3)e CcicLcbe „Vernietiging alle sporen van fascisme" OP KORTE GOLF Ontwerp vermogensaanwasbelasting RADIO DONDERDAG 1 AUG. 1946 Bureaux: Papengracht 32, Leiden Giro 103003. Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen f 0.26 per week, 1.10 p. mnd, 3.25 p. kwartaal. Franco p. post f 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 36e JAARGANG No. 10848 Hoofdred.: Rector H SONDAAL en TH. WILMER. Directie: G. G. VAN ELBURG. Uitgave' van N.V. „De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent p. m.m. Bij contract belangrijke korting. V Zedenbedervende invloed NAAR WIJ VERNEMEN ligt het in de be- doeling van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een wettelijke regeling van het dansonderwijs te bevor deren, waarbij het geven van dat onder wijs gebonden wordt aan het bezit van een van overheidswege erkend diploma. Aan leiding daartoe is de sinds de bevrijding voortschrijdende ontaarding van het gezel schapsdansen, waarvan speciaal op de jeugd een zedenbedervende invloed uitgaat. Deze mededeeling stemt tot nadenken. De danswoede, waarvoor de Bisschoppen reeds herhaaldelijk hebben gewaarschuwd, neemt zulke verontrustende afmetingen aan, dat ook de burgerlijke Overheid meent, niet langer lijdelijk te mogen toezien. En wij juichen het toe, dat door den wetgever mid delen worden beraamd, om aan den „zeden- bedervenden invloed" van de dansrazernij paal en perk te stellen. Een zedenbederven de invloed, „speciaal op de jeugd", staat er in bovenafgedrukte mededeeling, wat niet wil zeggen, dat ook niet veel ouderen dien invloed door eigen schuld ondergaan! Krachtig moet door de Overheid worden opgetreden tegen zoovéél in het publieke leven, wat de moraliteit naar omlaag trekt! Dat de Regeering óók, naar wij ver der vernemen, maatregelen voorbereidt, om tegen te gaan de veelvuldig voor komende excessen bij het kampeeren, moet eveneens door alle weidenkenden worden gewaardeerd. In tegenstelling met het bovenstaande, waaruit blijkt Overheidszorg voor het be schermen van de publieke moraliteit, is een bericht, dat wij gisteren ontvingen over een gemengden zwemwedstrijd als dorpsfestijn aan den openbaren weg. Dergelijke festivi teiten mogen niet worden toegestaan: men gaat op deze wijze steeds verder verder af van de goede normen van behoorlijk heid en betamelijkheid. Het bloembollen-surplus In de kringen van de bloembollentelers' heerscht, naar men ons van bevoegde zijde meldt, ongerustheid over het overscho't aan bloembollen, dat de oogst 1946 zal opleve ren. Dat men met een surplus te kampen zou krijgen, werd door de deskundigen reeds verwacht, omdat de afzet van bloem bollen thans veel meer moeilijkheden op levert dan in normale tijden. Hoe groot het overschot van den oogst 1946 zal zijn, is niet met zekerheid te zeg gen, omdat er nog een aantal onbekende factoren in het spel is, namelijk de op brengst van den oogst en de grootte van den export naar die landen, waarheen de uitvoer niet gebonden is aan een contin gent. Het surplus zal dus geschat moeten worden. Voor vroege tulpen zal dit ongeveer 1.000 ton, voor late tulpen ruim 3.000 ton en voor narcissen ongeveer 4.500 ton be dragen. Daar de oogst echter dit jaar uit zonderlijk groot is, bestaat de mogelijkheid, dat het overschot nog grooter zal zijn. De waarde van dit geraamd surplus, om gerekend tegen den minimum prijs, zal on geveer 10 millioen gulden bedragen. Soms denkt men, dat vernietiging der surplus-bollen gelijk zou staan met vernie tiging van eenzelfde bedrag aan deviezen. Deze veronderstelling gaat echter alleen dan op, indien voor deze bloembollen ook werkelijk exportmogelijkheden bestonden. De belangrijkste afnemer van voor den oorlog, n.l. Engeland met een import van 28.000.000 kg. in 1938, staat nu nog maar een invoer toe van 6.000.000 kg. Ook een oplossing in den vorm van een compensatie geeft geen resultaat. DE COMMISSIE-GENERAAL. NAAR INDIë. Naar de N.C.C. vernam, ?ou de keuze Voor de commissie-generaal, welke naar Ned.