radio Nationaal schaaktournooi van L.S.G. Lawntennis: Nederland-België Nieuwe werkmethoden in de vakschool voor volwassenen „Kunst en ontspanning" op eigen beenen op korte golf Het Staunton Tournooi te Groningen De stand na de 12e ronde. De 12e ronde had gisteren de volgende resultaten: Vidmar verloor van Guimard; Najdorf won van Christoffel; Ezabo won van Kottnauer; Lundin won van Yanof- sky; SmislofKotov remise; SeinerTar- takower remise; Boleslafskiej verloer van Euwe. De drie overige partijen: Botwin- nikFlohr, DenkerStoltz en O'Kelly Bernstein zijn afgebroken en worden Za terdag a.s. uitgespeeld. De stand na de 12e ronde ziet er als volgt uit: Botwinnik 10 punten en 1 afg. partij; Euwe 9Y, punt; Smislof 8 punten; Szabo 1% punt; Denker en Najdorf, ieder 7 punten en 1 afgebr. partij; Tartakower 7 punten; Flohr 6 punten en 2 afgebr! par tijen; Stoltz 6 punten en 1 afgebr. partij; Lundin 6 punten; Boleslafskiej en Kotov, ieder 5% punt; Kottnauer 5 punten en 1 afgebr. partij; Guimard 4^ punt; Bern stein 4 punten en 1 afgebr. partij; Yanof- sky en Christoffel, ieder 4 punten; Steiner 3 punten en 1 afgebr. partij; Vidmar 3 punten; O'Kelly 2^ punt en 1 afgebr. partij. O'Kelly, Euwe's dertiende tegenstander O'Kelly de Galway is de wonderlijke naam van den Belgischen meester; hij spreekt uitstekend Nederlandsch, is waar schijnlijk van Iersche afkomst, zijn Fran- sche volzinnen zijn vloeiend. Hij heeft nog maar twee keer tegen Euwe gespeeld, een maal werd het remise in een Nederland België wedstrijd, den tweeden keer verloor hij. De Belg speelt ditmaal met zwart. MOTORSPORT. NATIONALE T.T.-MOTORRACES. Kampioenschap van Nederland der K. N. M. V. De nationale motorraces om het kam pioenschap van Nederland der K. N. M. V. zullen op Zaterdag 14 September a.s. wor den verreden op het van ouds bekende circuit van Drenthe. Zoo juist is het reglement voor de races verschenen en op aanvraag verkrijgbaar gesteld bij het T. T.bureau te Assen en het secretariaat der K. N. M. V. te 's-Graven- hage. Uit dit reglement blijkt, dat ook in Assen uurraces zullen worden verreden voor juniores en seniores, elk in vier klas sen, t. w. de 125, de 250. de 350 en de 500 cc-klasse. Onder uurraces wordt volgens dit reglement verstaan, dat een uur na den start nummer één van een klasse bij het passeeren van de finish wordt afgevlagd en vervolgens alle deelnemers in die klasse. De rijders zullen eenige verplichte trai ningsronden moeten rijden. Daarom zal op het afgesloten circuit getraind worden op Donderdagmiddag en Vrijdag voor de races. Vrijdag 30 Augustus 1946. HILVERSUM I (301 M.) N.C.R.V. 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 11.00 Fluitrecital. 11.30 Gram. 11.45 Ber. uit In dië. 12.00 Vedelaars. 13.00 Nieuws. 13.20 Sextet. 14.00 Zang (14.20 Over schrijvers). 15.00 Gram. 15.15 Kamerork. 16.00 Decla matie. 16.45 Orgel. 17.30 Muz. 18.30 Voor de Ned. strydkr. 19.00 Nieuws en gram. 19.40 Leeslamp. 20.05 Oranje-avond. 21.00 Op de brug. 21.15 Voor de jeugd. 22.00 Nieuws en reportage. 22.30 Gram. 22.45 Avondwijding. 23.00 Gram. 23.15 Staunton tournooi. 23.30 Gram. HILVERSUM II (415 M.) 7.00 V.A.R.A. 12.30 A.V.R.O. 16.00 V.A.R.A. 19 30 V.P.R.O. 21.00 V.A.R.A. 7.00 Nieuws, gymn. en gram. 11.15 Voor de vrouw. 11.30 Celo. 12.00 Fluit. 12.35 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Orkest. 13.45 Gram. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Kwintet. 15.20 Gram. 15.30 Hoorspel. 16.00 Eddy Walis. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Gram. 17.35 Ram blers. 18.00 Nieuws. 18.15 Muz. 18.35 Caus. 19.00 N.V.V. 19.15 Caus. 19.30 Lezing. 20.05 Trio. 20 30 Lezing. 21.00 Orgel. 21.30 Gram. 22.00 Buit. overz. 22.15 Jazz. 22.40 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. doch de deelname is beperkt tot 160 deel nemers. Wie hieraah wil deelnemen zal zich ten spoedigste moeten opgeven. Wedstrijd leider voor alle achtkampen is de heer A. J. Modderman. Het tournooi van het L.S.G. belooft daar om ook belangrijk te worden, omdat dit het eerste groote nationale treffen der schakers van Nederland is na den oorlog. Hier zullen de jongeren uit de Ned. schaak wereld, die nog niet in groote tournooien konden uitkomen, gelegenheid hebben ken nis te maken met de ouderen. Vermel ding verdient voorts nog. dat er bij dit tournooi geen startgelden zullen worden ge. heven noch om geldprijzen zal worden ge speeld, hetgeen aan het amateurisme slechts ten goéde kan komen. OOK DE SLEUTELSTAD ZAL SCHAAKSTAD WORDEN Het schaakspel staat op het oogenblik wel meer dan ooit in ons land in het mid>- delpunt der belangstelling. Daar is aller eerst het groote schaaktournooi te Gronin gen, dat thans de aandacht trekt, daar zijn de berichten over het wereldkampioen schap 1947, dat in ons land zal worden ver speeld, daar is in de derde en niet in de minste plaats het groote schaakgebeuren,- dat binnenkort in Leiden zal plaats heb ben vanwege het 75-jarig bestaan van het Leidsch Schaakgenootschap. Van hoe groot belang dit tournooi ook door officieele instanties wordt beschouwd moge o.a. blijken uit het feit, dat het be stuur van den Kon. Ned. Schaakbond heeft gemeend er goed aan te doen aan dit tournooi te verbinden de voorwedstrijden voor het kampioenschap van Nederland. Er zullen zes achtkampen in totaal wor den gehouden. De drie eerste achtkanlpen zullen uitsluitend uitgenoodigde spelers omvatten. De nummers 1 en 2 daarvan gaan over naar de finale van zes spelers. De eerstaankomende van dit tournooi strijdt ten slotte met dr. Euwe om den titel van landskampioen. Aan het tournooi, dat uitsluitend een na tionaal karakter zal dragen, zullen om. deelnemen: dr. Euwe, Cortlever, Prins, v. Scheltinga, Graaf v. d. Bosch, mr. Fon tein, Kramer, ir. v. Steenis, v. d. Berg, Henneberke, Oosterwijk,Bruin, Koomen, Vinken en v. d- Tol. Door dezer deelname zal het tournooi ongetijfeld aan belangrijk heid winnen. Ten opzichte van de andere drie acht kampen zal de inschrijving vrij zijn, doch er zal selectie op de deelname worden toe gepast, om slechts zooveel mogelijk de beste krachten des lands tegenover elkaar te kun nen' plaatsen. Deze wedstrijden zullen van 26 Oct.2 November in Den Burcht worden gehou den. Op 21, 22 en 23 October wordt in de Stadsgehoorzaal de nationale vierkamp ge houden. De inschrijving hiervoor is vrij, fetpA o-u-eA de toorS-ank. Volgens mededeeling van den Amerikaanschen commissaris te Londen voor liquidatie van in het buitenland aanwezige Amerikaansch bezit, zullen tusschen 3 en 30 Sep tember overtollige Amerikaansche legervoorraden, thans in legerop- slagplaatsen in België, ter waarde van ongeveer 450 millioen dollar „over de toonbank" worden ver kocht. Wie dus een Jeep-je wenscht om eens gezellig rond te toeren, kan nu naar de Belgische „toonbank" gaan, zich een Jeep laten inpakken in vet-vrij papier en het ding triom fantelijk mee naar huis dragen. Jammer, dat minister Lieftinck zoo op de deviezen zit. De wedstrijd, welke de officieele ploe gen van Nederland en België voor de zesde maal tegen elkaar brengt, Zaterdag en Zondag a.s. op de M. E. T S. banen te Scheveningen (die der heeren is reeds de 36e, want van 19091934 bestond de ont moeting met België alleen uit heerenpar tijen, daarnaast afzonderlijk een dames- wedstrijd) is volkomen open. Dat wil zeg gen: er is zoo weinig contact geweest tus schen de verschillende speelsters en spe lers van beide landen, dat zelfs de beste tennis-expert niet bij benadering weet of net een klinkende overwinning voor de een of de ander, of een gelijk spetozal wor den. Het is een wedstrijd met een zeer groot aantal partijen: nl. 34 en dezen zijn als volgt verdeeld: 16 heeren-enkelspelen 8 dames-enkelspelen, 4 heeren-dubbels, 2 dames-dubbels en 4 gemengd dubbels. Bij de heeren enkelsp elen komen de nos. 1 en 2, 3 en 4, enz. elk tegen elkaar, bij de dub bels 1 tegen 1, 2 tegen 2, enz. De Nederlandsche ploeg is wel de sterk ste, welke opgesteld kan worden met deze eene uitzondering dat Rinkel, jammer ge noeg, niet in het enkelspel, echter wel in de dubbels speelt. Bij de Belgen ontbre ken twee sterke spelers: Washer en Van den Eynde, die in Amerika op tennistoer zijn. Peten en Geelhand verschillen echter De „Sportkroniek" vermeldt de indee ling der derde klassers in Leiden en om geving. Deze is: Afd. II. Derde klasse A: H.F.C., T.Y.B.B., Blauw Zwart, Hillinen, L.F.C., Lugdunum, S.J.C., Wassenaar, V.C.S. Derde klasse B: Alphen, Woerden, O.N.A., R.V.C., Laakkwartier, Concordia, Tonegido, A.S.C., Roodenburg. In een zeer matig bezet Feijenoord- stadion waar ditmaal het khaky op de tri bunes niet alleen de hoofdkleur was, .naar ook op ondubbelzinnige wijze meeleefde, werd Woensdagavond de landen wedstrijd voor militairen gespeeld. Wat de wedstrijd betreft, van een- bepaald overwicht van een van beide zijden was geen sprake. Er werd vlot gespeeld. In het Nederlandsche team kon misschien een beter ploegver- band worden opgemerkt, maar daarente gen lie', het plaatsen nogal eens iets te wenschen over. Rust kwam met 11, einde 22. S. J. Z. Zondag a.s. wordt het S. J. Z. terrein officieel ingezegend en geopend. Om half acht is er een H. Mis in de Pa rochiekerk in de Zuidbuurt met Algem. H. Communie der leden. Om half twee in zegening van het terrein door den Hoog- Ferw. heer deken Bont. Na de inzegening speelt S. J. Z. I tegen Foreholte I een pro- pagandawedstrijd, waaraan een fraaie prijs is verbonden. De aftrap zal door Burge meester Smeets geschieden. Na dezen wed strijd speelt S. J Z. II tegen Foreholte H een propagandawedstrijd waarvoor even eens een fraaie prijs beschikbaar is ge steld. De wedstrijden Worden opgeluisterd door de St. Jan's Fanfare. weinig van hen. Natuurlijk is er dit ver schil, dat nu alles van de Belgischee hee ren twee plaatsen opschuift. Interessant zulien vooral de partijen tus schen Van Swoi en Wilton eenerzijds, Pe ten en Geelhanj. anderzijds zijn, trouwens ook mevr. Blaisse tegen mevr. de Meule- meester en dan de dubbels niet te vergeten. Nederland heeft in de serie gemengde ontmoetingen nog geen enkele overwin ning behaald (in de serie der heeren leid de ons land met 119). Er zijn 4 nederla