Waar blijven toch de fietsbanden? RECHTZAKEN De vermogensaanwasbelasting en het Boerenbedrijf Ondernemingsbelasting voor den landbouw Varieerend prijzenschema slachtvee OP KORTE GOLF RADIO In den aanvang des jaars is geraamd, dat er in het eerste halfjaar 1946 hier te lande zouden kunnen worden- vervaardigd rond 1.8 millioen buitenbanden en rond 1.2 mil- lioen binnenbanden. In plaats daarvan heeft de productie in dat eerste halfjaar bedra gen rond 950.000 buitenbanden en 750.000 binnenbanden. Dat was een ernstige tegenvaller! Hoe moet dat worden verklaard? Op deze vraag meent de „Nieuwe Cou rant" het volgende antwoord te kunnen geven: Gebrek aan rubber is er in den aanvang wel geweest, maar dat is over en voor het tweede halfjaar komt er meer dan vol doende rubber in ons land aan, zelfs om een veel grooter productie mogelijk te maken. Gebrek aan geschoold personeel is iets, waarover men overal klaagt, doch dat kan geen specialen achterstand verontschuldi gen. Natuurlijk heeft de industrie met al lerlei moeilijkheden te kampen, maar dat geldt voor alle industrieën. De insiders zeggen nu, plat de eigenlijke oorzaak van den achterstand in de pro ductie is, dat er onvoldoende staaldraad is een onvoldoende canvas. Het uitblijven van de productie van de Hevea-fabrieken speelt daarbij ook een rol. Wat nu dat staaldraad betreft, kan in derdaad worden toegegeven, dat het moei lijk te krijgen is. Uit Engeland, dat voorna melijk moet leveren, is minder gekomen, dan begroot werd, maar waarom komt er zooveel minder uit België? Waarom levert Duitschland niet iets? Het gaat hier om be trekkelijk kleine hoeveelheden, waarachter toch wel wat vaart gezet zou kunnen wor den! De invoer van ventielen uit Zwitserland is thans opgeloopen tot rond 250.000 stuks, hetgeen de helft is van het gewenschte pro ductie-aantal van een half millioen. Bepaald teleurstellend is de geschiedenis met het canvas. De nationale productie is te klein; wij hebben in ons land onvoldoen de twijnderijen en invoer is ook bezwaar lijk, doch er is iets anders en dat achten wij wel een beetje beschamend. Voor een redelijke productie van rijwiel banden is een twijncapaciteit noodig van POLITIERECHTER. W. C. C. V. te L e i d s c h e n d a m had aan clandestiene slachterij zich schuldig gemaakt, voor welk feit de Officier een maand gevangenisstraf eischte. Vonnis: 200boete of 1 maand hechtehis, be nevens voorwaardelijk drie maanden ge vangenisstraf met proeftijd van drie jaar. Wegens het clandestien slachten van een varken had zich te verantwoorden L. B. uit Leidschendam, tegen wien de Of ficier veertien dagen gevangenisstraf eischte. Vonnis conform dien eisch^ TUCHTRECHTER. De Tuchtrechter heeft o.m. de volgende personen uit Leiden en omgeving beboet: A. M. de L. te Hillegom had in November '45 witte boonen verkocht voor 1.75 per kilo. In December was hij daarop met zwarte Frankskes, waarbij natuurlijk de deviezenbepalingen als vanzelfsprekend werden ontdoken, naar Antwerpen getogen, waar hij margarine inkocht voor 8.per kilo, thee voor ƒ20.per kilo, lucifers voor 0.50 per pak en sigaretten voor 4 per pakje. De man wist een legerauto te charteren, waarmee hij de kostbare spullen oVer de grens kreeg. De verkoopsprijs be droeg resp. 14.per kilo, 35.per kilo, 1.per pak en ƒ5.50 per pakje van twintig. De rechter vond, dat deze handel onmogelijk kon worden ondergebracht on der de rubriek zaadhandel