Vier resoluties aangenomen te Malino Laatste vergadering Leidsche noodgemeenteraad OP KORTE GOLF RADIO GISTERMIDDAG zijn op de conferentie te Malinc met algemeene 6temmen de vier volgende resoluties aangenomen: 1) Teneinde tot een federatieve structuur van Nederlandsch-Indië te komen, moet een federatie gevormd worden, welke geheel Indonesië omvat en den naam van „Vereenigde Staten van Indonesië" draagt. 2) Deze federatie zal moeten bestaan uit vier deelen, nl. Java, Sumatra, Borneo en de Groote Oost, waarbij een voorbehoud wordt gemaakt t.a.v. de positie der Klei ne Soenda-eilanden, de aansluiting van de zelfsbesturende landschappen van Oost- Borneo bij Borneo en de positie van de eilanden Banka, Biliton en Riouw (in af wachting van de mogelijkheid, dat deze zich 'bij Sumatra zullen aansluiten). 3) De tweede conferentie moet zoo spoedig mogelijk bijeengeroepen worden om de uit te werken voorstellen in zake de staatkundige hervorming van Borneo en de Groote Oost te behandelen. 4) Instemming wordt betuigd met het voorstel om zeven Indonesische afgevaardigden te Malino aan te wijzen, teneinde deel te nemen aan de voorbereiding van de voorstellen tot staatkundige hervorming van Borneo, de Groote Oost, Banka, Bi liton en Riouw. Vrijdag a.s. WIJ MOETEN A.S. VRIJDAG aan de stembus toopen, dat wij willen een christelijk-vooruitstrevend bewind. Ook in de gemeenten. Ieder onzer werkt daaraan mede door zelf van zijn stemrecht een goed gebruik te maken, door te stemmen op de lijst van de Katholieke Volkspartij. Maar ieder onzer wekke ook op anderen, die hij kent, en die mochten wankelen of weifelen. Als wij dat doen zijn wij» kiezers, ver antwoord! Als wij dat doen kunnen wij van degenen, die wij hebben gekozen, eischen, dat zij zullen beantwoorden aan de verwachtin gen, die wij van hun hebben verwach tingen, gegrond op het christelijk vooruit strevend program van de Katholieke Volks partij. Wij willen ons zelf zijn. Wij willen samenwerken met anderen, die niet dezelfde beginselen als norm aan vaarden als wij, waar en zooverre wij ge meenschappelijke strevingen hebben. Maar wij zullen zelf in eigen kring bepalen, wat onze beginselen van ons eischen. Vanzelfsprekend stemmen wij niet op een communistische lijst. Maar wij stemmen ook niet op een par tij van den Arbeid of op een partij van de Vrijheid, omdat wij zeker niet de verant woording op ons kunnen nemen voor de politiek, welke die partijen zullen voeren. Of er nu al op een lijst van een dier par tij en een katholiek gecandideerd staat, doet niets af aan het feit, dat wij als katholie ken niet voor onze verantwoording kunnen nemen de politiek, welke die partijen zul len voeren; omdat wij 't is zonneklaar! geen zekerheid hebben, dat die partijen een politiek zullen voeren, welke niet af wijkt van de christelijke beginselen, welke en dat moet ons streven zijn zich po sitief stelt op de basis dezer beginselen. In stad en dorp zullen wij Vrijdag too- nen der katholieken eenheid ook in de prin. cipieele politiek, ook aan de stembus! Geen Nederlander zonder Margriet Toen. in September 1944 Z. K. H. Prins Bernhard werd benoemd tot Bevelhebber der Nederlandsche Strijdkrachten kreeg hij, behalve over de Koninklijke Nederlandsche Brigade „Prinses Irene" ook het hoogste commando over een leger van naamloozen en onbekenden, dat vrijwel alles miste, wat een modern leger behoeft. De soldaten van dit leger waren ver spreid door het geheele land; zij kwamen