-Indië zal worden gezonden, zijn ge- \*allen op de heeren Schermerhorn, mr. Steenberghe en F. de Boer, directeur van de Mij. Nederland en oud-waarnemend burgemeester van Amsterdam. In dit ver band hoorden wij, dat een beslissing ten deze nog niet is gevallen. Ofschoon boven vermelde namen inderdaad zijn genoemd is echter ook aan anderen gedacht, b.v. aan den heer Van Poll, aldus de „Maas bode". MOLOTOF OP DE VREDESCONFERENTIE: TTE PARIJS HEEFT MOLOTOF, de Russische minister van buitenlandsche zaken, op de vredesconferentie o.m. gezegd: „Bij het vaststellen van de vredesver dragen! moeten wij ons laten leiden door den wil tot vernietiging van alle sporen van het fascisme, teneinde een nieuwen oorlog te voorkomen. Het belang van alle vrije volken eischt, dat wij den gevaarlijksten agressor van dezen tijd onscha delijk maken". Het recht der kleine landen Duitschlands vroegere bondgenooten kunnen niet ongestraft blijven, meende hij, ofschoon hij niet wilde intervenieeren in het economische leven van deze landen. Zij moeten democratieën worden, ver klaarde Molotof. En toen schoot hem op eens Spanje te binnen, waar nog steeds een fascistisch regiem is. „In een niet te ver verwijderde toekomst moeten de de mocratische landen in staat zijn, het Spaansche volk te helpen onder dit juk vandaan te komen, dat den vrede in ge vaar brengt." Sprekende over den raad van de vier ministers van buitenlandsche zaken, zeide Molotof, dat het niet de bedoeling mocht zijn, dat enkele groote landen hun wil aan de kleine staten opleggen. De beslissingen Belgische socialisten vóór linksche regeering Het bestuur v^n de Belgische socialisti sche partij heeft zich uitgesproken voor het tot stand brengen van een linksche re geering. In een communiqué schuiven de socialis ten de schuld op de Christelijke Volkspar tij (Katholieken), die voorwaarden had gesteld, welke te ver gingen. Het gaat ech ter in feite om het vrouwenkiesrecht, dat de Katholieken onverwijld willen zien inge voerd- De socialisten, die tegenstanders zijn van het vrouwenkiesrecht, waarvan zij geen politieke winst verwachten, meenen, dat zulke politieke vraagstukken kunnen wach ten. Op het oogenblik zijn er urgenter vraagstukken aan de orde, zooals de hand having van de franc en de verhooging der productie. „We hielbben textielgoederen, schoeisel, steenkool en andere brandstoffen noodig, voor billijken prijs en in groote hoeveel heden", verklaarde minister v. Acker. In de huidige omstandigheden zou ieder een, met een beetje goeden wil, afstand kunnen doen van zijn politieke eischen en zich uitsluitend wijden aan den materiee- len en moreelen opbouw van het land. Minister Spaak heeft er intusschen ge noeg van gekregen en heeft 'zijn benoe ming tot voorzitter van de procedure-com missie van de Parijsche Vredesconferen tie dankbaar aanvaard en aan Brussel te kennen gegeven, dat het hem daarom on mogelijk is, een regeering te vormen. KABINETFORMATEUR. De Prins-Regent van België heeft Ca- mille Huysmans ontvangen, wien hij ge vraagd heeft de regeering samen te stel len. Huysmans heeft deze opdracht aan vaard. Maarschalk sir