De politieke delinquenten terug in de maatschappij BINNENLAND Jlatifó plant het zaad aan den ivtede Verscherpte censuur in Russische zóne OMGEVING DE NEDERLANDSCHE VATICAAN MISSIE OVER: TENSLOTTE DUS heeft de Regeering een massale invrijheidstelling van politieke delinquenten aangekondigd. Wanneer men de storm van critiek. die deze mede- deeling in de Nederlandsche pers heeft ontketend, verwerkt, dan valt het op, dat voor namelijk de wijze van berechting wordt besproken en dat het feit van een massale invrijheidstelling pas als een tweede, een volgend punt de aandacht trekt. Men is het er blijkbaar over eens, dat de berechting en zuivering, die-tot nu toe werd toe gepast, feitelijk een verkrachting was van het recht. Zejfs laten zich stemmen hoo- ren, die deze manier van berechting meer overeenkomst toekennen met het fascis tisch systeem dan in een democratische staat geoorloofd is. Men eischt eindelijke bevrediging van het Nederlandsch rechtsgevoel. En dit nu baart onze verwondering: dat na welhaast 2 jaar politieke berechting nu pas in het algemeen en openbaar voldoening wordt geëischt van het rechtsgevoel in Neder land: dat men dus nu pas' algemeen en openbaar erkent, dat er onrecht werd ge pleegd, officieel en op groote schaal. Dat van dit, onrecht N.S.B.'ers en soortgelijke lieden het slachtoffer waren, zal sommige brute of door den oorlog afgestompte na turen weinig kunnen deeren. Het is even wel een feit, dat het met ons Nederlandsch recht in dit opzicht heel slecht gesteld is en dat reeds zeer langen tijd publieke onrecht vaardigheid werd bedreven, die ieder ze delijk-levend mensch tegen den borst moet stuiten. Op dit moment mogen we het een feit van algerrjeene bekendheid noemen, dat in Nederland duizenden mannen de dupe zijn van een onvoldoende en gebrekkige recht spraak. Dit heef tot gevolg gehad, dat aan duizenden delinquenten en hun (zeer vaak) onschuldige gezinnen de grootste onrecht vaardigheid kon worden bedreven. Men kan dan ook zeggen, dat vrijwel ieder politiek delinquent, ongeacht of het een zwaar of licht geval betreft, voor zijn leven geruï neerd is. Het is duidelijk, dat dientenge volge de betrokken delinquent meestal zwaarder is getroffen, dan bij een behoor lijke rechtspraak het geval zou zijn ge weest. Een ieder, die ook maar eenigszins terzake kundig is, weet hoeveel gevallen van dood door schuld, diefstal, mishande ling, chantage enz. in naam van de recht vaardigheid zijn voorgekomen, en hoeveel daarvan wordt verzwegen en niet gestraft. Nu kan men evenwel deze slachtoffers (in zooverre zij de dupe zijn van een on juiste rechtspraak) niet laten wachten, tot men het eens eindelijk in Nederland ééns is over de juiste wijze van berechten. Dit zou een bewuste bestendiging zijn van het bestaande onrecht en het zou van een bar- baarsche meedoogenloosheid getuigen, wanneer men de straf ,die werd ondergaan, niet in aanmerking neemt. Vandaar kunnen wij de aankondiging der Regeering niet anders dan toejuichen. Het is nu de tijd achter deze politieke berech ting een punt te zetten. Wij, Katholieken, juist moeten het als christenen tot een eere- DE BAKKERIJEN OP 31 AUGUSTUS. In verband met de viering van den ver jaardag van de Koningin mag door hoof den of bestuurders en door 'bakkersgezel len in den nacht van Donderdag 29 op Vrijdag 30 Augustus te 0 uur met den bakkersarbeid worden begonnen, met dien verstande, dat, voor zoover betreft brood bakkerijen, voor welke een vergunning is verleend, op Donderdag 29 Augustus te 22 uur met arbeid, bestaande in het gereed maken van deeg en oven, door bakkersge