De sportuitwisseling Leiden - Oxford Fusie tusschen K.N.V.B. en Katholieken Lamoree verbetert record pols-hoog HET TWEEDAAGSCHE SPORTFEEST tusschen de vertegenwoordigers van Leiden en Oxford wat reeds het 1000ste lid van de Engelsch-Nederlandsche sportorga nisatie opleverde is een welgeslaagd sportfestijn geworden. Zaterdag was het de zwpmmiddag en toen bleek, dat de Leidenaars in dezen tak van sport hun gasten ver re de baas waren, zelfs zóó. dat de Oxfordzwemmers en -zwemsters op nagenoeg geen enkel nummer zelfs een schijn van kans hadden op een zege. Leidsche overwinningen bij zwemmen en athletiek 3. J. v. d. Reyden (L) 2.53, 4. J. J. Prevoo (L) 2.56, 5. J. Bateson (O) 3.17. Er werd op punten gezwommen, waarbij nummer één 5, nummer twee 3 en nummer drie 1 punt verkreeg. Echter werden slechts aan de twee eerstaankomenden van ééne ploeg punten toegekend; het derde punt werd dan aan den tegenstander toegekend. Het totaal resultaat was tenslotte, dat Lei den won met 709 punten. Daarom was men temeer verlangend naar hef althletiektournooi, dat gistermiddag in den Leidschen Hout werd gehouden. En deze kamp was door de gelijkwaardige krachten, die hier tegenover elkaar ston den, veel interessanter. De spanning wie dezen kamp zou winnen duurde den gehee- len wedstrijd voort en het zag er naar uit, dat de gasten hier zouden gaan winnen. Maar uiteindelijk was het voordeel toch nog aan de Leidenaars Een prachtig resultaat voorwaar, maar de Leidenaars mogen nu niet denken, dat zij er zijn. In de eerste plaats is een uitzending van vertegenwoordigers moeilijker dan een thuisploeg op te stellen, maar er zijn ook sporten waarin de Engelschen beslist ster ker zijn. Men denke slechts aan cricket en voetbal en daarmede zal men in de toe komst danig rekening moéten houden. Voor de beoefenaars van de athletiek en zwemsport is het resultaatevenwel een aansporing om op den ingeslagen weg vqort te gaan, hetgeen slechts kan'leiden tot nog betere resultaten. Dan zal dit eerste treffen met de Oxford-ploeg uiteindelijk tot ver betering van de sportprestaties in de Sleu telstad leiden. Leidsche superioriteit te water. Het zwemfeest, 'dat Zaterdagmiddag in de zweminrichting ,.De ^ijl werd gehouden, mocht zich in een bijzonder goede belang stelling verheugen. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. de burgemeester jhr. F. H. van Kinschot en de wethouders Riedel, van Schaik en Jongeleen. Natuurlijk waren alle Engelsche gasten mede aanwezig en tal van Leidenaars vormden het grootste contingent van de toeschouwers. De voorzitter-kamprechter, de heer B. J. Moolenaar, heette namens de Organisatie commissie voor de zwemsport alle aanwe zigen hartelijk welkom en hij sprak de hoop uit, dat dit eerste treffen tusschen de ploegen van Leiden en Oxford het begin moge zijn van langdurige vriendschaps banden. De heer S. Walthew dankte voor de har telijke ontvangst en overhandigde een plaque van de stad Oxford namens de Ox fordzwemmers aan de Leidsche. Terwijl deze woorden gesproken werden wachtten op den overloop van het ondiepe bassin twintig dames van de Leidsche Wa tervrienden op het sein om te water te gaan voor de demonstratie figuur zwemmen. Dit geschiedde nadat de volksliederen waren ten gehoore gebracht. De Engelsche en Ne- derlandsche vlag werden voorop gedragen en de eerste figuren welke werden gevormd waren de begin letters van Leiden en Ox ford, eerst staande daarna liggend. Daarna gingen de deelneemsters over tot de vor ming van verschillende figuren, waarvan het resultaat inderdaad