Enthousiaste feestviering in Leiden KONIKGINNEFEEST. Initiatieven, die aller steun verdienen DEGUNSTIQD DOOR EEN VROOLIJK ORANJEZONNETJE zette de verjaardag van onze geëerbiedigde Vorstin, H.M. Koningin Wilhelmina, Zaterdag in en de feest viering begon op enthousiaste wijze. Allerwege heerschte een feestelijke stemming, want zoo ocAt dan werd nu in bijna alle deelen van de stad feest gevierd, zoodat zooveel mogelijk deelname aan de diverse onderdeelen kon plaats hebben. De stad was bovendien in feesttooi. Zelden wapperde zoo allerwege de nationale driekleur. In sommige wijken der stad waren heele straten versierd door guirlandes van rood- wit-blauw en oranje. Jammer, dat de feestviering des middags ge§toord werd door een formidabele onweersbui, waardoor de optocht een ontijdig einde kreeg en de wedstrijden op het sportterrein ontijdig ge staakt moesten worden, terwijl tal van feestgangers een danig nat pak opliepen. Rond het Stadhuis. De eigenlijke opening van den feestdag werd gevormd door de aubade op het plein van het Stadhuis, waaraan door eeni- ge honderden kinderen onder leiding van den heer N. J. Swierstra, begeleid door het muziekkorps van het Leger des Heils, werd deelgenomen. Geopend werd met het Wilhelmus, waarna het Kroningslied en het Vlagge- lied. De burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kin schot, had met zijn echtgenoote, de wet houders, het bestuur van Koninginnedag" en een comité van dames op het bordes plaats genomen aan den noordkant, ter wijl de ruimte aan den westkant was ge reserveerd voor de ruim 150 Engelsche jon gens en meisjes, die door de World Friend ship waren afgevaardigd eenigen tijd in Leiden door te brengen. Jhr. v. Kinschot hield dan een toespraak en wees allereerst op de bijzondere plaats van het stadhuis, waarvan de voorgevel herinnert aan de oudheid, terwijl de achter zijde getuigt van de hedendaagsche bouw kunde. Spr. bracht hulde aan de Ver „Konin ginnedag" voor de organisatie der feeste lijkheden en zeide blije te zijn, dat deze begonnen met kinderzang. Dan herinnerde spr. aan de voorbije bange oorlogsjaren en hoe H.M. de Koningin in Engeland een. gastvrij onderkomen vond. In dit verband stemde het spr. tot blijd schap hier zoovele Engelsche jongens en meisjes te kunnen begroeten, aan wie als dank daarvoor eveneens van harte gast vrijheid wordt verleend. Zich in het Engelsch tot hen richtend zeide spr. blijde te zijn de gelegenheid te hebben hen officieel te verwelkomen en hun een aangenaam verblijf in onze stad toe te wenschen. Spr. waardeerde dit te meer, wijl wij daardoor in staat waren de gastvrijheid, onze jeugd in Engeland gebo den, te vergoeden. Spr. zeide bewondering te hebben voor het groote werk van de World Friendship en hij hield zich verzekerd, dat de ban den, die hierdoor tusschen de jeugd van beide landen gelegd worden, zullen vër- stevigd worden en zullen helpen wederkee- rige hoogachting en begrijpen aan te kweeken. Deze twee factoren zijn onmis baar voor goede internationale betrekkin gen en zoo kan ook de Eng. jeugd op kleine schaal natuurlijk bijdragen tot een betere wereld en een werkelijke vrede. De burgemeester zeide voorts, dat het een gelukkig toeval was, dat dit bezoek sa menviel met de feestelijkheden ter gele genheid van den verjaardag van onze Ko ningin, en wees er op, dat dij ons, evenals de Engelschen, nauw verbonden weten met het Koninklijk Huis. Wij zijn trotsch op onze Koningin, die ons in de oorlogsjaren de lichtende ster was, die geloofde in den val van den overweldiger en in de over winning van onze rechtvaardige