Feest vergadering der Vincentianen Botwinnik overwinnaar in Groningen Grootste Jaarbeurs alhier gehouden Geanimeerde strijd om Leidsche titels FILMCENSUUR IN HOLLYWOOD l DES MIDDAGS had in het St. Lidwinahuis een feestvergadering plaats, waar be halve de leden van de verschillende Leidsche conferenties der jubileerende St. Vincentiusvereeniging met hun dames ook vele gasten bijeen waren, die hun geluk- - wenschen kwamen aanbieden. Daar was deken Homulle, pastoor Beukers met zijn kapelaans, later pastoor Smits, rector Bernefeld; van het gemeentebestuur gaven de burgemeester jhr. mr. v. Kinschot en echtgenoote alsmede de wethouder van sociale zaken, de heer Menken, van hun belangstelling blijk; van den Hoofdraad der St. Vincentiusvereeniging te Den Haag waren als vertegenwoordigers gekomen ir. v. Winkel en mr. v, d. Heide, terwijl ook be stuursleden van het R.K. Armbestuur, o.a. mr. Bolsius, en van andere vereenigingen aanwezig waren. |ubeldag der dienende liefde De heer F. A. M. Gründemann, presi dent van den Bijzonderen Raad, verwel komde als voorzitter dezer feestvergade ring de aanwezigen en hield een inleiden de rede, waarin hij een kort overzicht gaf van de geschiedenis en samenstelling der St. Vincentiusvereeniging te dezer stede en sprak over het eigenlijke doel en wezen van het Vincentiaan-zijn, De conferenties houden zich hoofdzake lijk bezig met huisbezoek en richten ook kleinere liefdewerken op, terwijl de leden ook aan de grootere liefdewerken deelne men. Als zoodanig noemde spr. de spijs- kokerij, het liefdewerk van het „magazijn" (verschaffen van kleeuing), maar vooral het liefdewerk voor kinderbescherming en de commissie voor de stille armen, welke laatste twee groote liefdewerken spr. in de warme belangstelling van allen aanbeval. Na aan de hand van de Statuten het doel en wezen van de St. Vincentiusver. te hebben uiteengezet, deelde spr. mede, dat de Hoofdraad voorgeschreven heeft, eens per maand een vormingsavond te houden, teneinde na de vervlakking der oorlogsjaren den echten Vincen'iaanschen geest weer aan te wakkeren. Voor het welslagen van deze avonden deed spr. een beroep op de medewerking van de aan wezige geestelijkheid. Rede kap. Bende. Vervolgens was het woord aan kapelaan Bende voor het uitspreken van de feest rede, welke hij meer beschouwd wenschte te zien als een woordje van hart tot hart van een priester-Vincentiaan tot zijn me debroeders. Bij een 100-jarige denkt men onwillekeurig aan een afgeleefden grijs aard, doch deze 100-jarige is nog frisch. Hier zijn mannen in de kracht van hun le ven, die het liefdewerk, dat de Apostelen aan de diakens hebben opgedragen, n.l. de verzorging der armen, voortzetten. „Alles voor allen zijn", dat is de maatstaf van den Vincentiaan. Spr. herinnerde aan den opzet van den stichter, Frédéric Ozanam, die in den arme Christus zelf zag, en op zijn voorbeeld gaan de Vincentianen als broeders tot den arme, gaan bij hem zit ten en luisteren naar zijn nooden. Reeds 100 jaar lang is dit nobele werk hier ter stede verricht en God weet hoeveel goeds er 's gedaan. Het Vincentius-werk is niet gemakke lijk. want van den Vincentiaan wordt een meer dan gewone deugd gevraagd; hij moet een groote mate van zelfverlooche ning, een groote dosis nederigheid en on derlinge broederlijkheid bezitten. Zelfhei liging staat op de eerste plaats, om daar door des te beter de geestelijke nood van den evenmensch te kunnen lenigen. De St. Vincentiusvereeniging