verrassend was, zoodat het publiek dit in een hartelijk ap' plaus uitte. Daarna werd niet de' afwerking van de baannummers begonnen en alras bleek, dat de Leidsche zwemmers en zwemsters hun collega's verre de baas waren in deze sport. Maar vergete dit eene niet: in Engeland zwemt men op smallere banen en wanneer men de lijnen raakt wordt men gediskwa lificeerd. Dit is hier niet het geval, zoodat onze zwemmers en zwemsters veel gemak kelijker zwemmen. Dit neemt niet weg, dat de Leidsche zwemmers(sters) aanmerkelijk veel betere tijden noteerden, zoodat men alleen hieruit reeds kon concludeeren, dat wij in deze tak van sport bekwamer zyn dan de Engelschen. De eenige goede presta tie door de Oxford-groep werd geleverd in het nummer 200 M. borstcrawl heeren, waarin Tomlinson achter den Leidenaar Thomas de tweede plaats bezette. Ook op waterpologebied zijn de Leide naars hun tegenstanders verre de baas ge weest. De wedstrijd leek aanvankelijk ge heel anders tc zullen verloopen, want reeds 15 sec. na het begin had Oxford door Cum mings de leiding genomen. Daarmede had den de gasten echter al hun kruit verscho ten en werd het vrijwel een spel van kat en muis. Met twee spelers minder hadden de Leidenaars den wedstrijd nog gewonnen. Nu maakten zij er een gemoedelijk partij tje van, waarin slechts zes doelpunten wer den gescoord, nl. door Blansjaar twee en Lut vier. Er hadden er gemakkelijk twin tig gemaakt kunnen worden, indien de Ox- fordploeg het dan tenminste zou hebben volgehouden. Tusschen de zwemnummers door werd nog een demonstratie schoonspringen ge geven door Miss Joyce Acrid, kampioene der dames van den kring Oxford. Ook dit stelde eenigszins teleur, doch men moet hierbij in aanmerking nemen, dat de En gelsche hier op een voor haar geheel vreemde springplank kwam te staan. 50 'M. rugslag dames: 1. L. v. Veggel (L) 44.6, 2. B. Fakkel (L) 48.3, 3. J. Tomline (O) 51.2, 4. Joyca Acrid 52.2. 100 M. rugslag heeren: 1. H. de Tombe (L) 1.17.3, 2. A. L. v. Ingen Schenau (L) 1.30.8, 3. J. v. d. Reyden (L) 1.34.1, 4. P. Cummings (O) 1.44.4, 5. S. Williams (O) 1.53. 100 M. schoolslag dames: 1. L. Mens (L) 1.32. 2. B. v. Gastel (L) 1.40.4, 3. R. Scheer (L) 1.41, 4. J. Caspers (L) 1.43,4, 5. Mrs Harres (O) 2.25.6, 6. Dorothy Thomasson 2.56.2. Idem heeren: 1. W. Stomps (L) 1.30, 2. D. Cannoo (L) 1.30.1, 3. A. Neve (O) 1.30.7, 4. B. v. Hooidonk (L) 1.32.3, 5. B. G. Whee ler (O) 1.45.5. 100 M. borstcrawl dames: 1. D. Stomps (L) 1.23, 2. T. Sjardin (L) 1.34, 3. A. de Brce (L) 1.35.2, 4. J. Tomline (O) 1.39, 5. G. Hanselaar (L) 1.46, 6. I. Acrid (O) 1.57.6. Idem heeren: 1, C. Stomps (L) 1.11.4, 2. J. Blansjaar (L) 1.14.6, 3. G. Kikkert (L) 1.15.1, 4. J. Prevoo (L) 1.15.2. 5. J. C. Fisk (O) 1.19.6. 6. S. Williams (O) 1.25.6. 3 x 50 M. wisselslag est. dames: 1. Leiden I 2.4.6, 2. Leiden II 2.9.0, 3. Oxford I 2.27.9, •4. Oxford II 2.28.1. Idem heeren: 1. Leiden I 1.44.2, 2. Lei den II 1.54.4, 3. Oxford 1.58.8. 4 x 50 M. borstcrawl est. dames: 1. Lei den 2.39.6, 2. Oxford 3.8.7. Idem heeren: 1. Leiden I 2.5.0. 2. Leiden II 2.5.1, 3. Leiden III 2.14.3, 4. Oxford 2.15.1. 