zellen in den nacht mag worden aange vangen. Een en ander onder voorwaarde, dat in de ondernemingen, waar van deze vergunning wordt gebruik gemaakt, op Zaterdag 31 Augustus geen arbeid Wordt verricht. Deze voorwaarde geldt niet met •betrekking tot banketbakkersarbeid in broodibaklkerijen, tevens zijnde koek- en banketbakkerijen, Verricht door het hoofd of den bestuurder, en door banketbakkers, ten aanzien van wie van deze vergunning geen gebruik wordt gemaakt, welke per sonen op dien dag banketbakkersarbeid mogen verrichten als op een gewonen werkdag. Door bakkersgezellen mag op Vrijdag 30 Augustus gedurende ten hoogste 10 uren arbeid worden verricht, tenzij een kennisgeving (coupon) tijdig is ingezon den aan het districtshoofd der arbeidsin spectie, in welk geval de werktijd ten hoogste 13 uren mag bedragen. Aan hoofden of bestuurders van brood bakkerijen in alle gemeenten, in wier broodbakkerijen op Zaterdag 31 Augustus geen arbeid mag worden verricht, wordt toegestaan, dat deeg of brood, dat na uur van den vorigen dag gebakken opgewarmd is, van 7.30 uur des voormid dags af uit het gebouw met aanboorighe- den, waarin zich de broodbakkerij be vindt, wordt vervoerd en van 8 uur des voormiddags af wordt verkocht of afge leverd. STERKE UITBREIDING VAN HET WIT GELE KRUIS. Uit de jongste gegevens betreffende het Wit-Gele Kruis in Nederland blijkt, dat het ledental van deze katholieke organisatie voor gezondheidszorg en ziekenverpleging op 1 Januari 1946 is gestegen tot ongeveer 450.000. Daar het hier een gezinslidmaat schap betreft, mag worden aangenomen dat het Wit-Gele Kruis met zijn 574 plaatselijke afdeelingen zijn zorgen uitstrekt over pl.m. twee millioen menschen. Hoe sterk de groei van het Wit-Gele Kruis is, toont vergelijking met de cijfers van 1 Januari 1940, op welke datum het ledental nog beneden de 300.000 bleef. Opvallend is, dat ook in de groote steden het ledental met sprongen toeneemt. Zoo nam het gezamen lijk aantal leden in Amsterdam, Rotterdam en Utrecht in bovengenoemde periode toe van ruim 12.000 tot ruim 30.000. Bovenaan staat nog steeds de afdeeling Tilburg, die meer dan 90 pet. van alle katholieke ge zinnen omvat. Ook in de getroffen gebieden van ons land wordt krachtig gewerkt aan uitbreiding van de kath. gezondheidszorg, die daar meer dan ooit noodig is. Als voor beeld noemen wij Gelderland, dat op 1 Ja nuari j.l. nog 68 afdeelingen telde en op 1 Juli j.l. reeds 75, terwijl bovendien nog 11 correspondentschappen werden opge richt. In de plaatselijke afdeelingen van het Wit-Gele Kruis zijn werkzaam 845 wijkver pleegsters. Voegt men daarby de kraamver zorgsters en het personeel van provinciale- en districtsdiensten, dan kan het verplegend personeel worden geschat op 1500 perso- plicht rekenen, het recht in Nederland te doep zegevieren. Dit wijze besluit van de Regeering, dat blijk geeft van doorzicht en doortastendheid, moet practisch worden ge steund. In het bijzonder voor de Katholie ke vereenigingen op sociaal en charitatief gebied, zooals de Vincentius-vereeniging, de Katholieke Actie, het Parochiaal Armbe stuur, de Arbeidersbeweging en de Midden- standsvereenigingen, de Vrouwenbond, de Vereeniging tot bescherming van meisjes enz., ligt hier een speciale taak. Wanneer traks de politieke deliquenten de kampen gaan verlaten en de Burgemeesters op U een beroep doen deze menschen de maat schappij binnen te leiden, blijft dan niet achterwege. Steekt Uw handen naar hen lit en verschaft hun de mogelijkheden, om weer een goed en normaal lid van onze maatschappij te worden. Dit kan in het kamp