Trefpunt: Oost-West en Noord-Zuid Fel protest tegen de „eenheidsjeugd" Vellichten aan aifreid dooi aieemdeünyen INDRUKKEN UIT BOHEMEN EN MORAVIË I"\E H. NORBERTUS, graaf van Gennep, geboren in 1080 in Xanten bij de Duitsch- ^Noord-Limburgsche grens, stichtte in 1120 te Prémontré, in Frankrijk, zijn eer ste klooster. In 1150 waren reeds 100 kloosters over Frankrijk, België, Nederland, enz. verspreid. In 1138 keerde de bisschop van Olomoux in Moravië terug van een reis naar Jeruzalem. Hij had daar het Norbertijnerklooster gezien op de berg Sion, die heel de stad beheerscht. RECHTZAKEN „VANGARM VAN DE S.D." VEROORDEELD TOT 7 JAAR R.W.I" Tegen den chef van het bureau inlich tingendienst der Ned. politie, Nieuwe Doe lenstraat, te Amsterdam, welk bureau in 1941 en 1942 in opdracht van en in overleg met den Duitschen Sicherheitsdienst Ne derlanders opspoorde, die verdacht wer den van anti-Duitsche activiteit, den 54-ja- rigen Amsterdamschen inspecteur van po litie Douwe Bakker, werd 14 dagen gele den een gevangenisstraf van 20 jaar ge- eischt. Gistermorgen heeft het bijzonder gerechtshof te Amsterdam dezen „vang arm van de S.D.", zooals de president den verdachte kwalificeerde, veroordeeld tot een opsluiting in een rijkswerkinrichting voor den tijd van 7 jaar met aftrek van voorarrest en met ontzetting voor het le ven uit de beide kiesrechten en het recht om als amlbtenaar werkzaam te zijn. Bij het opleggen van dezen straf heeft het Hof er rekening mee gehouden, dat van samenwerking na September 1942 niets is gebleken en Bakker niet behoord heeft tot die politiemannen, die na de ophef fing van het bureau'in directen dienst van de S.D. zijn overgegaan, en verdachte ook zaken, in voor landgenooten gunstigen zin heeft behandeld. TIEN JAAR GEëlSCHT TEGEN S.D.- HANDLANGSTER. Tegen de steno-typiste Dorothea van Ga- merden, handlangster van den S.D., werd gistermiddag door den Officier-fiscaal van de Rotterdamsche kamer van het Haagsche Bijz. Gerechtshof tien jaar geëischt. Op 4 April 1944 heeft gedetineerde medewerking verleend aan de jacht op den bekenden ille galen werker Van Baarle. Zij figureerde als rempla^ant van een Rotterdamsche spionne, de vrouw van een oogarts, die met Van Baarle in de wachtkamer van het sta tion D.P. had afgesproken. Op het station werd de man door den S.D. gevangen ge nomen en weggevoerd. Op 10 Augustus van dat jaar is hij gefusilleerd. De beklaagde bekende het bedrevene met het Verweer, dat zij het verzoek van de spionne, haar op het station te vervangen, niet had durven weerstaan. Uitspraak 9 September a.s. ONRECHTMATIG 20.000 LITER BENZINE VERKREGEN. Voor den Haagschen* Politierechter had zich Woensdag te verantwoorden de di- iecteur eener fabriek te Alphen aan den Rijn, A. L. O., wegens medeplichtigheid aan een geknoei in benzine-toewijzingen. H'ordoor was het gelukt om totaal onge veer twintig duizend liter benzine op on rechtmatige wijze in zijn bezit te krijgen. Verdachte had zijn boekhouder medewer king gegeven voor het geknoei, en de Of ficier vond het een ergerlijk gedrag van verdachte. De eisch luidde tien maanden gevangenisstraf met aftrek van preven tief. Na het pleidooi van mr. Meyer, die verzachtende omstandigheden aanvoerde, werd het vonnis vier maanden gevange nisstraf met aftrek van preventief. Vervolgens stond de boekhouder D. L. V., eveneens uit Alphen aan den Rijn, te recht Verdachte had diverse verklaringen valsch opgemaakt, waarbij ook valsche handteekeningen