Wat doen wij voor de kath. militairen De helft van de bevolking der wereld c ALS EEN BOM viel deze week het Ame- rikaansche ultimatum aan Jocgo-Sla- vië temidden van 't gekakel op de Vredescon ierentic. Daar. zitten wij nu allemaal net jes om dc grftote tafel te Parijs en praten; wij praten weken en maanden achter el kaar, zitten mekaar vreedzaam geniepig dwars, knoeien met meerderheden zus of zóó, met spitsvondigheden en muggezifle- rijen en scheppen voor alle delegaties le- vensposoties En nu staat daar opeens een Amerikaan op, die wat te regelen heeft met een Joe goslaaf en zegt kort cn krachtig: „Nu is het uit, nu doe je wat ik zeg, cn wel bin nen 48 'uur, anders maak ik er werk van." Wie Joego-Slavië zegt zegt Triest en denkt aan Sovjet-Rusland, dat zijn maar schalk Tito niet in den steek laat en het is dus te begrijpen, dat er reeds velen zijn, die de grondslagen van de Vredesconfe rentie voelen wankelen. Triest is toch al oo'n wespennest en Molotof is een steke lig heer. Wat. zal de terugslag zijn van dit uiumalum; zal de luchtdruk van de explo sie het wankele kaartenhuis ineen doen storten? Zoo n vaart zal het wel niet loopen, maai de sfeer zal-er waarschijnlijk niet beter door worden. WAAR HET OM GAAT is het volgende: Op 9 Augustus werd een Amerikaansch passagiers-vliegtuig bij Klagcnfurt -door een Joego-Slaviech gevccchtsvliegtuig ge dwongen oen noodlanding te maken. De bemanning en .de pasagiers worden gear resteerd. Tien dagen later vuurde een Joe- go-Slavisch gevechtsvliegtuig op een an der Amerikaansch passagiers-vliegtuig; de inzittenden zouden"volge'ns de berichten met parachutes er uit gesprongen zijn, maar zijn tot nu toe onvindbaar, Amerika vroeg naar aanleiding van de- ze gebeurtenissen om inlichtingen aan Belgrado, doch maarschalk Tito antwoord de: „Ja, wat willen jelui nou? Dat vliegt maar over mijn grondgebied en ik heb geen pottenkijkers noodig. Passagiersvlieg tuig of militair vliegtuig, verdwaald of niet verdwaald, dat kan ik niet onderscheiden. Wie boven mijn grondgebied vliegt, schiet ik neer. Afgeloopen!" En hij gaf een knip oog in de richting van ^ïoskou. „Het ijze ren gordijn "is bij mij veilig." Waarop do waarnemend minister van buitenland- schc zaken te Washington, Dean Acheson (Byrnes zit te Parijs), woedend een ulti matum naar Tito zond, met den eisch om onmiddellijk (binnen 48 uur), de gearres teerde inzittenden van het eerste vlieg tuig los te laten en naar de grens te bren gen. De V.S. zouden, na hen gehoord te hebben, hun gedragslijn nader bepalen aan de hand van de van dezen ontvangen ge gevens In elk geval, constateerde Acheson, is het weloverwogen vuren zonder waar schuwing op ongewapende passagiers vliegtuigen van een bevriende natie een misdaad jegens het recht der naties en de be inselen der menschheid. Na deze afstraffen zou Tito gezwicht zijn voor het ultimatum en heeft hij de inzitten den van het eerste vliegtuig vrijgelaten. Zoo'n moreele klap om de ooren is zelfs voor een „souvereine" regeering ,wel eens gezond. En vooral voor maarschalk Tito is het wel eens goed, dat hem aan het ver stand gebracht wordt, dat hij maar niet alles kan doen, waarin hij zin heeft, en- dat hij niet alles kan zeggen, wat hem in valt Zoo heeft hij dezer dagen nog weer d n Paus aangevallen, wien hij verweet, dat hü Mussolini zou hebben verdedigd en dat hij als Italiaan iedereen de hand bo ven het hoofd zou houden, die in Italië aan de macht komt. „Hij is Italiaan en zal het blijven", aldus Tito. ,.Wie zal dan nog haar hem luisteren?" Wij