SPORT OMGEVING STADSNIEUWS BINNENLAND ATHLETIEK. NIEUW WERELDRECORD 800 M. DAMES Een bijzondere prestatie leverde giste ren de Noorsche athlete Marit Henstad. Tijdens haar trainingsmiddag noteerde zij op de 800 meter een tijd van 2 min. 10.2 sec., htgeen een nieuw wereldrecord op dezen afstand beteekent. Het oude record stond op naam van de Zweedsche A. Lars- son met een tijd van 2 min. 13.8 sec. Onze vijfvoudige kampioene Fanny Blan- ■kersKoen houdt sinds 1935 het Neder- landsche record op dit nummer met 2 min. 29 seconden. DE ITALIAANSCHE DEELNEMING AAN DE EUROPEESCHE KAMPIOEN SCHAPPEN. De speciale correspondent te Oslo van de Daily Herald seint aan zijn blad, dat de deelneming der Italianen aan de Euro- peesche athletiekkampioenschappen het gesprek van den dag is en oorzaak zijn kan van allerlei conflicten. Er wordt reeds met demonstraties gedreigd, zoo ALKEMADE GEMEENTERAAD. Woensdagavond kwam de Raad bijeen. Bij de bespreking vaststelling uitbrei dingsplan voor de onderdeelen Oude-Wete- ring en Rijpwetering vraagt de heer Pen- nings of de persoon in het bezwaarschrift tegen het uitbreidingsplan tevreden is ge steld. Voorz. antwoordt dat v. d. Meer schriftelijk bezwaren heeft ingebracht. Met zijn bedrijf zal in de toekomst rekening worden gehouden. Het uitbreidingsplan wordt hierna onveranderd vastgesteld. In bespreking komt de vernieuwing van de Noordbrug. De heer Hogenboom kan zijn stem aan dit voorstel alleen geven als het verkeer ter plaatse wordt gaande gehouden. Voorz. antwoordt dat alleen kleinverkeer kan worden toegelaten. De heer Hogen boom is hiermede niet tevreden met het oog op de belangen van de plaats. We hebben nu eenmaal het geheele jaar door veiling en we kunnen de kooplui niet missen. Hij verzoekt derhalve het college van B. en W. die maatregelen te nemen, dat het verkeer van en naar de veiling ongehinderd kan plaats vinden. De heer v. d. Bijl geeft als zijn meening te kenneri, dat er dan niets anders opzit dan naast de brug een aarden dam op te werpen. Na langdurige discussie verleent de raad met alg. st. een crediet van 23.100.on der voorwaarde, dat tijdens het bouwen van de nieuwe brug het verkeer naast de brug zal worden toegelaten tot een maxi mum gewicht van 3 Vi ton. De heer Zandvliet wijst op de excessen van de watersport te Rijpwetering. De toe stand is momenteel ter plaatse zoo, dat fat soenlijke menschen van de watersport geen gebruik meer kunnen maken ter wille van een aantal personen, die meenen, dat op het water alles geoorloofd is. Ook de heer Akerboom uit zich in dezelfde geest met betrekking tot de Kagerplassen. Voorz. antwoordt dat hij aan de rijkspo litie de meest*strenge instructies heeft ge geven. De opheffing van het gemeentelijk politieapparaat is oorzaak, dat nog niet op getreden kan worden zooals de voorz. zoo gaarne zou wenschen. BODEGRAVEN EERSTE PLECHTIGE H. MIS PATER G. v. d. MEER. Zelfs in een zoo rijk met jonge priesters gezegende als de Willibrord-parochie, is de intrede van een nieuw-gewijde steeds weer een feest, een groot feest en een dubbel feest als deze gebeurtenis samen valt met den gloriedag van de Hemelko ningin. Heel katholiek Boruft was gister morgen ter kerke gekomen, om pater Ger- mano van der Meer, van de Congregatie der Passionisten, het welkomstlied toe te zingen en deel te nemen aan het plechtig offer, dat hij in de hem zoo vertrouwde parochiekerk zou komen opdragen. Buiten de kerk was een mooie eereboog opge steld aan den ingang van een levende laan Van Kajotters, Verkenners, Gidsen en Sporters, met hun vlaggen en banieren. Aan de deur werd