voort uit alle bevolkingsgroepen; er waren zieken en gezonden, ouden en jongen, ar men en rijken, handarbeiders en in teil ec- tueelen. Ons volk heeft aan de soldaten van dit léger groote verplichtingen. Niemand zag dit scherper dan de Prins. Onmiddellijk na de bevrijding van het Westen des lands voegde hij daarom aan zijn staf een sectie toe ter behartiging van de sociale belangen, in den ruimsten zin, der leden van de BinnenJandsche Strijd krachten. Deze sectie Sectie IX ontwikkelde zich snel tot een groot apparaat, dat thans de kern vormt van den Socialen Dienst van het Min. van Oorlog, welke dienst zijn zorgen ook uitstrekt tot de zoo dikwijls vergeten mannen van 1940, tot de oorlogsvrijwilligers, die niet uit de B.S. zijn voortgekomen, zoowel als tot de dienstplichtigen der Koninklijke Land macht. In vele gevallen moet ook de best geor ganiseerde officieele dienst te kort schie ten, nog geheel afgezien van het feit, dat de desolate toestand van 's lands financiën niet kan toelaten, dat de sociale diensten der Ministeries van Oorlog en van Marine over ruime geldmiddelen zullen komen te beschikken. Hierom is het initatief genomen tot de vorming eener stichting, welke zich ten doel stelt de behartiging van de zedelijke, maatschappelijke en stoffelijke belangen van de militairen van land- en zeemacht, met inbegrip van de oud-leden der Binnen- landsche Strijdkrachten en van hen, die zich vrijwillig voor den militairen dienst hebben gemeld, en voor de nagelaten be trekkingen van personen als bovenbedoeld, dit voor zoover de bestaande desbetreffen de diensten hierin niet voorzien. Deze stichting wil nauw samenwerken met de sociale diensten der ministeries van Oorlog en Marine en aanvullen waar deze diensten, om welke reden dan ook, niet in staat zullen zijn datgene te kunnen doen, wat eigenlijk noodig zou zijn. Ook Nederland heeft nu zijn gesneuvel den, zijn invaliden. Ook Nederland krijgt zijn dooden-monu- ment. Ook de Nederlander krijgt de ge legenheid althans^eenmaal 'sjaars zijn of fer te brengen voor de oor logs weduwen en weezen en voor de oorlogsinvaliden. De Prins Bernhard-Stichting zal in het vervolg eenmaal per jaar, ditmaal op den herdenkingsdag van de capitulatie van Ja pan, die een einde maakte aan de vijande lijkheden van dezen oorlog, den Nederlan der opwekken, zijn bijdrage te schenken voor de gezinnen der gevallenen en voor de oorlogsinvaliden van Nederland. In de plaats van de klaproos komt onze Nederlandsche Margriet. Laat er op V.J.-dag geen Nederlander zonder margriet zijn. AFVAARDIGING VAN MALINO NAAR NEDERLAND? Vernomen wordt, dat men de mogelijk heid overweegt om aan de Nederlandsche regeering de resoluties, die te Malino zijn genomen, door een afvaardiging uit de conferentie, die daartoe per „Skymaster" naar Nederland zou vertrekken, te laten overhandigen. EEN DOODE KEERDE TERUG We staan tegenover matroons C. G. van Beek, die zoojuist met de „Oranje" is te- teruggekeerd in het vaderland', dat hij in November 1937 verlaten had. Deze blonde jongeman was reeds offi cieel „overleden", kort na het begin van de vijandelijkheden in Indië, doch thans kwam hij monter en wel de loopplank af. „Ik kreeg kort na het begin van den oorlog in Indië een ongeluk", vertelde hij tijdens een kort onderhoud, dat wij in de ontvangstloods met hem hadden, „en ver zeilde zoodoende in het hospitaal te Soe- rabaja. Ik voelde er niets voor, om krijgs gevangen gemaakt te worden en dus gaf ik een