Athletiek-ontmoeting Nederland-België Reconstructie van verwoeste gebieden Oorlogsmisdadigers naar Nederland Krabbeltjes uit Frankrijk RADIO Dringend beroep op wegverbruikers RECHTZAKEN VOOR HET EERST SINDS 1938. Met de landenontmoeting Nederland België, Zondag a.s. op de Nenijto-sintelbaan te Rotterdam, wordt de eerste officieele landen wedstrijd athletiek sinds den oorlog gehouden. De laatste internationale wed strijden dateeren v^n 1938, toen het ging tusschen Nederland, België en Duitschland. Nederland won toen met ruim verschil van België, maar moest met enkele punten de meerderheid der Duitschers erkennen. Wat de prestaties der Belgen betreft: de athletiek is bij onze zuiderburen sterk vooruitgegaan, ook al hebben zij dan nog zeer onlangs hun officieele ontmoeting met Frankrijk verloren. Stond vroeger eigenlijk bij voorbaat vast, dat Nederland van de Belgen zou winnen, thans kan niettemin van een volkomen open strijd gesproken worden. In het nummer 11-0 m, horden beschikt België in P. Broekman over een kracht van wereldklasse en wat het nummer 800 M. betreft, zegt het toch wel iets, dat Bran- cart dezen afstand in 1 m. 52.3 geloopen heeft. Frits de Ruyter zal het tegen hem moeten opnemen en men kan dus van een vinnigen strijd verzekerd zijn. Reiff, Bel- gië's hoop op den langen afstand, start dit maal op de 1500 m. Aangezien de Ruyter ook op dezen afstand zal uitkomen, krijgt men hier een interessant duel de Ruyter Reiff te zien. Voorts heeft België in van Goethem op de 400 m. en in van Peteghem op polsstokhoog nog krachten van betee- kenis. In de 5000 m. zullen M. van de Wat- tyne en B. Hermans moeten toonen, wat zij tegen Slijkhuis waard zijn. Als bijzonder heid kan verder worden vermeld, dat voor Nederland twee nieuwelingen uitkomen, nl. op de 100 m. J. Lammers, een 19-jarige Fries, die enkele weken geleden nog in de B-klasse uitkwam en Zondag j.L zich bij de Nederlandsche kampioenschappen onderscheiden heeft en W. van Dorp uit Leiden, die twee weken geleden eenige sprongen van meer dan zeven meter maakte. De puntentelling voor dezen landenwed- strijd is5 3 2 -, zoodat de winnaar van elk apart nummer de meeste punten voor zijn land binnenhaalt. Bij de estafette is de telling 5 2. Indien de weersomstandigheden meewer ken, worden Zondag a.s. recordverbeterin gen niet uitgesloten geacht. MARINE TEGEN LANDMACHT TE LEIDEN. Zaterdagmiddag 10 Augustus a.s. wor den op het N.B.L.O.-terrein aan de Zoe- terwoudsche singel te Leiden op initiatief van den L.A.C. atletiekwedstrijden geor ganiseerd, onder auspiciën van het Werk comité „Vacantie 1946" tusschen de Ko ninklijke Marine en Koninklijke Land macht. Daar beide legeronderdeelen zeer goede athleten bezitten zal er van een spannen de kamp te genieten zijn Er zal o.a. een 5-kamp verwerkt worden, waarvoor als le prijs door de Gemeente een groote be ker is uitgeloofd. Verder staat er mast- klimmen en touwtrekken op het program ma en nog vele andere attracties. Zeer waarschijnlijk zullen de wedstrijden door Z. K. H. Prins Bernhard worden bijge woond- De wedstrijden vangen aan om 3.30 uur. Internationale wieier- wedstrijder in Ziirich Op Dinsdagavond 13 Augustus zullen op de wielerbaan Oerlickon (Zürich) weder om internationale wielerwedstrijden plaats vinden. De hoofdschotel van deze wedstrij den wordt gevormd