De derde ronde van het Staunton-tournooi. RECHTZAKEN RADIO De Volewijckers-CuraQao 64. OFFIC. BONNENLIJST Krabbeltjes uit Frankrijk 'tweede- Ze wordt gekenmerkt door enkele gevallen van automatisch remise door herhaling van- zetten. Een veel rustiger kenmerk dan de tij do verschr ij dingen van gisteren. Een van deze remise-partijen was reeds na 19 zetten ten einde. De belang rijkste partij van deze ronde was die tusschen Botwinnik en Smislof. want het be trof hier de ontmoeting tusschen twee van de drie spelers die gisteren de leiding heb ben gehad. Vandaag zijn het er maar twee Botwinnik en Euwe, dat is zeker geen toeval. - BoleslasfskieiSzabo, Spaansch, open ver dediging. Een tragische nederlaag van den Rus, die de partij zeer fijn heeft opgezet, een belangwekkend nieuwtje in de opening toepassende. Hij kwam zienderoogen in het vooraeel, offerde de kwaliteit (wat mis- scnier. onnoodig is geweest) en had mooie winstkansen toen hy door een groven blun der de dame verloor en de partij meteen moest opgeven. O'KellyNajdorf, aangenomen Slavisch damegambiet, remise na 19 zetten. Deze party was reeds om kwart over vier afge- loopt*. Een verrassende uitslag, want ten eerste is remise vóór den 30sten zet niet geoorloofd, ten tweede had O'Kelly na de out-ï ing reden om op winst te spelen. Hij stond zeer goed en kon hopen op den duur koningsaanval te' verkrijgen. Najdorf is evenwel een buitengewoon harde noot om te kraken, en daarom maakte O'Kelly ge- t ruik van de gelegenheid om remise te be- re.ken door een geforceerde herhaling van zetten. Een automatisch remise dus. wat natuuiiijk wèl geoorloofd is. Bernstein—-Guimard. Fransche verdedi ging, Nimzovietsch-variant, ruil-methode* Deze opening leidt in den regel tot t'juv.-e siellhigen met. groote kans op remise, en zoo ging het ook hier. Spoedig werden de dames geruild, en men verwachtte elk oogenblik, dat de spelers tot remise zou den besluiten. Het tegendeel was echter het geval: dit werd de hardnekkigste partij van deze ronde. Bernstein speelde op winst en bereikte ten slotte een pionnen-eind spel, waarin hy iets beter staat EuweChristoffel, Slavisch damegam biet, ruil-variant. Wit heeft in de opening niet veel bereikt. Na 14 zetten stond hij iets vrijer, maar zijn dame-pion was geiso- leerd. Rustig spelen had vermoedelijk vlug tot remise geleid, doch Euwe wilde kenne lijk winnen en besloot derhalve tot een ge waagde offercombinatie. Het bekende loo peroffer op h7, dat al zoo vaak tot schitte rende overwinningen heeft geleid, deed ook ditmaal zijn plicht, ofschoon niet zonder medewerking van Christoffel. Na enkele zetten heroverde Euwe het stuk en won daarna door zijn positioneel overwicht. StoltzKottnauer, Slavisch anti-Meraner variant Een partij vol scherpe complica ties. De Tsjech verkeerde geruimen tijd in moeilijkheden, verdedigde zich handig en verkreeg zelfs goede kansen, geraakte dan echter in tijdnood, moest de kwaliteit offe ren en vocht daarna voor een verloren zaak. FlohrYanofsky, aangenomen Slavisch. Flohr heeft gisteren door te passief spel verloren en verkeerde vandaag in gevaar hetzelfde te bereiken, hoewel hij de partij zeer scherp en goed heeft opgezet. Hij ver slapte in het middenspel en- had op een gegeven oogenbiik slechts weinig hoop op redding. Zijn Rochadevleugel was ver zwakt en door alle stukken van zwart be dreigd. In deze situatie liep echter Yanofs ky in een val en raakte een stuk