„Het Groot Tooneel der Wereld'' Het dreigend conflict in het Bankbedrijf Historische optocht trekt door de stad Knabbeltjes uif frankrijk- OPENLUCHTSPEL TE STOMPWIJK ^OG ENKELE DAGEN en de uitvoering van dit mooie spel zal plaats vinden. Be- grijpelqkerwijze is en wordt er nog hard gerepeteerd. De resultaten zijn dan ook duidelijk merkbaar. Er wordt heel wat gevraagd van de spelers, maar de geest is voortreffelijk. Enkele bijzonderheden over de opvoering zelf kunnen u wel medege deeld worden. Het tooneel zelf is in een half rond ge bouwd en bestaat uit drie opgaande vlak ken, Daarachter heeft men een groote trap van acht meter breed cn vijf meter hoog. welke uitloopt in de Hemelpoort. Op deze trap zijn de engelen geschaard, die van daar af toezien op de wereld en tevens de verbinding zijn tusschen aarde en hemel. Rechts van het tooneel heeft men een groo te „Poort des Levens" terwijl links van de trap zich de „Poort des Doods" bevindt. De hel heeft men geplaatst aan de rechterkant en het vagevuur aan de linkerkant. Indruk wekkend is het wanneer een Aartsengel de Rijken de hel indrijft. GROOTE HERRIE is er deze week ge weest op de Parijsche Vredesconfe rentie. Officieel heet deze conferentie eigenlijk geen „vredesconferentie" en het heeft er allen schijn van, dat zij in de toe komst ook niet als een vredes-conferentie maar als een „oorlogsconferentie" bekend zal staan. De groote strijdvraag, waarover door de delegaties verbitterd is gevoohten, was die van de meerd rheid, v aarmede de be sluiten zouden moeten worden genomen. Als men bedenkt, dat het hier slechts ever aanbevelingen" gaat. dus niet om bindende besluiten, dan staat men ver baasd, dat over zoo'n kleinigheid, zoo'n procedure-kwestie, zooveel kabaal moest worden gemaakt. De conferentie heeft im mers niet de bevoegdheid om de vredes verdragen, welke door de „groote vier" zijn ontworpen, goed te keuren, doch kan slechts op bepaalde punten aanbevelingen doen aan dc „groote vier" officieel ge naamd: de raad van ministers van buiten- landsche zaken welke „groote vier" dan zelfstandig zullen beslissen, of zij met deze aanbevelingen rekening zullen houden of niet. Toch is deze procedure-kwestie niet zoo'n kleinigheid als men geneigd is aan te nemen. Er zit een diepere achtergrond achter. De groote vraag n.l. welke door alii internationale conferenties heenspeelt, is: met welke meerderheid moet een be sluit genomen zijn, wil het bindend zijn voor allen. Dat is geen kwestie van theorie, maar van practische bereidvaardigheid. Aan vankelijk stonden de souvereine staten op het standpunt, dat zij niet door een meer de.. .eidsbcsluit gedwongen konden wor den. Slechts een besluit, dat met algemee- ne stemmen was aanvaard, was bindend. Door dit standpunt heeft men al heel wat acties zien stranden; als er n.l. maar één was, die „neen" zei, gebeurde het niet. Daarom is het al een heele vooruitgang, wanneer men zich neerlegt bij de gedachte, zich te buigen voor den uitgesproken wil van een groote meerderheid in de volken familie. En het is tenslotte het practische inzicht, dat men ook internationaal slechts dan tot een behoorlijk resultaat kan komen, als men- een niet te groote meerderheid aanvaardt, dat Nederland er toe gebracht heeft, om op deze Parijsche conferentie zoo krachtig vast te houden aan het voorstel van een eenvoudige meerderheid. Het is niet gelukt, maar deze mislukking is g en reden om te wanho pen, want in het internationale recht groeien de begrippen slechts langzaam; de eerste bres is trouwens reeds geschoten, door de aanvaarding van het Engelsche compron is-voorstel. waardoor ook aanbe velingen, welke geen twee derde meer derheid haalden, aan de „groote vier" zou- der kunnen worden voorgelegd. OP HET OOGENEI. IK is