J In den Kaleidoscaop N /^VERAL, waar Sovjet-Rusland aan- spraak makend op zijn „droit de con- quête" (recht van verovering), het heft in handen neemt, daar ervaren de menschen wat de door de communisten gepreekte „democratie" te beduiden heeft. Polen vreet er van mee te praten, Joe- go-Slavië eveneens en ook in Hongarije heeft men moeten zwichten. Daar heeft men o.a. de katholieke organisaties moeten ont binden, omdat de Russische militaire be velhebber zei, dat zij „fascistisch" waren en hun opheffing eischte. „Fascistisch", dat is het groote toover- woord van de communisten, wanneer het tegen de Kerk gaat. „Fascistisch" is -de Paus, wanneer hij om gratie verzoekt jegens Greiser van wien hij zegt, dat deze de grootste vijand van de Kerk was tijdens zijn gouverneurschap van Poznau. „Fascistisch" is het Vaticaan, wanneer het geen partij kiest in den strijd tusschen republikeinen en monarchisten. „Fascistisch" is de Kerk, overal en altijd, in de oogen van de communisten. Waarom die ingekankerde haat van al les wat communist is tegen de Kerk en te gen het Katholicisme? Dat het communisme in alle mogelijke en onmogelijke gevallen het Katholicisme meent te kunnen bestrijden met de be schuldiging van „fascisme" is kinderach tig, maar het heeft gelijk, als het in het Katholicisme zijn grooten tegenstander ziet. Het gaat hier niet om kleinigheden. Het gaat hier niet om politieke, details, om wat muggenzifterij of vliegenvangerij. Het gaat om diepgaande principieele verschil len. Het orgaan van het Vaticaan, de ,.Os- servatore Romano", heeft dezer dagen de principieele tegenstelingen weer eens klaar en scherp geformuleerd; de „Maasbode" haalde ze aan en wij veroorlooven ons ze hierbij over te nemen. lo. Het communisme is als levensbe schouwing zuiver materialisme, terwijl het Christendom een geestelijken God als Schepper der materie erkent, en ook an dere persoonlijke geestelijke wezens aan neemt. 2o. Het communisme beperkt de wer kelijkheid tot het gebied van het stoffe lijke. Daartegenover stelt het Christendom het bestaan van een bovenzinnelijke, eeuwige wereld als tweede en hoogere werkelijkheid, 3o. Volgens de Christelijke leer is de wereld en het worden in haar niet een voudig een mechanisch ontwikkelingspro ces, dat zijn laatste verklaring in zichzelf vindt, maar staat boven alles de Goddelij ke Voorzienigheid. 4o. Het Christendom moet de commu nistische stelling verwerpen, dat het beeld van den mensch, de maatschappelijke orde en de geschiedenis der menschheid alleen en uitsluitend door de wisselende economi sche vormen en den principieelen klassen strijd moeten worden verklaard. In deze vier punten ligt de onverzoen bare tegenstelling tusschen Christendom en cómmunisme. Bioscopen Lido. Alleen op de wereld. Er wor den tegenwoordig nog wel oudere paardjes van stal gehaald. In ieder geval draait er deze week in Lido een film waar men met heel zijn kroost gerust een middag naar toe kan gaan. Ze zullen genieten. En oudere menschen zullen het ook wel aardig vin den een boek uit hun jeugd nog eens op de film te „lezen". Trianon. Neen, Leslie Arliss is geen regisseur, die op de hoogte staat, waarop hij zich moet bevinden; om het onderwerp van „Love Story" te kunnen filmen. Stelt u voor: twee jongedames worden verliefd op denzelfden jongeman. Een geval, dat zich méér zal voordoen, maar deze liefdes geschiedenis heeft complicaties van de erg ste soort; de jongeman, Stewart Granger, zal, als gevolg van een granaatontploffing, over drie maanden blind