SPORT BINNENLAND OMGEVING RADIO WIELRENNEN. Kampioenschap van Nederland bp den weg. Onder enorme belangstelling werd gisteren te Valkenburg het wegkampioen- schap voor professionals en amateurs ge reden. Het oorspronkelijk geprojecteerde parcours, dat een lengte had van ongeveer 9 A km. en 20 keer gereden zou worden, werd door den Prov. Waterstaat afgekeurd en vandaar, dat een gewijzigd traject van ruim 6 k.m. door de professionals 24 maal en door de amateurs 16 maal genomen moest worden, waart) ij ook de Couberg even zooveel malen beklommen moest worden. Om 11 uur startten 87 amateurs en eeni- ge minuten later vertrokken 72 professio nals. Dit groote aantal renners op dit klei ne parcours maakte het geheel weinig over zichtelijk. Na drie ronden werd door den regen het afdalen van den Daelhemerberg zeer gevaarlijk, waardoor het tempo aan zienlijk werd verminderd en zich een soort afvalwedstrijd ontwikkelde. Renners, die machinepech of bandbreuk leden, gaven kansloos op en zoo verdwe nen reeds spoedig talrijke renners, onder wie de Korver, Schulte in de 7e ronde, Lambrichts in de 9e ronde en Vooren in de 10e ronde De kopgroep van de ama teurs, waarin Kleefstra, Verhoeven en Voorting waren, werd door de professio nals ingeloopen. Bij de amateurs behaalde Kleefstra met een gedecideerde sprintzege het kampioen schap. Nadat de amateurs verdwenen wa ren, was de stand bij de professionals: aan de leiding Schellingerhout, Sijen en Schweitzer, die ruim 1 minuut voorsprong hadden op het peletcn, waarin Middel kamp, Steenbakkers, van de Voorde enz. De uitslag luidt als volgt: voor de pro fessionals afstand 149. 16 km.: 1. Schel lingerhout ((Zaandam) 4 u. 31 min. 32 2/5 sec- 2. Middelkamp (Kieldrecht, 5 sec. 3. Sijen (Maastricht) 31 sec. Amateurs: afstand 99.44 km.: 1. Kleef stra (Amsterdam) 3 uur 3 min. 20 sec. 2. Verhoeven (Overschie), zelfden tijd. 3. Voorting zelfde tijd. Nederlandsche ploeg voor Zürich. Naar wij vernemen is thans de Nederland sche ploeg voor deelneming aan de wereld kampioenschappen wielrennen te Zürich definitief samengesteld als volgt: Profes- snonals: Schellingerhoudt, Schulte, Middel kamp en Vooren. Amateurs: Kleefstra. Voorting, Verhoe ven, Verbeek. WATERPOLO Gistermiddag werd in de Zweminrichting „de Zijl" een geslaagd waterpolotournooi gehouden door de Leidsche Watervrien den. De uitslagen zijn als volgt: DAW—LZC 2—3, de Zijl—DWT 2—0, LWV—Liesbosch 30, Blauwe BeugelHWV 12, GZC RZC 3—2, Poelmeer—WZC 0—2, LWV II— HWV. 0—4, LZC—GZC 1—5, Zijl—WZC 11 (WZC wint na strafw.), DHWRZC 0—2, LWV IIBlauwe Beugel 0i Er werd in verschillende afdeeling ge speeld, zoodat de prijswonnaars waren: Afd. A: 1. GZC, 2. LZC; Afd. B: 1. WZC, 2. De Zijl; Afd. C: 1. LWV, 2. Liesbosch; Afd. D: 1. HWV, 2. Blauwe Beugel. KANOVAREN ZWEDEN STERKER DAN ONZE LANDGENOOTEN. Zaterdag en Zondag zijn in Zaandam in ternationale kanowedstrijden gehouden tus- schen Nederlandsche en Zweedsche vaar- ders. De Zweden toonden op alle nummers hun superioriteit. In de K2-klasse senioren behaalden Kraaie en Stroo (Geuzen) welis waar een overwinning, maar zij hadden dit te danken aan het uitvallen van Hans Berglund en Lennhart Klingstroen, in wier boot een scheur was gekomen. Maximumprijzen grondstof ter bereiding van limonade, welke geen suiker of zoetstof bevat. Teneinde paal en perk te stellen aan de hooge prijzen, die vaak voor grondstof ter bereiding van limonade., welke geen sui ker of zoetstof bevat, worden gevraagd, heeft het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit maximumprijzen vastgesteld. De flesschen met deze grondstof moeten voorzien zijn van een etiket, dat behalve de aanduiding „grondstof ter bereiding van limonade, bevattende geen suiker of zoet stof', tevens den naam of merk van den fabrikant, de samensteling van den inhoud, den netto-inhoud van de flesch en den prijs voor den consument moet vermelden. De prijzen, welke ten hoogste aan den consument mogen worden berekend bedra gen: 0.88 voor een flesch van 1 litër. 