anderen naam op, waardoor ik ten slot te als burger door de Japanners geïnter neerd werd." Gedurende den geheelen oorlog verbleef hij in de Japansdhe kampen, doch na de capitulatie meldde hij zich weer onder zijn normalen naam. Dit was eenerzijds zijn on geluk, want de extremisten namen hem, onder verdenking van tegenwerking, ge vangen en ruim 7 V* maand verbleef van Beek in diverse gevangenissen, waarvan de langste tijd in die te Djombang. Door ondervoeding en slechte behande ling verloor hij het geheugen en zoo kv/am het, dat zijn ouders niet op de hoogte ge steld konden worden, dat hun zoon nog in leven was. De ambtelijke fout, volgens welke hij in 1942 zou omgekomen zijn, bleef dus gehandhaafd, hetgeen tallooze verwikkelingen met zich meebracht. In zijn woonplaats werd hij officieel als overleden geboekt, terwijl de levensverze kering aan zijn ouders werd uitgekeerd'. Vader en moeder Beek konden het dan ook niet gelooven, toen zij hoorden, dat hun jongen met de „Oranje" terugkeerde. Zij hadden zich reeds zoo met het groote verlies verzoend, dat zelfs een eigenhan dig door den jongen Beek geschreven briefje nauwelijks hom twijfel kon ophef fen. Vrijdagochtend hebber zij Cornelis in le venden lijve aanschouwd en de begroeting is dan ook stormachtig geweest. Bij uit zondering mochten vader en moeder Beek op de kade zijn om hem te verwelkomen. Cornelis mocht het eerst van boord en toen zij „den bewusten Beek" zagen, was met een alle twijfel verdwenen Cornelis Beek is weer thuis in zijn ge boortestad AmstehdairA, doch officieel kan hij er niet zijn. Het wordt nu zijn on getwijfeld zware taak, Sint Bureaucra- tius er van te overtuigen, dat hij leeft, een taak, waarbij wij hem alle succes toewten- schen GROOTE MUZIKALE GEBEURTENIS IN DE BOMMELERWAARD. Volksherstel bracht zangkoor „St. Bonifacius" en orkest Martha- stichting naar Hedel. Het was een prijzenswaardig initiatief van Alphen's Nederlands Volksherstel om naast de fnaterieele zorgen, die zij koestert ten opzichte van de adoptisgemeenten Hedel e.a. bij tijden ook eens een avond van cul- tureele ontspanning aan de bewoners dezer zwaar door oorlogsgeweld geteisterde ge bieden aan te bieden. Dit keer pleegden het R.K. Gemeengd Zangkoor „Sint-Bonifa- cius" tezamen met het Prot. Orkest van de Martha-Stichting, onder leiding van den heer Chr. A. v. d. Mark, een welkome in vasie aldaar en dischten in de recreatie zaal van den wederopbouw, voor een talrij ke schare belangstellenden een menu op van kunstgenot in zang en muziek. DE GEDEPUTEERDE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Het is nog steeds niet mogelijk de na men der leden van de Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland bekend te maken. De moeilijkheden aan de verkiezing ver bonden zijn nog niet tot een oplossing gekomen. Mr. dr. P, J. Witteman en L. J. P. N. A. Bouwman (K.V.P.) die in de vergadering van 12 Juli j.l. gekozen wer den tot lid der Ged. Staten, hebben na beraad deze benoeming niet geaccepteerd. Derhalve zal op 30 Juli a.s. opnieuw een zitting gehouden worden waarin verkie zingen zullen plaats vinden. BUITENLAND. De haveroogst in het overstroomde ge bied van Oost-Bengalen schijnt voor het grootste deel vernield te zijn. In het gebied van Groot-Berlijn zijn weer 30 bruggen voor het verkeer open gesteld. De „Prawda" heeft de Westersche mo gendheden ervan beschuldigd, de rechtsche partijen in Duitschland te begunstigen en de socialistische