Evolutie-proces der volkeren van Azië Nieuws uit de wereld van de sport FREIBURO HET PAX ROMANA-CONGRES TE ONDER DEN TITEL „AZIë EN HET WE STEN" publiceert de Londensche „Times" een uitvoerig hoofdartikel over het pro bleem, nieuwe politieke en economische betrekkingen tusschen deze beide sferen te vestigen. Aan dit artikel is het volgende ontleend: Frankrijk en Nederland staan voor bijzondere problemen „De oorlog is een enorme stimulans ge weest voor den groei van de nationalisti sche bewegingen in Oost-Azië, doordat toen algemeene erkenning verkregen is voor de principes van vrijheid en gelijkheid, waar op deze bewegingen waren gegrondvest. Deze erkenning heeft op de mogendheden van het Westen in zake hun betrekkingen tot de Aziatische landen grooten invloed gehad en een terugkeer tot een „koloniale" politiek onmogelijk gemaakt. Zoo is India's eisch van volledige onafhankelijkheid in alle opzichten erkend; ten aanzien van Bir ma woeden toebereidselen getroffen voor een Dominion-status met een eigen con stitutie in de naaste toekomst; met Malak- ka wordt hetzelfde gedaan, hoewel de van elders verschillende toestanden daar be lemmeringen in den weg leggen; de Phi- lippijnen hebben formeel reeds de onaf hankelijkheid bereikt, ongeacht het feit, dat zij binnen de. strategische belangensfeer van de Vereenigde Staten worden gehou den. Fransch Indo-China en Nederlandsch- Indië bevinden zich thans zoowel politiek als geografisch in een overgangspositie, in beide gevallen worden de autonomie- eischen der plaatselijke nationalistische bewegingen volledig erkend door de be trokken staten, hoewel over de positie van deze bewegingen in den wijderen kring der internationale betrekkingen uiteindelijk nog beslist moet worden. De conferentie, die thans te Fontaine- bleau wordt gehouden en de besprekingen op Java, die binnenkort zullen worden her vat, zullen helderder inzicht brengen in de kwestie, doch Frankrijk en Nederland staan voor bijzondere problemen, nu zij de onafhankelijke positie van een hunner sa menstellende deelen in de internationale wereld moeten bepalen. De moeilijkheden, die het evolutieproces in de nieuwe verhouding tusschen Oost en West, waarin afhankelijkheid zal worden vervangen door deelgenootschap en gelijk heid, nog meer compliceeren, zijn niet ont staan, omdat de Westelijke mogendheden hun vroegere heerschappij zouden willen behouden. Zij zijn echter het gevolg van interne spanningen binnen die landen, waarvan de onafhankelijkheidseischen zonder voorbe houd zijn erkend. Zoolang de nationalisti sche bewegingen in Oost-Azië streden voor erkenning, konden alle belangengroepen en EVACUATIE GEÏNTERNEERDEN OP JAVA. Naar vernomen wordt zullen van de eerste groep te evacueeren personen per week twee treinen met elk 500 personen vertrekken. Zoodoende zullen 1500 door de Japanneezen geïnterneerden met ongeveer 1500 familieleden omstreeks 4 October in Batavia zijn. Gaarne zullen de door de re publikeinen geïnterneerden zoo spoedig mogelijk naar Batavia vervoerd worden. Men kan echter nog niet beoordeelen, wan neer hun evacuatie voltooid zal z?ijn. Van Batavia uit zullen ecavuees voornamelijk per schip naar Soerabaja vervoerd worden. HULP IN E>E HUISHOUDING. In de Britsche zóne van Duitschland is men bezig het dienstboden-vraagstuk op een origineele manier op te lossen. Daar zijn 17.000 Baltische en Poolsche uitgewe kenen werkzaam in de hulshouding. Voor al een baantje als „hulp