zijn, terwijl één der meisjes binnen het jaar het tijdelijke met het eeuwige zal verwisselen wegens een hartziekte- Een dergelijk ewaar en tragisch onderwerp vraagt een regisseur van formaat, en, vanzelfsprekend, acteurs die door hem beheerscht worden. Daar naast een vorm, waarin het geheel logisch en menschelijk verantwoord is, waarin het dreigende en sombere ongeluk van blind heid en de komende dood suggestief op de toeschouwers inwerken. Leslie Arliss zag geen kans dit drama te verwerkelijken. Hij is te mat, te nuchter, te veel buiten-af. Het verhaal is a-godsdienstig, hetgeen voor een gedeelte het gemis aan diepte ver klaart. Men begrijpt, dat kinderen van 14 tot 18 jaar niet van deze film kunnen genieten laten ouderen dit trachten te doen. In Casino draait de film „De Kroegzan geres" waarin, althans volgens de reclame, Lys Gauty de hoofdrol speelt. Er is echter geen sprake van een „hoofd"rol, omdat meerdere rollen in deze film uitstekend worden gespeeld. Het thema is niet nieuw, doch het is de Fransche geest, die deze film haar waarde geeft. Voor ouderen dan 18 jaar een genoegen om deze film te zien. Rex. Na de strijd op het onbewoon de eiland, waarmede men zich vorige we ken danig kon amuseeren, wordt deze week in „Rex" een oorlog gevoerd om oliebron nen Daarin spelen Buster Crabbe en Glo ria Shea een rol, en ieder, die Gloria Shea kent, weet, dat er om nog wat anders dan oliebronnen ruzie wordt gemaakt. MARKTBERICHTEN ROELOFARENDSVEEN, 2ó Juli. Vei ling. Augurken C. 6.10; idem D. 4.30—4.40; idem E. 0.50—1.00; idem stippel CD. 2.402.60 per 25 K.G. Prin- ceboonen f 6.402.20; Snijboonen 6.40 7.20: idem stek 2.102.40; Tuinboonen 0.85, per 10 K.G. Peen 11.Tomaten f 70.00-t~80.00 per 100 K.G. Sla 2.00— 6 60, per 100 st. TER AAR, 26 Juli. Velling. Augur ken: fijn f 15, fijn basterd 13.70, bas terd 6.606.80, grof 4.805.30; knor- 1 s 2.70, k. k. 0.60—1.70, alles per kilogram. OMGEVING ALPHEN AAN DEN RIJN Verdronken. Gisterenmiddag is het 2-jarig zoontje van den veehouder C. K. aan de Prins Hendrikstraat, in een onbewaakt oogenblik in een sloot nabij de ouderlijke woning geraakt en jammerlijk verdronken. Gisterenavond is de 3 Vt-jarige V. in de nabij de woning aan de Raadhuisstraat lig gende stoepsloot verdronken De storm. Tijdens het hevig onweer joeg een orkaanachtige storm over ons dorp en ontwortelde een groot aantal ster ke boomen, welke het oorlogsgeweld had den getrotseerd en de brandstoflooze oor logswinters hebben overleefd. Ook vele daken en schoorsteenen moesten het ont gelden, terwijl er eveneens enkele schu ren tegen het geweld van den storm niet bestand bleken. De waarde van één stem. Als bijzon derheid kunnen wij nog mededeelen, dat de gecombineerde C.H. en A.R.-lijst met slechts één stem tekort een restzetel heeft moeten zien toewijzen aan de Partij van de Vrijheid. DE KAAG Personalia. Onze plaatsgenoot de heer J. A. v. Haastrecht is geslaagd voor het examen Handelscorrespondentie. KATWIJK Boffen. De gemeente Katwijk komt weer in het gelukkig bezit van de motor brandspuit, welke door de moffen was weggekaapt. LEIDSCHENDAM Diefstal. De politie heeft gisteren ge arresteerd de bakkersknecht H. C. S., die verdacht wordt van diefstal van een rijwiel en een lederen jas. LEIMUIDEN FABRIEKSSCHOORSTEEN OMGEWAAID. Tijdens het onweer is door een wervel storm de fabrieksschoorsteen van de melk fabriek „Holland" omgewaaid en op de fabriek terecht gekomen. De machineka mer werd vernield. De houten garage van Breed ijk is geheel weggewaaid; ook de ge