kwijt. Zijn verdere tegenstand was kansloos. TartakowerKotof, Slavisch, anti-Mera ner variant. Tartakower wilde de theorie ontwijken, kwam echter in dezelfde variant terecht, die in de eerste ronde tusschen Stoltz en Kotof werd toegepast. De Rus verkreeg ook ditmaal een "bevredigende stelling,, hoewel hij tijdelijk het isoleeren van zijn damepion heeft moeten toelaten. Op den 19den zet zette hij zijn tegenstander het pistool op de borst: remise door her haling van zetten op beslissend nadeel. Zoo kwam het, dat deze partij na 26 zetten in Euwe en Botwinnik leiden. In het Groningsche Staunton-tourncoi heeft Euwe ook zijn tweede partij gewon nen en wel tegen den Tsjech Kottnauer. De verdere uitslagen zijn: Smylof-Steiner 10, KotovFlohr 10; GuimardO'Kel ly remise. YanofskyStoltz remise, Tarta kowerVidmar 10, DenkerSzabo 1—r0, ChristoffelBernstein 10, NajdorfBo- leslafskiej 10, BotwinnikLundin 10. De afgebroken partij uit de le ronde tus schen Stolz en Kotov werd remise gegeven. In de derde ronde won Euwe van den Zwitser Christoffel na 34 zetten. De verdere resultaten: StoltzKottnauer 10, BoleslafskiejSzabo 01, Botwin nik—Smislof 10. YanofskyFlohr 01, DenkerLundin 1—0, Steiner—Vidmar re mise, O'KellyNajdorff remise, Tartako werKotof remise, Bernstein-Guimard re mise. De stand na de derde ronde is als volgt: Euwe en Botwinnik, ieder 3 punten; Den ker 2J4 punt; Smislof, O'Kelly, Najdorf en Kotov ieder 2 punten; Tartakower \Y» punt plus 1 afgebroken partij; Guimard en Flohr 1 punt en 1 afgebroken partij elk; Stoltz heeft ook 2 punten. Christoffel, Lundin en Szabo ieder 1 pnt. Bolefslafskiej, Yanofsky, Steiner en Vidmar elk Vi punt; Bernstein twee afgebroken partijen en Kottnauer een afgebroken partij. Guimard, Euwe's vierde tegenstander. Hij ziet eruit als een bokskampioen, bij na zwaargewicht. Spreekt uitsluitend Spaansch. Ook met Euwe kan hij niet con- vei'seeren, maar schaakmeesters praten niet als zij over het bord met de stukken gebo gen zitten .De Argentijn, kampioen van zijn land, debuteert tegen Euwe. Hij speelt met wit, maar „ik heb geen kans tegen Euwe, hy is immers ex-wereldkampioen". Hans Kmoch schrijft ons: SteinerVidmar, orthodox damegambiet, Tartakower-variant. Een partij van onuit gevoerde dreigingen. Wit dreigde voortdu rend op den koningsvleugel te gaan aan vallen, en zwart dreigde met zijn meerder heid op den koningsvleugel te gaan opruk ken. Doch daarbij is het gebleven. Tenslot te reclameerde Steiner remise door herha ling van dezelfde stelling weliswaar ten onrechte gelijk de wedstrijdleider consta teerde, maar Vidmar accepteeerde even la ter een gewoon remise-voorstel van zijn te genstander. BotwinnikSmislof, Grünfeld-Indisch. Een goede, even belangwekkende als be langrijke partij. Wit aanvaardde een kleine verzwakking van zijn koningsstelling, ver kreeg echter daardoor een sterk centrum en het looperpaar. Hij kwam in het voordeel, ruilde de dames en veroverde in het eind spel een pion Het leek, dat hij gemakke lijk zou winnen, ondanks loopers van on gelijke, kleur, daar hij op den dame vleugel over twee verbonden vrijpionnen beschik te Smislof verdedigde zich echter zeer taai en Botwinnik moest nog fijn spelen. Hy veroverde ten slotte een stuk, waarna Smislof de partij opgaf. DenkerLundin, aangenomen damegam- biel. Weer een goede prestatie van den kampioen der Ver. Staten, die reeds in de opening een pion veroverde. Dit voordeel bracht