werkt altijd in stilte, maar vandaag is het een dag van feestjubel voor de Leidsche katholieke charitas. Spr. wijst ten slotte op het nieu we werk, dat de St. Vincentiusver. te ver richten krijgt, n.l. de zorg voor hen, die thans weer in de maatschappij terugkee- ren. Gelukwenschen. Namens den Hoofdraad sprak ir. v. Win kel, mede uit naam van den President, mr. Morshuis, die verhinderd v/as en een schrijven van gelukwensch had gezonden. Hij vestigde er de aandacht op, dat de St. Vincentiusvereeniging zich weet aan te passen aan gewijzigde omstandigheden en steeds het initiatief nam tot die liefdewer ken, welke de tijdsomstandigheden ver- eischten, zooals de St. Vincentiusscholen in den tijd, toen er nog geen gelijkstelling van bijz. onderwijs was, en de kindervoe ding, toen de gemeente daarop nog niet was ingesteld. Als nieuwe terreinen van werkzaamheid noemde hij het verschaffen van vakonderwijs aan de kinderen der be zochte gezinnen en de zorg voor de poli tieke delinquenten. Een hartelijk woord van sympathie sprak deken Homulle, die als priester wel haast eiken dag de zegenrijke gevolgen van den arbeid der St. Vincentiusver. er vaart. Het woord van den leek heeft vaak meer invloed op het hart van den in nood verkeerenden evenmensch dan dat van den priester. Burgemeester v. Kinschot noemde het een voorrecht, dat zijn eerste kennisma king met het katholieke deel der Leidsche bevolking juist de St. Vincentiusver. be trof, die bijzonder hoog staat aangeschre ven. Hij verklaarde, zeer sympathiek te staan tegenover het werk dezer vereeni- gmg aan wie hij onder Gods zegen voort gang, groei en bloei toewenschte. Fastoor Beukers was als pastoor van de parochie, waarin de St. Petrus-conferentie thans jubileert, vooral dankbaar voor den geest van hartelijke, dienende liefde, wel ke de St. Vincentiusver. heeft aange kweekt. Moge de Ver. dezen geest houden en toonen tot stichting van velen. Rector Bernefeld nam de gelegenheid te baat om een blijvende vaste samenwer- RADIO voor Dinsdag. HILVERSUM I (301 M.). 7.00 Nieuws, gymn. en gram. 9.45 Licht baken, 11.00 Piano. 11.30 v. d. zieken. 11.45 oer. uit Indië. 12.00 Zang. 12.30 Lunchcon cert (13.00 Nieuws). 13.45 Reportage. 14.00 Kwartet. 14.30 Ziekenlof. 16.00 v. d. Vrouw 16.30 Caus. 17.00 Muziek. 17.30 Gram. 17.45 Rijk overzee. 18.00 Gram. 18.15 Sportpr. 18.30 v. d. Ned. Strijdkrachten. 19,00 Nieuws en gram. 19.30 Reportage. 19.45 Caus, 20.08 Biddend leger. 20.15 Orkest (21.00 Filmpr.) 22.00 Nieuws. 22.20 Avondgebed. 22.35 Gram. 22.45 Muziek. 23.15 Gram. HILVERSUM II (415 M.). 7.00 Nieuws, gymn. en gram. 11.20 Voor dracht. 12.00 Orkest. 12.30 Caus. 12.40 Or gel. 13.00 Nieuws. 13.15 Romancers. 14.00 Knipcursus. 14.30 Sextet. 15.15 Gram. 15.20 Kamermuziek 16.30 Gram. 16.40 Schoolbel 17 00 Piano. 17.30 Skymasters. 18.00 Nieuws 18.15 Muziek. 18,30 Caus. 19.00 En nu.... •8.15 Caus. 19.30 Piano. 20.05 Vaudeville. 21.00 Piano. 21.20 Revue. 22.00 Gram. (22.15 Buit^nl. overz.) 