zaak. Hierna werd door mevr. Burgersdyk Eerdmans namens een comité van dames met een gedegen toespraak aan den heer dr. ir. P. C. Lindenbergh als voorzitter van „Koninginnedag" een fraai uitgevoerd vaandel aangeboden, waarvoor de heer Lin denbergh met hartelijke woorden dank zegde. Nadat nog eenige liederen waren ten ge- hoore gebracht en de muziek het Engel sche volkslied had gespeeld, was de aubade ten einde, De parade. Inmiddels hadden zich vele toeschou wers op de Breestraat opgesteld voor de militaire parade, welke ten overstaan van kolonel Baay en het gemeentebestuur werd gehouden. Daarbij waren verder ó.m. te genwoordig kol. van Houten van het Leger museum, kapt.-luit ter zee Mahieu, over ste Klaassen als districtscommandant der territoriale troepen, de garnizoenscomman dant majoor Deschrevel en capt. S. Vin cent van de R.A.F. Paradecommandant was kapt. Tamimes van de Luchtstrijdkrachten, die in een tank staande de stoet opende. Daarachter volgde het militaire muziekkorps, dat te genover het stadhuis plaats nam, terwijl achtereenvolgens voorbij trokken een af- deeling van de Kon. Marine, een peloton luchtstrijdkrachten, een peloton van het Vrouwelijke Hulpkorps, dan territoriale troepen en voorts troepen van de M.M.O.D. met talrijke voertuigen, gevolgd door een corps motorrijders van de Kon. Mare chaussee, terwijl de stoet weer gesloten werd door een tank. Het geheel, was een indrukwekkend schouwspel. Feest voor de kinderen. Overal was er feest voor de kinderen. In de Stadsgehoorzaal en den foyer wer den, meer dan 1500 kinderen van 42 Leid sche scholen vergast op een programma van goochelen, snelteekenen enz., met cake en limonade als attractie. Met wel willende medewerking van diverse buurt verenigingen werd voorts jeugdwed strijden gehouden in de Sitterlaan, de Kooi, op het „Zwarte Pad" en de „Kaasmarkt", terwijl verschillende buurtverenigingen zelf eveneens voor kinderwedstrijden had den gezorgd. Door pijn. 200 deelnemers werden voorts wandeltochten gemaakt over 15 en 25 km., waarvoor te omstreeks kwart voor negen van „Oud Hortuszicht" werd gestart. Voor de deelnemende groepen waren fraaie wisselprijzen beschikbaar gesteld en alle deelnemers, die den tocht volbrachten, ont vingen een medaille. Optocht en wedstrijden. Des middags te half drie trok een feest stoet door Leiden's straten, doch den naam van feeststoet mag men daaraan toch eigen lijk niet geven. Het waren te weinig sportvereenigingen, die een rondgang door de stad maakten, begeleid door een twee tal muziekkorpsen. Die weinige vereenigin- gen voor net grootste gedeelte: katho lieke maakten echter een uitstekenden indruk ook door hun keurige kleeding wat bij vorige grootere jeugd-stoeten niet altijd gezegd is kunnen worden! Een feestviering als op Koninginnedag moet in iets haar hoogtepunt vinden. Dat nu is hier nog steeds niet het geval ge weest. Waarom jaarlijks geen bloemencorso in dezen zoo bloemenrijken tijd of bijv. een reclame-optocht, als men niet tot historische optochten wil overgaan? Intusschen vonden op het sportterrein aan den Zoeterwoudsche Singel sportwed strijden plaats.. Het A.S.C.