de situatie dus zóó, dat alle aanbevelingen, door de conferentie aangenomen, aan de groote vier zullen worden voorgelegd, maar dat in het bijzonder rekening zal worden ge houden met die aanbevelingen, welke met een meerderheid van minstens twee der den zyn aangenomen. Laten wij er het beste van hopen, maar gezien de mentaliteit van Molotof es. hebben wij weinig hoop, dat Rusland zich van zoo'n aanbeveling iets zal aantrek ken, als deze niet in zijn kraam te pas komt. De obstructie-politiek, welke de Russen voeren, is opmerkelijk en uiterst weinig belovend voor de ontwikkeling van een juiste internationale sfeer De Russen streven met alle mogelijke m:ddelen naar een uitschakeling van ande ren inzake de oplossing van internationale kwesties. Zij erkennen eigenlijk alleen Amerika als een gelijkwaardige partner, en de rest behoort niet eens mee te pra ten. Vandaar dat verbeten drijven om den invloed van dat kleine en middelmatige „grut" zoozeer te beknotten, dat zij prac- tisch niets te vertellen hebben. Tot op zekere hoogte is het ongetwijfeld billijk, dat de grooten, die de meeste ver antwoordelijkheid dragen en op wie de zwaarste last neerkomt, als er ingegrepen moet worden, ook meer rechten kunnen doen gelden dan de kleinere staten. Maar dat moet niet te ver doorgedreven worden. Speciaal bij het opstellen van regelingen kunnen de inzichten van de kleine staten, welke niet zoo groote belangen hebben en dus minder bevooroordeeld zijn, van groot nut zijn. Rusland schijnt echter minder behoefte aan goede r eelingen te heo^en dan wel aan „voordeelige" regelingen en daar heeft het uiteraard zelf de beste kijk op. Het is overigens weieen interessant spel letje, dat de Vredesconferentie te zien geeft. De worsteling om de meerderheid heeft behalve een ideeelen achtergrond ook nog een zeer tastbaren reëelen achter grond. Er vormen zich n.l. twee blokken op de conferentie, één rondom de Wester- sche democratieën en één rondom de Sov jet-Unie. De satellieten van Molotof zijn gisteren zeer duidelijk naar voren ge- reden, toen er wederom gestemd moest worden in de plenaire zitting over het door Molotof ingediend amendement (de eeuwige meerd erlieidskwcstie). Toen schaarden zich Polen, Tsjecho-Slowakjje en Joego-Slavië achter de Sovjet-Unie. Arme „onafhankelijke" staten. De groepen van de verschillende spelers bewegen zich op drie bovengenoemde vlak ken, terwijl een groote groep kinderen in allerlei kleurige kleedij de wereld opsiert. Schitterend is de verlichting en het maakt een grootschen indruk de spelers in prachtige kleeding hun rol te zien vervul len in de sterke bundels licht. Dat alleen te zien is een reis naar Stompwijk waard. Dat 't een groote onderneming is, behoeft eigenlijk niet medegedeeld te worden. V/el ke moeilijkheden zich voorgedaan hebben, we zullen daar maar niet ovei* schrijven, maar vermeldenswaard is zeker, dat door het toedoen van enkele weldoeners het pas mogelijk is geweest dit grootsch en groot tooneel, door eigen krachten gebouwd, op te zetten. Het klinkt misschien zelfbewust, maar het is geen overdrijving, te beweren; het is de moeite waard de reis naar Stompwijk te ondernemen. Velen van de lezers zullen misschien zeg gen: „Hoe moet ik daar komen?" Men kan gaan per Blauwe Tram vanuit Leiden of Den Haag naar halte Damlaan-Leidschen- dam, alwaar bussen gereed staan de bezoe kers te vervoeren tegen een redelijke prijs. Men kan ook uitstappen, halte Kniplaan- Voorschoten alwaar bij de Overzet v/eer een vervoermiddel gereed staat. Het spel begint op Zondag 11 Augustus, Donderdag 15 Augustus (Maria Hemel vaart) en Zondagavond 18 Augustus om half acht, terwijl op Donderdagmiddag 15 j Augustus om half drie ook een opvoering I wordt gegeven. Reeds anderhalf uur van te