in de huishou ding" in het gezin van een lid der bezet tingstroepen is zeer gezocht. Men heeft dan kans mee naar Engeland te worden genomen, alwaar naturalisatie tot Britsch onderdaan tot de voorgespiegelde heerlijk heden behoort. OP KORTE GOLF BINNENLAND. Woensdagmiddag is van uit Amster dam met het m.s. Klipfontein" het eer ste detachement van de 7 December-divi- sie naar Ned. Indië vertrokken. Dit deta chement is ruim 1400 man sterk. De leden zullen in Indië als kwartiermakers fun- geeren voor het overige deel der divisie, dat spoedig zal volgen. Den besturen van bijzondere scholen voor buitengewoon lager onderwijs zal maandelijks een voorloopig voorschot wor den uitgekeerd om extra belooning voor onderwijzers te kunnen uitbetalen. De heer A. v. Rijen, oud-wethouder van Tilburg en lid van Ged. Staten, oud voorzitter van den Bosschen Dioc. Werk- liedenbond is op 68-jarigen leftijd over leden. Op den onbewaakten overweg te Helmond is een wielrijder door trein ge grepen en gedood. Uit een kamp te Rotterdam zijn 18 politieke gedetineerden ontsnapt, van wie er weer acht zijn teruggekeerd (vijf uit eigen beweging). BUITENLAND. In Midden-Frankrijk maakt men jacht op een leeuw, die in een bosch ten Z. van Clermont Ferrand is gesignaleerd. Waar het beest vandaan komt, is onbekend. De ijsbreker „Molotof" is voor -zijn eerste Noordpoolreis uitgevaren. De Engelsche vliegtuigmacaniciens zijn besloten om volgende week Donderdag in staking te gaan. In drie levensmiddelenwinkels te Madrid zijn gisteren bommen ontploft. Twee personen, zijn gearresteerd. Geen ongevallen. RECHTZAKEN POLITIERECHTER. De los werkman D. O. uit de Haarlem mermeer, had op 7 Juni in Oegstgeest een aantal gummirollen gestolen, hetgeen hem des te zwaarder werd aangerekend, omdat hij al eerder was veroordeeld. Daarmee rekening houdend vorderde de Officier hem, waartoe de Politierechter veroor deelde. De chauffeur J. E. P. K. te Leiden had een clandestien draadje gelegd, waardoor hij op de clandestiene wijze electrische stroom wist te krijgen. Waar dit euvel meer voorkomt, vond de Officier een ge vangenisstraf noodig. en hij vorderde veertien dagen gevangenisstraf, wartoe de rechter veroordeelde. partijen, die daarvan deel uitmaakten hun tegenstellingen vergeten bij het nastreven van dat ééne. doel. Toen dit doel echter eenmaal was bereikt, zelfs in beginsel, tra den deze verschillen weer op den voor grond en vormden op zichzelf weer een nieuw struikelblok voor een ordelijken gang van zaken. Zoo in India waar de vreed zame machtsoverdracht van de Britten aan de Indiërs wordt bemoeilijkt, doordat het oude conflict tusschen Hindoes en Mos lems weer deri kop opsteekt. China wordt, nadat het zijn eisch'van nationale onafhan kelijkheid heeft doen gelden, thans weer verscheurd door de oude veete, waarvan de Chineesche geschiedenis vele voorbeel den kent, tusschen de progressieven en de radicaleh, in hun moderne vermomming van Kwomintang en communisten. Na het even wicht tijdens het Fransch bestuur treedt in Indo-China het conflict tusschen de po litieke en economische belangen van Viet nam eenerzijds en Cochin-China, Kambod- ja en Laos aan den anderen kant, weer op den voorgrond. In Nederlandsch-Indië woedt er tusschen de Indonesische groepen een heftige partij strijd en, zooals op de conferentie te Malino bleek, erkennen vele deelen van de Buiten gewesten niet, dat de cultureele en econo mische hegemonie van Java een rechtvaar