0.75 voor een flesch van 0.8 liter. ƒ0.71 voor een flesch van 0.75 liter ƒ0.59 voor een flesch van 0.6 liter. 0.45 voor een flesch van 0-4 liter. 0.43 voor een flesch van 0.375 liter. 0.36 voor een fldsch van 0 3 liter Voor andere verpakkingseenheden mogen slechts prijzen gevraagd worden, welke in een redelijke Verhouding staan tot boven vermelde. De desbetreffende Verordening is afgekondigd in het Voedselvoorzienings blad van 13 Augustus j.l., No. 55. AFLEVERING VAN KOOLZAAD AAN OLIEFABRIEKEN. De Voedselcommissaris voor Zpid-Hol- land-maakt namens het Bedrijfschap voor Granen, Zaden ^n Peulvruchten bekend, dat de prijs welke door den handel maxi maal in rekening mag worden gebracht aan de oliefabrikanten voor koolzaad van ge schoonde. gezonde doorsneekwaliteit met een vochtgehalte van 10 en een bijmen ging met vreemde bestanddeel en van 1 is vastgesteld op 50.75 per 100 kg. franco fabriek, doch exclusief vracht van het pak huis van den verkooper naar de fabriek, welke vracht afzonderlijk op de factuur in rekening k^n worden gebracht. AFLEVERING GRANEN, ZANDEN EN PEULVRUCHTEN. De Voedselcommissaris voor Zuid-Hol land brengt, op verzoek van het Bedrijf schap voor Granen, Zaden en Peulvruchten, nogmaals onder den aandacht van betrok ken telers, dat de door hen geoogste granen, zaden en peulvruchten, voorzoover deze verplicht geleverd moeten worden, alsme de van het resteerende, datgene, dat niet in eigen bedrijf wordt gebruikt, afgeleverd moet worden aan een ingeschakelden graanhandelaar of aan een erkend zaai zaadhandelaar tegen inneming van een door den handelaar af te geven geldig afleve- ringsbewijs. Tegen aflevering aan een niet ingeschakelden graanhandelaar of aan gen niet erkend zaaizaadhandelaar zal met ge strengheid worden opgetreden. NEDERLANDSCH-BELGISCHE ECONOMISCHE SAMENWERKING. Het bekende economische tijdschrift de .Economist" onderwerpt de voorgenomen NederlSndsch-Belgische economische unie aan een bespreking. Het blad wijst erop, dat één van de oor zaken misschien wel de grootste van de Europeesche rampen in de laatste 50 jaren de poging is geweest om een mo dern industrieel systeem in te voeren op een continent, dat reeds sedert lang door geschiedenis en politieke omwenteling verdeeld is in een verzameling onvoldoen de economische eenheden. In Oost-Europa is men bezig, daarin ver andering te brengen. Daar zal de econo mie van verschillende landen waarschijn lijk in een soort organisch verband worden gebracht met de Sovjet-Russische. Hat vraagstuk waarvoor de Westersche demo cratieën zich geplaast zien is, of een der gelijke politiek van economische vereeni- ging.door overleg tot stand kan worden gebracht. Wanneer een economische fusie met vrijwillige instemming kan* worden bereikt, zullen de „lage landen" een nieuw voorbeeld hebben gegeven voor democra tische internationale samenwerking. Het blad gaat op eenige bijzonderheden die-' per in. Op landbouwgebied vullen de beide landen elkander niet aan en de Belgische boer zal zich waarschijnlijk nog wel eens bedenken, alvorens hij het Nederlandsche streven zal goedkeuren om in België een vervanging te vinden voor de markten voor Nederlandhche levensmiddelen, die in Duitschland verloren gingen. Op indus trieel gebied zullen de moeilijkheden niet zoo groot zijn. Een andere belangrijke bron van