200 M. borstcrawl heeren: 1. H. Thomas (L) 2.51.1, 2. J. D. Tomlinson (O) 2.52.6, ENERVEERENDE ATHLETIEKKAMP IN DEN LEIDSCHEN HOUT. Het athletiektournooi werd door bijzon der fraai zomerweer begunstigd. Soms was het misschien iets te warm voor de athletie- kers, die het vooral in de loopnummers zwaar te verantwoorden hebben gehad. Een talrijk publiek heeft deze wedstrij den bijgewoond. Van het gemeentebestuur waren aanwezig de wethouder Riel, van Schaik en Menken, benevens de gemeente secretaris mr. Bool. Te even 2 uur volgde de opmarsch der athleten, waarna de heer C. W. Tieleman namens de Athletiekorganisatie-commissie een welkomstwoord sprak. Na het zingen van de volksliederen sprak de heer Reid Chalmers een woord van dank voor de ont vangst, hij hoopte, dat er na de Leidsche zege van Zaterdag nu meer strijd zou zijn en hij eindigde met den wensch, dat deze ontmoeting de eerste moge zijn van een ge- heele reeks Het spijt ons te moeten zeggen, dat de organisatie van de Léidsche vertegenwoor digers (sters) bij de athletiek niet zoo goed was als bij het zwemmen. Zaterdag kende men alleen vertegenwoordigers (sters) van Leiden, gisteren waren er teveel vereeni- gingen in het geding, 'n Volgende maal hopen we, dat ook dit onderdeel beter ver zorgd zal zijn. Als steeds bij de athletiek viel ook hier het groote verschil tusschen de loop- en technische nummers op. De gasten schoten in dit laatste tekort, maar de loopnummers brachten hun een behoorlijk overwicht. Bij de dames werden alle drie nummers door de Engelsche gewonnen, in de heerennum mers ging de strijd gelijk .op, doch het ver lies van de estafettenummers bracht hen danig in het nadeel. Het fraaiste nummer was ongetwijfeld de 1500 M. Aanvankelijk liep Dunnhill voorop, maar Stuivenberg nam in de derde ronde de leiding. Dunnhill bleef hem echter voort durend op de hielen en trachtte door een eindspurt op de laatste 60 M. voor te |co- men, doch juist op tijd zag Stuivenberg het gevaar in en slechts door een uiterste krachtinspanning slaagde deze erin de race te winnen, maar Dunnhill noteerde den zelfden tijd. Op de 5000 M. was de Engelschman Hil- lier verre superieur. Zijn loopen viel bij zonder op. Begrijpelijk, dat hij in de race op de Eng. kampioenschappen in Londen tegen Wooderson en Slijkhuis geen slecht JDIIOIIOIICDIICDITOIlOIICDIIOIICg Dat wij de zwemwedstrijden ver- Q loren, zonder ook maar een enkele 0 overwinning, dat wij ook het athle- n tiek+ournooi verlorenhet hin- Q r dert niet; hadden we iedere race 0 verlorenhet zou ook niet be- Q 'p-—weest zijn, want wij zijn A geslaagd in het doel waarvoor wij rt U hier kwamen. Wij hebben .vrienden gemaakt! Wij hebben bij U in Lei- 0 den een heerlijken tijd gehad en y jr het heeft Leiden zóó nader tot ons r 0 gebracht, dat wij Uw stad en Uw y land nimmer zullen vergeten. -r p n LdiioiioiicdiicdiioiioijoiioiicL figuur maakte. Daar werd hij 8. hier had hij geen strijd en sloeg al zijn concurren ten overtuigend, had zelfs een ronde voor sprong op zijn stadgenoot Thompson. Hoe spannend het tournooi in zijn geheel was, blijkt wel uit de stand van de punten. We noteerden de volgenden standen: Lei den—Oxford 25—25, 38—52, 70—74, 82—82, 8985 en tenslotte 9490. Zoo bleven de Leidenaars met sleehts 4 punten verschil de meerderen. De resultaten waren: 200 M. Dames: 1. C. Owen O 27.9, 2. R. Kukler L 28.3, 3. C. J. Parrott O 29. 4. T. van Oosten L 29.2. 800 M. 1. K. H. Kirkpatriok O. 2.0.7, 2. C. d. Brouwer L. 2.5.2, 3. I. J. R. Smith O., 4. J. Thornton O. 5. J. v. d. Wiel L. allen 2.7.1. 400 M.: 1. A. v. d. Houwen L. 53.4, 2. N. A. Germer O. 56, 3. Blok L. 56.4, 4. B. V. Redknap O. 57.7, 5. C. van Gent L. 59, 6. C. H. van Nispen tot Sevenaer. 100 M.: 1. W. Nota L. 10.9, 2. Kips L. 11, 3. M. Boddington O. 11.1, 4. G. Bevau O 11.6. 200 M.: 1. M. Boddington O. 2.5.6; 2. C. Stol L. 23.9; 3. K. W. Howells O. 24; 4 H. v. d. Werff L. 24.6. Vèrspringen: 1. R. W. Lester O. 6.37 M.. 2. P. Schouten L 6.34; 3. R. Hickman O. 5.82; 4. H. B. Kips L. 5.63: 5. H. Veldhoven L. 5.47; 6. A. Kallenberg L. 5.34. 