Douglas, de commandant van de Britsche troepen in Duitschland, heeft aan den geallieerden gestuursraad te Berlijn medegedeeld, dat Engeland met het - Amerikaansche plan inzake economische eenheid accoord gaat. De vertegenwoordiger van de Sowjet- Unie stelde voor, gezamenlijk te onderzoe ken, in hoeverre een economische eenheid zou kunnen worden gevormd van de vier bezettingszones, waarbij dan in het bijzon der zou worden gelet op den handel, het vervoer en het reizigersverkeer tusschen de zones. Hij betreurde, dat niet was ge sproken over politieke eenheid. Generaal MacNarney, de commandant van de Amerikaansche zóne, beloofde den steun van zijn regeering ten aanzien van het Rus sische voorstel tot het instellen van een gezamenlijk onderzoek. Hij voegde daaraan toe, dat het Amerikaansche plan de politie ke eenheid niet uitsloot. BINNENLAND. Koningin Wilhelmina heeft gisteren op het groote binnenplein van Bucking ham Palace aan den Engelschen koning het geschenk van 36 paarden aangeboden. Het was een intieme plechtigheid, die slechts door enkele gasten werd bijgewoond. H.M. is gisteren weer naar Nederland terugge keerd. 23 jonge Nederlandsche missionarissen zijn Zondag uit het Missiehuis te Steyl naar de missie vertrokken. Nederlands Katho lieken blijven met ben mede leven. In Engeland werd de invoer van ver- sche druiven uit Nederland weer toege staan. De opheffing van het invoerverbod viel samen met de opening van den nacht- post- en vrachtdjenst op Londen van de K. L. M. De „Sloterdijk" met 915 repatrieeren- den aan boord zal hedenavond in Rotter dam aankomen en morgenochtend worden gedebarkeerd. Mr. M. P. L. Steenberghe, oud-minis ter van economische zaken, is benoemd tot leider van en adviseur voor concern-aan gelegenheden van de firma C. en A. Bren- ninkmeyer Een Douglas DC4 zal Zaterdag 28 Sept. een bijzondere vlucht maken naar Johannesburg (Zuid-Afrika). Dit is de der. de vlucht. Tarief bedraagt 1785 gld, 3215 gld voor een retourtje. Tot hoogleeiaar aan de Rijksuniversi teit te Utrecht is benoemd dr. J. A. C van Pinksteren. Mevrouw Maria Montessori, de 76-ja- rige stichteres van het naar haar genoemde onderwijs-systeem is op Schiphol aange komen. Een uitgebreide handel in valsche textielpunten is ontdekt. In Tilburg zou den er 1 millioen in omloop zijn gebracht, in Amsterdam niet minder dan 10 millioen. Het onderzoek is in vollen gang. Het bekende kasteel te Dussen, dat in de oorlogsdagen zeer beschadigd is, wordt gerestaureerd en ingericht tot ge meentehuis. Een visum voor Duitschland voor par ticuliere doeleinden is niet te verkrijgen. Aldus wordt officieel medegedeeld naar aanleiding van loopende geruchten. De bonnen B 89 voor een ei blijven geldig tot en met 10 Augustus. BUITENLAND. Het Braziliaansche vrachtschip „Du- que de Caxias", met meer dan 100 passa giers aan boord, is Woensdag bij Rio de Janeiro in brand geraakt. In paniek spron- que de Caxias", met meer dan 10 passa- nen zijn omgekomen De volgende Leipziger Messe zal in het voorjaar van 1947 plaats vinden. De vooruitzichten voor het verkoo- pen van koffie uit Venezuela naar Neder land worden te Caracas zeer gunstig ge noemd. Het Tsjechische nationale gerechtshof te Praag heeft gisteren gevangenisstraffen opgelegd aan vier leden der door de Duit- schers gesteunde regeering van het pro tectoraat Boheroen en Moravia wegens het verleenen van huüp aan den vijand. van de „groote vier" zouden echter door allerlei reactionnaire elementen zijn aan gevallen, die tegen de Sowjet-Unie zijn en de samenwerking tusschen de groote