meeningsverschll is de betrek king van beide landen tot hun beider res pectieve koloniale rijken. Nederland is noch economisch noch politiek in staat om Nederlandsch-Indië in de douane-unie op te nemen, en de Belgen zullen waarschijn lijk niet bereid zijn, zonder dat daar iets tegenover staat, aan Nederland speciale faciliteiten in den Congo te verleenen. Een ander terrein, waarop botsing der belangen onvermijdelijk schijnt is dat der havens. Het verkeer met den Rijn, op welk gebied er in het verleden groote cncur- rentie tusschen Rotterdam en Antwerpen heeft bestaan, is vrijwer tot nul geredu ceerd. Wat er nog aan handel met Duitsch land plaats vindt loopt over Hamburg en Bremen, aangezien zoowel de Britten als de Amerikanen er niets voor voelen hun bezettingskosten nog te vergrooten door havenrechten te betalen aan België en Ne derland. Het is mogelijk, dat Antwerpen en Rotterdam, die erop zijn berekend ge heel Wfest-Europa te bedienen, door de fusie van Nederland en België geholpen zullen worden, doch zij zullen er niet door gered worden. De verdelling van het ver keer tusschen beide steden zal een van de moeilijkste problemen worden, welke zul len moeten worden opgelost. EEN CAUSERIE OVER DE DISTRIBUTIE. In een vraaggesprek voor de radio heeft de waarnemende directeur van het Cen traal Distributiekantoor, de heer E. C. van Noordwijk een en ander medegedeeld aan gaande distributie-aangelegenheden. Er wordt ernstig gestreefd naar ingrijpende bezuinigingen. Het aantal ambtenaren, dat aan het be gin van dit jaar in de distributiekantoren nog circa 21.000 bedroeg is thans reeds te- ruggeloopen tot 16.000. Het zal in den loop van het jaar nog aanmerkelijk verminde ren. Uit de practijx blijkt, dat artikelen, wel ke zonder bon verkrijgbaar zijn, niet altijd onbeperkt voorhanden zijn. Er wordt ech ter eerder overgegaan tot het vrijgeven van min of meer luxe-artikelen, dan van de eerste levensbehoeften. Gemiddeld worden per week 150 millioen bonnen door win keliers bij den distributiedienst ingeleverd. Over de huidige distributieregeling van schoenen zijn minder klachten dan voor heen, vooral omdat een gezin het eerst schoenen kan koopen voor hem of haar, die ze het meest noodig heeft. Het trekt alleen de aandacht, dat veei meer bonnen voop dames- dan voor heerenschoenen worden aangevraagd. De distributie van rijwielen en rijwiel banden blijft voorloopg nog een zorgen- k:nd. De productie in eigen land van rij wielen is gering en van den import van Fransche rijwielen is tot dusverre nog niet veel terecht gekomen. Rijwielen worden er thans 4000 per maand verdeeld. Maan delijks worden ruim 200.000 buitenbanden en een iets kleiner aantal binnenbanden jn omloop gebracht. De verdeeling hier van is uiterst moeilijk, omdat de produc tie een stuk achter is bij de behoefte. Wel worden voorrangsgroepen aangewe zen. b.v. dokters, verpleegsters, landar beiders, arbeiders in vitale bedrijven, doch ook in deze groepen kan lang niet iedereen gelijktijdig worden voorzien. De A. N. W. B. heeft voorgesteld één stel banden per gezin binnen zekeren tijd. Er zijn ongeveer twee en een kwart millioen gezinnen in Nederland, zoodat het twee jaar zou du ren. voordat ieder gezin een stel banden heeft, tenzij de productie van banden in middels zou worden opgevoerd. Deze pro ductie hangt niet zoozeer samen met ge brek aan rubber, dan wel met een tekort aan canvas en metalen hoepels. Het voor stel van bandendistributie per gezin moet nog nader "bekeken worden. Gezinnen ontvangen een kolenkaart en ook alleenwonenden, die tevens hoofdbe woner zijn. Alleenwonenden, die geen hoofdbewoners zijn zooals kamerbewoners kunnen binnenkort