Fel debat tusschen Molotov en Byrnes Hartelijk afscheid van Oxford-gasten Zwitsers prijzen onze wederopbouw WOENSDAG 7 AUG. 1946 Bureaux: Papengracht 32, Leiden Giro 103003. Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen f 0.26 per week, 1.10 p. mnd, 3.25 p. kwartaal. Franco p. post f 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 36e JAARGANG No. 10853 Hoofdred.: Rector H. SONDAAL en TH. WILMER. Directie: G. G. VAN ELBURG. Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent p. m.m. Bij contract belangrijke korting. Sociale belasting heffing \7AST STAAT, dat zij, die geld en goed hebben verworven door collaboratie met den vijand, dat bezit moeten afstaan aan de gemeenschap. In flagranten strijd met alle rechtsgevoel zou het zijn, als men iemand, die door echt samenwerken met en daadwerkelijk steunen van den vijand materieel in „beter doen" is geraakt, zijn verworven goed zou laten behouden en hem, wat zijn welvaart betreft, niet zou terugvoeren op hoogstens het peil, waarop hij vóór den oorlog stond. Naast de collaborateurs worden genoemd de z.g. profiteurs. Hieronder verstaat men degenen, die tijdens den oorlog, dus ten gevolge van de oorlogsomstandigheden, er materieel op vooruit gegaan zijn. Op beide categorieën is van toepassing de vermogensaanwasbelasting. Zoo be trekkelijk gemakkelijk die toepassing zal zijn op de eerst-genoemde categorie, zoo moeilijk zal het zijn", die belasting naar redelijkheid, rechtvaardigheid en billijk heid te heffen van de laatstgenoemde ca tegorie. Als menschen in den oorlog dooi; arbeid achterstand hebben ingehaald of hun positie, die onder redelijk peil stond, op een behoorlijke hoogte hebben ge bracht, mag dat geen reden zijn, om hen nu weer eens op vooroorlogsch peil terug te dringen! Met de opmerkingen, hierover verleden week gemaakt in de Tweede Kamer bij de behandeling van bedoeld wetsontwerp, door het Kamerlid v. d. Weijden, zijn wij 'het volkomen eens. Hij zeide o.m. ongeveer het volgende: „Wat bij de vermogensaanwasbelasting in het algemeen opvalt, is, dat bij de be paling van den vermogensaanwas in het geheel geen rekening wordt gehouden met de positie, waarin de belastingplichtige vóór den oorlog verkeerde; wie vóór den oorlog door economische en sociale wan verhoudingen of door bij zonderen tegen slag in zaken zijn bezit geheel of grooten- deels is kwijtgeraakt of jaren heeft moe ten werken zonder daarvoor een in rede lijke verhoudingen staande belooning _te ontvangen, m.oet in het systeem der wet weer in dien toestand worden -terugge bracht. Hoe velen zijn er niet onder de land- en tuinbouwende bevolking en in den mid denstand, welke in deze omstandigheden verkeeren? Voor hen blijft op deze wijze alleen de rubriek ongelukken open. Vóór den oorlog konden zij niet rondkomen, na den oorlog moeten zij weer afstaan, wat zij door eerlijken arbeid hebben verworven." Wij hopen, dat de minister met deze op merkingen rekening zal houden. Art. 56 van de wet geeft hem daartoe de gelegen heid. Wij willen een sociale belastingheffing. En een belastingheffing die eerlijke wer kers terugvoert naar een te lagen wel- standgrens, is niet sociaal. KERKNIEUWS Veertigjarig priesterfeest pastoor Vijverberg Den 15eft -Augustus viert de zeereerw. heer J. C. Vijverberg, pastoor der paro chie „St. Franciscus van Assisië", Paul Krugerstraat, Rotterdam, zijn veertigjarig priesterfeest. Velen in Leiden zullen dit feest meeleven, in dankbare herinnering aan het verblijf van pastoor Vijverberg in Leiden. In 1931 is het zilveren priesterfeest van pastoor Vijverberg op grootsche en harte lijke wijze gevierd door de St. Joseph-pa- rochie alhier en door heel katholiek Lei den, want pastoor Vijverberg strekte, o.a. als voorzitter van het Schoolbestuur, zijn zegenrijke activiteit ook uit buiten zijn parochie. Mogen vele Leidenaars ook nu in gebed en op andere wijze dit veertigjarig pries terjubileum gedenken. KANUNNIK BISDOM HAARLEM. De president van