3)e ftzicbcbe 0oti/ta/nt Bulgarije en Hongarije voor de „Vierl'-scliaar Herdenking der capitulatie van Japan Sjahrir opnieuw Kabinetsformateur. Alle illegale immigranten naar Cyprus VRIJDAG 16 AUG. 1946 Bureaux: Papengracht 32, Leiden Giro 103003. Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen f 0.26 per week, 1.10 p. mnd, f 3.25 p. kwartaal. Franco p. post f 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 36e JAARGANG No. 10860 Hoofdred.: Rector H. SONDAAL en TH. WILMER. Directie: G. G. VAN ELBURG. Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent p. m.m. By contract belangrijke korting. Indië. Regeering klare taal zal worden ge sproken inzake het beleid in Indië en over de bedoeling van de uitzending naar Indië van een Commissie-Generaal. Er is al héél veel over gesproken en geschreven. Maar duidelijke en ondubbelzinnige' ver klaringen zijn door dit alles toch niet over bodig geworden! Niet overbodig van de zijde der Regeering. Niet overbodig óók van de zijde der politieke partijen. Er zal nu gehandeld moeten worden. Men zal nu moeten komen tot een resultaat op korten termijn. Vanmiddag is in de Tweede Kamer een aanvang gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp tot instelling van een Commissie-Generaal voor Indië. Het is heelemaal niet gewaagd, om te voorspellen, dat Anti-Rev., Christ.-Hist. en waarschijnlijk Partij v. d. Vrijheid hun steun aan dit wetsontwerp niet zullen ge ven. En evenmin is de voorspelling gewaagd, dat de Partij v- d. Arbeid zich zal verkla ren voor het wetsontwerp, zoowel in zijn geheel genomen als in de onderdeelen. En« de Kath. Volkspartij? Als wij ons niet vergissen, zal deze zich niet zóó gepor teerd toonen voor de uitzending van een Commissie naar Indië, als de Partij v. d. Arbeid. Zeker zal zij ons inziens critiek heb ben op enkele onderdeelen, met name wat betreft de positie van den gouv.-generaal, zooals deze in het wetsontwerp is vastge legd. Van de beantwoording van die cri tiek zal ten slotte de houding van de Ka tholieke Volkspartij afhangen. Als de Regeering eenige tegemoetko mendheid betoont, is, naar 't ons toeschijnt, de aanneming van het wetsontwerp niet erg twijfelachtig. Enthousiast zijn we er nóg niet voor! Voor ons is belangrijker, dan de aanvaar ding of verwerping van het wetsontwerp: wat er zal worden gezegd over positieve en concrete plannen, zoodat ieder duidelijk weet, hoe de Indische politiek in de naaste toekomst door Nederland zal worden ge voerd. Wij hebben een commissie uit de K^imer naar Indië gezonden. En het bleef, zoo als het was. En, als we nu een Commissie- Generaal naar Indië laten gaan, gebeurt er dan ook weer verder niets? DE RIJSTPOSITIE VAN NED. INDIë. In Verband met de beloofde rijstlevering van de republiek Indonesia aan Britsch- Indië, is het wel interessant kennis te ne men van een communiqué, dat te Singapo re is uitgegeven na afloop van een confe* rentie van verbindingsofficieren van Zuid- Oost-Azië. Daarin wordt over de rijstposi- ije van Ned.-Indië o. m. het volgende ge zegd: „De conferentie heeft er nota van ge nomen, dat zich in het Oostelijk deel van den Nederlandsch-Indischen archipel droog ten en bestuursmoeilijkheden hebben voor gedaan, jWelke ten gevolge hebben gehad, dat de rantsoenen verlaagd zijn. Het valt te betwijfelen, of dit gebied zichzelf ten naastebij zal kunnen bedruipen tot aan de volgende oogst. Op Java, Sumatra en de andere Westelijke eilanden heerscht voor dtn aanvoer naar Soerabaja, Semarang en andere plaatsen een tekort daar er geen rijst uit het binnenland wordt ontvangen. Op den langen duur is de toewijzing, waar toe in Washington besloten is, niet vol doende, daar men hierbij heeft veronder steld, dat de behoeften voor de helft zou den worden gedekt met rijst van Java. Er is echter geen vooruitzicht, dat dit zal ge beuren", aldus het communiqué. DE VREDESCONFERENTIE TE PARIJS Ï"\E PLENAIRE VERGADERING van de