-elftal speelde dezen middag een vrij aantrekkelijken wedstrijd tegen een elftal van het le Regiment Luchtvaart troepen uit Breda, gevormd uit spelers uit verschillende clubs in den lande. Het ver band tusschen deze spelers was in den be ginne niet zoo bijster groot, zoodat A.S.C. aanvankelijk sterker was, doch in doelpun ten kon dit niet worden uitgedrukt, mede doordat doelman Jacobs bijzonder goed werk verrichtte. De gasten namen zelfs kort voor de rust uit een verrassenden aan val de leiding (01), maar kort na de her vatting wist de la Bije door goed werk van de Roo gelijk te maken (11) en Ger- rit Prevo gaf zijn club met een fraaien kop bal de leiding (21). Door Sanders werd de stand weer gelijk (23) en kort voor het einde werd de wedstrijd wegens zwaren re genval ontijdig beëindigd. Voor den wedstrijd en in de pauze von den wielerwedstrijden plaats, waaraan verschillende bekende Leidsche renners deelnamen. Gabaretavond Stadsgehoorzaal. De cabaretavond in de Stadsgehoorzaal was een tegenvaller. Het aangekondigde Amsterdamsch Kleinkunst Ensemble was niet verschenen. Hoe dit mogelijk is wan neer er een overeenkomst is gemaakt, is ons niet erg duidelijk en indien er een plausibele reden voor dit wegblijven is ge weest had men beter gedaan dit bekend te maken. Intusschen werd in de plaats daar voor het Regenboogcabaret aangekondigd, dat zeker niet minder beloofde dan het oorspronkelijke. Nu weten we heelemaal niet of we daarover verheugd moeten zijn of niet, doch het gebodene was maar ma tig. Willy v. Hemert trad op als conferen cier en met een aantal artisten werden liedjes, schetsjes en samenspraken ten bes te gegeven, welke zich echter niet boven het middelmatige verhieven. Het best vol deed ons de pianist, Willem de Zoet, die een voortreffelijke „Aufforderung zum Tanz" van Carl Maria von Weber ten ge- hoore bracht. Eveneens een woord van waardeering en lof voor de Leidsche Orkestvereeniging „Musica", die onder bekwame leiding van haar directeur, den heer Noordanus, een keurig muziekprogramma heeft ten gehoo- re gebracht, waarvoor ieder waardeering had. Na een inleidend woordje van den voor zitter van „Koninginnedag", den heer Lin denbergh, die o.a. voorlezing deed van een brief van gelukwensch aan H.M. de Konin gin, heeft de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, die met applaus werd be groet, in een korte toespraak in het licht gesteld hoe H.M. de Koningin in heel haar leven het voorbeeld is geweest van ware va. derlandsliefde. Het was haar ongetwijfeld een groot offer in de Meidagen van 1940 de wijk te moeten nemen naar Engeland, maar daar heeft zij zich ten volle kunnen wijden aan de taak van de bevrijding van ons land. Met een driewerf hoerah! voor de Koningin werd deze toespraak besloten, waarna twee coupletten van het Wilhelmus werden gezongen. RECHTZAKEN GEWEZEN ILLEGALE WERKER VEROORDEELD. Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam heeft den 34-jarigen J. W. B. uit Amster dam, een lid van de illegale organisatie „Vrij Nederland" veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en met ontzetting voor zes jaar uit de beide kiesrechten, het recht om ambtelijke func ties te bekleeden en om bij de gewapende macht te dienen. De advocaat-fiscaal had zes jaar gevangenisstraf tegen B. geëischt. Hem was ten laste gelegd, dat hij aan be ambten van den Sicherheitsdienst aanwij zingen had verstrekt over illegale wapen depóts. HAAGSCH TRIBUNAAL. Ex-burgfemeester stond terecht. Voor het Haagsch tribunaal had zich gis teren te verantwoorden mr. G. E. Bis schop, die in bezettingstijd achtereenvol gens bm-gemeester van Rijnsburg, 's-Gra- venzandb en Naaldwijk is geweest. Hij was lid van N.S.B. en N.V.D., liet lijsten samenstellen met namen van hen, die voor de Duitschers moesten werken, en gaf kennis dat een gemeente-ambtenaar te 's-Gravenzande weigerde die lijsten te maken, zoodat tevergeefsch getracht werd dien ambtenaar te arresteeren,gaf medewerking voor het afbreken van 450 woningen te 's-Gravenzande etc. Verdach te betoogde