De Ned. zwemkampioenschappen brengen geen records 1 Jtuóóxm Vijfkamp: Marine contra Landmacht Landenwedstrijd Athletiek door België gewonnen 77:72 „Groningen"een wedstrijd van formaat RADIO HET BELANGRIJKSTE FEIT, dat het driedaagsch tournooi van de Ned. zwem mers en zwemsters te Apeldoorn te zien heeft gegeven, is wel, dat de jon gere zwemgarde paraat staat om het van de oude garde over te nemen. Nederland kan zijn zwemtoekomst met vertrouwen tegemoet zien. Op bijna alle nummers nam de jeugd, zooniet een eerste of tweede, dan toch een eervolle plaats in. Daar waren Greetje Gaillard, die Iet Kostervan Feggelen het kam pioenschap ontnam, de 16-jarige van Daatselaar, die na zijn onverwachte zege van Vrijdag op de 1500 meter, ook de 400 meter borstcrawl voor zijn rekening nam, Bonte, de coming-man op de 200 meter schoolslag, Marietje Vaassen, die met slechts 0,4 sec. achter Hannie Termeulen bewees, dat ook de provincie krachten in zich bergt en last not least Nel van Vliet, die gisftrmidda# dan wel geen record brax maar wier tijd van 2 min. 58.2, omgerekend op een 25 meter baan dan toch wel een ernstige bedreiging voor het wereldrecord beteekent. - De jeugd weerde zich evenwel geducht tegen de oude garde. Er werd hard gevochten op alle num mers en de betrekkelijk weinig uiteenloo- pende tijden der finalisten bewezen nog eens overduidelijk, dat Nederland niet slechts op enkele uitstekende krachten boogt, maar daarnaast over een flink aan tal zwemmers en zwemsters met capaci- feiten beschikt, die dikwijls niet veel voor die prominenten onderdoen. Een der meest spannende nummers was de 100 meter borstcrawl heeren. Zooals in de verwachting lag, veroverde Kees Ho ving hier het kampioenschap. Hij had echter bijzonder veel strijd te leveren met den Haarlemmer van Merkesteijn. Smits- huyzen behaalde wel den titel op de 200 meter schoolslag, maar het schijnt ons toch toe, dat de jeugdige Bonte een ge vaarlijke concurrent voor hem wordt. Bo vendien nam Smitshuyzen door gebruik van den z.g. vlinderslag de leiding, om la ter tot den scholslag terug te keeren, het geen vanaf 1 Januari 1947 niet meer zal zijn toegestaan. Het duel tusschen Nel van Vliet en Wil Haverlag is overtuigend door de eerste gewonnen. De fraaist? prestatie van den middag leverde Greetje Gailliard met haar tijd van 1 min. 18 sec. op de 100 meter rug. Zij lag bij het keerpunt iets ten achter, maar wist op de laatste 25 me ter Iet Kostervan Feggelen voorbij te streven. Het kampioenschap schoonspringen da mes moest mej. Muytjens afstaan aan de jonge Cobi Floor van A.D.Z., een soepel en sympathiek springstertje. Bij de heeren behaalde de jeugdkampioen Adri van Dongen terecht den titel. Clemens de Goe de, kampioen '44 bracht er ditmaal weinig WIELRENNEN. BESSON WINT IN OLYMPISCH STADION Hoewel van der Voort gistermiddag in het Olympisch Stadion te Amsterdam den eersten rit van den wedstrijd met motor- gangmaking won en Pronk den tweeden, werd toch de Zwitser Besson eerste in het' totaal-klassement. Wederom goed geleid door zijn gangmaker Grolimond maakte hij, evenals enkele weken geleden te Amsterdam een uitstekendenden indruk. Toch kan het verschil in kracht tusschen hem en onzen besten stayer van der Voort niet groot zijn. Dat belooft wat voor Zürich- De wedstrijd der sprinters- eindigde in een overtuigende zege van den prima rij denden van Vliet, die tweemaal tweede werd in een rit a trois, achter Dqrksen en achter Scherens, maar de overige ritten met