23.00 Nieuws en gram. 2?.3fl Muziek. king voor te stellen met het St. Francisca Romana-werk in een verband, dat hij wil de noemen „K.A. sectie Leiden voor cha- ritotief-sociale gezinszorg". Namens het R.K. Armbestuur (nog ouder dan de St. Vincentiusver.) sprak mr. Bolsius en ook hij drong aan op eens gezinde, elkaar aanvullende samenwerking tj-. zegen voor allen. Nadat de heer ten Broek, voorzitter van de feest-commissie een woord van hulde had. gebracht aan de echtgenooten der le den voor de vele eenzame uren, waartoe het werk van de Vincentianen haar ver oordeelde, bracht de president der St. Pe trusconferentie, de heer Hosman, dank aan alle sprekers voor hun woorden en ge lukwenschen. Hij gaf een kort historisch overzicht van de afgeloopen jaren, en her dacht in dankbaarheid de samenwerking met andere charitatieve vereenigingen, welke, naar spr. hoopte, steeds inniger moge worden tot heil van allen en tot meerdere eer van God. Tusschen de verschillende toespraken zorgde het Sleutelkoor, het reeds bekende jongenskoor van de St. Petruskerk, onder leiding van den heer Devilée voor afwis seling door eenige fraaie liedjes te zingen, hetgeen zeer gewaardeerd werd. ooooooooooooooooooooooooooooooooooooo( w _j Verlichte Lappen. De wereld gaat vooruit en de be- o schaving dringt steeds vender door. Hier zien wij dat zoo niet, maar het blijkt uit het volgende bericht. 2 Stockholmsche bladen melden n.l., g dat een aanvang zal worden ge- 8 maakt met de electriciteitsvoorzie- 8 ning van de tentendorpen der Lap- 8 o pen. Dan wordt ihet: bepaald idyl- 8 lisch in de lappen huizen der Lap- g o Pen- 8 S jooooooooooooooooooooooooooooooooooooo Tragisch sterfgeval Gisterochtend waren op de hockeyvel den van de Twentsche Bank te Amstel/een naast het V.R.A.-terrein eenige jongelieden vcor het begin van een match aan het oefenen, toen plotseling de 23-jarige J. F. L. F. uit Amsterdam, die in de goal stond, ineenzakte. Hij bleek een hartverlamming te hebben gekregen. De jongeman was eerst 6 weken geleden uit een krijgsge vangenkamp in Siam gerepatrieerd, terwijl zij i moeder in een in terneer ingskamp was overleden. Het stoffelijk overschot is over gebracht naar de rouwkamer aan de P. C. Hcoftstraat te Amsterdam. Keiler-Van Dijk remise In Wageningen werd Vrijdag de eerste partij gespeeld van den strijd om hot dam kampioenschap van Nederland tusschen R. C. Keiler uit Amsterdam, kampioen van Ncrerland, er Geert van Dijk, uit Wage- r.ingen, kampioen van Ge'.it r:and. Na 56 /etter eindigde deze partij m remióc. Euwe op de tweede plaats De laatste twee partijen uit het wereld- tournooi hadden de volgende resultaten: TartakowerStoltz remise na 65 zetten en Szabo wint van Steiner na niet minder d&n 83 zetten. De 19e en laatste ronde had dus het vol gende verloop: FlohrVidmar remise; Tar takower—Stoltz remise; Kotov wint van Euwe; YanofskyBernstein remise; Kott- nauer verliest van O'Kelly; Christoffel Boleslafskiej remise; GuimardDenker re mise; Najdorf wint van Botwinnik; Szabo wint van Steiner; LundinSmislof remise. Hierdoor is de eindstand: 1. Botwinnik 14 Fa punt; 2. Euwe 14 punten; 3. Smislof \2% p.; 4. en 5. Szabo en Najdorf ieder met 11 k p.; 6. Flohr 11 p.; 7, 8 en 9 Stoltz, Lundin en Boleslafskiej ieder 10% p.; 10, 11. en 12. Denker, Tartakower en Kotov ieder 9y3 p.; 13. Kottnauer 9 p.; 14. Yanof sky 8j^'p.; 15. en 16. Guimard en Bern stein ieder 7 p.; 17. Vidmar 6p.; 18. Steiner 6 p.; 19. en 20. Christoffel en O'Kelly ieder 5 y, p. Het wedstrijd-honorarium is als volgt verdeeld: 1. 1500 gulden; 2. 1250; 3. 1000; 4. 800; 5. 700; 6. 600; 7. 500; 8. 400, 9. 300 en 10. 