voren rijden de bussen. Daar het een openluchtspel is. wat van half acht tot ongeveer 10 uur duurt, behoeft het zeker geen betoog U aan te raden een jas mee te nemen. We hópen en verwachten op voorspraak van de H. Clara, die ons nog nooit teleur gesteld heeft, zulk een mooi weer, dat èn de reis èn de opvoering voor U allen «en groot genot zal zijn. Er is voor gezorgd, dat U weer een tram verbinding naar Leiden of Den Haag hebt. Namens het Comité „Openluchtspel Stompwijk" zij t ge allen welkom en moge de prijs van 2.die noodzakelijk is om de zeer hooge kosten te dekken, voor U geen beletsel zijn, op deze uitnoodiging en wensch in te gaan. N. VAN PAASCHEN, pr. OUDE VRIENDEN ten lang verbeid weerzien? Driemaal dreunt de fluit van dqi „Oranje" en het vlaggeachip vaart statig de thuishaven binnen. Einde lijk! Zeven jaar is het geleden, dat het fraaie achip den ouden IJ-kant verliet om eerst nu weer thuia te komen. Thuia terug in Neder land, ook voor de honderden repa- jcrieerenden die na jaren van ellende •weer in het vaderland tèrugkomen. Eindelijk weer hereenigd met hun familie, met hun oude vrienden. Een lang verbeid weerzien op elk gebied weer oude bekenden aan, waarvan we het bestaan schier niet meer wisten. Koffie, Thee en Cacao, natuurproducten die het leven zoo veraangenamen en die we zoolang ontbeerd hebben. We vinden ze alle weer terug in dezelfde prettige winkels van De Gruyter. Zoowaar ook onze oude vrienden: Rood, Blauw en Oranje merk, de onovertroffen koffie-melanges van De Gruyter. Door ervaren vak- menschen met zorg en toewijding samengesteld en gebrand. Als vroe ger: krachtig en geurig als geen ander. De speciale „aroma-bescher mende" silo's van De Gruyter waarborgen U het volkomen genot van geur en smaak. Een lang ver beid weerzien. Er komt weer De Gruyte^'a koffie. EEUWFEEST ACHELSCHE KLUIS. De bekende abdij de Achelsche Kluis der Paters Trappisten te Borkel en Schaft (N.-Br.) zal Dinsdag 27 Aug. haar 100- jarig bestaan vieren. WERKGEVERS EN WERKNEMERS OVER; MET OVERGROQTE MEERDERHEID van stemmen is gisteravond te Rotterdam van stemmen is in de gisteravond te Rotterdam gehouden vergadering van de bedrijfsunie van samenwerkende organisaties van Handels- en Kantoorbedienden een resolutie aangenomen, waarbij de bedienden, werkzaam in den geld- en effecten handel te Rotterdam, o.m. verklaren: „dat zij met groote verontwaardiging er kennis van hebben genomen, dat de sala riscommissie op 23 Juli j.l. plotseling verklaard heeft niet bereid te zijn op dit oogenblik over een salarisregeling te beraadslagen, dat zij geen lang uitstel wenschen en accoord gaan met de stappen Van de be drijfsunie om tot een regeling van de salarissen en arbeidsvoorwaarden te komen, vervat in een collectieve arbeidsovereenkomst, dat zi| voorts den collega's, die eventueel op 19 Augustus in staking zullen gaan, allen steun en medewerking zullen verleenen en dat zij de bedrijfsunie verzoeken de middelen te overwegen om, indien noodig, tot uitbreiding van dit conflict te komen door ook andere bankinstellingen dan de Am- sterdamsche bank, de Rotterdamsche bankvereeniging ,de Hollandsche Bankunie en R. Maas en Zonen daarin te betrekken, wanneer dit het tot stand komen van een regeling van den geheelen bedrijfstak kan bevorderen". Van werkgeverszijde wordt gemeld: „In een bespreking met de bedrijfsunie op 23 Juli j.l. hebben de werkgevers zich bereid verklaard, om tezame. met de Be drijfsunie ernetig te werken aan de her ziening van de bestaande salarisregeling. Echter hebben zij betoogd, dat deze nieu we regeling een grondige bestudeering vèreischt, terwijl men voorts wachtte op de richtlijnen, welke ten aanzien van de salarieering van administratief personeel door een deskundigen-commissie worden