gemak won. Ook het rijden van Derk- sen liet een goede impressie achter. Sche rens is in tactisch opzicht nog altijd van groote klasse maar zijn befamde „sprong" is nog slechts een schaduw van dien van vroeger. Gerardin past eigenlijk niet meer in dit milieu van sprinters van klasse. Bij de amateurs was de Rotterdammer Gieseler de „held" van den dag, eerst toen hij van en ploegachtervolging een indivi- dueele course trachtte te maken, omdat zijn maats hem niet snel genoeg gingen, een relatief geringen achterstand boekte op het winnend viermanschap maar den geest van den wedstrijd bedierf. Later door een klassementwedstrijd over tien kilometer te winnen. Homme mocht tot zijn groote verba zing een eereronde rijden. Hij werd na melijk winnaar van een handicap wedstrijd over 1 k.m., maar kreeg een voorsprong van 200 meter, die zelfs voor Bijster niet was weg te werken. De uitslagen waren: Sprintwedstrijd: 1. Van Vliet 8 p.: 2. Derksen 10 p.; 3. Scherens 11 p.; 4. Gérar- din 13 p. Ploeg-achtervolging voor amateurs, over maximum 4 km.: gewonnen door Fleury, v. d. Neut, Kunst en Koopmans, tijd 5 min. 8.4 sec. Wedstrijd met motorgangmaking over 2 ritten van 40 km. Totaaluitslag: 1. Besson 4 p.; 2. v. d'. Voort 4 p.; 3. Pronk 6 p.; 4. Remlkes 8 p.; 5. de Best 8 p.; 6. Lamtooley 12 p. Klassementwedstrijd voor amatelrs over 10 k.m.: 1. Gieseler (15 p.) 15 m. 45 sec. Handicapwedstrijd voor amateurs over 2 ronden: 1. Homma (200 ni. handicap); 2. Bijster; 3. Bontekoe Arie van Vliet wist te Kopenhagen op de Ordrupbaan den grooten sprinterprijs te winnen tegen Scherens. VOETBAL Helmondia eerste klasser. Gisteren heeft Helmondia met een twyfelachtigen goal (10) van R.B.C. gewonnen en daarmede het eerste klasseschap van het Zuiden veroverd. Zondagmiddag a s. speelt Blauw Wit tegen de Tsjechische prof.club „Cechie Karlin" in het Olympisch Stadion te Am sterdam. R.K.V.V. „Alph. Boys". De Boys trokken met twee invallers naar Voor hout. In een meer spannenden dan fraaien wedstrijd' hebben de Boys gewonnen met 21 Nu staan de Boys gelijk in punten met V.V.L.V. en. moet er nog een beslis singswedstrijd gespeeld worden. CRICKET Uitslagen Ned. Cricketbond. Eerste klasse- HCC IHermes-DVS: gew. door Hermes-DVS. HCC 128 all out, Hermes 132 vcor 6. Tweede klasse A: Sparta—LCC. Door Sparta gew. met 69 runs, Sparta 200, LCC 131. Tweede klasse B: ACC IILMCC. Gew. door ACC II. ACC 99 voor 6, LMCC 27; Ajax (L.)Rood en Wit III. Gew. door Ajax met innings. Ie innings Ajax 105, R. en W. 78; 2e innings R. en W. 104, Ajax 68 vcor 3. R.W. geeft op. van terecht. Wel trachtte hij met „dure" sprongen zijn puntenaantal omhoog te brengen maar de vele mislukkingen brachten hem toch niet* den verlangden oogst. De uitslagen luiden: 100 M. borstcrawl heeren: 1. Kees Ho ving (RZC) 1 min. 2.5 sec., 2. Van Mer- kesteyn (Haarlem) 1.2.9; 3. Sindorf (Y). 100 M. borstcrawl dames: 1. Hannie Ter meulen (HDZ) 1.10; 2. Marietje Vaessen (Zon, Heerlen) 1.10.4; 3. Beb van Schaick (Meeuwen). 100 M. rugslag heeren: 1. De Geest (HPC) 1.14.5; 2. Scheffer (DJK) 1.14.7; 3. Maus (Haarlem) 1.14.9. 100 M. rugslag dames: 1. Greetje Gail liard (ADZ) 1.18; 2. Iet Kostervan Feg gelen (Meeuwen) 1.18.3; 3. Annie Wage- maker (Meeuwen) 1.22.3. 200 M. schoolslag heeren: 1. Smitshuy zen (AZ 1870) 2.53.2; 2. Bonte (ZAR) 2.55.2; 3. Van Feggelen (Meeuwen) 2.57.5. 200 M. schoolslag dames): 1. Nel van Vliet (Robben) 2.28.2; 2. Wil Haverslag (Robben) 3.0.1; 3. Mary Laven (Robben) 3.7.4. 