diging is voor Soekarno, wanneer hij het bepalen van hun politiek in de toekomst voor zich opeischt. Deze interne tegenstellingen tusschen de verschillende nationalistische groepeerin gen compliceeren de taak van de Westelij ke mogendheden. India b.v. had reeds lang witte vlaggen, kleuren van de oude, historische stad, wappe- ien, alom feestelijk op de oude torens, op de officieele gebou wen en zelfs vanuit de ramen van veel hotels en particuliere huizen. De regenbuien, die van tijd tot tijd neerzeulen, kunnen niet verhinderen, dat er iets feestelijks hangen blijft in de straten en op de vele, hellende pleinen van de kleine, welva rende stad. De katholieke uni versiteit brengt met zich mee, dat de menschen hier aan het verblijf van vreemdelingen ge woon zijn. Maar zoo iets als ze thans beleven, zal hier toch wel zelden vertoond zijn. Natuurlijk zijn er om te beginnen ook veel Zwitsers op het congres, maar de vreemdelingen zijn verre in de meerderheid. De Franschen overheerschen met hun 130 deelnemers. Toch kom je ook OMGEVING BOSKOOP GEMEENTERAAD. In de gemeenteraadsvergadering werden tot wethouders gekozen de heeren A. P. van Nes en mr. J. F- Taat, elk met zeven stemmen. Bij elke verkiezing werden voorts drie stemmen op den heer Boekraad en drie blanco stemmen uitgebracht. De bei de gekozenen nemen hun benoeming aan. De heer Splinter, als voorzitter van de Prot. Chr. raadsfractie sprekend, zegt, dat bij de wethoudersverkiezing zich steeds de moeilijkheid voordoet, dat er twee wethou. derszetels en vier raadsfracties zijn. Daar om zal ten opzichte van de wethouders verkiezing nooit een ideale, ieder bevre digende oplossing gevonden kunnen wor den.. De Prot. Chr. fractie meende bij het uit brengen van haar stemmen niet gebonden te zijn aan een candidaat van een bepaalde partij, maar vrijelijk haar keus te kunnen be palen. De keus is gevallen op den af tre denden wethouder, den heer van Nes, om dat de fractie meent, dat het belang der gemeente hiermede het meest gebaat is. Hierna volgde nog eenige discussie, waarna overgegaan werd tot de benoeming van commissies. HAZERSWOUDE GEMEENTERAAD. In de gemeenteraadsvergadering werden de heeren N. P. Kaptein en C. A. van Dam me. alg. st. herkozen. Onder de ingeko men stukken is een gelukwensch van Burg. Warnaar aan den nieuwen raad, vanuit Amerika. Gunstig wordt beschikt op een tweetal subsidie-aanvragen van de Chr. PYöbelschooJ ad f 100.en de Vebo ad 50.behoudens goedkeuring van Ged. Staten. De huur van het huis voor heen bewoond door A. Plaizier wordt vast gesteld op 5.50. Aangaande het consu- mentencrediet worden verschillende vra ger. gesteld, maar de commissie beschikt nog niet over voldoende gegevens. Bij de rondvraag wordt besloten om in het ver volg 's avonds te vergaderen, zulks ten gerieve van de meeste leden. Over de ver betering van de opritten bij de Westbrug, zal met de betrokken instanties gesproken worden, dit naar aanleiding van een» vraag van den heer Slootweg. De obstakels aan den Voorweg zullen, zoo gauw dit moge- iijk is, verwijderd worden. De heer Her mans vraagt naar meer evenredige ver deeling van materiaal toewijzing voor hui zenreparatie. De heer Demoed vraagt om verbetering van de rioleering in de Zon neveldstraat, hetgeen wordt toegezegd. De heer Rietveld vraagt om de mogelijkheid PRINS BERNHARD HEEFT EEN AANRIJDING. Uit Londen wordtgepeld, dat Prins Eernhard geheel ongedeerd is gebleven bij een auto-ongeluk dat