slechts het Ned. belang te hebben willen dienen, waaromtrent de president van het tribunaal van inzicht verschilde De raadsvrouwe, mej. mr. Marcus hield een breedvoerig pleidooi, waarin zij be toogde dat beschuldigde veel goed werk heeft gedaan, en eind 1944! had te kennen gegeven niets meer voor de N.S.B, te gevoelen. Uitspraak op 9 Sept. HAAGSCHE RECHTBANK. De los-arbeider C. M. de P. uit Alke made, thans gedetineerd, heeft zich voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden gehad, wegens medeplichtigheid aan dief stal. Er waren talrijke rijwieldiefstallen gepleegd in zijn woonplaats en omgeving, waarbij verdachte de helpende hand had geboden. De Officier vorderde tegen verdachte een jaar gevangenisstraf mei aftrek van preventief. HAAGSCHE POLITIERECHTER. F. A. J. L. te Hillegom had in clande stien sigaretten gedaan, en waar het geen grooten omvang betrof, wilde de Officier volstaan met f 250 boete of 30 dagen hech tenis. De politierechter veroordeelde tot 150 boete of 30 dagen hechtenis. Overal in het land is het Koninginne- feest met echte zij 't dan ook meer be zonken, dan uitlaaiende vreugde ge vierd. Overal was er Zaterdag een feestelijke stemming, zelfs al werd er geen officieel feest gevierd, of al stonden er op het feestprogram van dien dag geen bijzonder attractioneele nummers. 's Morgens was de Koningin een zang- hulde bereid, welke de Koningin in gezel schap van heel de Koninklijke familie op het bordes van het paleis in ontvangst nam. 's Middags heeft de Koningin in oen auto, bestuurd door prins Bemhard een rijtoer gemaakt. De Koningin zat naast den prins, terwijl achter in den wagen prinses Juliana met haar dochtertjes had plaats genomen. Een grootsch vuurwerk in den avond werd bijgewoond door het geheele prinselijk gezin. BINNENLAND HOOGLEERAARSBENOEMING. Bij Kon. besluit is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der geneeskun de aan de Rijksuniversiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de Psysiologie dr. J. W. Duyff, thans conservator aan het Phy- siologisch laboratorium der gemeentelijke universiteit te Amsterdam. VADER VERMOORDT ZIJN DOCHTER. Te Roosendaal werd Vrijdag het verloop van een afschuwelijk drama bekend, dat zich op een nabij de stad gelegen boerderij Zondag 25 Augustus moet hebben afge speeld. De boer, C. P. genaamd, heeft er zijn 21- jarige en oudste dochter Johanna, na een maandenlange opsluiting, door wurging van het leven beroofd. De dader, op wien ver denking was gevallen, heeft na langdurig verhoor een volledige bekentenis afgelegd. Reeds enkele maanden lang zou C. P. getracht hebben, zich van het meisje te ont doen. Het kind was de laatste jaren niet geheel normaal. De dader staat in de buurt bekend als uiterst gierig. Vast staat, dat de vader reeds een half jaar geleden het meisje opsloot in een alkoof, waarvan de deuren waren geblokkeerd met palen en wagen-assen en waarin alleen door een kier tusschen de deuren licht en lucht kon binnenkomen. Eenmaal heeft het kind een uitbreekpoging gedaan. De laatste weken was zij volkomen apathisch. De dader heeft steeds getracht den toestand in zijn huis geheim te houden. Niemand slaagde er in tot de woning door te dringen, omdat P. deze hermetisch van de buitenwereld afge sloten hield. Ook zijn kinderen behalve Johanna telt de familie nog drie zoons van 20, 16 en 14 jaar en drie dochtertjes, van wie het jongste zeven is hield hij bulten de kamer met het alkoofje en wist hun vrees in te boezemen en het stilzwijgen op te leggen, door Johanna als zeer gevaarlijk krankzinnig voor te stellen. De misdaad werd ontdekt doordat een vrouw, die Maandag 26 Augustus door P. bij het lijk werd gebracht, om dit af te leg gen, een wonde ontdekte en daarover praatte. JEUGDIGE S.S.