5000 M.: 1. M. H. Hillier O. 19.1.1; 2. F. Thompson O. 20.11.8; 3- A. Sasburg L. 20.53.9; 4. R. Hiles O. 22.13.4; 5. W. Riet bergen L.; 6. Janssen L 100 M. Dames: 1. M. Gardner O. 12.7; 2 C. Butler O. 13; 3. Piel L. 13; 4. Kantebeen L. 13.4; 5. W. Defjn L. 13.4; 6. Montfoort L. Speerwerpen: 1. v. d- Werf L. 41.92 M.; 2. S. A. Cox O. 39.88; 3. G. Coyne O 36.54; 4 Star L. 35.89; 5. Bresser L. 34.67.5; 6. Kallenberg L. 2612. 1500 M.: 1. C. Stuivenberg L. 4.19.1; 2. M. Dunnhill O. 4.19.1; 3. L. v. Heteren L. 4.32.3; 4. Tonkelaar L. 4.37,2; 5. W. Bonte L. 4.40.9; 6. B. G. Reeve O. Olympische estafette: 1. Leiden 3.53.3; 2. Oxford 3.54. 4 x 100 M. dames estafette: 1. Oxford 52.3; 2- Holland 53.8; 3. Brunhilde 55.5; 4 Sportief 57.1; 5. Oxfdïd n 60. Hoogspringen: 1. R. Vernie L. 1.70 M.; 2 R. Later O 1.65; 3". H. Bresser L. 1.60; 4. H. Crumbly O- 1.53. 4 x 100 M.: 1. Leiden 46.1; 2. Oxford I 47.1; 3. Leiden II 48.9; 4. Oxford II 49.6; 5. Holland 50.4. Discuswerpen: 1. A. Pley L. 29.15 M.; 2. L Mulder L. 28.87 3. J. Pley L. 26.86 4. S. A Cox O. 26.29.5 5. H. v. d. Werff L. 26.29'; 6. G. Coyne O. 23.15. Kogelstooten: 1. J. D. Gilder O. 11 49 M.; 2. Mulder L. 9.82; 3. G. Coyne O. 9.22; 4. A. Pley L. 8.24; 5. Backer L. 9.80 (b. m.). Totaalstond: Leiden 94, Oxford 90 pnt. FEN BELANGRIJK BESLUIT, ook in historisch opzicht is Zaterdagmiddag in de bondsvergadering van den Kon. Ned. Voetbalbond gevallen: met 49 tegen 11 stemmen zijn de fusiebepalingen inzake het samengaan van den bond en de katho lieke voetbalorganisaties aanvaard en aangezien de fusi&bepalingen met den chris- telijken Voetbalbond eveneens zijn aangenomen, is de eenheid in de Nederlandsche voetbalwereld, in de bezettingsjaren zonder dwang van Duitsche of NSB-zijde tot stand gekomen, bekrachtigd. AFZONDERLIJKE KATH. JUNIORENCOMPETITIE NED. ATHLETIEK-KAMPIOENSCHAPPEN IN HET STADION Tot eigen verbazing Zaterdag en Zondag werden in het Olym pisch Stadion te Amsterdam de .nationale kampioenswedstrijden athletiek gehouden. Zaterdag vielen reeds enkele beslissin gen. Op de 100 rn. dames bewees mevrouw Fanny Blankers-Koen andermaal 'haar su perioriteit. Met groot gemak veroverde zij den kampioenstitel op dit nummer in den tijd van 12.1 sec., Gerda Koudijs werd tweede in 12.2 sec. Nog een kampioenstitel viel mevr. BlankersKoen ten deel nl. het hoogspringen met aanloop, waarin zij met een sprong van 1.55 m. haar concur rente mevr. BlaauboerVan Balen Blan ken, die niet hooger dan 1.50 m. kwam, de baas bleef. De 400 m. horden heeren leverde Boes ten van V. V. H. den nationalen titel. Hij won in den tijd van 58.1 sec., met Kuyper op de tweede plaats in 59.1 sec. Het slot van het tweedaagsche tournooi in het Olympisch Stadion, waarbij de Ne derlandsche kampioenstitels de inzet vorm den, was buitengewoon verrassend. Tij dens de A. A. A. kampioenschappen te Lon den was de Haarlemmer Cor Lamoree er in geslaagd, het twaalf jaar oude record polsstok^hoogsprmgen van Van dér Zee te verbeteren. Slechts 1 cm. sprong hij toen hooger en zoo kwam het record te staan op 3.91 m. Dat het record nu wederom zou worden verbeterd lag heelemaal niet in. het verloop van den wedstrijd. Want toen zijn naaste concurrenten, Putselaar, But- selaar, Hoven en Verkas successievelijk afvielen en Lamoree nog een sprong moest maken, werd de lat, volgens den man aan den luidspreker, op 3.85 meter gelegd. Doch menigeen had geconstateerd, dat door de juryleden de lat hooger was ge