OMGEVING Het internationaal schaaktournooi te Groningen RADIO GROOTE LAND- EN TUINBOUW TENTOONSTELLING „VEBO" TE LEIDEN. Van 25 tot en met 29 September a.s. Aangemoedigd door het succes van het •vorige jaar, toen onder de moeilijkst denkbare omstandigheden een zeer ge slaagde veetentoonstelling werd gehouden, heeft het bestuur van de „Vebo" het voor nemen opgevat om ter gelegenheid van zijn tweede lustrum van 25 tot en met 29 September a.s. in den geest der vooroor- logsche jaren, toen de Vebo-exposities zich reeds een goede reputatie hadden verworven, te Leiden een groot opgezette tentoonstelling van land- en tuinbouw producten te organiseeren. Het zoojuist verschenen vraagprogram ma bevat daarover eenige interessante bij zonderheden, waaraan wii ontieenen, dat de inschrijving is opengesteld voor de navol gende rubrieken: geregistreerd fokvee (Groninger zwartblaar en zwartbont Hol- landsch veeslag A en B), slacht- en han delsvee, Goudsche en Leidsche kaas Voorts wordt in de Veemarkthalle'n een afzonderlijke afdeeling Konijnen en pluim vee ingericht. Aan de veetentoonstelling is een wedstrijd verbonden in de beoor deeling van fokvee, waarvoor de deelne ming openstaat voor leerlingen en oud leerlingen van onderwijsinstellingen op landbouwkundig gebied. Op Zaterdag 28 September wordt bovendien een groote paardenkeuring gehouden, waarvan de be kroonde dieren zullen worden voorgeleid op het concours hippique, dat in de mid-^ daguren is geprojecteerd en waarvoor in* hippische kringen groote belangstelling blijkt te bestaan. Het ministerie van Landbouw, Vissche- rij en Voedselvoorziening neemt op de aan de tentoonstelling verbonden wetenschap pelijke afdeeling een belangrijke plaats in middels een collectieve inzena ig, welke beoogt den bezoekers een beeld te geven op welke wijze en met welke middelen de overheid deze bedrijfstakken dient. Daar naast zal dit ministerie medewerking ver- leenen door het geven van een aantal filmvertooningen. Tijdens den geheelen duur der tentoon stelling wordt in alle zalen der Stadsge hoorzaal een groote bloemen-, groenten- en vruchtenshow georganiseerd, waarbij de inzendingen izullen worden verzorgd door de diverse veilingsvereenigingen, zoodat een volstrekt onpersoonlijke recla me wordt gevoerd voor alle tuinbouw- en vakgenooten in Leiden, omgeving en Rijn streek- Voor land- en tuinbouwers is tenslotte nog van groot belang te weten, dat de nieuwste landbouw werktuigen en melk machines zullen worden gedemonstreerd. Met het oog op de veelzijdigheid der sa menstellende deelen lijdt het geen twijfel of de Vebo-1946 zal de algemeene interesse hebben van de belanghebbende producen ten en de belangstellende consumenten, in casu het publiek. Bioscopen Casino heeft een vacantie-programma, zooals het aankondigt. Het heeft een film voor deze week van een Amerikaansch studentencollege, waar men de studenten van alles ziet doen behalve studeeren. Het voornaamste doel dezer jongelui is flirten en roeien en het is de verdienste van deze film, dat het veel sport en niet al te veel geflirt laat zien. In het voor-programma laat Charley Chaplin zich weer eens zien in een rolprent, die zelf verbaasd is van het feit, dat hij na zoo'n langen tijd weer voor den dag is gehaald. Lido. Het zal moeilijk vallen om zuur te blijven kijken bij het programma dat deze week in dit theater draait. Na het wekelijk- sche journaal (Roode-Kruis-film niet ver geten!!) wordt hier als voorfilm een cock tail geserveerd van vroolykheid, originanli- teit en show. Het is echter jammer, dat er in deze kostelijke „vroolijkheidsdrank" en kele druppels „bitter" zijn gevallen, waar door de