door een stayer-lan- denontmoeting tusschen Zwitserland en Frankrijk. De Fransche kleuren worden vertegenwoordigd door Chaillot, Lemoine en Lamboley. De Zwitsersche ploeg bestaat uit Besson, Heimann en Wagelin. In internationale sprintwedstrijden star ten van Vliet, Scherens, Gerardin en Senfftleben voor profs. Bij de amateurs rijden Hijz^lendoorn, Rocca (Urugay) en Plattner, LAWNTENNIS. Mrs. George Hilliard overleden. Giste rennacht is op drie- en-tachtig-jarigen leef tijd in haar huis te Sussex overleden mrs. George Hilliard, een der grootste tennis speelsters, die Groot-Brittannië ooit ople verde. Zij won in totaal 16 Wimbledontitels. Als miss Blanche Bingley veroverde zij in de jaren tusschen 1-886 en 1900 zes maal het kampioenschap enkelspel, waarna zij in de daarop volgende zeven jaren zeven maal in het dames dubbel en drie maal in het gemengde dubbelspel zegevierde. PAARDENSPORT Concours hippique tc Den Haag afgelast. Het concours hippique dat op 10 en 11 Augustus te Den Haag zou worden gehou den, zal geen doorgang kunnen vinden, daar het centraal comité geen terrein voor dit concours ter beschikking heeft, kunnen krijgen. Het ligt nu in de bedoeling om, over een aantal weken verdeeld, de afzon derlijke nummers van dit concours tijdens de pauzes tusschen de rennen op Duindigt af te werken. Op 18 Augustus a.s. zal even eens als aanvulling op de rennen bedoeld, op Duindigt een politie concours - plaats hebben. DUIVENSPORT De Leidsch" Concourscommissie hield een stedelijke wedvlucht vanaf Neufvil- .les (België) met jonge duiven 1946, welke om 9 uur met Zuid-Oostenwind in /rijheid werden gesteld en als volgt werden gecon stateerd: Chr. v. d. Water R.D. No. 1; Joh. de Hollander R D. 2, 16. 21 en 27; P. v. Dijk R.D. 3, 5 en 6; H. E. Christiaanse B K. 8: J R. Smits L.P.C. 13; A. Fasel 14, 25 en 33; G. A. v. Albada B.D. 17, 18 en 35; J. Ligt voet R.D. 19; J. S. A.Bailey B.D. 20 en 38; A. v. d. Hulst R.D. 22; H. Moene B.K. 23; W. de Romijn R.D. 24; F. Hofman V.C. 26; Adr. v Egmond R.D. 30; G. A L. v. d. Reijden V.C. 31; Chr. v. d. Pluvm V.C. 34; A. W. Krol L.P.C- 36 en H. V. de Haas R.D. 37. De le duif werd geconstateerd om 11.31.42 met een snel heid van 1206.48 meter per minuut. De laatste prijs winner om 11.42.37 met een snelheid van 1116 meter per minmrt In concours waren 188 duiven. As. Vrijdag inkorven voor Quievrain (België), afstand 205 K.M. en voor oud en jong Roosendaal 70 K.M. hemelsbreedte; op beide concour sen zal worden geconstateerd. Scholten kampioen 100 m FILM STELT SCHEIDSRECHTER IN HET GELIJK Dank zij de filmopname van het journaal Nederlandsch nieuws heeft de betrokken jury gisteravond haar beslissing inzake de veelomstreden finale 100 m. heeren tijdens de nationale kampioenschappen Zondag j.l. te Amsterdam kunnen herzien. De film wees n.L uit, dat de uitspraak van den chef aankomst, kapitein van der Lee t.o.v. de toekenning van het kampioenschap, juist is geweest. Kapitein van der Lee rectificeer de aan de hand van de filmopname den uit slag van de overige juryleden en stelde de volgorde van aankomst als voolgt vast: 1. Scholten, 2. Lammers, 3. van Osta, 4. Zwaan, 5. Nusse en 6. Klein, met welken uitslag de scheidsrechter, de heer J. H. Moerman, die de filmvoorstelling eveneens bijwoonde, zich kon vereenigen en deze thans onher roepelijk