indirect de beslissing, omdat zwart zich genoodzaakt zag wild op koningsaan val te spelen, waarbij Denker de kans kreeg algemeenen ruil te forceeren. VERRADER VAN WAPENDEPOTS TOT 10 JAAR VEROORDEELD. Het Bijzonder Gerechtshof te Utrecht deed uitspraak tegen den gewezen mare chaussee uit De Eilt M. J. Oh. Gengger, die in 1944. als wapenofficier van de illegaliteit te Utrecht dour de landv/acht gegrepen, aan den S. D. belangrijke geheimen open baarde omtrent de wapendepots der ille galiteit. Hij hoorde 1 Augustus jl. één jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest tegen zich eischen. Het gevelde vonnis: 10 jaar gevangenisstraf, door te brengen in een rij les werkinrichting mat ontzetting uit alie rechten voor het leven, steekt dan ook wel sterk af tegen den eisch. Als moti veering hiervoc-r werd opgegeven, dat Gengger bij zijn intrede in de illegaliteit zich had moeten realiseeren dat hij hier mede zijn leven voor de goede zaak veil had en dat hij, eenmaal gegrepen door den S. D., zich niet uit angst voor zijn leven had mogen laten leiden tot het verraad, d't hij gepleegd heeft en dat zoo ernstige gevolgen heeft gehad. Hem werd het recht tot cassatie verleend. voor Zaterdag. HILVERSUM I. 7.Nieuws en gymn.; 7.30 Morgénge bed; 8.Nieuws en gram.; 10.en 10.45 Onderwijs-caus. ;11.v. d- Zieken; 11.45 Ber. uit Indië; 12.Gram.; 12.30 Lunch concert; (13.v. d. strijdkr.); 13.45 On derwijs-caus.; 14.Gram.; 14.15 Eng. les; 14.45 Gram.; 15.Kinderland; 16Piano; 16.30 Gregoriaansch; 17-Onderwijs- caus.; 17.15 Jonge kunstenaars; 17.40 Caus.; 18.Ork.; 18.15 Weekoverz.; 18.30 v. Strijdkrachten; 19.Nieuws; 19.20 Ork.; 19.45 v Nederl. in Duitsohland; 20.08 Licht, baken H. de Greeve; 20.30 Gram.; 20.40 Pa Pinkelman; 21.Ork.; 22.Nieuws; 22.20 Avondgeb.; 22.45 Paedagogiek; 23.Ork. (23.15 Schaaktournooi) 23.45 Gram. HILVERSUM II. 7.Nieuws, gymn. en gi'am.; 12.Gram.; no; 11.— Vacantie-progr.; 12.Gram.; 12.35 Eddy Walis; 13 Nieuws; 13.15 Sex tet; 13.25 Matrozenkoor; 13.45 Gram.; 14.15 Sportpraatje; 14.30 Orkest; 15.15 Voordr.; 15.30 Kon. mil. kapel; 1615 Caus.; 16.30 Gram.; 17.v. d. Jeugd; 17.30 Filmland; 18.Nieuws; 18.15 Sextet; 18.45 Caus.; 19. Gram.; 19.30 Bijbel; 20.05 Gevar. progr.; 21.30 Binnenl. overz.; 21.45 Hooi'spel; 22.15 Orkest; 23.Nieuws; 23.15 Gram. NEDERLANDSCHE SUCCESSEN IN ZURICH Dinsdagavond vonden te Zurich wederom internationale wielerwed strijden plaats. In het middelpunt der belangstelling stond wel de interna tionale sprintwedstrijd voor profes sionals welke op fraaie wijze door Arie van Vliet werd gewonnen. De wedstryd werd in 4 series gereden: van Vliet wist zich 2 x van een eerste plaats en eenmaal van een tweede te verzekeren. Hij werd winnaar met 4 punten, tweede was Gerardin (6 p.) en derde Scherens (7 p.). Bij de ama^ur-sprint speelde de strijd zich hoofdzakelijk af tusschen Hijzelendoorn en den Zwitser Platt- ner, die beiden in hun serie en in de demi-finale de eerste plaats verover den. Plattner wist onzen landgenoot in de finale evenwel tweemaal te slaan. HET WERELDKAMPIOENSCHAP TE NOORDWIJK OF TE AMSTERDAM. Op het F.I.D.E.-congres te Wintherthur (Zwitserland) werd, naar men weet, beslo ten in 1947 het tournooi om het wereld kampioenschap in Nederland te doen hou den. De directie van een der Noordwijksche hotels had den Kon. Ned. Schaakbond een garantie verstrekt, zoodat de Nederland- sche officials op het F.I.D.E.