250 gulden. De overige spelers ont vangen voor iedere punt f 30. De prijzen. De schoonheidsprijzen zijn als volgt toe gekend: De eerste prijs komt Lundin toe, een prachtige zilvervos, die hij verdiend heeft door zijn schitterend spel uit de wed strijd: SzaboLundin. De tweede prijs is voor onzen landskam pioen dr. Max Euwe: een eerste kwaliteit lap stof met fournituren voor een heeren- costuum. Euwe won deze prijs door zijn prestaties in de ontmoeting: Guimard Euwe. De derde en laatste prijs is voor Yanof sky uit de partij YanofskyBotwinnik. Het was fijn en sterk spel. De prijs is 100.in contanten. Botwinnik heeft als winnaar van het tournooi tevens van H. M. de Koningin een prachtige zilveren cigarettendoos ont vangen, met Hollandsch landschap in dek sel verwerkt. De spelers Bernstein en Kottnauer kwa men in aanmerking voor de Landau-me- morial price. Zij behaalden ieder 5 pun ten door de beste resultaten tegen de prijswinnaars. De Weresoff-prijs kwam in handen van Boleslafskiej, die in de laatste 5 ronden 4 punten behaalde. De Landau-prijs bestaat uit een geldbe drag van 300.de Weresoffprijs is 100.—. In de 8ste ontmoeting tusschen de da mes Heemskerk en Roodzant wist mevr. Heemskerk zich te handhaven en werd deze laatste, uiterst spannende wedstrijd geëindigd in het geven van remise. Beide dames eindigen nu met 4 punten, zoodat mevr. Heemskerk haar titel schaak kampioene Nederland behoudt. Mevr. Heemskerk is op een zeer vreem de wijze aan het schaken gegaan. Toen zij 16 jaar oud was werd d<? partij Euwe Aljechin (1936) door haar vanaf haar ziek bed met interesse gevólgd. Zij vond het schaakspel zoo interessant, dat zij het haar vader liet uitleggen. 7 weken later speelde zij reeds in Amsterdam mee om het kam pioenschap. „Ik kende echter geen een openingstelling, toch eindigde ik op de tweede plaats met sléchts 1 verliespartij". Een jaar later werd zij voor het eerst kam pioene van Nederland. In 1938 kwam zij tegen mevr. Roodzant uit en de uitslag was teen ten gunste van laatstgenoemde. In 1939 won mevr. Heemskerk echter weer en sinds dien tijd is zij in het bezit van den zilveren koning, die als wisselprijs fungeert. „Nog ken ik practisch de ope ningstellingen niet, maar ik schaak hoofd zakelijk met feeling", en het blijkt, dat zij inderdaad „a good feeling" heeft. Dr. L. Stumpers, uit Eindhoven, heeft in de laatste ronde de overwinning be haald op Bergsma en is daarmede tevens winnaar geworden van het nationaal tour nooi te Groningen. In totaal heeft hij in de 11 ronden 7 y, punt behaaïd en komt in aanmerking voor den eersten prijs: een geldprijs van 150. najaarsbeurs van 10-19 september a.s. r\E HEER Mr. J. MILIUS, directeur van Kon. Ned. Jaarbeurs, deed ons uitgebreide mededeelingen over hetgeen de komende Najaarsbeurs belooft en gaf een uiteen zetting van de taak welke de Beurs, gelet op de huidige tijdsomstandigheden heeft te vervullen. Vooreerst eenige cijfers, welke een inzicht geven in den omvang van de Beurs, die van Dinsdag 10 tot Donderdag 19 September zal worden gehouden. Welke taak heeft de a.s. Jaarbeurs Agrarische afdeeling weer aanwezig Deze 47e Beurs, de tweede na de be vrijding des lands, is in omvang de grootste Beurs tot nog toe in Nederland gehouden. Stond de Voorjaarsbeurs 1946 met 22.237 M2 netto expositie- reeds aan de spits van alle voorgaande beurzen, de Najaarsbeurs met 32.120 M2 netto ruimte overtreft haar voorgang ster met 10.117 M2. Zij is bijna twee maal zoo groot als de laatste vóór den oorlog gehouden Beurs, in 1939, toen de oppervlakte 17.079 M2 bedroeg. In de gebouwen op het Vreeburg is 16.000 M2 ingenomen, terwijl op het nieuwe terrein 6.000 M2 in gebouwen en tenten en 10.000 M2 in de open lucht is bezet. Het aantal deelnemers bedraagt 1957 te gen 1629 tijdens de. Voorjaarbeurs, waar