hem Woensdagmor gen is overkomen. Toen de Prins in gezelschap van zijn adjudants en 2 Ned. officieren per auto van het vliegveld Hendon kwam, geraakte de auto in botsing met een. vrachtwagen van het Nederlandsche leger., De auto van den Prins werd zeer zwaar beschadigd, doch zoowel de Prins als de officieren, die hem vergezelden, bleven geheel ongedeerd. Bovenstaand bericht is reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. Nader meldt men: De bestuurder van de Nederlandsehe le- gervrachtwagen, die in botsing kwam met den auto van den Prins, heeft het vol gende verklaard: „Mijn wagen slipte en toen ik probeerde te stoppen, kwam ik in botsing met den auto van den Prins. De Prins trachtte eveneens te stoppen, maar het was reeds te laat." de onafhankelijkheid bezeten, indien de Britten te maken hadden gehad met een enkelvoudig inheemsch gezag, dat onbe twiste rechten kon doen gelden op een her krijgen van de werkelijke macht. Met ge lijksoortige problemen heeft men op Java te kampen". „Al deze moeilijkheden zijn van politie- ken aard, doCh zij kunnen door gunstige economische factoren verzacht worden. Hervatting van den handel tusschen het Westen ei\ Azië, tusschen Groot-Brittan- nië en Azië in het bijzonder, zou het econo misch herstel bevorderen en in belangrijke mate bijdragen tot het tot standkomen van een deelgenootschap tusschen Azië en Eu ropa, dat door de opkomst van het Aziatisch nationalisme een essentieele voorwaarde geworden is voor den wereldvrede". Tweede lustrum van „Docos" Het programma der feestviering. De R.K.S.V. Docos maakt zich op tot kerkelijke en huiselijke viering van z'n tweede lustrum. In 't kader dezer feestvie ring hebben reeds enkele sportontmoetin- gen plaats gehad, waar gestreden is om de Evert Castelein-Beker. 11, 12 en 13 Sept. zal er een triduum plaats vinden voor alle Docos-leden, geleid door Pater de Waard. Het is onnoodig alle leden aan te sporen dit belangrijk geeste lijk gebeuren mee te maken. De aanvangs tijd is 's avonds half acht, in de Lodewijks- kerk, Steenschuur. Dit Triduum zal ge sloten worden met een gezongen H. Mis in de kapel van de Kath. H.B.S. aan de Ma- riënpoelstraat, aanvang 8 uur met alge meene H. Communie, waarna een gezellig gemeenschappelijk ontbijt zal plaats vin den in een der zalen van de H.B.S. Als apotheose dezer feestviering heeft op den avond van den 15en Sept. 's avonds 8 uur in de Stadsgehoorzaal een grandioze feestavond plaats met bal na tot 2 uur on der leiding van Evert Castelein. De hoofd schotel van dezen avond zal zijn de opvoe ring van het tooneelspel in 3 bedrijven van Henk Bakker „Als het masker valt", voor 't voetlicht gebracht door de Johez Tooneel- ver. Haarlem -en waarvoor een ieder aan gespoord wordt al z'n speurderstalent in te zetten en mee te raden naar den moorde naar van Ninon Gauthier. Dit is de avond voor onze groote Docos-familie. We zijn dan ook overtuigd, dat niemand thuis zal blijven en we hopen, dat de groote Stads- zaal te klein zal blijken om al onze Docos- vrienden te herbergen. Secr. Hoofdbestuur. Dat men het niet bij woorden heeft willen laten bleek mij zoo treffend, toen ik na afloop van de receptie (die na het officieele gedeelte een zeer geanimeerd verloop had) mij op weg begaf naar het Albertinum, het inter nationale convict van de pafers Dominicanen, waar een deel der gesten is ondergebracht. Ik sloot me aan bij het eerste het beste groepje dat ik kon inhalen: het bleken