rantsoen-bonnen voor kolen ontvangen. Er wordt naar gestreefd om meer arti kelen op een bon te geven. Het is vooral voor het publiek veel prettiger, dat het zelf een meer uitgebreide keuze kan ma ken, want de éen heeft (meer behoefte aan suiker en de ander aan jam.Alvorens hiertoe over te gaan moet men er wel van over tuigd zijn, dat het publiek ook werkelijk keuze kan maken. Van heden af zijn, zoo als bekend, margarine en vet naar keuze verkrijgbaar op een 'bon en van 1 Septem ber af jam of suiker naar keuze. Garantie voor vrije keuze kan moeilijk worden ge geven. Er kunnen zich onvoorziene moei lijkheden voordoen, waardoor tijdelijk een bepaald artikei schaarsch wordt, zooals nu sigaretten. Deze moeilijkheid zal in den loop van September weer tot het verleden behooren. aldus de heer van Noordwijk. TUCHTRECHTER LEGT „FUIFNUMMERS" ƒ4600— BOETE OP. Voor den tuchtrechter hebben weer ver schillende" personen uit Leiden en omge ving, wegens ernstigen zwarten handel te recht gestaan. u Een vereeniging Sociëteit te Hille- gom had een feest in café Hof v. Hillegom van den heer G. v. d. H. georganiseerd, maar de noodige consumptie ontbrak. Geen nood, want de zwarte handel bracht uit komst, met het gevolg, dat zeven personen nu voor den tuchtrechter moesten verschij nen. A. F. H., bollonhandelaar, thans militair, had bij den kruidenier A. de G. 5 kg. room boter 'a 30 p. kg.. 5 kg. suiker a 12 per kg., 5 kg. kaas a 12 per kg., 20 eieren k 1.— en slaolie tegen hoogen prijs ge kocht. Verdachte, die er nu spijt van had, verklaarde dat dit feest ruim 1275 had gekost, De rechter vond dat hij dit, als lid der vereeniging niet had moeten doen en veroordeelde hem tot 100. Daarna moest A. de G. terecht staan, die de boter enz, „zwart" aan H. had verkocht. De rechter vroeg verdachte hoe hij aan de ze artikelen, die op den bon verkocht moes ten worden, gekomen was. Verdachte ver klaarde, dat dit van den toeslag wasll Hij werd veroordeeld tot 1000 boete, met pu blicatie van het vonnis in de dagbladen. J, J. W., vertegenwoordiger in vleeschwa- ren, die 2 kg. leverworst 8 per kg. en 2 kg. rookworst a 10 per kg. ook lid der vereeniging voor het feest geleverd had, kreeg 750 boete, met publicatie van het vonnis in de dagbladen. G. H. D., distillateur, had voor het feest liter Oude Bols a ƒ55 per liter, 5 liter oude Jenever k 50 p. 1. en 5 liter Huls kamp 27.50 p. liter voor het feest gele verd. De rechter merkte op, dat lang naar den leverancier van den zwarten jenever gezocht was. Daar verdachte 4 Juli reeds veroordeeld was tot f 1000 boete, werd hij nu veroordeeld tot 1500 boete, terwijl zijn slijterij voor 2 maanden dicht gaat en het vonnis in de dagbladen gepubliceerd zal worden. G. v. H. caféhouder, die dezen zwarten jenever v. Damen gekocht had en deze voor 2 per glaasje had uitgeschon ken, kreeg 500 boete, een maand sluiting van het café, met publicatie van het vonnis in de dagbladen. H. G. K., winkelier, dia 20 eieren a 0.75 per stuk geleverd had, kreeg ƒ750 boete en A. Clemens, eierhan- delaar aldaar, die ook eieren voor 0.75 per stuk geleverd had, kreeg 250 boete, met publicatie van het vonnis in de dag bladen. G. H. uit Noordwijk aan Zee, had eieren voor 60 cent per stuk bij den winkelier S. Waal aldaar gekocht, kreeg 20 boete. S, de W., die deze eieren voor 60 cent aan Hof verkocht had, kreeg 100 boete. A. P. O., radiohandelaar te Oegstgeest, die een gramofoon met 7 platen voor 700 verkocht had, kreeg, omdat dit in 1944, tijdens de bezetting gebeurd was 75 boete. H. v. S. uit Katwijk aan Zee, die dekens van 13 voor 26 verkocht had, kreeg 50 boete. B. A., aardappelhandelaar uit Lisse, die 26 Juni