eenheidspartij tegen te werken. De eerste 3000 Duitsche krijgsgevange nen zijn uit de Sowjet-Unie teruggekeerd. In totaal moeten er 120.000 worden gerepa trieerd. Vier vooraanstaande leden van de communistische partij in Beieren zijn door de Amerikaansche militaire politie te Mün- chen gearresteerd. BELGISCHE CRISIS MOET SNEL WORDEN OPGELOST. Spaak heeft Maandamiddag de journalis ten op de hoogte gebracht van de gesprek ken, die hij had gevoerd in verband met de eventueele vorming van een nieuwe link- sche regeering. „Indien de liberalen bevestigend ant woorden", zeide hij, „ben ik voornemens Dinsdag twee liberale, twee communistische en twee socialistische ministers bijeen te roepen. Als de zaken in orde willen ko men, moet de regeering niet alleen onmid dellijk worden gevormd, maar moet zij ook vóór Zondag een vertrouwensmotie van de wetgevende Kamers krijgen, want de mi nister van buitenlandsche zaken moet naar Parijs kunnen gaan als een man, die de re geering van België vertegenwoordigt". (Vertegenwoordigt hij dan ook het volk van België? Red.). BORMANN, DE „SCHADUW-MAN". Gisteren is te Neurenberg het pleidooi gehouden voor Martin Bormann. De verde diger Bergold noemde hem den man, die in het Nazirijk evenzeer in de schaduw was gebleven als in het proces. Hy trachtte het besluit van het gerecht om de zaak tij dens de afwezigheid van Bormann voort te zetten, aan te vallen, vooral daar naar zijn meening de laatste getuigenverkla ringen bewezen hebben, dat Bormann defi nitief maar het „rijk der schaduwen" is ge gaan. Het gerecht stond discussies over zijn besluit niet toe, waardoor de helft van het pleidooi onuitgesproken bleef. De verdediger was van meening, dat de persoon en de activiteit van Bormann tij dens het proces even duister zijn gebleven als daarvóór. Het was volgens Bergold door getuigen en documenten niet bewezen, dat Bormann de man was met een beslissenden invloed, dan wel Hitiers loopjongen en ste nograaf. De zwaarste beschuldiging tegen Bormann betrof de kerkvervolging, doch in deze was volgens den verdediger alleen be wezen, dat hij alle godsdienst haatte, doch niet dat hij maatregelen tot vervolging nam. Thans moeten nog drie pleidooien volgen en de aanklagers zullen nog deze week requisitoir kunnen houden, waarna het pro ces in een nieuw stadium de zaak tegen de organisaties zal overgaan. Deze be handeling zal, naar verwacht wordt, de ge heele maand Augustus in beslag nemen, daar voor elk der zeven aangeklaagde orga nisaties ruim honderd documenten moeten worden behandeld en verschillende getui gen gehoord zullen moeten worden. In Sep tember zal an het vonnis worden uitge sproken, nadat alle beschuldigden zelf hun laatste woord in dit proces hebben gespro ken. DE VERVANGING VAN MAARSCHALK ZJOEKOF. De benoeming van maarschalk Zjoekof tot opperbevelhebber van het garnizoen te Odessa wordt in welingelichte kringen te Londen opgevat als een feit van buiten gewone belangrijikheid. De Londensche correspondent vah het toonaangevende SchotsChe blad „The Scotsman" schrijft, dat Britsche deskundigen op het gebied van Sowj et-Russische aangelegenheden er op wezen, dat deze benoeming feite lijk reeds dateert van de eerste week van November j.l., doch thans pas algemeen bekend gemaakt is. De correspondent voegt er aan toe: „Deze benoeming is gevolgd op den laatstleden herfst in Moskou plaats gevonden strijd tusschen het roode leger en de communistische partij, welke strijd op beslissende