van ruim 37 of 725 deelnemers met bui- tenlandsche fabrikanten ten beurze aan wezig zijn tegen 41,8 of 681 tijdens de vorige beurs. Tevens blijkt, dat het Neder- landsche element in de deelneming ditmaal met enkele percenten is toegenomen. En geland is met 200 firma's het sterkst ver tegenwoordigd. De Vereenigde Staten met 136 en Zwitserland nemen de tweede en derde plaats in, gevolgd door België met 94 en Frankrijk met 71 vertegenwoordigers. Ook Tsjecho-Slowakije met 61 firma's is uit stekend vertegenwoordigd. In totaal zullen 15 landen acte de presence geven waarvan wij nog noemen: Denemarken (18), Zwe den (13), Italië (13), Canada (5), Oostenrijk (4), Portugal (2) en Noorwegen, Marokko, Britsch-Indië elk met één inzending. Met een eig^n nationale sectie is ditmaal uitsluitend België aanwezig. Frankrijk en Zwitserland, regelmatig collectief deelne mende landen, zijn gewend uitsluitend één maal per jaar en wel op de Voorjaarsbeur zen uit te komen. De ruimte is ook nu weer ten volle be zet. Niettegenstaande deze anderhalf maal zoo groot is als in Maart, moesten nog ruim 300 aanvragers worden teleurgesteld. Voor de eerste maal na de bevrijding kon digt nu ook de Agrarische Jaarbeurs zich weder aan en met een sterke uitbreiding. Voor het eerst werd in 1936 een agrarische afdeeling aan de Beurs toegevoegd. Dé be langstelling is hier zeer groot. In totaal is meer dan 9000 M2 ruimte in beslag geno men door 112 deelnemers. Op ruime schaal zullen landbouwmachines, werktuigen en hulpmiddelen van Nederlandsch en vreemd fabrikaat aanwezig zijn. ^PATERDAG EN ZONDAG jl. werden door de Leidsche Athletiek Commissie de jaarlijksche wedstrijden om de Leidsche titels gehouden. Evenals altijd was het éné dag goed athletiekvveer, en wel Zaterdagmiddag, terwijl Zondag de regen helaas weer spelbreker was. De wedstrijden hadden over het algemeen een vlot ver loop, er werd met animo gekampt, dus al met al kan op prettige wedstrijden terug gezien werden. Docos behaalt 16 titels. Wat de resultaten betreft daarover valt betrekkelijk weinig te vertellen. Er waren verschillende nummers, waarvan de win naar al bij voorbaat vast stond. Enkele prestaties willen wij echter even belichten. Bij de heeren was W. van Dorp de groote man. Deze athleet, die groote kwaliteiten bezit, en nog beter kan, wanneer hij se rieus athletiek beoefent, won 4 nummers e.t bezette één tweede plaats. Hij won de 200 M. in 23 sec., de 400 M. in 52.8 sec., dit zijn beide A-prestaties hoogsprin gen met 1.70 M., en vèrspringen met 6.32 M. De 100 M. leverde een tweede plaats op met 11.8 sec. Wij moeten hierbij nog aanteekenen, dat W. van Dorp op deze wedstrijden voor Roodenburg mbest star ten daar zijn overschrijving van Rooden burg naar Docos nog niet officieel bekrach tigd is. De prestaties van L. v. d. Vos op de 800 M., van C Dijkgraaf op de 1500 M., en van L. v. d. Steen* op de 3000 M. mogen eveneens gezien worden. Bij de Junioren A wón C. van Venetiën (Holland) 3 titels, terwijl F. Plezier van ZLC op 2 technische nummers zegevierde. De Docos-junior C. Tuynman, die sterk favoriet was voor de 800 M. junioren, viel in de eerste ronde over een groote ijzeren iing, die op onverklaarbare wijze in de baan terecht gekomen was. Door deze val liep hij enkele verwondingen o-p en kon de 800 M. niet meer uitloopen. P. de Keuning (Docos) won bij de Ju nioren B 4 nummers, terwijl de overige B-titels eveneens door Docos-leden be haald werden. Docos