Duitschers te zijn. Zij vertelden mij, dat zij officiëel waren uitgenoodigd, om aan het Pax-Romana-congres deel te nemen. Zij begrepen zeer goed, dat er op Duitschland een ge weldige verantwoordelijkheid rustte. Maar zij vroegen ook om begrip voor de situatie van de Duitsche Katholieken. De Communisten doen al 't moge lijke om met de Duitsche Com- Het Staunton Tournooi te Groningen Kramer nog steeds de leiding ii nationaal tournooi. Kramer staat met een )4 punt voorsprong nog steeds alleen aan den koop van het na tionaal tournooi, ondanks het feit, dat zijn ontmoeting met Plinsinga in de 9e ronde in remise eindigde. De volledige uitslagen in de 9e ronde zijn: SchefferMulder rebiise; Kramer Plinsinga remise; v. d. Tol wint van Berg- sma; Vinken verliest van de Jong; Stum pers wint van Bunt; Wellner wint van Sarnmelius. Verder is de afgebroken partij uit de 8e ronde tusschentijds beslist in een oevrwin- ning van Sarnmelius op Stumpers. Deze be slissing kwam zonder verder te spelen. De stand na de 9e ronde ziet er thans als volgt uit: Kramer 6 pnt., Stumpers en Wellner ieder 514 punt, Bergsma en Sarn melius ieder 5 p., v. d. Tol 414 punt en 1 afgebroken partij, Vinken 414 punt, de Jong 314 punt en 1 afgebroken partij, Bunt en Scheffer ieder 314 punt, Muler 3 pun ten en 1 afgebroken partij en Plinsinga 214 punt en 1 afgebroken partij. Aangezien het puntenverschil onderling zeer gering is, belooft het nog een harde strijd te worden in de laatste twee ron den. De tiende ronde, aanvangende morgen middag 14.uur, is als volgt samenge steld: MulderSarnmelius, BuntWellner, de JongStumpers, BergsmaVinken, Plinsingav. d- Tol, SchefferKramer. UNIEKE TENTOONSTELLING OP SCHAAKGEBIED. Dr. M. Niemeyer uit Wassenaar is de be zitter van een verzameling op schaakge bied welke haar weerga niet vindt. Het bestuur van het Leidsch Schaakgenoot schap heeft hem bereid gevonden een deel zijner verzameling tijdelijk af te staan om daarvan tijdens het komende lustrum- schaak-tournooi van 19 Oct. tot en met 3 Nov. een expositie te doen inrichten in het rijksmuseum voor volkenkunde. Van de in totaal 6500 (^eelen tellende boekerij wordt een honderdtal van de meest merk waardige kostbare exemplaren opgesteld. Voorts omvat deze collectie een zeventig al schaakspelen van alle volkeren en van alle tijden. VOETBAL. COMPETITIE-INDEELING. De competitie-indeeling, volgens de „Sportkroniek" is als volgt: 4e klasse A: Alphia, Alphensche Boys, Bodegraven, L. D. W. S. Docos, DOSR, HiHegom, Lisse, WSB en Teylingen. 4e klasse B; ZLC, Rouwkoop, RKAW, Rijswijk. Wilhelmus, de Jagers, Esdo Le nig en Snel, BTC, Zwart Blauw. Reserve 2e klasse A: ADO 3, Gouda 2, DHC 3, HW 2. Feijenoord 3 SVV 3. Sche- veningen 2, HBS 2, UVS 2, VUC 3 (event, naar B), VUC 2 of Sparta 2. Reserve 2e klasse B: ADO 4, Gouda 3, ONA 2, Excelsior 3; Laakkwartier 2 Quick 2. RFC 2, Wassenaar 2, Neptunus 3, Xerxes 3, VUC 3 (event, naar A), Overmaas 3. Reserve 3e klasse A: Alphen 2, Alphia 2, ASC 2 Roodenburg 3, LFC 2, Lugdunum 2. Lisse 2, UVS 3, Postduiven 2, Scheve- ningen 3, Laakkwartier 3. Reserve 3e klasse B: BMT Wester kwartier 2, Cromvliet 2, Concordia 2 HBS 3, HVV 3, Laakkv/artier 4, Lugdunum 3, Quick 3, VUC 4, Olympia 2. Docos. Zondag a.s. organiseert de R.K. S. V. „Docos", afd. voetbal, wederom de wedstrijdserie ter verspeling van den Rec- •or Beune Wisselbeker. Deze wedstrijdse- r;e wordt thans voor de zesde maal gehou den. Het eerste en tweede jaar