wijze door de partij is ge wonnen. Maarschalk Zjoekof is, behalve een buitengewoon goödi soldaat, ook een vooraanstaand partijlid en behoort tot de intimi van het politieke bureau- De be langrijkheid van de benoeming ligt in het feit, dat de maarschalk nu de bezettings troepen van Bulgarije en Roemenië onder zijn bevel zal hebben. Men meent, dat zijn commando zich zal uitstrekken tot de Sov jet-Russische militaire missies in Albanië en Joego-Slavië. De defensiébelangen van de Sovjet-Unie aan Dardanellen en Zwarte Zee zouden méde in de sfeer van zijn ver antwoordelijkheid komen te liggen. TWEE DUIZEND DOODEN IN BOLIVIA. Volgens de laatste berichten welke te New York zijn ontvangen, zijn tijdens de revolutie in Bolivia 2000 dooden gevallen. De eerste maatregel van de nieuwe regee ring was een decreet tot vrijlating van alle politieke gevangenen. Het decreet machtigt tevens alle politieke ballingen in het land terug te keeren. INCIDENT OP DE KARIMOEN- EILANDEN. Het te Singapore verschijnende blad „Singapore Free Press" deelt mede, dat bij de raid, die 100 Indonesiërs onlangs op een klein Nederlandsch eiland, behoorend tot de groep der Karimoen-eilanden, hebben gevoerd, acht Indonesiërs zijn gedood en toen gevangen genomen. Naar wordt medegedeeld, zijn de Indo nesiërs in motorsloepen geland en hebben het Nederlandsche garnizoen, bestaande uit 40 man, aangevallen. Er had een vuur gevecht plaats en na verliezen te hebben geleden trokken de Indonesiërs terug. Eén Nederlandsche soldaat werd ernstig ge wond en verblijft thans in het hospitaal van het kamp Wilhelimina te Singapore. BROODJES OP „PUNTEN". De broodrantsoeneering in Engeland die Zondag officieel is begonnen, houdt de ge moederen in hooge mate bezig. Het sys teem werkt minder eenvoudig dan in Ne derland en kost bakkers en publiek in de eerste dagen dan ook veel hoofdbrekens. De methode van distribueering van le vensmiddelen berust in Engeland op een z.g. puntensysteem, waarbij elk artikel en thans de verschillende meelproducten, een aantal punten „waard" zijn, zoodat de con sument die punten zelf over de door hem verlangde artikelen moet verdeelen. VAN WIEN IS DIE OLIFANT? De Britsche nieuwsdienst in Duitschland meldt, dat een Nederlander aan het bu reau voor herstelbetalingen van het Brit sche militaire bestuur in Duitschland heeft gevraagd, hem weer in het bezit te stellen van een olifant, die, naar hij zeide, door de Duitschers was meegenomen tijdens de bezetting van Nederland. De olifant is in Hannover teruggevonden, doch de Duitsche eigenaar ontkent, dat het dier tijdens den oorlog is geroofd en zegt, dat hij het heeft ontvangen in ruil voor een aantal apen. De tijdelijke Gemeenteraad kwam Maan dagmiddag te 2 uur bijeen, onder voorzitter schap van burgemeester F. H. v. Kinschot. Het was waarschijnlijk de laatste vergade ring van dezen raad en bovendien vacantie- tijd, zoodat de belangstelling buitengewoon gering was. Bij de opening waren behal ve de wethouders slechts 15 leden aan wezig. Volgens het praeadvies werd op hun ver zoek ontslag verleend aan den heer J. Dek, mej. N. H. Blaak, den heeren F. H. N. Bloe- mink en M. v. Zwieten de Blom en de da mes mevr. J. B. Puissant-Bot en mej. J. C, Baars; allen onderwijzers bij het openbaar onderwijs hier ter stede. De heer L. M. van 't Hart werd overge plaatst naar de opleidingsschool voor U.L.O. aan den Rijnsburgersingel. Voorts deed de Raad eenige benoemingen en wel: aan