stalde auto's liepen schade op. Enkele kweekerskassen werden eveneens het slachtoffer en ook het electrisch net werd op ve,le plaatsen gestoord. Voetbalsport. A.s. Maandagavond om 3 uur wordt in café Sneeboer een bespre king gehouden voor Kath. voetballiefheb bers van Leimuiden en Rijnzaterwoude. Niet alleen spelers doch ook zij die belang stelling hebben voor de voetbalsport wor den graag verwacht, aangezien de moge lijkheid voor wederoprichting van de voet balvereniging besproken zal worden. NOORD WIJKERHOUT Samenwerkende Bakkers. Dezer da gen vergaderden de plaatselijke bakkers ten huize van den heer B. v. d. Hoorn, voor zitter R.K. Middenstandsvereeniging. Alle bakkers aanwezig behalve A. de Klerk. De klacht: „vacantie tijdens bollenpellen" zal volgend jaar niet meer worden gehoord. Verder behandeld: Brood zonder bon. Zal absoluut niet meer worden verstrekt. Voorraden smelten als sneeuw voor de zon. Klanten moeten medewerken. Op Vrijdag zal niet worden gevent. Ook zal op dien dag geen koek of gebak worden bezorgd. Op Zondag op nader te bepalen uren ópen. Dit alleen voor de zomermaanden. Vervolgens nieuw bestuur gekozen voor 4 jaar. Voor zitter Th. O. de Vroome, secretaris, S. van Hensbergen, penningmeester W. Seijsener. Tenslotte als naam gekozen voor de bak- kersvereeniging ,.St. Clemens". 25 jaar „St. Jeanne d'Arc". In Aug. 1921 werd de R.K. Muziekvereniging St. Jeanne d'Arc opgericht. Binnenkort moet dus het zilveren jubileum worden gevierd. Dit mag geen onderonsje van de leden der vereeniging worden. Een eerecomité wordt gevormd, een werkcomité is reeds aan den arbeid getogen. Er zijn reeds plannen en goede plannen. O.m. is het bedoeling een muziekfestival te houden. Geeft allen, wat gij missen kunt. OEGSTGEEST Personalia. Voor het Associatie-exa men Engelsche. Handelscorrespondentie slaagde de heer A. Bogaards te Oegstgeest leerling van mevr. Nell Kagie. OUDEWETERING EEN WERVELSTORM. Tijdens het onweer van gisterenavond trok een wervelstorm langs het Braasse- HET SYMBOOL VAN EEN GROOT VOLK Het paleis op den Dam Een schepping van den v den bouwmeester Jacob v. Campen. Het is in het jaar 1655 dat het im posante bouwwerk in gebruik wordt genomen: het wordt het stadhuis van de oude Amstelstad. Niet min der dan 13 659 heipalen werden gebruikt voor de fundeering; de rijke intérieurs geven een beeld van den geest der gouden eeuw. Zoo 6taat daar breed en krachtig bet grijze paleis als symbool an den ondernemingsgeest en wilskracht. En nog ateeds is die geest onge broken, nog immer leeft die drang naar daden in Ons volk. We moeten beteren tijd. Veel ontbreekt ons nog; maar een heel belangrijk ding is toch al bereikt: goede voeding is geen probleem meer voor onze flinke Nederlandsche huisvrouwen. Daarvoor staat De Gruyter op de bres: een bedrijf met vertrouwde vakmenschen, met eigen winkels die een lust zijn voor het oOg en met gezonde voedingsmiddelen die een streeling zijn voor de tong. Dat is De Gruyter. Het symbool van kwali teit! En betere waar en tien procent korting. Ja, we gaan w mermeer, Op de tuir.dersbedrijven, waar de „slurf" van de cycloon passeerde, werd groote schade aangericht aan kassen, plat- glas en schuren. In Oude-Wetering moes ten het zwembad, het Bonds-onderdak en de Jachthaven het ontgelden. Er werd een ware verwoesting aangericht onder tuin meubelen en zeilbootjes. De afscheiding in de zweminrichting tusschen dames en heeren is door de weiwelwind weggevaagd. SASSENHEIM Boerenleenbank. De Coöp. Raffeisen- bank hield haar 