leeftijdsgrens om ze zonder nadee- lige gevolgen te consumeeren, minstens op 18 jaar gesteld moet worden. De hoofdfilm „Place de la Concorde" is er een van echte, aanstekelijke Fransche humor. De film is niet nieuw meer en in de vroolijke stemming raakt men af en toe de draad kwijt, doch deze kleinigheden val len weg tegen de vlotte vaart, de charme en de echt komieke geest, waarmee het verhaal wordt doorgespeeld. Het mag een verdienste van deze film heeten, dat het kleine beetje levensernst toch niet-is ver geten en dat de teekening van de personen juist door de vroolijkheid scherper wordt. Hoewel men zegt, dat de realiteit nuchter is, is deze „realisation" van kluchtigheid bepaald de uitzondering, die de regel be vestigt. Luxor. Zooals wij reeds verwachtten, heeft het Luxor-theater deze week de film „Intermezzo" in haar programma ge houden. Wij kunnen dus volstaan met de verwijzing naar het verslag van vorige week, hetgeen natuurlijk inhoudt, dat ons voorbehoud „voor 18 jaar" van kracht blijft. Rex. In Rex draaien deze week twee films, „Goudzoekers van Canada'' en „Tar- zan en de Groene Godin". Tarzan laat in deze film een zigeunerirt verhalen van zijn opwindende avonturen, waarbij de groene godin een rol speelde. De tweede film ver plaatst ons eveneens naar onherbergzame wildernissen en naar de ruwe gouddelvers, die een strijd voeren op leven en dood. Voor liefhebbers van dergelijke onderwer pen een interessante voorstelling, Trianon. „Gekooide Jeugd" is een pendant van „Meisjes achter tralies". In de Fransche film, .welke deze week in het Triarion-theater draait, maken we kennis met een inrichting, waar jeugdige misda digers dank zij d^ verkeerde leiding een zeer onpaedagogischeh directeur, geen middel onbeproefd laten om hun kwade neigingen bot te vieren. De harde straf maatregelen brengen daarin allerminst verbetering en eerst wanneer een nieuwe leeraar het hart der jongens door zachte leiding weet te veroveren, komt er orde en rust. Noel-Noel en de „Kleine Zan gers van het houten Kruis" leveren in deze film uitstekend werk, al hadden we den sympathieken leeraar gaarne wat flinker gezien Zooals hij hier speelt, maakt hij een wat ziekelijken indruk. Intusschen zijn de tegenstellingen tusschen goede en lechte leiding en de gevolgen van harde af maatregelen en paedagogische op- beding in een wel zeer scherp licht ge- eld, zoodat het geheel zeker voldoening -?ft. Een pakkend slot zorgt voor een ede bekroning van dit filmwerk. ALPHEN AAN DEN RIJN Aanrijding. Ter hoogte van het perceel Hooftstraat 305 liep gisterenmiddag om streeks drie uur het 5-jarig zoontje van den heer T. aldaar den weg over, liep zon der ongelukken tusschen twee passeerende woonwagens door, doch werd jammerlijk gegrepen door een juist passeerende mo torrijder, den heer P. W. v. Sch. uit Voor schoten, die^door het sterke remmen ook tegen den grond sloeg. Hij kwam er goed van af, doch het kind werd met hersen schudding en schaafwonden opgenomen. KATWIJK AAN DEN RIJN Aanrijding. In de Rijnstr. had een aan rijding plaats, die ernstige gevolgen had kunnen hebben. Een auto van de gemeen te reed hel; slop uit bij het slachthuis en kwam in botsing met de aankomende tram, die de auto enkele meters weg schoof waar door de auto tusschen de tram en electr. paal terecht kwam. De auto raakte bekneld, gelukkig juist achter de cabine. Ernstige materiale schade, doch geen pysoonlijke ongelukken. Onderwijs. Naar we vernemen zal in het pand Kerkstraat, vroeger bewoond door de fam. Werther, een Chr. Byz. School voor achterlijke leerlingen gevestigd worden. Afscheid. De gemeenteontvanger, de heer Thijssen, die benoemd is te