-congres hun voorstel met financieelen ruggesteun kon den verdedigen. Naar wij thans vernemen zou ook van Amsterdam een voorstel zijn gekomen om het tournooi om het wereldkampioenschap 1947 in de hoofdstad van Nederland te doen plaatsvinden. Ook van Amsterdamsche zijde zou vol ledige steun zijn toegezegd. Een beslissing is nog niet genome*\ daar men de voorstel len van Noordwyk en Amsterdam nog eens aan een nadere studie wil onderwerpen. In ieder geval is de situatie zoo, dat Noord- wijk een optie heeft. De bepalingen .voor het wereldkampioenschap zijn dusdanig sa mengesteld, dat het tournooi slechts in één plaats mag worden gehouden. Noordwijk is, het spreekt vanzelf een ideale plaats om een dergelijk tournooi, dat buitengewoon veel van de deelnemers eischt, te houden. Daarentegen is het wel zeker, dat Amster dam uit schaak-propagandistische overwe gingen de voorkeur heeft. Eerst na het tour nooi te Groningen zal een beslissing over deze aangelegenheid worden genomen. ATHLETIEK. ROEIEN. Successen van Njord te Namen. In de internationale roei wedstrijden, welke gis teren te Namen werden gehouden won de Leidsche 'Vereeniging „Njord" het num mer Twee met Stuurman, terwijl zij met haar Stuurmanlooze Twee de tweede plaats bezette. DE ZWEEDSCHE ATHLETIEK- KAMPIOENSCHAPPEN. Tijdens de Zweedsche athletiekkam- pioenschappen te Stockholm, welke zon der twy'fel als een generale repetitie voor de Europeesche kampioenschappen kun nen worden beschouwd, is nog eens ge bleken, dat Zweden over athleten van kwaliteit beschikt. Op de 1500 meter rea liseerde Lennar.t Strand een tijd van 3 min. 48.2 sec., de beste prestatie, welke gedurende dit seizoen in Europa werd ge leverd. Op de 5000 meter kan Zweden 13 athlëten aan den start brengen, die min der dan 14 min. 52 sec. noodig hebben. Erik Nijberg, die den nationalen kam pioenstitel veroverde, noteerde een tijd van 14 min. 30,8 sec. Ook op de 400 meter werd door Nolinge met 48,5 sec. een goe de prestatie geleverd. WANDELSPORT GISTERAVOND is in het Olympisch sta dion te Amsterdam de eerste wedstryd gespeeld van de tournee van het Curagaosch elftal door Nederland. Ongeveer 40.000 toeschouwers woonden den wedstrijd bij, welke door de Volewijckers met 64 werd gewonnen. Het hartelijke applaus, dat de spelers bij het betreden van het veld begroette, bewees, hoezeer het Amsterdamsche publiek zich één voelt met West-Indië. Het begin van den wedstryd bracht een overwicht van de Vole wijckers, waarbij in aanmerking dient te worden genomen, dat de West-Indiërs ge wend zijn op graslooze, harde velden te spelen en de grasmat in het stadion bo vendien nog doorweekt was tengevolge der vele regens van de laatste dagen. .L.W.S.V. De wandelsport ver. L.W-S.V. nam met een groep van 24 man deel aan de door de W.S,V. „De Vrooïijke Matrozen", uitgeschreven jubileummarsch. Zij allen volbrachten het prachtige parcours. Ieder lid kreeg een herinnering, de ver. een groepsprijs D.I.O.