draaid, en, naar later bleek, tot 4 met-er. Lamoree zelf wist er niets van. De bekende oud-athleet Chris Berger leidde hem af, en, toen de Haarlemmer de stok greep om zijn sprong aan te Vangen, had men het zoo weten te arrangeeren, dat hij niet langs de standaard liep, zoodat hij inderdaad niet wist, dat de lat 15 cm. hooger lag, dan hij dacht. De officials waren van meening, dat, indien het Lamoree bekend zou zijn, dat de lat op 4 meter lag, hij de sprong ze ker niet zou halen, terwijl een hoogte van 3 85 m, door den Haarlemmer zeker be- dwonge?^ kon worden. Alles gebeurde pre cies zooals men het in elkaar had gezet, Lamoree nam zijn aanloop, en sprong om hoog, de lat trnde zwaar, doch bleef op zijn plaats. Het Nederlandsche record was door hem verbeterd, tot zijn eigen niet geringe verbazing. Het nameten vorderde rogal wat tijd. Daarbij bleek, dat de hoog te, welke Lamoree ovprwonnen had, niet precies 4 meter was, doch 3.975 m., inmid dels toch nog een recordverbetering van 6.5 c.m. Schoten, eerste geplaatst. Een van de fraaiste nummers was de eindstrijd 100 meter heeren. welke zoo spannend was, dat alleen de jury van aan komst zou hebben kunnen beslissen, hoe de volgorde bij de eindstreep was ge weest. Scholten, Zwaan en Lammere gin gen, op' het oog gezien, gelijk door de finish. Voor alle drie werd een tijd van 10.9 sec. genoteerd. Dat de puzzle ook voor de jury van aankomst niét gering moet zijn geweest, mege blijken uit het feit, dat de chef van deze jury, de heer Van der Lee, die persoonlijk Scholten als eerste door de finish had zien gaan. besliste, dat de laatste een kampioenstitel op 't sprint- nummer had gewonnen. Ook de 200 meter werd door Scholten gewonnen in den goeden tijd Van 22.2 sec., waarbij duidelijk bleek, dat hij heel wat •minder stroef liep dan bij de Engelsche kampioenschappen. Slijkhuis No. 1. Wie verwacht mocht hébben, dat Slijk huis, die dit seizoen reeds niet minder dan zeven records iieeft verbeterd, op de 5000 meter een nieuwe topprestatie zou ver richten, v zal teleurgesteld zijn geweest. Maar men ka.i niet verwachten, ook al liep Slijkhuis voor eigen publiek, dat hij alleen om die reden een record zou verbe teren. Zeer terecht heeft hij rekening ge houden met het feit, dat over ruim twee weken de Europeesche kampioenschappen te Oslo zufllen worden gehouden. Een ath- leet die alles en alles geeft in het begin en midden van het seizoen, heeft nooit zijn besten vorm aan 'het slot en juist dan wordt de strijd om de Europeesche titels gehou den. Niettemin demonstreerde Slijkhuis in dezen wedstrijd, waarin de Limburger La- taster hem aanvankelijk uitstekend bijhield en er dan ook in,slaagde met een tijd van 15 min. 23 sec. zijn beste persoonlijke pres tatie en tevens een nieuw districtsrecord te noteeren, een praohtigen stijl, waardoor hij de laatste ronde nog in volle spurt kon afleggen. Het geestdriftig applaus van het publiek bewees, dat, al had Slijkhuis dan geen topprestatie geleverd, deze de monstratie van wat Slijkhuis in zijn mare heeft, zeer op prijs bad gesteld. Hoewel Frits de Ruyter, zooals verwacht werd. inderdaad den kampioenstitel op de 800 meter behaalde, hadden velen hem toch, gezien zijn tegenwoordige conditie, tot een betere prestatie dan zijn tijd van 1 min. 55.7 sec. in staat gerekend. Men dient er evenwel aan te denken, dat de vermoeidheid van de Tsjechische reis De Ruyter nog wel een beetje in de beenen zat. Bij de dames toonde Fanny Blankers Koen zich nog altijd de sterkste. Niet min der dan vijf kampioenstitels wist zij voor