Enschede in dezelfde functie heeft gisterenmiddag ten gemeentehuize afscheid genomen. Dit geschiedde op waarlijk grootsche wijze in bijzijn van de Burgemeester, en het amb tenarenkorps. Er werden speechen afgesto ken en de heer Thijssen beantwoordde deze. De beste wenschen van Katwijk vergezel len den heer Thijssen. LEIDSCHENDAM DE SCHADE VAN HET NOODWEER. Door den waarnemend commissaris der koningin in Zuid-Holland, mr. Bolsius, is Donderdagmiddag met B. en W. van Leid- schendam de schade opgenomen, veroor zaakt door het noodweer, dat j.l. Maandag Leidschendam trof. Alle tuindersbedrijven, welke schade hadden opgeloopen. zijn hier bij bezocht. Vastgesteld werd, dat 100.000 ramen van tuinderskassen zijn vernield, terwijl aan particuliere gebouwen onge veer 600 M2. gias is stukgeslagen. De scha de wordt globaal geschat op ƒ200.000. Pogingen worden aangewend om politieke delinquenten het glas te laten opruimen Voor de laatste maal. De noodgemeen- teraad is voor een vergadering bijeen ge roepen tegen a.s. Maandagavond 8 uur. LISSE Jubileum. De heer P. J. Mense mocht onder veel belangstelling zijn zilveren ju bileum vieren als chef-fitter van het Gas- en Waterbedrijf der Gemeente Lisse. Het kantoor van het Gasbedrijf was tot feest zaal ingericht en met bloemen rijk versierd. De loco-Burgemeester, de heer J. W. A. Lefeber, getuigde van de groote ijver en plichtsbetrachting van den jubilaris. Nooit was hem iets te veel wanneer het Bedrijf het vroeg. Spr. bood een enveloppe met inhoud aan .Na dit woord werd koffie met koek rondgediend, waarna de heer Th. v. d. Eerden, wnd. Directeur van de Bedrij ven, waardeerende woorden sprak tot den jubilaris. Namens de Ontspanningskas van het Gemeentepersoneel bood hij hem een prachtige bloemenmand aan. Afgewisseld door een levensschets van de oudste, een liedje van de jongste dochter en een wensch van den heer Mense, spraken ach tereenvolgens nog de boekhouder, cassier, de voorman, de directeur van de bedrijven te Sassenheim en collega A. Augustinus. Van het voltallige personeel mocht de heer Mense eenige prachtige cadeaux in ontvangst nemen. De jubilaris dankte voor de felicitaties en cadeaux. Motor-ongeval. De heer A. de Graaf alhier had het ongeluk om bij het uithalen voor het verkeer met zijn motorrijwiel te slippen, waardoor hij tegen den grond smakte en ernstig aan het hoofd verwond werd, waarbij hij bovendien een hersen schudding opliep. NOORD WIJK Kon. Ned. Mij. v. Tuinb. en Plantkunde. De aomerbijeenkomst van genoemde Mij had deze keer wel een bijzonder cachet, doordat vooraf een bezoek werd gebracht aan den tuin van Gravin v. Bylandt op klein „Offem" Tuinbaas Bosman, die al daar het gezelschap ontving en rondgeleid- de, heeft allen een zeer genotvollen avond bezorgd, en men was vol lof over de resul taten, welke men kreeg te aanschouwen. Na afloop verzamelde men zich in de bo venzaal van Hotel Royal, waar een pracht collectie bloemen en planten was opge steld. De 2e voorz., de heer P. de Groot, opende deze bijeenkomst waarna enkele ingekomen stukken werden behandeld. Hierbij was een schrijven van de Ned. Dah- liavereeniging waarin werd aangekondigd de jaarlij ksche Keuring en tentoonstelling van Dahlia's, welke zal gehouden worden op 13, 14 en 15 Sept. a.s. te Haarlem. Een voorstel om daarheen een excursie te i:ouden op Zaterdag 14 Sept. vond aller instemming en staande de vergadering ga ven zich reeds een flink aantal leden op. Op de Septembervergadering, welke zal plaats hebben op 19 Sept. zal de expositie gehouden worden van gekweekte potplan ten," terwijl tevens werd aangespoord op deze bijeenkomst zooveel mogelijk Dahlia's in te