-MAN GEARRESTEERD. De Amsterdamsche recherche heeft een goede vangst gedaan door een jeugdigen S.S.-er te arresteeren, die op 14 Mei van dit jaar een poging heeft gedaan om een Am sterdammer voor 10.000 gulden op te lich ten. Hij schreef een driegbrief, ondertee kend door „de organisatie van ondergedo ken S.S.-ers", waarin werd geëischt, binnen tien minuten de gevreagde som op een ven sterbank te deponeeren. Het slachtoffer was zoo verstandig eerst naar de recherche te gaan. Toen mijnheer- de-dreigbriefschrijver zijn buit even per auto kwam halen, Was een wilde jacht door Amsterdamsch straten het gevolg. Tijdens de achtervolging werden twee banden van zijn wagen lek geschoten, waarna de S.S.-er in het Vondelpark wist te ontkomen. De re cherche is zoo fortuinlijk geweest hem toch nog te arresteeren. De chauffeur van de wa gen, dien de politie in Amsterdam voor de achtervolging charterde, reed twee dagen geleden met zijn vriend door Amersfoort waar iemand hem vroeg of hij mocht „lif ten". Dat mocht hij dadelijk, want hij werd als de voortvluchtige herkend. In Amster dam aangekomen werd hij direct naar de politie gebracht. Bioscopen Casino. In de film Contrabande brengt de regisseur Conrad Viedt hulde aan het werk van de Brittsche douane-autori teiten voor hun vaak verborgen, doch daar om niet minder belangrijk werk gedurende den oorlog. Het bedrijf van den dienst tot aanhouding en onderzoek van schepen vormt de inleiding tot deze film. die den toeschouwer van begin tot eind in spanning doet verkeeren. In Lido -kan men George Formby op zien treden als banjo-speler in de film „George wint op alle fronten", een film, waarin hij vele avonturen beleeft en ten slotte zelfs als torpedo wordt afgeschoten. Luxor. tiDe euster van zijn huis knecht" werd geprolongeerd, hetgeen be wijst, dat het publiek nog steeds gechar meerd is van Deanna Durbin. Voor de be spreking van deze film verwijzen wij naar de recensie van Zaterdag 24 Augustus. In Rex draait „De Speurhond van Alas ka", met de wonderhond Rin Tin Tin. Trianon. Een film van bijzondere kwa liteit gaat deze week in Trianon, want „Het Boek der Wildernis" is filmisch een knap stuk werk, opgenomen in de oer wouden van een of ander onbekend land, waar voorheen een machtig koning heerschte. Men maakt er de geschiedenis mee van 'n knaap, die als klein kind de omgeving zijner ouders verliet om bij de wilde dieren te worden groot gebracht. Als knaap ziet men hem terug in de per soon van Sabu, later door de menschen weer verstooten.. Hij doodt zijn eenigen vijand in de wildernis, den tijger, met be hulp van een Kobra, waarbij een geganti- sche strijd onder water wordt gevoerd. Op den achtergrond nog een verhaal over een jacht naar een verborgen goudschat. Het geheel in schitterende kleuren weer gegeven met prachtige decors en sugges tieve muziek, PLANNEN VAN „KUNST EN ONTSPANNING" TE LEIDEN /"BISTEREN hebben wy reeds een en ander medegedeeld over de plannen van de nieuwe stichting „Kunst en Ontspatnning". Wü willen hier nog een en ander zeggen over de sociale züde van het voorgenomen werk. Daarbü kunnen we dan voorop stellen, dat het streven erop gericht is speciaal_het arbeidende volk van dienst te zün, waarbü vooral de aandacht gevestigd wordt op de veredeling van het ontspanningsleven. Dit vraagstuk klemt hier bijna nog meer dan in andere steden. gen willen bezoeken, „inschrüver" kunnen worden voor het