-marschen. De Delftsche Wan delsportver. D.I.O. organiseert op 21 en 22 Sept. een marsch over een afstand van 35 K.M. Inlichtingen voor deze marsch te be komen bij het secr van de L.W.S.V. den heer L. Jansen, Prinsenstraat 79, te Lei den. Hato, de doelverdediger van Curagao, wien faam als „wonderkeeper" hem reeds vooruitgegaan was, viel als zoodanig te gen, Wel is zijn keepen spectatulair, doch te gevaarlijk tegen een voorhoede met schutters. Dit bleek 15 minuten na het be gin, toen Bakker hoog voorzette, Hato te ver uitliep en de Busser met een kalm schot de Volewijckers de leiding kon ge ven (10). Even later brak M. Jansen, de rechtsbinnen van Curagao, door, doch zijn schot belandde tegen de lat en kon weg gewerkt worden. De strijd ging nu meer gelijk op met Volewijckers iets gevaarlij ker voor het doel. Na 20 minuten spelen wist de Ruyter uit een voorzet van de Busser den voorsprong te vergrooten (20). Bij een van de aanvallen van Cu ragao, die meestal doodliepen door egoïs tisch spel, profiteerde M. Jansen van aar zelen van de Volewijckers achterhoede en gaf met een prachtig schot Bruist het nakijken C21). Hierna zagen wij nog flitsende schoten van Juliana, linksbinnen van Curagao, die een uitstekende partij speelde, doch geen succes had.^ Met een verdiende 21 voorsprong van" de Vole wijckers kwam de rust. De eerste minuut na de rust bracht het derde doelpunt van de Volewijckers door een goeden kopbal van de Jong uit een corner van Bakker (31). De West- In diërs gingen zich meer en meer thuis voe len en lieten het opportunistische spel, dat zij voor de rust vertoond hadden, varen en goed combineerend trokken zij *«in aanval. Er volgde een periode van over wicht tot ver in de tweede helft van Cu- COMPETITIE-INDEELING EERSTE KLASSE. De eerste klassers in het'Westen zijn voor de komende competitie als volgt ingedeeld: District I: Ajax, Hermes-JJ.V.S., D.W.S., A.D.O., Feijenoord. Emma, V.S.T 't Gooi, Sparta. E.D.O., R.F.C. District II: Haarlem, De Volewijckers, Xerxes, Neptunus, D.Ó.S., D.H.C., H.B.S., Excelsior, Blauw Wit, Stormvogels, D.F.C. IERLAND INPLAATS VAN ZW-2DEN? De K.N.V.B. heeft, naar „de Sportkro niek" verneemt, van eten Zweedschen Voetbalbond bericht ontvangen, dat de Zweden dit najaar niet tegen onze natio nale ploeg kunnen spelen. Daar er nog een aanbod van Ierland „in portefeuille" was, bestaat nu de mogelijkheid, dat in het komend najaar in ons land een wedstrijd NederlandIerland zal worden gespeeld. HET LEIDSCH ELFTAL TEGEN BROMLEY F. C. In het Leidsch elftal, dat as. Zondag middag tegen Bromley F.C. uitkomt, zijn eenige wijzigingen gekomen. De gebr. Kantebeen spelen n.l. niet mee en de rechtsbuiten v. Oosterom. De voorhoede is nu als volgt samengesteld: de la Bije, de Troye, v. Duyn, Polanen en Wim v. Dorp. Bijzonderheden omtrent de Bromley F.C- De Bromley F.C. bestaat nu 54 jaar. Zij is eigenaresse van een eigen speelveld, waarbij een volledig cricketveld is inbegre pen. Vele bekende beroepsspelers begon nen hun voetballoopbaan in deze club. Momenteel is Bromley F.C. één der sterk- ste amateur-clubs van Engeland. Zij speelt in de London Athenian League en werd het laatste seizoen kampioen, terwijl zij tevens de London Senior Amateur Cup won. Twee keer werd de Engelsche Amateur Cup gewonnen, de laatste maal in 1938. Iedere competitie en Cup, waaraan zij deelnam, werd minstens één keer gewon nen. Slechts voor de „Football Association Cup" en de „Kent Senior Gup", allebei be- roepstropheeën, mocht dit niet gelukken. Verschillende spelers van Bromley F.C. vochten in het laatste oorlogsjaar in Ne derland. ragao, doch tot doelpunten kwam het niet. Eerst nadat de Volewijckers den voor sprong tot 41 vergroot hadden door een laag schot van Bakker, kon Juliana bij een doelworsteiing den bal in het doel loopen en zoo den achterstand tot 42 verklei nen. Hierna trokken de West-Indiërs fel van leer en uit een scrimmage voor het