S)e CcicbclwSoii/ïa/nt OP KORTE GOLF Doodstraf geëischt voor de moord op 12 millioen menschen BINNENLAND Vierdaagsche eindigt in bloemencorso ZATERDAG 27 JULI 1946 Bureaux: Papengracht 32. Leiden Giro 103003. Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen f 0.26 per week, 1.10 p. mnd, 3.25 p. kwartaal. Franco p. post 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 36e JAARGANG No. 10844 Hoofdred.: Rector H. SONDAAL en TH. WILMER. Directie: G. G. VAN ELBURG. yitgave van N.V. „De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent p. m.m. BD contract belangrijke korting. Nieuwe gemeenteraden r\E INDRUK, dien wij krijgen bij het ontvangen van de uitslagen der ge meenteraadsverkiezingen, is deze: aan het beeld, dat de verkiezingen voor Tweede Kamer en Prov. Staten gaven, is niet veel veranderd. De Kath. Volkspartij heeft zich gehand haafd. Tegenover een kleine achteruit gang in enkele gemeenten staat winst in andere plaatsen. De organisatorische poli tieke eenheid der katholieken is wéér niet doorbroken, tenzij in enkele gemeenten waar, helaas, de katholieken zich in groe pen hebben verdeeld. De Protestantsch-Ghristelijke partijen zijn ook ongeveer op eenzelfde niveau ge bleven. Hier en daar is de Communistische Par tij afgebrokkeld ten voordeele van de Partij van den Arbeid terwijl over het algemeen het tegenovergestelde kan worden gecon stateerd. In Amsterdam is de Communis tische Partij in stemmen-cijfers de grootste partij geworden. De Partij van de Vrijheid is ook bij de gemeenteraadsverkiezingen bijna overal blijven staan op het quantitatief lage niveau van den vroegeren liberalen Vrijheidsbond. De afgescheiden Protestantsche groepen hebben ook nu weer geen invloed van be- teekenis op de kiezers gekregen. Wij geven hier nog enkele vergelijkende cijfers: De Kath. Volkspartij behaalde in de 64 groote gemeenten 27.10 procent van de stemmen; bij de Tweede Kamer 25.89, bij de Prov. Staten 26.51 procent. Wij zien hier dus een stijging. De Partij van den Arbeid kwam op 30.85 procent, terwijl de percen tages waren 32.09 en 30.30. Voor de Com muniste bedragen deze cijfers: 16.45, 15.27 en 15.56. In LEIDEN hebben evenals trouwens in alle steden veel kiezers hun stem plicht niet vervuld, wat voornamelijk o. i. rnoet worden toegeschreven aan den va cant ie tijd. De Kath. Volkspartij komt in den ge meenteraad met acht leden. In den vori- gen gemeenteraad waren er ook acht, maar toen was de achtste zetel verkregen op een overschot; nu heeft de partij acht zetels plus een overschot, dat, als het ruim 300 stemmen groo-ter zou zijn geweest, een negenden zetel zou hebben gebracht. De Katholieke Volkspartij kan ook in Leiden tevreden zijn, maar niet voldaan. Niet voldaan, omdat terecht de verwach ting uitging naar een negenden zetel. Tevreden, omdat zij zich, in tegenstel ling met P. V. d. A., en ook in tegenstel ling met de Protestantsche Partij, in aan tal zetels heeft gehandhaafd. De P. v. d. A. had in 1939 veertien zetels (12 S. D. A. P. en 2 Vrijz. Dem.) en nu heeft zij er dertien. De Protestantsche Party was in 1939 samen gesteld uit zes Chr. Hist, en vier Antirev. (dus tien), terwijl zij nu met negen afge vaardigden in den Raad komt. Zooals te voorzien was, na de twee vori ge verkiezingen, zijn de Communisten in Je hoogte geklommen: van 1 op 5! In Lei den hebben 5825 kiezers, ondanks de opge dane ervaringen, een dictatoriaal stelsel verkozen boven een democratisch bewind. Zooals men weet, is de gemeenteraad van Leiden vanwege de bevolkingsaanwas ge bracht van 35 op 37 leden. BINNENLAND. De Koningin heeft gisteren admiraal H. Kent Hewitt, commandant der Engel- sche strijdkrachten, in audiëntie ontvangen. Prinses Juliana heeft op het pdleis te Soestdijk mevrouw F. J. SchaperBeuke- ma uit Leiden en mejuffrouw S. van der Hoop uit Amsterdam, hoofdbestuursleden van de vereen. Kinderverzorging en Op voeding ontvangen, teneinde zich op de hoogte te stellen van nieuwe denkbeelden omtrent kinderverzorging en -opvoeding. Prins Bernhard heeft gisteren een ééndaagsch bezoek aan Engeland gebracht en het militair opleidingskamp te Catte- rick geïnspecteerd. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben besloten, dat voortaan in de dienststukken der provincie zal worden geschreven Zuid holland en niet Zuid-Holland. Aan de Hoogeschool te Delft zal een bijzondere leerstoel worden opgericht in „Mijnschadeleer" en Mijnmeetkunde", daar het wenschelijk is, dat er in de Nederland- sche mijnen zoo spoedig mogelijk acade misch gevormde mijnmeters te werk wor den gesteld. Tweemaal per week, op Maandag en Vrijdag, zullen vanaf 29 Juli, vliegtuigen naar Curasao vertrekken. Op uitnoodiging van de K.L.M. hebben tien mijnwerkers een bezoek gebracht aan Schiphol. De reis werd per vliegtuig afge legd terwijl op Schiphol een lunch werd aangeboden. Bij het oversteken van de Ceintuur baan te Amsterdam is een vrouw door een auto gegrepen en gedood. BUITENLAND. In het kamp Wolfratshausen hebben Joodsche uitgewekenen leden van de Duit- sche politie overvallen. Later richtten zij hun aanvallen op de Duitsche bevolking. Amerikaansche troepen herstelden de orde. In Zweden heeft men te kampen met een parasiet, die de te velde staande tarwe aantast. Men is genoodzaakt gedeelten van het gewas in brand te steken. TREKKINGEN STAATSLOTERIJ UITGESTELD. De trekkingen der 5e klasse van de 489e Staatsloterij, welke op 29 Juli 1946 zouden aanvangen, zullen ter bevordering van den verkoop, een week uitgesteld. SLOTREDE VAN JACKSON TE NEURENBERG A LLE BESCHULDIGDEN ZUN SCHULDIG en geen hunner kan zich verschuilen ■*®achter ten onrechte voorgewende onwetendheid of achter de macht van den dic tator, dien hijzelf heeft geroepen, zoo luidde de conclusie, die de aanklacht uit het bewijsmateriaal tegen de grooten uit het Nazirijk heeft getrokken. De Engelsche aanklager, sir Hartley Shawcross, heeft tegen de 22 beklaagden de doodstraf ge- eisoht voor den moord op twaalf millioen menschen. Systematisch uitgevoerde moordacties Voor het eerst sedert vele weken hing er weer spanning in de rechtszaal te Neu renberg en waren de langen tijd leege stoelen weer bezet, toen de Amerikaansche aanklager. Jackson, achter den katheder kwam, om zijn slotrede te houden. Maan den zijn voorbijgegaan waarin het proces dreigde te verzinken in een moeras van detailpunten en waarin beschuldigden en verdedigers eindeloos dezelfde frasen her haalden en met beschuldigenden vinger wezen naar de dooden. Maar nu volgde het requisitoir, dat details liet voor wat zij wa ren, om de schuld van de aangeklaagden Vast te stellen en hun verweer uiteen te rafelen. „Feit is, dat het getuigenis van de be schuldigden allen twijfel aan schuld, die mocht hebben bestaan, heeft weggenomen. Zij hebben geholpen him eigen veroordee ling te schrijven" zoo zeide Jackson bij den aanvang van zijn betoog en om dit te be wijzen verwees hij bij vrijwel iederen zin, dien hij sprak, naar een passage uit het stenogram van het proces. De tweede hoofdaanklager, die gisteren te Neurenberg het woord voerde, de En- gelschman sir Harley Shawcross, stelde voorop dat misdadigers van dit formaat veroordeeld hadden kunnen worden zonder Zondagavond nieuw Belgisch Kabinet De Belgische kabinetsformateur Spaak heeft medegedeeld, dat. indien de zaken goed loopen, hij tegen Zondagavond tot een oplossing denkt te kunnen komen. Het is veel beter, zeide hij, een dag te wachten, indien daardoor tot een stabiele regeering kan komen, dan in de haast een kabinet te formeeren, dat geen levensvatbaarheid heeft. STAKINGSEPIDEMIE IN ITALIë. Radio