de neomyst opge wacht door den herder, pastoor W. P. J. Janus, en door een stoet van bruidjes naar het altaar geleid, terwijl hem het „Welkom, welkom in ons midden,, welkom, jonge Godsgezant" werd toegezongen. De Pastoor sprak een korte felicitatie uit, waarna het M. Misoffer een aanvang nam, waarbij pater Germano werd geassisteerd door den pastoor als presbyter asisstens, door pater Sylvester van der Meer o.f.m., als diaken, door den eerw. heer S. van der Mter, van het Warmondsche i'heologicum, als sub-diaken, en door den eerw. heer theologant J. Agterof als ceremoniarius. De feestpreek werd uitgesproken door pater M. Zwanenburg, Passionist, die de tekst: „Gij zijt mijn welbeminde Zoon, in v/;en Ik mijn welbehagen heb" als in- gangs- en uitgangspunt gekozen had voor een verherlijking van het Priesterschap. Het zangkoor, onder leiding van zijn directeur, den heer J. Kouwenhoven, zong op prijzenswaardige wijze de tweede Mis van H. Andriessen en na dt plechtigheid een „Ave Maria" van F. Witt.. Hel altaar was ter eere van dit feest van gedaante veranderd en ging schuil onder een bloeménkleed van maagdelijk v/it. Ook rond de kapiteelen van de zui len in het schip pronkte een bloem-ver- siering. Des middags van 23 uur was er ge legenheid voor de parochianen den neo myst geluk te wenschen en hiervan werd een opvallend druk gebruik gemaakt. Be- wondeiend stond men voor de tafel met fraaie cadeaux, die van vele zijden den jongen priester ten geschenke waren ge geven. Alle bezoekers ontvingen een aan denken in den vorm van een gedachte nisplaatje. De neomyst kon waarlijk ge tuigen, dat de parochie „acte de présence" had gegeven. Het dameszangkoor o. 1. v. Corry v. Niekerk zorgde voor de muzikale opluistering Afscheid kapelaan Drost. Na afloop van deze receptie begaf men zich naar de benedenzaal van het Parochiehuis om af scheid te nemen van kapelaan A. Drost, die naar 's-Heerenhoek gaat vertrekken. Deze plechtigheid begon met 'n toespraak van den heer W. H. van Liempt, die na mens alle parochieele organisaties den scheidenden kapelaan een welverdiende dank bracht, speciaal voor de heropbouw van de vele vereenigingen, die door den oorlog vrijwel in het niet verzonken wa ren. Spr. typeerde kap. Drost als de man met de eeuwige glimlach, beeld van Augustinus' hilaritas, de opgewektheid, waarmee hij zijn priesterlijke arbeid ift de parochie verricht had. Hierna sprak ook Pastoor W. P. J. Janus, die als herder der parochie openlijk nu zijn scheidenden ka pelaan hulde bracht voor het bezielende beleid in het hem opgedragen werk, en hem betitilde als de man, die aan alles het fijne tintje bracht. Dan was het woord aan kap. Drost zelf, die aan allen en alles dank bracht voor de medewerking en ondervonden leering, maar deze dank terugbracht tot Hem, uit Wien alles is. Kees Voorbij bracht tenslotte een twee tal toepasselijke declamaties: „Overgave" van Jacqueline v. d. Waal en „Ballade van den Zeeuwschen Boer" door Rudy Smit. Als laatste deel van deze afscheids bijeenkomst schoof nu een lange file van parochianen langs kap. Drost om met een handdruk van meer persoonlijke waardee ring blijk te geven. HAZERSWOUDE Koninginnefeest. Na een alsnog ge houden bespreking tusschen de besturen der Wilhelminavereeniging en de Chr. Oranjevereeniging is men tot overeen stemming gekomen om op 4 Sept. a.s. ge zamenlijk feest te vieren. KATWIJK VERDRONKEN. Vermoedelijk door het te ver in zee gaan en daardoor in een diepte terecht komen, is de 10-jarige Jac. E. Houwerling uit de Drieplassenweg alhier verdronken. LEIDERDORP Woningvoorziening. In deze