het Theologicum en Philosophicum te Warmond, de hoogeerw. hooggel. heer H. J. van Deursen, is benoemd tot kanunnik. Z. H. Exc. de Bisschop heeft den nieuwen kanunnik, tijdens de Priester- Studiedagen, persoonlijk van deze benoe ming in kennis PROVINCIAAL AUGUSTIJNEN. In het te Eindhoven gehouden kapittel der paters Augustijnen is tot provinciaal gekozen de hoogeerw. pater Seb. van Nue- nen, pastoor der St. Augustinuskerk te Utrecht. De nieuwe provinciaal werd in 1898 te Eindhoven geboren en ontving de H. Priesterwijding in 1929. DE VREDESCONFERENTIE TE PARIJS DE COMMISSIE VOOR DE REGLEMENTEN van de Parijsche vredesconferentie zette gisteren haar debatten voort over de beruchte kwestie van de meerder heid. Alles bij elkaar waren er vijf voorstellen te verwerken: De voedselcommissaris voor Zuid-Hol land deelt, in overleg met het Bedrijfschap voor Groente en Fruit, belanghebbenden in zijn werkgebied mede, dat met ingang van 1 Augustus 1946 weer aanvragen voor nieuwe of aanvullende teeltvergunningen ingediend kunnen worden. Belanghebben den dienen persoonlijk bij hun plaatselijken bureauhouder of rechtstreeks bij de afdee- ling Tuinbouw van het bureau van den voedselcommissaris voor Zuid-Holland, An na Paulownastraat 22, 's-Gravenhage, hun verzoek in te dienen. Met nadruk wordt er op gewezen, dat het in het belang van de betrokkenen is, zoo vroeg mogelijk de aan vragen in te dienen, zoodat zij op een tijdi ge beslissing van het Bedrijfschap voor Groente en Fruit kunnen rekenen. Na 31 December 1946 worden onder geen voor waarde meer verzoeken in behandeling ge nomen. IHet voorstel van de groote vier: alle beslissingen bij tweederde meerder heid. 2 Een Nederlandsch voorstel: alle be- slissingen bij eenvoudige meerder heid. 3 Een Britsch voorstel: zoowel eenvou dige- als tweederde meerderheidsbe sluiten naar den raad van ministers door te zenden als aanbevelingen van de conferentie. Tenslotte gestemd In deze zitting is een fel debat ontstaan tusschen Byrnes (AmeriKa) en Molotof. Molotof had den dag te voren Amerika en Engeland verweten, dat zij zich niet aan de gemaakte afspraak hielden, doch Byrnes haalde nu de notulen van den raad van ministers van buitenl. zaken Voor den dag, waaruit blijkt, dat Amerika zich weliswaar bij den eisch van Molotof in zake de meerderheid had neergelegd, maar zich voorbehouden had, om goede en re delijke voorstellen van andere landen op de conferentie te ondersteunen. Rusland is er voortdurend op uit, om de deelne mers aan de vredesbesprekingen zooveel mogelijk te beperken. Molotof gaf dit toe, maar vond dit heel gewoon. Hij wees er op, dat het heel goed gezien was van hem, om vooraf overeen stemming te willen bereiken tusschen de groote vier. Als wij van te voren dit punt niet had den besproken zouden er misschien nog twee weken noo'dig zijn om tot overeen stemming te komen. Het zou zeer wen- schelijk zijn als de ministers van buiten- landsche zaken der groote vier tijdens de vredesconferentie bijeen zouden komen om van gedachten te wisselen In de middagzitting trok Nederland zijn amendement in ten gunste van een Nieuw- Zeelandsch amendement, dat een eenvou dige meerderheid voor alle belangrijke besluiten voorstaat. Nogmaals probeerde Molotof zijn zin Huysman gaat op den ouden voet door Minister--president Camille Huysmans heeft gisteren voor het Belgische parlement een regeeringsverklaring afgelegd. In zijn inleiding deed hij uitkomen, dat het ministerie-van Acker viel zonder dat zijn politiek werd afgekeurd. De huidige regeering zal de voornaamste doeleinden van het ministerie van Acker nastreven, na melijk monetaire en financieele saneering handhaving van de waarde van den frank, evenwicht van begrooting, economisch her stel, 's lands wederopbouw en maatschap pelijke vooruitgang. RAPPORTEN OVER DE TWEEDE ATOOMBOM-PROEF. Twee rapporten aan president Truman over de tweede atoombom-proef de ex plosie onder wal er bij Bikini op 25 Juli zijn door het