j.l. aardappelen inplaats van voor 16 voor 30 cent per kg. verkocht had, kreeg 100 boete. G. F. N. uit Oegstgeest, had likeur voor 1.50 per glaasje verkocht, kreeg 100 boete. W. F. S., Leiden, die een gestoffeerde ka mer, inplaats van 4 voor 8 per week ver huurd had, kreeg 100 boete. W. J. W., bakker te Noordwyk aan Zee, die voor de derde maal terecht moest staan, omdat hij zijn taartjes en gebak niet ge prijsd had, kreeg nu 50 boete. PRIJSBEHEERSCHING CONTRA RIJKS- TEXTIELBUREAU. Dezer dagen zouden te Uitgeeft onder toezicht van het Rijksbureau voor Textiel groote partijen in beslag genomen vooroor- logsche textiel openbaar verkocht worden. De verkoop kon echter niet doorgaan daar het Rijksbureau zich niet kon vereenigen met de door de Prijsbeheersching vastge stelde prijzen waardoor een wollen trap- looper geen 25 doch slechts 5 mocht kosten. De Prijsbeheersching dreigde met in beslagname van de textiel indien de ver koop tegen hooge prijzen doorging, aldus ontleenen we aan de „Volkskrant". Electriciteit voor Leiden uit Oostenrijk Dat de electriciteit geweldige afstanden kan overbruggen, zal iedereen wel bekend zijn. Ook is het niet onbekend, dat men electrische kracht kan betrekken van een tamelijk ver verwijderde energie-bron. Hebben wij in Leiden bijv. geen electrici teit uit Rotterdam gehaald? Maar dat wij thans onze Leidsche gloemlampjes laten branden op electriscne stroom uit Oosten rijk zal voor velen toch wel wonderlijk klinken. En toch is het zoo. Sedert eenigen tijd1 ontvangt Nederland electrische energie, welke uit het groote Duitsche koppelnet, via België, te Luttera- de wordt geleverd aan het 150.000 volt-net, dat Limburg met N:ord-Brabant en Zuid- Holland verbindt. Voor deze levering wordt gebruik ge maakt van de door de Duitschers tijdens de bezetting gëbouwde 220.000 volt-lijnen van Keulen naar Luik met een aftakking naar de Staatsmijn Maurits te Lutterade. welke lijnen door de oorolgshandelingen 19441945 zwaar beschadigd werden- In overleg met geallieerde autoriteiten, Bel gië en Nederland zijn deze lijnen weer zoo spoedig mogelijk hersteld. Op 24 Juni j.l. kon een eerste proef worden genomen, waarbij de Nederlandsche centrales in Lim burg en Zuid-Holland parallel werden ge schakeld met het volledige Belgische net en het groote Duitsche koppelnet, waar mede nog waterkrachtcentrales in Vorarl- berg' (Oostenrijk) verbonden zijn, aldus een schakel vormende, welke van Bludenz over West-Du itschlandLuikLutteradeRot terdam tot Leiden loopt. De kwaliteit van dezen stroom is helaas niet van zoodanig'.n aard, als men in Ne derland gewand is. Tengevolge van een te kort aan centrale-capaciteit is men er in ons omringende landen van West-Europa noodgedwongen tce over moeten gaan de frequentie gedurende de uren van hoogste belasting te laten zakken, hetgeen onder meer tengevolge heeft, dat de syr.chroon- iid-aanwijzing n e meer betrouwbaar is. Het is echter aan te hevelen d-ize klokken niet „bij" te zetten, daar een eventueel achterloopen op andere tijdstippen weer wordt ingehaald. NEDERLAND GAAT POTLOODEN FABRICEEREN. De plannen van de regeering en van par ticulieren tot vestiging van een potlood- ndustrie in Nedenand verkeeren in een gevorderd stadium van voorbereiding. Uiteraard zal de toekomstige potlood- industrie, die of te Heiloo of te Amster dam zal worden gevestigd in eerste instan tie haar afzetgebied op eigen markt zoeken. Het jaarlijks verbruik van potlooden in Nederland bedroeg voor den oorlog 180 ton: ongeveer 3414 millioen potlooden per jaar. Duit9chland en Japan waren verre weg de belangrijkste leveranciers. Voorloo- pig zijn deze landen uitgeschakeld. Er zijn derhalve voor