gemeen te is ingesteld een commissie van advies inzake toewijzing en vordering van woon ruimte, bestaande uit mevrouw Th. Ree- ser geb. Ykema, en de heeren W. F. Gij zel, H. Kuilenberg, L. C. Snel en G. v. d. Zwan. Deze commissie houdt zitting eiken Dinsdagavond van 78.30 uur ten ge meentehuize. Alle aanvragen behooren schriftelijk bij de commissie te worden in gediend. LEIDSCHENDAM De nieuwe wethouders. De nieuw-ge- kozen gemeenteraad komt Dinsdag a.s. te 19 uur in vergadering bijeen voor de be- eediging der leden en de verkiezing van wethouders. Door de P. v. d. A. zal een voorstel gedaan worden om niet 2 keth. wethouders te benoemen doch ook een wet houderszetel af te staan aan de niet-ka- tholieke fractie, óók omdat de Stompwijk- sche zetel nu vacant is gekomen door het uitvallen van het raadslid Smits. Personalia. "tot ambtenaar op de ge meente-secretarie is aangesteld de h^er v. d. Oest. alhier. LISSE Ontvreemdingen. In deze week heeft het gilde-vin de duisternis weer van zich doen hooren. In den nacht ontvreemdde zij uit een huis een radiotoestel, een nieu we fiets, een Perzisch kleed en nog en kele andere voorwerpen, terwijl zij het zilverwerk lieten liggen. Op een andere nacht werden uit een huis twee fietsen ontvreemd. NOORD WIJK „PRINSES IRENE" HOUDT KAAR EERSTE HARDDRAVERIJ. Het zag er Donderdagmorgen vrij som ber uit voor dezen eersten wedstrijd, die de verleden jaar opgerichte Harddraverij- vereeniging „Prinses Irene" had uitge schreven, doch in den middag scheen de zon vroolijk over het terrein van den a.s. strijd en bleef den geheelen middag ver der met haar stralen het geheel een fees- telijken aanblik geven. Omstreeks kwart voor 2 sprak wethouder Van Graas de openingsrede uit in de plaats van den loco-burgemeester. Materiaal om de baan af te zetten was er niet. Gelukkig was de zustervereepiging te Stompwijk zoo welwillend om haar ma teriaal voor deze harddraverij af te staan. Hierna verrichtte mevr. Merkelbach de officieele opening door het doorknippen van het lint, dat over de baan gespannen was. Eerst werd défilé gereden over de baan, opdat het publiek zou kunnen ken nismaken met deze vlugge viervoeters. Meerdere race's werden onder hoogspan ning verreden en sommige dravers waren gelijk aan de finish, zoodat overgereden moest worden. Van de 15 paarden kwa men 8 in den tweeden omloop, n.l. Eduard Anvil, Robichon; Edelman, Gonny D., Ab dullah Scott, Dutch Hannover, Fred Mc. Clyo K. en Allouez. Hieruit kwamen als winnaars: duard Anvil, Allouez, Gonny D. en Dutch Hannover te voorschijn. Deze liepen in den derden omloop om den eer sten, tweeden, derden en vierden prijs. Vanzelfsprekend steeg de spanning ten top. De ren tusschen Eduard Anvil en Gonny D. bracht Gonny D. als winnaar. Dutch Hannover kwam als eerste uit de baan tegen Allouez. Om den derden en vierden prijs moest nu tusschen Eduard Anvil en Allouez gestreden worden. Al louez vie1 wat tegen. Hij kwam dan ook als vierde uit het strijdperk en Eduard Anvil als derde. Na enkele spannende rit ten kwam Dutch Hannover als eerste uit den strijd en de schimmel Gonny D. als tweede, misschien wel tegen verwachting van zeer velen. Het is niet te veel als we zeggen, dat de jonge draverij vereeniging alle eer van haar werk heeft gehad en we hopen haar nog vele malen terug te zien als organisatrice van harddraverijen. SASSENHEIM GEMEENTERAAD. Van den Raad van Overleg der Arbeids organisaties was een schrijven ingekomen inzake een commissie voor de prijzen. B. en W. staan- er sympathiek tegenover en men is reeds in deze richting werkzaam. Het schrijven