was S. J. C. .vinnaar, het derde jaar Teylingen en de vierde en vijfde maal V. V. S. B. In de oor logsjaren is deze serie wedstrijd eenige malen niet gehouden. De wisselbeker moet 3 maal achtereen of vijf maal in totaal gewonnen worden voordat deze definitief e;. gendom wordt. Indien V. V. S. B. hem dit jaar wederom wint, is de beker hun eigendom. Het zal dus Zondag op het Do- cos-terrein aan den Haagweg zeker span nend worden. Het programma luidt: 12 uur Teylingen IDocos I; 1.15 uur S. J. C. I__V. V. S. B. I. 2.30 uur Verliezersronde; 3.45 uur finale. Vrijdagavond 8 uur worden alle ju nioren van Docos afd. voetbal verwacht voor een junioren bijeenkomst in het St, Franciscushuis, Mare, hoek Oude Singel. Allen zonder uitzondering zijn daar pre sent! 3 en 6 Roelofarendsveen, 7 en 9 Nieuwkoop 8 en 10 Nieuwveen. 1500 Meter hardloopen. 1 en 2 Langeraar, 4 en 6 Alphen aan den Rijn. 5 en 3 Roelof arendsveen, 7 en 8 Nieuwveen, 9 en 10 Nieuwkoop. Touwtrekken: Langeraar de sterkste ge volgd door Alphen aan den Rijn, Nieuw veen en Nieuwkoop. 4 x 100 meter estafette: 1. Alphen aan den Rijn, 2 Roelofarendsveen, 3 Nieuwkoop, 4. Nieuwveen. 3000 Meter hardloopen: 1 en 2 Langeraar, tijd 10 min. 22 sec., 3 en 4 Roelofarends veen, 5 en 6 Alphen aan den Rijn, 7 en 9 Nieuwkoop, 8 en 10 Nieuwveen. Einduitslag van alle wedstrijden: Lange raar 119 punten, Roelofarendsveen 99 pnt., Alphen aan den Rijn 85)4 pnt., Nieuwkoop 50)4 pnt., Nieuwveen 36 punten. NIEUWVEEN Geboren: Maria Wilhelmina Cathayina d. V. J. v. Rossenberg en M. Hoogervorst; Aüriana Johanna Maria, d. v. J. Fransen en C. H. van Beek. Getrouwd: Leendert van Wijnen 28 j. en T A. Visser 27'jaar. Overleden: M. E. Voortman, echtg. van J. Burgmeijer 45 j.; A. Verhaar 80 j.; N. van Veen 2 jaar. WÖUBRUGGE Ondertrouwd: J. Verzaal 28 j. en B. Boer 24 j.; L. W. Hanse 44 j. en W. M. Kinkel 44 j.J. de Graaf 35 j. en C. R. van der Lap 30 j.; J.-P. Kmkel 32 j. en J, C. van der Lip 25 jaar. Getrouwd: T. J. van der Wereld en F. F. van der Voorn; W. S. G. Straatrif en p] W. Hillenaar; C. T. van Goozen en H. A. van der Star. Overleden: Jacobus W. C. M. Volwater 3 dagen. Freiburg, het oude schilder- ichtige stadje op de heuvels usschen Jura en Berner Ober and in Zwitserland, ziet van II Augustus tot 5 'September >inne'n zijn vergrijsde wallen ie vertegenwoordigers verza- neld van meer dan 40 landen, i;e er gekomen zijn om deel te ïemen aan het wereldcongres ran de internationale katholieke itudenten-organisatie, die de vel zeer beteekenisvolle naam iraagt van Pax Romana, De roode vlaggen met het witte cruis, de welbekende kleuren /an Zwitserland en de zwart- heel wat Nederlanders tegen en heel wat Belgen. En verder ont moette ik de Engelschen en Schotten, een Britsch-Indiër, een Poolsch en een Syrische, een afgevaardigde uit Australië, twee uit Mexico uit Ecuador en Bolivia, een Deensche, Span jaarden en zelfs een afgevaar digde van Vietnam. De Pax Romana ontstond na de wereldoorlog. Zij ging uit van de groote gedachte, dat de vrede, die de uiteengescheurde volkeren maar steeds niet kon den vinden, vanuit het Romein- sche centrum gestimuleerd moest worden. Zij nam het heid steeds meer verwerkelij ken moeten. Gedurende den oorlog heeft het werk van de Pax Romana niet heelemaal stil gestaan. Rudi Salat, de administratieve secre taris van de Pax Romana, heeft de oorlogsjaren in-' Amerika doorgebracht. Hij heeft geheel Zuid-Amerika bereisd en er overal afdeelingen