de Nederlandsche potlood industrie gunstige kansen voor export, in het bijzonder naar België en Luxemburg waar geen potloodfabrieken gevestigd zijn. In 1946 zal de Nederlandsche fabriek slechts vulpotlooden fabriceeren, aldus „Trouw". POSTZEGELS MET DE BEELTENIS8EN DER PRINSESJES. Van 16 September tot en met 31 October zullen op de postinvichtingen bijzondere postzegels, met een toeslag boven de fran- keerwaarde verkrijgbaar zijn. De zegels dragen de beeltenissen van hare koninklijke hoogheden Prinses Beatrix, Prinses Irene en Prinses Margriet en zullen in de volgen de waarden worüen uitgegeven: VA VA), 21/2 (11/2), 4 (2), 71/2 (2A) en 12A (71/2) cent. De zegels van 7 A en 12 V; cent dragen de beeltenis van Prinsse Beatrix, van IA 4 cent die van Prinses Irene en van 2A cn 5 cent die van Prinses Margriet. De prijs van een complete seiie bedraagt dus 50 cent De netto-opbrengst van der. toeslag komt ten bate van het hulpbehoevende kind en "an de tubercciose-bestrijding De postzegels verliezen hun geldigheid voor de fran'ceering op 1 Jan. 1948. RESTAURANTS EN tlOXELS MEER TOEWIJZING. Met ingang van 1 Sept. worden voor ho tels en restaurants de toewijzingen aan zienlijk verhoogd voor sommige artikelen, terwijl tevens vlcesch voor bonlooze maal tijden ter beschilkking wordt gesteld. Voor de consumptieverstrekkende be drijven is de suikertoewijzing verdrievou digd en die voo; thee en melk verdubbeld. Voor de maaltijdverstrekkende bedrijven wordt de suikertoewijzing gebracht van 3 op 5 kg. per 8 weken en de hoeveelheid melk verdubbeld (voor 500 warme maal tijden), terwijl, wat veruit het belangrijk- de is, een vlêc&ch toewijzing wordt inge voerd. welke voorziet in het verstrekken van 50 gram vleesch per warmen maaltijd op het bonlooze menu, In deze categorie zijn de toewijzingen voor bloem en marga rine gelijk gebleven. Aan de erkende broodjeswinlcels. dat zijn dus zij, die in de bonlooze broodrant- soeneering zijn opgenomen, mogen in be perkte mate vleeschwaren zonder bon wor den verstrekt. Met ingang van 27 October worden ook de toewijzingen, voor cantines verjioogd. VERKOOP UFA-THEATERS. De Staat der Nederlanden verkoopt de theaters van het Duitsche Ufaconcern, t.w. het Asta-theater te 's-Gravenhage, en het Luxor-theater te R'dam bij openbare in schrijving. De Rotterdamsche Bank heeft, aldus het „Haagsche Dagblad", voor het hoogste bedrag ingeschreven, nl. voor Asta V/2 millioen gld. en voor Luxor 1,2 mil lioen gld. Eerst over een maand zal beslist worden aan wie de theaters worden toegewezen. Volgens de bepalingen behoeven zij niet toegewezen te worden aan degenen, die het hoogste bod dqet. ACTIEVE GEZINSPOLITIEK GEVRAAGD. Het hoofdbestuur van den Ned. Kath. Bond voor het Gezin heeft tot den Raad van Ministers een adres gericht, waarin een aantal wenschen kenbaar worden gemaakt met betrekking tot de door de regeering toegezegde politiek ten bate van het gTOote gezin. Het bestuur vraagt o.a. bescherming rij pere jeugd, herziening echtscheidingsproce dure, billijke belastingheffing ook van het beter gesitueerde groote gezin, herziening heffing accijns in verband met passende compensatie voor het groote gezin ter zake indirecte belastingen en vrijstelling in pas sende mate van dienstplicht voor vaders van groote gezinnen. „BEDRIJFSORGANISATIE" OP KOMST. Minister Huysmans verklaarde in een persconferentie, dat eerlang een wetsont werp tot publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie kan worden tegemoetgezien. waarby gebruik zal worden gemaakt van net voor ontwerp-Vós, van het plan naar voren ge bracht door het centrum voor staatkundige vorming, alsook van de vele wenken, via de veelvuldige critiek gegeven. FRISSCHE DRANKEN. Karnemelkdank. 