Rome maakt melding van een sta kingsgolf, welke over geheel Italië gaat. In Barletta, Foggia, en de provincie Ta rente zijn arbeiders in staking gegaan. De staking van kellners te Florence heeft zich tot heel Italië uitgebreid. Om een staking van drukkers te voorkomen, beiegt het mi. nisterie van arbeid een ronde tafel-conle- rentie. De politie te Como staakt deels uit protest tegen de slechte kleedingpositie, deels omdat zij een vervanging van hoo- gere politie-amotenaren door leiders van de verzetsbeweging eischt. De christelijke Arabieren uit Palestina hebben zich met een telegram tot den Paus gericht, waarin zij dezen verzoeken, zijn tusschenkomst te willen verleenen voor een rechtvaardige oplossing van de Palestijn- sche kwestie. Deze zou o.m. moeten inhou den het stopzetten van de immigratie, als mede de opheffing van de Balfour-verkla- ring. In Palestina heeft de Arabische delega tie, die thans te Rome verblijft, telegrafisch opgedragen den Paus om bemiddeling te verzoeken „teneinde paal en perk te stellen aan de door de Joden begane misdaden te- de Palestijnsche regeering, waardoor het leven van Arabieren, alsook de heilige plaatsen in gevaar worden gebracht". Volgens de laatste officieele cijfers zijn als gevolg van den aanslag op het hotel „King David" te Jeruzalem in totaal 77 per sonen gedood, 46 gewond en 29 vermist. President Truman heeft gisterenavond de nieuwe wet op de prijsbeheersching onderteekend. Hij verklaarde de wet „met tegenzin" te hebben onderteekend, en zeide. dat, indien de beperkte prijsbeheer sching onvoldoende mocht blijken, hij het Congres voor een speciale zitting bijeen zou roepen om de wet te verscherpen, teneinde het land voor een economische ramp te behoeden. Geen mensch had de atoombom overleefd Vice-admiraai Blandy, bevelhebber der strijdkrachten voor de atoombomproeven, heeft op een persconferentie meegedeeld, dat geen levend menschelijk wezen aan boord van de oorlogsschepen, die bij de eerste onderzeesche atoomproef schade hebben geleden, de proef zou hebben over. leefd. Tot op hedenmorgen verhinderden radio-actieve draaikolken de waarnemings schepen nog het strandmeer van Bikini bin nen te varen om de schade in oogenschouw te nemen. Men heeft wel kunnen vaststel len, dat de bom ergens tusschen de twee groote gezonken schepen, het vliqgtuig- moederschip „Saratoga" en het slagschip „Arkansasz", die 800 meter van elkaar verwijderd lagen, tot ontploffing is geko men, waarschijnlijk op een diepte van 30 meter. ten dergelijk proces en dat zij nauwelijks reden tot klagen zouden hebben gehad, wanneer zij dezelfde behandeling hadden ondergaan als millioenen van hun slacht offers. „Waarin verschillen zij van gewone moor denaars, vroeg Shawcross, die in den nacht binnendringen om te moorden te te roo- ven?" Het was vreemd, zoo zeide de aanklager tot professor Jahrreis, eerbied voor de staatssouvereiniteit te zien gemaakt tot basis van verdediging van hen, die zoovele souvereine staten vertrapt hadden. Moord houdt niet op moord te zijn, wan neer hij millioenvoudig gepleegd wordt, zoo zeide hij. Hij gaf toe, dat aan béide zij den in den oorlog gruwelen gepleegd zijn, naar incidenteele ongeorganiseerde indivi- dueele misdaden waren iets geheel anders dan op groote schaal voorbereide en syste matisch uitgevoerde acties. Dat deze laat ste gepleegd waren, Was, aldus Shawcross, door niemand betwist „Er staat hier meervop het spel, dan het lot van deze menschap. Het is een funda menteel onderdeel van dit proces om vast te stellen, dat de indernationale wetten van kracht zijn... ten einde te consta- teeren, dat een oorlog misdadig is en om af te rekenen met hen. die in hun functie of positie hieraan médehielpen of hiertoe ophitsen." Pierre Etienne Flandin, de voormalige minister van