3)e CeidóclvcSou^cmt Commissie-Generaal voor Ned.-Indië „Dansen naar het pijpen van Molotof" Wat doet het Medetlatidócfle ffiaede JCuuó MAANDAG 5 AUG. 1946 Bureaux: Papengracht 32, Leiden Giro 103Ö03. Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen f 0.26 per week, 1.10 p. mnd, 3.25 p. kwartaal. Franco p. post f 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 36e JAARGANG No. 10851 Hoofdred.: Rector H. SONDAAL en TH. WILMER. Directie: G. G. VAN ELBURG. Uitgavé van N.V. „De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent p. m.m. By contract belangrijke korting. „Een kostelijk bezit" DE INTERPELLATIE-JOEKES, Vrijdag in de Tweede Kamer gehouden, heeft niet een volkomen bevrediging geschon ken niet aan den interpellant, maar ook waarschijnlijk niet aan den geïn- terpelleerden minister. De interpellant heeft geen concrete toezeggingen gekregen van den minister en de minister is naar huis gegaan zonder een uitdrukkelijke goed- of afkeuring van de Kamer inzake zijn reor ganisatie-plannen bij het departement van Onderwijs, Kunsten en, Wetenschappen, welke, zooals men weet, een aanmerkelijke bezuiniging inhouden. Maar toch is het goed, dat er een inter pellatie is geweest. De lucht is zeker wat opgehelderd; de in enkele persorganen op gewekte storm is klaarblijkelijk wat ge luwd. De interpellant en de geheele Kamer weten nu meer dan zij wisten vóór de inter pellatie en de minister, die fouten heeft erkend in de wijze waarop hij bij zijn re organisatie-plannen is opgetreden, heeft toegezegd, de uit de Kamer gekomen op merkingen en geuite verlangens te zullen overwegen. En wij citeeren met instemming uit een artikel in het „Vrije Volk": „De waarde van een goed-functionnee- rend parlement is bij deze gelegenheid weer duidelijk aan den dag getreden. Het recht van interpellatie is een kostelijk bezit, dat, op de juiste wijze gehanteerd, het contact tusschen regeering en volk verstevigt. Dit keer was het van belang, dat niet tot de be- grootingsdebatten werd gewacht, voordat er opheldering kwam over de gebeurtenissen bij Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en de denkbeelden, die daaraan ten grond slag liggen. Het is goed, dat deze ophelde ring thans is gegeven. De volksvertegen woordiging kan natuurlijk niet op de stoel der regeering gaan zitten maar het is haar recht, de regeering ter verantwoording te roepen, wanneer zij het nuttig acht". Zóó is het. „Het recht van interpellatie is een kostbaar bezit", als het goed wordt gehanteerd. En in het hier bedoelde geval is het goed gehanteerd; het debat stond over het algemeen op een zeer behoorlijk peil. Een anti-papist HET DEBAT rondom de interpellatie- Joekes stond over het algemeen op een zeer behoorlijk peil. Over het algemeen. Wij moeten zeker een uitzondering maken voor wat werd opge merkt door den heer Zandt, afgevaardigde van de Staatk. Geref. Partij. Deze heer vroeg aan den minister de verzekering, dat dé ontslagen ambtenaren niet door katho lieken zouden worden vervangen. Deze vraag durfde dit lid stellen aan den minis ter van een departement, waar men onder de uitgebreide bevolking de katholieken met een_kaarsje moet zoeken! Minister Gielen, die -wij moeten het eerlijk erkennen bij zijn eerste optreden gemis aan politieke ervaring heeft getoond, heeft den heer Zandt een antwoord gege ven, dat o.i. de meest ervaren politcus hem niet zou verbeteren. Hij antwoordde n.l., dat, als er op een gegeven