gelooven, dat de menschheid beter af zou zijn, wanneer zij luisterde naar den Paus, dan wanneer zij luistert naar T-ito. i IN INDIë wijst nu alles er op, dat men daar de laatste phase ingaat van de Ne- derlandsche onderhandelingen met de In donesiërs van de Repoebliek. Lord Killearn is van plan, de gestag neerde besprekingen weer op gang-te bren gen en naar het schijnt zijn beide partijen daarmee ingenomen.Het is "alles nog niet in kannen ejj kruiken, want lord Killearn wenscht zich niet te steken in een onder neming. welke geen succes belooft, en steekt dus eerst zijn voelhorens uit. Hij zal voorloopige besprekingen houden, ten einde te kunnen peilen of de beide stand punten met elkaar te vereenigen zijn of dat zij zoover uit elkaar zijn geraakt, dat geen overbrugging mogelijk is. Men zal zich herinneren, dat de Indone sische gedelegeerden, die indertijd naar de Hooge Velüwe waren gekomen, daar niet dat gevonden hebben wat 2ij verwachten. Zij hadden hun verwachtingen te hoog ge spannen en keerden gedesillusioneerd naar Indië terug. Daarop heeft Sjahrir de tegen voorstellen van dc Repoebliek geformu leerd en deze waren zoodanig, dat zelfs de toenmalige Nederlandsche regeering ha 'en nisneming van deze voorstellen haar twijfel er over uitsprak of met haar ..ge sprekspartner" wel langer viel te praten. Sindsdien zijn eenige maanden verloo- pèn. In dien tusschcntijd is Sjahrir ont voerd, welke opcrette-klucht een heel eigenaardig licht heeft gworpen op de'in wendige toestanden in de Repoebliek. En sindsdien is het besluit gerijpt om een Commisie-Generaal naar Indië te zenden, bekleed met de noodige volmachten, ten einde snelle besluiten te kunnen nemen. Spoed is wel gewenscht, niet aljeen voor do overgebleven duizenden geïnterneerden, die als ruiln^ect schijnen te worden be- hartdeld, maar ook voor de millioenen in landers, die snakken naar vrede, orde, rust en veiligheid. De Engelschen hebben er genoeg van en hebben hun aanstaand vertrek aangekon digd. Het is vvenschelijk, dat vóór dien tijd een'aceoord bereikt wordt. Daarna zal het misschien nl#t zoo vlot gaan. F\E LANDELIJKE LEIDING der Katholieke Actie in Nederland heeft ook hier een taak gezicy van heel katholiek Nederland. Zij trad in overleg met de zielzorgers van Leger en Vloot, bij wie eenzelfde vraag was gerezen: Waar blijft Katholiek Neder land met zijn steun aan de katholieke militairen? Kort geleden kwarqen onder lei ding der Kath. Actie te Utrecht vertegenwoordigers der groote katholieke organisa ties bijeen met de Hoofdaalmoezeniers van Leger en Vloot. En terstond bleek bij allen de groote bereidheid, om met elkaar en op den kortst mogelijken termijn de actieve belangstelling van Katholiek Nederland w akker te roepen voor deze zaak van het hoogste belang. grootvader en kleinzoon verminkt. Bij poging om granaat recht te slaan. Toen de 78-jarige P. H. H. te Aalten met zijn kleinzoons van 16 jaar (een tweeling) in zijn werkplaats bezig was een gevonden granaat, met een hamèr recht te slaan, ont- plofte het projectiel. Den ouden man wer den de linkerhand en he^ linkeroor afge slagen; een der kleinzoons werd levensge vaarlijk aan zijn borst gewond. De andere bekwam lichte verwondingen. Belangrijk initiatief der Katholieke Actie Na een inleiding van den Voorzitter de zer bijeenkomst, Dr. F. Houben, schetsten Hoofdaalmoezenier Kolonel H. J. J. M. van Stralen en Hoofdvlootaalmoezenier Kolo nel J. F. M. de Sain, in groote lijnen het uiterst omvangrijke werk der aalmoeze niers en gaven een uitvoerige