buitenlandsche zaken in de re geering van Vichy, is gisterenavond door het Fransche Hooggerechtshof te Parijs tot vijf jaar „nationale onwaardigheid" (verlies van burgerrechten) veroordeeld. Bij het voorlezen van het vonnis voegde het Hof hieraan toe, dat het van meening was ,dat Flandins als minister van buiten landsche zaken in de regeering van Vichy geen collaboratie beteekenden. Bovendien verklaarde het Fransche Hooggerechtshof, dat Flandin slechts „in principe" werd ver oordeeld. daar de straffen, welke bij het vonnis behooren, niet zullen worden toege past. Het vonnis, aldus het Hof, beteekent veroordeeling „in principe", maar vrij spraak „in feite". De secretaris-generaal van de Australi sche federatie van havenarbeiders, Heely, heeft verklaard, dat de federatie niet op de hoogte was gesteld van het besluit der vakbonden in Nieuw Zuid-Wales tot op heffing van het embargo op Nederlandsche schepen. Wanneer de aanbeveling tot op heffing van de boycot zou zijn ontvangen, zouden de Australische havenarbeiders deze in overweging nemen, doch tot op dat «ogenblik zou de boycot van kracht blij ven voor zoover het zijn vakvereeniging betrof. Bij vrijlating politieke delinquenten. De Ned. Vaticaan Missie, die, evenals de Pauselijke Missies van negen andere lan den, is ontstaan op verlangen van den Paus om nationale en internationale rampen, welke uit deze oorlog zijn ontstaan, te hel pen bestrijden, heeft de Ned. regeering be richt, dat zij met blijdschap kennisgenomen heeft van het voornemen van het nieuwe kabinet tot spoedige oplossing van het vraagstuk der politieke dilinquenten. Persoonlijk heeft, aldus de „Volkskrant", de directeur der Ned. Vaticaan Missie, de Zeereerw. heer Van Maarseveen de hulp der Missie aangeboden bij de uitvoering der genomen besluiten, waarbij zij zich op het standpunt stelt, dat met een spoedige liqui- latie van dit vraagstuk een Nederlands be lang van de eerste orde is gediend. Ook de krijgsgevangenen en de geestelijke belan gen der Nederlanders in Duitschland heb ben de bijzondere belangstelling der Missie. Gistermiddag arriveerde op Schiphol met het lijnvliegtuig van de K.L.M. uit Stock holm de secretaris der organisatie der Ver- eenigde Volken Trygve Lie. Zondagmid dag a.s. zal hij naar Parijs doorvliegen. Vol gens zijn zeggen zal zijn bezoek aan Neder land in geen enkel opzicht een officieël ka rakter dragen. Met ingang van 5 Augustus a.s. treedt weer een nieuwe dienstregeling der Ned. Spoorwegen in werking. De vouwbladen zullen reeds Dinsdag op de stations ver krijgbaar rrjn. Het betreft slechts betrek kelijk geringe wijzigingen. Met ingang van 1 Augustus zullen voor het geheele land nieuwe trajectkaarten worden ingevöerd. BOUWE VLAS OVERLEDEN. Gisterenmiddag is .plotseling op 67-jari- gen leeftijd te Zeist overleden Bouwe Vlas, oud-commandant van het Leger des Heils in Nederland. Amerikaanseh vloot, bezoek aan Neder land. In de Amster- damsche haven en in de Rotterdamsche haven zijn eenige Amerikaansche oor logsschepen aange komen. De kruiser „Little Rock" pas seert de Hemlbrug. WARM. MOE, VOLDAAN en met bloem en beladen zijn de tippelaars gisterenmid dag Nijmegen binnengemarcheerd. De belangstelling was enorm. Overal langs de wegen stonden de menschen: met fruit, met vlaggen, met bloemen, met zang en har telijk applaus. De fanfare blies zich rood en nóg warmer dan ze het al had. En over dit alles straalde feestelijk de heete zomer zon. Totaal 218 uitvallers Er zal wel niemand meer over denken om Nijmegen, vanwege zijn gehavende en de solate toestand te willen scheiden van de Vierdaagsche en dit sportevenement op grooten schaal in een andere stad onder te brengen. Nijmegen heeft zich uitgesloofd om het zijn gasten naar den zin te maken. Er bestond eenvoudig geen woningtekort, er was