42e Jaarvergadering ,die slecht bezocht was. Wegens ziekte van den heer C Westerbeek, werd de vergadering geleid door den heer A. J. Verkleij, die in zijn openingswoord een hartelijk welkom richtte tot den heer F. Moolenaar, oud bestuurslid en mede-oprichter der bank, die na een langdurig gedwongen verblijf in Amerika weer in ons midden is. Met alg stemmen werd de heer Moolenaar tot eere-lid benoemd. Rekening en balans werden goedge keurd. De winst bedraagt 1868.05. Er zijn thans 140 leden, de omzet bedroef f 1.3 millioen. Bij de spaarbank zijn 4360 dag- boekposten het tegoed aan spaargelden bedraagt f 1.282.054,97. Er staan nog 7 voorschotten uit tot een bedrag van ƒ49.870. De heer M. J. Bruijnen werd bij enkele candidaatstelling gekozen als lid van den Raad van Toezicht, de heer S. Verdegaal Cz. tot lid van het bestuur. STOMP WIJK De draverij. Ingeschreven paarden voer de dra verij: Welkom, Absyrtus, Dutqh Hannover, Holland Hannover, Allcuez, Hollandia An- solor, Gonny D. Harras, Integrity Scott, Caesar S., Gui Hannover, Jim Wilkes, Da vid O. Flying Guy, Abdullah Scott. Fer van Silladar, Eduard Anvil, George Wilkes, Bobichon, Fred Mc Elyo K., Akron B, Fleêtness T., Hallegheny, Boyke Nc-rton, Jim Asckit, Emma Harvester T., Buziau K. W., Epona, Dalver. ZOETER W OUDE R. K. Sportvereen. S.J.Z. Onderlinge wedstrijden: Maandagavond kwart over zeven speelt het Weipoortsch elftal tegen een elftal van den Vrouwenweg. STADSNIEUWS MIDDENSTANDSOPLEIDING. In ons blad van 24 Juli j.l. stond onder Stadnieuws een bericht onder den titel: „Officiëele Middenstandsopleiding", waar in de woorden voorkomen: „....waarbij het gemis aan een deugdelijke officiëele opleiding is komen vast te staan...." en verder zal nu weer in Leiden, eén door uitsluitend bevoegde leerkrachten ge geven cursus in een in middenstandskrin gen gevoegde behoefte voorzien." Dit bericht, ons door de daarbij betrok ken middenstandsorganisatie toegezonden, eischt aanvulling en verbetering. De R. K. Middenstandshandelsavond school te Leiden ter opleiding van het Middenstandsexamen Algemeene Handels kennis is opgericht in 1937, dus één jaar vroeger dan de in dit bericht genoemde opleiding. Ook deze is een „officiëele" op leiding. d.w.z. erkend door de Centrale voor Katholiek Handelsonderwijs (de grootste der drie examen-afnemende or ganisaties; de twee andere zijn het in het bericht genoemde I.M.O. en de Centrale voor Christelijk Handelsonderwijs). Deze opleiding heeft ook in de oorlogsjaren onder moeilijke omstandigheden doorge werkt (behalve in hst cursusjaar 1944/45, daar bij de aanvang van dit cursusjaar reeds duidelijk was, dat in 1945 niet op de normale wijze zou worden geëxami neerd.) Juist in de bezettingstijd was het belang van de opleiding groot. Op deze wijze konden weer w£t jongelieden bijeen gebracht worden en, omdat gezorgd werd, dat de school „zuiver" bleef, aan hen principiëele dingen worden voorgehouden, waarover toentertijd niet in het openbaar kon worden gesproken. Groote lof komt hier hoe aan den weleerwaarden Heer Kapelaan Paap, die op de lessen openlijk stelling nam tegen de nationaal-socialis- tische dwaalleer en de voor die tijd actu- eele onderwerpen belichtte uit katholiek standpunt. Al beweert men wel, dat de leerstof voor het Middenstandsexamen „neutraal" is, juist bij een vak als Be drijfsleer en in zekere, hoewel geringere, mate bij Handelskennis en Wetskennis, komen dingen ter sprake, waarbij een principiëel standpunt dient ingenomen te worden. De „officiëele" opleiding