mogendheden willen te niet doen. De taak der kleine landen. Het krachtigste pleidooi voor de rech ten der kleine staten hield de Australische minister van buitenlandsche zaken dr. Evalt. „De oorlog, dien wij gevoerd hebben, was een oorlog der volkeren. Wij zijn hier bijeengekomen om een vrede der volkeren te bevorderen. Ik heb gewezen naar de daden van de vijf groote mogendheden, maar de rechten van de andere 16 landen, deel te nemen aan het tot stand brengen van vredesbeschikkingen, is ontleend aan de actieve rol, die ieder van hen bij de bestrijding van den vijand heeft gespeeld. Ieder der 21 landen heeft in deze confe rentie gelijken rang en stand. Wij hebben 'een groote taak te vervullen en wij moe ten met den grootsten spoed er mede be ginnen. Er hangt veel van af, of de groote mogendheden hun co-belligerenten niet slechts als raadgevers willen hooren, maar als gelijkgerechtigden, die hun waarde als partners in den grooten strijd tegen den vijand bewezen hebben. De geest, die deze conferentie zal bezielen, is veel belangrijker dan de letterlijke nako ming van verklaringen, die in het verle den gedaan zijn." Vijf doodeii tengevolge van bedwelming Een vijftal aroeiders, die hedennacht re paratiewerkzaamheden verrichtten met een laschwagen van de Amsterdamsche gemeentetram, zochten omstreeks 4 uur een schuilplaats tegen den regen in een wachtkeet in do Kinkerstraat bij de Nic. Beetsstraat. Zij maakten gebruik van een benzinelamp, die defect moet zijn ge weest. zoodat zi.j door de dampen be dwelmd werden Om kwart over vijf he denmorgen werden zij bewusteloos aan getroffen. De onmiddellijk gewaarschuwde G G. D. trachtte tevergeefs de levens geesten weer op te wekken, evenwel zon der resultaat. De namen van de silachtof- rers, die naar het W. G. zijn overgebracht, luiden: A. Scheurman, ambtenaar bij het gemeentelijk vervoerbedrijf, J. C Stuiver, wachtman van de gemeentelijke arbeids reserve, J. van der Meel, J. Joppe en L. de Groot, werklieden van de Neuchatel Asphaltcompagnie. KERKNIEUWS Woensdag is in het Moederhuis der Zus ters Dominicanessen te Voorschoten het Xlle Algemeen Kapittel der Congregatie gehouden. Als Algemeene Overste is geko zen de Zeereerw. Zuster Ma. Sebastiana Fey. Als eerste Raadzuster werd herkozen de Eerw. Zuster Ma. Claudia Langendam en als Raadzuster werd herkozen de Eerw. Zuster Ma. Cosma Hanckx, Priorin van het St. Catharinaklooster te Rotterdam. Als Raadzusters werden gekozen de Eerw. Zus ter Ma. Matutina Pompe, Priorin van het R.K. Weeshuis te Rotterdam, en de Eerw. Zuster Ma. Francisco Wienker, hoofd eener R.K. Ulo-school voor meisjes te Schiedam. TWEEDE KAMER In de gisteren gehouden vergadering van de Tweede Kamer is het nieuw benoemde lid, de heer W. Thomassen (P. v. d. A.) toegelaten. De heer Joekes (P. v. d. A.) heeft ver zocht, een interpellatie te houden over ont slag van hoofdambtenaren en ambtenaren aan het ministerie van Onderwijs. Hierover zal vandaag worden beslist. Aan de orde kwam het wetsontwerp in zake vermogensaanwasbelasting. De heer De Wilde (A.R.) betoogt, dat de wet zeer onbillijk zal werken. Een eerlijk man b.v„ die tijdens den oorlog zuinig heeft geleefd, raakt zijn bezit kwijt; een zwarthandelaar, die zijn „verdiend" geld gedurende den oorlog heeft verkwist, valt buiten deze be lasting. Na den heer De Wilde komen er nog veel. anderen. De heer Teulings (Kath. Volkspartij) is het met het princiep van deze belastingheffing eens, maar pleit voor tegemoetkomendheid voor hen, die in de oorlogsjaren de spaarzaamheid hebben beoefend. De heer