oogenblik onder zijn geloofsgenooten bekwame ambtenaren zouden zijn, hij die zeker zou aantrekken, doch dat de geloofskwestie voor hem bij benoemingen geen rol speelt. Kort en krachtig. En juist. De kleingeesti ge anti-papist weet het nu. Wij doen niet mee \7RIJ SPANJE" is de naam van een Y vereeniging, die ook in Leiden een actie gaat voeren. Wij zullen aan die actie niet meedoen. Wij hooren ons al betitelen als zwarte reac- tionnairen en als fascisten. Doch het zal geen indruk op ons maken. Wij laten ons niet spannen voor een communistisch en wagen, die Spanje wil binnenrijden, om het te bevrijden uit de kluisters van het Franco-bewind en het te brengen de zegeningen van de communis tische vrijheid! Niet ieder individueel van degenen, die aan den actie „VrijSpanje" mee doen, zal dat doel voor oogen hebben en nastreven, maar feitelijk is het toch de be doeling van heel die actie. En nu bewon deren wij lang niet alles, wat onder het Franco-regiem is geschied en geschiedt, maar wij wenschen het Spaansche volk toch niet toe, dat het zijn huidige regee ring zou vervangen zien door een commu nistisch regiem! Waarom ijvert men toch zoo hartstochte lijk voor de vrijheid van Spanje en doen dezelfde initiatief-nemers niets voor b.v. de vrijheid van het arme slaafs onderdrukte en ten doode toe gemartelde Polen? Men zal toch niet durven beweren, dat de Polen méér vrijheid genieten dan de Spanjaar den, of dat de Polen beter in de gelegen heid zijn hun eigen zaken op te knappen dan de Spanjaarden! Het is doorzichtig. Wetsontwerp ingediend Er is behoefte aan een meer onmiddel lijk en meer continu contact met het op perbestuur dan zelfs met de moderne com municatiemiddelen mogelijk is- Het is in verband met dergelijke om standigheden, "dat de gedachte heeft post gevat, aan een voortgezet samenkomen van opperbestuur en Indische regeering, in dier voege, dat de luitenant-gouver neur-generaal als tijdelijk drager van het algemeen bestuur te Batavia, in dage- lijksch en voortdurend persoonlijk contact wordt gebracht met exponenten van het opperbestuur, die bekleed zijn met zekere volmachten om in voorkomende gevallen voor en namens het opperbestuur onver wijld beslissingen te nemen. De eenige methode, welke dit mogelijk maakt, schijnt te zijn de instelling van een commissie-generaal, welke voor zooveel noodig is toegerust met enkele bevoegd heden, welke het opperbestuur, indien het zelf tijdelijk te Batavia zeteldey zou kun nen uitoefenen. Men zou de Kroon in beginsel vrij kun nen achten ten opzichte van den vorm, waarin zij, als draagster van het opperbe stuur, bevoegdheden ter zake tijdelijk aan een commissie-generaal als werktuig ter uitoefening zou willen opdragen. Niettemin is prijs gesteld op instelling TEXTIELVOORZIENING WORDT BETER. Aan het eind van het loopende kwartaal zullen, aldus het „Parool", dc afleveringen van textielproducten aan de Nederland- sche strijdkrachten, welke op het oogen blik nog een belangrijk deel van onze tex- tielproductie omvatten, worden beëindigd, en, mede in verband met het feit, dat te gen dien tijd ook de bijzondere leverin gen zooals die thans nog bestaan ten be hoeve van de mijnindustrie en voor an dere takken van bedrijven, zullen kunnen worden beëindigd, zal de textielvoorzie- ning van de bevolking dan waarschijnlijk een merkbare verbetering ondergaan. De textielproductie heeft op het oogen blik weliswaar nog niet geheel het peil van 1939 bereikt, doch niettemin wordt zij in bevoegde kringen zeer bevredigend ge noemd. In het bijzonder de productie van wol geeft aanleiding tot tevredenheid. Deze verbetering van de wolpositie, welke elders reeds een prijsverlaging ten gevol ge heeft gehad, zal hier te lande nog niet onmiddellijk in prijsverlaging tot uiting komen omdat de industrie nog een stoot- voorraad van ongeveer drie maanden heeft, welke moet worden verwerkt tegen de oude prijzen. Het kolenprobleem opgelost S.S.