zenden. Mededeeling werd gedaan, dat van 1822 September te Leiden een groote Tuinbouwtentoonstelling zal ge houden worden, georganiseerd door de om liggende veilingvereenigingen. Een voor stel om in de toekomst ook vergaderingen te bezoeken van andere afdeelingen als dezè speciale prijsvragen uitschrijven, vond veel bijval, terwijl tevens zal worden overwogen zelve ook prijsvragen voor de leden uit te schrijven. Als voorlooper hier van zal in de October-vergadering reeds een groenten-expositie worden gehouden. Na een vruchtbare rondvTaag bracht de voorz. dank aan de inzenders van de bloe men en aan mevr. Gravin v. Bij landt voor de bezichtiging van haar buitenplaats en aan tuinbaas Bosman voor zijn kundige toelichting. Kortebaan Draverij. Deze draverij, welke gehouden wordt' op 15 Aug. a.s. op de Noord-Boulevard, belooft een succes te worden, daar reeds een 19-tal inschrij vingen zyn ingekomen, t.w. Dalver, Dutch Hannover, Allouez, Anzolor, Gonny D, Hol- landia, Dictator Spears, Ivan Hannover, Edelman, Eduard Anvil, George Wilkes, Welkom, Absyrtus, Robichon, Fred. Ma CIy6 K., Harras Zoon van David Guy, Irene en Flying Guy. „St. Deus Dedit". St. Deus Dedit is de patroon van den R, K. Arbeidersbond, wiens feestdag we Zondag 11 Aug. op waardige wijze zullen vieren, 's Morgens te 7.15 uur zal door den geest. adv. kapelaan Wüst de H. Mis worden opgedragen tot intentie van de levende en overleden le den. met algem. H. Communie. Na deze kerkelijke viering worden alle leden in het Juvenaat verwacht voor het gezamenlijk ontbijt, waarbij de Geestelijk Advisetir een toespraak zal houden. NOORD WIJKERHOUT Clandestiene slachting. Bij een huis zoeking bij een der slagers alhier kwamen controleurs van den C.C.D. in samenwer king met de Rijkspolitie op het spoor van een clandestiene slachting. Naar aanleiding hiervan zijn 2 personen gearresteerd. Zij zijn inmiddels naar Den Haag overgebracht. Honderden k.g. rundvleesch werden in be slag genomen. TER AAR GEMEENTERAAD. Voor de laatste maal kwam de tijdelijke gemeenteraad onder voorzitterschap van Burgemeester B. J. Hogenboom bijeen. Ge- dep. Staten hebben den aankoop van den grond aan den Aardam en van den aankoop van het voormalige stationsgebouw, dat zal worden ingericht als tuinbouwschool, goedgekeurd. De aansluiting op het waterleidingnet, waarom de inwoners uit het Schilk hadden gevraagd, zal, wanneer dit in verband met de materialenpositie uitvoerbaar is, onmid dellijk ter hand worden genomen. Het comité voor Katholieke actie vestigde in een adres er de aandacht op dat de open bare zedelijkheid in de gemeente ten zeerste geschaad wordt wegens het veelvuldig ge mengd zwemmen en baden in het Aarka naal, de Aar, Hoeksche Aar en Leidsche Vaart. Velen maken er de gewoonte van om hun werkzaamheden te verrichten in de tuinderijen, in een zwembroek gekleed. Hoewel het adres formeel tot den burge meester had moeten worden gericht, krijgt de Raad ten volle de gelegenheid zijn grie ven naar voren te brengen. Ook de voorzit ter gaat uitvoerig op deze zaak in. De be palingen in de politie-verordening, aldus de voorzitter, verbieden het zwemmen in het Aarkanaal of op andere plaatsen dan de daarvoor aangewezen inrichtingen. De oor zaak van de overtredingen ligt evenwel in het zeer onvoldoende politie-toezicht. Van de 4 alhier gestationeerde politiemannen zijn er 3 gedetacheerd, zoodat een afdoen de controle ten eenenmale in deze uitge strekte gemeente onmogelijk is. De Voor zitter heeft reeds zyn bezwaren over deze aangelegenheid kenbaar gemaakt aan de bevoegde autoriteiten en zal nog alle po gingen in het werk stellen om tot een be vredigende oplossing