Evacuatie op |ava spoedig hervat. Op 23 September vonnis te Neurenberg Uitzending Commissie- Generaal goedgekeurd. Grieksche Koning DE KONING DER HONGAREN keert weer terug. Pater Climacus Bayer O.F.M. MAANDAG 2 SEPT. 1946 Bureaux: Papengracht 32, Leiden Giro 103003. Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen f 0.26 per week, 1.10 p. mnd, 3.25 p. kwartaal. Franco p. post ƒ4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 36e JAARGANG No. 10874 Hoofdred.: Rector H. SONDAAL en TH. WELMER. Directie: G. G. VAN ELBURG. Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" en Stichting .,De Burcht". Advertenties 15 cent p. m.m. Bij contract belangrijke korting. Aan het werk! *700 MOGELIJK zijn wij nog dieper overtuigd dan vóór den oorlog van de noodzakelijkheid der principieele stands organisaties van de noodzakelijkheid dus van katholieke standsorganisaties voor de katholieken. Verleden week zijn vanwege den Katho lieken Middenstandsbond in het Bisdom Haarlem bestuursbijeenkomsten gehouden te Den Haag. De aandacht is toen gericht op een drie tal program-punten. Hoewel wij reeds een kort verslag hebben geplaatst in ons num mer van Vrijdag jl., achten wij wat daar is gezegd van zoo veel belang, dat wij er nog even op willen terugkpmen. Er is noodig een verdieping van het per soonlijk geloofsleven. En hier heeft ook de katholieke standsorganisatie een taak, al dus rector Kraakman. „Brave" (men lette op de aanhalingsteekens!) katholieken ge ven vaak een schokkende ergernis, als zij er niet ernstig naar streven de katholieke beginselen consequent te beleven in „han del en wandel", óók in den handel in den zin van koopmansschap! De Middenstand moet zorgen, economisch weerbaar te zijn. èn aan zijn sociale ver plichtingen onder alle opzichten te voldoen. Deze gedachten ontwikkelde drs. Vlek. Het staat vast, dat hoe de maatschappij zich ook moge ontwikkelen een middenstand, die op een gezonde economische basis zijn zaken drijft, bestaansreden en dus bestaans recht zal behouden. En een economisch weerbare middenstand zal niet worden ver drongen door het grootkapitaal of door coöperaties van verbruikers. Als die mid denstand dan óók van zijn sociale verplich tingen ten opzichte van het personeel en ten opzichte van heel de samenleving door drongen blijkt, dan zal die stand feitelijk door ieder blijven gewaardeerd. De middenstand moet op cultureel gebied een achterstand inhalen. Dit stelde de heer Jan Bakker vast. Verleden week is te Nijmegen een driedaagsch congres gehou den, gewijd aan de toekomst der Neder- landsche beschaving. Nieuwe perspectieven zijn op dit congres o.i. niet geopend, maar de vrucht er van is, dat verdiept en ver spreid is geworden de overtuiging, dat sociale en economische politiek niet be langrijker is dan cultureele politiek, en dat cultureele politiek, los van het Christen dom, feitelijk dien naam niet verdient. In de actie van de standsorganisaties moet deze overtuiging leven en in daden wor den omgezet! En hier ligt een wel buiten gewoon aanlokkelijk arbeidsterrein voor actieve katholieke leiders van standsorgani saties. Wij besluiten dit artikeltje met er den Katholieke middenstanders te Leiden aan te herinneren, dat zij morgenavond voor een bijeenkomst zijn opgeroepen. I-JET BEZOEK VAN LORD KILLEARN aan Java heeft te Batavia een meerendeels bevredigenden indruk "achtergelaten; men juicht elke poging toe, waarvan te verwachten is, dat zij uitkomst kan brengen in de huidige impasse. Men verwachtte niet, dat lord Killearn's bezoek onmiddellijk positieve resultaten zou hebben, doch er is wel bereikt, dat de evacuatie van geinter neerden uit het binnenland waarschijnlijk spoedig zal worden hervat. De stopzetting daarvan was immers één der voornaam ste oorzaken van de impasse. Italië moet 100 millioen dollar betalen Spoed bij voorbereiding der wapenstilstand. Indien men aanneemt, dat de Nederlan