Parijsóhe Vredesconferentie heeft den ^Woensdag besteed met het aanhooren van de verklaringen der andere twee voor malige bondgenooten van Duitschland: Bulgarije en Hongarije. Bulgarije, dat verde digd werd door zijn minister van buitenlandsche zaken Koelisjef, bracht verzach tende omstandigheden naar voren. Toen het bondgenootschap werd gesloten, stond Hitier op het toppunt van zijn macht en had hij met een half millioen man Bul garije kunnen bezetten. Zuid-Afrika dringt aan op welwillendheid. Het Bulgaarschse volk was het nooit eens geweest met de politiek van koning Boris. Bovendien wees ook hij er op, dat Bulgarije na Sept. 1944 z'n rokje heeft om gedraaid. Bulgarije verzet zich tegen de eischen van Griekenland, dat gebied ver langt, waarop zich geen enkel Grieksch dorp bevindt. In het debat op de Bulgaarsche uiteen uiteenzetting steunden Polen en de Oekrai- ne eenigszins het Bulgaarsche standpunt. Vooral de Oekrainsche afgevaardigde ver weet Griekenland, dat het veranderingen op den Balkan wilde forceeren, waarop de Griek Tsaldaris hem van antwoord dien de- Hij kantte zich fel tegen de gedachte, dat Bulgarije ongestraft zou worden gela ten, daar het eerst den oorlog aan Duitsch land heeft verklaard, toen de roode le gers reeds in het land stonden. 's Avonds kreeg de Hongaarsche premier Gyoenkyoesky het woord. Hij erkende, dat Hongarije deel genomen heeft aan den oor log aan de zijde van Duitschland, maar Hongarije was maar een klein landje. Het is thans erg democratisch en wenscht met zijn buren in vrede te leven. Het terugge ven van Noordelijk Transsylvanië aan Roe menië zal het Hongaarsch-Roemeensche probleem niet oplossen, meende de Hon gaarsche permier. Ten slotte verzett hij zich tegen de economische clausules van het ontwerp-vredesverdrag, waarbij hij wees op de inflatie, waartoe de slechte eco nomische toestand van het land heeft ge leid. In de ochtendzitting van Donderdag ver dedigde Jan Masaryk, de Tsjecho-Slowaak- sche minister van buitenlandsche zaken, zijn land tegen de door Hongarije geuite beschuldigingen. De methoden, die de Hon garen in Slowakije tijdens de bezetting heb. ben toegepast, hebben er toe geleid, dat men nu denv Hongaren niet alle rechten wenscht terug te geven. Kiselof (Wit-Rusland) yerdedigde Hon garije en drong aan op een compromis. De Amerikaansche minister van buiten landsche zaken, Byrnes, nam vervolgens voor het eerst tijdens de debatten over de vredesverdragen met de satellieten van de As het woord om de Vereenigde Staten te verdedigen tegen de aanvallen, die tijdens de debatten op dit land zijn gericht. Het verdrag met Finland In de middagzitting lichtte de Finsche premier .Pekkala, het Finsche standpunt ten aanzien van het ontwerpvredesverdrag met dit land toe. Finland stuurt aan op een politiek van samenwerking met de Sovjet-Unie Het zwaarst wordt Finland thans getroffen door de territoriale rege lingen van het ontwerpverdrag; de econo mische gevolgen van het afstaan van 24.000 vierkante kilometer grondgebied zullen zeer groot zijn, vooral door het verlies van Viipuri, dat een in. en uitvoerhaven is voor een groot gebied, dat aan Finland blijft. De Zuid-Afrikaan drong er op aan, wel- We kunnen ons geen twisten veroorloven Minister Jonkman sprak voor de zender PCJ. „Het is een jaar geleden, dat ook Ja pan zich onvoorwaardelijk heeft overgege ven", aldus de minister. De overwinning der geallieerden in de tweede wereldoor log werd door de Japansche capitulatie vol tooid. Naast onze machtige bondgenooten hadden ook wij daarvoor zware offers ge bracht en een belangrijke bijdrage gele verd. Op menig slagveld, op alle zeeën en in de lucht. Ook wij mochten dus aanspraak maken op de vruchten der overwinning. Maar op Java, Madoera en Sumatra le ven wij nog altijd onder oorlogsomstandig- goooooooooooooooooooooooooooooooooooooo Baby verdwenen Gistermiddag omstreeks half drie is in het Hyppolitusziekenhuis te Delft g een kinderwagen met een jongetje van o vier weken oud er in verdwenen. De moeder van de baby bezocht haar man 5 in het ziekenhuis en liet den wagen met de Baby in de hall achter. g Even later kwam er een juffrouw in o de hall, die tegen de bij den» kinderwa- o 5 gen staande verpleegster zeide: „Ik zal o 5 maar met de baby weggaan, omdat g mijn zuster nog een poosje in het zie- g g kenhuis bij haar man blijft". g 9 De „tante" van de baby is toen, met g 3 de baby en den wagen vertrokken en 6 X niet teruggekeerd. 