niet gebeuren. Weest positief, helpt in concreto. Meer nog dan de deugd van barm hartigheid, -eischt het hier de plicht van recht te doen. De Adjunct-Directeur der Nederlandsche Vaticaan Missie, J. G. H. UYEN. jjDiicDiioiioncDiioiioiioiicaiicrj Chineesche wijsheid 0 0 Het Chineesche blad „Sin Wan Pao" heeft van de „groote vijf" de volgende karakteristiek gegeven: De Franschen handelen onmiddellijk nadat zij gepraat hebben; de Brit- n ten handelen terwijl zij praten; de U Amerikanen praten pas nadat zij ge- handeld hebben; de Sovjets hande- Ui len maar praten heelèmaal niet en de Chineezen praten en praten maar U - doen toch niets. P-DIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIICD EEN „OOG-BANK" VOOR BLINDEN. Amerika is het land van de massa-or ganisatie. Het laatste op uit gebied is de ,.oog-banik", georganiseerd over de geheele Ver. Staten. Haar doel is, om gezond hoorn vlies-weefsel van menschelijke oogen te verzamelen en te bewaren voor transplan tatie bij blinden. Door deze methode tot enten van hoornvlies kan het gezicht her steld: worden van duizenden personen, wier oogen en oogzenuwen normaal zijn, doch wier blindheid verooi zaakt wordt door plekken of beschadigingen aan de cornea, het „venster" van het oog. Het hoornvlies-weefsel, dat meestal van doode menschen wordt genomen, kan slechts drie dagen bewaard worden voor dat het getransplanteerd wordt. 80 Zie- kenhuoizen door het geheele land zijn aan gesloten bij de „oog-bank" en om een snelle „distributie" mogelijk te maken heeft het Amerikaansche Roode Kruis zijn motorcorps ter beschikking gesteld en zelfs vliegtuigen nemen deel aan de snelle verzending. OP DE PARIJSCHE CONFERENTIE wotdt er naar gestreefd verstandige economische bepalingen in de vredesverdragen op te nemen om te helpen het zaad van den toe- komstigen vrede te planten, aldus verklaarde William L. Clayton, Assistent Saatssecr- taris voor Economische Zaken in een radio-uitzending uit Parijs vo:r Amerika. Clayton bevindt zich in Parijs als lid van de Amerikaansche delegatie ter Vredesconferentie. Verhooging van den levensstandaard De Amerikaansche buitenlandsche Eco nomische politiek besprekend, merkte Clay ton op, dat verhooging van den levensstan daard door de geheele wereld een van de voornaamste oogmerken van deze politiek is. „Wij beweren niet, zoo zeide hij, dat hoogere levensstandaarden op zichzelf den vrede waarborgen, maar wij gelooven in derdaad, dat daardoor een atmosfeer ge schapen wordt die het bewaren van den wereldvrede bevordert". Daartoe moeten niet alleen de bestaande handelsbarrières worden neergehaald en discriminatie worden uitgeschakeld, wil de handel herleven en bloeien, doch er moeten ook positieve stappen worden genomen voor de reconstructie van verwoeste gebie den en voor de verdere ontwikkeling van de hulpbronnen der wereld. Het Congres van de Vereenigde Staten is op dit gebied snel en afdoende opgetre den door belangrijke leeningen te verstrek ken tot een totaal van bijna 20 milliard dollar. De internationale handelsbetrekkingen kunnen echter niet hersteld worden, indien er een lange periode van onzekerheid zal zijn en wanneer de activa langen tijd ge blokkeerd worden in langdurige wettelijke procedures voor schadeloosstellingen De huidige verdragen moeten voorzien in snelle regelingen, zoodat de vroegere vijan- Op de onlangs gehouden bijeenkomst van de Duitsche Kardinalen en Aartsbis schoppen te Fulda, ter bespreking van den godsdienstigen toestand in de ver schillende bezette gebieden, drukten zij hun „dankbare erkenning" uit voor de vrijheid van