ontworpen en spoedig gereed zullen zijn- Daartegenover werd door de Bedrijfsunie een herziening op zeer korten termijn ver- HAARLEM'S 700-JARIG BESTAAN Met ingang van 18 Augustus zal de ge scheiden distributie van margarine en vet worden opgeheven en zal een bon worden aangewezen, waarop naar keuze vet of mar garine kan worden gekocht. Daarnaast zal de bon, waarop uitsluitend boter verkrijg baar is, gehandhaafd worden. Voor de periode van 18 t/m 31 Augustus zijn de volgende rantsoenen vastgesteld: voor kinderen geboren in 1942 of later een bon voor 250 gram boter en een bon voor 125 gram margarine of 100 gram vet. Voor personen geboren in 1941 of vroeger een bon voor 125 gram boter en een bon voor 375 gram margarine of 300 gram vet. Naar het A.N.P. van bevoegde zijde verneemt zalhet huidige botorrantsoen, gedurende de wintermaanden, zoo moge lijk, gehandhaafd blijven. De kans be staat echter, dat minder boter, doch daar entegen meer margarine zal worden ver strekt. Ter gelegenheid van het 700-jarig be slaan der stad Haarlem trok gistermiddag onder enorme belangstelling een historisch- allegorische optocht door de straten, opge steld onder de artistieke leiding van den kunstschilder Herman Moerkerk en georga niseerd door het uitvoerend comité. Onder groot enthousiasme arriveerde om vier uur prins Bernhard op de groote markt. Met Z. E. Mgr. J. P. Huibers, Bis schop van Haarlem, den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, en den burgemeester, M. A. Reinalda, sloeg hij vanaf het bordes van het raadhuis de voorbijtrekkende stoet gade. In de optocht reden vele praalwagens me de, waaronder één met den uitvinder der boekdrukkunst Laurensz Janszn Costef, en een andere, die het bezoek uitbeeldde, dat Wolfgang Amadeus Mozart in 1738 aan de stad heeft gebracht en waarbij hij het we reldberoemde orgel der St. Bavo bespeelde. Voorts nog verschillende personen uit de Camera Obscura van Hildebrand en ten slotte een praalwagen waarop zich een alle gorische uitbeelding van Haarlem als bloe menstad bevond. Voor het geboortehuis van Nicolaas Beets hield de groep, voorstellende figuren uit de Camera Obscura, stil en werd door de 75- jarige mevrouw de wed. Ada Went geb. Beets, het eenige nog in leven zijnde kind van Hildebrand, een eenvoudige gedenk plaat onthuld waarop vermeld staat: „Hier werd geboren Nicolaas Beets. 13 September 1840. VERLAGING VAN DEN PRIJS VAN CONSUMPTIE-AARDAPPELEN. De kleinhandelsmarge blijft ^porloopig onveranderd, zoodat de prijs voor detail listen 10.50 per 100 kg. bedraagt. De prijs voor den consument is voorloopig vastge steld op 13 cent per kg. Nagegaan wordt, of deze prijs nog verder verlaagd kan wor den. Voor thuisbezorgen mag een cent per kg. extra worden berekend. De „Queen Elizabeth", 's werelds grootste pasagiesschip. dat gedurende den oorlog als troepenschip dienst deed, wordt in het droogdok „King George V" te Southamp ton weer ingericht tot luxe mailschip. Op 16 Oct zal het zijn eerste reis naar New York maken. Ass. Press P- BIJZONDERE UITKEERING AAN ONDERWIJZERS. Thans zijn verschenen de Staatsbladen houdende de regelingen met betrekking tot de aangekondigde bijzondere uitkee- ring en de toekenning van het invasie voorschot aan de onderwijzers bij het La ger Onderwijs. De bijzondere uitkeering geldt ook voor de op*l Juni 1946 in tijde lijk dienstverband zijnde onderwijzers in de gevallen, waarin de minister verklaart, dat zij op grond van den duur hunner werkzaamheden gelijk kunnen worden ge steld met dé in vasten dienst verbonden onderwijzers. Ook onderwijzers op wacht geld komen voor de uitkeering cl een ge deelte daarvan in aanmerking. Nu ben ik eindelijk in staat, een verslag te geven van het Congres, dat ik in Straatsburg rrocht bijwonen. Het