gen geboekt en 1 gelijk spel. De laatste wedstrijd was die te Blankenberghe waar onze spelers met liefst 286 geslagen-wer- den. Er is dus revanche te nemen! ATHLETIEK. DE LEIDSCHE KAMPIOENSCHAPPEN. Wij hebben reeds eerder gemeld, dat de Leidsche athletiekkampioenschappen op 7 en 8 September in den Leidschen Hout zouden worden gehouden. Er waren even wel moeilijkheden te overwinnen, aange zien Rodenburg dien Zondag het terrein noodig had. Door de medewerking van deze vereeniging is het echter toch moge lijk de wedstrijden op de Leidsche Sintel- baan te houden. Het kunnen dus interes sante wedstrijden worden, waarbij de beste athleten van Leiden aan den start worden verwacht. De organisatie is in handen van de Leidsche Avhletiek Commissie. CRICKET Laatste wedstrijd der Flamingo's in En geland eindigt jd een draw. De laatste wedstrijd der Flamingo's in Engeland is in een draw geëindigd. Woolwich Garri son scoorde echter zooveel runs in de eer ste innings (331) dat toen de Flamingo's zelf voor 172 all out waren en de follow on kregen met een achterstand van' 159, een nederlaag der Nederlandsche «cricketers zeer waarschijnlijk leew, maar de Flamingo's wisten zich in de tweede in nings zoodanig te herstellen, dat beide aan- voerders op den stand 170 voor 5 wickets voor de Flamingo's besloten niet verder te spelen, aangezien er weinig kans meer op een anderen uitslag dan een draw stond, mgelse onderscheidde zich door in de eerste innings 52 te scoren, terwijl Glerum m de tweede innings* de Flamingo's voor een nederlaag bc-hoedde door een fraaie 97, waardoor hij tevens de hoogste score van deze toer voor zijn rekening nam. De wed strijd had plaats op een hard en snel wicket, waarop citmaal Van der Luur wei nig succes kon boeken. WATERPOLO. Meer dan ooitj:,voor het volk Dit comité heeft een groote activiteit ontwikkeld en zeer goed werk gedaan. In de zestien maanden, die sindsdien verloo- pen zijn, werden meer -dan veertig avon den, waar goede kunst en ontspanning ge boden werd, georganiseerd; trad het coör- dineerend en stimuleerend op, waar sa menwerking tusschen bestaande Leidsche vereenigingep tot dusverre ontbrak; kon speciaal ten behoeve van de werknemers van een groot aantal Leidsche bedrijven een reeks opvoeringen van de bevrijdings revue „Leyds Goedt" en een drietal mu ziekavonden met toelichting en uitleg door den enthousiasten dirigent van het Rott. Philh. Orkest worden gegeven. Thans echter meent het comité, dat het oogenblik is aangebroken, om op eigen beenen te gaan staan. Dèartoe in staat gesteld o.a. door de groote en v. veel begrip getuigende medewerking en steun van het Landelijk en het plaatselijk bureau van N.V.H., aange moedigd door de sympathie, die het leidsche Gemeent»bestuur voor zijn werk koestert en niet in het minst op verzoek van talloos vele bezoekers van de werknemersconcerten, is het comité op 23 Aug. j.l. overgegaan tot de vor ming van een sociaal-cultureele stich ting „Kunst en Ontspanning" Worden de plannen van „Kunst en Ont spanning" werkelijkheid, dan kan deze stichting van yeel nut en yan groote be- teekenis worden voor de stad. In een uiteenzetting welke het bestuur der Stichting gaf, hebben we een en ander vernomen omtrent de wijze, waaróp men zich de uitvoering dezer plannen gedacht had. Nadat de voorzitter, mr. H. Burgers- dijk, ons in breede trekken over de plan nen van .,K. en