van de Sassenheimsche IJs club is teruggenomen. De voorzitter zegt, dat B. en W. alleen wegens de hooge kosten er afwijzend tegenover stonden. De heer Beye merkt op, dat dit schrijven niet bij de stukken aanwezig was en was van mee ning, dat het nu niet behandeld zou wor den. De voorz. zegt toe, dat in de volgende vergadering het schrijven opnieuw op de agenda komt. Tot tweede badmeester wordt benoemd de heer Bruggeman, die reeds tijdelijk in dienst is. 1 Aanvraag crediet voor vergoeding voor leden eenér commissie en voor aankoop van een vuilniswagen. Het blijkt de com missie voor de huizen te zijn. De heer Schrama wenscht hierover iets te zeggen, hetgeen aan het eind in geheime zitting zal geschieden Het crediet wordt toegestaan. Idem schoolgeld. Deze worden volgens het voorstel van B. en W. goedgekeurd. Rondvraag. De heer Schrama stelt voor in den nieuwen Raad de rondvraag af te schaffen. De voorz.: U kunt het niet we ten, maar in de volgende vergadering komt een voorstel van B. en W. van gelijke strek king. De leden dienen hun vragen schrif telijk in, zoodat B. en W. de vraag beter kunnen beoordeelen. Bij het afscheid van den nood-gemeente raad werden over en weer waardeerende woorden gesproken, in 't bijzonder tot me vrouw De Booy. Personalia. Te 's-Graven slaagde voor het examen coupeuse mej. L. Nicola, alhier. TER AAR Personalia. Voor het kappersvak-exa men slaagde te Amsterdam onze plaatsge noot de heer N. J. Wassenburg. VOORHOUT Geboren: Judith, d. van Th. Eikel boom en J. Hoek; Antonia A., d. van H. W. v. d. Burg en G. M. Keerings; Catha- rina Chr., d. van- J. Jonker en P. A. Bier man; Hendrika H. M., d. van M. v. Emme rik en A. M. de C^root; Adrianus A. A., z. van A. E. Verheege en M. C. de Winter; Antoon G>, z. van G. v. d. Bent en M. Roskam; Gerarda M„ d. van J. Floor en J. Hoogervorst. Ondertrouwd: J. R. v. d. Nouland 28 j. en A. E. v. d. Vlugt 24 j. Getrouwd: C. P. v. d. Vlugt 28 j. en E. M. v. Werkhoven 26 j.; J. A. Zuidhoek 27 j. en J. E. Angevaare 21 j. VOORSCHOTEN GEMEENTERAAD. In de vergadering van den gemeenteraad stelden B. en W. den Raad voor een aantal artikelen .van de vermakelijkheidsbelasting te wijzigen en tevens ,dn plaats van de op pervlakte te berekenen van de lokaliteit, waarin gelegenheid tot dansen wordt ge geven, de belasting te heffen van 20 pet. van de bruto-toegangsprijs, waardoor vele jnoeilijkheden zullen worden voorkomen. Tevens werd besloten de legesgelden voor dans- en mu-ziekvergunnlngen in café's aan merkelijk te verlagen. Een gedeelte van den weg, vanaf de St. Nicolaasbrug tot de Vink, het thans aan wezige koolaschpad, verkeert in een slech ten toestancl- B. en W. adviseerden den Raad te besluiten tot den aanleg van een tegelpad.. De kosten worden geraamd1 op 22.000. Goedgekeurd. Na onderzoek werd de vergadering her opend en deelde de heer Derksen, namens de commissie, den voorzitter mede de ge loofsbrieven in orde te hebben bevonden en werd tot toelating der gekozen raadsle den besloten. De voorzitter sprak aan het einde van eze vergadering een afscheidswoord tot den ouden Raad. Spreker begon zijn toe spraak met een woord1 van dank tot de scheidende raadsleden voor het werk in het belang van de gemeente verricht en richtte zich hierna speciaal tot wethouder A. Mens. Spreker zeide de notulen der vergaderingen van vroegere jaren te heb ben gelicht en gelezen. Uit deze notulen is hem gebleken, dat wethouder Mens in het jaar 1911 tot lid van den Raad werd geko zen, in 1920 werd hij benoemd tot wethou der der gemeente, waarbij werden uitge bracht 11 stemmen, waarvan 9 