Witte Huis gepubliceerd. Beide rapporten wezen er op. dat de radio-activiteit onmiddellijk na de ont ploffing onder water geraamd v/erd gelijk te zijn geweest aan vele honderden tonnen radium. De tweede bom veroorzaakte een zond vloed van water geladen met doodelijke radio-actieve elementen over een gebied, dat 90 procent van het doelgebied omvat te. Zulke gevolgen zouden even rampzalig •kunnen zijn vo^r een vloot als de resulta ten van de eerste proef, hoewel gedeelte lijk om verschillende redenen. De middellijn van de waterzuil was on geveer 2200 voet en hij st.eeg tot een hoog te van ongeveer 5500 voet. De stofregen steeg tot veel grootere hoogte. De water zuil bevatte ruw geschat 10.000.000 ton wa ter. De golven buiten de waterzuil, onge veer 1000 voet Van 'het centrum van de explosie waren 80 tot 100 voet hoog. Deze golven namen snel in grootte af naarmate zij zich naar buiten bewogen. Er waren geen seismographische verschijnselen van beteekenis. Het is onmogelijk om een atomische ont ploffing te waardeeren in termen van de gebruikelijke explosieven. De eerste bom, die in de lucht ontplofte, bracht groote schade toe aan den bovenbouw van de groote schepen binnen een straal van een halve mijl, doch geringere schade aan de rompen. Geen schip binnen een mijl van ieder der twee ontploffingen kon ontsnapt zijn zonder eenige schade aan zichzelf en ernstige schade aan de bemanning. In het geval Van de explosie onder water was de luchtgolf veel minder intens en er was geen hittegolf van eenige beteekenis. Doch de tweede bom stortte groote massa's hoogst radio-actief water op de dekken en in de rompen van de schepen. Deze besmette schepen werden radio-actieve kachels en zouden alle levende dingen aan boord verbrand hebben door onzichtbare en pijn- looze doch doodelijke stralen. Het Manhattan Engineer-District, de sleu- tel-orgenisatie voor de ontwikkeling van de atoombom, heeft de eerste radio-actieve isotopen aan de Amerikaansche Research instellingen afgeleverd voor gebruik bij medisch en biologisch onderzoek. Deze z.g. isotopen hebben de grootte van een erwt en wij behoeven niet bang te zijn, dat zij te vroeg hun radioactieve energie zullen verliezen, want dat duurt nog wel 'n sloridige 10 tot 20 duizend jaar! Molotofs compromis-voorstel: het zelfde als het Britsche voorstel, doch de eenvoudige-meerderheids-beslui- ten op te vatten als aanbevelingen van de landen, die vóór gestemd hebben. Een Fransch compromis-voorstel: naar den raad van ministers door te zenden als aanbevelingen van de conferentie „op verzoek van de lan den, die deze aanbevelingen onder steunen". door te zetten, door voor te stellen, dat stemming over amendementen bij twee derde meerderheid zou geschieden; waar op Byrnes hem pareerde met te verwijzen naar het ontwerp-reglement van de groo te vier, waarin bepaald wordt, dat over alle procedure-kwesties bij eenvoudige meerderheid zou worden gestemd. Enge land viel Byrnes hierin bij, door er aan te herinneren, dat over de procedure reeds een beslissing was genomen, zoodat zelfs Molotof zich daaraan te houden had! Het slot van deze onverkwikkelijke zit ting was een „plechtige" verklaring van den Joegoslavischen gedelegeerde, dat zijn land zich niet gebonden zou achten door besluiten, die de conferentie niet met een tweederde meerderheid zou nemen. Molo tof zal wel goedkeurend geknikt hebben bij zulk braaf gedrag van den kleinen staat vlak naast de deur. Ten slotte is het tot stemming gekomen. Het voorstel van Nieuw-Zeeland werd met 119 stemmen verworpen. Het Britsche voorstel werd op verzoek van Visjinsky in drie gedeelten behan deld. Het technisch gedeelte, aangaande het voorleggen aan den Raad van Ministers van Buitenl. Zaken werd met alg- st. aanvaard. Het gedeelte, waarin bepaald wordt, dat ook voorstellen, die met een eenvoudige meerderheid zijn aangenomen, zullen worden voorgelegd aan d'en Raad van Mi nisters werd aangenomen met 146 stem men en een onthouding. Ten slotte werd het- geheele voorstel aanvaard met 15—6 stemmen. Tegen stem den: Rusland, Polen, Yoego-Slavië, Wit- Rusland, Tsjecho-Slowakije en de Oekraine De vergadering werd vervolgens tot he den verdaagd. De eerste proef vlucht naar Zuid- Amerika. Het K. L. M.