te komen. Met klem dringt de Raad er op aan, hoewel de voor zitter reeds over het onvoldoende politie apparaat heeft geappelleerd, nogmaals een krachtig protest naar de bevoegde instan ties te zenden. Wethouder Volgering vindt het op zijn plaats, dat ook de ouders en andere over heden hun invloed uitoefenen om deze ze den verwilderingen tegen te gaan. De po litie-verordening, aldus deze spreker, voor ziet in alles wat het zwemmen buiten de zwembaden betreft, doch spr. zou tevens de verordening willen aanvullen met de bepaling dat het eveneens verboden is zich anders dan in bovenkleeding op de wegen of vandaar zichtbare plaatsen te bevinden. Het bouwplan 1946. In principe zijn, volgens de mededeeling van den voorzitter, 15 huizen toegewezen, dank zij den reeds aanwezigen grond zal nog dit jaar met den bouw een aanvang worden genomen. Aan Burg. en Weth. wordt machtiging verleend om bij het rijk de benoodigde voorschotten aan te vragen. De heeren Sassen, Egberts', en Bogerd zou den reeds nu een beslissing willen nemen om de plaats aan te wijzen, waar het vol gend jaar de woningen zullen worden ge bouwd en adviseeren, om geen tijd te ver liezen, om ook in andere gedeelten van de gemeente de noodige plannen uit te wer ken. De heer Versluit verzoekt om bij het bouwplan in Langeraar toch vooral reke ning te houden met huizen voor groote ge zinnen. De heer L. J. Hoogervorst vindt het niet in de haak, dat alle huren gelijk zullen zijn en dringt er op aan hierin onderscheid te maken door aan degenen, die kunnen beta len ,ook de kostprijshuur in Tekening te brengen, zoodat de gemeenschap niet voor deze categorie behoeft op te komen. De heer Bogerd deelt mede, dat het voor het bestuur moeilijk zal zijn uit te maken waar de scheidingslijn moet worden getrokken, doch de voorzitter zal een en ander nog eens bezien en desnoods met den Inspec teur in overleg treden. VOORSCHOTEN Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert op Dinsdag 13 Augus tus a.s. ,des namiddags te 8 uur. SPORT NATIONALE ZWEMKAMPIOEN SCHAPPEN BEGONNEN. De Nederlandsche kampioenschappen zwemmen, welke gisteravond in het fraaie Apeldoornsché Boschbad een aanvang namen, mogen zich verheugen in een enorme belangstelling. Niet minder dan 321 zwemmers en zwem sters hebben zich dit jaar aangemeld. Waarlijk een record. Hoewel deze over weldigende belangstelling aan den eenen kant verheugend voor de zwem- sport in het algemeen moet worden genoemd wekt deze aan den anderen kant toch ook weer twijfel aan de se rieusheid der verschillende inschrij vingen. Of deze twijfel gerechtvaardigd is zullen de prestaties van de komende dagen moeten leeren. De verrassing van gisterenavond was de 16-jarige Van Daatselaar, die het kam pioenschap 1500 m. vrije zwem wij ze voor heeren veroverde in den fraaien tijd -van 21 minuten 50 seconden, waarmede hij den favoriet Sindorff onttroonde. De tijd van Van Daatselaar mag inderdaad fraai genoemd worden. Deze jeugdige zwemmer toonde wat trainiyg op dit zware Olympi sche nummer vermag. Er zijn van hem, indien hij leert zijn keerpunten beter te nemen en tevens rechter door de baan te gaan groote dingen te venvachten. Als vergelijking mei een door hem genoteer den tijd vermelden wij nog, dat dit jaar in Frankrijk de kampioenstitel op dit num mer werd behaald met 21 min. 30 sec. Sin- aorff zwom naar onze meening fraaier dan BOTWINNIK EN FLOHR hebben een be nieuws, hetwelk ons ter oore kwam. in Nederland. Behoorden zij niet tot de tournooi van voor den oorlog? En als deze maal na den oorlog het internationaal con vanzelf, dat zij, naar Nederland komend reldkampioen Euwe gaan praten over ver