bezit hiermede een aantal Junioren, die een belofte voor de toekomst inhouden. Bij de Dames-senioren vielen geen bij zondere prestaties te noteeren. De dames van Brunhilde behaalden hier 7 van de 9 titels. Bij de meisjes A is het vooral A. Montfoort (Cone.) die beven de anderen uitsteekt. Zij won de 80 M. en het vèr springen. Bij de meisjes B werd het eenige Leidsche record verbeterd. L. Nieuwenhui- zen sprong 4.85 m., terwijl het oude record op naam van A. de Ligny stond met 4.65 Meter. L. Nieuwenhuizen en het meisje L. Meerburg van Brunhilde zullen nog wel van zich doen hooren. daar dezen op de verschillende nummers de le en 2e plaats innamen. Bij de dames, dus zoowel senio ren, als junioren A en B waren in totaal 18 titels te behalen. Hiervan won Brunhilde er 9, Concordia 4, ZLO 3, Nieuw Brunhilde en WIK ieder 1. Bij de heeren werden in totaal 34 num mers verwerkt. Dat Docos den laatsten tijd zeer sterk vooruitgegaan is, bewijst wel het feit, dat zij 16 titels behaalde. Een zeer goed resultaat, waarbij vooral de Docos-jeugd, waar het in de toekomst toch van komen moet, zich niet onbetuigd liet. Holland had 9 titels, Roodenburg en ZLC ieder 4, terwijl WIK met 1 titel' uit de bus kwam. De volledige uitslagen zijn geplaatst op pag. 3. HET WAS EEN MOOIE geschiedenis eon in 1934. De Amerikransehe film en ze be gon in 1934. De Amerikr.ansche films werden al maar onbehoorlijker en schunniger. Protesten baatten niets. De producers gingen verder met het plaveien van den weg naar de hel. Er was een zoogenaamde „code" opgemaakt door een Pater Jezuïet, professor aan de universiteit van Sint Louis maar de filmmagnaten trokken zich niets van deze code aan. „Je moet het zelf we tenik heb je gewaar schuwd", zoo sprak op een dag Joe Breen. Hij was de man, die door Hollywood was aangewe- „Ls 't heusch". vroegen ze. ..en wat kunnen die katholieken dan wel wat de anderen niet kunnen?" ..Ze kunnen hun men- schen jullie bioscopen millioenen aaneen Het aantal kers stortte met vijftien millioen gemiddeld per week naar beneden! Hollywood schrok. „Ik heb je gewaar schuwd", hoe Joe gezegd. (Boycot van\ bioscopen j zen om de films te keu- 0oen mijden als de pest!' ren overeenkomstig code. Welnu, Joe keurde goed of Joe keurde af. Maar in het laatste geval „Ik heb trok men zich niets Van schuwd". zei Joe en ging zijn afkeuring aan en het heen. katholieken te accepteeren en stelden eei) boete van vijf en filmbezoe- twintigduizend dollars op lien iedere overtreding van per zijn beslissing. En nóg werkt deze ac tie der katholieken door. Dit stukje geschiedenis uitvoerig en smakelijk verteld in „Katholieke Digest" is leerzaam. Waarom? Op de eerste plaats om dat het ons duidelijk maakt, dat wij vereend en eensgezind een ge weldige macht bezitten. Vervolgens, omdat er buiten de katholieken, duizenden gevonden wor den, die voor bepaalde actiepunten, graag met ons samengaan, waardoor De komende weken en maajiden onderstreepten zijn woorden met niet mis te verstane getallen. De taal der cijfers: te- gewaar- rugeang van ontvangsten, IH|| weigeren van films, ge- uiio - - j weldige vermindering vsn /^us een dubbel sterke ac- °*l<:bei; i™» het aantal bioseoopbezoe- SwteSkan wordenont- „Ik heb je gewaar schuwd". zei Joe. „Zoo", zeiden ze be leefd „en wat dan?" „De katholieken orga- oorlogsverklaring van de katholieken aan de schun nige en onbehoorlijke film. In Hollywood haalden ze hun schouders op en gingen over tot de orde van