doel belandde de bal bij Korps, die vanaf den rand van het strafschopgebied met een hard schot Bruist verraste. De laatste vijf minuten gingen in met een overwient van Curagao, dat, onder laaiend enthou siasme van dé toeschouwers, alles op alles zette om den gelijkmaker te forceeren. De achterhoede van de Volewijckers hield echter stand en bij een plotselingen uitval kon de Jong met een onhoudbaar schot den voorsprong vergrooten 53. Een mi nuut later verkleinde F. Jansen den ach terstand nog (54), maar vlak voor het einde maakte dé Ruyter met een hard schut een einde aan alle illusies en het halve dozijn voor de Volewijckers vol (64). Met dezen stand kwam het einde van een sportieven en antrekkelijken wed strijd. Het publiek gaf luide zijn dank te kennen. VOOR DE 2e HELFT VAN DE 9e PERIODE 1946 (18 t.m. 31 AUG.). - Elk der volgende bonnen geeft het recht op het koopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 608. 486 tm. 490 brood 800 gram brood 491 brood 400 gram brood 494 boter enz. 125 gram boter 495 boter enz. 375 gram margarine of 300 gram vet 500 gram suiker 100 gram bloem ÓOO gram kaas 505 suiker 498 algemeen 497 algemeen 5 algemeen250 gr. jam, stroop, enz 499 algemeen 500 algemeen 501 algemeen 502 algemeen B 94 reserve C 94 reserve B 95 reserve 999 algemeen 001 algemeen D 94 rese,rve E 94 reserve Kent u het verschil tusschen de „café ordinaire", gewone koffie, en de „vrai café", de echte koffie .Ook van de eerste weten de Franschen nog een smakelijke kop koffie te ma ken. De prijs echter verschilt enorm. Voo- een kopje echte koffie betaalt men 25 francs, terwijl de z.g. gewone koffie, de surrogaat dus, voor enkele francs per kopje te krijgen is. op sommige plaatsen zag ik ze zelfs Voor 1 fr. 20 geprijsd. De „café au lait" zooals die voor de oorlog overal bij het „petit déjeuner" gebruikt werd, ziet men practisch nergens meer. Melk is gereserveerd voor kin deren beneden de 4 jaar en jon ge moeders. We hebben vanzelfsprekend ook een bezoek gebracht aan het Louvre. Het is nog maar een zeer klein gedeelte, dat men kan bezichtigen, echter ruimschoots voldoende, om er een heele morgen zoek te bren gen. De meest beroemde stuk ken zijn in elk geval toeganke lijk, de dynamische „Nike" van Samothrake vanzelf, de Venus van Milo, de gehurkte schrij ver in de Egyptische afdeeling, kostelijk van verhouding en gespannen musculatuur. De ge weldige collectie Grieksche va zen is nog steeds afgesloten. De kroonjuweelen van de Fran sche koningen echter waren er weer en trekken vanzelfspre kend groote belangstelling." Van de enorme schilderij en-collec tie heeft men een aantal van de merkwaardigste doeken by- eengelegen in een kleine, maar kostbare tentoonstelling. Het zijn meest doeken van de Ita- liaansche renaissance (de kro ning van Maria van Fra An- glino ontbrak, de „Gioconda" van Da Vinei, volgens mij het mooiste, dat het Louvre bezit, had een eereplaats), verder het beste wat er aan Spaansche, oud-Fransche, Vlaamsche, Ne- derlandsche en Engelsche doe ken te vinden is. Ik heb weer een tijdlang stilgestaan voor de mooiste Rembrandt van het Louvre, de barmhartige Sama ritaan, met dat mystereuze, gouden avondlicht, dat mooier wordt, naarmate men het lan- g r bekijkt. Er waren nog an dere Rembrandts, de Emmaüs gangers b.v. En dan was er de Kantwerkster van Vermeer, en de Vierge du chancelier Rollin van Rogier van der Weijden. De collectie ging niet verder