O." verteld had, weidde de secretaris, de heer H. de Wilde, hier nader over uit, in het bijzonder de artistieke zijde belichtend. Daaruit meenen wij te mogen concludeeren, dat er in het a.s. win terseizoen inderdaad elck wat wils gebo den wordt. En het bestuur is er op uit de programma's zoo zorgvuldig mogelijk sa men te stellen. Wat het programma zelf dan betreft, daar zijn in de eerste plaats een aantal samenzangavonden onder de bezielende Vitesse I—De Zijl I (dames) 04. Te Den Haag vond gisteravond de wedstrijd VitesseDe Zijl-dam.es voor de promotie competitie plaats. In den beginne wogen de partijen goed tegen elkaar op, doch be ter saimenspel van de Zijl levert een doel punt op van de hand van Truus Sjardin. Vitesse doet eenige tegenaanvallen, doch Annie Arbouw in het Leidsche doel keert eenige schoten op fraaie wijze. De tweede helft geeft een Zijl-overwicht, welke meer derheid in een drietal doelpunten wordt -uitgedrukt door Gees Blauw en Truus Sjar. din (2x), zoodat met een 40 overwinning voor onze stadgenooten het einde komt. Hierdoor promoveeren de Zijl-daanes naar de eerste klasse van Kring Den Haag. IN VERBAND met de invoe- ring van een nieuwe werkme thode bij de scholing en her scholing van volwassen arbei ders :n de Rijkswerkplaats hier ter stede hebben wij gisteren middag weer eens een bezoek aan deze instelling gebracht, gevestigd aan de le Looier straat. De directeur van het Gewes telijk Arbeidsbureau, de heer Hazelhoff, heeft daarbij eerst een overzicht gegeven van den stand van de arbeidsmarkt op het oogenblik. Van werkloos heid. aldus vertelde hij ons, kan eigenlijk op het oogenblik niet meer worden gesproken. Voor den oorlog waren er in ons land 600.000, bij de laatste onpame waren er nog 37.000 ingeschre ven, maar dit zijn in veel ge vallen ook werkzoekenden, die na eenige weken een andere betrekking krijgen. Leiden en omgeving telt op het oogenblik nog 750 werkloozen. De vraag naar arbeidskrachten overtreft .n ruime mate het aanbod; de vraag naar ongeschoolde krach ten is natuurlijk veel minder. Het is natuurlijk meer en meer urgent, dat wat werken kan kan worden opgenomen in het productieproces. Daarom is de scholing van den volwassen ar beider een vraagstuk van groote beteekenis. Men zal zich ongetwijfeld af vragen welke volwassenen dan een vakopleiding noodig heb ben. In dit verband noemen we b.v. eens loopjongens, die geen ander werk gedaan hebben tot hun 19e of 20e jaar, spoeljon- gens in café's en restaurants, die zonder werk komen en niet meer in hun vak terecht kun nen. En zoo zijn er nog meer. Wat er van deze menschen kan worden: dat laat de Rijks werkplaats zien. Wij hebben in vroeger jaren reeds bij herha ling kunnen wijzen op het nut van deze instelling, toen nog Centrale Werkplaats geheeten. De directeur van deze inrich ting, de heer de Groot, vertelde ons bij ons bezoek een en ander langzaamaan ontstond in de ja- over óe vakontv/ikkeling, welke ren '36 en '37 door het inrichten van cursussen voor werkloozen' tot het onderhouden van hun vak, wanneer zij door langdu rige werkloosheid gedwongen hiertoe niet meer in staat wa ren. Via de Centrale Werkplaats kon dit toen geschieden, doch systeem in de opleiding was er niet. gepast. Wanneer een timmer man aan zijn werk is, moet hij misschien op één dag in acht uur 25 spijkers slaan. Dat is geen oefening voor hem; van- gaar dat er een