en veroordeelde verd. dus overeenkomstig de gemaakte winst tot 1000.boete. Tevens zal hij nog voor de politierechter moeten verschijnen wegens ontduiking van de deviezenbepalingen. D. F. V. uit Leiderdorp had met inleve ring van boter en suiker toch nog 1.44 gerekend voor vier gebakjes. Het vonnis luidde 400.boete. J. F. J. uit Alphen a. d. Rijn was ook al aan het knoeien geweest met de taartjes. Hij verkocht ze voor ƒ0.50 per stuk en koek voor 0.50 per ons. Hij kreeg 1000. boete. N. V. O. te Alphen aan den Rijn, die terra-cotta platen en betontegels te duur verkocht had, kreeg 4000.- boete. A. D. K. te Zwammerdam, had op rij wielbon heeren- een damesfiets voor 150 verkocht en op dezen bon een heerenrijwiel voor 250.geleverd, met inlevering van oud heerenrijwiel, 500.boete. C. A. te Lisse, had een kamer in plaats voor 3.voor 5.per week verhuurd. 100.boete. F. V., kamerverhuurder te Noordwijk, had zijn huis in plaats van f 5.voor 10 per week. verhuurd, ƒ100.boete, EEN ARTS VOOR HET TRIBUNAAL. Zaterdag stond voor het Utrechtsche tribunaal terecht de bekende Utrechtsche arts en chirurg van het diaconessenhuis, dr. G. H. de Klein. De lange lijst van be schuldigingen stelde hem aan sprakelijk voor uitgebreide samenwerking met den vijand. De voornaamste aanklacht betrof zijn vrijwillige bereidverklaring om bloed groep teekens bij SS.-lieden te verwijde ren. Deze zaak was op 29 April j.l. reeds be handeld door het bijzondei' gerechtshof te Amsterdam. Dit college achtte de zaak des tijds niet onder de competentie van het Hof te vallen en verwees haar' derhalve naar het tribunaal te Utrecht. Dr. de Klein verdedigde zich bij de behandeling van Zaterdag door op te merken, dat de S.D.- er Proebsting hem gevraagd had, of .het mogelijk was, deze bloedgroepteekens weg te nemen, waarop hij geantwoord had, dat hierbij steeds litteekens overbleven, en, om dit te bewijzen, had hij in Maart 1945 de operatie toegepast op den S.S.-man Strieker, alleen uit beleefdheid tegenover Proebsting. Verdachte zeide hiervoor geen honorarium te hebben ontvangen en een en ander niet als hulpverleening aan den vijand te kunnen opvatten. Hij had niet deelgenomen aan het verzet der medici, daar hij dit als onpractisch beschouwde, terwijl de verdachte het onderteekenen van brieven met „Heil Hitier" een forma liteit noemde. Mr. Noll, de verdediger van dr. de Klein, verzocht de onmiddellijke in- vrijheidsstelling van zijn cliënt. Het tri bunaal wees dit verzoek af en bepaalde uitspraak op 16 Augustus a.s. 25 ton per maand. Die zouden wij gemak kelijk kunnen krijgen, indien de spinnerij te Eilermark, een fabriek eenige honderden meters over de Nederlandsche grens in Duitschland gelegen, met een twijncapaci teit van 20 ton per week, weer in bedrijf kwam. Die fabriek ligt nog steeds stil, maardie fabriek is een Nederlandsche fabriek, die ook voor den oorlog goeddeels met Nederlandsche arbeidskrachten werkte! Waarom is dat stuk Nederlandsch eigen dom nog niet in gebruik? Men zal wel aanvoeren, dat er moeilijk heden van internationalen aard achter schuilen, maar het Nederlandsche volk wil nu wel eens fietsbanden hebben en het is toch heel erg, dat daar even over de grens een Nederlandsche fabriek stil ligt en wij daardoor nog niet kunnen fietsen! DE ZEEPDISTRIBUTIE. Naar wij vernemen is voor de zeepdistri- butie het volgend voorloopig schema op gesteld: Per 15 Aug. wordt een bon aan