uiteenzetting over wat zij van Katholiek Nederland meenden te mogen verlangen. Een berg van plannen. Iedere parochie in Nederland moet door haar K.A. groepen contact onderhouden met het gezin van de militairen uit de pa rochie cn met den militair zelf, die in den vreemde' zijn vaderlandsche plicht vervult. De Kath. Actie in het leger zeis als school van zelfheiliging eri apostolische geest moet worden geleid en gesteund *en van hulp middelen voorzien. Dringend noodig is een goede lectuur voorziening voor het leger, dat over de ge- heelc wereld verspreid is. Het ontbreekt den aalmoezenier vaak aan de meest noodzakelijke dingen voor een goede leger-zi'elzorg: miskoffers, miswijn, kaarsen, hosties, kerkboeken, kat cchismus- sen, rozenkransen, scapuliers enz. De voormalige Militairen-tehuizen zijn in de meeste gevallen geplunderd, bescho ten of gebombardeerd. En toch, wat is har der noodig, dan een gezellig en goed-inge- richt tehuis* overal waar katholieke mili tairen vertoeven. (In Leiden is gelukkig het militair tehuis gespaard wat betreft het gebouw. Het is een der best-ingerichte ka tholieke tehuizen in ons land. Red.). Elke buitenlandsche afdeeling heeft BANDENPOSITIE IN NEDERLAND. In het eerste, halfjaar 1946 bedroeg de omzet van binnenbanden voor automobie len in Nederland 42.243 stuks tegen 21.924 stuks in de periode Aug, tot Dec. 1945. Voor buiteh'bahden bedroegen de cijfers resp. 38.782 err 30.017. In het eerste halfjaar 1946 werden in totaal 22.017 (25.759) binnen- en 20.155 (28.765) buitenbanden voor vracht wagens. alsmede 9.455 (10.981) binnen- en 6.166 (15.677) buitenbanden voor personen auto's aangevoerd. De voorraad Wanden beliep eind Juni '46: binnenbanden (vrachtwagens) 3559 stuks, id. (personenwagens) 486, buitenbanden resp. 1911 en 53. Eind 1945 waren deze cij fers lesp. 12-647, 2169, 13.145 en 1280. DE STAND DER GEWASSEN. De wintergranen zijn meest gezicht en reeds, onder kap gebracht onder gunstige omstandigheden. De opbrengst van tarwe is vrij goed tot goed. In het Noorden zelf goed tot zeer goed, terwijl van de geïnundeerde gebieden op Flakkee record-opbrengsten gemeld worden. De rogge-opbrengst is vrij goed tot goed, vooral op de zandgronden in het midden en Zuiden van het land. In Drenthe laat dc korrelzetting te wenschen over en daar blijft de opbrengst beneden normaal. In het Noorden is ook de winter- gerst tot. zeer goed, terwijl in de rest van het land de opbrengst .goed blijkt. De ge ïnundeerde gebieden van Flakkee brengen abnormaal veel op. Het vlas is in het Noorden goed. De op brengst kan door het optreden van onder- vlas wel tegenvallen. Op de Zuid-Holland- sche eilanden is het kort en grof. In Zee land was het slechts matig. De aardappeloogst is goed; de vroege soorten gaven algemeen veel en groote knollen, Noordeling e.a. droogte-gevoelige gewassen stierven al te vroeg af. Op vele plaatsen is er geen gevaar voor phytophora infestans-aantasting van de knol. In Oos telijk Brabant is deze ziekte echter zeer belangrijk. Ook van fabrieksaardappelen staat een goed gewas. De stand van voeder- en suikerbieten is nu beter dan normaal. In het Noorden zelfs tot zeèr goed door.de gunstige groeivoor- waarden. Het weiland heeft in het algemeen gun stig op den regen en stikstof gereageerd. lOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO O O g Er is in den loop der laatste maan- g o den een brandend vraagstuk gere- o 8 zen, dat om de spoedigst mogelijke 8 8 oplossing vraagt. 