bindend verklaarde. VOETBAL Politievoetbalkampioenschappen van Ne derland. Gisteren werd op het terrein Birkhoven te Amersfoort een halve compe titie gehouden voor het politie-voetbalkam- pioenschap van Nederland. De uitslagen luiden: EindhovenOlden- zaal 40, AssenVelsen 12, Velsen Eindhoven 42, VelsenOldenzaal 31, AssenOldenzaal 11, EindhovenAssen 41. Velsen (met als keeper de nationale doelman Kraak) werd ongeslagen kam pioen. WATERPOLO. Wedstrijden de ZijlA.Z. en P.C. Gis teravond vonden in de zweminrichting „de Zijl'' drie wedstrijden 'plaats tusschen ze ventallen van de Zijl en A.Z. en P.C. uit Alphen. Het eerst kwamen de dames zeven tallen tegen elkaar uit. Slechts vier speel sters van het Leidsch kampioenszevental waren van de partij en er werd zes tegen zes gespeeld. Het verband bij de Leidsche dames was daardoor danig zoek en het was voortdurend een strijd tusschen Leid sche achterhoede en Alphensche voorhoe de. De gasten wonnen met 20. Daarna speelden de Zijl I en A.Z. en P.C. I. Vrij spoedig gaf v. Egmond zijn club de leiding (10) dank zij een listig schot, dat den Alphenschen keeper volko men verraste. Met een schot uit het mid denveld wist Alphen via het hoofd van den midvoor gelijk te maken (11). Door goed aangeven uit het middenveld kreeg Prevoo gelegenheid de Zijl opnieuw de leiding te geven (21), waarna de rust aanbrak. Na de hervatting scoorde J. Blansjaar opnieuw (31). v. Egmond kwam daarna tot drie maal toe voor doel. Tweemaal werd zijn schot gekeerd en den derden keer schoot hij. toen de keeper naast zijn doel lag, tegen de bovenlat. Hij maakte zijn fout 'echter spoedig goed, want bij een volgenden aan val was het 41. Daarna kwam het einde. 16 Augustus op Uw bon weer 100 gram DE OPHEFFFING VAN DEN RIJKS DIENST VOOR DE L.O. EN DE SPORT. Het bestuur van de Vereeniging van Ne derlandsche sportjournalisten, de Neder- derlandsche Sportpers, heeft den raad van ministers een telegram doen toekomen naar aanleiding van het voornemen van den mi- ninster van onderwijs tot opheffing van den Rijksdienst voor de Lichamelijke opvoeding en de sport. Het heeft de overtuiging, dat zelfs wannener deze opheffing gepaard zou gaan met de instelling van afdeelingen voor sport en voor lichamelijke opvoeding daardoor een decentralisatie zou ontstaan, welke naar zijn overtuiging ernstige schade zou berokkenen aan den juist in dezen moeilijken na-oorlogstijd zoo noodzakelijke economische weerbaarmaking van de jon geren. Het verzoekt dan ook met klem den rijksdienst te handhaven, opdat deze zijn nuttigen arbeid in het belang van onze jeugd zal kunnen voortzetten. DE SUBCOMMISSIE voor de economische reconstructie van de verwoeste gebieden, ingesteld door den economischen en socialen raad van de Vereenigde Naties, is Dinsdag te Londen bijeengekomen Er werden drie sub-commissies ingesteld, wel ke elk een hun toegewëzen complex landen zullen bezoeken, voor zoover de betrok ken regeeringen daartoe haar medewerking verleenen en alle economische gegevens c deze landen betrekking hebbende zullen bestudeeren. Beter weinig maar goed, zegt Nederland De studie en eventueel het bezoek ter plaatse zal zich ook uitstrekken tot ver schillende niet bezette en ex-vijandelijke landen voor zoover deze in verband met het onderzoek in de voormalige bezette landen voor de economie