400 M. borstcrawl heeren: 1. Van Daat selaar (AZ 1870) 5.19.4; 2. Van der Kuil (SZC) 5.22.8; 3. Sindorf (Y) 5.23.1. 400 M .borstcrawl dames: 1. Hannie Ter meulen (HDZ) 5.44.5; 2. Irma Schuma cher (RDZ) 5.48.3; 3. Willy Soetekouw (RDZ) 6.1.6. Estafette 4 x 200 M. borstcrawl heeren: 1. Het Y 10.26.6; 2. RZC 10.41.5; 3. Rob ben 10.41.9. Estafette 4 x 100 M. borstcrawl dames: 1. RDZ I 5.6.4; 2. ADZ 5.9; 3. RDZ II 5.28.3. Schoonspringen dames: 1. Coby Floor (ADZ) 94.18 punten; 2. mej. Muytjens (ADZ) 92.69 pnt.; 3. Toos van Dongen (NZC) 90.30 pnt. Schoonspringen heeren: 1. Adri van Dongen (NZC) 110.73 pnt.; 2. Van Teese- ling (AZ 1870) 102 pnt.; 3. Koppelle (AZC '21) 98,309 pnt. naar Nederland? De Nederlandsche zwerïikam- 2 pioenschappen zijn om verschil- lende redenen belangrijk geweest, g Want met de Europeesche kam- q pioenschappen en de Olympische 5 spelen in het vooruitzicht wil men toch zoo langzamerhand komen tot 2 een kern van zwemmers en zwem- g sters, die de Nederlandsche kleu- q ren daar zullen moeten gaan ver is dedigen. Hoewel van een officieele oefenploeg nog niet kan worden gesproken daarvoor is het tijd- g stip nog te vroeg en kunnen ook o nog teveel wijzigingen optreden o staat toch wel vast, dat de eerste zes van elk nummer een speciale g training zullen ontvangen. Deze o training zal eerst gedecentraliseerd o zijn en. eerst later centraal ter hand worden genomen. o Dat de krachtmeting met andere o landen, waardoor men zich van de 2 sterkte der eventueele tegenstan- g ders op Europeesche of internatio- g nale tournooien kan oriënteeren, 8 een belangrijke factor is, is genoeg- o zaam bekend. De wedstrijden tegen Zweden, Denemarken. Frankrijk, gBelgië en Engeland hebben dan o ook zeer zeker hun resultaat afge- p worpen. Er is evenwel een land :n o Europa waar zeer bijzondere pres- taties worden verricht, n.l. Rus- g land. Dat een nadere kennismaking g met de Russische zwemmers en g zwemsters, nu Rusland lid is ge- worden van de Fina en dus ver- 8 moedelijk zal deelnemen aan de 8 Olympische spelen, zeker zijn nut g zou hebben, heeft geleid tot pogin- g gen, hoewel niet van bondszijde, o om een Russische ploeg tot een be- o zoek aan Nederland te bewegen. 8 Of deze pogingen ook inderdaad 2 zullen slagen, staat nog niet vast. o Hoewel de bezoeken van vele 8 clubs aan Engeland in het kader g der sportuitwisseling met dat land, g natuurlijk zullen voortgaan, staat o voor dit jaar geen tournee van de 8 officieele Nederlandsche ploeg meer g op het programma. In het volgend g jaar zullen o.a. de landenontmoe- g tingen NederlandBelgië en Frank- o rijkNederland worden gehouden. 8 00000000000000000000000000000000000000$ En de Luchtmacht gaat met den prijs strijken Zaterdagmiddag tverd op het N, B. L. 0-. terrein aan den Zoeterwoudsohen Singel te Leiflen de aangekondigde vijfkamp ge houden tusschen ploegen van de Marine en de Landmacht. Neen.zoo was het toch niet, want de Landmachtploeg werd voor den vijfkamp teruggetrokken, terwijl de Luchtmacht van Valkenburg haar plaats innam. Het heette, da: de ploeg van de Landmacht niet voldoende v/as voorbe reid, doch de Luchtmacht werd eerst Vrij dag van het plan in kennis gesteld en kampte mee, zoo zelfs, dat zij den fraaien beker, welke door het gemeentebestuur van Leiden was uitgeloofd, in de wacht sleepte. En tochde Luchtmacht was voor deze wedstrijden evenmin getraind. De resultaten zijn daar om het te bewijzen en de deelnemers hebben dit zelf eveneeens medegedeeld. Militairen, die