8 boooooooooooodooooooooooooooooooooooooo baar geheel eigen nooden. De militairen in Indië klagen eenparig: „Nederland vergeet ons"! Hier moet een' groot en macTitig thuis front in het geweer komen en wej in de kortst nfogelijken tijd.' Daarom besloot de vergadering te Utrecht: er moet een stichting in het leven geroepen worden, waarin alle groote katholieke or ganisaties zitting hebben, en deze stichting moet in elke plaats haar contactpunten heb ben. Elk der medewerkende organisaties en elke parochieele K.A. groepeering voert in eigen kring de meest intensieve actie, waarvoor een inmiddels gesticht Centraal Bureau te Den Haag ae directieven ver strekt. Begin September komt een definitieve stichtings-vergadering bijeen. Dan gaat het .werk grootscheeps en over geheel de linie beginnen. Katholieke Nederlanders, treedt allen aan, zoodra men U oproept, op het eerste appèl Katholiek Nederland, let op Uw saeck! BETER DAN DUIZEND KUSSEN Zoeter dan muscaatwijn Zoo begint de aria van Licsje, als zij den lol van de kdffie bezingt. Liesje wil slechts trouwen met den man. die haar zal toestaan koffie te maken telkens wanneer zij dat wil. Het is de aria uit Bach's „Koffie- contate" geschreven voor sopraan, tenor, en bassoli met orkest naar een gedicht van Piccander en uit gegeven te Leipzig in het jaar 1732: De tijden zijn wel veranderd. Nu zorgt da huisvrouw gaarne voor een kopje geurige koffie, vooral des Zobdags als de familie' te zamen is. Zooals de muziek geestelijk ver kwikt, zoo opwekkend werkt De Gruyter's koffie. De geur en fijne smaak zijn het resultaat van het juiste melangeeren en vakkundig branden door ervaren specialisten. Versch gebrand en rechtstreeks naar de eigen winkels gezonden, wordt de koffie daar in speciale „aroma- beschermende" silo's bewaard Zob blijven alle goede eigenschappen voor U behouden. Bewaart en be handelt ook U de koffie goed. K.A.J.-CONGRES. Kajotters, ons congres vangt aan! Leest en herleest. Informeert bij je afdeelingslei- ding hoe laat je moet vertrekken. Neemt brood en drinken mee voor den geheelen dag, niet te veel bagage, merkt alles. Je ouders, verloofde, en belangstellenden kun nen met onze treinen mee; zij gaan: 6.52, 7.30, 8 uur. Zij moeten dan vandaag nog re- tourkaarten aan het Station halen. Vanaf het Centraalstation loopen er trams naar het Stadion. Geeft aan je afdelingsvoor zitter op, als je wilt cömmuniceeren. Vrienden, werkt mee, wees fier, stijlvol, Kajotter. TotAmsterdam. De Districtsleiding. leed voor den oorlog aan ondervoeding |7EN OVERZICHT van de vooroorlogsche wereld-voedsel-situatie, opgesteld door de Voedsel en Landbouw Organisatie van de U.N.O. zal tot basis dienen voor de uit- werking van een wereld-voedsel-politiek op langen termijn, waarvoor de voorstel len zullen worden ingediend bij de 'Conferentie van de Voedsel en Landbouw Orga nisatie, die op 2 September in Kopenhagen wordt, geopend. Het rapport werd opgesteld door een aantal experts die vobr dit doel aan de Voedsel en Landbouw Organisatie waren uitgeleend en het bevat 40 pagina's mef gegevens uit 70 landen, wier bevol king tezamen 90 procent van de wereldbe volking uitmSakt. overtroffen de vooroorlogsche aanvoeren van graanproducten in Engeland het voe- dingsdoel aanzienlijk, zoodat in 1950 een vermindering van de voorziening zou moe ten plaats vinden van 2 'A prcent. In het geval van melk voor beide lan den zou Amerika een verhooging van de melkproductie noodig hebben van 55 pro cent en Engeland een van 57 procent. Voor en India raamde men de percentages op grond van de bevolking van 1960. China zou een verhooging