van die landen van belang zijn. Het sub-comité voor West- Europa zal zijn aandacht schenken aan, België, Denemarken, Finland, Frankrijk, Luxemburg, Nederland, Noorwegen, Enge land. Zwitserland en Zweden. In dat co mité' zullen de delegaties van Tsjecho-Slo- wakije (voorzitter), België, Sovjet-Rusland vertegenwoordigd zijn. Er vond een gedachtenwisseling over verschillende detailpunten plaats, waarbij telkens'tot uiting kwam, dat men slechts over zeer weinig t.'jd beschikt, om de uit gebreide taak, voor welke de subcommissie zich gesteld ziet, te vervullen. De verschillende discussies werden af gesloten met en rede van den Nederland- schen afgevaardigde dr. J. C. Kruisheer, die erep wees, dat men zijn aandacht zou xunr.en bepalen tot enkele, maar zeer be langrijke problemen, beter dan te trach ten in den korten tijd zooveel mogelijk, maar door de omstandigheden ook weer Door tusschenkomst van The Netherlands Wacrins Commission zijn de laatste tijd ver scheidene grootere en mindere oorlogsmis dadigers naar ons land overgebracht, waar zij zich zullen moeten verantwoorden voor de door hen daar bedreven oorlogsmisda den. In de eerste plaats: Untersturmführer van de S.S. te Arnhem, Ludwig Heinemann, die vooral in de laatste tijd van de oorlog De reserven van de Zijl en A.Z. en P.C. speelden den laatsten wedstrijd. Het Al phensche team was met enkele Zijl-spelers aangevuld. De rust kwam met 2—0, het einde met 30. Het was donker toen de strijd was afgeloopen. WANDELSPORT „Meerburg". De R.K. W.S.V. „Meer burg" heeft mqt goed gevolg de tocht ge organiseerd door de W.S.V. „Prinses Ire ne" te Beverwijk, met 2i personen vol bracht, waardoor de leden in aanmerking komen voor een mooie herinnering en de vereeniging een fraaie groepsprijs behaal de. Voor a.s- Zondag staat op het program ma de tocht georganiseerd door de W.S.V. „D. V. M." te Leiden. Laat alle leden en nieuwe leden op tijd aanwezig zijn bij den heer C. v. Velzen, Hooge Rijndijk 153, Zoeterwoude. onder de Achterhoeksche bevolking een ware terreur uitoefende en o.a. verantwoor delijk is voor het doodschieten van onschul dige burgers te Arnhem, Gorssel en Lun- teren en voor het doodschieten van Engel- sche piloten te Vorden. Dan zijn er de kri- minal-sekretaer Franz Schönfeld, die zich bij de Sipo te Den Bosch, Assen en Hilver sum en de stad-scharführer Klingbeil, die zich bij de Sipo te Den Bosch en Den Haag schuldig gemaakt hebben aan oorlogsmis drijven. Vervolgens is er sturmbanführer Hans Harders van de S.D. ten Den Haag en Den Bosch, die verschillende moorden op zijn geweten heeft en verantwoordelijk is. voor represaillemaatregelen in 1943. In 1944 heeft hij te Den Bosch huisgehouden. Karl Brendle, ook van de Dienststelle van de S.D. te Den Bosch, die zich daar ten opzich te van onschuldige burgers heeft misdra gen en talrijke moorden gepleegd hééft te Westerbork en op geüniformeerde krijgs gevangenen te Assen, is eveneens naar Ne derland overgebracht. Eugen Rafflenbeul, die schuldig is aan de moord op kapelaan Koopmans te Den Bosch, en Koenig, die eveneens bij de S.D. te Den Bosch werk zaam geweest is en o.a. met de vijf tevoren genoemden onlangs door een Britsche mili- tarie rechtbank te Assen werd vrijgespro ken van de ten laste gelegde doodschieting van Engelsche piloten te Tilburg, zijn kort