voor de Pax Romana aangeworven. Er zijn op dit congres afgevaardigden van Argentinië, Brazilië, Para guay, Chili, Peru, Columbia, Bolivia, Ecuador Cuba en, zoo als ik reeds vermeldde, ook van Mexico. De Pax Romana groeit Wereldcongres van katholieke studenten woord van Benedictus XV over: Pax Christi in regno Christi, de vrede van Christus in het rijk van Christus. Het initiatief is voornamelijk van drie landen uitgegaan, Zwitserland, Spanje en Nederland. Prof. Gerard Brom uit Nijmegen heeft hier nijzondere verdienste gehad. Het contact tusschen de ka tholieke studenten van alle lan den zal veel kunnen bijdragen tot beter onderling begrip van de volkeren, het zal het bewust zijn versterken van de eenheid van alle 'Katholieken als lede maten van het mystieke lichaam en het zal vriendschapsbanden leggen, die practisch die een- steeds meer uit tot een werke lijke wereldorganisatie en het is nog lang niet te' voorzien, v/elke haar beteekenis en haar invloed in de toekomst zal zijn. Zaterdagavond, 31 Augustus was er een openingsreceptie in de tuin van de universiteit. Er was een orkest, dat muziek uit voerde, er waren enkele toe spraken. Zij culmineerden al len in deze groote gedachte: wil Pax Romana aan haar naam en haar doel beantwoorden, wil zij inderdaad vrede brengen, dan moet zij aan de wereld de Lief de van Christus prediken met woord en daad. Amour et pardon". munisten samen te werken. Is het dan te verwonderen, dat de Duitsche Katholieken verlan gend uitzien naar de broeder hand, die hen vanuit het bui tenland gereikt zal worden? Gelukkig heeft Pax Romana hier haar taak begrepen. Zij heeft een stap in de goede rich ting gedaan. Zij zou ook niet anders kunnen als zij conse quent wil zijn. Want de Katho lieke Kerk omvat alle volke ren van alle tijden. lot het verleenen van vergunning tot het bouwen van noodwoningen, waarna zich een stevige discussie ontwikkelt, over het woningvraagstuk, waarbij vooral de Kath. fractie zich danig laat hooren. Zij komt tot de conclusie, dat hier wel wat stroef gewerkt wordt door de betreffende instan ties en dringt aan, de gelegenheid openge steld te krijgen voor den bouw van soliede noodwoningen, om daardoor vooral de jongeren in de gelegenheid te stellen een eigen gezin te stichten. Ook het punt; al leenwonende personen wordt hierbij nog aangeroerd. Nadat de voorz. deze punten heeft toegelicht sluit hij deze eerste zit ting, na gewezen te hebben op de goede geest en verstandhouding die deze verga dering kenmerkten. KATWIJK GEMEENTERAAD. De Raad kwam in openbare vergadering bijeen. Allereerst had de beëediging plaats van de nieuw gekozen raadsleden. Dan nam de Burgemeester het woord om de nieuwe raadsleden toe te spreken. Van illegale zij de is mij, zegt spr., verweten dat ik nog behebt zou zijn met het streven naar dic tatoriaal bestuur gelijk dat onder de Duit schers was. Ik wijs, zegt spr., deze beschul diging met beslistheid af. Spr. hoopt dat ook de nieuwe raad vertrouwen zal hebben in zijn leiding. 14 nieuwe leden hebben zit ting in dit college. De burgemeester zegt van zijn kant volle medewerking toe. Dan volgt de benoeming van twee wethouders. De voorzitter brengt echter eerst in stem ming het voorstel van B. en W. om goed keuring te vragen bij Ged. Staten tot be noeming van drie Wethouders. Dit voorstel wordt aangenomen. Dan worden tot wet houders- gekozen de heeren D. J. Kleen C.H. en H. P. Bloot C.H. (Naar we vernemen zal bij benoeming van een derden wethou der hiervoor benoemd worden de heer D. C. v. Leeuwen Ant.