mej. A. C. Gaykema tot fröbel onderwijzeres, van den heer H. H. Mugge tot onderwijzer aan de opleidingsschool voor U. L.O. aan de Langebrug, van mej. J. Reinders tot onderwijzeres aan de opleidingsschool voor U.L.O. aan de Drie Octoberstraat, van den heer P. Kruit tot onderwijzer aan de O. L. school aan den Zuidsingel. Dr. E. Quispel werd met ingang van 1 Sept. a.s. vast aangesteld als leeraar in de oude talen aan het Gymnasium. Met de gemeente Noord wijk werd een overeenkomst aangegaan voor de levering van gas. De overeenkomsten betreffende de leve ring van electriciteit aan de gemeenten Koudekerk, Moerkapelle en Rijnsburg wor den inzooverre herzien, dat prijsverhoogin- gen niet automatisch op die gemeenten van toepassing zullen zijn. De raad besloot medewerking te verlee- nen tot het aanbrengen van de noodige ver anderingen aan de Ger. school aan de Stad houderslaan, in verband met de toeneming van het aantal leerlingen. Op verzoek van de N.V. Werninks Beton Mij. werd toestemming verleend, om gron den aan den Hoogen Morschweg bij de Kerm. Costerstraat te bestemmen tot in dustrieterrein. Aan het Instiuut voor Bestuursweten schappen werd als bijdrage voor 1946 een bedrag van ƒ117.beschikbaar gesteld. Ten behoeve van het herstellen van schoolbanken in de H.B.S. werd f 600.uit getrokken. Een bedrag van 44.800 is gemoeid met het herstel van de school aan de Paul Kru- gerstraat. Deze kosten kunnen, volgens B. en W., als oorlogsschade worden gedecla reerd. De raad ging er mee accoord na eeni ge discussie over de vraag of het Rijk geen bezwaar zou maken tegen onderbrengen van deze schade onder „oorlogsschade". „In elk geval is een zoo spoedig mogelijk herstel een gemeentebelang", zeide wethouder Jongeleen, daarin gesteund door zijn collega wethouder v. Schaick. In verband met bet in functie treden van een tweeden schoolarts bij den Gem. G. en G. D. moeten in het gebouw van dezen dienst eenige voorzieningen worden aange bracht, waarvoor een bedrag van 1600. wordt toegestaan. Er zal een drietal tijdelijke speelterreinen worden ingericht en wel by den Lagen Morschweg, bij de Sitterbrug en op het Schuttersveld. De raad heeft daarvoor een crediet van 1300.toegestaan, niettegen staande er eenige bezwaren naar voren wa ren gebracht, o.a. door den heer Smit, die de speelwei liever aan den anderen kant van den Morschweg had willen zien inge richt. Aan het plaatselijke Comité van de Or ganisatie ter bevordering van het Engelsch- Nederlandsche Sportcontact werd een sub sidie verleend van f 500.welke uitgave, naar de meening van B. en W. ruimschoots vergoed zal worden door den in uitzicht ge stelden voetbalwedstrijd LeidenOxford. Voor het houden van lezingen en cur sussen voor het onderwijzend personeel met betrekking tot de vernieuwing van het on derwijs werd een bedrag van f 500.ge voteerd, nadat weth. v. Scha ik de vraag van den heer P e r q u i n beantwoord had, naar den aard en inhoud van deze lezingen en cursussen. Ten. behoeve van een noodige vernieu wing van de water-gas-installatie der Ste delijke Gasfabriek wordt een bedrag van 130.000.