niet getraind zijn op de meest essentieele nummers van de athletiek als Icopen en springen, 't Moest noch eigenlijk niet kunnen voorkomen! Vooral niet, indien men bedenkt, dat tal van jongelui, die bij een of ander wapen dienen, sportlui zijn en uit een of andere club zijn voortgekomen. Hoe het ook zij, uit wat we Zaterdagmiddag Je zien hebben gekregen mogen wij 'de conclusie trekken, dat er in het leger maar al te weinig aan sport gedaan wordt en zoo hopen we in den komenden tijd inderdaad resultaten te mogen zien van de eerste proeve hier gedaan. Inmiddels mugen we niet verhelen, dat net er Zaterdagmiddag op het N. B. L. O.- terrein recht gezellig was en dat de ploe gen in onderlingen genoeglijken kamp om de prijzen hebben gestreden. Behalve' voor den vijfkamp waren er ook- wedstrijden vrije deelname. Voor de Marine kwamen uit ploegen uit Voorschoten en Loosdrecht, voor de Luchtmacht ploegen uit Valken burg en voor de Landmacht ploegen van de 7e en 9e Compagnie. De wedstrijden werden o.m. bijgewoond door den garni zoenscommandant van Leiden, majoor De- schevel en door de wethouders v. Schaik en Menken. Na afloop werden in de Cadi- club aan het Rapenburg de prijzen aan de winnaars uitgereikt. Het eindresultaat van den vijfkamp was, dat de Luchtmacht won met 83 punten tegen de Marine 74 punten., De resultaten van den vijfkamp zijn:' IOC yards: 1 Overman, Valk. 12.8, 2. Won- dergem, Voorsch. 13.1; 3. Brassee, Valk.; 4. Goslinga, Voorsch. 800 M.: 1. Overman, Valk., 2.32.3; 2 Valentijn, Voorsch., 2.33.3; 3. ten Brinken, Voorsch.; 4. A. Dongen, Voorsch.; 5. Brassee, Valk. Hoogspringen: 1. Brassee, Valk. 1.45 m.; 2. Overman, Valk. Wondergem, Voorsch., en Goslinga Valk. allen 1.40 m.; 5. Debrichy Valk; 6. A. Don gen, Voorsch.: 7. Valentijn, Voorsch. Speerwerpen: 1. Valentijn "Voorsch. 22.53; 2. A. Dongen, Vcorsch. 21.85 m.; 3. Goslin ga, Valk. 21.43 m.; 4. Brassee, Valk,; 5. Wondergem, Voorsch.; Kogelstooten: 1. Debrichy, Valk. 7.73 m.; 2. ten Brinken, Voorsch. 7.14 m.; 3. Valentijn. Voorsch. 7.11 m.; 4. Overman, Valk.; 5. A. Dongen, Voorsch,.; 6. Goslinga, Valk.; 7. Wonder gem, Voorsch.; 8. Brassee, Valk. ZEILEN. Nederlandsche jachten in het buitenland. Twintig jachten in de kleinere klasse en 12 van de groote klasse zijn Vrijdagochtend om half tien var. Southsea gestart voor de race van 200 mijl van Solent naar Ply mouth via een boei ter hoogte van Cher bourg. Onder de deelnemende jachten be vonden zich twee Nederlandsche namelijk de Zeearend en de Groene Leeuw. De race is georganiseer-i door de Royal Ocean Racingclub. De uitslagen van de wedstrijden vrije deelname luiden: 100 yards: 1. Bergsma, Voorsch. 11.7; 2. Kapaan 9e C. 12.2; 3. Loebben, Loosdr., 12.6! 4. Lagarde, Voorsch. 5. Hoekstra. Valk., 6. Pouwels, Voorsch. 800 m.: 1. Poorters, Voorsch., 2.49.1; 2. Pouwels, Voorsch. 3.4.2. 1500 m.: 1. Van Driel, 7e 4.58.4- 2. Ju, 9e C. 5.13.5; 3. Dobbelaar, 9e C. 5.13.9; 4. Dongelmans 9e C.; 5. Poorters, Voorsch.; 6. Lagarde, Voorsch. Hoogspringen: 1. Bergsma Voorsch 1.55 m.; 2. Goedegeburen Voorach. 1.45 m.; 3. Meerburg, 7e C.; Kapaan, 9e C. en Don gelmans ,9e C. allen 1.40 m.; 6. Hagenaar, Loosdr.; 7. Dubbelaar, 9e C. Speerwerpen: 1. Meerburg, 7e C. 44.20 m.; 2. Ameling, Loosdr. 37.80 m.; 3. Goedegeburen, Voorsch. 31.82 m. Mastkhmmen: 1. Ruigrok, 9e C. 7.9 sec.; 2. Nieuwstraten. 9e C. 10.1; 3. La garde, Voorsch.; II. 4 Wondergem, Voor schoten 18; Touv/trekken: 1. Ploeg I, 9e C. 2 Ploeg II, 9e C.; 3. Marine, Voorsch.; 4. Valkenburg. Kogelstooten? 