het jaar 1946 op haar naam te brengen. A.an de twee kampioenstitels, welke Fan ny BlankersKoen gisteren reeds ver overde, voegdes zij er gisteren nog drie toe. toe. De afgevaardigden waren allen vóór een samengaan, maar enkele stroomingen, waarvan voornamelijk dr. A. -J. van Leu- sen de vertolker was, deden zich ter ver gadering onderkennen, die voorstanders waren van een gewijzigde redactie der fu siebepalingen, v/aardoor o.m. het afzonder lijk, organiseeren van juniorencompetities van' katholieke elftallen niet meer moge lijk zou zijn. Het bondsbestuurslid ir. H. F. Hopster verdedigde het ontwerp met kracht, dat na een debat, hetwelk op zeer hoog niveau lag, met bovengenoemde stemmenverhouding werd aangenomen. Het Episcopaat zal van katholieke zijde de Morgen vertrekken de Engelsche gasten! Oxford groet Leiden en dankt Vóór we naar Holland kwamen waren er veel dingen, die onze landen verbonden de liefde voor de zee, een geloof in vrijheid en democratie, een geloof in elkander door de lange oorlogsjaren heen maar wij wisten weinig of niets van elkander. Voor de meeste Engelschen was Holand een .land van rivieren en windmolens, de Hollanders menschen, die aanzichtkaart- kleeding en -klompen droegen, wijde broe ken en kleine petten en kleppen, maar wij wisten niet hoe U leefde, wat Uw moeilijk heden waren of wat U van de toekomst verwachtte. Nu weten wij het en wij hebben ervaren, dat U veel overeenkomst met ons heeft, dat U werkt zonder klagen, dat U nog steeds veel dingen mist, die het leven veraange namen, om vijf jaren Nazi-brutaliteit en verdrukking te boven te komen. Wij hebben ervaren dat. ofschoon U veel dingen te kort komt, U Uw gasten alles geeft met een edelmoedigheid, die geen grenzen kent. Als U op het hoogtepunt van voorspoed waart geweest, zoudt U de gast vrijheid, die U ons bewezen hebt niet heb ben kunnen overtreffen en wij zullen baar Engeland terugkeeren met de hoop in ons hart, dat wij niet te kort zullen schieten wij zullen het nimmer kunnen overtreffen, als U naar Oxford komt. Leiden met zijn kronkelende waterwe gen, met geschiedenis en schoonheid in iederén hoek, heeft ons verheugd. Wij heb ben de schoonheid van deze mooie Hol- landsche landstreek leeren kennen en be minnen: de wonderlijke charme van Volen- dam en Alkmaar met de atmosfeer van een Engelsche marktstad. Wij waren blij te zien, d-t het eenige spoor, dat achter is gebleven van de Duitsche laarzen, de afgebroken en verlaten bunkers in Noordwijk waren, for ten die nooit een schot vuurden en die slechts als een herinnering zullen blijven van het onzinnige van den oorlog. Slechts vrede kan ons vooruitgang geven, beiden, Uw land en het mijne, en vrede kan slechts komen van vriendschap en begrij pen. Dat is het.doel van de sport of wij winnen of verliezen, dat is het doel ge weest, dat deze bezoeken tusschen Enge land en Holland beloofde. Wij zijn in Hol land en Holland beloofden. Wij zijn in Hol- huis en hebben met U gepraat en wij gaan terug in de' groote wetenschap, dat de vriendschap niet zal ophouden aan de oevers van het Engelsche Kanaal, dat wij hier in Holland, in Leiden, onze vrienden kunnen vinden. Wij hopen, als U(in Enge land geweest bent, U hetzelfde zult voelen, dat U ons een broederschap van vrede en hoop toegevoegd hebt. Voor alle Oxford-gasten mag ik zeggen „Thank You" voor alles wat U heeft ge daan om deze week te maken tot eene, waarop wij kunnen terugzien als een van de gelukkigste, die wij in ons leven hebben gehad. A. J. C. ROCHE 5 Augustus „Oxford Mail". VOETBAL Archipel—Hillegom 