waren gezet. Verdachte had behoorlijk financieel voordeel geno ten van het gebeurde. De eisch tegen deze verdachte luidde een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van preven tief. Na het pleidooi, werd verdachte ver oordeeld tot een-jaar gevangenisstraf met aftiek van preventief. jeugd wacht op iets werkelijk revolution- nairs en nieuws; 3) dat de openhartige uit drukking van verschillende meeningen kenmerkend is voor de ware gevoelens in Duitschland, dat de meerderheid zich be- s.ist verzet tegen elke unificeering en dat zij hardnekkig haar persoonlijke overtui gingen zal verdedigen, wat er ook van kome". Deze voor- en tegen discussies zijn van 't grootste gewicht voc-r de toekomstige ontwikkeling van de Duitsche opvoeding en heropvoeding, omdat de „Eenheids jeugd", zooals die thans bestaat in de Vrije Duitsche Jeugdbeweging in de Rus sische bezettingszone, in feite een mono polie beteekent, gelijk aan dat van de vroegere Hitlerjeugd. Te Berlijn werd zulk een monopolie verijdeld door een beslis sing van de Geallieerden Controle-Raad, waarin de vier bezettende machten ver tegenwoordigd zijn. In de Westersche zóne, waar de Vrije Duitsche Jeugd getracht heeft haar „eenheidsbeweging" in te voe len, heeft zy slechts weinig leden kunnen aanwerven en wordt zij Verre overtroffen door andere, meest godsdienstige groepen. BINNENLAND De roofovervallen op taxi-chauffeurs Zaterdagavond heeft zich op de Haarlem merweg te Amsterdam ook een overval op een taxi-chauffeur afgespeeld, naar de „Volkskrant" nu bericht. Dit is dus de der de in korten tijd. Deze leverde de overval lers het luttele bedrag van f 12.50 op. De beide daders, een met revolvers gewapen- den militair en burger, die zich een eind hadden laten meerijden, slaagden er in met de buit te ontkomen. De taxichauffeur kon na de berooving ongehinderd zijn weg ver volgen. BANKRAAD BENOEMD. Tot koninklijk commissaris bij De Neder- landsche Bank is benoemd prof. mr. F. de Vries, Tot leden van den Bankraad zijn be noemd: drs. J. H. Gipsen, H. J. Hofstra, drs. J. Horring, prof. H. A. Kaag, mr. dr. L. F. H. Regout, prof. dr. J. Tinbergen, prof. dr. H. M. H. A. van der Valk en mr. H. Willemse. Tot plaatsvervangend voorzitter is aan gewezen prof. H. A. Kaag. GROOTHANDEL IN VARKENS PROTESTEERT. Men schrijft ons van de zijde van de vak groep „Groothandel in vee: Het bestuur van het bedrijfschap voor vee en vleesch is met ingang van 26 Augus tus j.l. overgegaan tot herinvoering der aankoopvergunningen en vervoerbewijzen voor biggen. Men meent hier nief buiten te kunnen M'de bestrijding van de clandes tiene slünting. Lijkt de herinvoering van deze controlemaatregel eenvoudig, in wer- lijkheid beteekent zij den terugkeer van een omvangrijk, kostbaar en papier verslin dend complex administratieve beslomme ringen. De ervaring heeft bovendien uitge wezen, dat aankoopvergunningen en ver voerbewijzen slechts zeer poovere hulpmid delen bij de bestrijding van de clandestiene slachting zijn, niet alleen, omdat zij een bron van geknoei kunnen vormen, maar bovendien, omdat de zwartslachters van professie deze officieele bescheiden dank baar gebruiken om hun zwarte lading te dekken. Op grond van deze overwegin gen heeft het bestuur der ondervakgroep „Groothandel in varkens" dan ook met klem geadviseerd tot deze maatregel niet over te gaan, maar den handel in biggen vrij te laten. REGELING AKKER- EN WEIDEBOUW EN VEEHOUDERSBEDRIJF. Voor een groot deel zijn