negens gebrek aan huisvesting en 500 Nijmegenaren waren alleen maar kwaad dat ze geen Vierdaagsche-gar'; kre gen. De laatste dag is een geweldig succes ge worden, zoow:el sportief als wat belang stelling betreft. Er vielen, met de zege in het zicht, slechts twee deelnemers uit. In totaal zijn er 218 van 4011 deelnemers uit gevallen, hetgeen neerkomt op ongeveer 5 Er was ook officieele belangstelling. Bij de prijsuitreiking waren daar de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Dr. Gielen, en zijn secretaris, generaal Kruis, de stafchef, de commissaris in de provincie Gelderland, mr. Quarles van Uf- ford en tal van autoriteiten van post, tele grafie, spoorwegen en gemeente. Terecht kan deze laatste dag van de Vier daagsche de bloemendag worden genoemd. Kilometers langs den weg stonden duizen den belangstellenden opgesteld, die de wan delaars, van waar zij ook kwamen, met bloemen huldigen. De drie Deensche deel nemers werden zóó overstelpt met bloe men, dat zij na afloop van den tocht spon taan verklaarden geen zoo gastvrij land als Nederland te kennen. De Franschen, di^. met 12 heeren en 5 dames aan den tocht deelnamen, hebben het parcours schitte rend afgelegd. In totaal vielen 70 deelnemers de eer te beurt tot de „Gouden Kruisdragers" te be- Oorlogsmisdrijven tot klaarheid gebracht Van zeven niet-Nederlandsch» oorlogs misdadigers die zich in de provincie Utrecht aan moord, plundering, mishande ling en brandstichting hebben schuldig ge maakt, heeft het Bureau opsporing oorlogs misdadigers te Utrecht een groot aantal misdrijven tot klaarheid gebracht. Door hun optreden hebben in de provincie Utrecht meer can vijftig menschen het leven verloren. Er zijn verscheidene gezin nen, waarvan drie zoons of een vader en twee zoons niet meer zijn teruggekeerd, nadat zij door deze lieden waren gearres teerd. Ongelooflijke gruwelen begingen deze S. D.'ers, die zich allen in Nederland sche gevangenschap bevinden, tegenover hun slachtoffers. Zij zullen hun gerechte straf niet ontgaan. REORGANISATIE BIJ O., K. EN W. Belangrijke versobering. Naar wij vernemen, heeft de minister van onderwijs, K. en W. dr. J. Gielen. een reorganisatie van zijn departement ont worpen. Tal van diensten, o.a. de directo raten-generaal van kunsten en wetenschap pen, van vorming buiten schoolverband en van onderwijs zullen als zoodanig worden opgeheven. De nog maar kort bestaande rijksdienst voor de lichamelijke opvoeding en de sport wordt cok opgeheven. Eveneens zullen de functies van regeringsadviseur voor het tooneel, voor de muziek en voor de letter kunde niet worden bestendigd. In dit verband vernemen wij ook nog, dat waarschijnlijk geen gevolg zal worden gegeven aan de uitbreiding van de oplei ding voor tandheelkunde, waarbij gedacht was aan de instelling van opleidingen te Amsterdam en Groningen. MAATREGELEN TER VOORZIENING IN HET GEBREK AAN ONDERWIJZERS. Er bestaat een groot gebrek aan onder wijzend personeel. Thans zijn een tweetal besluiten genomen, die een vermeerdering van het aantal onderwijzers beoogen. Het eerste Kon. Besluit houdt in, dat zij, die reeds eerder een v^te aansteling had den, maar het onderwijs weer moesten verlaten en er thans weer in terug komen, 3/4 gedeelte van den tijd, waarin zij de on derwijzersakte bezitten (ten minste na den 21-jarigen leeftijd), mogen meetellen voor de periodieke verhoogingen. Voorts is bepaald, dat jongelui tot de 2e klasse van een kweekschool kunnen wor den toegelaten, als zij de noodige kennis bezitten. Zonder examens kunnen tot het derde leerjaar worden toegelaten de bezit ters van het einddiploma eener H.B.S., van een gymnasium, van een middelbare school voor meisjes met vijfjarigen cursus, van een handelsschool met vijfjarigen cursus of van een hoogere handelsschool met tweeja rigen