-vliegtuig PH-T. C. F. (Friesland) ge reed voor het ver trek voor de eerste proefvlucht naar Buenos Aires, op Sclhiphol. Vanaf 1 Oct. zal de K. L. M. een geregelden dienst op Zuid-Amerika on derhouden. Anefo P. GISTERMIDDAG hebben de Engelsche gasten hun laatsten tocht door Leiden ge maakt en daarbij kennis gemaakt met nog enkele typisch Leidsche plekjes. Aller eerst werd een bezoek gebracht aan de Lakenhal, waar de geschiedenis van het be leg en ontzet uit 1574, op zoo velerlei wijzen hier gedemonstreerd, de bijzondere aandacht trok. Het schilderij van burgemeester v. d. Werff, de verlossing van Leiden door den aanvoer van haring en wittebrood, het waren alle onderwerpen, die dieper tot het hart spraken naarmate men zich realiseerde wat de afgeloopen oorlog met zijn honger en koude voor ons land beteekend heeft. Maar daarnaast had men ook bewondering voor de oud-Hollandsche meesters, in het bijzonder voor Lucas, van Ley- den, wiens „Laatste Oordel" in het volle licht van zonneschijn op de bezoekers een machtige indruk maakte. Slechts noode scheidde men van dit mooie stuk cultuur-his torisch bezit. Daarna werden nog enkele merkwaardige oude gebouwen bekeken, o.a. de Stadstimmerwerf aan het Galgewater met haar fraai oud-Hollandsch geveltje. Te 4 uur waren alle gasten met de leiders van het Sportcomité en verschillende gast- heeren en gastvrouwen weer in het Stad huis bijeen voor het officieel afscheid van het Gemeentebestuur. Burgemeester jhr. F. H. v. Kinschot en de wethouders Riedel, v. Schaik en Men ken benevens de gemeentesecretaris mr. Beel, waren aanwezig. Toespraak burgemeester. Jhr. v. Kinnschot sprak zijn gasten toe met een „dierbare Oxford-vrienden" en zeide vervolgens, dat het gelijk hij bij de ontvangst vorige week Donderdag medege deeld had, de bedoeling van het college van B. en W. was op den laatsten dag van het bezoek in Leiden den gasten een officieel vaarwel toe te roepen. Spr. zeide zeer gelukkig te zijn, dat het bezoek een groot succes was geworden; een deel van de groep had deelgenomen aan de athletiek- en zwemwedstrijden en speciaal NEDERLAND en met name dat deel. dat strijdgebied is geweest, heeft niet over be langstelling uit den vreemde te klagen. Hoofdzakelijk toeristen uit de Engelsch sprekende landen, bezoeken Arnhem en beschouwen deze stad als een soort van bedevaartsplaats ter nagedachtenis van hen, die daar den heldendood stierven. Maar ook de Fransch sprekende landen leveren hun aandeel in de buitengewone belang stelling, terwijl ook Zwitsers een kijkje komen nemen. Reeds 150 Zwitsers brachten, dank zij de Hollandsche afdeeling van het „Hopla" (Hotelplan), een bezoek aan ons land. En nog 350 zullen volgen. Recht uit het hart De verwoestingen in ons land maakten op de eerste groep bezoekers een diepen indruk. Maar even groot was hun bewqn- dering voor dat nijvere „Holland", dat niet bij de pakken neer gaat zitten. Aan het einde van de trip bracht een Zwitser uit de bergen van het Vierwoudstedenmeer dit als volgt onder woorden. „Wij hebben in verschillende landen de verwoestingen van den oorlog gezien, maar nergens zagen wij zulk een vooruitgang wat den wederopbouw betreft, dan juist in Ne derland. Wij zagen de groote steden, wij voeren op de rivieren, door de havens en over de meren, wij zagen voor het eerst de zee en dat alles was indrukwekkend. Vol bewondering zagen wij het zware vee. na men wij een kijkje in de vriendelijke woon huizen. We nemen een goeden indruk van Nederland naar ons land mee. (Zoo deelen ook zij ons mee, die b.v. in Frankrijk en België zijn geweest en naar ons land terug- keeren. Red. L.Crt.). De vele en groote kerkhoven spreken van ontzettende offers en enorm leed. Wij