de ondernemers en werknemers in den akker- en weide- bouw en veehoudersbedrijf bij onderschei dene beschikkingen van het college van rijksbemiddelaars gebondén aan door dit college goedgekeurde of wel vastgestelde arbeidsvoorwaarden. Ter bescherming van de belangen der werknemers eenerzijds en ter voorkoming van loonopdrijving en loon- concurrentie anderzijds heeft het college van rijksbemiddelaars bindende regelingen vastgesteld, die gelden voor alle in dezen bedrijfstak werkzame werkgevers en werk- MIOIIOIIOIiOIIOIIOIIOIICDIICDIIC 1-B Hlij wilde op de Q 5 EERSTE RANG ZITTEN Q Molotof is Zondag j.l. van de Pa- Q rysche bevrijdingsfeesten wegge- - n doopen, omdat hij zich beleedigd ge- n z voelde over de rangorde van zyn 5» 0~ zitplaats. n De vertegenwoordigers der groote U ■E mogendheden waren in deze volg- jr 0 orde geplaatst: V.S., China, Enge- U land', Sovjet-Unie, waardoor Molo- 0 tof op de tweede rij in de presi- 0 dentsloge was komen te zitten. Hij Q gaf Bidault de hand en vertrok zon- Q der de herdenkingsrede van Bi- - Q dault af te wachten. Oil Oil OII Oil Oil Oil Oil Oil OIIÖI KIL LEARN VLIEGT NAAR DJOKJAKARTA. Gisterenochtend vroeg is in antwoord op een persoonlijke boodschap van lord Kil- learn aan Sjahrir een bericht binnenge komen, waarin Sjahrir aan lord Killearn verzoekt naar Djokjakarta te komen ten einde hem daar te ontmoeten, daar het hemzelf onmogelijk was tijdig naar Bata via terug te keeren. Op grond hiervan heeft lord Killearn besloten om heden morgen vroeg naar Djokjakarta te vliegen en in den middag weer terug te keeren. Er zal alleen een ontmoeting plaats heb ben met Sjahrir, niet met Soekarno. Of hij zijn diensten zal aanbieden zal voor een groot deel afhangen van het resultaat van dit bezoek. nemers. Voor de provincies Groningen, Friesland, Drenthe, Overijssel, Gelderland, Utrecht, Zuid-Holland, Noord-Brabant en Limburg heeft het college bovendien nog eenige bijzondere bepalingen vastgesteld, die evenals de andere beschikkingen in de Staatscourant van gisteren gepubliceerd zijn. LOONDERVING MILITAIRE KEURING. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat op 1 September a.s. de beschikking van het College van Rijksbemiddelaars in werking treedt, waarbij wordt bepaald, dat bij ver zuim door een werknemer ter voldoening aan een oproep voor militaire keuring, het gederfde loon over de eerste keuringsdag door den werkgever wordt doorbetaald. Over de tijd, dat de militaire keuring lan ger dan één dag duurt, zal een vergoeding worden gegeven vanwege het ministerie van Oorlog. Uiteraard wordt die vergoeding alleen gegeven aan keuringsplichü^en die werke lijk loon derven en dus niet aan hen, wier vaste, week- en maandloon door den werk gever wordt doorbetaald. De uitbetaling zal geschieden bij den Indeelingsraad, waar de keuring plaats vindt. L. T. B. Kring Delft. Door den kring Delft van den L.T.B. wordt een algemeene vergadering gehou den op Zaterdag 31 Aug. te 10 uur in het gebouw der Jongemannencongregatie Bra- bantsche Turfmarkt 54, Delft. Besproken wordt de melkprijs. Spreker is de heer G. W. Kampschöer, algemeen voorzitter BUITENLAND DEGRELLE WORDT NIET IN ARGENTINIë TOEGELATEN. Het dagblad „La Meuse" publiceert de volgende mededeeling van zijn correspon dent te Buenos Aires: „Ik ben door het ministerie van buitenlandsche zaken ge machtigd u officieel mede te deelen, dat aan Léon Degrelle geen enkel verlof zal worden verleend zich in het land te ves tigen, zoo