geleden eveneens naar Nederland gevoerd. Een der merkwaardige ge volgen van deze oorlog, dat op het Congres van Straatsburg naar voren werd gebracht, was het volgende. Men heeft onder de oorlog in de Fransche Ko- lonieën, die aan de gealliëerde zijnde stonden, al het mogelij ke gedaan, om de inheemsche bevolking anti-Duitsch te ma ken. Daarom werden de gru welen van de Duitsche concen tratiekampen en de geweld daden van de Duitsche bezet ting met alle middelen der pro paganda onder de inboorlingen bekend gemaakt. En wat was het gevolg? Enkel en alleen dit, dat de bevolking der ko loniale gebieden ging zeggen: Ziet, dat zijn nu de blanken. Wij zouden tot zulke gruwelda den nooit in staat geweest zijn. Men is er in Afrika steeds die per van overtuigd, dat de blan ke beschaving volkomen deca dent is. En heeft men ongelijk? Het is echter ook te begrijpen, Jat de bevolking van het zwar te werelddeel weigert, om voortaan nog onder de heer schappij van de blanken te staan. Men acht zich „beschaaf der" dan de blanken, die enkel in „technische" beschaving hoo- ger staan, maar die in men- schelijke wijsheid, in begrip voor de hoogere levenswaarden VI. verre de minderen van de Afri- kaansche inhèemschen zijn. Ik vergat eigenlijk nog te vermelden, dat het „officieele" onderwerp van het Congres de „Christelijke gemeenschap" was. Pater Pécon, een jonge, begaafde Jezuiet uit Lyon heeft daarover enkele belangwek kende historische beschouwin gen gehouden. Kannunink Glo- rieux, deken van de theologi sche faculteit van Lyon gaf ons in een magistrale slotbeschou wing een kijk op de houdirlg, die wij in de Christelijke ge meenschap moeten aannemen en wees er bijzonder op, dat men geen verschil moet maken tusschen Christus en de Kerk. Zondagmorgen, 28 Juli, ben ik uit Straatsburg vertrokken. De andere deelnemers zouden dien dag op bedevaart gaan naar Sainte Odile, ik wilde ech ter weer bijtijds in Parijs zijn, om nog wat te werken. 's Morgens om 7 uur kwam ik in de Kathedraal om de Mis te lezen. Men verzocht mij, de ge stelde Mis te doen in het schip van de kerk. Er was een klein altaar opgeslagen boven aan de hooge trap, die naar het pries terkoor voert. Het was een'ge- dialogeerde Mis: het geheele volk antwoordde en terwijl ik dc oraties las en het epistel en het evangelie, las de archipêtre ze voor in het Duitsch. Het afleesboek werd eerst in het Duitsch voorgelezen, daar na in het Fransch, maar de preek was weer Duitsch. Ik vind het een gelukkig ver schijnsel, dat juist de geestelijk heid ervoor werkt, om het oor spronkelijke karakter van deze bevolking te bewaren. Niet om dat ik pro-Duitsch zou zijn (als priester moeten wij deze din gen trouwens van hooger standpunt uit bezien), maar omdat ik het een ramp vind, als men tracht een bevolking zijn eigen karakter te ontnemen. Practisch wordt het vleesch noch visch, Brussel is hier het triestige voorbeeld. In de win kels leest men thans vaak het' opschrift: „C'est chic de parler Frangais." Ik zou het den men- schen wel willen toeroepen: blijft, wat ge zijt. Hoogstens wordt ge een karikatuur van Parijs. Bewaart liever uw vroo- lijk, gemoedelijk karakter van Elzassers. Dat overigens de stemming niet zonder meer gunstig is ten opzichte van Frankrijk hoorde ik van een studente uit de El- zas, die op het Congres was. Ze vertelde, dat