van den aanvoer van fruit en groenten noodig hebben van 327 en van die van melk van 6.650 procent In dia zou 60 procent meer melk en dergelij ke moeten krijgen en 330 procent meer vruchten en groenten. Aannemènde, dat de wereld/bevolking te gen 1960 met 25 procent is toegenomen zou de productie van bepaalde voedingsmidde len over de geheele wereld met de vol gende percentages moeten worden opge voerd: granen 21 procent, wortelen en knollen 27 proèent, suiker 12 proent, vet ten 34 procent, peulvruchten 80 procent, vruchten en groenten 163 procent, vleesch 46 procent en melk 100 procent. Toen een tekort naast een teveel De voornaamste oonclusie van het rap port was dat ongeveer dé helft van de bevolking der wereld in de jaren voor den oorlog ernstig ondervoed was. Ongeveer 1/6 kreeg juist voldoende voedsel en iets 1 II t „nteimn hnn. China minder dan 1/3 genoot rantsoenen van hoo. ge calorische waarde. Dientengevolge zou den de voedsel-aanvoeren aanzienlijk moe ten worden uitgebreid wil men voor alle landen der wereld een bevredigend voe- dingspeil i bereiken. De cijfeng betreffende het voedselver- bruik slaan voor de meeste landen op de jaren 1935—'38 of 1935—'39. In deze perio den varieerden de dagelijksche hoeveel heden calorieën per persoon van 3.281 in Nieuw-Zeeland tot 1.904 in Korea. In het algemeen omvatten de gebieden van hoo ge -calorieën Noond-Amerika, Oceania, de Sovjet-Unie, een groot deel van Europa en eenige deelen van Zuid-Amerika. De ge bieden van lage calorieën omvatten het grootste deel van -Azië, een deel van het Midden-Oosten, geheel Centraal Amerika en deelen van Zuid-Amerika en Afrika. Het rapport verklaarde: Het is duidelijk, dat ongeveer de helft van de bevolking der wereld voor den oorlog in leven werd ge houden door een voedselverbruik, dat niet hoog genoeg was om de normale gezond heid in stand te houden, voor een nor male groei van de kinderen, of om vol doend^ energie te verschaffen voor nor maal werk. In het rapport werd een alge meen minimum van 2600 calorieën per dag per persoon gesteld als einddoel. Op basis van dit minimum zouden in de verschillende landen de productiecij fers voor de verschillende voedingsmidde len moeten worden aangêpast aan de ge raamde behoefte bijvoorbeeld in het jaar 1950 en in ander landen in 1960. Zoo zou in Amerika bijvoorbeeld om het doel op het gebied van de voeding in 1950 te be reiken, de aanvoer van graanproducten met 4 procent moeten toenemen in vergelijking met voor den oorlog. Aan den anderen kant Atacj&iecfïteti ap watme zoniet dagen HOE VAAK heeft men op zomersche dagen weinig eetlust. Vooral warme gerech ten worden dan niet gewaardeerd. Om die reden geven wij dan ook gaarne na den hoofdmaaltijd een nagerecht. Wel is het aan te bevelen, de hoofdmaaltijd niet alleen uit he.'.de gerechten samen te stellen. Geeft men bijvoorbeeld als hoofdge recht een sl dan is iets warms tóe meer op zijn plaats. Wij kiezen daarvoor het liefst een of ander v.ruchtengerecht, daar dit toch een frissche smaak heeft. Hier volgt zoowel een recept van een koud als van een warm nagerecht. Probeert ze eens. Zij zijn misschien iers meer bewerkelijk dan de gewuns pudding of sla, d">ch zij zullen bij u cn uw hurgenoot-'h zeker in den smaak vallen. BLANK EN BRUIN 3/4 1 melk, ruirn 1 kopje (pl.m. 90 gr.) griesmeel, 3 eetlepels (pl.m. 45 gr.) suiker, zout. Voor de crème, ruim 1 eetlepel (pl.m. 20 gr.) boter, 1eetlepel (pl.m. 20 gr.) sui ker, ruim 2 eetlepels cacao, 1 klein kopje (pl.m. 1 d.l) melk, 1 eetlepel maizena, zout. Voor