-ers in de mijnen Onder dezen titel schrijft het „Binnen hof: Naar wij vernemen werken momenteel 1700 Nederiandsche S.S.-lieden in onze mij nen. De mijnwerkers hebben hun bezwaren eindelijk opgegeven en nemen er thans vre de mee. Deze S.S.-ers zijn in aparte kam pen ondergebracht en doen werk, waarvoor normale mijnwerkers niet te vinden zijn. Wanneer er in totaal 7000 S.S.-ers in de mijnen werden geplaatst hetgeen zou kunnen dan was daarmee het heele ko len probleem voor ons land, zoowel wat huisbrand als industrieverbruik betreft, practisch opgelost. Om een regelmatige en blijvende pro ductie te waarborgen zou het dan echter niet mogelijk zijn hen te dagvaarden, nog minder tot gevangenisstraf te veroordeelen. Alleen door een speciale wetsbepaling, die de mogelijkheid opent om gedwongen ar beid als straf op te leggen, zou dit plan uit voerbaar worden. Bij de S.3. zelf levert dit geen enkel be zwaar op. Velen van hen vragen er zelfs om in de mijnen te werk gesteld te worden. Bovendien zou de geldelijke vergoeding, welke deze S.S.-ers voor hun arbeid ont vangen, naar hun eigen gezin kunnen wor den gestuurd, hetgeen een aanzienlijke ver lichting der lasten van de overheid zou be- teekenen, welke thans deze gezinnen heeft te onderhouden. Z. H. de Paus over Palestina Een Arabische delegatie is Zaterdag door Z.H. den Paus in audiëntie ontvangen en heeft een memorandum over den toestand in Palestina overhandigd. Paus Pius XII heeft er den nadruk op gelegd, dat de Kerk eiken vorm van geweld veroordeelt, onverschillig van welken kant die komt. Evenals wij de Jodenvervolging hebben gebrandmerkt, zoo zeide de Paus, Veroor deelen wij insgelijks alle andere vormen van geweld. Namens de Arabische dele gatie heeft Yousef Sahyoun aan de pers verklaard, dat Zijne Heiligheid zulks ook nu wilde doen, opdat er in Palestina, het land waarin Christus het rijk van den vre de in de wereld predikte, ook vrede en gerechtigheid moge heerschen. ^E BEëINDIGING van de politieke moeilijkheden in Nederlandsch-Indië, de voor bereiding van een nieuwe staats- en een rechtsordening aldaar, het herstel en de vernieuwing op geestelijk en stoffelijk gebied daar te lande in den ruimsten zin, vormen te zamen een der gewichtigste problemen, waarvoor het Koninkrijk, en daar in met name ook het Nederiandsche volk in zijn geheel, in de historie ooit werd ge plaatst. Om deze reden reeds is het vereischt, de instelling van de commissie- generaal, welke tot de oplossing van dit vraagstuk een zoo belangrijke bijdrage zal moeten leveren, mede aan het oordeel der volksvertegenwoordiging te onderwerpen, opdat de regeering zich bij verdere stappen gedragen weet door de instemming van een zoo groot mogelijke meerderheid. van de commissie-generaal bij de wet, te vens inhoudende den aard van haar man daat, met aanduiding van haar bevoegdhe den en haar verplichtingen. Dat de uitoefening vu bedoelde be- I voegdheden geschiedt ,,in naam der Ko- i ningin" is