den dag Maar in een bliksem- kers. die taal der cijfers verstond Hollywood. En nog altijd groeide niseeren zich tegen jul- snelle organisatie sloot plooid. Nu zijn wij in Neder land in gunstiger positie dan de katholieken in Amerika. Naar verhou ding is het aantal katho lieken in Nedejland veel Joe Breen wérd terug- grooter dan in de United States. Bovendien bezitten wij en sloten zich zijden ook niet-katholie- ken aan, lie!" het „Legion of Decency" plichtten zich zijn oordeel een goed georganiseerde .Katholieke Actie", een apparaat, dat ook met bliksemsnelheid door het geheele land kan worden ingezet. Het is nuttig zich op d.eze mogelijkheden te be zinnen. want het kan noo- dig worden die mogelijk heid om te zetten in wer kelijkheid. Bijvoorbeeld: een boy cot wegens het draaien van schunnige en onbe hoorlijke films, óf b.v. wat ook niet onmogelijk is tegen de kapitalisti sche macht, die achter sommige bioscoopbedrij ven staat en zich van die macht wil bedienen om een invloed uit te oefe nen die een vrij volk in zijn vrijheid bedreigt en dc waarachtige democra tie zou willen vermoor den. Er zijn vele gebieden, waar het straks noodig kan worden slag te leve ren. Men leze er „De Li nie" maar op na. In ieder geval is het goed dat het wapen der boycot en de strategie om dit wapen te hanteeren ernstig onder zocht gaat worden. H. S. te vervullen? Sinds de Voor jaarbeurs is de situatie aan merkelijk gewijzigd. Er heeft een zekere verruiming plaatsgevonden ten aanzien van den omvang en de verscheidenheid van producten, welke ter beschikking van de binnenlandsche markt zijn gekomen. Het direct contact tusschen producent en afne mer laat echter nog te wenschen over. De schaarschte aan goederen is zeker nog niet overwonnen en de behoefte aan oriëntee ring omtrent hetgeen voor de binnenland sche markt, van eigen of vreemden bodem afkomstig, ter beschikking is of komt, blijft groot. Er is echter meer. De noodzaak tot exporteeren is een dringende eisch voor een toenemend herstel van het economisch le ven. Gevolg gevende aan een initiatief, ge nomen door de „Vereeniging de Amster- damsche haven", heeft het Jaarbeursbe- stuur besloten tot het houden van export- dagen. Als gevolg van het in een speciaal daarvoor in het leven geroepen commissie gepleegde overleg is o.m. in nauwe samen werking met de regeering en het bedrijfs leven in den vreemde op ruime schaal aan dacht gevraagd voor de mogelijkheden, welke de Nederl. Jaarbeurs voor den ex port biedt en daarnaast is ook de Nederl. exporteur uitgenoodigd tot een bezoek. Voor ontvangst, voorlichting en hulp is ten behoeve van de buitenlandsche gasten een afzonderlijke dienst in het leven geroepen, welke zetelen zal in het gebouw onmiddelr lijk naast het administratiegebouw. Aldus ligt de taak der Jaarbeurs meer dan dit bij de Voorjaarsbeurs het geval was op com mercieel terrein, zoowel waar dit de voor ziening der binnenlandsche als die der bui tenlandsche markt betreft. Op den weg naar een verder herstel heeft de Nederl. Jaarbeurs, als straks op 10 Sep tember haar poorten zich openen, een nieu we bladzijde opengeslagen. Hoe deze er uit zal zien, weten wij op dit oogenblik nog niet, maar we hebben vertrouwen en goe de hoop, dat zij goed nieuws zal bevatten. De eerstkomende Voorjaarsbeurs zal worden gehouden van 11 tot 20 Maart 1947. WIELRENNEN. Wedstrijd van ,;Swift". De peletonrit over 12 ronden van de Swift-combinatie is gehouden op de Zijl. De uitslag