groe ten het strijdvaardig volk van Nederland, de helden uit den verzetsstrijd en vol eer bied bezochten wij de graven van al die jonge menschen uit heel de wereld, die het hoogste offer brachten voor de zaak van de vrijheid. Wij, Zwitsers, voelen ons verbon- TWEEDE KAMER De Tweede Kamer heeft gisteren voort gezet de dicussie over de Vermogensaan wasbelasting. De heer Teulings (Kath. Volkspartij) hield een pleidooi voor vrij stelling van een vermogensaanwas van 10.000 gld niet alleen uit arbeid, maar ook uit vermogen. Deze gedachte ligt in de lijn van wat het Kamerlid v. d. Weijden had bepleit zie eerste kolom van dit blad. Verder diende de heer Teulings een amen dement in om een kinderaftrek in de wet op te nemen voor minderjarige en pleeg kinderen van den belastingplichtige. Nog enkele andere leden voerden het woord, doch, daar minister Lieftinck om 2 uur aan de overzijde moest zijn ter verdediging van het w.o, dat de hem inzake de geldzuive- ring verleende machtigingen met een jaar verlengt, onderbrak de Tweede Kamer het debat over de vermogensaanwasbelasting om eerst de andere agendapunten te gaan aansnijden. Minister Beel verscheen in ver band met het ontwerp, dat een noodvoor ziening bevat met betrekking tot de ge- meenteraadsverkezingen in een aantal ge meenten. Het betreft hier het uitstel dier verkiezingen. Het ontwerp werd na korte discussie aangenomen, waarna de Kamer uiteenging. De Eerste Kamer had intusschen na korte bespreking minister Lieftinck de gevraagde machtigingen verle'" den met de Nederlanders, omdat wij strij den voor dezelfde idealen, te leven in vrij heid en samen te werken in welvaart aan den opbouw van cultuur en geestelijk le ven". Men kon het de overigen van het Zwit- sersche gezelschap aanzien, dat hun deze woorden uit het hart gegrepen waren. VROUW VERMOORD. Gistermorgen is op de Nassaukade te Amsterdam een 38-jarige vrouw door een man met een mes doodgestoken. De man en de vrouw hadden eenigen tijd staan praten. Plotseling sprong de man op zijn fiets en reed snel weg in de richting- Leidsche Plein. Op hetzelfde moment riep de vrouw, dat zij gestoken was. Voorbij gangers schoten te hulp en brachten haar bij een in de buurt wonende dokter, al waar zij na 5 minuten bezweek. De politie is den dader op liet spoor. Over dezen moord verneemt het A. N. P. nader, dat in de handtasch van het slachtoffer brieven zijn gevonden, waaruit de identiteit van den vermoedelijken da der gemakkelijk was vast te stellen. Ge bleken is, dat de vrouw met den man sa men heeft geleefd, maar korten tijd gele den een verhouding aanknoopte met een ander. Later op den dag is de dader door de Naardensehe politie gearresteerd. Het is een zeer bekend Amsterdatnsche straatmu zikant banjospeler die door een Naardensehe politieagent met een diepe borstwonde aan den kant van den weg v/erd gevonden. De man had zich in de vertwijfeling over de in groote opwinding begane daad van het leven willen beroo- ven. ONTSLAG BIJ LEIDING DER K.L.M. Naar wij vernemen hebben de directeur der K.L.M. de heer Hans Martin en de al gemeen secretaris, mr. L. H. Slotemaker als zoodanig -ontslag genomen. Als reden van deze ontslagneming werd medegedeeld, dat een kwestie van internen aard de aan leiding is geweest. Volgens „Parool" ligt de reden in de te werkstelling van een der afdeelingschefs, den heer D. J. de Vries, die na de bevrijding door den Raad van Bestuur der K.L.M. werd ontslagen op grond van de houding, die hij tijdens de bezetting tegenover de Duitschers had aangenomen. Dit ontslag was goedgekeurd door het Gewestelijk Ar beidsbureau, maar werd vernietigd door het College van Rijksbemiddelaars, dat prof. Romme met een beoordeeling had belast. Goud, toebehoorende aan de Nationale Bank van Hongarije tot een bedrag van on geveer 32.000.000 dollar, is gisteren uit de Amerikaansche zone in Duitschland terug gegeven. Dit goud was nawijsbaar door de Nazi's van de Bank geroofd goud. de eerste hebben