is in één woord prachtig geweest. Niet om het aantal menschen, dat er aanwezig was: wij waren op zijn hoogst met 70 deelnemers. Maar vooral om de geest, die er heerschte en de problemen, die er besproken zijn. Het is on mogelijk. hier alles weer te ge ven: ik heb er geen tijd en geen plaatsruimte voor. Maar enkele dingen wil ik toch vermelden, enkele menschen met name noemen. Er waren studenten gekomen uit Parijs, Lyon, Cler- mond-Ferrand, Toulouse en Lille. Uit België waren twee le den van de Prêtres auxiliaires des missions aanwezig. Met mij was ook nog een Nederlandsche student gekomen. Natuurlijk waren ook tal van priesters en missionarissen aanwezig: zelfs heeft de missie-bisschop, dien ik reeds noemde, Mgr. Strebler een heele dag aan de lezingen en besprekingen van het con gres deelgenomen. Het congres was eigenlijk ge organiseerd door de Ligue Mis- sionnaire des Etudiants de France. Maar het had tegelij kertijd de steun van de organi satie „Ad lucem", een genoot schap. dat leeken als missiona rissen vormt cn uitzendt naar de Missiegebieden. Verschillen de leden van „Ad lucem" en met name enkele pioniers van het eerste uur waren hier aan wezig. Op de eerste plaats moet ik hier noemen Dr. Louis Au- joulat, een medicus, die jaren lang in Fransch Kameroen ver toefd heeft in dienst van de Missie, Hij heeft er enorm veel goed gedaan. Op het oogenblik vertoeft hij in het moederland als gedeputeerde van Kame roen in de Constituante. Hij is een diepgeloovig Christen en tegelijkertijd een man van de praktijk, met een zeer heldere kijk op de missieproblemen VII. van het oogenblik. Hij had meestal de leiding van de be sprekingen: hij deed het vlot, helder, hoffelijk en verloor het wezenlijke, waar het om ging, nooit uit het oog. Naast hem noem ik Dr. Jean Louis Lagarde, eveneens een medicus, die in een Noord- Afrikaansche Missie werkzaam was, een man van fijne spiri tualiteit, met die beminnelijke bescheidenheid, die de Fran- schen vaak zoo aantrekkelijk maakt. Ten slotte moet ik hier zeker Joseph Folliet vermelden, pro fessor* in de sociologie aan de Katholieke faculteit van Lyon, ook weer een typische Fransch- man, robuust, en toch zacht moedig, geestig, sprankelend van leven, met een rijkdom aan gedachten en aan woorden, die verbluft, .vlot chansonnier, die de laatste soirée van het congres heeft opgeluisterd met een aantal karakteristieke chansons. Zijn eenvoud is tref fend, wel zeer verschillend van het professorstype, Jat wij in Nederland zoo vaak ontmpeten. TV at mij in het heele congres vooral getroffen h?eft was de vanzelfsprekende spiritualiteit. Hier konden leeken spreken over de noodzakelijkheid van het geestelijk leven op een ma nier, die door iedereen aan vaard kon worden en ook aan vaard werd. Juist het besef, dat dit in Frankrijk bestaat, geeft zulke groote verwachtin gen voor de toekomst. De centrale gedachte, die het heele congres beheerschte, was deze: wij moeten er in het ver volg diep van ovértuigd zijn, dat de dagen van het blanke ras in Afrika en Azië geteld zijn. De koloniale verhoudingen zullen in een zeer nabije toe komst volkomen tot het verle den behooren. Voor de missio neering brengt dat geweldige consequenties met zich mee. Men zou dat in twee punten kunnen samenvatten. Vooreerst heeft het er alle schijn van, dat ten slotte twee machten met elkaar om de geestelijke wereldhegemonie zullen moeten strijden, het Ka tholicisme en. het communisme. Dit laatste is op het oogenblik de voornaamste tegenstander van de Katholieke Kerk en wil inderdaad wereldmacht zijn. En de Kerk vindt het communis me niet enkel tegenover zich in de geciviliseerde landen van Europa en Amerika, maar evenzeer in de koloniale ge bieden. Het communisme is be gonnen, een greep te doen