er twee redenen zijn, waarom men zeer ontevre den is. Ten eerste de slechte voedselvoorziening. Het is nu minder dan onder de oorlog: de vergelijking valt dus ten gun ste van de Duitschers uit. Maar vervolgens is er groote ontevredenheid om de wijze, waarop degenen die onder de oorlog voor Duitschland waren, vervolgd worden. Het wil-mij voorkomen, dat men hier in derdaad niet de goede weg heeft gekozen. Men houdt er t# weinig rekening mee, dat de Elzas eigenlijk een oorspronke lijk Duitsch gebied is. Practisch was eén vierde van de bevol king hief onder de oorlog pro- Duitsch. Nu men tegen deze menschen zeer strenge maat regelen neemt, is er bijna geen familie, die niet getroffen wordt. Op deze wijze wint men de Elzassers niet. En het gaat er ten slotte om, ze te winnen. Ze weten zelf maar al te goed, dat ze Duitschers zijn. Het meest oprechte woord hierover sprak een visscher, die aan de Rijn zat te hengelen.,, Als er een .normaal Duitschland was", zei hij. „zou ik liever Duitscher zijn. Nü ben ik Franschman, zonder een woord Fransch te kennen. Maar wat wilt U? Wij hebben geen keuze. Wij zitten hier op de wip. Wij moeten wel kiezen voor de partij, die ons het meest te bieden heeft". Dr. HENRI VAN ROOIJEN, Kruisheer. voor Vrijdag. HILVERSUM l 7.00 Nieuws, gymn. en gram. 11.00 Gram. 11.30 v. d. zieken. 11.45 Ber. uit Indië. 12.00 Piano. 12.30 Caus. 12.45 Concert (13.00 Nieuws). 13.45 Caus. 14.00 Gram. 14.30 Caus. 15.00 v. d. vrouw. 16.00 Kwartet. 16.30 Viool. 17.00 v. d stud, jeugd. 17.15 Gram. 17.35 Zang. 18.00 Ork. 18.15 Caus. 18.30 v. d strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Ork. 19.45 Gram. 20.05 Cello. 20.40 Caus. 21.00 ..Op de brug". 21.15 Gram. 21.20 Pianoduo. 21.45 v. d. ouders. 22.00 Nieuws. 22.20 Avondgebed. 22.35 Hoorspel. 23.25 Gram. 23.35 Orkest. HILVERSUM n. 7.00 Nieuws, gymn. en gram. 11.15 v. d. vrouw. 11.30 Eddy Walis. 12.00 Orgel. 12.30 Sport en gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Haar lem's eeuwfeest. 13.25 Orkest. 13.45 Gram. 14.00 Kookpr. 14 20 Kwintet. 15.00 Gram. 15.40 Hoorspel. 16.00 Alt en piano. 16.30 v. d. jeugd. 17.00 Kwintet. 17.30 Gram. 18 00 Nieuws. 18.15 Ork. 18.35 Caus, 19.00 N. V. V. 19.15 Caus. 19.30 Over Zeeland. 70.05 Chopin. 20.30 Caus. 21.00 „Op de brug". 21.15 Gram. 21.30 Gram. 22.00 Bui- tenlandsch overz. 22.15 Jazz. 22.40 Avond- wijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 17 dooden per dag Begin van dit jaar leek het wegverkeer in ons land minder onveilig te zijn gewor den. Per maand werden gemiddeld 62 doo den en 364 ernstig gewonden geteld, tegen over 103 dooden en 386 zwaargewonden in 1945, afgezien van de zeer vele lichtere gewonden en de groote materieele schade. Het aantal en de hevigheid van de acci denten op den v;eg zijn tijdens de laatste maanden zeer teleurstellend. Het peil van het vorige jaar, n.1. onge veer 500 dooden en zwaar gewonden per maand, dat is 17 per dag is weer bereikt, zij het dat het aantal fatale ongevallen iets kleiner, het aantal ernstig gewonden even veel grooter is dan vorig jaar. In de resi dentie vier dooden op den weg in één» week! Deze cijfers zijn verbijsterend en tra gisch. Onzegbaar veel leed en rouw hou den zij in. Zij zijn zelfs aanmerkelijk hoo ger dan voor den oorlog. Zij vormen een aanklacht tegen de overheid die niet straf