luttele bedrag van één gulden per persoon per jaar. Men ontvangt dan een z.g. gele inschrijverskaart, op ver toon waarvan men aanstonds in do gelegen heid zal worden gesteld, toegangsbewijzen te koopen voor de verschillende avonden. Inschryvers gaan te allen tijde vóór niet- ingeschrevenen, die alleen dan toegangs kaarten zullen kunnen koopen, nadat alle inschryvers daartoe gelegenheid hebben gehad. Het behoeft geen betoog, dat deze moge- lykheid, waar men duizenden inschrijvers verwacht uit alle lagen der burgery. uiterst gering zal zyn. Bovendien zullen de niet- ingeschrevenen dan nog een hoogeren en- treeprys moeten betalen. Van de werknemers van die Leidsche be- dryven, wier directies het „K. O." werk steunen en dat zijn byna alle groote on dernemingen wordt eveneens één gul den per persoon per jaar als inschrijfgeld gevraagd, doch zij ontvangen een groene inschryverskaart, die nog meer voordeelen biedt dan de gele. Het is n.l. zóó, dat by verschillende avonden de houders van groe ne kaarten nog weer voorrang en grootere voordeelen genieten dan de houders van gele kaarten. Dit is geen onbillykheid ten opzichte van de laatste categorie, maar een logisch gevolg van het feit, dat de bedryfs- directies of patroons het hun personeelsle den mogelyk maken, tegen zeer lage prijzen te genieten van goede kunst en ontspan ning. Zy zy'n, met het bestuur van „K. O.'', van mething, dat het nuttig besteden van vryen tijd en het genieten van gees- telyke waarden offers waard zün, omdat daarmee onze geheele maatschappij ge diend wordt. Het zün die overwegingen, die ons doen hopen, da£ iedere Leidenaar „inschrijver" zal worden van „K. O.", hetzy recht streeks voor een gele kaart, hetzü via het bedrüf voor een groene kaart. In verschillende winkels te Leiden en Oegstgeest bestaat voor de eerste groep ge legenheid kaarten te verkrügen. Toegangs- bewüzen kunnen later aan Schouwburg of Gehoorzaal worden gekocht. Voor de tweede categorie zün in de mees te bedrüven reeds „K. O." medewerkers aanwezig; voor zoover dat nog niet het ge val is, kunnen de directies zich nog met het „K. O." bestuur in verbinding stel len (Plantsoen 25; tel. 20503 en 25033). In verschillende plaatsen in ons land is men met iets dergelüks bezig of zou men het gaarne tot stand brengen. In onze stad bestond dit nog niet, althans niet in de zen vorm of op deze uitgebreide schaal, waarby' nadrukkeUjk wordt vastgesteld, dat „K. O." niet wil betreden het ter rein van de reeds bestaande instellingen of vereenigingen, doch alleen daér wil optre den, waar deze niet komen; Het wil vol strekt niet concurreeren, het wil geen imy pressariowerk verrichten; het wil alleen datgene doen, wat door anderen nagelaten wordt of wat voor hen onuitvoerbaar is. De daad is thans aan de Leidsche bevol king. Van haar medewerking zal het afhan gen, of het hier begonnen werk van bly'-. vende beteekenis zal zün voor het cultu- reele leven in onze stad en voor de artis tieke ontwikkeling der burgerij. In de toe komst kan hieruit veel goeds geboren wor den. Men denke slechts aan de mogelükheid van een noodzakelyk nieuwen Schouwburg! De sociaal-cultureele zijde van het vraagstuk Daarom is dit werk, naar de heer v. d. Pompe ons mededeelde, wel zeer urgent. In elk bedrüf, dat bü „K. en O." is aan gesloten, wil men vertegenwoordigers kie zen, die de kern vormen om mede-arbei ders op te wekken tot deelname. De stich ting en dus ook de uit te voeren program ma's worden door de fabrikanten en pa troons der bedrijven gesubsidieerd. Daar door is hét mogelijk voor de arbeiders goe de kunst tegen