herderlijke zorg in de Wes- tersche zónes (Amerikaansche, Fransche en Engelsche), maar tevens hun bezorgd heid over de laatste gebeurtenissen in de Oostersche zóne (Russische). Deze be zorgdheid kwam vooral tot uiting in het eerste verzoek, dat zij richtten tot den Ge allieerde Controle Raad te Berlijn, verlof vragende voor hun priesters, zielzorg uit te oefenen in de krijgsgevangenen- en in- temeeringskampen in de Oostersche zóne, waar tot nog toe geen aalmoezeniers wer den toegelaten. Begin Juli werd er in verschillende dee- len van de Russische zóne order gegeven tot verscherpte censuur van preeken. „Volgens instructies van de Russische Commandantuur, gaven in één geval de plaatselijke Duitsche overheden bevel aan de geestelijkheid, de copie van al hun pree ken te voren in te dienen, „tijdig genoeg, om u in staat te stellen veranderingen in de preeken aan te brengen, overeenkom stig de verbeteringen, die door de Kora- mandantuur zouden kunnen opgelegd wor den". In de Russische zóne --wordt de Kerk ook nog op veel andere manieren gehan dicapt. Godsdienstige jeugdvereenigingen en liefdadige werken zijn verboden in een steeds groeiend aantal gewesten. Ver spreiding van godsdienstige lectuur werd bijna onmogelijk gemaakt, orydat derge lijke lectuur niet mag worden ingevoerd uit de andere zones zonder goedkeuring van de Russische censuur. De Aartsbis schop van Paderborn (Britsche) en de Eisschoppen van Osnabrück (Britsche) en Ful'da (Amerikaansche zóne) hebben die deelen van hun bisdom, die in de Russi sche zóne liggen, nog niet kunnen bezoe ken. KOSTERS-VEREENIGING. De secr. van den Kosterskring Leiden, de heer J. C. Ouwerkerk, schrijft ons: Ja, ik zie U al lachen en hoor U al zeg gen: „Nu krijgen we nog, dat de Kosters gaan staken, want die hebben nu ook een bond opgericht". Neen, geachte lezer(res), maak U zich daarover niet bezorgd. De bedoeling van den Kosterskring is, dat op de eerste plaats de geestelijke belangen - zullen wor den behartigd, en dat, in overleg met het Episcopaat, ook de stoffelijke aangelegen heden zullen worden geregeld. In het Zui den bestonden al reeds Kosterskringen. In het Bisdom Haarlem vóór den oorlog ook al, o.a. in Delft en Amsterdam, die onder den oorlog hard gewerkt hebben om, als de bevrijding er zou zijn, de Kosters over het geheele Bisdom georganiseerd te krij gen. En dit is dan ook grootendeels gelukt. Zoo zijn er op 5 Aug. 150 Kosters in de Be devaartsplaats Heiloo bijeengekomen, om de Kosters-Vereeniging officieel op te rich ten, Te 11.45 uur werd een plechtige H. Mis opgedragen door den geestelijken ad viseur pater P. Voss s.s.s. uit Brakkenstein, geassisteerd door pater Schelstraten s.s.s. en pater Mettrop s.s.s., waaronder een toe spraak van pater Voss. Pastoor van Leipzig uit den Beemster woonde de 'plechtigheid bij. Na de H. Mis gezamenlijk ontbijt, waar na werd overgegaan tot de vergadering. De voorzitter, de heer J. Leeflang uit Haar lem, gaf verschillende sprekers het woord. De voorzitter van het hoofdbestuur, heer T. Scherpenzeel uit Amsterdam, sprak zijn dank uit, dat er zooveel Kosters ge hoor hadden gegeven aan den oproep en na een korte uiteenzetting verklaarde hij de vereeniging officieel opgericht. Hierna las spr. de statuten voor, die 9 Juli j.l. door Mgr. P. J. Huibers wafen goedgekeurd. De secr., de heer van Winsen uit Amsterdam, gaf de voorgeschiedenis van dezen dag, waarna van de rondvraag verschillende aanwezigen gebruik maakten. Om pl.m. 3.30 uur werd de dag gesloten met een plechtig Lof, waarna het gebed voor de kosters. INLEVERINGSPLICHT PRODUCTEN OOGST 