gewezen voor zachte zeep; 29 Aug. een voor waschpoeder; 12 September een voor huishoud- of toiletzeep en 26 Sept weder om een voor zachte zeep. Voor de uitvoering van dit program is het echter noodig, dat voldoende grond stoffen binnenkomen, en dat loopt niet erg vlot! y WAAR WIJ IN DEN OORLOG U ft VOOR GESPAARD BLEVEN. Z Tynemouth, een 250-000 inwoners 0" tellende plaats in het graafschap öj Northumberland (Engeland), zal U vanaf Dinsdag iederen dag van 6 - U uur des avonds tot 6 uur des mor- U Jr gens van de waterleiding worden 0 afgesneden. Het water, dat be- 0 schikbaar kan worden gesteld, 0 wordt gedistribueerd, omdat er in Q het pompstation van Tynemouth Q nog slechts voor 40 dagen water is. n Zóó erg hebben wij het nog niet y p gehad! n -DIIOII CD II OII Oil Oil Oil on on cJ DOORGEDRAAIDE TUINBOUW PRODUCTEN GAAN NIET MEER NAAR DUITSCHLAND. Den aanvoerder van de Langedijker groen teveiling werd vanmorgen medegedeeld dat voor export van doorgedraaide tuin bouwproducten naar Duitschland geen con tingent meer beschikbaar is. Aan de tuin bouwers werd verzocht zoo min mogelijk producten aan de markt te voeren, welke momenteel doorgedraaid worden (roode kool, tuinboonen, waspeen), daar deze pro ducten niet meer kunnen worden geëxploi teerd en dus vernietigd zouden moeten worden. Bij de behandeling van de vermogens aanwasbelasting heeft de heer v. d. Weij- denn (Kath. Volkspartij) verscheidene on billijkheden onder de aandacht van den minister gebracht, o. m. die welke het veehoudersbedriji kunnen treffen. Hij zeide o. m.: Gaarne wil ik waardeering uitspreken voor den zin van overleg, waar mede de Minister heeft getracht op ver schillende punten tegemoet te komen aan naar voren gébrachte bezwaren. Met name fis dit het geval ten aanzien van de waardeering van den veestapel, waar de maximum verheogmg tot 110 van de waarde van die dieren, welke aan wezig waren of zelf gefokt zijn. aanvaard wordt. Daarmede wordt echter niet tegemoet ge komen aan hén, vooral in het Westen des lands, die gewoon zijn steeds koeien bij te koopen niet zelf te fokken. Waar deze methode toe leidt, moge ik den Minister met een voorbeeld aantoonen. De veehouders in het Westen des lands koopen als rege" hun koeien en fokken maar bij uitzondering. Hoe vindt men de situatie zooals deze in het wetsontwerp wordt voorgeschreven bij de berekenuing der vermogensaanwas? Op een tamelijk bedrijf worden 30 melk koeien gehouden Deze staan op de balans voor 200 per stuk a 6000 In 5 jaar tijd heeft deze veehouder zondei eenigen twij fel 30 runderen moeten leveren aan de z,g. veecentrale, er zijn dus 30 runderen verdwenen; als hij buitengewoon gelukkig is. heeft hij daarvoor uitbetaald gehad weer 6000.eerder minder dan meer. Nemen we aan, dat deze veehouder thans heeft 20 runderen, aangekocht voor 1000 per stuk, in den loop der jaren. Deze moe ten volgens de opvattingen van dit wets ontwerp op den tweeden peildatum wor den gewaardeerd op 20.000 plus 10 maar die 10 laat ik nu maar buiten be schouwing. Volgens de opvattingen van dit wetsont werp heeft li- oan een vermogensaanwas van 20.000—6000 is 14.000. Hij zal daarvan inhet gunstigst geval 50 vermogensaanwasbelasting moeten betalen, dat is 7000.Om deze 7000 te kunnen betalen zal hij, voor den thans geldenden prijs van 500 per stuk, 14 koeien moeten verkoopen. Hij houdt dan van zijn 20 runderen nog 6 runderen oVer, en volgens de opvatting