Euwe naar Moskou, Praag en Zuid-Afrika De Russen hadden een uitnoodiging bij zich. Enkele dagen na het Staunton-tour- nooi te Gröningen wordt te Moskou de landenwedstrijd Sovjet-RuslandVer. Sta ten gespeeld. Botwinnik en Flohr hebben Euwe verzocht na Groningen met liet vliegtuig, waarmede zij van Nederland naar Moskou zullen terugkeeren, mee te gaan teneinde in de Russische hoofdstad ais wedstrijdleider op te treden, een invi tatie, welke door dr. Euwe is aanvaard. De Russische schakers, die aan het Staunton-tournooi zullen deelnemen, zijn met enkele wenschen gekomen. In de eer de nieuwe kampioen. Hij keerde beter en oleef rechter in z'n baan. Een applaus viel hem ten deel voor da .flinke eindspurt op de laatste 50 meter, welke bij Van Daat selaar achterwege bleef. Beiden, Van Daat selaar en Sindorl? bleven or/1 er den tijd waarmede Ruimschotel, die, n.' Indië zijnde, zijn titel niet kor. verdedigen in 1944 het kampioenschap behaalde. Vandaag zullen series op de korte baan worden ge zwommen. Met groote belangstelling wordt tegemoetgezien de 200 m. schoolslag da- Txes. Hoewel natuurlijk van een officieele recordpoging niet kan worden gesproken, is toch wel te verwachten dat Nel van Vliet haar uitersten best zal doen om het Nederlandsch record op dit numnner te ireken. De 50 m. baan van dit zwembad zal haar hierbij zeker een voordeel zijn. immers op de 25 m. baan van het Pesies Zwembad te Den Haag, waar zij haar nieuwste record op de 100 m. vestigde, merkten wy bij de keerpunten een lichte aarzeling op. De uitslagen van de 1500 m. luiden: le serie: 1. Verbeek. Robben, 23.7.7; 2. Licht, Robben, 23 9.7; 3. Van Driel, Forel, 24.7; 2e serie: 1 Sindorff, 't Y, 22.14.3; 2. Schopman, 't Y. 22.45.8; 3e serie: 1. Van Daatselaar, A.Z. 1870, 21.50 see.; 2. Kap penberg RZC, 23.57.1. 4e serie: 1. Buizer, Forel, 23.48.2; 2 Rademaker, Zian 24.1.8; 5e serie; 1. Brechsel, Opper. 23,48; 2. Bos, Neptunus. 24.43.7; 3. Van Walree, Forel, 20 min. 5 sec. De eerste prijs werd toegekend aan Van Daatselaar, de tweede aan Sindorff en de derde aan Schopman. Zondagmiddag voor den aanvang van de finales op de korte baan zal aan Van Daatselaar de kam pioensmedaille v/orden overhandigd. VOETBAL LEIDSCH ELFTAL TEGEN BROMLEY F. C. Op Zondag 18 Augustus a.s. wordt op het terrein aan aen Zoeterwoudsche Sin gel een wedstrijd gespcejd tusschen het Leidsche elftal en Bromley F, C. Het Leidsche elftal is als volgt samen gesteld; (van 1. naar r.): Doel: W. Frey- ser (ASC); achter: G. den Daas (UVS) en H. Kok (ASC); midden; P. Sloos, B. Wal- laart en J. Fasel (UVS); vóór: A. J. Kan tebeen, P. Kantebeen (UVS) J. van Duyn (ASC), W. van Dorp (Roodenburg) en T. Oosterom (UVS). Reserves; M. du Prie, C Logeman en P v. Polanen (Roodenburg) Samenstelling Engelsch elftal. Het Fn- gelsche voetbalelftal dat op 24 dezer te Manchester tegen Schotland uitkomt ten bate van de slachtoffers van den ramp tij dens den wedstrijd om den voetbalbeker op het terrein van Bolton Wanderers, is als volgt samengesteld: Swift (Manchesier Ci ty) doel, aanvoerder: Walton (Manchester United) en Harwick (Middlesbrough) ach ter; Wright (Wolverhampton Wanderers) Leuty. (Derby Country) en Mitchell (Bir mingham), midden; Matthews (Stoke City), Carter (Derby County) Lawton (Chelsea) Fielding (Everton) en Mitten (Manchester United), voor. Reserve is Mannion (Middlesborough). Hoewel deze wedstrijd niet tot de offi cieele ontmoetingen gerekend wordt is de samenstelling van hefc Engelsche elftal en de prestaties daarvan in verband met den komenden wedstrijd tegen Nederland van belang. Walton. Leuty, Mitchell, Fielding en Mitten zijn nieuwelingen in de ploeg. CRICKET Wedstrijdprogramma Ned. Cricketbond. Eerste klasse: VRAHCC II; Rood en Wit—VVV; HCC I—Hermes DVS; HBS— Excelsior (terr. LMCC). Tweede klasse A: HCC III—Rood en Wit II; Sparta—LCC; KampongCVHW; Rood en Wit IIHCC IJl (Zat.). Tweede klasse B: ACC II— LMCC; Ajax (L.)