1945. De Voedselcommissaris voor Zuid-Holland deelt belanghebbenden in zijn werkgebied mede, dat door het Bedrijfschap voor Gra nen,. Zaden en Peulvruchten bepaald wordt, dat telers, die restanten tarwe, gerst, groe ne erwten, schokkers en/of zaden van den oogst 1945 in voorraad hebben dan wel bij derden houden opgeslagen, verplicht zijn deze restanten voor 1 September 1946 af te leveren aan een ingeschakelden graanhan delaar en/of aan een erkend zaaizaadhan delaar. KATHOLIEKEN-VERVOLGING IN ALBANIË STOP GEZET? Een gewichtige verandering in de tactiek van 'het huidige Albaneesch bewind in zijn zijn houding tegenover de Katholieke Kerk wordt sedert enkele maanden waar genomen, naar rechtsreeks uit het land elf ontvangen bericht. De reeks proces sen, die leidden tot de terechtstelling van Fausti, een der meest vooraanstaande figuren van het kultureele leven in Alba nië, en van andere priesters, werd stop gezet, terwijl er veel meer andere perso nen, voornamelijk rijke kooplieden, ver volgd worden. De veranderde houding je gens de katholieke geestelijkheid wordt toegeschreven aan de erkenning van het feit, dat de vervolgingen de katholieke _eestelijkheid slechts méér populair* heb ben gemaakt bij de «bevolking, ook bij de Muzelmannen en Orthodoxen. De Albanee- sche katholieken hebben inderdaad op kultureel gebied, steeds een veel grootere rol gespeeld dan men van hun getalsterkte zou verwachten (zij maken slechts iets meer dah een tiende van de bevolking uit), omdat veel der beste schrijvers, geschied kundigen en geleerden uit Noord-Albanië komen, dat katholiek is. In Albanië zijn, ruw geschat, tweederden van de bevolking Muzelmannen en een derde Christenen, waarvan weer tv/eederden Orthodox en een derde Katholiek is. TOESPRAAK KATH. BISSCHOP TOT BOEDDHISTISCHE MONNIKEN. Mgr. Joh O'Hara, Bisschop van Buffalo, op rondreis door Japan in gezelschap van Bisschop Michael Ready van Colombus, verd door den Abt van den Eoeddhistischen Hishi Honganji Tempel te Hasjimoto uit- genoodigd, het woord te richten tot een groep van twintig Abten, die de vooraan staande Boeddhistische sekten vertegen woordigden. „Wij zouden graag uw raad inwinnen jpver de huidige toestanden", zei de Abt. Jen we zullen gaarne met de Ka tholieke Kerk medewerken in den strijd tegen het kwaad in de moderne wereld". Bisschop O'Hara verklaarde in zyn rede: Ik ben hierheen gekomen als katholiek, ik werd gezonden, om aan u allen, Japan- sche volken, een vredesboodschap van den Paus over te brengen". De Bisschop vroeg aan de Boeddhistische monnikkèn in naam van de fundamenteele deugden, die zoo wel Boeddhisten als Katholieken hoog schatten, een gezamenlijk front te vormen tegen het materialisme en de immoraliteit. „Wij richten ons in 't bijzonder tot u om het belang van de rechten van het gezin als grondslag van de samenleving te ver dedigen. Anti-humane en immoreele leer stellingen worden thans over de geheele wereld verspreid, om echtscheiding en ge boortebeperking aan de menschheid op te dringen. Deze twee ideologiën druischen lijnrecht tegen de menschelijke natuur in en tegen de goddelijke wet". Een der Boeddhistenabten antwoordde hierop: „Wij zijn het eens met de Katholieken voor het geen het hedendaagsch kv/aad betreft". DE TABAKSPOSITIE. Den laatsten tijd zijn verschillende be richten gepubliceerd over de tabakspositie en de distributie van rookartikelen, welke op zekere hoogte praepiatuur kunnen worden genoemd. Het gevolg hiervan is, dat de winkeliers onnoodig worden lastig gevallen en het publiek wenschen tracht ingewilligd te krijgen, waaraan de