genoeghet naleven van haar wetten en voorschriften handhaaft en controleert, tegen allen, dit de noodzakelijke veilig ver- J keerspropaganda bagatelliseeren, het meest echter tegen de verkeersdeelnemers zelf, die veelal tegen beter weten in de eenvoudige verkeersbepalingen dagelijks veelvuldig en doodgemoedereerd, zich blijk baar van geen doodsgevaar bewust, met voeten treden. En wel in een mate, die on gelooflijk Zou z'jn, indien langdurige eigen waarnemingen van de K. N. A. C. het be wijs niet hadden geleverd. Van alle verkeersdeelnemers wordt daar om gevraagd: meer zin voor werkelijkheid, geduld en verdraagzaamheid en een nauw gezet en plichtsgetrouw opvolgen van de verkeersbepalingen (gepopulariseerd in de K N. A. C. wegcode). Voorts minder haast en lichtzinnigheid, minder slordigheid, eigengereidheid en egoïsme. Het is dikwijls mogelijk rekening te hou den met vergissingen van anderen, waar door misverstanden en calamiteiten be perkt kunnen worden. Het" betrachten van voorzichtigheid en wellevendheid in het verkeer wordt ook met klem in de Engel sche wegcode verzocht. Mede uit eigen belang kan iedereen mee helpen aan eigen loutering en het hijschen van het stormsein, waavoor naar de K. N. A. C. meent, de hoogste tijd is gekomen. zoo oppervlakig mogelijk te doen. Men moet van elk land een beknopt maar duidelijk beeld van den economi schen toestand in zijn geheel krijgen. Vooraf moet men echter feen helder idee hebben van de taak der sub-commissie, daar anders geen practische conclusies mogelijk zijn. Daarom zou het z. i. wen- schelijk zijn, dat een afzonderlijke kleine sub-commissie wordt samengesteld uit be kwame mannen, om die taak duidelijk te omlijnen. In de volgende zitting zal over dit voorstel beslist worden. Hoeveel geïnterneerden zijn er nog op Java Bij de evacuatie uit het binnenland is nimmer sprake geweest van Europeanen en Indo-Europeanen. Tijdêns de besprekingen gevoerd tusschen de geallieerden en de T. R.I. is gesproken over: le) evacuatie van iedereen van welke nationaliteit ook, die geïnterneerd gefeest is in een Japansch krijgsgevangen-kamp of burger-kamp (de apwi's) en 2e) over personen, die nu ge ïnterneerd zijn en naar onder geallieerd toezicht staande gebieden wenschen afge voerd te worden, terwijl verder nog ge- evacueerd kunnen worden diegenen, wier veiligheid gevaar zou kunnen loopen in de onbezette gebieden. Aan de personen van de erste groep, die bijna vier jaren in een Japansch kamp ge zeten hebben, werd prioriteit verleend, zoo dat van deze groep slechts enkele duizenden nog in de republikeinsche gevangenkampen zitten. Het is niet onmogelijk, dat het in de pers genoemde aantal van duizend tot tweeduizend hiermee correspondeert. Van de tweede groep is nog maar den klein gedeelte geëvacueerd, en een betrek kelijk groot aantal bevindt zich nog in han den van de republikeinen. Absolute zeker heid omtrent hun aantal kan nog steeds niet verkregen worden, daar men niet beschikt over volledige gegevens. De stroefheid bij het werk der Tribunalen Het Tweede Kamerlid mr. Burger (P. v. d. A.), die president van het tribunaal te Dordrecht is, heeft den Minister van Justitie twaalf vragen gesteld betreffende den gang van zaken t.a.v. de politieke verdachten. Zijn eerste vijf vragen betreffen een circulaire van den directeur-generaal