Bierema (P. v. d. vreest, dat veel schijnwinsten worden be last en dat veel menschen zullen moeten leenen. om de belasting te betalen. De heer Van der Weyden (K.V.P.) ontwikkelt o.m. bezwaren tegen de wijze, waarop de aan slagen tot stand komen. Ten aanzien van de waardeering van vee, zoo betoogt deze spreker, zal een nieuwe regeling noodig zijn. Uitvoerig bepleit spr. de wenschelijk- brengen de inkomsten, welke verkregen heid onder de 90 pet., gesteld voor op on- oirbare wijze verkregen gelden, niet te brengen de inkomsten, welke verkregen zijn uit leveringen aan officieele inname- instanties. In dit verband stelt hij den mi nister de vraag, of het hem bekend is, dat de „Vebena" thans nog boeten oplegt we gens niet-levering van aardappelen in 1944. Nadat rapport is uitgebracht over een aantal verzoekschriften schorst de voorzit ter de vergadering tot des avonds acht uur. In de avondvergadering begint de heer Schilthuis (P. v. d. A.) met een beschou- DE KWESTIE VAN GEDEPUTEERDEN IN NOORD-HOLLAND Zooals gisteren gemeld, hebben de twee leden van de Kath. Volkspartij, die voor de derde maal tot Gedeputeerden Van Noord-Holland zijn gekozen, hun benoe ming nu aanvaard. De heer Bouwman legede de volgende verklaring af: Bij de eerste gedachtenwisseling met de P. v. d. A., aldus spr., stelden wij ons aan stonds op het standpunt, dat het college (evenals voor de oorlog) zou moeten be staan uit 3 P. v. d. A., 2. K.V.P. en 1 lid van de Chr. fractie. Tegen opneming van com munisten hadden wij ernstige bezwaren, voortspruitend uit de onoverbrugbare kloof tusschen hun beginselen en de onzen. Toen de P. v. d. A. niet wilde weten van een col lege zonder communist, verklaarden wij, daarin alleen zitting te zullen nemen, als naast den communist ook aan iemand van de Christelijke groepen een plaats werd in geruimd. Op voor ons onbegrijpelijke gron den maakte evenwel de P. v. d. A. bezwaar tegen opneming van een lid der Christelij ke partijen. Tot tweemaal toe hebben wij toen door te bedanken te kennen gegeven, dat wij aan een ons willekeurig voorko mende partijen-combinatie niet wenschen deel te nemen. Om op andere wijze de door ons gewenschte veelzijdige samenstelling van het college te bereiken, hebben wij daarna een van de ens toegedachte zetels ter beschikking willen stellen van den Christelijken candidaat, doch de Christe lijke fractie deelde ons mede. dat zij verder afzag van de verkiezing van haar candi daat. In die omstandigheden meenen wij thans de benoeming te moeten aanvaarden, om de veelzijdigheid nog zooveel mogelijk tot haar recht te doen komen. wing, waarin hij betoogt, dat de geheele aanwas van vermogen, verkregen tenge- volgen van levering aan den vijand, aan den Staat moet komen. De heer Hoogcar- spel (C.P.) verklaart zijn instemming met het ontwerp, dat echter z.i. nog niet ver genoeg gaat. De heer Van Vis (St. Geref.) ziet niet veel heil in het ontwerp, omdat de verkregen gelden toch niet zullen wor den gebruikt voor schulddelging. De minister van financiën, de heer Lief- tinck deelt mede, dat een ontwerp voor een heffing ineens toegezonden is aan de com missie van advies in belastingzaken, on der voorzitterschap van den heer Oud. In den loop van de maand Augustus wordt haar advies ingewacht, zoodat de verdere afhandeling op het departement dan met spoed ter hand genomen kan worden en het wetsontwerp in het begin der nieuwe periode, in September, kan worden inge diend. Voorts deelt spr. mede, dat men dit jaar niet zal laten verstrijken, voordat een belangrijke spaarcampagne is opgezet. De