winke lier op dit moment onmogelijk kan voldoen. In verband hiermee vestigde men er van de zijde van de vakgroep detailhandel in tabak en tabaksfabricaten de aandacht op, dat hetgeen momenteel aan tabaksartike len aan den handel wordt verstrekt voor een groot deel bestaat uit sigaren in de goedkoopere prijsklasse. Duurdere sigaren en ook sigaretten worden slechts in gerin ge hoeveelheden ter beschikking gesteld. Dat er zoo weinig sigaretten beschikbaar zijn vindt volgens genoemde vakgroep zijn oorzaak in de vacanties van de tabaksarbei ders en in een onverwacht tekort aan ver- pakkingscarton, tengevolge waarvan som mige fabrieken de sigaretten niet kunnen verpakken en verzenden. Men zal zich dus den eersten tijd met weinig sigaretten te vreden moeten stellen. Van O verheidszij de werd ons hieromtrent nog medegedeeld, dat de factoren génoemd door de vakgroep ook wel een rol spelen bij de huidige schaarste, maar een der voor naamste oorzaken gelegen is in de stakin gen in de industrie in Juli, waardoor de voorraden zijn ingekrompen en een va cuum is ontstaan. Dientengevolge kan men den detailhandel niet geven wat deze wenscht en moet het publiek op zijn beurt genoegen nemen met wat de detailhandel ter beschikking heeft. Overigens sprak men de verwachting uit, dat in begin of half September de tabaks positie weer eenigszins zal verbeteren. STAND DER GROENTEN- EN FRUIT TEELTGEWASSEN OP 31 JULI. Het weer in de maand Juni was, met uitzondering van enkele warme dagen, xoeler dan normaal het geval is, hoe wel het verschil niet van groote beteekenLs kan worden genoemd. Wel viel in Juni meer regen, vooral in het Westelijk deel der Betuwe en West-Noord-Brabant. In Juli verbeterde de weersgesteldheid en daalde de regenval tot beneden den norm. Plaatselijk brachten eenige hagelbuien schade aan het glas en de gewassen toe. (Intusschen heeft daarna een hagelbui in onze omgeving veel schade aangericht, Red.). De Juniregens bevorderden den aanslag van jong geplante groenten, ter wijl de meerdere warmte in Juli de ont wikkeling der verschillende boonsoorten ten goede kwam. Opvallend was de in de genoemde pe riode voorkomende rupsenvraat aan kool soorten, door hét koolmotje en de rups van de gamma-uil, waardoor de ontwikkeling dezer gewassen ernstig werd geremd. Ten aanzien van de verdere ontwikke ling der fruitteeltgewassen valt op te mer ken. dat deze een ongestoord verloop heeft gehad. In den stand der appelen was eeni- ge verbetering merkbaar. Samenvattend kan worden gezegd, dat de oogstvooruitzichten der koolsoorten eenigen achteruitgang vertoonen, daaren tegen verbeterde de stand der boonen, ter wijl met betrekking tot de overige groen ten een goede oogst verwacht wordt. Ap pelen zullen een matig tot goeden peren- en pruimen een matigen- en het kasfruit een goeden oogst geven. CHAMPIGNONTEELT IN NEDERLAND. Vele Nederlanders, die niet weten hoe en waar champignons gekweekt worden, om dat de kweekers hierover weinig bekend maken, zijn van meening. dat deze teelt geheim wordt gehouden. Dit berust echter op een misverstand, aldus het „Parool". De champignons worden gekweekt in de openlucht of in speciaal daarvoor gebouw de huizen, die aan bepaalde eischen van vochtigheid, temperatuur en doorluchting voldoen. In de kweekruimten wordt paar- demest gebracht, die een speciale behande ling heeft ondergaan, welke eenig is in den tuinbouw. Van dezen mest worden bedden gemaakt, waarop het champignonbroed wordt ggënt. Indien de kweeker de bedden zorgvuldig heeft verzorgd, komen hierop na verloop van een maand de champignons te voorschijn. Een