5 en teruggevonden o Vannacht is in een van Delft's straten 2 een baby gevonden, die daar op een 8 stoep was neergelegd. Het kind, dat 0 5 naar het politiebureau is gebracht, g g bleek het jongetje te zijn, dat met zijn g g kinderwagen uit het Hyppolituszieken- g g huis te Delft was ontvoerd De vrouw, g o die de baby had meegenomen, is samen o o met haar man gearresteerd. De kinder- o o wagen hadden zij in Den Haag ver- g g kocht. De baby was ongedeerd. 'OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO heden. Daar immers zijn vele Nederlanders nog niet bevrijd; daar leven vele Neder landers ook in de door de geallieerde be zette steden nog onder omstandigheden, die niet, of maar weinig beter zijn, dan die, waaronder de Japanners ons hebben doen leven. Uit de Indonesische-nationale bewe ging kwam een staat in de staat te voor schijn, welke als zoodanig al moeilijk te aanvaarden is, ook voor wie langs wettige weg op historische grondslagen vergaande democratische staatkundige hervormingen verlangen, doch welke door zijn ontstaan met Japansche toestemming en medewer king en door zijn inrichting en voortbestaan met behulp van de Japansche wapens en methoden, de nederlaag van Japan schijnt te miskennen en voor Java als ook voor Sumatra een staatsvorm schijnt te wil len forceeren, waarvan de deugdelijkheid niet is komen vast te staan. Indonesiërs, Nederlanders en Chineesche medeburgers, wy kunnen ons de tegen woordige twisten niet langer veroorloven en in elk geval niet lang meer. De oude koloniale verhouding moet omgezet in een verder samengaan in volkomen gelijkwaar digheid. Eindelijk moeten wij gezamenlijk de vrede winnen! Mussolini's lijk geïdentificeerd De kist met het stoffelijk overschot van Mussolini is Woensdagmorgen in het lij kenhuis van Milaan geopend. Het lijk be vindt zich in een vergaanden. staat van ontbinding. Het kon echter geïndentificeerd worden, doordat zich op den schedel sporen bevinden veroorzaakt door het uithalen van de hersenen. Deze werden, zooals men zich zal herinneren, ter onderzoek naar de V. S. opgezonden. Mussolini's weduwe heeft verzocht, haar het lijk ter beschik king te stellen, hetgeen echter niet is toe- willendheid de grondslag te doen zijn by het grondvesten van den vrede. Ook de volgende spreker, Alexander (Engeland), onderstreepte dit, doch hij verklaarde tevens, dat „de voormalige sa tellieten van de As de schade, die zij heb ben aangericht, moeten herstellen, en dat zy hun gerechte straf niet mogen ontgaan". Molotof vërklaarde. dat de voorgestelde grenswijzigingen met Finland noodzakelijk zijn om Leningrad té behoeden voor een mogelijke gevaarlijke positie in de toe komst. De bedragen van de herstelbetalin gen van Finland zijn zoodanig vastgesteld, dat het herstel van de Finsche industrie mogelijk blijft; de aangerichte schade gaat dat bedrag verre te boven. Op deze gron den verzette Molotof zich tegen een wijzi ging van het ontwerpverdrag met Fin land. De Grieksche minister-president Tsalda ris zeide, dat Griekenland zich in staat van oorlog acht met Albanië; hij stelde voor dit land als een voormalig vijandelijk land te behandelen. Van Engelsche zijde werd vervolgens medegedeeld, dat Engeland zal voorstel len, Oostenrijk ter conferentie uit te noo- digen. De So.vjet-Unie verklaarde, dat zij zich tegen een dergelijk voorstel zou verzetten. De voorzitter, ditmaal de Chineesche ge delegeerde