lage prüzen te brengen. Nog geen der aangeschreven bedrijven heeft geweigerd deel te nemen. Wel is er van enkele nog geen bericht ontvangen. De sociale zijde van dit vraagstuk brengt de verplichting mede de organisatie ook tweeledig op te bouwen. Men kent twee groepen deelnemers: zij, die collectief in schrijven en particulieren, die zich per soonlijk opgeven. Het ligt in de bedoeling van ,.K. en O." een eigen maandblad, een mededeelingen- blad, uit te geven, dat in verschillende za ken in de stad beschikbaar zal zün tegen een geringen pry's. Daarin worden de plan nen nader besproken, programma's opgeno men, regelingen van kaartverkoop vermeld en het gebodene aan critiek onderworpen. Het eerste nummer van dit blad zal in de eerste dagen van September verkry'gbaar zün en nader in onze advertentiekolommen worden aangekondigd. Daarop vooruitloopend, kunnen wü ech ter reeds nu vermelden, dat zü, die de stichting willen steunen en haar uitvoerin- OMGEVING ALPHEN AAN DEN RIJN Koninginnefeest. In groote eensgezind heid zün alhier de Koninginnefeesten ge vierd. Op den eersten dag werden de kinder spelen gehouden, en 's avonds cabaret en fakkeloptocht. De tweede dag werd begonnen met een reveille en koraal-muziek, waarna herden- kings-diensten in de kerken; in de St. Bo- nifatitiuskerk hield kapelaan J. W. Poel een treffende herdenkings-predikatie. Te 11 uur was er een zanghulde van de schoolkinderen voor het raadhuis. De uitslagen van de des middags gehou den volksspelen zün: Baldrijven. meisjes van 14-16 jaar: le pr.: Dinny v. d. Vegte, 2e pr. Ria van Leeuwen. Hindernisloopen, jongens 14-16 jaar: le Nico Kalkman, Jan Kortman, Jan Dekker, 2e pr. Otto v. d. Schuijt. De trein vertrekt, meisjes van 16-20 jaar: le pr. Annie v. d. Kruk, 2e pr. Joop Chris- tiaanse. Mastklimmen, heeren 16-80 jaar: le pr. L. Houweling, 2e pr. J, Simons. Zakloopen, dames van 20-80 jaar: le pr. Corrie van Dyk, 2e pr. Mevr. Bos-Batelaan. Kruiwagen race, paren van 16-80 jaar: le pr. mej. v. Gurken-hr. W. J. Gesmen, 2e pr. mej. A. Noomen-hr. A. Oskam. Plankingwedstrüd: le pr. John. Lam, 2e pr. Fred. Lam. Ringrüderü: le pr. T. J. v. Woudenberg en L. v. Galen, 2e pr. B. Straathof en J. Bunnik; 3e pr. D. J. Kempen. Mooiste cóstuum: A. Roest en M. de Taas Mooiste versiering: Mevr. v. Leeuwen. Mooiste geheel: J. v. Dorp en W. Huisman Tegely'kertijd werd een grootsche sprook jesoptocht gehouden, welke in aller smaak is gevallen. De tekst hiervoor werd verza meld en geschreven door mevr. N. Liefheb ber Schellekens en den heer Lam, tewül de heer P. Groenhart een smakelijk omslagje ontwierp voor den bundel, welke door de firma van Dam werd gedrukt en door vele firma's belanggeloos verspreid teneinde het een en ander goed te kunnen volgen. Het geheel had werkelijk aller bewondering, zoowel van klein als van groot. Deze com missie mocht ty'dens den optocht herhaal delijk instemming ontvangen. Des avonds werd op het feestterrein een alleraardigst gecostumeerde voetbalwed- strüd gespeeld tusschen een elftal „Hooge Zy'de" en „Lage Zijde", gevormd door be- stuurs- en commissieleden. Uitslagen optocht: le prijs: de groep „Ijs koningin", 2e pr. „Klein Duimpje", 3e pr. „Drie Wenschen", 4e pr. „Roodkapje" en 5e pr. „Doornroosje". Waterpolo: Een wedstry'd A.Z.C. IDe Bijlen 56. Voetbalwedstry'd, gecostumeerd en ko misch: Hooge ZijdeLage Zijde 45. Zilveren jubileum Gemeentesecretaris. In de versierde trouwzaal van het raadhuis vond Vrijdagmiddag de officiëele huldiging plaats van den heer A. Veenhuüsen, secre taris der gemeente, ter gelegenheid van diens 25-jarig