-Hood en Wit IH. WIELRENNEN. spreking gehad met dr. Euwe. Dat was het Botwinnik en Flohr zijn oude bekenden deelnemers aan het groote Avro-schaak- grootmeesters uit Rusland voor de eerste tact weer opnemen, dan spreekt het toch voor het Staunton-tournooi, met ex-we- schillende schaakproblemen. ste plaats hadden zij gaarne het aantal deelnemers op 18 gesteld gezien, niet om dat zij de uitgenoodigdc meesters niet de juiste achten, maar omdat zij het tournooi te lang vinden duren. Bovendien vinden zij de speeltijden, op de meeste dagen van 1622 uur, weinig gunstig. Zij hebben verzocht op een vroeger uur te beginnen en dan voor den avondmaaltijd een pauze in te schakelen. Verder hebben zij bezwa ren tegen het feit, dat per week zes speel dagen zijn vastgesteld, men zou cr liever vier hebben gehad. Hoe het ook zij, er worden op het oogenblik onderhandeling gen gevoerd tusschen het Staunton-comité, dr. Euwe, wedstrijdleider Kmoch en de Russische deelnemers, met de bedoeling een voor beide partijen bevredigende op lossing te vinden. Botwinnik en Flohr waren, aldus ver namen wij verder, zeer ingenomen met het feit, dat in 1947 het eerste tournooi om den wereldtitel in Nederland wordt gehouden, waarschijnlijk, naar men meent, te Noordwijk. De Russen staan tegenover de organisatie van dit tournooi, ontwor pen door de F.I.D.E. (de internationale schaakorganisatie) zeer sympathiek, al blijven er natuurlijk nog verschillende vraagstukken open. Het ligt in de bedoeling, dat ook enkele Russische grootmeesters zullen uitkomen in het internationaal tournooi, dat in Oc tober van dit jaar te Praag zal plaats vin den en waaraan, naar ons nog ter oore kwam, ook dr. Max Euwe zal deelnemen. Dr Euwe zal verder na afloop van zijn reis naar Curasao, waarheen hij 7 Novem ber vertrekt, een tournee door Zuid-Afri ka maken op uitnoodiging van den heer Mattheu Steens, voorzitter der schaakver- een iging uit Kaapstad. De reis zal onzen schaakkampioen bren gen in Kaapstad, Johannesburg, Durban, Pretoria, Bloemfontein, Port Elizabeth en East-Londen, mogelijk ook nog naar en kele kleinere steden. Dr. Euwe zal simultaanwcdstrijdcn spe- n en exhibitions geven. De tournee zal vermoedelijk vijf weken duren. Op Donderdag 8 Augustus j.l. speel den de schaakclubs „P.TT." en ,,'t Leytse Ancker" een vriendschappelijken wedstrijd welke door de P.T.T. club met 82 werd gewonnen. De wereldkampioenschappen in Zurich. Totaal 20 landen hebben ingeschreven voor deelneming aan de wereldkampioen schappen wielrennen te Ziirich, nl. Neder land, België, China. Canada, Denemarken Engeland, Frankrijk. Br.-Indië, Ierland, Italië, Luxemburg, Oostenrijk, Polen, Zwe den, Zwitserland, Spanje, Tsjecho Slovakije, Hongarije, Uruguay en de V.S. De officieele deelnemerslijst zal vermoedelijk 12 Aug. kunnen worden gepubliceerd. WANDELSPORT „Meerburg". Voor de maand Augus tus tot en met 15 Sept. is het wandelpro- gramma voor deze vereeniging als volgt samengesteld: 11 Augustus tocht van P.V.M. te Leiden (vertrek 9.15 uur; 18 Aug. tocht van „Dc Vrolijke Tippelaars" te Rotterdam; 8 September Kaloyamatocht van Cursor te Den Haag; 15 September Damiate Tocht te Haarlem. De deelnemers dienen zich voor een goed cn vlot verloop van alles tijdig op te geven aan het secretariaat. ZEILÉN voor Zondag. HILVERSUM (301 M.) 8.00 KRO, 0,45 NCRV. 12.15 KRO. 17.00 NCRV, 19.45 KRO. 8.00 Nieuws, 8.30 Hoog mis. 9.30 Nieuws. 