Wang Sjie Tsjie, verdaagde ver volgens de vergadering tot Vrijdag. GEEN SOWJET-TROEPEN AAN DE PERZISCHE GRENS? Radio Moskou bracht gisteravond een be richt van het Russische persbureau, waarin de aanwezigheid van Russische troepen aan de Perzische grens wordt ontkend. Trygve Lie, heeft aan de 51 leden van der organisatie der V. N. verzocht, deskun digen in den herfst naar New York te zen den ter voorbereiding van een commissie voor het vereenvoudigen der grensforma- liteiten. Op de Fluessen te Friesland werd de jaarlijksche wed strijd, waaraan o.a. werd deelgenomen door vracht- en beurt schepen, gehouden. Twee deelnemers in spannenden strijd. RADIO-D JOK JAKARTA heeft gisteren bekend gemaakt, dat Soekarno in een op 14 Augustus te Djokjakarta gehouden voltallige kabinetszitting aan Sjahrir de op dracht heeft verstrekt een nationaal kabinet te vormen, daar „de omstandigheden spoe dig wêer normaal zullen zijn". Met deze woorden wordt waarschijnlijk bedoeld, dat de volledige bevoegdheden, die de president tijdelijk aan zich heeft getrokken, wederom zullen overgaan op den ministerraad. Britsche troepen tot eind November in Indië Binnenkort zal de Britsche regeering aan de Nederlandsche regeering doen weten, dat zij na 30 November (de limiet, die tij dens de besprekingen in het voorjaar te Londen tusschen den Nederlandschen pre mier en Attlee is vastgesteld) haar troepen op Java en te Batavia niet meer zal kun nen handhaven, aldus verneemt het Fran- sche persbureau A.F.P. uit doorgaans wel ingelichte bron. De eerste limietdatum was vastgesteld op 30 Augustus en vervolgens gewijzigd in 30 November. De Nederlandsche regeering heeft Londen onlangs gepolst omtrent de mogelijkheid /an een nieuwe verlenging. Het verschil in gezichtspunt tusschen Den Haag en Londen vindt zijn oorzaak in het feit, dat volgens de meening der Neder landers de nationalistische Indonesische be weging over haar hoogtepunt heen is en aan belangrijkheid heeft verloren, terwijl dc berichten van den Britschen inlichtin gendienst willen aantoonen, dat de inheem- sche beweging machtig en dat, indien een definitief accoord de gematigde PRESIDENT TRUMAN heeft zijn goedkeuring gehecht aan een compromis-voor- stel inzake Pëiestina „als basis voor discussie" met Jood&che en Arabische vertegenwoordigers. M.a.w. indien deze voorstellen als basis voor discussie met Joden en Arabieren zouden worden gebruikt, zouden de V.S. „hun moreelen steun" verleenen. Bijzonderheden van het plan zouden door de Britsche regeering worden bekend gemaakt, zoodra zij er over tot een beslissing waren gekomen. In middels zetten de Engelschen hun voornemens door; de eerste 1300 Joodsche ille gale immigranten zijn uit Haifa op Cyprus aamgekomen. staan. Zoo heeft de regeering van Irak, die weigert met de Joodsche afgevaardigden over Palestina te confereeren, tevens den Vereenigde Staten het recht ontzegd in Palestina tusschen beide te komen. Vol gens Irak hebben de Vereenigde Staten zich openlijk vóór de Joden en tegen de Arabieren verklaard. Dr. Nahum Goldmann, lid van het be stuur van het Jewish Agency en voorzitter van de bestuurscommissie van het We- reld-Jodencongres, heeft te Londen ver klaard, dat het Jewish Agency bereid is deel .te nemen aan besprekingen over het „in kantons verdeelen" van Palestina, mits de verzekering wordt gegeven, dat binnen redelijken tijd een autonome Joodsche staat zal worden opgericht. Uit betrouwbare Joodsche kringen te Tel Aviv verluidt, dat meer dan 1.400 il legale Joodsche immigranten, die zich op schepen ter hoogte van Haifa bevinden, een hongerstaking begonnen zyn. Alle wegen tot ontsnapping afgesloten. Een groote menigte Joden heeft Woens dagavond getracht het gebied om de haven van Haifa, waar men nu de aankomst van nog andere illegale schepen met Jood sche immigranten verwacht, te bestormen. De politie sloeg met den gummistok op de menigte in. Leiders van het Joodsche