begrooting voor 1947 staat op het punt van naar den Raad van State gezonden te wor den. In vergelijking met de begrooting van 1946 laat zij een verlaging der uitgaven met 114 milliard zien. De staatsschuld vertoont volgens de laat ste berekeningen een vermeerdering tot 27 milliard en er zal op gerekend moeten wor den, dat zij nog wel boven de 30 milliard zal stijgen. Men moet de uitgaven voor het herstel zien als kapitaalsuitgaven. Dit jaar zal er bijvoorbeeld veel voor schepen wor den uitgegeven. Het gaat er nu maar om, de inkomsten zoo hoog mogelijk op te voe ren. Er is op gewezen, dat er onbillijkheden en onvolkomenheden in het ontwerp voor komen. Onvolkomenheden erkent spr. en ook onbillijkheden worden niet ontkend. Het zou echter gevaarlijk zijn, een maxi mum van zekerheid te scheppen. Het is noodzakelijk, dat een zekere souplesse over blijft en dat de minister de gelegenheid krijgt, uitvoering te geven aan maatrege len, welke de billijkheid eischt. Spr. is be reid aan geopperde bezwaren tegemoet te komen door een redactiewijziging van art. 27, waarin ter sprake komt de op onoir- bare dan wel op ongerechtvaardigde wijze verkregen vermogensaanwas. Ook ten aan zien van kapitaalverzekeringen is spr. be reid, bij de artikelsgewijze behandeling een nader wijzigingsvoorstel te doen. VOORKOMING VAN DUBBELE BELASTING. In den loop van Augustus a.s. zullen Amerikaansche en Nederlandsche vertegen woordigers besprekingen voeren over het sluiten van een verdrag ter voorko ming van dubbele belasting. Aan hen, die in verband met het sluiten van zulk een verdrag wenschen willen kenbaar maken, wordt aangeraden zulks ten spoedigste schriftelijk en gemotiveerd te doen aan de afdeeling directe belastingen van het mi nisterie van financiën. STEUNVERLEENING AAN BEDRIJVEN. De Minister van Economische Zaken heeft een commissie ingesteld, die advies uit zal brengen of aan bepaalde bedrijven een voorkeursbehandeling inzake steunver- leening kan worden gegeven. Voorzitter is prof. mr. F. de Vries; tot leden zijn o.a. aan gesteld personen uit het bedrijfsleven en uit de ambtelijke instanties. Het gaat hier om bedrijven, die in den oorlog een juiste houding hebben aangeno men en daardoor schade hebben geleden. Hoofden van bedrijven, die onder het Ministerie van Economische Zaken ressor teeren en op deugdelijke wijze aan kunnen toonen, dat hun onderneming tot deze be drijven behoort en op voorkeursbehande ling aanspraak maken, kunnen zich vóór 1 October schriftelijk wenden tot den secre taris mr. E. G. J. van Meerbeke, Bezuiden- houtscheweg 30, Den Haag. KriSTRIBUTIENIEUWS VOOR DE le HELFT VAN DE 9e PERIODE 1946 (4 t.m. 17 AUG.). BONKAARTEN KA, KB, KC 608 463 t.m. 467 brood 800 gram brood 468 brood 400 gram brood 471 boter enz-125 graan boter 472 boter enz250 gram margarine. 481 boter enz100 gram vet 482 suiker 500 gram suiker 483 algemeen 100 gram zelf rijzend- bakmeel 484 algemeen 200 gram kaas 485 algemeen 250 gr. jam, stroop, enz. B 89 reserve 1600 gram brood N 89 reserve 800 gram brood B 90 reserve 100 gram kaas B 91 reserve 2 kg. aardappelen C 90 reserve 1 ei BONKAARTEN LA, LB, LC 608 405 vleesch 100 gram vleesch 406 vleesch 400 gram vleesch 407 vleesch 8 oz. meat and vege tables A 73 melk2 liter melk B 73, C 73 melk 3 Y, liter melk 401 aardapp3 kg. aardappelen BONKAARTEN KD, KE 608 963, 964 brood 800 gram brood 971 boter enz. 250 gram boter 972 boter enz. 125 gram margarine 982 suiker 500 gram suiker 984 algemeen 100 gram kaas 983 algemeen 100 gram zelfrijzend bakmeel 985 algemeen 250 gr. jam, stroop