op wethou der Mens en twee blanco. Bij deze benoeming feliciteerde wijlen Burgemeester Vernède den gekozene en sprak hem toe, zeggende, dat deze benoe ming voor hem geen verrassing was en noemde den gekozene een man met een zeer scherpzinnigen geest en juist oordeel en noemde deze benoeming ten zeerste ver diend. In het dankwoord dat de gekozene destijds tot den voorzitter en den raad sprak staan o.a. in de notulen deze woorden geschreven: „zich geheel te zullen geven voor de welgemeende belangen van zijn geboorteplaats, die hem bijzonder lief was" en sprak hij den wensch uit dat het hem ge geven mocht worden zich nog vele jaren te wijden aan de belangen van Voorschoten. Deze belofte was geen grootspraak, maar hebt gij, aldus spr., uitstekend gestand ge daan. Gij zijt voor de gemeente geweest een noeste werker en hebt uw taak uitne mend vervuld, ook gedurende de oorlogs jaren, die zoo moeilijk zijn geweest. Met trots kunt gij terugzien op uw werk, dat gij met zooveel en-"gie hebt verricht, om Voorschoten voor it te brengen. Nimmer was U iets teveel en steeds hebt gij pal ge staan om de belangen der gemeente te die nen. die U zoo lief is. wat gij bijna 35 jaar lang hebt gedaan, aldus de voorzitter. Met een hartelijk en welgemeend woord van dank en groote waardeering besloot de voorzitter zijn toespraak. Wethouder Mens dankte den voorzitter voor zijn pittig dank woord, wat hij verklaarde ten zeerste te waardeeren, omdat zij kwamen uit den mond van een man, die tot oordeelen in staat is. Spreker verklaarde ook in de toe komst met groote belangstelling de verdere ontwikkeling der gemeente te zullen vol gen, want de liefde voor de gemeente sterft niet en uitte den wensch, dat het den voor zitter zal mogen gelukken om de gemeen te tot grooter bloei te brengen. De heer J. van der Bijl vroeg den voor zitter, of er een voorstel inzake de woning commissie bij B. en W. was ingekomen. De voorzitter deelde mede, dat inderdaad bij B. en W. een voorstel is ingekomen, van den heer Th. Stikvoort, doch dit niet be hoort tot de competentie van den Raad. In de besloten vergadering zal nog wel die per op deze zaak worden ingegaan, waarna de openbare vergadering werd gesloten. Woningbouw. Door het college van B. en W. is de bouw van 20 woningen aan'de Nieuw-Voordorpstraat te Voorschoten ge gund aan den laagsten inschrijver, de fir ma D. Stada en Zn. te Den Haag voor de som van 192,780.Zoodat Voorschoten thans in staat is gesteld dit jaar 28 wonin gen te bouwen. Geboren: Andreas Petrus, z. van C. G. Meijer en J. H. M. Koster; Magdalena Hen drika, d. van L. Kuneken en J. van Laar; Heintje, d. van W. van Egmond en J. Schilt- huizen; Hendrikus Johannes, z. van C. G. van der Peet en W. E. Lagerberg; Marianne, d. van C. H. van Haasteren. Ondertrouwd: H. van Mulligen 34 j. en A. P. M. den Hollander 29 j.; L. J. Roodak- ker 45 j. en D. van den Berg 27 j. Gehuwd: D. Oostergo 25 j. en A. Varke- visser 25 j.; J. Hoogervorst 69 j. en E. H. Hemerik 48 j.; A. D. Kat 47 j. en G. E. van der Horst 33 j.; D. Limburg 25 j. en R. H. Haspers 24 j. Overleden: J. C. Fennes 10 weekn, z. van C. J. Fennes en J. H. Wijsman; A. H. Vonk, 55 j., echtgenoote van C. J. Ronk. MOLENTENTOONSTELLING IN DE LAKENHAL. Op Zaterdag 24 Aug. a.s. zal in het mu seum „De Lakenhal" een tentoonstelling worden geopend, welke geheel zal zijn ge wijd aan de Nederlandsche windmolens. De initiatiefnemers tot het houden van deze expositie zijn van de gedachte uitgegaan, dat het juist in dezen tijd nuttig en noodig is, het publiek er van te overtuigen, dat onze aloude windmolens hun