dienstverband als ambtenaar ter gemeente-secretaris. De loco-burgemeester opende de rij der sprekers met een kort overzicht van de vruchtbare loopbaan van den jubilaris. Als stoffelük blijk van erkentelükheid werd den jubileerenden gemeente-secretaris een geschenk onder couvert aangeboden, met bijbehoorende oorkonde. Hierna sprak de heer Constandse, chef van de eerste afdeeling, namens het gehee le gemeente-secretariepersoneel. Alleen reeds de omstandigheid, aldus spr., dat U thans onze gemeente dient in het gewich tige ambt van secretaris, rechtvaardigt de bewering, dat uw leven geslaagd is. Hierna sprak nog de heer K. Salverda, die de eerste was, die 25 jaar geleden met den heer Veenhuijsen, naar aanleiding van diens sollicitatie, kennis maakte en van wien spr. thans kon getuigen als van iemand, die zün eigen weg heeft gebaand, zijn eigen pad geëffend in het ambtenaren corps en wien een perspectiefvoller ambt met genoegen eerder ware toegewenscht. De heer Waardenburg, Dir. van gemeen tewerken, wees erop, dat een dergelük ze- genrük en vruchtbaar ambtsperiode èen gelukwensch alleszins waard is. Voorts spraken nog de heeren van der Lee, ontvanger der gemeente, die den hu mor ischtisch en toon in zijn toespraak een domineerende plaats wist te geven, Groot huizen, namens het Alphensche politie corps, M. Karsemeüer, dir. gem. vleesch- keuringsdienst en de heer A. Hofland, chef afdeeling sociale zaken, die in humoristi- schen toon, mede namens een ploeg L.K. P.-ers den ondcrgrondschen arbeid van den jubilaris onthulde en hem voor zün mee werking dank zegde. Tot slot declameerde de heer Hofland twee coupletten van een verzetsvers. Na de thee sprak do jubilaris woorden van dank, inzonderheid ook voor de aangeboden geschenken. KATWIJK AAN DEN RIJN Etalagewedstrijd. Aan de Koninginne- feesten had de Oranjever. een 'talagewed- stryd verbonden, die, al was het nu niet het gewenschte weer voor zoo iets, toch de volle belangstelling had van de inwoners. We kunnen gerust constateeren, dat het een succes geworden is. De jury, bestaande uit mver. Verhees, mevr. v. Veen en mevr. Gerritsen, had geen gemakkelüke taak. De uitslag was, dat de 1ste prijs werd behaald door J. Kranenburg, 2de pry's A. v. d. Jagt, 3de pr. G. Koelewün, 3de pr. Jac. Compeer, 4de pr. J. Muller, 5de pr. Jac. P. Rietveld, 6de pr. Wed. G. Verdoes, 7de pr. W. J. Zwaan, 8ste pr. Wed. Slingerland, 9de pr. C. Francken, 10e pr. M. J. Alkcmade. De pryzen varieeerden van f 5.tot f 30. Rectificatie. Abusievelük werd als da tum vermeld voor de Koninginnefeesten Maandag 2 Sept. Dit moet zün Dinsdag 3 Sept. Bollenveiling. Een veiling van droge bloembollen ten bate der R.K. Kerk en hare instellingen bracht ƒ2375.op. LEIDSCHENDAM HET OVERLIJDEN VAN FATHER J. VAN HEININGEN. Het stoffelük overschot van Father J. v. Heiningen, van de St. Joseph-congregatie van Mill Hill, die plotseling om het leven is gekomen, is naar de parochiekerk alhier overgebracht. Hedenavond wordt de raten krans gebe den, waartoe ieder wordt uitgenoodigd. Morgen hielf tien zal de plechtige uitvaart plaats hebben, waarna de bijzetting ge schiedt in het priestergraf op de begraaf plaats, alhier. LISSE Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente is in openbare vergadering bijeen geroepen op Dinsdag 3 September 1946, des avonds om half acht uur. Gemeente-secretaris. - Aan den heer J. C. de Haan, gemeente-secretaris te Lisse, is om gezondheidsredenen gedurende 2 maanden ziekteverlof gegeven. Den heer de Haan is volledige rust voorgeschreven.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 3