hij in Argentinië mocht ont schepen. De politie zou zich onmiddellijk van zijn persoon meester maken". FRANSCHE „ZWARTE PIETEN" MOETEN HANGEN. Na stormachtige discussies met Yves Farge, den Franschen minister van voed selvoorziening, heeft het Fransche kabinet zich bereid verklaard een wet aan de Ka mer voor te leggen, krachtens welke de ergste zwarte handelaars zullen worden ter dood veroordeeld. Farge heeft met aftre den gedreigd, indien de regeering niet aan zijn eischen zou voldoen. RIJDENDE MOORDENAARS. Wij hebben wel eens geklaagd over de roekelooze snelheid, waarmede de na de bevrijding hier te lande vertoevende ge allieerde militairen over onze wegen re den. Ze reden als gekken en wee degene, die niet snel genoeg het veege lijf kon bergen. Wij zijn echter niet de eenigen geweest, die zich over dat dolzinnig geros te beklagen hebben gehad. Uit Rome wordt thans gemeld, dat sinds de bevrij ding in Italië niet minder dan vijftien duizend Italianen door ongelukken met geallieerde voertuigen zijn gedood. Een Zondag op de „Hora Sion" (de berg Sion) Terug in zijn land en op bezoek by ko ning Ladislaus van Bohemen en Moravië, ziet hij de berg Strahov heel de stad Praag beheerschen. Hij herinnert zich Jeruzalem en op zijn verzoek sticht de koning een groot klooster ((1140). Het imponeert zoo'n gebouw van metersdikke muren, met poor ten, torens, daken, gewelven en tuinen van honderden hektaren vruchtboomen. En dan te denken, dat het klooster thans midden in de stad ligt en reeds veel landerijen en bijbehoorende gebouwen aan de stadsuit breiding zijn opgeofferd. Vroeger. De vroegere kloosterling was leider in de maatschappij: priester, geleerde, kunste naar, landbouwer, bierbrouwer, ambachts man, enz. Dat was 'n universeel mensch. Ook in Nederland hebben de Witheeren groote inpolderingen tot stand gebracht. Het zijn landheeren geworden. Daarnaast is het vreemdelingen herbergen bij hen een traditie. Ook de tegenwoordige abt dr. Boh. Jarolimek, hoewel meer dan een week op reis om al de landgoederen te inspectee. ren, heeft de order achtergelaten, ons vor-, telijk te ontvangen en te huisvesten. En werkelijk zij kunnen wedijveren met hotel „Ambassador". en thans. De tegenwoordige tijd vraagt vakgeleer den, specialisten. Is dit mogelijk de reden, dat deze zeer oude kloosterorde voor eeni ge jaren dreigde te ontvolken? Er is echter een kentering gekomen. Maar de monni ken zijri over 't algemeen jong. Deze abt in 46 jaar. Hij is inderdaad een universeel mensch. Op het ministerie van Voorlich ting te Praag meende men, dat hij eerst daags benoemd zal worden tot aartsbis schop van de stad. Deze post is al gedu rende jaren niet bezet. Ook mgr. Eltschkner, hulpbisschop van Praag, acht hem een der meest aangewezen personen voor dit hoo- ge ambt. Boven al hun beslommeringen van paro chiewerk, landheerlijkheden, wetenschap VERVALSCHT DOCUMENT OP NAAM VAN DEN KARDINAAL VON GALEN. Het Officieel Diocesaan Bulletin van Minister heeft een document, dat in de Britsche zóne van Duitschland verspreid wordt als afkomstig van den overleden Kardinaal von Galen, Bisschop van Mün- ster, als valsch gebrandmerkt. De verkla ring, onderteekend door den Deken van het Kapittel van de Kathedraal, die thans het Bisdom bestuurt, luidt: „Onder den ti tel: „De beteekenis va'n het Recht en de onzekerheid van de Wet", en soms met on dertitel „Toespraak van Kardinaal von Ga len aan het Pauselijk Anima College te Ro me" wordt er op 't