de pudding de melk met de suiker en het zout aan de kook brengen. Het griesmeel er in strooien en onder goed roeren laten door koken (plm. 10 min). Op een bord of een schaal, die men met wat Water heeft afge spoeld, de griesmeel-brij uitstrijkén - en met een nat mes tot een ronden of vier kanten koek vormen, (Pl.m. 2 cm. dik). Voor de crème de melk en het zout ,aan de kook brengen en binden met de aan gemengde maizena. De boter tot room roe ren en de cacao en de suiker toevoegen. Deze massa langzaam door het afgekoelde maizenapapje roeren cn het geheel laten afkoelen. De crème over de griesmeelpud ding strijken en dit gerecht in punten of blokken gesneden opdienen. 000000000000000000000000000000 1 Voor de Vrouw OOOOOOOOOOOOOOOÓOOOOOO'JOUOOOUl VRUCHTENFLAPJES 125 gr. bloem, pl.m. H d.l. water, 2 gr. zout, pl.m. 3 eetlepels (55 gr.) boter. Voor vulsel: plm. 200 gr. vruchten, pl.m. 1 eetlepel (15 gr.) suiker, Y eetlepel (5 gr.) maizena, zout. De vruchten schoonmaken, ev. van pit ten, schillen of steeltjes ontdoen en met iets water gaar koken (5'15 min.). De suiker en het zout toe voegen, het vocht bitjden met de aangemengde mai zena en het vruchten moes laten afkoelen. De bloem in 'n kom doen met 't zout. Boter toevoegen in stukjes snijden in de bloem. Zooveel water toevoegen tot een samenhangende bal is verkregen, déze op een met bloem bestoven tafel uitrollen, opvouwen en laten staan (pl.m. 10 min.) op een koele plaats. De laatste drie handelin gen nog 2 maal herhalen. Dan het deeg uitrollen en. er vierkantjes van snijden.-In het midden ongeveer een halve lepel vruchtenmoes leggen, het flap je in een driehoek vouwen eri met. wat water de randen op elkaar plakken. De rest boter in de koekenpan smelten en de flap jes aan beide kanten bruin en gaar bak ken. In zes maanden reeds 5000 ambtenaren minder Het ministerie van Financiën deelt mede: In het eerste halfjaar van 1946 is de voor genomen inkrimping van de sterkte van.het personeel in 's rijks dienst stelselmatig ter hand genomen. Dit moge blijken uit het feit, dat in zes maanden het totale aantal terugliep met 5618 personen. Deze vermindering voltrok zich in hoofd zaak bij het ministerie van Landbouw. Vis- scherij en Voedselvoorziening met 1354, bij het ministerie van Sociale Zaken met 1094 en bij het Landbouw-crisisfoijds met 2981 man. Hiertegenover .staat een uitbreiding bij het ministerie van Justitie met 698 per sonen. Aapgezien de militaire bewaking van de kampen voor politieke delinquenten werd of wordt vervangen door burgerpersoneel is de sterkte van het personeel vallende on der dit ministerie bij het Directoraat voor Bijzondere rechtspleging toegenomen. Doch ook hier is er sprake van een slechts tijde lijke uitbreiding, voortspruitende uit bij zondere omstandigheden. H$t financieele resultaat van deze be zuinigingsmaatregelen kan aan de hand van de begrootingscijfers naar een gemiddelde raming zeer bij benadering worden gewaar deerd op 15 millioen gulden. Naèr de „Nieuwe Courant" verneemt, is bepaald, dat de komende salarisregeling met terugwarkende kracht van 1 Jüli 1946 in werking zal treden. Het is nog riiet bekend, hoe de nieuwe salarisregeling er uit zal zien, aangezien de commissie, die te dezer zake advies geeft aan den minister van Onderwijs, nog niet met haar arbeid gereed is. Het bedrag van 75 per maand, dat een der onderwijsbla den noemde is zeker niet juist, te meer daar het afhangt van het aantal dienstja ren e.d. Minister Fievez heeft op vragen van het Kamerlid Van Sleen betreffende