verwaarloozing van de reinheid, waardoor b.v. schadelijke schim mels of bacteriën optreden, kan den oogst zeer nadeelig beïnvlodeen. Drs. P. J. Bels, die onlangs in een radio causerie een en ander over de champignon teelt vertelde, achtte deze teelt niet gemak kelijk. Hij raadde den kweekers aan, alvo rens te beginnen, zich goed te laten voor lichten door de Rijkstuinbouwconsulenten. Naar zijn meening zit er toekomst in de champignonteelt, mits men er niet mee begint zonder goede kennis van zaken. Al zijn er inNederland een beperkt aantal hoogstaande bedrijven, toch is over 't alge meen de teelt nog niet hoog ontwikkeld. Met goede vakkennis en veel onderne mingsgeest kan er echter veel in bereikt worden. De champignon wordt in Nederland hoofd zakelijk geteeld in den St. Pietersberg bij Maastricht. Ongeveer 25 kweekers telen per jaar circa 60.000 kg. waarvan 50 in Zuid- Limburg geoogst wordt. MAN SCHIET ZIJN VROUW DOOD EN ZICHZELF. Bij een familie aan de Lindelaan ie Rijs wijk woont sinds eenigen tijd een jong paar in, een kapper met zijn vrouw. Toen de jonge vrouw Dinsdagavond met de familie in de kamer zat, werd er ge beld. De vrouw ging open doen. De in de kamer achtergeblevenen hoorden na haar vertrek een reeks schoten, een gil en zagen daarop tot hun ontzetting de hevig bloe dende vrouw de kamer weer binnenwan- kelen, waar zy ineenzakte, en even later den geest gaf. Zij was door verschillende kogels getroffen, waarvan er een door het hart was gegaan. In het portaal vond men het hevig bloedende lijk van den kapper G., die zich na den moordaanslag op zijn vrouw, door het hoofd schoot. G. stond in zijn omgeving als een een rustige jonge man bekend. Over den dieperen grond van dit drama is nog niets bekend. delyke staten zonder uitstel normale eco nomische betrekkingen met dé Vereenigde Volkeren kunnen hervatten. Clayton zette uiteen, dat nadat de huidige verdragen zullen zijn gesloten, vijandelijke staten in aanmerking zullen kunnen komen voor aanvrage tot toelating tot de Vereenig de Volkeren en tot de verschillende inter nationale organisaties, welke de Vereenig de Volkeren reeds in het leven hebben ge roepen op economisch gebied, zooals de In ternationale Bank, het Monentaire Fonds, de Voedsel en Landbouw Organisatie en tal rijke andere. Wijzfende op de talrijke verschillen tus- schen de verdragen van 1919 en de ontwer pen, die thans op de Conferentie behandeld worden, zeide Clayton tot besluit: De eco nomische bepalingen van de vredesverdra gen van Versailles, zaten vol gebreken; de economische politiek van de naties der we reld, de onze inbegrepen, na den eersten wereldoorlog was op tragische wyze ver keerd; wij schonden zoo ongeveer alle re gelen. Bij het ontwerpen van de huidige verdra gen hebben wy er voortdurend naar ge streefd, de fouten van het verleden te ver mijden, in de hoop, dat verstandige econo mische bepalingen zouden kunnen helpen om het zaad van den tofkomstigen vrede te planten en niet het zaad van toekomsti ge oorlogen. DBr-PRIJSSTIJGING VAN GRUTTERS WAREN. De Stichting van den Arbeid heeft zich naar aanleiding van de vaststelling van hoogere prijzen in den kleinhandel voor grutterswaren, stroop en groene erwten tot den minister van landbouw, visschery en voedselvoorziening gewend. De voortdurende spanning tusschen de loonen en prijzen hebben een hernieuwd onderzoek naar de grondslagen voor de loon- en prijspolitiek naar de meening van de Stichting van den Arbeid wenschelijk gemaakt. Teneinde een rustig overleg hierover mogelijk te maken, acht het bestuur van de Stichting van den Arbeid