oogenblik binnen en buiten ons bisdom een document verspreid. Het bevat commentaren over den huidigen toestand van Duitschland- Wij verklaren be slist, dat de Kardinaal noch deze rede, noch eenige andere van dien aard te Rome of waar ook gehouden heeft. Wij verklaren daarenboven, dat het bovengenoemde do cument niet door hem werd geschreven en ook niet op zijn bevel. Er worden blijkbaar pogingen gedaan, aan het document meer gewicht te doen hechten, door het valsche- lijk aan Kardinaal von Galen toe te schrij ven." De „Rhein- ünd Ruhr-Zeiting" te Es sen, het dagblad van de Centrum Partij, heeft eveneens het document als valsch aan de kaak gesteld en voegt er bij, dat het „practisch neerkomt op een verdediging van het Nationaal-Socialisme". Dit blad wordt uitgegeven door Richard Mucker- mann, een broer van den overleden Pater Friedrich Muckermann, S.J., een der voor naamste en wereldbekende strijders tegen het nazi-heidendom. De inhoud van het valsche document toont aan, dat het een poging is om het denazificatie-proces te be- invloeden. Ongetwijfeld is het denazifica- tie-probleem zeer delicaat en moeilijk. Zoo als de Beiersche minister van Denazificatie, Dr. Anton Pfeiffer, onlangs zeide is „bijna de helft van de bevolking betrokken bij de toepassing van de Politieke Zuiverings- wet". Dr. Pfeiffer schreef dit toe aan 't geen hij de „Duitsch mentaliteit" noemde, in 't bijzonder tegenover de „ondergeschikt heid aan den Staat en de niet-critische geest van den gemiddelden Duitscher be treffende politieke aangelegenheden." AMERIKAANSCHE UNIVERSITEIT RICHT EEN INSTTUUT VOOR STUDIE VAN DE MIDDELEEUWEN OP. De Universiteit van O. L. Vrouw, in de Staat Indiana, bericht, dat zij een „Middel- eeuwsch Instituut" wil oprichten, als af zonderlijk en onafhankelijk academisch lichaam, aan de Universiteit en dat het on der leiding zal staan van E. P. Gerald Phe- lan, die sedert 1939 Rector van het Ponti- fikaal Instituut voor Middeleeuwsche Stu dies van Toronto, Canada is. De Rector van O. L. Vrouw, Z.E. Pater O'Donnell, C.S.C. verklaarde: Onze Universiteit is zich scherp bewust van de noodzakelijkheid, de tradi- tioneele katholieke wetenschap in theolo gie, philosophie, geschiedenis en de huma- niteiten, die fundamenteel zijn voor elke katholieke opvoeding, te bewaren, te be vorderen en uit te breiden. Het instituut zal op de eefste. plaats een instelling zijn voor onderzoek, gewijd aan grondige studie van het leven en denken van de Middeleeuwen, de critische uitgaven van ongepubliceerd materiaal, de uitgaven van wetenschappe lijke studies en critische analyses van be reikbare bronnen, het opsporen van ge- dachtenstroomingen en beschavingsbewe gingen, en in het algemeen, van alles wat onze kennis en ons begrip van katholiek Middeleeuwsche kuituur kan verrijken. Om toegelaten te worden moeten de stu denten een Staatsexamen hebben afgelegd of een toelatingsexamen tot de Universiteit. De cursus zal vijf jaar duren; op 't einde van het vierd^ jaar kan een doctorstitel verkregen worden. en kunst gaat echter hun kloosterlijk le ven. Dagelijksch leven. Na de morgenkoorzangen volgen de H. Missen. Die van 8 uur is een zoogenaam de Volkszangmis. Volkszang is hier echter een mis met de vaste gezangen in het Tsjechisch. Elke Zondag anders, maar bijna steeds dezelfde melodie. Com/munic-uitrei- ken aan de trappen van het altaar, terwijl de misdienaar met een schaal onze commu niebank vervangt. Na de H. Mis zegen met het