuwsberichten en muziek. De zenders werken op 16 en 29 meter.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2