speciaal appa raat is voor het leeren slaan van spijkers. Dat wordt natuur lijk geen uren achter elkaar gedaan, doch dat is ook niet noodig. Twee minuten eenzelf de oefening geeft al leering. Zoo zijn er tal van oefeningen voor elk vak. Iemand die fou tief zaagt, wordt eenvoudig het zagen opnieuw geleerd. Daartoe moet hij met de linkerhand lee ren, indien hij rechts is en om gekeerd met de rechterhand, indien hij links is. Men zal zien, dat daarna zelfs de foutieve methode is afgewend met de eerste hand. Een kijkje in de Rijkswerkplaats Na de bevrijding is ook hierin verandering gekomen. De cur sisten, die in den leeftijd van 18 tot 35 a 40 jaar, hier opleiding ontvangen, moeten beschikken over een zekere intelligentie. Verschillende leergangen zijn in werking of zullen binnenkort tot toepassing worden gebracht. Na getest te zijn door den Psy- chotechnischen Dienst krijgt de leerling een teekening en een werkbriefje voor zich. Er wordt gewerkt volgens prestatie systeem, waarbij de werkman precies kan weten hoever hij gevorderd is en zoo is hij dus practijk verkrijgt, geïnteresseerd voor zijn werk. wordt voor hem een Door deze en dergelijke an dere dingen en het geheele op leidingssysteem bereikt men, dat de Vakman twee dingen op doet, welke hij noodig heeft: handvaardigheid en arbeids- tempo. Nog een derde factor voor het slagen van den v/erkman is noo dig: nl. de nascholing in het bedrijf. Behalve de prestatie- loelage van ƒ1.per week, welke de arbeider kan halen, is het voor hem noodig. dat hij verdere opleiding in de Daarom patroon Hierbij wordt ook het systeem gezocht, die hem verder kan der rhythmische oefeningen toe- opleiden. Daar verblijft hij TOEN OP 5 MEI 1945 de capitulatie werd afgekondigd, trad een comité, dat zich reeds in bezettingstijd gevormd had^ naar buiten op en meldde zich bij de Leidsche bevolking aan als het „Werkcomité Kunst en Ontspanning". Het was een onderdeel van Ned. Volksherstel, dat zich speciaal zou bezighouden met de verbetering van het cultureele peil, dat vooral in de oorlogsjaren, bedenkelijk gezakt was. leiding van onzen stadgenoot Herman Sten2 en met steun van het „K. en O."- zangkoor. Vervolgens vier bijzondere too- neelavonden, te verzorgen door het Am- sterdamsch-R'damsch Tooneelgezelschap (dat zal opvoeren „Paulus onder de Jo den", „Veel leven om niets", „Gijsbrecht van Aemstel", en een nog nader tè bepa len stuk van bijzondere kwaliteiten) en vier en twintig tooneelopvoeringen, te ge ven door het nieuw-opgerichte Ned. Volks tooneel (dat, speciaal voor de personeels leden der Leidsche medewerkende bedrij ven o.a. zal brengen: „Vechtend Volk", „De erfenisjagers", „Ciske de rat" en een nieuw, oorspronkelijk werk van Ben van Eysselsteijn). Voorts zes avonden van zeer goede kleinkunst door het cabaretgezelschap van Herman Tholen, .benevens tien concerten, met uitlëg en voorlichting door den diri gent van het Rott. Philh. Orkest. Boven dien zullen regelmatig speciale filmvoor stellingen op Zaterdagmiddagen in de Leidsche bioscopen, wier directies mede werking hebben toegezegd (evenals de Ned. Bioscoopbond) worden gehouden. Het Jjehoeft geen betoog, dat de organisatie van dit alles zeer veel voorbereiding en inspanning heeft gevergd van het comité „K. en O." Over de wjjze, waarop men aan de ver werkelijking dezer plannen en over de mogelijkheden om de uitvoeringen te kun nen