1. Goedegeburen Voorsch. 10,51 m.; 2. Ameling, Loosdr. 9.90 m.; 3. Meerburg, 7e C.; 4. Kapaan 9e C. Discuswerpen: 1Dubbelaar, 9e C. 27.67 m.; 2. Goedegeburen, Voorsch. 25.90 m.; 3. Meerburg, 7e C. 25.67 m.; 4. Ameling, Loosdr.; 5. Hagenaar, Loosdrecht. Groot Belgisch overwicht op de Ioopnummers, de technische voor de Nederlanders. De landenwedstrijd tusschen de heeren- ploegen van Nederland en België, welke Zondagmiddag op de Nenyto-sintelbaan te Rotterdam werd gehouden, eindigde in een overwinning voor de Belgen, een zege, welke voor de eerste maal in de athletiek- geschiedenis tusschen beide landen, aan de Belgen ten deel is gevallen. Wanneer wij de veertien op het program ma staande nummers in twee groepen ver- deelen, dan komen wij tot de opmerkelij ke conclusie, dat de Belgen zes van de acht loopnummers hebben gewonnen, terwijl Nederland vijf eerste plaatsen wist te bezet ten van de zes technische nummers. De 100 meter leverde een onbetwiste zege voor Braekman op die een tijd noteerde van 10.7 sec., waarbij in aanmerking dient te v/orden genomen, dat de loopers den wind in den rug hadden. Lammers werd na harden strijd met invaller Peelaert tweede in 10.8 sec. Het was jammer, dat Jan Zwaan last van zijn enkel had, zoodat hij zich moest laten vervangen door Van Osta. De 200 meter werd door Scholten ge wonnen, maar diens overwinning had een onaangenaam bijsmaakje. Aan de loopers was medegedeeld, dat de finish niet op dezelfde plaats lag, maar men had ver zuimd hen te mten zien, waar de eind streep dan wel zou zijn. Peelaert lag in ge wonnen positie vóór Scholten, maar met twee witte strecpen over de baan vergiste hij zich beide malen, zoodat Scholten, die er beter het oog in ha,d ervan kon profi le teeren en van het inhouden van den Belg gebruik wist te maken om nog als eerste door de finish te gaan. De Belg protesteer de fel, na afloop, maar de jury stelde zich op het standpunt, dat men de deelnemers van tevoren had gewaarschuwd. Overi gens is het beter, den start, indien dit noodzakelijk mocht zijn, te verleggen, maar de eindstreep op een vaste plaats te hou den. De 400 meter werd binnen de 50 secinden geloopen door den Belg Kunnen, maa' het was een verdienstelijke prestatie van Blok, cat hij als tweeae eindigende, ook binnen die tijdgrens bleef. Het werd een tactische sirijd op de 800 mdter. De Belgen trachtten het tempo aan te geven. Goossens had den kop genomen en na een vrij langzame eerste ronde trachtte De Ruyter enkele malen de lei ding over te nemen, maar het was Bran- cart, die hem opving. In deh eindspurt wist Brancart van de derde plaats komend met gering verschil de Ruyter te slaan. De Ruyter liep ook mee op de 1500 m., waar hij den Belg Reiff, dien men gaarne op de 5000 m. tegen Slijkhuis had zien loo- pen, tegenover zich had. Hoewel er ander half uur tusschen de 8000 en 1500 meter lag. bleek deze opgave voor de Ruyter toch te zwaar. Reiff liep een hoog tempo, van den beginne af, zoodat de Ruyter na 1000 meter hem niet meer kon volgen en den strijd staakte. Plet was jammer, dat dit nummer daardoor een volkomen misluk king werd. Op de 5000 m. trachtten Van de Wat- tijne en Hermans in de eerste ronden het tempo aan te geven, dat wil zeggen, men wilde in het tempo van den tweeden man Hermans loopen, welk tempo altijd nog te snel was voor den tweeden Nederland- schen looper Lataster, doch Slijkhuis wenschte zich het tempo niet te laten voor