voor den Katholieken toekomstigen midden stander is dus de R.K, Middenstandshan- delsavondschóol. Ook om andere redenen behoeft de deugdelijkheid van dit onderwijs niet in twijfel te worden getrokken. De bevoegd heid van het onderwijzend personeel is een der voorwaarden voor de erkenning; de resultaten zijn steeds gunstig; het per centage slaagden ligt steeds ver boven het gemiddelde van het examen; het cursus geld is uiterst laag, terwijl voor diegenen, voor wie deze uitgave nog een bezwaar mocht zijn, voorzieningen worden getrof fen. Dat het gewraakte bericht stelling neemt tegen „wouldbe"-opleiders is ge- wenscht, maar om de oudste erkende op leiding hier ter stede die juist in den tijd, waarin voorzetting der lessen aller noodzakelijkst was, ondanks de moeilijk heden heeft doorgezet te negeeren, is volkomen onjuist. Bij K.B. zijn benoemd tot rechtsgeleerd raadsheer-plaatsvervanger in den Bijzon- deren Raad van Cassatie prof. mr. H. F. W. D. Fischer en prof. mr. J. E. Jonkers, bei den hoogleeraar te Leiden. Voor het examen akte A M.O. Ned. taal- en letterkunde slaagde te Den Haag de heer W. Helversteyn, alhier. Voor het Mulo-diploma A slaagden Ans Ammerlaan, Hanny v. Berge Hene gouwen, Ini v. d. Bosch, Mieke Brunt, Suze v. Dooren, Cor v. Haasteren, Tonny v. Heugten, Muk Horiks. Bep Lafeber. Joos Lagerberg. en Trees Servaas te Leiden; Greet Beelen te Rijpwetering, Rine Heems kerk. Gonny Otte en Nelly v. Ruiten te Roelofarendsveen; Ria Krüger te Oegst geest en Jeanne Schrama te Voorschoten, allen leerlingen van de St. Barbara ULO- school aan het Levendaal, alhier. Ned. Reisvereeniging v. Katholieken. Na vele moeilijkheden is de Ned. Reisver. v. Katholieken erin geslaagd een zomer- programma vast te stellen. Het is voor alle Katholieken raadzaam om deel te nemen aan de reizen, die door de Reisvereen. v. Kath. worden georganiseerd. Zie voor nadere inlichtingen de advertentie in dit blad. Zondagsdienst Leidsche Huisartsen voor a.s. Zondag 28 Juli wordt waargeno men door de doktoren: P. van Es, de Ja ger, Meijboom en Simons. De aVond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 27 Juli 13 uur tot Zaterdag 3 Aug, 8 uur waargenomen door Apotheek van Driesum, Mare 110. Tel. 20406; de Zuider-Apotheek, Lammeschansweg 4. Tel. 23553. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apo theek, Raadhuispark 8, Tel. 26274, DISTRJBUTIEDIENST. De Distribnutiedienst te Leiden maakt bekend dat van 110 Augustus gelegen heid zal bestaan aanvragen in te dienen ter verkrijging van bonnen voor rijwielen en/01' rijwielbanden en wel als volgt: Donderdag 1 en Vrijdag 2 Aug.: Collec tieve aanvragen voor bedrijven met meer dan 50 arbeiders. Zaterdag, 3 Aug.; Practiseerende artsen, De lieve Joodjes laten maar hotels in de lucht springen in Palestina, ontvoeren Engelsche sol daten enz. Het Heilig Land staat in de belangstelling van velen en het maakt de zorg uit van nog meer deren. Alleen niet om de redenen waarom wij Pa lestina het Heilig Land noemen. Door al dit gedoe daar wordt de aandacht weer eens op de Joden geves tigd. Ze hebben het ont zettend hard te verdu ren gehad tijdens den oorlog, maar zijn weer bekomen van de schrik en zetten alweer een grooten mond op en doen weer mazzel. Zoodoende kan men hier en daar alweerhet woord anti-semitisme hooren en komt er een anti-Joodsche geest. Niet heelemaal onbe grijpelijk. Ook onder de Joden vindt u sujetten, die onuitstaanbaar zijn. Die b.v. niets vaderlands lievends hebben gepres teerd dan alleen onder