vereischt, ten einde den nadruk te leggen op de hooge functie van de com missie-generaal in het staatsbestel van het Koninkrijk. Zij staat in dit opzicht niet achter bij den luitenant-gouverneur-gene raal, die het algemeen bestuur eveneens „in naam der Koningin" voert, doch even min boven hem. Den landvoogd als des konings vertegenwoordiger te erkennen, te eerbiedigen en te gehoorzamen gebiedt de Indische staatsregeling, en dit gebod bindt de commissarissen-generaal persoonlijk, die zich in Nederlandsch-Indië bevinden, even eens. Gebaseert op het verleden. De memorie van toelichting op het wets ontwerp tot de instelling van een commis sie-generaal vangt aan met een historische inleiding betreffende het optreden van vroegere commissarissen-generaal. Wij ont- leenen aan deze memorie het volgende: Met betrekking tot Nederlandsch-Indië zijn vraagstukken op te lossen, welke de normale sfeer van het algemeen bestuur in Nederlandsch-Indië en "den kring van bewindvoering van de Indische regeering te buiten gaan, doch zich daaraan als het ware hebben vastgehecht. Die problemen kunnen door de bestaande organisatie der verhoudingen in het koninkrijK (loopende over den minister van Overzeesche Ge- biedsdeelen naar diens - btgenooten en den ministerraad) bezwaarlijk met de ver- eischte besluitvaardigheid worden opge vangen Dit laatste is door verscheidene gebeur tenissen bewezen. Rt-eds in 1941 moesten de toenmalige minister van Buitenlandsche Zaken en van Koloniën voor urgent over leg met den gouverneur-generaal uit En geland naar Java reizen. In September 1945 reisde de minister van Overzeesche Gebiedsdeelen naar Brisbane om met den luitenant-gouverneur-generaal te confe- reeren. Twee malen vloog daarna de lui- tenant-gounverneur-generaal van Batavia naar Nederland voor overleg met den mi nister van Overzeesche Gebiedsdeelen en het Nederiandsche kabinet. Meer dan eens heeft de Indische regeering in de laatste maanden er op aangedrongen, dat de be windsman voor de overzeesche gebiedsdee len en enkele andere Nederiandsche mi nisters naar Indië zouden komen voor be raadslagingen. KERKNIEUWS MGR. BRÜGEMANN Vrijdagavond om half acht is in Huize „St. Bavo" te Heemstede overleden Mgr. P. J. A. Brügemann, oud-archivaris en vi sitator der noodlijdende kerken in het bis dom Haarlem. Mgr. Brügemann werd geboren te Zuid- Scharwoude op 17 November 1889 en pries ter gewijd op 9 Augustus 1914. Hij was ka pelaan te Monster en aan de „Mon Père" te Leiden en daarna leeraar aan het seminarie „Hageveld". In Juni 1939 heeft Z. H. de Paus hem wegens zijn groote verdiensten tot buitengewoon Kamerheer benoemd. De hoogeerw. heer Brügemann heeft een groote activiteit ontwikkeld en stichtte daar bij allen door zijfl godsvrucht en eenvoud. Hij is heel zijn leven gebleven, zooals de oudere parochianen van de „Mon Père" hem als kapelaan hebben gekend. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Schermer den weleerw. heer B. W. Kloes, die kapelaan was te Rotterdam (H. Familie). Aan den weleerw. heer pastoor A. Riet veld is op zyn verzoek om gezondheidsre denen eervol ontslag verleend als pastoor te Schermer. Britsche troepen ont vangen onderricht in 't gebruik van mor tieren in hun kamp nabij Lydda in Pa lestina. Naast Egyp te wordt Palestina als de meest geschik te basis voor de En- gelsche strijdkrach ten in het Midden Oosten beschouwd. DE VREDESCONFERENTIE TE PARIJS ALS DE ZITTING van de reglementscommissie