1—0. De beslis singswedstrijd voor de promotie der vier de klas tusschen Archipel en Hillegom is door de Hagenaars met 10 gewonnen. KORFBAL VOORZITTER K. N. K. B. AFGETREDEN. In Krasnapolslcy te Amsterdam heeft de Kon. Ned. Korfbalbond zijn jaarlijksche algemeene vergadering gehouden. De af tredende bondsvoorzitter, de heer S. A. Wilson, die 32 jaar bestuurslid (waarvan 12 jaar voorzitter) van den bond is ge weest, opende de vergadering met een te rugblik op den zoo succesvollen tocht van de Nederlandsche korfbalspelers naar En geland. De daar gespeelde demonstratie wedstrijden hebben geleid tot de spontane oprichting van een Engelschen Korfbal- bond, waarvan 45 leden van 12 tot 24 Aug. als gasten van den K. N. K. B, naar ons land zullen komen. In verband met de ge maakte trip naar Engeland, die voor de korfbalsport van groot propagandistisch belang is geweest, benoemde het honds- bestur enkele organisatoren en leiders tot leden van verdienste en den heer Alb. Milhado, op wiens initiatief de reis is ge maakt tot eerehd. Tot opvolger van den scheidenden bondsvoórzitter benoemde de vergadering dén heer W. C. Schaap uit Utrecht. TURNEN NEDERLAND WINT VAN LUXEMBURG. De te Haarlem gehouden kunstturnwed- strijd NederlandLuxemburg is geëindigd in een overwinning van onze landgenoo- ten met 525.9 punten tegen Luxemburg 512.9 punten. WATERPOLO aangelegenheid nog nader in behandeling nemen, doch ter vergadering bleek gegron de hoop te bestaan, dat het ontwerp ook aan die zijde instemming zal hebben. Een tweede belangrijk punt, dat de aan dacht vroeg in deze bijeenkomst, welke werd gepresideerd door den heer K. J. Lotsy, was het competitiesysteem, waarin, voornamelijk door den grooten toevloed van nieuwe clubs en uitbreiding van het aantal elftallen, dringend verandering moet worden gebracht, Een speciale com missie had een rapport uitgebracht, waar omtrent men sterk van meening verschilde, hetgeen ook reeds in de districtsvergade ringen tot uitdrukking was gekomen. Toch bleek men algemeen van meening te zijn, dat verandering en wel op betrekkelijk korten termijn, dringend gewenscht was. Te dien einde werden enkele normen op deze bijeenkomst vastgesteld, volgens welke de commissie, aangevuld met een tweetal personen een ontwerp zal maken voor een nieuw systeem, hetwelk aan een buitengewone algemeene vergadering in de tweede helft van September te houden, zal v/orden voorgelegd. Deze desiderata zijn: Geen instelling van een hoofdklasse, pro motie-degradatiewedstrijden worden in hun huidigen vorm afgeschaft hetgeen niet wil zeggen dat promotiewedstrijden, in de breedte (dus de kampioenen spelen dan tegen elkaar voor een plaats in een hoo- gere klasse), overbodig zullen worden, het maximnum aantal elftallen per klasse zal 12 bedragen, het maximum aantal eer ste klassers zal 60 zijn, zoo mogelijk min der, da laagst geplaatste clubs van de vier de klasse degradeeren naar de onder af dee lingen, de te vormen pyramide zal zoo ge lijkvormig mogelijk zijn, de reserve-elftal len zullen in afzonderlijke afdeelingen worden ondergebracht, eventueel met een tuurnooi om het kampioenschap van Ne derland. Het ligt in de bedoeling, dat het seizoen 1946'47 op de gewone wijze zal begin nen, dus rekening houdend met de resul taten van het afgeloopen seizoen. Echter zal aan het eind van dat seizoen een aantal overgangsmaatregelen van kracht worden, zoodat invoering van het nieuwe competi tiestelsel in het seizoen 1947'49 mogelijk zal zijn. Uit de openingsrede van den heer Lot sy stippen wij nog