bijwonen, in een volgend artikel. BINNENLAND. Mgr. Verriet, apostolisch vicaris van Curasao, is gistermorgen in ons land aan gekomen. Jo Vincent zal op 3 September te Lon den optreden tijdens een Handel-Bach- concert. Te Dreumel is tot burgemeester be noemd de heer Th. J. Koomans, ontvanger aldaar. In de provincie Groningen zal in alle gemeenten een collecte worden gehouden, teneinde 100.000 gulden bijeen te brengen voor een monument voor Gronihgsche hel den. In IJmuiden is in één week niet min der dan 820.000 kilogram haring aange voerd. -Voor mosselen zijn de maximumprij zen vervallen; men verwacht een grooten aanvoer. Amerikaansche schoenen zullen waar schijnlijk spoedig bonvrij worden gemaakt, aldus de „Nieuwe Crt." 140.090 overwinst maakte een Til- burgsche fabrikant bij verkoop van door hem gefabriceerde draaibankjes en boor machines. In verbard met dezen verkoop tegen te hooge prijzen werden vier perso nen door de Prijzenconlrcle geverbali seerd. - Een grossier in levensmiddelen te Haarlem deed groote zaken in het artikel^ pepermunt. Hij zag kans errr ƒ10.500 teveel te berekenen waarbij hij echter één mis rekening maakte, docr te denken, dat. dit vel door de beugel kon. De Prijzencontro le heeft echter ingegrepen en hem wegens prijsopdrijving geverbaliseerd. Twee Naardensche aannemers zijn veroordeeld tot resp. 4 en 2 jaar Rijks werkinrichting met ontzegging om gedu rende 10 en 7 jaar een leidende functie in het bouw- en grondbedrijf te bekleeden. Twee militairen zijn te Goes in een ■*fé slaags geraakt. Een ander militair, die men het geweer wilde ontrukken, schoot en trof een der twee militairen en een burger. Beiden waren op slag dood. De spion Van der Waals is in een B.ritsch interneeringskamp in Duitschland ontdekt. Hij zal naar Nederland worden overgebracht. BUITENLAND. Dr. Kurt von Schuschnigg, de gewezen kanselier van Oostenrijk, zal in October België bezoeken, waar hij voordrachten zal houden. Daarna gaat hij naar Parijs. De ex-koning van Italië, Victor Em manuel, heeft in een voorstad van Alexan- drië een villa gekocht, waarin hij van Sep tember af zijn intrek zal nemen. Prins Frederik van Pruisen (zoon van den kroonprins), die tijdens den oor log onder den naam Georges Mansfield als heerenboer in Engeland leefde, heeft be sloten zijn titel weer aan te nemén. De gouverneur van de Nat. Bank van België heeft verklaard, dat er geen waarde, vermindering van den franc zal plaats vin den. Maandag is te Gent een steen, af komstig uit de oude St. Pietersabdij, plechtig overhandigd aan dom Petrus Ce- lestinus Loe Tsjeng -Tsjiang, titulair abt van deze abdij. Deze Benedictijner abt is vroeger premier van China geweest. De St. Pietersabdij zal te Peking weer wor den opgebouwd. De Belgische bezettingszone in Duitschland zal, volgens de „Quotidien" per 15 October worden uitgebreid. Een divisie zal in Sauerland worden gelegerd. Het broodrantsoen in de Fransche be zettingszone van Duitschland zal met in gang van 1 Sept. met 50 gram per hoofd en per dag worden verhoogd. De Fransche spoorwegen maken be kend, dat de verbinding tusschen Frank rijk en Italië via Mod an o met ingang van 1 Sept. zal worden hersteld. Een reusachtige brand heeft gisteren op Mont Martre een paar blokken flatwo ningen in de asch gelegd. Een hevige storm in Engeland heeft gis. teren het verkeer en de luchtscheepvaart stopgezet. De boeren spreken