cursus. hooren. Vele wandelaars maakten den tocht reeds meer dan tien maal mee. De heeren van der Kaay uit Elden en Dink- huizen uit 's-Gravenhage namen zelfs voor de twee en twintigste maal aan de Vier daagsche deel. Als bijzonderheid zij nog vermeld, dat ook tal van bejaarde heeren, onder wie de tachtigjarige heer Weber uit Utrecht, het parcours volbrachten. In „De Vereeniging" was gisterenavond het traditioneele Vierdaagsche bal terwijl heel de stad in plezierige kermisstemming was, waarbij de onsportieve buitenstaander niet begrijpen kon hoe die tippelaars nu nog zin hadden in dansen. Uitslagen groote Gemeenten In Amsterdam zijn de zetels als volgt verdeeld: P. v. d. A. 15 (16), Communis ten 15 (7), Kath. Volkspartij 8 (8), Prot. Partijen 5 (6), Partij v. d. Vrijheid 2 (3). Andere partijen hadden 5 zetels; nu geen. 's-Gravenhage: P. v. d. A. 14 (19), Kath. Volkspartij 11 (10), Prot. Partijen 9 (9), Comlmunisten 7 (2), P. v. d. Vrijheid 4 (4). Andere partijen hadden 1 zetel; nu geen. Rotterdam: P. v. d. A. 18 (19), Comnnu- nisten 9 (2), Kath. Volkspartij 7 (8), Prot. Partijen 8 (9), Partij v. d. Vrijheid 3 (3). Andere partijen hadden 4 zetels; nu geen. Haarlem: P. v. d. A. 15 (18), Kath Volkspartij 12 (12), Prot. Partijen 4 (5), Communisten 6 (2), Partij v. d. Vrijheid 3 (2). Utrecht: P. v. d. A. 14 (15), Kath. Volks partij 12 (12), Prot. Partijen 7 (9), P. v. d. Vrijehdi 1 (2), Communisten 5 (1). Dordrecht: P v. d. A. 13 (11), Prot. Par tijen 9 (9), Communisten 5 (0), Kath. Volkspartij 4 (3), Partij v. d. Vrijheid 2 (3). Andere partijen hadden 5 zetels, nu geen. Tilburg: Kath. Volkspartij 29 26), P. v. d A. 5 (3), Communisten 3 (0), Prot. Par tijen 0 (1). Andere partijen hadden 5 ze tels, nu geen. Haarlemmermeer: Kath. Volksp. 6 (5), P. v. d. A. 5 (6), Prot. Partijen 9 (9), Com munisten 2 (1), Gemeentebelang 1 (0). Delft: P. v. d. A. 10 (10), Katih. Volksp. 10 (10), Prot. Partijen 5 (6), Communisten 4 (1), Partij v. d. Vrijheid 1 (2), Staatk. Geref. 1 (1). Andere partijen hadden 1 ze tel, nu geen. Voorburg: P. v. d. A. 7 (5), Kath. Volksp. 8 (5), Prot. Partijen 4 (4), Communisten 1 (0), Partij v. d. Vrijheid 1 (2), Commu nisten 1 (0). Andere partijen hadden 1 ze tel, nu geen. Gouda: P. v. d. A. 8 (8), Kath. Volksp. 6 (5), Prot. Partijen 7 (5), Communisten 3 (0), P. v. d. Vrijheid 1 (3). (De cijfers tusschen haakjes zijn die van 1939). Uit bovenstaande gemeenten kan men zich een beeld vormen van het geheele land. UITKEERING AAN ONDERWIJZERS. Het Kath. Onderwijzers Genootschap, in ledenvergadering te Amsterdam bijeen, heeft een motie aangenomen, waarin he vige verontwaardiging en diepe teleurstel ling wordt uitgesproken over het feit, dat nog steeds geen beslissing is genomen ten aanzien van de uitkeering der z.g. invasie- maand en van de nooduitkeering, welke beide vóór den aanvang van de zomer- vacantie zouden plaats hebben. CREDIETVERLEENING LANDBOUW BEDRIJVEN. Er is een nieuwe financieële regeling in voorbereiding ten behoeve van door den oorlo.g getroffen landbouwbedrijven. De heer mr. G. van Setten, secretaris van de Rijksdienst voor Landbouwherstel, zal op Maandag a.s. over de zender Hilversum I om 19.45 uur hierover mededeelingen doen in een vraaggesprek met de afdeeling voor lichting van het ministerie van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening. De bestaande bijdragenregeling zal wor den gehandhaafd, maar het ligt in de be doeling om door verstrekking van rente- looze en rentedragende credieten op lange termijn het herstel der bedrijven te bevor deren. ooooo WEERSVERWACHTING tot Maandagavond Plaatselijk nog een enkele bui, wis- g o selende bewolking, minder warm dan 3 o gisteren, meest matige wind tusschen o West en Zuid. 2 o ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1