ders, in afwachting van de benoeming van de drie leden der comtmissie-generaal en hun aankomst in Indonesië, den pas mar keeren, beteekent dit niet, dat zij ternau- wernood geïnteresseerde toeschouwers zijn dustrieele'.productie zullen niet behoeven bij de besprekingen over de technische zij den van een eventueelen wapenstilstand, waarmede het geallieerde hoofdkwartier en de Indonesiërs reeds begonnen zijn. Uit den spoed', dien men hierbij betracht, mag men opmaken, dat zoowel de Indonesiërs als de Britten gaarne zoo spoedig ihogelijk gereed willen zijn met de details. De Brit ten willen met deze besprekingen des te liever beginnen, omdat de datum van hun vertrek snel naderbij komt en zij niet voor. nemens zijn de Britsche strijdkrachten tot in 1947 op Java te doen verblijven. Japanneezen ontscheept? Volgens een bericht van het republikein- sche persbureau Antara zouden de Britten 800 Japanneezen met versterking van 200 Britsche soldaten uit Padang hebben ont scheept om tegen de Indonesiërs te worden gebruikt. Wnd. burgemeester van Batavia gearresteerd. De Indonesische wnd. burgemeester van Batavia is gearresteerd wegens handel in meisjes met de Japanners. In de commissie1 voor de schadevergoe dingsbetalingen door Italië werd de bepa ling aanvaard, dat Italië een bedrag van 100 millioen dollar aan Rusland moet be talen. Leveranties uit de loopende in- worden gedaan gedurende de eerste twee jaar. Later werden nog drie paragrafen aan genomen, waarin de bronnen worden aan geduid, waarop de Sowjet-Unie haar vorde ring kan verhalen. Molotof naar Moskou De Sovjet-Russische afgevaardigde Mo- lotof is Zaterdag van Parijs naar Moskou vertrokken. In Britsche diplomatieke kringen is men niet geneigd om deze reis als iets „onge woons" op te vatten. De bijeenkomst van de „groote vier" op Maandag is uitgesteld tot na de terugkeer van Molotof. ARABISCHE HOOGE COMITé WEIGERT. Het Arabische Hooge Comité te Jeruza lem heeft de uitnoodiging van de Britsche regeering deel te nemen aan de Londen A'ie conferentie over Palestina verworpen. De reden hiervan is de weigering der Britten om den Moefti van Jerusalem als onderhan delaar te accepteejren. .Aan H.M. de Konin gin werd ter gele genheid van Haar 86sten verjaardag op het Loo een aubade gebracht, waarna voor de jarige Lands vrouwe gedefileerd wend'. De Koninklij ke Familie slaat het défilé gade. IJ et proces te neurenberg, dat eeuwig scheen te duren, nadert thans toch 11 werkelijk zijn einde. Naar lord justice Lawrence Zaterdag officieel bekend maakte, zal het Hof op 23 September a-s. uitspraak doen. Vervolgens hebben Zater dag de mannen in de beklaagdenbank de laatste gelegenheid gehad om nog iets te zeggen. Zij mochten ieder 10 minuten spreken. „Het laatste woord aan de beklaagden Goering zeide, dat de geschiedenis eens zou uitmaken, dat de Nazi's den oorlog niet hadden gewild. Hess betreurde zijn daden geenszins; in tegendeel, hij zou op dezelfde wijze han delen, als hij opnieuw zou kunnen begin nen. Hij sprak zoo nu en dan volkomen on samenhangend, zoodat Goering soms treurig het hoofd schudde en von Ribbentrop hem verbaasd zat aan te stdren. Von Ribbentrop merkte op, dat, als Duitschland een agressie-politiek had wil len voeren, het dit wel beter zóu hebben Keitel vond het treurig, dat een trouwe soldaat zijn best gedaan heeft om dingen te bereiken, waarvan hij niet op de hoog te was. De nazi-wijsgeer Rosenberg ver klaarde, dat zijn geweten vrij is van schuld besef. Julius Streicher, de Joden-hater, wierp de schuld nog eens op Hitier en Himmler, ter ijl Frank, de voormalige gouverneur van Polen, zeide- „Toen wij begonnen ons van God te verwijderen, wisten wij niet, dat dit zulke ontzettende gevolgen zou hebben." De voormalige .ministers Frick en Funk verklaarden zich onschuldig, evenals Schacht, die meende, dat zijn financieele en industrieele politiek juist gebleken zijn. De