10.00 Prot. kerkdienst. 12.15 Boekbcspr. 12.30 Orkest (13.00 Nieuws). 13.40 Apologie. 14.00 Operettes. (15.00 Reportage). 16.00 Gevar. progr. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Prot. kerkdienst. 18.30 V. d. Strijdkrachten. 19.00 Koor. 19.30 Nieuws, actual. 20.00 Kamerorkest. 20.25 Viool en piano. 20.45 Hoorspel. 21.30 Kurhaus-con- cert. 22.00 Nieuws. 22.20 Avondgebed. 22.35 Motorsport. 22.50 Orkest. 23.15 Gram. HILVERSUM' II (415 M.). 8.00 VARA. 12 00 AVRO. 17.00 VARA, 18.30 VPRO, 20.00 AVRO. 8.00 Nieuws cn gram. 9.00 Tuinpraatje. 9.20 Gram. 9.45 Caus. 10.00 Kamerorkest. 10.4*0 Poëzie. 11.00 Gevar. progr. 12.00 Gram. 12.30 V. d. Ned. padv. 12.40 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Or kest. 13.50 Spoorwegen. 14.05 Boekbespr. 14.30 Kurhaus-concert. 16.15 Reportages. 17.00 Sextet. 17.30 Koor. 18.00 Nieuws en sport. 18.30 V. d. rijpere jeugd. 19.00 Stu dio-dienst. 20.15 Kurltaus-concert. 21.15 Gram. 21.30 Hcrscngymn. 22.00 The Roman cers, 23.00 Nieuws, 23.15 Skymasters. 23.45 Zigeunermuziek. voor Maandag. HILVERSUM I (301 M.) NCRV. 7.00 Nieuws, gymn. en gram. 11.00 Piano. (11.15 Litt. caus.). 11.45 Ber. uit Indië. 12.00 Gooilanders. 13.00 Nieuws. 13.20 Orkest. 14.00 Voor jonge moeders. 14.20 Gram. 14.30 •Zang. 15.00 Gram. 15.30 Trio. 16.00 Bijbel lezing. 16.45 Viool. 17.15 Gram. 17.30 Or kest 17-45 Indië). 18.30 v. d. strijdkr. 18.00 Nieuws. *19.20 Gram. 19.30 Sportpr. 19.45 Fruitteelt. 20,05 Vacantieprogr. (21.00 (Caus.). 22.00 Nieuws en act. 22.30 Piano. 22.45 Avondwijding. 23.00 Kwartet. 23.15 Reportage schaaktournooi. 20,30 Gram. HILVERSUM II (415 M.) VARA. 7.00 Nieuws, gymn. cn gram. 11.00 Voor- dracth. 11.15 Clarinet. 11.45 Gram, 12.00 Kwintet. 12.35 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Orkest. 14.00 Zang cn piano. 14.30 v. d. Vrouw. 14.45 „Paljas". 16.00 v. d. Kleuters. 16.15 Gram. 16.30 v. d. jeugd. 17.30 Eddy Walis. 18.00 Nieuws 18.15 Ramblers. 18.45 Trio. 19.15 Caus. 19.30 Strijkkwartet. 20.15 Kurhausconcert. 21.00 G. G. cabaret. 21.30 Radio symphonie. 22.20 Orkest. 22.55 Le zing. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. Flevo-race 1947 internationaal. Het bestuur der Kon. Ned. Roei- en Zeilver- eer.iging deelt ons mede, dat het volgend jaar ter gelegenheid van de viering van het honderdjarig bestaan der „Koninklijke", de Flevo-race een internationaal karakter zal dragen. MARKTBERICHTEN ROELOFARENDSVEEN, 9 Aug Veiling Aardbeien (nieuwe oogstf 71 ct., bra men 36 ct-, per doosje; appelen 8091 ct., per K.G.; perziken 40 ct., annanas-meloe- nen 1571 ct., netmeloencn 1328 ct., per stuk; tomaten 1018 ct. per K.G.; snjjibooqen 1.702.25, idem afw. 85 ct„ kassnijbooncn 2.052.95, pronkboonen 1 1.05, spekboonen 1.45, stamboonen 2.50 3 05, princeboonen 2.103.35, per 10 K.G.; Augurken C 7.00, idem D. 3.904.30, idem D. afw. 2.10—2.50, idem EC. 25—40 ct., idem stippel CD. 2.60, per 25 K.G.; kom kommers 4.2015,00, sla 2.007.20, per 100 stuks; andijvie 5.806.20, selderij 2 00, rabarber 2.00, uien 2.00, kroten 2.004.20, per 100 K.G. LEIDEN, 10 Aug, Groenten, Roodckool 7.9010.70 spitskool 812, groenekool 1117, prei 20, rabarber 57. kroten 4.90—10.70, uien J 12—17, peen S 9—12.50, andijvie 3.504.30, snijboonen 3003, stokboonen 8856, pronkboonen 12 22, stamboonen 1 2842; doperwten 40, postelein f 1118 stekboonen 20—, tuin- boonen i 9.009.80, spinazie 1119, to maten 1036; per 100 stuks: komkom mers 4.2021.bloemkool 1094, me loenen 13140, sla 1.00—0.80, perziken 362 per 100 bos: kroten 3.904.70, peterselie f 1.50—2.00, selderie 2.400.00 peen f 1320.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 3