het wenschelijk, alles te voorkomen, dat de huidige spanning tusschen loonen en prijzen zou doen toe nemen. Naar aanleiding hiervan heeft het be stuur van de Stichting, den minister ver zocht de invoering van de prijsverhooging van grutterswaren nog eenige weken op te schorten, totdat het standpunt, dat het ge organiseerd bedrijfsleven ten aanzien van de loon en prijspolitiek inneemt, bekend is gemaakt. J. J. BEYNES N.V. Verschenen is het jaarverslag over 1945 van de Koninklijke Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens J. J. Beynes N.V. Het ver slag vermeldt, dat op 5 Mei 1945 terstond begonnen werd met het opruimen van de chaos, die de Duitschers hadden achterge laten. Reeds spoedig kon worden overge gaan tot het herstel van rijtuigen voor de Ned. Spoorwegen, daar hiervoor slechts weinig machines noodig waren. In October kon reeds weer van een regelmatig her- stelbedrijf gesproken worden. De complete nieuwe machine-installatie hoopt men te gen het eind van 1946 gereed te hebben. Tegen dien tijd zal ook voldoende materiaal aanwezig zyn om met den nieuwbouw te beginnen. Vele leden van het personeel (er waren eind 1945 bijna 300 arbeiders) heb ben met taaie volharding de zware taak van het herstel op zich genomen. De balans en de winst- en verliesrekening vertoonen een verlies van 281.319.—. Dit verlies zal met het nadeelig saldo van het voorafgaande jaar tot een totaal van 323.286.op nieuwe rekening worden geboekt. Aan de aandeelhouders zal wor den voorgesteld óver het afgeloopen boek jaar geen dividend uit te keeren. HOOGMADE Uitvaart pater Droge In dc parochie kerk heeft de uitvaart plaats gehad van den weleerw pater J. G. Droge, S.J., die, zooals men weet, in deze gemeente op tra gische- wijze is overleden. Nadat pater Al- bers, S.J., als vertegenwoordiger van de H.E. Pater Provinciaal te acht uur de uit vaartmis had opgedragen, is het stoffelijk overschot naar Grave vervoerd. In Huize Mariëndaal werd dc baar door de familie opgewacht, waarbij het geheelb convent der paters Jesuieten zich aansloot. In de hal van het klooster verrichtte pater Wcs- sels van Huize Katwijk de absoute. LANGERAAR Personalia. Voor het diploma Vak bekwaamheid in het huisschildersambacht slaagde te Utrecht onze plaatsgenoot W. Vermeulen. NIEUWKOOP Kloosterjubileum. Op 16 September a.s zal de Eerw. Zuster Gertrudis den dag herdenken, waarop zij voor 60 jaar in het klooster trad van de Zusters van Jezus,, Maria en Jozef. Gedurende 18 jaar is zij werkzaam in het klooster alhier. Verschil lenden onder ons zullen zich nog herinne ren, dat zij 18 jaar geleden eenigen tijd de lrewaarschool waargenomen heeft. Snoode daad. Toen de veehouder Vergeer in het Zuideinde, Zaterdagmor gen zyn kippen wilde gaan voederen zag hij dat er slechts 20 van de 40 hennen naar de voederplaats kwamen. Al spoedig deed hij de ontstellende ontdekking, dat de andere twintig waren samengepakt in een biscuit-blik, waaruit de dieren dood te voorschijn werden gehaald. De politie heeft de zaak in handen. VOORSCHOTEN 1 Geboren: Lambertus, zn. van W. de Jong en E. de Man; Gijsbertus Wilhelmus Ma ria, zn. van J. G. Ploeg en C. M. W. v. Veen Cornelis, zn. van A. P. Ipenburg c i C. Berkhuizen; Richard, zn. van C. J. Rek kers; Cornelis Bartholomeus, zn. van H. M. Gij bels en C. M. van Veen; Johannes Ma- rinus, zn. van J. M. v. d. Zalm en J. Oos tergo; Roelof Jelkes, zn. van J. M. van der Zalm en J. Oostergo; Wilhelmina, van H. N. Strijbos en A. Neuteboom; Marianne, d. van J. P. Gerritsen en A. M. Barendregt.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 3