schrijven, en na de helft van den afstand dicteerde hij de snelheid en wel zoo. dat ook Van den Wattijne hem moest laten gaan. Slijkhuis bleef binnen de 15 minu ten. Indien wij de overwinning van Schol ten op de 200 m. uitschakelen, dan heeft de zege van Slijkhuis op den langen af stand de eenige eerste plaats voor Neder- Hans Knoch' schrijft ons: Binnen enkele dagen, op 13 Augustus, gaat Groningen beginnen. Het zal werkelijk een wereld-schaaktournooi worden, want alle verwachtingen omtrent de deelneming van de meest bekende internationale grootheden zijn in vervulling gegaan. Der tien landen hebben hun beste vertegen woordigers gestuurd. Bovenaan staat de Sowjet-Unie met de vijf grootmeesters I. Boleslafkiej, M. Botwinnik, S. Flohr, A. Kotof en W. Smislof. Vier landen zijn door elk twee spelers vertegenwoordigd: de Ver. Staten door A. Danker en H. Steiner, Zwe den door E. Lundin en G. Sloltz, Frankrijk door dr. O. Bernstein en dr. X. Tartakower, en Nederland door dr. M. Euwe en L. Prins. Uit de overige acht landen komen acht spe lers: A. Yanofsky (Canada), C. Guimar (Ar gentinië), C. Kottnauer (Tsjechoslowakije), L. Szabo (Hongarijg), dr. M. Vidmar (Joe goslavië), M. Christoffel (Zwitserland), A. O'Kelly de Galwa* (België), en tenslotte M. Najdorf uit Argentinië, die echter voor Polen speelt. De meeste buitenlanders zijn reeds hier te lande gearriveerd. Veranderingen van beteekenis zijn niet meer te verwachten, echter dient gezegd ,dat de definitieve lijst der deelnemers pas na de loting, die op 12 Augustus des avonds zal plaats hebben, ge publiceerd zal kunnen worden. „Groningen" zal een wedstrijd worden van zeer bijzondere soort. Geen onderonsje van grootmeesters of overgrootmeesters, geen match tusschen binnenlanders en bui tenlanders, ook geen „vluggertje" van slechts ongeveer tien ronden, maar een zware, vier weken durende krachtmeting, waarin speciaal vele jonge talenten van in ternationale befaamdheid hun groote kans zullen krijgen. Natuurlijk heeft Botwinnik de beste papieren, natuurlijk mag men van Euwe en Flohr groote dingen verwachten; maar wat zullen Boleslafskiej, Kotof, Smis lof presteeren? Wat Kottnauer, Ludin, Najdorf, Szabo, Yanofsky? Geen van deze spelers heeft ooit gelegenheid gehad aan zoo'n wereldschaaktournooi deel te nemen. Het zou best kunnen, dat een van hen de schaakwereld op soortgelijke manier ver raste als b.v. Pillsbury in Hastings 1895 of Marshall in Cambridge Springs 1904. Het is nagenoeg angstwekkend wanneer we b.v. hooren dat Najdorf sinds 1939 aan 17 sterke Zuid-Amerikaansche tournooien heeft deel genomen en zestienmaal den eersten prijs heeft behaald, uat hij 40 partijen tegelijk heeft blind gespeeld en bereid is in Neder land 45 partijen te spelen als de zaak ge organiseerd wordt. In de radiomatch USA USSR heeft Smislof met 20 van Reshesky gewonnen, en Boleslafskiej heeft VA van Fine. Denker is kampioen van de Ver. Staten hoewel dit land over Fine en Res- henvsky beschikt. Yanofsky was nog geen 15 jaar oud toen hij in den landenwedstrijd te Buenos Aires 1939, op het tweede bord spelend voor Canada, 14 y? punt behaalde uit 16 partijen. Dit zijn wel zeer Veelbelo vende visitekaartjes. Geen wonder, dat de geheele schaakwereld groote belangstelling toont voor dit tournooi. Het zegt wel iets wanneer b.v. Yanofsky opdracht heeft om duizend woorden per dag naar Canada te telegrapheeren. En het versterkt natuurlijk de belangstelling, dat de best-uitkomende van hen, die niet reeds