chef van de Duitsche marine, Doe- nietz, verklaarde, het van belang, dat het Duitsche volk er van overtuigd wordt, dat het z.g. „Fiihrerprinzip" als beginsel on juist is. Seys-Inquart gaf thans toe, dat hij niet als vriend naar Nederland was gekomen. „Kon ik een vriend zijn van de Nederlan ders, waarvan de overgroote meerderheid tegen mijn volk was?" Overigens bleef Hit- Ier voor hem de man, die Duitschland groo- ter gemaakt heeft dan ooit in de geschie- DE BURGEROORLOG IN CHINA. Volgens radio-New Delhi heeft generaal Tsjang Kai tsjek, president van de Chi- neesche republiek, in een verklaring een beroep gedaan op de communisten om de „algemeene mobilisatie" te staken en de gebieden waar zij „een bedreiging voor de veiligheid" vormen te ontruimen. De gene raal beloofde de centrale regeering van China tegen 12 November te reorganisee- ren, mits de bedoelde ontruiming was ge schied. Generaal Tsjoe en Lai, de leider der com munisten in China, heeft zich bereid ver klaard in een voorloopige commissie zit ting te nemen, op voorwaarde, dat Tsjang Kai Tsjek onmiddellijk order geeft het vu ren te staken. denis. „Ik heb hem gediend' en blijf hem trouw". De anderen betuigden allen hun on schuld; zij wisten niet wat er gebeurde. Nu volgt de slotfase: vonnis en executie. De beschuldigden zullen, in afwachting van hun vonnis, iets ruimere voorrechten gënieten. Zoo zullen zij met elkander mo gen praten, onder toezicht van Duitsch sprekende bewakers- Het Tribunaal heeft een verzoek om bezoek van vrouwen toe te laten in overweging genomen. Na uitspraak van het vonni§ zullen de gevangenen worden overgegeven in han den van den geallieerden bestuursraad', welke aan wijzigingen zei geven voor dé wijze van uitvoering der vonnissen. De vonnissen zullen door den bestuursraad ver zacht of anderszins gewijzigd kunnen wor den, doch niet verzwaard. Van Sovjet-Russische 'en misschien ook van Amerikaansche zijde zal mogelijk ver zocht worden, om de terechtstelling van de eventueel ter dood veroordeelde oorlogs misdadigers, te doen geschieden in aanwe zigheid van „publieek", althans van pers vertegenwoordigers, daar dit de beste waarborg zau beteekenen voor de slacht offers van Hitier, dat uiteindelijk recht wordt gedaan. DE PARIJSCHE VREDESCONFERENTIE. Een rumoerige vergadering. Op de plenaire zitting van de Parijsche Vredesconferentie is het tot zeer lawaaieri ge scènes gekomen, toen een Grieksche re solutie werd besproken, om dit land toe te laten tot de besprekingen omtrent de grensgeschillen met Albanië. Molotof critiseerde de Grieksche resolu tie en zeide, dat de Grieksche delegatie de conferentie tracht te gebruiken „om aan spraken naar voren te brengen, die geen betrekking hebben op een vijandelijk land, maar op een vredelievenden en democrati- schen staat, die vriendschappelijk jegens ons is gezind". Hij beschuldigde de Grieksche regeering er van deze kwestie op te werpen om het plebisciet over de monarchie te beïnvloe den. In Griekenland zou terrorisme heer- schen en de democratische elementen ver volgd worden, waarbij de regeering door vreemde troepen wordt bijgestaan. Zij wil buitenlandsche successen behalen aan den vooravond van het plebisciet, waarop alle maatregelen zijn getroffen voor den terug keer van den koning, aldus Molotof. Er ontstond een algemeene verwarring toen de Joegoslavische afgevaardigde, Pijade, een hevigen aanval op Griekenland wilde inzetten. Hij werd onderbroken door Alexander (Engeland), die uit redenen van goede orde protesteerde tegen het feit, dat men thans reeds de verdiensten van het voorstel zou bespreken. Molotof protesteer de tegen de beperking der redevoeringen. Pijade ging voort, steeds luider schreeu wend, daar zoowel de afgevaardigden als de voorzitter om orde riepen. Tenslotte slaagde de voorzitter erin de orde te herstellen. Het Grieksche voorstel werd met 12 te gen 7 stemmen, bij twee onthoudingen (België en Noorwegen) aangenomen. Tegen stemden: Wit-Rusland, Frankrijk, Polen, Tsjecho-Slowakije, de Oekraine, Sowjet-Unie en Joego-Slavië. VEILIGHEIDSRAAD. De Oekrainsche minister van buitenland sche zaken, Dimitri Manoeilsky, die per vliegtuig uit Parijs in New York was aan-* gekomen, was Vrijdagavond ter zitting van den veiligheidsraad aanwezig. De raad besloot echter de vertegenwoor digers van de Oekraine en Griekenland niet uit te noodigen aan de discussie deel te nemen, alvorens een beslissing zou zijn ge vallen over het al of niet plaatsen van de klacht van de Oekraine op de agenda. De vergadering werd tenslotte tot Dins dagavond 8 uur verdaagd. Er is nog geen beslissing genomen, of de klacht van de Oekraine op de agenda wordt geplaatst. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer heeft besloten, den Duitschen tijd te continueeren. De nog steeds zorgelijke kolenpositie heeft haar unaniem dat besluit doen nemen. Ook de bekende noodvoorziening inzake de ge meenteraadsverkiezing in enkele gemeen ten heeft de Senaat geaccepteerd. Onder groote belangstelling heeft de Eerste Kamer het wetsontwerp tot uitzen ding van een Commissie-Generaal naar Ne- derlandsch-Indië behandeld en goedge keurd. Baron H. F. N. van Voorst tot Voorst, lid der Katholieke fractie, sprak zijn vertrouwen ui^. in het beleid der re geering en wees er, als generaal op, dat, als er troepen naar Indonesië gezonden worden, gezorgd moet worden voor behoor lijk materiaal. De heer Koejemans, een communistische afgevaardigde, reageerde hierop en diende een motie in, waarmede hij de Kamer voorstelde de regeering uit te noodigen on verwijld de voorgenomen troepentranspor ten naar Indonesië op te schorten. De Indische specialist, de heer Kerstens, verklaarde zich namens de Katholieken vóór het wetsontwerp en wees er op, dat reeds lang voordat er sprake was van de laatste kabinetsformatie in de Indische kampen verlangd werd naar de instelling van een Comrpissie-Generaal en dat de ex tremisten niet'mogen worden verward met de nationalisten. Het wetsontwerp Commissie-Generaal werd ten slotte aangenomen met 29 stem men tegen 14 stemmen. De Katholieken, de Partij van den Arbeid en de Communisten stemden voor, de Anti-Revolutionnairen, de Christelijk Historischen en de Partij van de Vrijheid stemden tegen. De motie-Koe- jemans werd verworpen met 38 tegen 4 stemmen; de Communisten stonden geheel alleen. Een motie-Stikker om de Kamer in comité-generaal in kennis te stellen van den inhoud van de instructie, die met de Commissie-generaal zal worden meegege ven werd verworpen, evenwel met 22 tegen 21 stemmen. Opmerkelijk was dat zoowel by de Anti-Revolutionnairen als bij de Katholieken de stemmen verdeeld wa ren. Sport Een wielerwedstrijd heb ik nooit meegemaakt. Ik heb wel eens gedacht dat het een gebrek in mijn opvoeding was of aan mijn ontwikkeling mankeerde. Maar ik ben die vrees dezer dagen kwijtgeraakt. Ik heb met interesse de verslagen gelezen over het „wielerfestijn" dat zich in Zürich heeft voltrokken. „Alleen wie deze tragedie van dichtbij heeft meegemaakt kan de ontroerende tra giek beseffen, die zich hier afspeelde." Ik begreep het niet erg goed. Aan sport doe je voor je plezier, voor je ontspanning. En hoe het ook uitvalt, het is toch altijd fair-play, al heb je misschien wel eens an ders gehoopt. Maar een tragedie, een dra ma, kon er niet bij me in. Toen las ik in een ander verslag, dat er door de vertegenwoordigers van de twee kampioenen Besson en Chalet onderhande lingen waren geweest, waarbij ze een af spraak zouden willen maken, dat dé een zóó zou rijden dat de ander de kampioens titel kon krijgen! Maar deze onderhandelin gen waren afgesprongen. Dan blijkt verder, dat er een heele sa menzwering was om op de een of andere manier toch het doel te bereiken en het plan te verwezenlijken. Het liep echter heelemaal verkeerd, heel anders dan de