duiken en die nu op een gunstig plaatsje hun gram halen op een ieder, waar. van ze maar een aasje vermoeden zien scheme ren, dat hij of zij mis schien eens een sigaret van een mof heeft opge stoken of een gat in een kous heeft gestopt van een N.S.B.'er. Voorts moeten we niet vergeten, als wè ook maar met één vinger naar David wijzen, héél Israël een keel opzet! Geen anti-semitisme en geen progroms. maar ze moeten het er ook niet naar maken. Van een theater, dal een paar jaar bestaat, werd getuigd, „dat de di7 rectie heeft gezorgd dié films to brengen, die met de ideeën van het pu bliek in overeenstem ming zijn". Als ik het dus goed be grijp zijn al die bandie tenfilms. al die echt- het hoofdprogram van het meerendeel der filmproductie uitmaken, de weergave van de ideeën van het publiek. Mijnheer Publiek, ik neem mijn hoed niet voor u af, en bliif dan toch maar liever bü u uit de buurt. U bent wel eens teleur gesteld door een vriend of vriendin, nietwaar? Maakt daarover in de toekomst geen zorg meer. Dat zal niet meer gebeu ren. U gaat naar het astrologisch correspon dentiebureau. u stuurt 15 cent aan postzegels en u komt in de meest aange name relaties, die kos misch en harmonisch bij u passen! Dit zeldzame bureau draagt kien ko misch en naam van „Aquarius". Niet „aqua rium". maar aquarius. beteekent „waterman" en is de naam voor een ster- ïenbeeld. De Waterman behoorde volgens de ger. maansche godenleer tot de z.g. nixen. Wat dat zijn? Luister: een „nixe" is een waterspocAk met groene tanden, groote oogen, gouden haren en koud bloed. Meestal boos aardig, verleidelijk en on- gelukaanbrengend Dat is de patroon die u nu juist noodig hebt als u in de toekomst een goede vriend of vriendin wilt hebben die kos misch en vooral harmo nisch bi.j u past! De Tijd, het katholie ke dagblad, dat enkele weken terug zijn eerste eeu>w\feest vierde, doet tegen het kabinet van dr. Beel niet erg vriendelijk. Je krijgt zoo den in'druk of een of ander daar nij dig is en niet wil zeg gen waarom. Hadden ze dan een andere minister voor Overzeesche Ge- biedsdeelen moeten ne men? Zeg het dan. Maar doe niet izoo leelijk. dat je dat er uit proeft. De burgemeester van Oegstgeest, Sikkens, heeft voor het tribunaal te recht gestaan. Wij herin neren ons nog hoe deze man ons kwam sommee- ren om hout te leveren aan de Wehrmacht en hoe hij verlangde dat wijzelf de perceelen hout en de boomen zouden aanwij zen. Op ons antwoord, dat wij op geen enkele wijze ook maar iets met de Duitschers wilden meewerken, hield mijn heer Sikkens een lang betoog ten gunste «van de Duitschers. En natuurlijk met de bijvoeging, dat er anders veel beroerder dingen zouden gebeuren. Ik heb nu de verslagen gelezen in de kranten. En het moet toch wel een er ge bovenste beste man zijn geweest. Hij heeft zelfs een gedicht gemaakt od het Duitsche bombar dement van Rotterdam. Dat publiceerde hij wel niet, maar het was toch erg gevoelig. Dat hij la ter een gedicht maakte op een Engelsch bombar dement op Rotterdam en dat wél publiceerde, weegt natuurlijk tegen elkaar op. Dat hij als mi litair zijn eed aan de Ko ningin heeft afgelegd en "dat hij later de belofte van trouw aan Mussert aflegde, och, dat zijn van die kleinigheden waar een mensch niet meer over valt. Ja, het moet toch wel een ^oeie man geweest zijn. Laten wij gerechtigheid en barmhartigheid niet tot een aanfluiting ma ken: laat dien m>an vrij en vergeef hem ziin schuld, rruaar vermijdt zelfs de schijn om hem nog voor te stellen als een toch eigenlijk