is: 1. J. Schüller 1 u. 24 min. 27 3/5 sec., 2. J. Riet hoven; 3. R. Riethoven; 4. M. Segaar; 5. R. Zoons; 6. J. Riethoven Az. A.s> Woensdag zal opnieuw gereden worden. Samenkomst 6.45 uur. TAFELTENNIS L. T. T. V. „De Sleutels". In „Nieuw Minerva" hield de L. T. T. V. „De Sleutels" onder groote opkomst haar eerste jaarver gadering onder presidium van den waarn. voorzitter den heer H: Huijning. De wed strijd- en competitieleider de heer H. Fil- bry gaf een overzicht van de wedstrijden, toernooien en competities van het afge loopen jaar. Nadat jaarverslagen waren uitgebracht door secr. en penningm. werd het bestuur als volgt gekozen: Voorzitter H. Hoijing, secretaris F. A, E. de Keuning, penningm. J. Burghouwt, wedstrijdleider H. Filbry, materiaalcomm. J. Verhoogt. In de technische commissie werden benoemd samen de heeren J. Gijbeis en J. Post, ter wijl tevens de voorzitter en wedstrijdlei der zitting nemen. In die comm. der kas- controleurs voor het komende jaar werden gekozen de heeren Th. van Dijk en J. de Bolster. Ten slotte werd door den wed strijdleider een overzicht gegeven van het wedstrijdprogramma voor het nieuwe seizoen. DUIVENSPORT T.B.C.-concours L.P-V. „De Vriendenclub". De eerste 35 prijswinnaars van dit con cours zijn als volgt: H. E. Christiaanse, Lei den, lid der Vriendenclub le met een snel heid van 1234,85 meter per minuut, Gebrs. Passchier, Noordwijk 2e, 3e i'd-, 4e T. L. Keyzer, Den Haag, 5e W. Hoek, Noordwijk, 6e D. de Groot, Den Haag, 7e A. Rakhorst, Noordwijk, 8e A. v. Dijk, Leiden, 9e R. P. de Graaf, Leiden, 10e G. Muller, Voorburg, lie A. P. v. d. Voort, Leiden, 12q W. Hoek, Noordwijk, 13e J. v. d. Meulen, Voorburg, 14e G. A. v. Albada, Leiden, 15e P Gijs man, Leiden, 16e R. P. de Graaf, 17e Chr. v. d. Water, Leiden, 18e M. Jongeleen, Lei derdorp, 19e H. Moene, Leiden, 20e R. P. de Graaf, 21e G. A. v. Albada, 22ste W. Kohier, Den Haag, 23e A. v. Duyn, Noord wijk, 24e C. M. Adriaanse, Den Haag, 25e J. v. d. Meulen, 26e R. P. de Graaf, 27e J. M. Groeneveld, Wassenaar, 28e R. P. de Graaf, 29e H. Schouten Sr. Leiden, 30e M. J. Noordervliet, Leiden, 31e C. Geel, Lei den, 32e W. Plomp. Den Haag, 33e H. van Driest, Lisse, 34e W. Kohier, 35e A. van Vliet, Naaldwijk. De 35e prijswinnaar maak te een snelheid van 1191.67 meter per mi nuut. Voor dit concours komen 278 lief hebbers in de prijzen en om de 10 duiven is een extra-eereprijs beschikbaar gesteld door het werkcomité. „De Vriendenclub" hoopt in 1947 dit T.B.C. concours te herha len maar dan nationaal op ongev. 500 km. De medaille van de „Leidsche Courant" werd gewonnen door den heer J. Rakhorst, Noordwijk. RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. Voor de Haagsche rechtbank heeft zich te verantwoorden gehad de betonarbeider H. de W. uit Koudekerk aan den Rijn, die door middel van inbraak uit de woning van mevr. H. de W. in die gemeente o.m. een bontjas had gestolen. Tegen verdachte werd vier jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief geëischt. De rechtbank heeft hem veroordeeld tot twee jaar gevangenis straf met aftrek van preventief. De landarbeider A. V. uit Ter Aar pleegde herhaalde diefstallen van kippen Op 24 Mei had hij ten nadeele van de Jong en voorts ook van .Pijper een aantal kippen gestolen. De officier wees erop, dat ver dachte, die nog slechts 23 jaar is, reeds 22 maanden gevangenisstraf onderging. De eisch luidde thans een jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2