wereldcongres, die nu in Parijs bijeen zijn in verband met de vredesconferentie, hebben hun „be zorgdheid en verontwaardiging' uitgespro ken over het besluit der Britsche regee- ring „alle wegen van ontsnapping voor Jo den uit Oost- en Midden-Europa naar Palestina af te sluiten". De Britten hebben echter niet alleen met de Joden te maken, maar ook met de Arabieren, die fel tegenover de Joden De voormalige gouwleider van den Elzas en Baden, Robert Wagner, is ge- executeerd. Toen hij voor het executie-pe- ieton stond, riep hij: „Lang leve Adolf Hitler". In België zijn de sinaasappelen thans niet meer aan rantsoeneering onderhevig. OP KORTE GOLF BINNENLAND. Prins Beraliard heeft in „De Motor" een beroep gedaan op autobestuurders om militairen niet aan den weg te laten staan. Het aantal inwoners van Nederland bedroeg op 1 Jan. 1946: 9.298.889. Van de 86 carillons, die Nederland bezat, zijn er 35 intact gebleven. Voorburg heeft een adres aan den mi nister van Binnenlandsche Zaken gezon den tegen de Haagsche annexatieplannen. De landbouwtentoonstelling, die 21 Augustus te Lichtenvoorde wordt gehou den, belooft heel veel te zien te geven. De Coöp. Condensfabriek „Friesland" te Leeuwarden is er in geslaagd, volgens een eigen procédé op beperkte schaal van zg. melkwol een melkproduct ga rens te vervaardigen. De desbetreffende experimenten worden voortgezet. Vijftien Zweedsche deskundigen op zuivelgebied brengen eeen 10-daagsch be zoek aan ons land en zullen er verschillen de zuivelfabrieken bezoeken. Het Philipsbedrijf te Eindhoven werkt nu mét 20.000 menschen. In Sittard is nu in een vleugel van het Missiehuis Leyen- broek een afdieeling radiobuizen geves tigd. Er werken zestig meisjes, welk aantal kan worden uitgebreid tot 200. De aluminium-, wals- en persbedrij ven zijn in 1938 in Oudenrijn de productie begonnen met een modern fabriekscom plex. Dit is tijdens de bezetting leegge roofd. Verleden week is de fabriek weer aan het werk gegaan. Bij de opening was minister Huysmans aanwezig. De R.K. H.B.S. te Bergen op Zoom zal door toevoeging van een gymnasium in een lyceum worden omgezet, bericht de „Msbd." Bij een verkeersongeluk te Delden is op den straatweg een inwoonster van deze gemeente aangereden en gedood. Bij bouw van een 60 meter hoogen be tonnen toren te Hengelo brak een steiger, Feestmaaltijd voor jubileum van kamp „VIANDA" Het Tweede Kamerlid v. d. Poll heeft aan den minister van Justitie inlichtingen gevraagd betreffende de in Juni aan diverse personen per gedrukte Kaart verzonden uitnoodi- ging van den commandant van het bewakingskamp „Vianda" te Hoek van Holland, om deel te nemen aan een diner ter gelegenheid van het één-jarig bestaan van dit kamp. Zeer terecht stelt de heer v. d. Poll den minister de vraag, of dit feit een aangelegenheid is, welke met een feestmaaltijd behoort te worden ge vierd. Tevens verzocht vraagsteller een onderzoek naar de ernstige klachten over de behandeling van de geïnterneerden in dit kamp. waardoor vier arbeiders omlaag stortten. Twee zijn gedood, twee zwaar gewond. Een hulpagent van politie te Heerlen heeft zijn a.s. schoonvader, met wien hy oneenigheid had, doodgeschoten. De appels en peren brengen op de pu blieke verkoop hooge prijzen op. BUITENLAND. De graanoogst in de Britsche zone van Duitschland zal 300.000 a 400.000 ton meer bedragen dan het vorig jaar. Toch zal deze oogst nog 25% beneden de gemid delde vooroorlogsche oogsten liggen. Generaal Jan Smuts heeft te Preto ria medegedeeld, dat de regeering van Zuid-Afrika tot een zeer actieve immigra tiepolitiek heeft besloten. Op een diepte van 38 meter heeft men in een van de goudvelden van Siberië het geraamte van een mammoet ontdekt. De geheimzinnige projectielen, welke onlangs boven Zweden zijn waargenomen, zijn thans ook boven de Finsche hoofdstad Helsinki gezien. elementen uitblijft, dc extremisten binnen kort aan de macht zullen komen. Hoewel de