dan de 17de eeuw. De gewel dige rijkdom aan Fransche, 19de eeuwsche schilderkunst is dus nog niet toegankelijk. Ook van de sculpturen zijn de Mid deleeuwen en de moderne tijd nog onbereikbaar. Toch moet iedereen, die Parijs bezoekt naar het Louvre gaan. Ook nu vindt hij er een overvloed van meesterwerken, die den bezoe- zoeker ten volle beloont. Zondagavond 4 Augustus zijn we met de nachttrein naar het vaderland vertrokken. We had den de dagtrein willen nemen, maar 1 Augustus was er al geen plaats meer te krijgen eerder dan de 8ste. Omdat ik 5 Aug. in Nederland moest zijn, kon ik zoo lang helaas niet wachten. ,Wie dus naar het vaderland te rug wil reizen, bestelle tijdig zijn plaats. Als meh mij nu de vraag stelt, hoe ik Frankrijk heb aangetrof fen, dan zou ik als volgt wil len antwoorden. Vooreerst dient erop gewezen te worden, dat de beperkte tijd, die ik had, het mij niet mogelijk maakte mij volledig te oriënteeren. Ik geef de indrukken, die ik meestal toevallig heb opgedaan. VIII. Op het eerste gezicht is1 er, in vergelijking met de voor-oor- logsche tijd, in Parijs weinig veranderd. Het Parijsche le ven is wellicht wat stiller, het is in wezen hetzelfde gebleven. Bij nader toezien blijkt de roode vloed inderdaad geste gen te zijn. Oppervlakkig ziet men daar niet zoo veel van. Hoogstens merkt men hét aan de groote reclames, die het communistische dagblad, de Humanité overal maakt. Re clames met een elegante vrou- wenkop, die niet bepaald com munistisch aandoet. Tusschen haakjes zij vermeld, dat de krant hetzelfde schijnt te doen, wat het zusterorgaan in Hol land presteert. Toevallig vond ik een oud nummer, waarin een groot opschrift prijkt: De vier (die de vredesconferentie voor bereidden) kunnen hun werk versnellen, dank zij een voor stel yan Molotov. Het klinkt wel wat vreemd voor wie de loop der gebeurtenissen in de groote pers gevolgd heeft en men vraagt zich lichtelijk ge amuseerd af, waarom men, naar het groote voorbeeld uit het Oosten, ook deze krant niet de Waarheid genoemd heeft. Het communisme in Frank rijk, dat zijn voedingsbodem vooral in grieven vindt, die vaak maar al te zeer gerecht vaardigd zijn, vertoont overi gens dezelfde geestelijke ar moede, die het ook overal el- der» ten toon spreidt. L'Huma- nité noemt zich zelf de woord voerder van de Fransche we dergeboorte. Deze wederge boorte heeft geestelijk absoluut niets te beteekenen. Zij heeft alleen ijverig haar best gedaan, zich te verrijken met de meest hatelijke tradities van het z.g. "laïcale Frankrijk. Maar in de diepte van het Fransche volk is ook een gees telijke beweging gaande, die een werkelijke wedergeboorte beteekent. De Katholieke li teratuur is voortdurend in breedte en diepte gegroeid. De Katholieke jeugdbeweging heeft een nieuwe generatie ge vormd. Het viel mij zeer sterk op, hoe overal gesproken werd over de taak van „rayonner", uitstralen, die de Katholieken in deze wereld hebben. Men kan alleen datgene uitstralen, wat men innerlijk inderdaad bezit. Het Fransche Katholicis me lijkt mij inderdaad rijker geworden. Men moet zich daar bij niet laten ontmoedigen door toestanden,'die men in sommi ge Parijsche parochies nog aan treft. Ondanks alles is er iets nieuws gegraeid, in het gees telijke leven, in het. liturgische leven (dat in Frankrijk op veel gezonder basis vernieuwd wordt dan in Duitschland), in het sociale leven. Ik geloof, dat men werkelijk zeggen mag, dat de oudste dochter van de Kerk weer ont waakt is. Frankrijk moet wel licht nog diepgaande stormen doormaken. Maar de nieuwe Katholieke kern is aanwezig als een onverwoestbare levens kracht. Het andere, het onech te, het holle zal verdwijnen. Het Katholicisme zal dit alles overleven. Frankrijk gaat in derdaad zijn vernieuwing tege moet. 50 gram cacao 50 gram thee 100 gram koffie 250 gram zachte zeep 1600 gram brood 800 gram brood 100 gram kaas BONKAARTEN LA, LB, LC 608. 