-Rev.). Bij de rondvraag wijst de heer C. v. d. Plas op het bestaande spergebied. Kan dat nu niet opgeheven? De heer Scheerens op het puin en vuilnisstorten bij de Meerburg kade. De heer v. d. Bent, op het afvalstor- ten bij Parklaan. Volgende zitting antwoord. Koninginnefeest. begunstigd door mooi weer, een Septemberzon, zonder regen (hoe bestaat het!) hadden hier Dinsdag de Ko- ninginnefeesten plaats, die buitengewoon geslaagd zijn. Het begon al in den vroe gen morgen met een hengel wedstrijd. H. Houwer wist de meeste visschen te ver schalken en behaalde dus de eerste' prijs. P. J. Lange was no. 2 en K. C. Eldering no. 3. Intusschen was het dq tijd voor de school jeugd. Voorop de Harmonie Katwijk, toog de stoet naar het feestterrein waar verschil lende spelen plaats hadden, -die, opgeluisterd door de Harmonie, een schitterend verloop hadden. Te 12 uur was ook dit beëindigd en gingen een reeks gelukkige winnaars, te veel om op te noemen, huiswaarts om zich te sterken voor de namiddagfeesten. Deze vingen aan met zakloopen voor jongens: Favorieten waren hierin: 1. Hans Klinken berg, 2. Gerard Freke, 3. Jan Kiebért, 4_. Kees van Tol. De hindernisbaan trok veel belangstelling. Hierin waren no. 1 Rian v. Paridon, 2. Jan Zandvliet, 3. Hans Klin kenberg. Vervolgens touwtrekken. Kracht patsers waren hierbij C. Houwer, H. Fen- nes en Fr. Zwanenburg. Het ringrijden voor dames had de volgende uitslag: No. 1 L. Haasnoot-v. d. Bent, 2. Annie Blansjaar, 3. Corry Koelewijn, 4. W. de Mooy. Vervol gens de traditioneele stoelendans waarbij uitblonken: No. 1 mej. v. d. Valk-Fennes, 2. Nel Heemskerk, 3. Cor v. d. Akker. 4. Cor Koelewijn. Dan een nieuwe attractie: Stoelendans met paarden, om te gillen. Winnaars: 1. Nico v. Parion, 2 Arie v. Pa ridon, 3. P. Freke, 4. Geert v. Klaveren, 5. L. A. Kreft. Het was weer de Harmonie die de feeststoet naar het centrum bracht om, na versterking van den inwendigen mensch, opnieuw aan te vangen bij het at- tractienummer Kruiwagen-rijden met ge- costumeerde paren. Hier waren de win naars: 1. Joop de Ronde, 2. G. Doets, 3. Ab. v. Beelen, 4. J. de Haan. Hiermede waren de spelen beëindigd en ving al spoedig de traditioneele rondedans om de muziektent aan. En toen ook dit om elf uur beëindigd werd, ging hetregenen. LANGERAAR Districtssportdag K.N.J.B. Op het Al- tiorterrein werd Zondag een Sportdag ge houden van het district Rijnland van de K.N.J.B. Deelnemende vereenigingen zijn Alphen a. d. Rijn, Roelofarendsveen Nieuw veen, Nieuwkoop en Langeraar. Van elke afd. kwamen op elk nummer twee deel nemers in de puntentelling daar het om een kampprijs of Vereenigingsprijs gaat. De belangstelling was groot en de prestaties goed. Arti zorgde voor de noodige opluis tering. Als geheel is deze middag zeer ze ker geslaagd. Hieronder volgt de uitslag: 100 M. hardloopen: 1 en 4 Langeraar, 3 en 9 Nieuwkoop, 2 en 5 Roeflofarendsveen, 6 en 7 Alphen a. d. Rijn, 8 en 10 Nieuwveen Hoogspringen: 1 en 2 Langeraar, hoogste sprong 1.59 M., 3 en 4 Roelofsarendsveen, 5 en 6 Alphen a. d. Rijn, 7 en 8 Nieuw koop, 9 en 10 Nieuwveen. 400 M. hardloopen: 1 en 5 Langeraar, tijd 1 min. 1 sec., 2 en 10 Nieuwkoop, 3 en 6 Roelofarendsveen, 4 en 7 Alphen a. d. Rijn, 8 en 9 Nieuwveen. Verspringen: 1 en 4 Langeraar verste sprong 5.56 M., 2 en 5 Alphen aan den Rijn, r

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2