van Zaterdagmorgen te Parijs symp tomatisch mag worden geacht voor het werk van de Vredesconferentie, dan ziet het er naar uit, dat deze conferentie niets anders te doen zal hebben dan „te prijzen wat de Groote Vier wijzen" en meer speciaal zal moeten dansen naar het pijpen van Molotof. Toen deze commissie nl. bijeenkwam, deelde de Nederiandsche afgevaar digde, jhr. van Starkenborgh Stachouwer, mede, dat Nederland zijn amendement het voorzitterschap uitsluitend door Frankrijk te bekleeden intrekt, aangezien Bi- dault heeft verklaard, dat hij het voorzitterschap slechts zou kunnen aanvaarden op landen op den wensch van alle vertegenwoordigde landen. Nederl. amendement verworpen Jhr. van Starkenborgh stelde voor. dat üe conferentie haar voorzitter eenvoudig zou kiezen. N. Zeeland steunde dit voorstel en trok zijn amendement van dezelfde strekking eveneens in. Dr. Clementis (Tsjecho-Slow.) verklaarde zich tegen dit nieuwe Nederiandsche voor stel en verzocht de conferentie het oor spronkelijke voorstel van de „groote vier" rouleerend voorzitterschap te steu nen. „Als we zulk een eenvoudige kwestie niet kunnen oplossen, zoo zeide hij, hoe kunnen we dan ooit een duurzame vrede tot stand brengen?" De afgevaardigde van Brazilië steunde het Nederiandsche voorstel, doch hoopte, dat Bidault op de plenaire zitting zou wor den gekozen. Ook België steunde Nederland. Doch nu kwam Molotof zich er tegen ver zetten, omdat de groote vier zich z.i. niet moeten terugtrekken van de verantwoor delijkheid der eens genomen beslissing. (M.a.w. wij hebben nu eenmaal gedecre teerd, dat het zóó zal moeten gebeuren en dan heeft niemand meer iets te zeggen). „Welk belang, zoo ging hij voort, heeft Ne derland, of eenig ander land, erbij, een scheuring tusschen de Groote Vier te ver oorzaken?" (Men zou zich ook kunnen afvragen, klaringen van Molotof, dat op een conferen- handhaveil van zijn standpunt, dat daardoor een breuk tusschen de Groote Vier veroor zaakt moet worden). Dr. Evatt (Austr.) antwoordde op de ver klaring envan Molotof, dat op een conferen tie van gelijkgerechtigden deze conferentie ook het recht heeft haar eigen voorzitter te kiezen. Molotof, zoo zeide hij, zou het welslagen van de conferentie wel eens sterk kunnen benadeelen. „We zijn hier bijeengekomen om verbeteringen voor te stellen, opdat de ministers der groote vier tenslotte op enkele punten tot betere beslis singen zullen komen". Engeland en Amerika schaarden zich evenwel achter het indertijd genomen be sluit van het rouleerend voorzitterschap. Byrnes (Amerika) vond de kwestie niet zoo belangrijk. „Mijn goeden vriend Molotof is veel aan de kwestie van het voorzitterschap gele gen. Mij persoonlijk kan het niet zooveel schelen. Het eenige wat ik wensch is, dat wë dit punt eindelijk eens oplossen, zonder dat hierdoor een atmosfeer van wantrou wen wordt geschapen". De voorzitter, Spaak, sloot het debat van de commissie voor de reglementen, nadat het nieuwe Nederiandsche amendement met 12 tegen 8 stemmen en een onthouding was verworpen. De volgende landen stemden voor: Ne derland, Brazilië, Australië, België, Grie- OP EEN TE DEN HAAG GEHOUDEN persconfe rentie van het Nederiandsche Roode Kruis, waarop o. m. aanwezig waren de heeren H. P. J. van Ketwich Verschuur, directeur-generaal en jonkheer G. M. Verspijck, directeur van het Neder.' iandsche Roode Kruis heeft eerstgenoemde eeni ge onderdeelen van het werk van deze instelling onder d£ loupe genomen. Aanleiding tot deze con ferentie was de Nederiandsche Roode Kruisweek van 1-0 tot 17 Augustus in ons land zal worden gehouden. sche bloedtransfusiedienst up een internationale ver gadering als voorbeeld was gesteld voor de ove rige landen. Door het ge bruik Van speciale kalVen Op 10 Augustus zal te Brummen een „Roode- Kruis-dag" gehouden wor den, welke het karakter zal krijgen van een land? dag. H. K. H. Prinses Ju liana zal op dien „Roode Kruis-dag" tegenwoordig zijn. Het Roode Kruis zal voorts een grooten wed strijd organiseeren waar bij men antwoord zal kunnen geven op de vraag: „hoeveel nieuwe leden van het N. R. K. komen in Augustus uit de bus?" Als hoofdprijs is uitgeloofd een retour vlucht per skymaster naar Nederlandsch Indië. Ge durende de Roode Kruis week zal extra-propagan da worden gemaakt, om een aantal van één mil- lioen leden te bereiken. De heer van Ketwich Verschuur merkte verder op. dat de taak van het Roode Kruis bij zijn op richting in het midden van de vorige eeuw. uit sluitend op de slagvelden lag. Langzamerhand breidde deze taak zich uit. en thans ressorteert ook de zorg voor gewon de burgers en voor de medische volksgezond heid onder het Roode Kruis. Spreker memo reerde. hoe de Nederland- Een veelzijdig terrein van werkzaamheid Een Roode-Kruis-week van de glasfabriek (Leer dam treedt bij een bloed transfusie geen koorts op. Spreker bracht in herin nering de uitzending van team v. den bloedtrans fusiedienst naar Neder landsch Indië. de deelne ming aan de t. b. c.-be strijding, het vervoer van t. b. c.-patiënten naar Zwitserland en Denemar ken. Voorts heeft het Neder iandsche Roode Kruis de beschikking over een rij dende Röntgeninstallatie waardoor het mogelijk is 250300 doorlichtingen per dag te verrichten, en over twee hospitaalsche- pen „Amerika" en „Ca nada". welke te Heusden en Alten a en te Terneu- zen ligplaats hebben, en waarin momenteel vooral kraamvrouwen worden opgenomen. Thans heeft het Neder iandsche Roode Kruis teams in Egypte. War schau en Weenen. Naar Nederlandsch Indië zijn ongeveer 800 personen, medici, verplegend per soneel en tand technici ver trokken. Speciale teams zijn belast met de opspo ring van Nederlanders in het .buitenland, zij zijn werkzaam bij de Unrra. Van het Amerikaansche Roode Kruis was juist bericht binnengekomen dat deze zusterinstelling ten behoeve Van het Ner derlandsche Roode Kruis een volledig hospitaal had aangekocht, met zeventig bedden en medische in strumenten voor die pa tiënten. die kunstledema ten behoeven. Dit hospi taal zal binnen eenige maanden in gebruik wor den genomen. Het aantal personen van de catego rie, welke kunstledematen behoeft, bedraagt in Zee land, Brabant en Limburg nog een 1000-tal. Tenslotte deelde spre ker mede, dat momenteel wekelijks ongeveer 1000 kg. tijdschriften naar Ne derlanders in Indië wor den verzonden. Nader veiJiemen wij nog, dat op dén collecte dag van het Nederiand sche Roode Kruis, welke op 17 Augustus zal wor den gehouden, guldens van chocolade zullen wor den verkocht die voor een gemiddelde prijs van 25 cent verkrijgbaar zul len zijn. kenland, India, Nieuw-Zeeland en Zuid- Afrika (zij wilden dus de conferentie vrij laten in het kiezgn van haar eigen voorzit ter). Ethiopië onthield zich van stemming. In de Zaterdagmiddag gehouden plenaire zitting der Vredesconferentie waren noch Molotof noch Byrnes aanwezig. De Griek- sche gedelegeerde vroeg om teruggave