van dit ontwerp hindert dat ook niet, want hij heeft die runderen gekocht voor 1000 per stuk en dus komen deze op de balans voor 6000, precies hetzelfde bedrag als waarvoor 5 jaar geleden die 30 ründeten op de balans voorkwamen. Men komt dan tot de wonderlijke con clusie, dat een veehouder, die nog 6 run deren heeft, eigenlijk nog even vermogend is als 5 jaar geleden toen hij er 30 had. Reeds bij de berekening van de inkom stenbelasting heeft dit voor velen al nood lottige gevolgen, nu bij een arrest van den Iïoogen Raad van 16- Januari 1946 een uit spraak is gevallen, welke strekking aan geeft, dat aangekocht vee voor den aan koopprijs op de balans moet kom«i. Dij de inkomstenbelasting is nog com pensatie in latere jaren mogelijk, bij de vermogensaanwasbelasting niet en hier zal de ongelimiteerde uitvoering leiden tot iuïneéring van velen. Hier dréigt het hoogste recht tot het grootste onrecht te leiden. Wanneer een wet haar intrede zou doen, waarbij bepaald werd, dat een deel der veehouders hun veestapel voor 2/3 zouden moeten inleve ren zonder betaling, dan zou ieder dat onrechtvaardig achten, ook al vertelde men daarbij,'dat dit een algemeen geldende re gel was. In de genoemde gevallen wordt het be zit van deze veehouders geheel geconfis- ceerd; een ander woord is er niet voor. De mogelijkheid van toepassing Van ar tikel 56 welke de Minister voorstelt, be- DE NATIONALE HULPZEGEL. „Wij kinderen van Nederland, uit Noord en Oost en Zuid en West, wij wenschen aan prinses Ireen op haar verjaardag 't aller best." Meer dan honderdduizend kinderen uit het geheele land hebben Zaterdag aan H. K. H. prinses Irene, paleis Soestdijk, Baarn, een felicitatie prentbriefkaart gezonden, voorzien van bovenstaande tekst, ter ge legenheid van den zevenden verjaardag van prinses Irene op heden, al deze kaarten zijn boven de gebruikelijke porto gefran keerd met drie en een halve cent extra, bij voorkeur met een nationale hulpzegel, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de oorlogsslachtoffers en ter voorziening in de oorlogsnooden. De verkoop van den nationalen hulpzegel is een groot succes geworden. Alleen in Amsterdam was de opbrengst 50.000 terwijl dit bedrag lande lijk zeker het tienvoudige hiervan zal be dragen. De zegels blijven geldig tot 1948. vredigt hier in het geheel niet, omdat hier dan alles komt af te hangen van het in zicht van den inspecteur. Tusschen de gevallen, hier genoemd, lig gen allerlei gradaties. Waarom het 'hier gaat, is dat het veebe- slag als een continubedrijfsmiddel moet werden gezien, onverschillig of iemand dit door aanfok of aankoop heeft in stand gehouden. Dit geval doet zich ook voor, zij het over het algemeen in minder erge mate, bij hen, die door evacuatie of inundeering hun vee hebben moeten verkoopen. Hier .heeft de Minister echter toegezegd er voor te waken, dat deze categorie niet in on gunstiger omstandigheden zal komen te verkeeren dan zij die hun veestapel heb ben kunnen behouden. De eenig aanvaardbare oplossing is het veebeslag te zien als een noodzakelijk be drijfsmiddel, dat niet verkocht kan wor den dan bij beëindiging van het bedrijf. Er is één uitzondering daarop en dat is de uitzondering, waarbij de veehouder op den tweeden peildatum meer vee heeft dan op den eersten peildatum of zoover aanwijsbaar is, dat de veehouder minder waardig veee heeft opgeruimd en stam boekvee heeft gekocht, waardoor