bestaansrecht niet alleen ontleenen aan hun zoo karak teristieke schoonheid, doch dat zij ook eco nomisch riog steeds van belang zijn. De Windmolens kunnen bij doelmatig gebruik aanzienlijke hoeveelheden energie en brandstoffen besparen, daar de windkracht nagenoeg altijd voorhanden is en vrij ter beschikking staat. In het Nederlandsche volk leeft nog* steeds een warme belang stelling voor onze oud-vaderlandsche mo len. Het tentoonstellingscomité, dat onder voorzitterschap staat van den heer D. F. Lunsingh Scheurleer, te 's-Gravcnhage, stelt zich ten doel een overzicht te geven van de geschiedenis van de windmolens als zoodanig, om daarnaast aan de hand Van modellen te toonen, welke hoofdonder scheidingen te onderkennen vallen. Ook zullen diverse unieke molenmakersgereed schappen te bezichtigen zijn en een bijzon dere aantrekkelijkheid zal het „mooima- kersgoed" vormen. Onder dit laatste ver staat men attributen, welke eertijds bij het versieren der molens in zwang waren. Bij zondere aandacht zal ook besteed worden aan de documentatie op molengebied en aan de molenbescherming; terwijl het on derdeel „de molen in het landschap" goad- deels verzorgd zal worden door de A.N.- W.B. Vele particulieren en vereenigingen hebben daadwerkelijken steun verleend door inzendingen. Het ministerie van O. K. en W. heeft belangrijken financieelen steun verleend. Het ligt in de bedoeling van de tentoonstellingscommissie om de expositie met een enkel woord te doen openen door haar eere-voorzitter, den heer mr. dr. P. G. V. Tienhoven, den natuurbeschermer en voorzitter van de vereeniging „De Hol- landsche Molen".'' K. J. M. V. „Hartebrug". Hallo vrien den, na eenige jaren van onderbreking hebben we a.s. Zondag weer onze Bondsbui- tendag, welke dit jaar te Voorschoten ge houden zal worden. Al onze K. J. M. V.'ers komen natuurlijk om getuige te- zyn vatt dit zomerfeest, dat geopend zal worden met eene plechtige II. Mis in de open lucht om 10 uur. We verzamelen ons bij de tramhalte aan de Prinsessekade, vanwaar we met de tram van 9 uur vertrekken. Het program bestaat verder uit volksdans, zong, tooneel en stoere-toekomst, terwijl het geheel met een plechtig II. Lof geslo ten zal worden. Zorg ook voor de noodige boterhammen en drinkgerei; Tot kijks! Voor het examen Nijverheidsonder wijs, akte N V is te Den Haag geslaagd de heer J. Hollander voor het examen N X (meubelteekenen) de heer J. J. J. v. Beek, beiden alhier. AFHALEN BONKAARTEN Zaterdag 17 Augustus: de letter N. VERBLIJFSVERGUNNING AANVRAGEN. De Commissaris van Politie alhier maakt het volgende bekend; In de plaatselijke dagbladen van 14 c.q. 15 Mei 1946 is een bericht opgenomen, waarin wordt bepaald, dat: a. de vrouwen vijandelijk onderdaan, die na 10 Mei 1940 zijn gehuwd met een Nederlander; en b. de vrouwen van vreemde, niet-vijan- delijke nationaliteit, die na 10 Mei 1940 in Duitschland of in de door dat land bezette en geanexeerde gebieden met uitzon dering van Nederland tusschen 10 Mei 1940 en den dag der bevrijding dezer ge bieden, zijn gehuwd met een Nederlander, lot 15 Juni 194S in de gelegenheid worden gesteld bij het Hoofd van Plaatselijke Poli tie een verzoek tot voortgezet verblijf hier te lande in te dienen. De mogelijkheid tot het indienen van een dergelijk verzoek «s thans opengesteld tot 15 September 1946. MONUMENT VOOR HET VERZET IN LIltlBURG. In Limburg hebben eenige vrienden van drs. Leo Moonen, den oud-secretaris van net bisdom, een der leiders van het verzet 'n Limburg, een comité gevormd met het doel een grootsch monument op te rich ten, om de slachtoffers van