Allerheiligste, terwijl het Tantum Er go met vers en oratie in het Tsjechisch wordt gezongen. Om 10 uur de Hoogmis. Maar door de gewelven, rijk aan beelden en schilderin gen uit de Hoogtijd der Barok, waait de geest van Mozart, Haydn en anderen. Slechts enkele zangers en zangeressen en de organist op het koor. Hun kunstvolle stemmen vullen de geheele kerk. Deze werkelijke kunstenaars worden door de rijken en klooster voor hun concert be taald. Om 2 uur Vespers, gevolgd door com pleten. De Gregoriaansche melodieën wij ken eenigszins af van de Benedictijnsche, die wij kennen. Oude tradities van de eigen school, die men overal in Europa nog aantreft en den echten kerkzang zoo rijk maken. Om 6 uur Lof, maar geen Latijn ge hoord. Steeds zingt men in de moedertaal, het Tsjechisch, dat voor een Westerling of Zuiderling totaal onverstaanbaar is. Om 7 uur 's avonds H. Mis met uitrei ken van de H. Communie. Dit is door de H. Stoel gedurende den oorlog toegestaan voor de soldaten en werkmenschen. Het vèrlof is nog niet ingetrokken. Wel zal het op werkdagen spoedig niet meer gedaan worden. Volk van St. Wenceslaus. Het volk is geloovig. Drie vierde van het land is katholiek. Praag telt op een kleine oppervlakte meer dan 100 prachtige kerken. De kerk behoort tot .de Romeinsche ritus, maar het volk is Slavisch, spreekt, bidt, zingt en denkt Slavisch. Op hoogere feest dagen zingt de priester Epistel en Evange lie eerst in het Latijn' en dan in het Tsje chisch. En op zeer hooge kerkelijke en na tionale feestdag,en is de ritus Oud-Sla visch. In dit land hebben steeds godsdienstige verwikkelingen bestaan. We kennen Jan Hus, de Moravische broeders (Comenius), de confiscaties van keizer Jozef en na de opstanding van dit land in 1918 de Schis matieke Nationale Tsjechische Kerk (met rondom Praag meer dan 1.000.000 aanhan gers) en nu de Russisch-Orthodoxe. De katholieken van dit land nemen zich voor om Rusland terug te brengen tot Christus. Of zal het groote broedervolk van over de hooge Karpathen en ook dit Slavi sche volk weghalen van Christus? Het oude katholieke land van St. Wen- céslaus wordt belaagd door gevaren van binnen en van buiten: het Schisma en het Communisme. Hier staan we op de brug tusschen Oost en West en Noord en Zuid. Maar het tegen woordige geestelijke verkeer is zoo druk kend, zoo zwaar, dat men met angst kijkt naar de pijlers van de brug of ze niet zullen bezwijken. Praha-Strahov, 19-8-'46. L. DE JONG. OMGEVING ALPHEN AAN DEN RIJN Geboren: Mathilde. d. van A. M. Gerrit sen en W. H. J. Harm; Cornelia, d. van J. van der Laarse en C. Blanksma; Petrus Jo hannes Maria, z. van J. C. Vemooij en C. M. Blonk; Cornelia Maria Josepha, d. van L. P. G. Frijters en J. J. Franken; Agatha Hendrika Maria, d. van D. Rijsdam en A. G.van den Berg; Dirkje, d. van W. Rijns burger en M. van den Ent; Gerritje, d. van J. de Jonge en A. Bek; Margot Maria, d. van W. Tromp en II. J. Kroon; Jannetje, d. van H. C. de Goeij en J. Bruijnes; Gerar- dus, z. van A. Zoutman en W. Bruines. Ondertrouwd: Jan Dillo, 34 j. en Janne tje Maria van den Hoek, 33 j., Poulus Ja cobus Koers, 26 j. en Aaltje Sijpestein 25 j. Gehuwd: Christiaan Kriek 42 j. uit Delft en Margaretha Geertruida van Leeuwen 21 j.; Johannes Bloos 24 j. en Adriana Bijl 22 j.; Leendert Hou weling 33 j. en Hendri ka Maria Catharina Zevenhoven 30 j.; Ger- rit van der Horst 29 j. en Cornelia Schmidt 22 j.; Hendrik Hesseling 43 j. met Jansje Zoutman 33 j.; JPacobus van