verbete ring van de financieele posite der zgn. mo- bilisatie:slachtoffers 1914/1918 geantwoord, dat een ontwerp van een algemeenen maat regel van bestuur een dezer dagep aan H.M. de Koningin ter bekrachtiging zal worden aangeboden, o.m. strekkende om aan de zgn. mobilisatie-slachtoffers 1914 1918 over 1945 een uitkeering ineens Van -25 procent van bedrag, dat zij ontvangen, te verleenen. Door het minis'terie van Sociale Zaken wordt overleg gepleegd met vertegenwoor digers van werknemers- en werkgeversor ganisaties over een reorganisatie van de werkloosheidsverzekering. In de troonrede werd een wetsontwerp aangekondigd tot herziening van de bepa lingen in zake de beëindiging van arbeids overeenkomsten, opdat personen, die reeds geruimen tijd bij denzelfden werkgever in loondienst zijn, meer zekerheid van bestaan hebben. De minister van Justitie heeft de Stichting van den Arbeid verzocht hierover advies uit te brengen. Het bestuur van deze Stichting heeft thans een adviescommissie ingesteld, waarin zitting hebben de heeren mr. A. J. Hammerstein, mr. G. van Nieker- ken, H. J. Kuiper, P. Oostenhuis, mr. J. J. M. Veraart en H. J. Vermeulen. Op de bureaux van de Leidsche Cou rant ligt ter inzage de passagierslijst van het s s. „Tegelberg". PRIJZEN VAN APPELEN, PEREN EN PRUIMEN Met ingang van Maandag 26 Augustus gelden bij verkoop door de detaillisten voor appelen, peren en pruimen de volgende maximum-prijzen per k.g. De verschillen de soorten zijn in het algemeen onderverdeeld in twee of drie klassen, al naar de groote en de kwaliteit, la ƒ0.70 0.50 0.32 0.42 0.36 (een prijs) ƒ0.25 (een prijs) ƒ0.22 (een prijs) ƒ0.18 (een prijs) ƒ0.11 0.25 0.22 APPELEN: Klasse Groep 1 Cox-orangegroep (hieronder vallen o.m- cox's orange pippin, goudreinetten en jona thans, notarisappelen en kroonappelen) Groep 2: sterappelgroep (O.a. sterappelen, yelloy-transparant, glo rie van Holland, courtpendu rosa en pre sent van Engeland). Groep 3. Brab. beliefleurgroep (O.a. Brabantsche en_ Limburgsche belle fleuren, Klumpkes en roode en witte wijn appelen). Groep 4. Jacques Lebelgroep. (Dubbele bellefleur, ossenkop Bramley's seedling, Fransche zure, zoete paradijs en koningsrood). Groep 5. Overige soorten: Valappelen 1 Valappelen 2 Kroetappelen (zuur) Kroetappelen (zoet) PEREN: Groep 1. Beurre d'anjougroep. (Hieronder vallen o.m. dubbele jut, beurre hardy en,triomphe de vienne). Groep 2. Legipontgroep. (O.a. oomskinderperen, £wijndrechtsche wijnperen, conference en bon chretién Wil liams). Groep 2a. Brederodegroep. (O.a. brederode en gieser wildeman) Groep 3. Buerre de merodegroep. (O.a. beurre lebrun, beurre de merode, maagdenperen, pondsperen, winterlouwtjes en kleiperen). Groep 4. Jan baasjes en overige soorten Kroet- en valperen PRUIMEN: Groep 1: reine claude vertegroep (O.a. reine claude verte en dubbele boe ren witte). .Groep 2. reine claude d'ouillinsgroep. (O.a. burbank, enkele boerenwitte, reine claudes d'althann, violet en d'ouillins). Groep 3. reine victoriagroep. (O.a'. reine victória en gele eierpruim) Groep 4. Overige soorten: De hierboven genoemde prijzen zijn maximumprijzen. Indien een grossier of klein handelaar tegen lagere prijzen heeft ingekocht, moeten de verkoopsprijzen overeen komstig worden verlaagd. Van geconstateerde overtredingen dient men ter&tpnd kennis te geven aan de bu reaux van d'e prijsbeheersching. 0.46 0.32 (een prijs) ƒ0.11 0.22 0.22 a b c ƒ0.70 061 0.25 ƒ0.57 049 0.25 ƒ0.47 0.39 0.25 ƒ0.35 0.36 0.25

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2