naar Afrika en Azië en het maakt hier gebruik van dezelfde me thode, die het al zoo vaak heeft aangewend: het weet zeer han dig een verbinding tot stand te brengen tusschen sociale en na: tionale aspiraties. Het brengt de inboorlingen onder het oog, hoezeer zij door het Westen zijn uitgebuit (dit laatste is zonder meer een feit) en wijst erop, dat verlossing uit deze toestand slechts mogelijk is door ople ving van het nationale bewust zijn en herovering van een eigen, onafhankelijk volksbe staan. Men kan niet ontkennen, dat er in deze gedachte veel verleidelijks ligt en dat niet al leen: zij bevat een gewichtig stuk waarheid. Natuurlijk heeft zij ook een zwakke zijde. Zich losmaken van het oude moe derland zal voor de meeste ko loniale gebieden practisch be- teekenen, dat zij „van baas ver anderen" en het gaat er nu maar om, wie van de twee het winnen zal, Amerika of Rus land. Maar b.v. de negers in Afrika zeggen ronduit, dat hun dat wel aantrekt. Zij hebben onder de oorlog de macht van deze twee wereldbeheerschers gezien en verwachten, dat een Amerikaansche of Russische overheersching hen ruim schoots de hulpmiddelen zal brengen, waarover de moderne industrie beschikt. Tot nog toe werden de wegen in Kameroen - vrijwel uitsluitend aangelegd met behulp van menschen en schoppen. Sinds de negers van tractors en bulldozers gehoord hebben, bedanken zij ervoor, zich nog langer voor die zwa re, primitieve arbeid te laten gébruiken. Het is ook onmogelijk, een beroep te doen op de dankbaar heid ten opzichte van het moe derland. Wanneer men in Ka meroen er op wijst, dat het de verdienste van de Franschen is. dat de slaapziekte, die in 1926 65 procent van de bevolking had aangestoken, in 1946 tot 4 procent was gereduceerd, dan antwoorden de zwarten, dat dit gebeurd is, omdat de blan ken zelf hen niet kunnen mis sen als arbeidskrachten. Een enquête heeft trouwens uitge wezen, dat van de blanke be volking der koloniën hoogstens 10 procent met een niet-com- merciëel doel gekomen is. 90 Procent wil enkel maar geld verdienen. Het is te begrijpen, dat deze beschouwingen voor de missio narissen gewichtige consequen ties met zich meebrengen. Zij moeten zich onthouden van stellingname in het nationale probleem. Zij moeten komen als dienaren van Christus, niet als agenten van het moeder land. Op dit punt is volstrekte onbaatzuchtigheid allerhoogste eisch. Het gaat hier om de toe komst van de Kerk in de Kolo niale werelddeelen. En op sociaal gebied moeten de missionarissen vooraan staan. Zij moeten de eerste ver dedigers en beschermers van de sociale rechten der inheem- sche bevolking zijn. Er zou hier nog veel te ver tellen zijn, maar het moet bij een krabbeltje blijven. Het mo ge voldoende zijn, om te too- nen, hoe ingrijpend en vrucht baar de beschouwingen van Straatsburg geweest zijn. Dr. HENRI VAN ROOIJEN, Kruisheer. langd. Het bestaande meeningsverschil heeft derhalve hoofdzakelijk betrekking op het tempo van behandeling. Wat betreft dé onlangs bij eenige instel lingen gegeven salarisverhoogingen, het zou geheel onjuist zijn daaruit te conclu- deeren, dat overleg omtrent de salarisre geling niet meer gewenscht wordt. Het gaat hier slechts om de in een aantal ge vallen noodzakelijk geworden aanpassing aan het hoogere niveau, waarop jongelui, die pas hun einddiploma H.B.S. of Mulo behaald hebben, thans algemeen worden aangenomen. Het wordt van werkgeverszijde ten zeerste betreurd, dat de Bedrijfsunie bij den huidigen stand der besprekingen ge nteend heeft, een ultimatum te moeten aankondigen, hetgeen niet bevorderlijk is voor de goede verstandhouding tusschen werkgevers en werknemers. Bovendien wordt het uit organisatorisch oogpunt niet juist geacht, dat de Bedrijfsunie zich niet heeft gericht tot de salariscommissie resp. de werkgeversvereniging in oprichting, doch tot enkele individueele werkgevers". 