enz. D 89 reserve 800 gram brood E 89 reserve 500 gram rijst, kinder meel of kinderbisc. BONKAARTEN LD, LE 608 905, 906 vleesch 100 gram vleesch D 73, E 73 melk. 6 liter melx 901 aardapp1 kg, aardacpelen TABAKSKAARTEN, ENZ. T 41 2 rantsoenen tabaks artikelen en 2 rants. s:garen van minder oan 18 cent per stuk of een pakje kerfta bak van 40 gr., merk ,,Pax" V 41, V 42 100 gram choc, er/of suikerwerk X 412 rants, tabaksart. X 42 100 gram choc, en/of suikerwerk De bonnen voor melk zijn geldig t.m. Za terdag 10 Augustus. Voor de week van 11 t.im. 17 Aug. zul len voor tabak, melk en aardappelen nog bonnen worden aangewezen. Op de suikerbonnen 482 en 982 zal voor namelijk geraffineerde suiker verkrijg baar zijn. In enkele gevallen zal men ech ter met ruwe suiker genoegen moeten ne men. Deze week is wederom 100 gram vleesch extra beschikbaar, zoodat men in totaal 500 gram per veertien dagen ontvangt. Bo vendien is op bon 407 vleesch 8 oz. (ca- 224 gram) meat and vegetables verkrijg baar. HOOGER TABAKSRANTSOEN MOGELIJK MEDIO '47. Bij het publiek blijkt de meening te heb ben postgevat, dat de verstrekking van het extra-rantsoen tabak (sigaren en rookta bak of shag), dat in de komende weken een paar malen zal worden gedistribueerd, in de toekomst een permanent karakter zal krijgen. Op grond van door ons ingewon nen informaties kunnen we echter meedee- len, dat hiervan voorloopig geen sprake kan zijn. Wel bestaat de mogelijkheid, dat zoo nu en dan nóg eens een extra rantsoen beschikbaar wordt gesteld. Verhooging van het wekelijksche rant soen zou belangrijke aankoopen van tabak beteekenen en daarvoor zijn aanzienlijke hoeveelheden deviezen noodig. In hoeverre onze deviezenpositie dit toelaat, wordt op het oogenblik opnieuw bekeken. Ingeval in derdaad meer deviezen voor den aankoop van tabak in het buitenland beschikbaar zouden kunnen worden gesteld, dan nog zou een verhooging van het periodieke rantsoen niet eerder dan omstreeks de helft van 1947 een feit kunnen worden. Men zet te zich dus uit het hoofd, dat binnen afzien- baren tijd het tabaksrantsoen verhoogd zal worden aldus het „Handelsblad"', voor wiens verantwoording bovenstaande teleur stellende beschouwing blijft. voor Vrijdag. HILVERSUM L 8.20 Morgenconcert. 9.00 Mendelssohn. 9.30 Orkestwerken. 11.00 Boedapester trio. 11.15 Clarinetrecital. 12.00 Molto Cantabile. 13.20 Mandolinata. 14.00 Verdi-programma. 14.40 Hobo-recital. 15.00 Arnhemsch Blaas- kwartet. 16.00 Declamatie. 16.30 Orgel. 17.30 Marinierskapel. 19.0 Gramofoonmuziek, 0.08 Radio Philharmonisch orkest. 21.15 Matro- zenkoor. 21.30 „De Oranje-garde blaast ver zamelen". 22.30 Gramofoonmuziek. 23.00 Violoncello en piano. 23.30 Avondconcert. HILVERSUM n. - 7.30 Muziek bij het ontbijt. 8.20 Gramo foonmuziek. 9.00 Pro Artekwartet. 9.50 Bach. 10.20 De Regenboog. 10.45 Catharina van Rennes. 11.15 Voor de vrouw .11.30 Ed dy Walis. 12.00 Cello en piano. 12.35 Orgel. 1M5 The Romancers. 14.20 Aeolian sextet. 15.00 Voordracht. 15.15 Enrico Caruso. 15.'0 Hoorspel. 16.30 Vacantie. 17.00 Engelsche dansorkesten. 17.35 Ensemble „Cantare" 18.15 Sweetness and rhythm. 18.35 Muzi kaal praatje. 19.30 Hoorspel. 20.05 Syropho- nie W. v. Otterloo. 21.15 Artie Shaw. 21.30 Gramofoonmuziek. 22.15 Jazz-programma. 23.15 Gramofoonmuziek. WEERSVERWACHTING OOOOO Iets warmer. g Meest zwaarbewolkt met tijdelijk p o eenige regen of motregen, meest ma- o tige wind tusschen West en Zuid. Iets g warmer dan vandaag. g oooooooooooooooooooooouoooooooooooooooo

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1