dus in derdaad èen meerderwaardige veestapel aanwezig is. Alleen dan zou hier reden zijn tot een andere wijze van beoordeeling dan die van continubedrijfsmiddel. Ik vertrouw, dat de Minister dit bezwaar zal ondervan gen in de wet zelf. SJAHRIR VOORZITTER VAN DE INDONESISCHE ARBEIDERSPARTIJ. Op een vergadering van de Indonesische Arbeiderspartij (Persatoean Boeroeh Indo nesia) te Cheribon is Sjharir benoemd tot voorzitter van deze partij. BATAVIA GESLOTEN STAD. In verband met het feit, dat Batavia reeds overvol met evacué's is en een groot kamp dreigt te worden, zullen, indien even. tueel de evacuatie uit het binnenland van Java weer voortgang vindt, geen evacué's Uit het binnenland van Java naar Bata via worden gebracht, doch alle evacué's uit het binnenland zullen eerst naar Se- marang worden vervoerd. Zij worden al len verder naar Soerabaja en Bandoeng doorgezonden, zoolang deze plaatsen nog accomodatie hebben. Daarna zal naar een andere bestemming buiten Java omgezien moeten worden. Batavia is van 15 Juli af een gesloten stad voor alle evacué's van Europeeschen landaard. De Stichting voor den Landbouw heeft zich met een request gewend tot den Mi nister van Financiën, waaraan wij het vol gende ontleenen: 1. De ondernemingsbelasting is een zake lijke belasting. Zij dient dus in de kostprijs berekening van de producten te worden doorberekend. Daarbij dient in aanmerking te worden genomen, dat, indien het land bouwbedrijf in deze belasting betrokken wordt, voor het eerst hierdoor wordt ge troffen de bedrijfswinst van het boekjaar 19441945, m.a.w. de opbrengst van de oogst 1944. Daar het landbouwbedrijf tot heden niet in de ondernemingsbelasting is betrokken, is bij de prijsvaststelling niet op afdoende wijze daarmede rekening kun nen worden gehouden. Mocht het ontwerp tot wet worden ver heven, dan zou een nieuwe prijsvaststel ling moeten plaats vinden, waarbij met deze belasting alsnog rekening wordt gehouden. Hierbij*ijst echter de moeilijkheid, dat de prijzen voor 1946 reeds zijn vastgesteld; een herziening zou moeten plaats vinden, waarbij de ondernemingsbelasting, bere kend over de bedrijfsopbrengst over het boekjaar 19441945 wordt doorberekend en wel zoodanig, dat in het nog resteerende gedeelte van 1946 deze belastingdruk ge heel zou kunnen worden verdisconteerd. 2. Bij het betrekken van het landbouw bedrijf in de ondernemingsbelasting dient te worden bedacht, dat de prijs, die door den consument voor de landbouwproduc ten wordt betaald, blijft beneden het be drag van den werkelijken kostprijs dezer producten; het verschil wordt overbrugd door het Landbouw Crisis Fonds. Hieruit volgt, dat de verhooging van den kostprijs der landbouwproducten door het betrekken van de landbouwbedrijven in de onderne mingsbelasting uiteindelijk zal moeten worden gedragen door het Landbouw Crisis Fonds. De heffing van de ondernemingsbe lasting ten laste van het landbouwbedrijf, zou dus indirect ten laste komen van do Schatkist; door den fiscus zou dus slechts een schijnwinst worden behaald. De aanvoer van slachtvee is in de hui dige omstandigheden onderhevig aan groo- te schommelingen, welke grooter zijn naar mate de voederpositie ongunstiger is. Voor een goed verloop van de vleeschdistributie zijn deze onregelmatige aanvoeren een groot bezwaar. Het gaat bij de vleeschvoor- zienirjg niet alleen om de grootte van het rantsóen, maar het is bovendien van