voor de bijzondere rechtspleging, waarin den tribunalen in overweging wordt gegeven niet tot voorwaardelijke interneering te adviseeren (onder den vorigen minister werd dit wel gedaan), omdat het Tribu naal-besluit geen voorwaardelijke tenuit voerlegging vati interneering zou toela ten. Wat dwingt tot deze interpretatie en als die intei-pretatie noodzakelijk is, waar=- om wordt het Tribunaal-besluit dan niet gewijzigd? zoo wordt gevraagd Mr. Bur ger ziet in dit alles een belemmering van het werk der tribunalen. Een belemmering ziet hü ook in de houding van kampcom mandanten, die, zich beroepende op de instructie van den directeur-generaal, wei gerden gedetineerden, die voor een tribu naal moeten verschijnen, tot dit doel het kamp te doen verlaten; of kampcomman danten, die niet toestaan, dat gedetineer den op schriftelijke vragen van tribunalen schriftelijk antwoorden, zoodat mén zijn toevlucht tot clandestiene briefjes moet nemen. Verdere vragen hebben betrekking op de mogelijkheid, dat vrijlating op groo te schaal tot rechtsonevenwichtigheid kan leiden en op het gebrek aan medewerking, dat het tribunaal te Dordrecht van de zijde der centrale organen krijgt. Dooi* Russen ontvoerde Duitsche kinderen Duitsche moeders hebben zich gewend tot het internationale Roode Kruis, de Sovjet-autoriteiten, den Wereldraad van Kerken en den bisschop van de Belijdenis- kerk van Berlijn, teneinde hulp te verkrij gen bij het terugvinden van hun kinderen, die tijdens periodieke razia's door de Rus sische geheime politie in Brandenburg (Russische zóne) zijn weggevoerd. Door deze razzia's zijn reeds zes districten van deze provincie volkomen ontdaan van kin deren van 13 tot 17 jaar, die paar een af- ficier van de Russische geheime politie aan de moeders zou hebben meegedeeld, wor den weggevoerd" om opnieuw te worden opgevoed". Zij zouden twee jaar van huis blijven. Een delegatie van moeders beeft aan een verslaggever verteld, dat de kinderen geen bagage mochten meenemen, en in het gelid de dorpen uit marcheerden in de kleeren, die zij toevallig aan hadden. BIJZONDER GERECHTSHOF. Het Bijzonder Gerechtshof te Den Haag behandelde eerst een aantal zaken tegen N.S.K.K. en O.T.-lieden. Terecht stond o.a. Hendrik Teljeur, aannemer te Valkenburg, die als hulp-brandweerman had dienst ge daan op het vliegveld Valkenburg onder Leiden. Talrijke moeilijkheden zouden voor dezen verdachte aanléiding geweest zijn voor de hem nu ten laste gelegde hulpver leening aan den vijand. De procureur-fis caal mr. Braun was de meening toegedaan, dat T. reeds voldoende gestraft was met den tijd, welken hij geïnterneerd is geweest. Hij eischte 1 jaar gevangenisstraf met af trek Geertruida v. Leeuwen, echtgen. van v. Dijk, te Zoetermeer, had in 1942 aan de Duitschers verteld, dat een dorpsgenoot had gezegd: „Zoo rot als Hitler is, is nie mand", en „De Duitschers zijn allemaal dieven en moordenaars". Daarvoor was de man aanvankelijk tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld, doch werd later vrijgesproken, omdat hij zóó stotterde, dat men niet geloofde dat hij zooveel beleedigingen achter elkaar had kunnen zeggen! Verdachte zei thans dat zij door nijd tot haar daad was gekomen. De eisch luidde twee jaar gevangenisstraf met aftrek preventief.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2