0,p. de ïlieuia-^aapócAe v J p.taliAn - WAT LEZERS ONS SCHRIJVEN. Het is een warme Augustusdag. De zon brandt op oen weg en onze gezichten zijn rood en bezweet. Maar het is vacantie! In Nieuwkoop verhalen de rietpluimen, de vogels, de visschen en het water de groote grootheid van de schepping. De roep van de koekoek, de zucht van de roer- comp, het gekrijfleh van de meeuw, de duik van de fuut, de wilde vlucht van de waterhoen, het ruischen van het riet, de vormen van de plassen en meertjes, de golven van het water en nog meer het zijn al'le accooro'en in de machtige aller schoonste symphonie die de natuur hier voor ons uitvoert, een compositie met de zachtste maar ook vaak met de wildste melodieën en de schilderachtigste decors. Ga eens me+ je bootje de plas op, en, cis je dan zoo ongeveer in het midden bent, pa dan eens rustig zitten en luister. Aan schouw en luister naar die wondere melodie. Machtiger, grootscher, schooner wordt alles om je heen...: als vanzelf ga je staan en je bewondering kent geen gren zen. Ongemerkt denken we aan de loflie deren van Salomon. Wondere natuur, wondermooie plas sen, schoon Nieuwkoop. Schepper wat zijt Gij groot en goed. Maarhet is vacantie, ook op de zen warmen dag in Augustus. In het zwembad juichen de kinderen en de grooten. Het is vacantie! In het dorp k het druk met vacantiegangers. Allerlei gezichten, bekenden en onbekenden, spre ken ons van vacantievreugd en vacantie- leed. Jeugdclubs trekken door ons dorp en zingen hun frissche liederen. Jon^ë men schen fietsen en wandelen en vinden in Nieuwkoop romantische plekjes. Een zwe tende vader zwoegt op een fiets beladen met twee kinderen in de heete zon, ter wijl zijn vrouw eveneens met een verhit gezicht achteraan komt sleepen met haar jongste in het mandje achterop. Het is gezellig druk op dezen heeten dag. Wordt er dan geen wanklank gehoord m dit sohoone dorp? De reeds genoemde bezoekers jui chen mee in het natuurconcert. De vader jubelt, ondanks zijn geploeter want hij mag met zijn van God gekregen kinderen genieten! Maar. Hoe vadserig is het bééld dat wij ook aanschouwen. Fe] contrast. Venijnige dis sonant. Twee bootjes worden door de Nieuwkoopsche wetering getrokken. In een der bootjes staat een jongmensch aan ihet stuur en is gekleed volgens de Ger- maansche naaktcultuur. Een kano sluit den optocht. In die kano liggen zoowaar voor het publiek tentoongesteld een stuk., mannen- en vrouwenvleesoh, gebraden door de Augustuszon. Kinderen spelen langs den weg en zien de lugubere ver tooning in de Augustuszon. Brutaal kijken de naakte wezens naar de hemel, waaraan straalt de heerlijke zonJe ziet het en ie denkt aan de „molensteen". Het is vacantie! De neringdoende maakt goede zaken. Of de mensch zich kleedt of niet, zij moe ten eten; sommige zaken verkoopen graag en noemen de naakte wezens „mijnheer" en „mevrouw" en zijn vriendelijk tegen hethondje! Genoeg! Nieuwkoop schoon waterland! Gij vogels en visschen, zingende rietplui men en golvende plassen, zwijgt toch niet, maar zingt en jubelt altijd door*/ weet dat ei nog menschen zijn, die uw lied hooren en met u meezingen het wondere lied der natuur. De dag was warm. Tegen den avond komt er een onweersbui en het frischt op. In den koelen nacht wordt de lucht weer helder en sterren sieren den Nieuwkoop- schen hemel In den nacht.... geen menschen.... alles ia stil Hoorthoortdaar ginds op de pTas. Zacht, heel zacht ruischt de wind. De roerdomp blaast, een nachtvogel schreeuwt.... in den nacht. Hoort, nog steeds zingt de natuur, ook in dezen nacht, haar zuivere melodia C. C. VAN KOERT.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2