candi.daten zijn voor het wereldkampioenschap, voortaan als candidaat nummer zeven zal worden be schouwd. Nederland is siiyis 1935 ten nauw ste verbonden met alle vragen betreffende het wereldkampioenschap schaken. Het heeft dienaangaande in vele opzichten tel kens weer het initiatief genomen, maar een tournooi als dit werd hier nog nooit ge houden. Duitschers kwamen in Ned. uniformen ons land binnen Een bekentenis voor de P.R.A. te Winterswijk. Naar de „Volkskrant" meldt, heeft het vroegere hoofd van de Deutsche Schule, Stein, in Winterswijk, na zijn arrestatie door de P.R.A. aldaar, bekend, dat hij aan het hoofd van een groep in Ned. uniformen gekleede Duitschers op 10 Mei 1940 de grens van Limburg is overgetrokken. Hij was daar ter plaatse goed geïnformeerd, daar hij langen tijd leeraar was aan de Duitsche middelbare school te Sittard, wel ken tijd hij heeft benut voor het in kaart brengen van de fortificaties in Limiburg en Brabant. Door deze bekentenis van Stein is te vens een nieuw licht geworpen op de uni- formensmokkel in 1939 bij Denekamp, toen een zekere Alfrink werd gearresteerd met twee koffers Ned. uniformen, welke hij over de grens wilde brengen. land opgeleverd en van de op het pro gramma staande loopnummers. Want de hordenloop was vanzelfsprekend voor Braekman en op de 4 maal 200 meter bleek de Belgische ploeg veel beter te wisselen dan de Nederlandsche. Dit estafettenummer, het laatste van den middag, gaf overigens den doorslag, want op dat moment was de stand 7270 in het voordeel van de Belgen. De waar- rteering bij de estafette was vijf punten voor de winnende ploeg en 2 punten voor de verliezenden. De technische nummers. Dat Lamoree het po-lsstokhoogspringen won, behoefde natuurlijk geen verwonde ring te wekken. En hij was de eenige, die 3.75 m. haalde. Hij deed daarna nog enkele pogingen om een afstand van vier meter tt overwinnen, waarin hij evenwel niet slaagde. Een eerste en een tweede plaats bezetten resp. de Bruyn en Oreel bij 't ko gelstooten. Ook bij het hoogspringen wer den de eerste en de tweede plaats door Nederlanders bezet. Wederom het maxi mum aantal punten in één nummer (8) behaalde Nederland bij het speerwerpen, waarbij Lutkeveld de 60 metergrens niet haalde. Een groote verrassing viel te no- tceren bij het discuswerpen. De Belgen Verhas en Kintziger wisten beiden het Bel gisch record te verbeteren, dat op 42.74 m. stond. Verhas bracht het op zijn naam riet een afstand van 44.51 m., terwijl Kint ziger 60 cm. boven het record uitkwam. De Bruyn bracht het niet verder dan 42.97 m. Naaktgeboren was bij het verspringen uitstekend op dreef. De resultaten van zijn zes sprongen waren resp.; mislukt. 7.01 m., 6.91 y, m., 7.24 m., 7 m., 6.77 m. en 7.24 tl, wel een bewijs dat hij in constanten vorm is. Slechts 3 cm. bleef hij onder het Nederlandsche record. Wim van Dorp kwam dezen midaag niet verder dan 6.61 m. De uitslagen luiden: 110 m. horden: 1. Braekman B. 14.9, 2. v. d. Sijpe B. 15.4, 3. Zwaan N. 15.8, 4. Van der Hoeven N. 16 2, Ned. 3 en Belg? 8 pnt. 800 m.: 1. Bran cart B. 1.58.3, 2. de Ruyter N 1.58.4. 