goed vaderlander dien wij nog dankbaar moeten zijn ook. Huwelijksbureaux of huiwelijksbemiddelings- kantoren zijn geen zeld1- zaamheden. Ze advertee. ren. dat het een lieve lust is. Luister: „Eenza me! Waarom zoudt ge dag in dag-uit, maand-in, maand-uit wachten op verlossing uit uw leeg en doelloos bestaan?" Ziezoo, dat weten al die menschen nu meteen, die niet getrouwd zijn: u bent nutteloos voor de maatschappij. U leidt een doelloos leven en een leeg bestaan. Dat er honder den en duizenden onge- huwden hun leven wij den aan de zorg voor an deren waar geen mensch meer naar omkijkt, dringt tot sommige men schen nooit door. Dat er duizenden onge- huwden dag en nacht zich wijden aan zieken en an. dere stakkers, och. dat doelloos en leeg bestaan is voor makelaars in „liefde en kameraad schap" iets onbekends. Jammer voor zooveel sociale werksters. pnder- wijzeressen, religieuzen en priesters, dat ze zoo'n geniaal kantoor niet eer der ohtdekt hebben en nu zoo'n leeg bestaan moeten sleepen door de maat schappij. Maar de kan toren zijn dagelijks ge opend. U kunt altijd te recht. Ook op Zondag. Maar op Maandag is het bedrijf gesloten. Waar schijnlijk vanwege de ka ters. veeartsen, wijkverpleegsters, verloskundi gen, niet inwonende operatie zusters en invaliden, werkzaam bij den wederopbouw. Maandag 5 Aug.: Zij die werkzaam zijn in de land en/of tuinbouw en veeteelt, voor zoover de afstand tusschen hun woning en plaats van het werk meer dan 5 km. be draagt en/of voor zoover zij dagelijks meer dan 20 km. moeten afleggen in de uitoefe ning van hun beroep. Donderdag 8 Aug.: Aanvragers van trans portbanden. Vrijdag 9 Aug.: Aanvragen voor dames- en heerenrijwielen, voor zoover aanvragers riet in het bezit van een rijwiel zijn en de afstand tusschen hun woning en plaats van hei werk meer dan 5 km. bedraagt en/of voor zoover zij dagelijks meer dan 20 km. in de uitoefening van hun beroep moeten afleggen. Invaliden die een verklaring over den G. G. D. hebben ingezonden dienen even eens op de normale wijze aan te vragen. Formulieren zijn vanaf heden verkrijg baar in de hal, ingang Steenschuur 21 en v/orden op de dagen van inlevering inge nomen aan loket 10 ingang Langebrug. Onvolledig of onjuist ingevulde formulie ren kunnen niet in behandeling worden genomen. De Distributiedienst te Leiden maakt aan belanghebbenden bekend, dat met het oog op de zeer vele aanvragen voor rijwie len en/of rijwielbanden op desbetreffende schriftelijke reclames niet kan worden in gegaan. Personen, in het bezit van een stam kaart eindigend op het cijfer 8 en die na 1 Jan. 1945 nog geen schoenenbon ontvan gen hebben kunnen deze afhalen aan lo-> ket 12 van 'het Distributiekantoor Steen- schuur, ingang Langebrug, cp de navolgen de dagen. Zij wier familienaam begint met de letters: A, B. op Donderdag 1 Augustus; C D..E, F, G. op Vrijdag 2 Augustus; H, I J, op Maandag 5 Augustus; K. L, op Dinsdag 6 Augustus; M. N, O op Woensdag 7 Augustus; P, Q. R op Donderdag 8 Augustus; S, T op Vrijdag 9 Augustus; U V, W, X, IJ, Z op Maandag 12 Augustus. SPORT WIELRENNEN. De nationale baankampioenschappen. Op de baan van het Olympisch Stadion te Amsterdam worden a.s. Zondag de haan- kampioenschappen van Nederland beëin digd. Bij de amateursprinters verdedigt Cor Bijster zijn titel tegen zijn bekenden nvaal Hijzelendoorn. Zooals verwacht gaat de finale bij de profs tusschen den wereld kampioen Arie -v&n Vliet en Jan Derksen. Hoewel de laatste meermalen over den Woerdenaar zegevierde, o.a. wist hij hem een