be lang, dat het vastgestelde rantsoen regel matig ter beschikking kan worden ge steld. In normale tijden deed deze moeilijk heid zich practisch niet gelden. In tegenstel ling met thans werd toen de vleeschtoe- hoefte voor een zeer belangrijk deel ge dekt met Varkensvleesch, waardoor de on regelmatigheden in den aanvoer van rund- vleesch werden opgevangen. Bovendien had een wisselend prijspeil een grootere verspreiding van den aanvoer van het slachtvee tengevolge. De vooruitzichten voor de veevoederpo sitie tijdens de a.s. stalperiode zijn ongun stig, vooral ook omdat de hooioogst is te gengevallen. Tegen den staltijd wordt een groote afzet van rundvee verwacht, waar uit vermoedelijk een reserve aan vleesch in de koelhuizen zal moeten worden ge vormd voor den tijd, waarin de aanvoer van slachtvee de vleeschbehoefte niet kan dekken. De vriescapaciteit is echter niet van dien aard', dat elke aanvoer ongelimi teerd kan worden verwerkt. Teneinde een beter verdeelden aanvoer te verkrijgen wordt voor het aanstaande najaar met ingang van 5 Augustus een varieerend prijzenschema ingevoerd voor de runderen en graskalveren, welke op de overnamemarkten worden geleverd, waar door het tijdstip van levering mede van invloed zal zijn op de opbrengst van de te leveren runderen. Op deze wijze wordt het initiatief van den veehouder ingeschakeld om een betere verdeeling van den aan voer te verkrijgen. Het bedrijfschap voor vee en vleesch be houdt zich echter het recht voor, om, in dien dit noodzakelijk blijkt te zijn, ook nog administratieve maatregelen te tref fen voor het regelen van den aanvoer. De leveringsprijs voor een slachtrund in de C. 3 klasse bedraagt thans ƒ0.75 per kg., levend gewicht. Met ingang van 5 Augustus gelden voor runderen van ge noemde kwaliteit de volgende pry zen: 5 t.m. 17 Augustus 1946 0.76 per kg. le vend gewicht. 19 t.m. 31 Augustus 1946 0.78 per kg. levend1 gewicht. 2 t.m. 14 September 1946 0.80 per k.g. levend gewicht. 16 t.m. 28 September 1946 0.78 per kg. levend gewicht. 30 September t.m. 12 October 1946 0.76 per k.g. levend gewicht. 14 t.m. 26 October 1946 ƒ0.75 per k.g. levend gewicht. 28 Oct. t.m. 9 November 1946 0-72 per kg. levend gewicht. 11 t.m. 30 November 1946 0.70 per kg. levend gewicht. 2 t.m. 14 December 1946 0.72 per k.g. levend gewicht. -6 t.m- 28 December 1946 ƒ0.74 per kg. levend gewicht. De prijzen voor de runderen in de an dere kwaliteiten en de graskalveren zijn in dezelfde verhouding berekend. Voor wrakke runderen, in nood geslach te runderen en nuchtere kalveren blijven de huidige prijzen gehandhaafd. Aanvragen voor nieuwe- of aanvullende Tuinbouwteeltvergunningen. De Voedselcommissaris voor Zuid-Hol land deelt belanghebbenden mede, dat met ingang van 1 Augustus 1946 weer aanvra gen voor nieuwe- of aanvullende tuinbouw- teeltvergunnigen ingediend kunnen wor den. Belanghebbenden dienen persoonlijk •bij hun Plaatselijken Bureauhouder of rechtstreeks bij de Afd. Tuinbouw van het Bureau van den Voedselcommissaris voor Zuid-Holland, Anna Paulownastraat 22, 's-Gravenhage hun verzoeken in te dienen. Met nadruk wordt erop gewezen, dat het in het belang van betrokkenen is zoo vroeg mogelijk de aanvragen in te dienen, zoodat zij op een tijdige beslissing van het Be drijfschap voor Groenten en Fruit kunnen rekenen. Na 31 December 1946 worden on der geen voorwaarden meer verzoeken in behandeling genomen. Inlevering Fruitbonnen. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat detaillisten in groente en/of fruit de voor fruit aangewezen bonnen 473 en 973 Algemeen, geplakt op opplakvellen, op Vrijdag 9, Zaterdag 10 en Maandag 12 Aug. bij de Grossierscombinatie van hun rayon moeten inleveren. De Grossierscombinaties moeten uiterlijk op Woensdag 14 Augustus a.s. de opplak vellen met bonnen bij den distributiedienst der gemeente, waar zij gevestigd z.n, inle veren tegen ontvangstbewijzen. Met deze ontvangstbewijzen moeten de Grossiers- combinaties zieh tegenover het Bedrijf schap voor Groenten en Fruit verantwoor den. Nader zal nog worden bekendgemaakt, welke hoeveelheden op de bonnen 473 en 973 verstrekt zullen worden. VERHOOGING TELEGRAMTARIEVEN. Met ingang van 15 Aug. a.s. zullen de ta rieven voor telegrammen naar buiten-Euro- peesche bestemmingen in het algemeen worden verhoogd. Deze verhooging heeft geen betrekking op het Nederlandsche aandeel van de ta rieven, dat ongewijzigd is gebleven, maar komt voort uit de verhooging van aan het buitenland uit te keeren aandeel. In een aantal gevallen heeft de Nederl. P.T.T., met eenig succes, haar invloed aangewend om de verhooging zooveel mogelijk te tempe ren. POSTCHEQUE- EN GIRO-NIEUWS. De termijn van aanbieding van postche ques is verlengd van 14 tot 21 dagen na den in de cheque en advies vermelden datum. BINNENLAND. Prins Bernhard heeft Zaterdag in het paleis te Soestdijk aan drie Amerikaansche en een Nederlandsche officier onderschei dingen uitgereikt om hun verdiensten bij de opsporing van Nederlandsche goederen in Duitschland. Prof. J. H. Jurres, oud-hoogleeraar aan de Rijksacademie van Beeldende Kunsten te Amsterdam, is op 71-jarigen leeftijd over leden. Het Zuid-Nederlandsch tooneel onder leiding van Pierre Balledux geeft in het openluchttheater Zuiderpark te 's Graven- hage een reeks voorstellingen van „Ma- rike van Nieumeghen". Te Vlissingen is Zaterdag een bevrij dingmonument onthuld, een eenvoudige ge denksteen. De prijs van een ijsje, ongeveer zooals vóór den oorlog (40 gram) mag 10 cent zijn. Indien aan tafel wordt bediend mag 50 pet. meer gevraagd worden. Deze prijs geldt niet voor café-restaurants e.d. Ook voor piano-stemmen zijn prijzen vastgesteld. Indien het viermaandelijks ge schiedt 10.25, driemaandelijks 12.50, tweemaandelijks f 16.50, maandelijks 30. Aan het strand te Zandvoort is het lijkje van een ongeveer 10-jarigen jongen aangespoeld. De identiteit kon niet worden vastgesteld. Twee kinderen te Arnhem zijn bij het spelen met een vergeten projectiel, dat ont plofte, gedood, en een derde ernstig ge wond. BUITENLAND. Mgr. Paul Yoe Pin* de ook hier te lande niet onbekende aartsbisschop van Nanking, heeft Zaterdag het huwelijk in gezegend van jhr. v d. Brandeler, wnd. militair attaché van Nederland te Nanking, met de dochter van den Franschen am bassadeur in China. Bevin, de Britsche minister van bui- tenlandsche zaken, zal, naar men ver wacht, binnen enkele dagen zoodanig her steld zijn, dat hij de leiding van de Brit sche delegatie te Parijs op zich kan ne men. Te Washington is een man gearres teerd, op vermoeden, dat hij een aanslag op Truman zou willen plegen. Tusschen Joego-Slavië en Nederland is een overeenkomst gesloten voor de uit wisseling van goedtren. De Australische filmkeuringscommis sie heeft den uitvoer van een propaganda film, welke de boycot-actie tegen Neder landsche