van Noord-Epirus aan Griekenland en rectifi catie van de Grieksch-Bulgaarsche grens. Paul Henri Spaak, de leider der Belgi sche delegatie, hield een sterk pleidooi voor de rechten der kleinere volken. „Volledige gelijkheid der staten zou een droombeeld zijn, en zou zelfs ongerecht vaardigd zijn. Ik betwist niet, dat de groote mogendheden bepaalde garanties moeten hebben en zelfs zekere voorrechten, maar ik vraag mij af of het pad, dat wij hebben ingeslagen, niet tot overdrijving leidt. Ik aarzel niet te zeggen, dat, indien de aan bevelingen, die de conferentie richt tot den raad van ministers van buitenlandsche za- ken, beschouwd zullen worden als doode letters, het nutteloos zou worden om ver der te gaan met wat ieder dan als een co- mèdie zonder grootheid of noodzaak zou moeten beschouwen. Daarom ben ik ervan overtuigd dat de belangrijkste verklaring tot dusver is af gelegd door Byrnes, die namens de Ver. Staten beloofde, de aanbevelingen, die met tweederde meerderheid zullen worden ge daan, te ondersteunen. Wanneer de andere groote mogendheden naast hun belofte van een vrije discussie, hetzelfde zouden beloven, komt het mij voor, dat de lucht plotseling opgehelderd zou zijn". Knobelen over de Italiaansche vloot. Naar te Parijs vernomen wordt, is de vlootcommissie der vier groote mogendhe den aldaar niet tot overeenstemming geko men over de uiteindelijke toewijzing der Italiaansche oorlogsschepen aan Engeland, de V.S. en Sowjet-Rusland. De Sowjet-Rus- sen zijn, naar men meent, voor loting, maar de Engelschen verzetten zich hiertegen. Byrnes de optimist. Byrnes heeft Zaterdagavond tegenover correspondenten de meening geuit, dat de conferentie schitterende vorderingen maakt en dat de kleine mogendheden een werkelij ke gelegenheid krijgen om hun standpunt uiteen te zetten. DE BELGISCHE PERS is niet erg enthou siast over de nieuwe regeering van Camille Huysmans. De „Nation Beige" vindt het nieuwe mi nisterie „zwakker in vergelijking met het voorgaande". (En dat was al zóó zwak, dat het uit zichzelf in elkaar zakte! Red.), „Het staat in ieder geval vast, vervolgt het bladd, dat Camille Huysmans het lastig zal hebben, om het prestige hoog te houden, dat zijn voorganger, al dan niet verdiend genoot. Zijn ministerie heeft alle gebreken van het vorige, zonder blijk te geven van nieuwe hoedanigheden". De „Cité Nouvelle" herinnert eraan, dat deze regeering reeds de vierde is sedert het begin van dit jaar. „Dit feit alleen al is ge noeg, om het huidige systeem te veroordee len", zegt het blad. Andere bladen zijn al opgelucht door het feit, dat er nu eindelijk weer eens een ka binet is en willen zijn daden afwachten. RUST IN LUXEMBURG TERUGGEERB. De regeering van het Groothertogdom Luxemburg heeft behalve Albert Winger alle verdachte revolutionairen, die Vrij dag bij een plotselinge razzia gevangen ge nomen zijn, vrij gelaten. De samenzweer ders, die behalve Winger legerofficieren waren hadden plannen gesmeed om alle leden der regeering te ontvoeren. „Het was een erg komische operarevolutie", zei Dupong, de premier van het Groothertog dom. In Luxemburg is de normale rust weergekeerd. ooooo WEERSVERWACHTING ooooo 5 tot Dinsdagavond. 5 Tijdelijk toenemende bewolking met o vooral hedenavond en nacht plaatselijk o onweersbuien. Wind aanvankelijk ver- 2 anderlijk later uit richtingen tusschen g g Zuid en West. Daling van temperatuur, g ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1