het verzet in Limburg te huldigen. Mgr. dr. Lemmens en mr. dr. Van Sonsbeek hebben van dit comité het eerevoorzitterschap aangeno men. Naast het stichten van een monument heeft 't comité z;ch tot doel gesteld, een ge dachteniskapel te bouwen, waaraan een klein museum verboden zal worden. BERECHTING POLITIEKE DELINQUENTEN GEWIJZIGD? Het A. N. P. heeft gisteren onderstaand bericht verspreid: „Naar wij vernemen heeft de minister van Justitie, na overleg met de procureurs fiscaal. wijziging gebracht in de door hem gegeven voorschriften betreffende de on voorwaardelijke buiten vervolging stelling op uniforme wijze van de zoogenaamde „lichte gevallen" door officieren-fiscaal in de kampen en cc sclccteering der overige zaken (zware en middel-zware gevallen) met behulp van de leden der bijzondere gerechtshoven en dc presidenten en voor zitters der tribunalen. Het plan om over te gaan tot dc on voorwaardelijke buiten vervolgingstelling op uniforme wijze van de zoogenaamde „lichte gevallen" heeft de minister van justitie geheel iaten varen. Deze gevallen zullen op de tot nu toe gebruikelijke wijze door dc procureurs- fiscaal met hun officieren-fiscaal worden afgedaan. Ook de selecleering der zware en middel-zware gevallen zullen de pro cureurs-fiscaal met hun officiereen-fiscaal ter hand nemen. De procureurs-fiscaal hebben hunner zijds toegezegd te zullen zorgen, dat vóór 1 October de voorgenomen werkzaamheden zullen zijn voltooid en dat alsdan slechts het door den minister genoemde aantal dergenen, die voor berechting door bijzon dere gerechtshoven en tribunalen in aan merking komen, in de kampen zal zijn over gebleven. Naar aanleiding van dit bericht heeft het A. N. P. geïnformeerd bij het directoraat- generaal voor de bijzondere rechtspleging, waar men antwoordde, dtt het tot dc bevoegdheid van den minister van justitie behoort verandering in zijn plannen te brengen. Berichten, als zou er eenig conflict tus schen het directoraat-generaal voor de bij zondere rechtspleging en de procureurs fiscaal bestaan, moeten als onjuist be schouwd worden, daar uiteraard het direc- torat-generaal in deze slechts tot taak heeft, de door den minister te geven aan wijzingen en richtlijnen te formuleeren, doch iich niet bezig houdt met beleids kwesties". De Minister van Justitie heeft gisteren, avond aan het A. N. P. medegedeeld, dat bovenstaand bericht onjuist is. DE MELKSTAKKING UITGESTELD. De tegen 18 Augustus aangekondigde melk-staking is tot nader order uitgesteld. Verwachtwordt, dat minister Mansveld, die buitenlands vertoeft, binnenkort een be slissing zal nemen. NIEUWE MAATREGELEN VOOR DE VARKENSHOUDERIJ. Om de inkrimping van den varkensstapel te bevorderen en de bestrijding van de clandestiene slachtingen doeltreffender te maken, is een aantal nieuwe voorschrif ten in het voedselvoorzieningsblad afgekon digd. Deze voorschriften hebben betrek king op het aanhouden, verhandelen en vervoeren van biggen tot een levend ge wicht van 25 kg. Fokkers mogen van elke toegewezen zeug per kalenderjaar twee toom biggen opfok ken. Tot 1 Januari a.s. mag één toom big gen worden angehouden. Het vervoer van alle soorten varkens dus ook van biggen beneden 25 kg. is alleen toegestaan, wanneer dit geschiedt onder dekking van een geldig gelei debiljet. Voor het verhandelen van varkens zijn aankoopvergunningen noodig. 