renners en de „sport"-lief- hebbers hadden berekend, doordat er plot seling een derde met den kampioenstitel aan de haal ging, wat heelemaal niet vol gens de afspraak bleek. Weer andere verslagen weten ons te ver tellen dat de eene renner bij zijn zadel werd gegrepen om hem zoo zijn overwin ning te onthouden om verder maar niet te spreken over „de por" die bij een andere rit de eene „kampioen" den andere toe diende. Ik heb door dit alles een raar idee gekre gen van dit soort sport. Ik hoop dat ik me vergis, maar alles wat er over deze wieler wedstrijden werd meegedeeld en verslagen, wekt zeer sterk den indruk dat het met al les te maken heeft, maar niets met sport. Dit is uitermate te betreuren, want men is maar ai te geneigd om te generaliseeren en zoo dreigt er inderdaad gevaar dat mis standen bij bepaalde takker van sport, worden uitgewreven over heel het terrein der sportbeoefening. Eén ding is zeker: ook opvattingen over sport moeten hier en daar noodig op de helling. Bij meerderheid van 70 "/o De koning van Griekenland zal blijkens den uitslag van de gisteren in Griekenland gehouden volksstemming weer naar zijn land mogen terugkeeren. De Grieksche re geering heeft medegedeeld, dat volgens de voorloopige cijfers ongeveer 70% der stem men vóór het herstel der monarchie is uit gebracht en dat dit percentage vermoede lijk nog zal stijgen. In Athene bedroeg het 60, in Saloniki 65 en in de provincie gemiddeld 90. Het re- publikeinsche gezinde Creta leverde voor den koning 35% der stemmen op. In Thes- salië, waar men een republikeinsche meer derheid had verwacht, behield de koning de overhand. De plaatsvervangende eerste minister van Griekenland, Gonatas, heeft medegedeeld, dat Tsaldaris, de premier, koning George zal doen weten, dat de volksstemming ten gun ste van zijn terugkeer is verloopen. Om gevoeligheden te sparen zijn alle demonstraties en feestelijkheden verboden. Dat is inderdaad wel noodig, want reeds nu wordt in republikeinsche kringen de juist heid van het opgegeven percentage be twist. De communisten verklaren, dat in de groote steden, waar de stemming inder daad vrij was, een geringe meerderheid voor den koning is bereikt, terwijl „terro risme en intimidatie" de hooge percentages in de landelijke districten bewerkstelligd hebben. Als Grieken verschil vanmeening heb ben, slaan zij er graag op los. Zoo ook tij dens deze volksstemming. In Zuidelyk Ma- „Uit den vraat kwam spijs te voorschijn en zoe tigheid uit den sterke. Het volk, dat met- stalen tanden zijn medevolkeren verbrijzelde wil zich tot voedsel schenken aan hem tot wien eenmaal gezegd werd: dood en eet. De mond der Hunnen eertyds schuimbekkend van woede biedt nu de honing der christelijke liefde. Zoo groot, o Christus, zijn uw wonderen en zoo heer lijk uw daden, Mijn God". Met deze woorden be groette in het jaar 1000 de schrijver Baronius in zijn „Annalen der Kerk" de Hongaarsche deputatie wel ke aan den Paus de opper hoogheid kwam aanbieden over hun rijk en van de Kerk van Rome de ko- Attila*herleefde in de kin deren van zijn ras maar de wijsheid des hemels wist in den tijd de geesel Gods om te vormen tot een wal en een burcht voor zijn Kerk. Vijf eeuwen vroeger stort te Attila als een uit zijn bedding gebroken stroom zich op de hoofdstad der we reld toen hem de Paus ver scheen in den persoon van Leo de Groote. De Hongaarsche kroniek- ken, die ons deze historische ontmoeting vermelden ver tellen ons dat de „verwoes ter der wereld, Attila" van den hemel deze boodschap ontving: „Luister naar het bevel van Onzen Heer Jesus Christus! Uw trots zal de heilige ningstitel kwam vragen stad waar de graven mijner voor hun Hertog Stefanus. Het gemartelde Europa herinnerde zich nog hoe honderd jaar vroeger Apostelen zich bevinden, doet er weinig toe. Attila trok terug over de Alphen en stierf nog voor hij de Donau bereikte. Een opvolger van Attila ontvangt