van een „ramp". Er is een schade van duizenden ponden sterling. Vier personen werden Zpridag gedood door den bliksem en zes andere gewond tij dens een onweer boven Zuid-Engeland. Genaturaliseerde Amerikaansche bur gers in Roemenië moeten vóór 14 October naar de V.S. terugkeeren, indien zij hun Amerikaansch burgerschap willen behou den. De redacteuren van het Grieksche royalistische blad „Ellenikon Aima" zijn tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens beleeddgingen aan het adres der Sovjet-Unie. WEDSTRIJDEN LEIDSCHE SPORT STICHTING. Op Koninginnedag. In opdracht van de Vereeniging Konin ginnedag organiseert de Sportstichting op 31 Augustus a.s. Voetbal- en Wielerwed strijden op het terrein aan den Zoeter- woudschen Singel. Gespeeld zal worden de voetbalwedstrijd A.S.C.le Reg. Luchtvaarttroepen (Breda) welke als volgt zijn opgesteld: Gasten: Doel: Jacobs (NAC); achter: Bender (Quick N.), v. Ditmar (DHC); mid den: v. d. Gaag, Jonkmans (NAC), v. Hoek (Wllhelmina)vóór: Gooyer (UDO), Maarsen (BSV.), Douken (Sparta), San- der (Helmond), v. Hout (UDO). A. S. C.: Vóór: de la Bije, de Troye, v. Duin, de Rco, G. Prévo; midden: Rietber gen, Kok, P. v. Nierop; achter: v. d- Valk, D. v. Berge Henegouwen; doel: Freyser. Bij de gasten zijn zeer bekende voetbal lers van de partij, terwijl bij A.S.C. de be kende achterspeler D. v. Berge Henegou wen wederom is opgesteld. De wielerwedstrijd omvat verschillende numimers, zooals sprint, klassementwed strijden, ploegachtervolging en handicap race. Vele bekende Leidsche renners zullen hieraan deelnemen. C. de Vink; J. Rietho ven Aizn., F. v. d. Berg, N. de Romijn, M. Segaar, R. Riethoven, F. Zoons, J. Rietho ven; W. Rijsbergen, J. Verschoor. Ook Scholten wint. Ook Scholten be haalde tijdens de ahtletiekwedstrijden in Bergen (Noorwegen) een overwinning. Hij won de 200 meter in 22,4 sec. van den En- gelschman Liffen, die 22,5 sec. noteerde. acht maanden en na zijn terug komst zal hij in de werkplaats een werkstuk moeten maken, waarop hij een diploma als ge schoold arbeider kan verwer ven. Bij de nascholing in het bedrijf krijgt hij een soort loondervingsvergoeding, welke ais Volgt geregeld is: Leerlingen 18 jaar 8.per week, 19 jaar 9.20 jaar 11.21 jaar en ouder niet kostwinner 13, 21 jaar en ouder kostwinner 20.21 jaar en ouder gehuwd 25.per week, e. v. verhoogd met prestatietoeslag en kinder bijslag. Zij zijn voorts niet ver plicht verzekerd en er worden rentezegels voor hen geplakt. Op het oogenblik zijn er cur sussen aan den gang of in voor bereiding voor bankwerken, smeedbankwerken, draaien, electricien, timmeren, metse len, schilderen, autogeen- en electrisch lasschen en binnen kort zal tevens een cursus be ginnen voor automonteur. Leer lingen kunnen zich hiervoor reeds aanmelden. Behalve de vakken autogeen- en electrisch lasschen, die klassikaal worden gegeven en waarvan de oplei ding twee maanden duurt, is het onderwijs zuiver individueel. Een kijkje in de werkplaats zelf bewees ons weer eens te meer hoe degelijk hier gewerkt wordt, met hoeveel lust gear beid wordt en wanneer de be voegde instanties ons zeggen, dat hier volwaardige vaklieden uit de werkplaats te voorschijn komen, dan mogen we consta- teeren, dat hier uitstekend werk wordt gedaan en dat dit door de betrokkenen nimmer genoeg gewaardeerd kan worden.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2