een levendigen strijd te zien gegeven tusschen de teams van beide steden. Hoewel spr. het jammer vond, dat de Engelsche gasten de overwinning niet hadden behaald, wilde hij niet verhelen, dat hij als burgemeester trotsch is op zijn eigen sportlui. Maar spr. was ervan over tuigd, dat allen haakten naar revanche op eigen grond en spr. verzekerde, dat het Leidsch Sportcomité met deze gedachte ook graag naar Oxford zal komen. Spr. hoopte vervolgens, dat onze gasten een goeden indruk zullen hebben opgedaan van Holland; de kaasmarkt in Alkmaar, Volendam met zijn beroemde klcederdracht zijn zuiver Hollandsche schilderijtjes, de hoofdstad Amsterdam en de bloementocht naar Aalsmeer zijn hedendaagsche dingen maar.... de stad Leiijen natuurlijk over treft alles. Spr. hield zich ervan overtuigd, dat men het hiermee eens was. Spr. vroeg vervolgens den dank over te brengen aan den burgemeester van Oxford voor het fraaie foto-a^bum, aan Leiden overhandigd. Het zhl altijd een vriendelijke herinnering blijven aan de banden tusschen onze universiteitssteden en een aansporing zijn al deze schoonheden met eigen oogen te gaan zien. Spr. dankte tenslotte allen zeer harte lijk voor hun komst in Leiden en hij ein digde met den wensch, dat men elkander spoedig in Oxford zelf zou mogen weerzien. Dankwoord mr. Rcid Chamblers. Mr. Reid Chamblers dankte in antwoord hierop Leiden voor wat. zooals hij zeide de heerlijkste vacantie te zijn geweest, die men ooit gehad had. Naar gelang de dagen verliepen had hij zich verbaasd over de grens, die de Hol landsche gastvrijheid kon bereiken en ten slotte was hij tot de conclusie gedwongen dat zij onbegrensd was. Een van de meest voldoening gevende dingen van het bezoek was het feit, dat de vriendschap zulke vor men tusschen de Engelschen en Hollanders had aangenomen. Hij had op den avond in de Stadsgehoorzaal zelfs bemerkt, dat de een den ander bij den voornaam noemde. Spr. hoopte, dat als het bezoek aan Ox ford plaats heeft in Januari, zooveel mo gelijk gasten den tocht van Leiden zouden maken, zoodat de Engelschen de gelegen heid zullen hebben den Leidenaars hun vriendelijkheid ten volle te kunnen terug betalen. Daarmede was het afscheidsbezoek ten einde, keerden de gasten weer naar gast heer en gastvrouwen voor een laatsten maaltijd en te half acht vond men elkaar terug op het station, waar de boottrein voor Hoek van Holland ditmaal stopte om de reizigers op te nemen. Het was een harte lijk afscheid. Zelfs degenen, die geen En gelsch spreken of verstaan onder de onzen waren toch meegekomen om hun gasten een hartelijk vaarwel mee te geven. Weth. v. Schaik en alle leden van het sportcomité waren bij het afscheid tegen woordig. Wij gelooven niet teveel te zeggen, in dien we beweren, dat Leiden geen slecht figuur heeft gemaakt bij de eerste kennis making met de Oxfordsche vrienden. Alles is gedaan om het verblijf van de gasten zoo aangenaam mogelijk te maken, alles werd hun gegund en gegeven wat maar eenigs- zins mogelijk was.... alleen niet de over winningen bij zwemmen en athletiek, maar.... ook die waren gaarne gegund geweest, indien de gasten ze slechts hadden willen accepteeren. DIAMANTEN INGESLIKT. Dal smokkelaars soms tot dwaze dingpn over gaan bleek aldus het „Vrije Volk", uit hetgeen dezer dagen te Hoogerheide gebeurde. Een dame, kwam met een taxi van de Belgische grens af gereden en werd door de kommiezen aangehouden. Toen zij in de gaten kreeg, dat zij zou worden ge visiteerd, slikte zij eenige voorwerpen in. Ook dit werd opgemerkt en er werd een dokter bij gehaald. Toen deze een middel toepaste kwamen eenige fraaie diamanten te voorschijn, die ze over had willen smok kelen. Ze werden in beslag genomen. De steenen vertegenwoordigen een belangrijke waarde aan deviezen. ooooo WEERSVERWACHTING °00^ 8 Tot Donderdagavond: 5 Wisselend bewolkt, eenige buitjes, g Koel. Meest matige Zuid-Westelijke g wind. 2 ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1