Heusden 36 j. uit Leiden en Wijnanda Pieternella Over- vliet 33 j. Overleden: Hillichje van Goor, wed. van Hendrik Naber, 65 j. HAZKRSWOUDE Personalia. Bij de gehouden examens slaagden de volgende leerlingen van de Pa- rochieele St. Theresia-Naaischool der E.E. Z.Z. Ursulinen: Coupeuse: Bep v. d. Ven, Engelina Zandvliet. Costumière: Toos Streng, Lena BoTst, Rie Bakker, Annie de Groot, Truus Kooter, Rika Kraan. Lingerie: Jo Kraan, Bep. v. Diemen, Tonny v. Wijk, Dorie Uljee, Gre en Rie Heemskerk, Alie en Rie Kooter, Rie Wesselingh, Jo v. d. Heiden, Josien Pennings, Rie v. d. Ploeg, Rie v. d. Voort, Jo de Brabander, Coba v. Amsterdam, Sjaan de Jong, Elis. v. Ofwe- gen (van Alphen). Afgewezen twee. Voor de Eerw. Zr. Eucharistica is het mooie resultaat een reden tot groote voldoe ning, niet minder ook voor de leerlingen en ouders, die hun moeiten beloond zien. Geboren: Johannes Hugo, z. van P. J. A. Smits en A. M. Janmaat; Antonia Johanna Louise Maria, d. van G. C. B. de Frankrijker en J. A. Timmermans. Ondertrouwd: Johannes Platteel 53 j. en Jannetje Moerman 31 j.; A. Bregman 26 j. en Aaltje Slootweg 25 j. Getrouwd: J. Kroon en M. A. Bouhuijs. Overleden: Johannes Staring 74 j.; Jo hannes Martinus van Zuilen 12 j. I DE DUITSCHE JEUGD ONTWAAKT I^RAOHTIGE OPPOSITIE tegen de pogingen, een nieuwe „Eenheids"- en min of meer Stasts-gecontroleerde Jeugdorganisatie op te richten in Duitschland, openbaarde zich op een zeer levendige en soms rumoerige jeugdbij eenkomst in het Admiraalspaleis te Berlijn. Deze bijeenkomst de eerste van dien aard en bijge woond door ongeveed 3000 jonge mannen en vrouwen, was georganiseerd door het Centraal Jeugd Cpmité van Berlijn. Afgevaardigden van de vier politieke partijen, die er thans bestaan in de vroegere Duitsche hoofdstad, voerden er het woord, nl. Winfried von Wedell van de Liberale Democratische Partij, Kurt Schmidt van de Sociaal Democratische Partij, Günther Hahn van de Christen Democratische Unie en Hermann Matern voor de Socialistische Eenheidspartij, waarin de Communistische invloed overheerscht. In de Duitsche pers werd veel publiciteit gegeven aan deze bijeenkomst. Godsdienstige groepen overheersclien De eerste onderbrekingen geschiedden leen de afgevaardigde van de Christen De mocraten, Günter Hahn, de Duitsche jeugd waarschuwde voor het gevaar van een nieuwe „massa-hypnose", en ver klaarde, dat „elke poging om ideologische uniformen op te dringen aan de jeugd, een terugkeer tot dictatuur beteekent". Hij werd uitgejouwd door' een troep van toe hoorders, maar verwekte groote geestdrift 0 bij de meerderheid van het publiek. Protest demonstraties werden rumoerig, onder de toespraak van den laatsten spreker, die de Communistisch overhheerschte Socialisti sche Eenheidspartij vertegenwoordigde. Waar Matern verklaarde, dat er geen an der regime denkbaar was, waarin de jeugd zoo bedrogen kon worden als door de nazi's, riepen enkelen; „En de Commu nisten dan?".... en „Wacht maar af!" Eveneens werd heftig geprotesteerd, toen hij zeide: „De Duitsche jeugd heeft een algemeene organisatie noodig. Mijn Partij wil daarom een algemeene, niet partijdige en vrije jeugdorganisatie, Eenheid is een kwestie van leven of dood voor de jeugd, omdat de eenheid van Duitschland er van af hangt. Indien de poging tot eenheid van de Duitsche jeugd mislukken zou, zou deze rhislukking historische gevolgen hebben". Het telkens herhaalde woord „eenheid' werd uitbundig toegejuicht door sommige