schepen in Australië tracht te ïechtvaardigcn, verboden. De Simplon-express zal van October a.s. af den dienst tusschen Londen en Istamboel hervatten. De censuur op het post-, telefoon, en telegraafverkeer tusschen Polen en het buitenland wordt afgeschaft, lie Poolsche pers blijft aan censuur onderworpen. (De mocratie in Polen?) De Engelsche koninklijke luchtmacht (RAF) zal in het financieele jaar, dat 31 Maart 1947 eindigt, den belastingbetaler 471,450.000 pd. st. kosten, hetgeen 1.300.000 pd. st. per dag of een jaarlijksche bijdrage van meer dan 10 pd. st. voor iederen be woner van Engeland bcteekent. Een zware aardschok is Zondagavond geregistreerd te Weston (Massachussetts). Waarschijnlijk hc^t de schok plaats ge vonden in de Cararoische Zee, in het be kende „dieptepunt", waarin talrijke aard schokken hun oorsprong hebben. NEDERLAND HERSTELT ZICH. Naast verschijnselen, die ons teleurstel len zooals b.v. de nu geëindigde stakin gen zijn er talrijke feiten, die ons met vreugde en trots vervullen. Nederland herstelt zich! Daarvoor vindt men ook een bewijs in het volgende persbericht: Nieuwe schepen voor de Rotterdamsche Lloyd. De Rotterdamsche Lloyd heeft plannen voor den bouw van vijf nieuwe vracht schepen van de Bantamklasse. Voor één daarvan, dat de „Mataran" zal heeten cn evenals de andere ongeveer 12.000 ton groot wordt, is reeds voor het uitbreken van den oorlog opdracht gegeven aan de werf van P. Smit en Zoon, twee andere zyn nu dezer dagen besteld bij de werf van Wilton-Feynoord te Schiedam en bij de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij. Over den bouw van het vierde en het vijfde schip zijn nog besprekingen gaande. Met den bouw van deze schepen hoopt de Rotterdamsche Lloyd een groot deel van den in den oorlog ontstancn achterstand te hebben ingeloopcn, want zij heeft dan ver der de beschikking over een viertal sche pen van de C 3 klasse, n.l. de Limburg, de Overijsel, de Utrecht en de Zeeland, alsme de over 't nieuwe standerd governmentship „Modjokerto". Ten slotte is het zeer waar schijnlijk, dat de Lloyd nog twee z.g. rem- placementsschepen toegewezen krijgt, ter wijl het niet uitgesloten is, dat een van de door Duitschland te leveren schepen aan de Lloyd komt. voor Dinsdag 6 Augustus. HILVERSUM I (301 M.) K.R.O. 7.Nieuws; 7.30 Morgengebed; 8. Nieuws en gram.; 11.Kwartet; 11.30 Causerie; 11.45 Ber. uit Indië; 12.Zang en piano; 12.30 Lunchconcert (13.— Nieuws); 13.45 Caus.; 14Gram; 14.30 Vertelling; 15.Trio;' 15.45 Gram.; 16. Voor de zieken; 16.30 Orkest; 17.30 Kront jong; 17.45 Over Indië; 13.„Spelbrekers" 18.15 Sportpraatje; 18.30 Voor de strijd krachten; 19.Nieuws; 1.9.15 Muziek; 19.30 Voor de jongeren; 19.45 Caus.; 20.05 Biddend Leger; 20.15 Orkest; 20.30 Luis terspel; 2140 R.K. Universiteit; 22. Nieuws; 22.20 Avondgebed; 22.35 Gram.; 22.45 Film; 23.Dansmuziek; 23.30 Gram. HILVERSUM II (415 M.) A.V.R.O. 7.Nieuws, gymn. en gram.; 11. Voordracht; 11.15 Gram.; 12.Trio; 12.30 Caus.; 12.40 Gram.; 13.Nieuws; 13.15 Skymasters; 13.45 Gram.; 14.Knipcur sus; 14.20 Orgel; 15.Voordracht; 15.15 Gram.; 16.Caus.; 16.30 Voor de jeugd; 16.45 Gram.; 17.Cello en piano; 17.30 Trio; 18.Nieuws; 1815 Romancers; 19.15 Caus. over kunst; 19.30 Muziek; 20.05 Hongarije; 21.05 Hoorspel: 21.40 Orkest; 22.15 Buitenl. overz.; 22.30 Gram.; 23. Nieuws en reportage uit Haarlem; 23.30 Gram.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 3