3. Wolsink N. 1.58.8, 4. Goosens B. 1.58.9. Ned. 5 en Belg. 6 pnt. '100 m. 1. Brack- man B. 10.7, 2. Lammers N. 10.8, 3. Pee laert B 10.8, 4. Van Osta N. 11. Ned. 4 en Belg. 7 pnt.; 400 m,: 1. Kummen B. 49.7, 2. Blok N. 49.9, 2. Van Goethem B 50.7, 4. de Kroon N. 52.6. Ned. 4 en Belg. 7 pnt. 200 m.; 1. Scholten N. 22.2; 2. Peelaert B. 22 2, 3. Bourgeaux B 22.3 4. Nusse N. 22.7 Nde. 6 en Belg. 6 pnt. 50(30 m.: 1. Slijkhuis N. 14.54.4; 2. Van de Matten den van de Mattijen B. 15.05.2; 3. Hermans B. 15.28.8, 4. Lataster N. 15.36.8. Ned. 6 en België 5 pnt. 1500 m.: 1. lteiff B. 3.59,3, 2. De Vuyst B 4.03.4, 3. Van Go-gh N. 4.06.1. Ned. 2 en Belg. 8 pnt. 4 maal 200 m. estafette: 1. Eelgië 1.29; 2. Nederland 1.30. Ned. 2 en Belg. 5 pnt. Polsstokhoogspringen: 1. La moree N. 3,75 m., 2. Van Pcteghem B. 3.60, 3 Verkes N. 3.60, 4. v. Hards B. 3.40. Ned. 7 en Belg. 4 pnt., Kogelstooten: 1. de Bruyn N, 14.15 m., 2. Oreel N. 13.77 m., 3. Verhas B. 13.44.5 m., 4. Cauvec B. 12.50 m. Ned. 8 en Belg. 3'pnt. Hoogspringen; *1. Lank- horst N. 1.78, 2. Spanjerdt N. 1.73, 3. Ca- louw B. 1.73, 4. Bequet B. l.?8. Ned. 8 en Belg. 3 pnt. Speerwerpen: 1. Lutkeveld N. 58.53, 2. Dammers N. 55.05, 3. Ninnen B. 50.1, 4. Fontaine B 48.75. Ned. 8 en Belg. 3 pnt. Discuswerpen: 1. Verhas B. 44.51 (nieuw Belg. record), 2. Kintziger B. 44.34 de Bruyn N. 42.97, 4. Brasser N. 40.49. Ned. 3 en Belg. 8 pnt. Verspringen: 1. Naaktgeboren N. 7.24 2. Delconr B 6.70 3. Hutsebaut B 6.68, 4. Van Dorp N. 6.61 Ned. 6 en Belg. 5 pnt. Eindstand; België 77, Nederland 72 punten. ZEEBURG NEDERLANDSCH DAMES ESTAFETTE KAMPIOEN. Twee nieuwe Nederlandsche meisjesre- cords waren de oogst van de Zondagmid dag op het Haagsche Te Werve gehouden damesestafette- en meisjeskampioenschap pen. Mej. B. Vleeschhouwer van Lycurgus won zoowel de 80 M. in 10.6 sec. als het vèrspringen met een sprong van 5.31, het geen tevens een nieuw jeugdrecord betee kent. De 16-jarige mej. F. Corstens van het Amsterdamsche Volewijckers was bij het hoogspringen in prima vorm. Soepel en stijlvol sprong zij liefst 1.49.7 M., waar mede zij zich Ned. meisjeskampioene en recordhoudster mag noemen. De dames estafettes waren alle zonder ook maar een moment bedreigd te worden voor het Am sterdamsche Zeeburg. Belangwekkende wedstrijd te Leiden. Zondag 25 Aug. vindt op de Leidsche Sin- telbaan een interessante athletiekontmoe- ting plaats tusschen de stedelijke ploegen van Gouda, Leiden, Rotterdam, Den Haag en Dordrecht. De samenstelling van het programma is nog niet bekend, evenmin of er ook damesnummers onder vallen. voor Dinsdag. HILVERSUM I (301 M.) KRO. 7.00 Nieuws, gymn. en gram. 11.00 Gram. 11.30 Godsd. caus. 11.45 Ber. uit Indië; 12.00 Pianorecital. 12.30 Lunchconcert. (13.00 Nieuws). 13.45 Caus. 14.00 Gram. 14.30 Muz. caus. 15.09 V. de vrouw.- 15.45 Caus. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Caus. 17.00 Ka mermuziek. 17.30 Gram. 17.45 Indon pren tenboek. 18.00 Hawaiians, 18.15 Sportpr. 18.30 Voor de Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Hawaiians. 19.30 v. d. jongeren. 19.45 Over de distributie. 20.05 „Biddend leger". 30.15 Kamerorkest. 21.00 Filmpraatje. 21.15 Orkest. 21.45 Beroepskeuze. 22.00 Nieuws. 22.20 Avongebel. 22,35 Gram. 22.45 Caus. 23.00 Orkest. 23.30 Gram. HILVERSUM H (415 M) AVRO. 7.00 Nieuws, gymn. en gram. 11.15 Voor dracht. 11.30 Gram. 11.45 Orkest. 12.30 Caus. 12.40 Piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14 00 Knipcursus. 14.20 Zang. 15.00 Voor dracht. 15.15 Gram. 155.30 Oude muziek. 16.30 Kinderen. 16.45 Viool en piano. 17.15 Gram. 17.30 Septet. 18.00 Nieuws. 18.15 Broadway. 18.45 Skymasters. 19.15 Volks- tooneel. 19.30 Concert. 20.25 Orkest. 21.20 Orkest. 21.45 Circus Giezen. 22.00 Gram. (22.15 Buitenl. overzicht). 23.15 Schaak- tournooi. 23.30

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 3