Britsche troepen bevel heb ben gekregen alle politieke actie te vermij den en Engeland, in het bijzonder sir Ar chibald Clark Kerr, zich heeft ingespannen 'een overeenkomst tusschen de gematigde Indonesiërs en de Nederlanders tot stand te brengen, werd de aanwezigheid der Brit sche troepen door de Nederlanders be schouwd als een bescherming. Thans schijnt het nagenoeg zeker, dat de ze troepen niet tot na het eind November zullen worden gehandhaafd. Verleden jaar capituleerde Japan. In een toespraak ter gelegenheid van het feit, dat het een jaar geleden was, dat de Japanners capituleerden, heeft de luitenant gouverneur-generaal van Mook, o.a. ver klaard: „De vijand is thans geheel versla gen en wel zoodanig, dat hij zich plotseling als een ootmoedig en berouwvol zondaar voordoet. Het gif is echter verspreid en de invloed daarvan is nog niet verdwenen. De nederlaag van den vijand is daarom niet eerder volledig, dan nadat wij dit gif ge heel uit de besmette landen hebben ver wijderd. Meer dan wie ook, zal het Nederlandsche volk verheugd zijn, indien het door het in elkaar slaan van de handen met de Indone siërs. het Japansche systeem zal kunnen uitbannen en rust en orde herstellen. Dan eerst zal de nederlaag van Japan, die wij heden gedenken, volledig zijn. DE TOESTAND IN CHINA. De Londensche „Times" bericht, dat in China de strijd weer hevig ontbrand is. De Chineesche communisten maken gewag van zware gevechten in Noord-Kiangsoe, waar zij successen behaald zouden hebben. Men meldt ook hevige botsingen nabij een knooppunt van den Loenghay-Tsinpoe- spoorweg in Oostelijk Honan en in Noord- Kiangsoe. KERKNIEUWS PROF. B. MOLKENBOER. Onder de priester-jubilarissen van 15 Augustus behoort ook prof pater B. H. Molkenboer O.P., hoogleeraar te Nijmegen, die gisteren zijn veertigjarig priesterfeest vierde. De „Maasbode" schrijft over dezen jubilaris zeer terecht: „Een prediker, spre ker, redenaar, conferencier, een knap auteur, een bezielend leeraar en professor, een groote Dante-vereerder en de Vondel kenner bij uitnemendheid. Een voor wien bij de opening van de Katholieke Univer siteit te Nijmegen eeri afzonderlijke Von delleerstoel werd opgericht. Op zijn beurt werd hij de stichter, hoofdredacteur en de drager van een specialen „Vondelkroniek". Om zijn vele verdiensten voor de Vondel studie, zag pater Molkenboer bij gelegen heid van den 350sten geboortedag van Von del, zich gepromoveerd tot doctor honoris causa aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam." DOMJVERKADE. In den ouderdom van 77 jaar is te Beu- ron in de Benedictijnerabdij St. Martin overleden de schilder-monnik Dom Willi- brord Verkade. Hij werd te Zaandam ge boren, was leerling aan de academie te Amsterdam, genoot zijn opleiding eveneens van den schilder Jan Voerman en ging in 1891 naar Parijs, waar hij in contact kwam met Gauguin en zijn leerlingen. Daar voelde hij zich ook tot het Katholicisme aangetrokken, werd te Vannes in 1892 ge doopt, reisde naar Italië en deed zyn in trede in de orde der Benedictijnen. Den 20en Augustus 1902 werd hij priester ge wijd. Hij schreef ook boeken, waarvan vooral „Van ongebondenheid en heilige banden", zijn bekeeringsgeschiedenis, be kend is. Voorts vertalingen van Ruus- broec en het „Van blijde gebondenheid". Als schilder stond hij sterk onder den in vloed van den eveneens bekenden monnik dom Desiderius Lenz. Op de bureaux yan „De Leidsche sche Courant" liggen ter inzage de passagierslijst van het m. s. „Kota Agoeng" en van het m. s. „Joh. van 01- denbarneveld", en een lijst van ge" interneerden op Java, die naar geal lieerd gebied geëvacueerd zijn. 00000 WEERSVERWACHTING 00000 3 tot Zaterdagavond. In den ochtend hier en daar neve- lig, overigens gedeeltelijk bewolkt. Droog. Zwakke veranderlijke wind en stijging van temperatuur. iOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOÖ

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1