paar j^ar geleden den nationalen titel te ontnemen houden we het toch op Van Vliet, die jl. Zondag in den langen afstand nog zijn grooten vorm bewees, door in de eindspurt met overmacht te winnen^ Er zal hem alles aan gelegen zijn thans ook het sprintkampioenschap te winnen, temeer nu straks weer voor het eerst na den oorlog de wereldkampioenschap pen worden verreden en daar zal hij zeker als Nederlandse!: t sprintkampioen willen starten. Het- algeheel -kampioenschap -is^. zonder eenig voorbehoud voor den prof., daar zoowel Vari Vliet als Derksen bedui dend sterker dan de amateurs zijn. Het nummer belooft weer als van ouds de achtervolging te worden. Gerrit Schulte is nu al jarenlang koning op dit fraaie num mer. doch het ziet er naar uit, dat hij het Zondag wel he^i moeilijk zal krijgen, te meer nu hij niet in grooten vorm verkeert. In de finale zal hij het zeer waarschijnlijk tegen Peters moeten .opnemen, die er alles op zat zetten om revanche te nemen voor verleden jaar, toen hij pas in het laatste gedeelte van de 5 km. met slechts 10 m. werd geslagen. ATHLETIEK- Wedstrijden Docos. Zooals reeds ge meld organiseert Docos a.s. Zondag op de Sintelbaan om 2 uur athletiek-wedstrijden. Naast de verschillende Junioren-wedstrij den in het kader van de Diocesane Junioren competitie, is er tevens nog een programma voor senioren, hoofdzakelijk bestemd voor nieuwelingen. Er komen echter verschil lende goede athleten op voor hen vreemde nummers uit. Voor de juniores worden de volgende nummers gehouden: 100 M., 300 M., 800 M., 4 x 100 M. est., verspringen, hoogspringen, discuswerpen, speerwerpen en kogelstooten. Vele sterke junioren van Docos, DEM, IEV, KDO, Velsen en Holland (H) zullen aan den start verschijnen. Voor de senioren zijn de volgende num mers: 100 M., 400 M., 800 M., 3000 M., 4 x 100 m. est. en Zweedsche estafette, hoog springen» verspringen, discuswerpen, ko gelstooten en speerwerpen .Dit zijn num mers voor C- en D-klassers, waarop onge twijfeld nog menig spannend duel ver wacht kan worden. Op veler verzoek zal A. Gieske, Z.H.- kampioen en Leidsch recordhouder Pols stokhoogspringen een demonstratie geven. Een sportieve middag staat origetw-ijf°ld te wachten. SCHAKEN. NATIONAAL SCHAAKTOURNOOI L.S.G. Steeds meer groeit dit tournooi uit tot een gebeuren van den eersten rang. Dank zij de medewerking van het Gemeentebestuur staat nu vast, dat van 26 Oct. tot 2 Nov. a.s. de vijf acht-kampen de hoofdschotel van het tournooi in de zgn. Graanbeurs van „Den Burcht" gehouden zullen worden. Deze zaal. met achtergelegen kleinere zaal, welke reeds nu gerestaureerd wordt, biedt een prachtige gelegenheid om de veertig deelnemers ruim plaats te geven en een talrijk publiek het gadeslaan der partijen mogelyk te maken. Thans kunnen wij ook de deelname be richten van Mr. G. S. Fontein, sinds ja-rr en dag een der sterkste spelers van Neder land, die o.a. schrijft dat hij zich voor dit tournooi speciaal zal voorbereiden; Lod. Prins, die reeds in talrijke buitenlandsche tournooien o.a. dit jaar te Hastings en Lon den, goede successen boekte; Th. D. van Scheltinga, de held van Buenos-Aires (Schaakolympiade 1939). De mogelijkheid wordt zelfs overwogen aan dit tournooi het Kampioenschap van Nederland te verbinden. De vereischte stap pen worden bij het Hoofdbestuur van den K.N.S.B. ondernomen, dat begin Augustus hierover beslissen zal. Van 21 Oct.—2 Nov. geldt dus voor Lei den het motto: „Sleutelstad - Schaakstad".

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2