1 L. karneme k, 1 kopje water, 500 gr. vruchten, 2 lepels stroop. De vruchten wasschen en even met het water opkoken (515 min.), ze dorr een zeef wrijven en door het sap en de stroop roeren. Als het sap is afgekoeld de karnemelk _er door roeren. Koffie-chocoladedrank. 1 L. melk, 2 kopjes koffie-ex-tract, 4 eetlepels (pl.m. 30 gr.) cacao, 3 eetlepels (45 gr.) suiker. Bijna alle melk aan de kook brengen, niet de overgebleven melk de cacao en de suiker aanmaken en aan de kokende melk toe voegen. Alles even laten doorkoken met het koffie-extract. Dzez drank zeer koud geven. HILVERSUM I (301 M. KRO. 7.00 Nieuws en gyrnn.; 7.30 Morgengebed; 8.00 Nieuws cn gram.; (9.45 herhaling lichtbaken); 10.45 Voordracht; 11.00 Gram.; 11.30 V. d. zieken; 11.45 Ber. uit Indië; 12.00 Gr.; 12.30 Lichte muz.; (13.00 Nieuws); 13.45 Over grafische kunst; 14.00 Gram.; 16.00 V. d. zieken; 16.30 Muziekpr.; 17.00 Piano; 17.30 Gram.; 17.45 Ovfer Indië; 18.00 Ork.; 18.15 Sportsp.; 18.30 V. d. Ned. strijd krachten; 19.00 Nieuws; 19.20 Ork.; 19.45 Caus.; 20.05 „Biddend leger"; 20.15 .Philh. ork.; (21.00 filmpr.); 21.40 V. d. ouders; 22.00 Nieuws; 22.20 Avondgebed; 22.45 Ork. en zang; 23.15 u. Schaaktournooi; HILVERSUM II (415 M.- AVRO. 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 10.35 Orgel en zang; 11.15 Caus.; 11.25 Gram.; 12.00 Muz. en zang; 12.30 Caus.; 12.40 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Lichte muz.; 14.00 Knip cursus; 14.20 Klarinet en piano; 15.00 Voor dracht; 15.15 Gram.; 15.30 Kamermuziek; 16.00 Strijkkwartet; 16.30 V. d. jeugd; 16.45 Ork.; 18.00 Nieuws; 18.15 Septet; 18.45 Ork.; 19.15 Caus. „Oorlogsgetroffenen"; 19.30 Viool en piano; 20.00 Nieuws en actual.; 20.15 Gevar. concert.; 21.00 Voordr. en gram 21.30 Dansmuz.; 22.15 Buitenl. overz.; 22.30 Ork, en zang; 23.00 Nieuws; 23.15J24.00 Ork. en gram. ALPHEN AAN DEN RIJN Geboren: Petrus, z. van P. Honout en E. B. Röling (geb. te Leiden); Mary Louise Margaretha, d. van H. Bons en D. Post mus; Neeltje, d. van F. J. Britsemmer en J. B. Meeuwis; Salves Johannes, z. van J. de Jong en A. M. Hoogland; Johannes, z. van N. van Oosterom en M. Staring; Röe- lofje, d. van H. van Leeuwen en L. J. Geertman; Johanna Hendrina, d. van C. van Wijk en W. J. van Vliet; Johannes Hendrik, z. van H. J. de Haan en G. Pauw; Jacobus Josephus Maria, z. van J. J. M. van Gils'en M. Th. M. Scheerder; Marinüs Arnoldus, z. van A. Spaan en P, van Deu ren. Ondertrouwd: Johan Nicolaas Bongart van der Grient 33 j., te Rotterdam, en Harmina Scherpbier 26 j.; Marinus van Egmond 34 j. en Johanna Alida Keijzer 22 jaar. Getrouwd: Henri Herman Marie Napels 32 j., te Montfoort, en Agatha Johanna de Bruin 24 j.; Adrianus Martinus van Ran- gelrooij 33 j. en Emma Juliana Stapper 22 j.; Machiel Zuidam 25 j. en Hendrika Alberdina de Groot 20 j.; Wybe ae Vries 21 j. en Gerrltje Hendrika van Dijk 21 J.; Adrianus Jan Vermaak 46 j. en Lijdia den Hollander 40 j. Overleden: Johannes Hendrik 't Hart 2 weken (overl. to Gouda); Petrus Honout 3 dagen (overl. te Leiden); Arie van Breenen 50 j., geh. met Maria van Dam (overl. te Gouda); Clasina Cornelia Jon genburger 84 j., wede. van Cornells Haze- broek. HAZERSWOUDE Geboren; Pioternella Anna, d. v. A. Rijkaart en A. H. Buitenhuis; Adrianus Antonius, z. v. J. C. Rietveld cn C. M. Eoere; Wilhelmus Gijsbertus Maria, z. v. A. J. van Dienien en J. T. van der Ven; Antonia Maria Bernardina, d. v. J. J. van Haastert en A. W. Janson. KATWIJK AAN DEN RIJN Voetbal. Het bestuur der voetbalver. „Katwyk" is uitgebreid met drie leden, de heeren P. Bliek, D. Ouwehand en J. C. Tieleman. Personalia. De heer R. Warmoltz, hoofdinspecteur van politie zal Katwijk binnenkort verlaten. De heer Warmoltz is benoemd tot dirigcerend officier der Rijks politie derde klasse (districtscomman dant) met standplaats Leiden, welk dis trict omvat de geheele Bollenstreek, de Rijnstreek tot en met Woerden cn strekt zich Zuidwarlj uit tot Schoonhoven en omliggende plaatsen. De heer Warmoltz werd 6 Juni 1930 tot Inspecteur van poli tie te Katwijk benoemd. 