111J, til ut <-"■ —O te vreezen, dat zij wel wat voorbarig ge weest zijn met het reiken van de vriend schapshand aan de voormalige vijanden. De bladen in Oslo bevatten ingezonden stukken van lezers, die vragen of Noren nu in de houding moeten staan als het Italiaansche volkslied gespeeld wordt in het stadion. De Noren voelen een en an der nog scherper dan anderen, omdat zij hun landgenoot Reidar Soerli wegens heu len met den vijand van deelneming heb ben uitgesloten en Soerli was hun beste discuswerper. Daarbij komt nog dat Soerli indertijd het Europeesch discusrecord van den Italiaan Consolini verbeterd heeft en Consolini, die in het Italiaansche leger ge diend heeft tijdens den afgeloopen oorlog nu aan de wedstrijden te Oslo deelneemt. Waarom mag Consolini nu wel deelnemen, vragen de Noren zich af en moet Soerli uilgesloten blijven? R.K. Athl.-ver. Docos. Zooals reeds gemeld organiseert Docos a.s. Zondag inter regionale athletiekwedstrijden De Jnuloren wedstrijden omvatten het volgende pro gramma: 100 M., 300 M., 800 M„ Kogel- stooten, Discuswerpen, Speerwerpen, Hoog springen, Verspringen, 4 x 100 M. estafette. Het programma voor de senioren is even eens veelomvattend. Er bestaat ook groote belangstelling voor deze wedstrijden, ge zien het feit. dat er ruim 200 inschrijvin gen zijn geboekt. De vereenigingen DEM, Holland (H.), IEV, Velsen, KDO, AVSM, ALO en Docos zullen elkaar ongetwijfeld fel bekampen om den Evert Castelein-wis-" selbeker in de wacht te sleepen. De volgende nummers worden voor se nioren gehouden: 100 M. B, C, D, 400 M. C, D, 800 M. C, D., 3000 M. A, C. D, 4 x 100 M. estafette, Olympische Estafette, Speer werpen B, C, Kogelstooten C, D, Discus werpen C, Vèrspringen A, B, C, Hoogsprin_ gen A, B, Polshoog A, B. Morgen zullen wij nog nadere gegevens betreffende de deel nemers geven. ZWEMMEN. Onderlinge wedstrijden „De Zijl". Gisteravond vonden onder groote belang stelling in de zweminrichting „De Zijl" de jaarlijksche onderlinge wedstrijden van de Zwemvereeniging „De Zijl" plaats. De resultaten waren: 25 M. schoolslag meisjes t-/m 10 j. 1. Jopie Belt 31, 2. Corrie v. Buuren. Id. jongens: 1. C. Regeer 32.2, 2. H. Bekkering. Id. meisjes t/m 13 j.: 1. Jacq Zaalberg 25.4, 2. Suze Onvlee, 3. Evie Teske. Id. jongens: 1. A. Roman 25.5, 2. T. Plezier, 3. W. Roman. 100 M. borstcrawl heeren: 1. J. J. Prevo 1.11.8, 2. J. Blansjaar 1.12.4, 3. G. Kikkert. De he.er Prevoo legde door deze overwin ning beslag op den wisselbeker. 25 M. borstcrawl meisjes t/m 13 j.: 1. Ger- da v ,.d. Kley 29, 2. Jacq Zaalberg, 3. Nellie Flaman. Id. jongens: 1. A. Roman 23, 2. A. Laterveer, 3. Chr. de Wit. 50 M. schoolslag meisjes 14 t/m 16 j.: 1. Gerda Lammers 47,2. Cobie Ginjaar, 3. Eus- je v. Weerlee. Id. dames: 1. Loes v. Veggel 48, 2. Gees Blauw. Id. heeren: 1. W. v. Wei zen 42.4, 2. P. v. Westbroek, 3. W. Hassel- bach. Id. jongens: 1. A. v. Wijngaard 53.2, 2. C. Walle, 3. F. v. Duyl. Id. Heeren (veteranen): 1. F. Boeff 48.4, 2. J. J. Heemskerk. 50 M. rugslag dames: 1. Loes v. Veggel 44.1. 2. Annie de Bree, 3. Gees Blauw. Id. heeren: 1. H. de Tombe 36.2, 2. W. v. Weizen 43.2. 3. G. Kikkert. Id. Jongens 14 t/m 16 j.: 1. P. J. Bruné 55.2. 50 M. borstcra wl meisjes 14 t/m 16 j.: 1. Truus Iepelaar 42.2, 2. Eusje v. Weerlee. Id. dames: 1. Truus Sjardin 39.6, 2. Annie de Bree, 3. Janny Crama. Id. jongens: 1. O. Spierenburg 43.6. 2. A. v. d. Wijngaart. Id. heeren B. 1. A. Sanders 34.4, 2. A. N. v. Egmond 36, 3. W. v. Weizen. Id. A: 1. J. Blansjaar 31, 2. H. de Tombe 31.8, 3. G. Kikkert 32.8. Batzwemmen dames: 1. Janny Crama 23.4, 2. Annie de Bree, 3. Truus Sjardin. Id. heeren: 1. H. de Tombe 17.9, 2. J. Blansjaar 18.2, 3. J. J. Prevo. Gemengde Estafette: 1. Ploeg D 3.31.4, 2. ploeg A 3.35.3, 3. ploeg C. 3.39.4.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 3