aan, dai, voldoende bon nen voor voetbalschoenen beschikbaar ko men en dat deze schoenen in 1948 zelfs vrij te verkrijgen zuilen zijn. Met ballén is het moeilijker. Buiienballen zijn in Neder land aan te maken, doch men blijft sukke len met binnenballen. Dank zij de giften van Zwitserland en Zweden kon aan de eerste behoefte worden tegemoet gekomen, itoch het artikel blijft schaarsch. Wedstrijden in De Zijl. Dinsdagavond wordt in de zweminrichting ,,De Zijl" de beslissingswedstrijd voor de eerste klasse gespeeld tusschen Merwede I en DWR I. Woensdagavond: de Zijl I en II tegen H.Z. en P.C. I en II, dames en heeren. 13 Augustus: RZC II—HVGB II. 14 Augustus: AZ en PC IIDe Zijl II. 20 Augustus: De Zijl IINereus II. „De zingende rot" wederom gegrepen De beruchte uitbreker H. L. Bartels, be ter bekend als ,de zingende rot", wiens naam den laatsten tijd meermalen in de bladen stond in verband met zijn her haalde ontsnapppingen uit gevangenschap en in venband met de zaak-Lindemans (.,King Kong"), is weer achter slot en grendel. De hoofdagent van de Haagsche politie was te weten gekomen, dat Bartels zich ophield in een perceel aan de Vail- lantlaan. Tezamen met een rechercheur van de Haagsche P.R.A. heeft de hoofd agent daar gisteravond omstreeks half zes een inval gedaan en inderdaad werd Bar tels aangetroffen. Wie zich het relaas van zijn arrestatie op het Spui herinnert, be grijpt, dat hij zich niet oogenblikkelijk gewonnen gaf. Er ontstond een worste ling, waarbij het dienstpistool van den hoofdagent, 'dat hij uit voorzorg getrokken had, vijf maal afging zonder echter eenig letsel te veroorzaken. „De zingende rot" werd tenslotteovermeesterd en aange houden, waarna hij werd overgebracht naar de P-R.A. Een meevallertje voor gedupeerde Tieleuaren 100.000 gulden verdeeld Het Tielsche Tribunaal heeft een von nis uitgesproken, waarbij verbeurd werd verklaard de nalatenschap "an wijlen J. J. H. v. d. Kol'k te Tiel groot 117.000 gul den Wijlen J. J. H. ,v. d. K- was in 1943 sympathiseerend lid van de N.S.B. en lid van den N.V.D. geworden en had het huis van zijn zuster, wier vermogen hij beheer de, verhuuPd als kringhuis aan de N.S.B. en de beruchte „bloedraad" hield daar zit ting. Het tribunaal veroordeelde wijlen van der 'K. tot een interneering van 6 maanden, welke tijd reeds is doorgebracht, en verklaarde vervolgens de geheele na latenschap, zijnde ruim 117.000 gul'den, verbeurd met de bemerking, dat hiervan 100.000 gulden zullen worden overgedra- genen aan den burgemeester der gemeen te Tiel- Deze som zal de burgemeester moeten uitbetalen aan hen, die in 1941 door de Duitschers wegens molestatie van eenige N.S.B.-ers in Tiel gezamenlijk met 100.000 gulden werden beboet. Dit waren 106 personen uit alle bevolkingsgroepen, waaronder verschillende kleine zelfstan digen. ja zelfs oorlogsgetroffenen Mocht het bedrag niet toereikend zijn, dan zal deze onrechtmatig opgelegde boete per- centagegewijze worden terugbetaald. ULTIMATUM IN BANKBEDRIJF. Onder de bankbedienden bestaat op het oogenbilik eenige opwinding, omdat de werkgevers, in strijd met de op lö Octo ber van het vorig jaar tegenover de Be- drijfs-Unie der bedienden-organisaties af gelegde verklaring, weigeren een saalris- regeling vast te stellen. In zeer druk be zochte vergaderingen in d? drie groote steden heeft het personeel der groote ban ken de Bedrüfs-Unig gemachtigd een ul timatum te stellen, waarin een salarisre geling of een onderdeel van een C.A.O. wordt geëischt.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2