leden van het publiek, terwijl het luid ruchtig protest verwekte van anderen, die blijkbaar in de meerderheid waren. Het Berlijnsche jeugdblad „Horizont", uitgegeven door Dr. Günther Birkenfeld met goedkeuring van de Amerikaansche overheden, ontegenzeggelijk het beste en imeest onafhankelijke van de jeugdbladen, d!e thans in Duitschland verschijnen, be sloot een critisch verslag Van deze verga dering met de volgende verklaringen: „Deze namiddag bracht duidelijk drie din gen naar voren: 1) dat de Duitsche jeugd ontwaakt is uit haar onverschilligheid en een actief aandeel neemt in de politieke ontwikkelingen en dat de jonge menscheA volkomen kalm zijn gewprden en niet van ,plan zijn, zich te laten omkoopen door mooie woorden en de beloften; 2) dat de R Zonder vergunning os> de bon EEDS VóóR DEN OORLOG mocht men in ons land geen vreemdelingen in dienst nemen dan daartoe toestemming te hebben verkregen. In 1934 was name lijk een wettelijke regeling tot stand gekomen, waarbij het verboden werd vreemdelingen arbeid te doen ver richten zonder dat men in het bezit was van een gel dige werkvergunning. Tijdens den oorlog is de controle op de naleving van de bepalingen van deze wet telijke regeling (opgenomen in de wet van 16 Mei 1934 Staatsblad no. 257) uiteraard eerst verslapt en al spoedig geheel achterwege gelaten. Het is duidelijk, dat hier in thans grondige wijziging is gekomen. Voortaan zal een ieder, die arbeid laat verrichten door een vreem deling, er voor moeten zorg dragen zich vooraf in_ het bezit van de vereischte werkvergunning te stellen. Dit geldt voor alle arbeid, onverschillig of daarvoor al dan niet loon of andere ver goeding wordt gegeven. Het enkele feit, dat iemand ar beid door een vreemdeling laat verrichten, stempelt hem tot werkgever in den zin van de wet. Werkgever is, in dit verband, dus zoowel de huisvrouw ten aanzien van haar werkster als een fabrikant ten aanzien van zyai fabriekspersoneel, een Naamlooze Vennootschap ten aanzien van haar directeur zoowel als ten aanzien van bij haar tewerkgestelde vo lontairs. Het spreekt verder vanzelf, dat het voren- staande niet alleen geldt vereischte voor Nederlandsche werkge vers. die vreemdelingen in dienst hebben, maar even zeer voor niet-Nederland- sche werkgevers, (staatloo- zen inbegrepen), die door vreemdelingen in Neder land arbeid laten verrich ten. Om de vereischte vergun ning te verkrijgen moet een aanvraag in duplo van voor geschreven model by den di recteur van het bevoegde Gewestelijk Arbeidsbureau worden ingediend en wel zoo tijdig, dat de vergunning kan zijn verstrekt vóór met den arbeid wordt begonnen. Deze formulieren worden kosteloos verstrekt en wel voor het gebied, behooren- de tot het Gewestelijk Ar beidsbureau Leiden, door dit Arbeidsbureau en door de arbeidsbureaux te Al phen. Gouda, Katwijk, Lis- se. Woerden en Zoetermeer. Vergunningen worden uit sluitend verleend voor een bepaalden termijn, maar kunnen worden verlengd. Verlenging van een vergun ning moet schriftelijk wor den aangevraagd, hiervoor is een bepaald model niet voorgeschreven. Iedere belanghebbende wordt dringend aangeraden om, voorzoover zulks nog niet is geschied, de noodige stappen te doen om zich in het bezit te stellen van de vereischte werkvergunning, bij geconstateerde overtre dingen worden geen waar schuwingen meer gegeven maar wordt direct tot het opmaken van proces-ver baal overgegaan.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 3