de kroon uit de handen van de opvolger van Leo de Groote. Dit zijn de feiten. Vandaag vieren wij het feest van dien Heiligen Ko ning der Hongaren, Sint Stefanus, Vandaag, terwijl wij we ten dat Hongarije gebukt gaat onder de Russische ter reur en het fiere volk de knechtschap moet dragen der bolsjewisten. Het bloedspoor van den heilige staat nog in de stra ten en de steden van Hon garije geprent en zelfs de donkerste oogenblikken en de droevigste ervaringen van dezen tijd kunnen ons cedonië, te Galatista, werden vier personen gedood bij een vechtpartij tusschen com munisten en gendarmes. In centraal Ma cedonië zouden communisten een politie post overvallen hebben. Anarchisten zouden bij Karditsa, Thessalië, een mijn hebban gelegd, die onder een vrachtauto ontplofte. Hierbij werden vijf personen gedood en ze ven gewond. In de havenstad Volos heeft de politie een communistischen aanval op het politiebureau afgeslagen. Pater Ciimacus Bayer O.F.M., die op 7 Sept. a.s. zijn 25-jarig professiefeest viert, is in Leiden geen onbekende. Een geboren Leiden aar, die ook later als priester in zijn vaderstad veel apostolaatswerk heeft verricht. Het grootste gedeelte van zijn priester-jaren is hij leeraar geweest aan de Franciscaansche missie-colleges te Sit- tard en in het naburige Katwijk. In den loop der jaren heeft pater Bayer veel gepubliceerd op litterair gebied, in oorspronkelijk werk en in vertaling, poë zie en proza, meestal onder den schuil naam van Jacques Benoit. Zijn litteraire producten zijn algemeen in de pers zeer gewaardeerd en de Maatschappij van Ned. Letterkunde heeft zijn verdiensten erkend door hem op te nemen onder haar leden. De activiteit van den jubilaris heeft zich echter niet beperkt tot zijn leeraarsambt en zijn publicaties in boek en tijdschrift, maar ook in de directe zielzorg heeft 'hij zeer veel gearbeid. Als predikant kennen en waardeeren hem óók de Leidsche katholie ken. En in het bijzonder heeft hij geijverd om door voordrachten en cursussen de ka tholieke leer te doen kennen onder anders denkenden. Pater Bayer woont en werkt nu in het Franciscaner-klooster te Drachten onder een vrijwel geheel niet-katholieke bevol king. Namens zijn oud-stadgenooten magen wij dezen veelzijdig-begaafden priester nog zeer Vele jaren van rijk-gezegen den arbeid toewensohen. niet binnengaan. Veel later niet doen vergeten de won- zal Uw nakomeling afdalen derbare macht van het „Lam naar Rome, maar in nederig- magyaarsche stammen on- heid en Ik, de Heer, zal zorg der de banier, waarop een dragen dat hem een kroon sperwer stond geborduurd, wordt gereikt, die door geen van de bergen neerdaalde in verg&ngkellijkheid zal ver dat de wereld zal beheer- schen" en welks macht juist op 't feest van dezen koning der Hongaren weer bewust zal leven in het volk dat eenmaal van deze koning Waarheid of legende? Het zijn glorie ontving. H. S. „La Croix" schrijft over het congres der Ka jotters in Amsterdam het volgende: - ,j£)eze grootscne manifestatie was geen gewoon congres, waar ieder kajotter een rol had te spelen in een imposant spel; iets wat misschien nog nooit eerder in West-Europa is voorgekomen. Na te heb ben herinnerd aan de verwachtingen, die een dergelijke vergadering opwekt, ver volgt het blad: het onweer, dat tijdens het spel boven het stadion losbarstte, was niet in staat, het heilig vuur der jonge werk lieden, die uit alle deelen van het land wa ren samengestioomd, te dooven, en de 40.000 enthousiaste toeschouwers waren dan ook door deze manifestatie overtuigd, dat de jonge katholieke Nederlandsche werklieden een team vormen, dat het ge ve onder het oog durft zien en de kracht l eeft er weerstand aan te bieden". WEERSVERWACHTING OOOOO tot Dinsdagavond. g Gedurende den avond en den nacht: g tijdelijk opklarend, voornamelijk aan g g de kust echter nog enkele buien. ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1