413 vleesch 100 gram vleesch 414 vleesch400 gram vleesch A 76 melk 2 liter melk B 76, C 76 melk 3 V* liter melk BONKAARTEN KD, KE 608. 986, 987 brood 800 gram brood 994 boter enz250 gram boter 995 boter enz125 gram margarine of 100 gram vet 005 suiker 500 gram suiker £96 algemeen 100 gram bloem 997 algemeen 100 gram kaas algemeen 250 gr. jam, stroop, enz. 50 gram cacao 250 gram zachte zeep 800 gram brood 500 gram rijst, kinder meel of kinderbiscuit BONKAARTEN LD, LE 608. 913, 914 vleesch 100 gram vleesch D 76, E 76 melk 6 liter melk TABAKSKAARTEN ENZ. T 43 2 rantsoenen tabaks- art. en 2 rantsoenen sigaren van minder dan 18 cent per stuk. of een pafkje „Pax" kerftabak van 40 gr. V 43, V 44 100 gr.- chocolade en/of suikerwerken X*432 rantsoenen tabaks artikelen. X 44 100 gr. chocolade en/of suikerwerken MARGARINE OF VET NAAR KEUZE. Margarine en vet zal men in den ver volge naar keuze kunnen koopen. De bon nen 495 boter geven derhalve recht op 375 gram margarine of 300 gram vet, de bon nen 995 boter op 125 gram margarine of 100 gram vet. Desgewenscht kan men op een bon voor 375 gram margarine of 300 gram vet zoowel margarine als vet koopen en wel in de volgende hoeveelheden: 250 gram margarine en 100 gram vet of 125 gram margarine en 200 gram vet. Extra vleesch. Deze week is wederom 100 gram vleesch extra beschikbaar, zoodat men in totaal 500 gram per veertien dagen ontvangt. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 16 Augustus worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor vleesch en melk, waarop eerst met ingang van Maandag 19 Augustus rag worden ge kocht. Bon 007 inleveren voor sinaasappelen. Zooals reeds is gemeld, zal aan kinderen, geboren in 1942 of later 500 gram sinaasap pelen worden verstrekt. In verband hierme de dient men bon 007 algemeen bij een de taillist in groente en/of fruit in te leveren uiterlijk op Donderdg 22 Augustus. Aardappelen. Voor de week van 18 tot en met 24 Aug. geven de bonnen 409 aardappelen recht op 3 kg. aardappelen en de bonnen 909 aard appelen op 1 kg. aardappelen. Bovendien is voor het tijdvak van 18 tot en met 31 Aug. a.s. bon B 96 reserve aangewezen voor 2 kg. aardappelen. Metalen keukengerei. Met ingang van 18 Augustus a.s. zullen de bonnen 506 en 006 algemeen recht ge ven op het koopen van metalen keukenge rei. De bonnen hebben een waarde van twee punten Zij blijven voorloopig geldig en kunnen in combinatie met eventueel later aan te wijzen bonnen of met speciale punten „keukengerei extra" worden ge bruikt. De speciale punten „keukengerei extra" (uitgevoerd in roode af in blauwe kleur) blijven nog tot en met 14 Sept. geldig. Ten slotte wordt medegedeeld, dat thans zij, die voor 18 Februari j.l. in het huwe lijk zijn getreden of zich zelfstandig heb ben gevestigd voor een aantal punten voor metalen keukenrei in aanmerking komen, voor zoover zij nog geen punten hebben ontvangen.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2