6 NoV. 1937 werd hij tevens benoemd tot Waterschout. Op 1 Maart 1941 werd hij benoemd tot hoofd inspecteur. Geboren: Maartje, d. v. H. v. d. Bent en C. Ouwehand; Wijntje, d. v. A. Mou- waard en J. Kuyt; Lukas, z. v. W. Wagter i-n N. Krijgsman; Maarten, z. v. M. v. Duyn en J. Nijgh; Anthonette d. v. J. Heems kerk en N. v. d. Wied; Eily, d. v. J. Dorre- paal en A. v. d. Boon; Jacoba, d. v. C. v. d. Plas en T. Ouwehand; Teunis, z. v. J. van Egmond en A. Guyt; Huyg, z. v. J. van Duyn en J. Nijgh; Jacob, z. v. J. Dijkhuizen en A. van Duyn. Ondertrouwd- W. van Duyn en A. Guyt; F. D. Rijnsent en E. v. Beelen; W. Berkheij en M. Rose; H. A. de Ridder en L. v. Eg mond. Getrouwd: J. G. Barendsma en M. J. v. Rijn; A. H. Kruyt en C. van Zijst; F. J. Haasnoot en M, van Beelen. Overleden: L. Geervliet 79 j.; P, Hoek 63 jaar. LANGERAAR Uitslagen muziekconcours. Uitslag concertwedstrijd 3e afd. Fanfare: St. Jans fanfare, Zoeterwoudc 259 punten, 2e pr.; Liefde voor Harmonie, Roelofarendsveen, 292 pnt., 2e pr. 2e afd. Harmonie: Gloria in Excelsis Deo, Nootdorp, 307 pnt., Ie pr.; Triumph, Oegstgeest, 271 pnt., 2e pr.; St. Cecilia, De Lier, 294 pnt., 2e pr. Eerste afd. Harmonie: St. Gregorius, Kwintsheul. 304 pnt., Ie pr. Eerste afd. Fanfare: Arti et Religioni, Langcraar, 303 pnt., Ie pr. Doordat deze jubileerende vereeniging voor de 3e maal een eerste prijs wint in deze afdeeling gaat zij nu over naar de afd. Uitmuntendheid. Uitm. afd. Fanfare: Pius X, Poeldijk, 295 pnt., 2e pr.; Excelsior, Noordwijk, 352 pnt., Ie pr. Uitm. afd. Harmonie: St. Ce cilia, Schipluiden, 279 pnt., 2e pr. Uitslag marschwedstrijd: Gloria in Ex celsis Deo, Nootdorp, 94 pnt., Ie pr.; Ex celsior, Noordwijk, 102 pnt., Ie pr. LEIMUIDEN BILDERDAM LEIMUIDEN. Oranje-feesten. Op mooie en gezellige wijze heeft de Bilderdam dan weer haar Oranjefeest gevierd. Dank zij de aantrek kelijkheid van het programma en het goe de weer was de belangstelling, vooral op den tweeden dag buitengewoon groot. Woensdagmorgen was Burgemeester Bak huizen aanwezig die zich in zijn openings woord richtte tot jong en oud Bilderdam. Als dank voor de vaderlandsche liederen, die de kinderen lieten hooren, werden zij verrast met 'n tractatie, om daarna te be ginnen met de kinderspelen. 's Middags begonnen de volksspelen met sprietloopen over de Drecht. Alle deelne mers en deelneemsters haalden een nat pak. De prijswinnaars waren J. v. d. Broek, T. Blom, J. Roelof en Dora Brand. Van hard- loopen met hindernissen waren de uitblin kers Jo Vernjeulen, Corrie Lok, Annie Vis ser en Annie Roos. De prijswinnaars van het Ringrijden per fiets waren: Mej. A. v. Klaveren, Mej. W. v. Dijk en Mej. N. Koot. De hoofdschotel van het Bilderdamsche feest was wel de Nationale Motorrace met hindernissen op de grasbaan. Meer dan 50 renners kwamen in de baan, waaronder renners van internationale kwaliteit, als Joap Roest e.d. Na een spannende race wer den de volgende uitslagen bekend gemaakt: Lichte motoren: 1. Ketelaar, 2. A. v. d. Pouw Kraan, 3. J. Noordam, 4. J. Roest, 5. de Wildt, 6. W. Roest. Zwarte motoren: 1. Jaap Roest. 2. W. Roest, 3. M. v. Mastwijk, 4. Schreuders, 5. P. de Vos, 6. Terlouw.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 3