— toegestaan, welk bedrag geput kan worden uit het vernieuwingsfonds der fabrieken. In navolging van een K.B. dat een uit- keering ineens verschaft aan rijkspensioen- trekkers, wordt een voorstel aangenomen om eveneens een uitkeering ineens te ver strekken aan hen, die op 5 Mei 1945 een gemeentepensioen genoten. Daar de bepalingen omtrent het houden van collecten tijdens de bezetting zijn ver vallen, is het wenschelijk de oude desbe treffende artikelen van de Verordening op de Straatpolitie wederom in te voeren. Daartoe wordt besloten. In verband met klachten omtrent overlast door danspartijen stellen B. en W. voor de Verordening op het maken van mechani sche muziek en geluid uit te breiden tot „het geven van gelegenheid tot dansen". Ter bescherming van postduiven wordt aan B. en W. de bevoegdheid verleend, om windchargers of andere toestellen met snel ronddraaiende propellers, alsmede antenne- en andere draden te doen verwijderen of verplaatsen, indien zij gevaar opleveren voor rondvliegende postduiven. B. en W. stelden voor, een verordening vast te stellen, waarbij het verboden wordt een bedrijf van een schoenmaker of schoen hersteller voor het publiek geopend te heb ben in den regel op Zaterdag na 13 uur. Het voorstel wordt aanvaard, nadat een voor Woensdag. HILVERSUM I 9.15 Ziekenbezoek; Holl. liederen; 10.30 Morgendienst; 11.Vioolrecital; 12. N.C.R.V.-koor; 13.20 Reportage Vierdaag- sche; 15.Kamerorkest; 16.15 Voor de jeugd; 18.Orkestwerken; 19.15 Land- en tuinbouw; 20.08 Bij de Vierdaagsche; 21.20 Concert. HILVERSUM II 8.20 Gr.platen; 10.Morgenwijding; I 10.35 Zang en piano; 11.45 Voordracht en orgelspel; 13.15 Avro Vaudeville orkest; I 15.Voor de jeugd; 20.15 Residentie or- 1 kest; 22.Gr.platen. amendement-v. Dijk om op de uitzonde- ringsdagen om 6 uur te sluiten, was inge trokken. Een motie van mevr. Braggaar-de Does om niet den Zaterdagmiddag maar een anderen middag als sluitingsdag aan te wijzen ondervond bezwaar van de zijde van B. en W. De voorgestelde regeling is in overeenstemming met den feitelijk reeds bestaanden toestand, aldus verklaarde weth. v. Schaick, en volgens den wensch der schoenmakers zelf. üok mevr. Braggaar trok daarop haar motie in. Voorts wordt toegestaan een bedrag van 150.000, voor den aanleg van persleidin gen ten behoeve van de gaslevering aan de buitengemeenten. Door de stijging van de brandstoffenprij- zen sinds 1 Juni j.l. is een prijsverhooging van de electriciteit noodzakelijk geworden. Zooals gemeld, zouden in het voorstel yan B. en W. de electriciteitsprijzen voor de kleinverbruikers met een halve cent per kWh verhoogd worden; het woonhuistarief en de nachtstroomprijs zouden echter on gewijzigd blijven. Voor den gasprijs werd geen verhooging voorgesteld. De prijsverhooging werd uniform het voorstel goedgekeurd. Aan onderscheidene gcmcentegebouwen, o.a. aan de Stadsgehoorzaal, dienen extra onderhoudswerken saus-, wit- en verfwer- ken) te worden verricht. Met het oog op de wenschelijkheid, deze werkzaamheden nog tijdens de zomer-vacantie te doen uit voeren, vragen B. en W. een niet gespecifi ceerd crediet aan tot een maximum van ƒ50.000.—. Het bedrag wordt toegestaan, doch niet dan nadat de heer W i 11 e n a a r gewezen had, op den ongcbruikelijken vorm van het geven van een dusdanig ongespeci ficeerd crediet. Wegens den woningnood moet tot ontrui ming van woningen worden overgegaan. Dat zal gepaard gaan met onkosten, w billijkheidshalve ten laste van de genu behooren te komen. Ter bestrijding deze kosten vragen B. en W. een crediet van 10.000.aan. Het crediet werd toegestaan nadat een door den heer v. D ij k (R.K.) voorgestelde wijziging was overgenomen, en nadat wet houder Jongeleen verzekerd had, dat het evacuatiebureau niet rauwelijks tot uit zetting zal overgaan, doch zooveel moge lijk zal zoeken naar een voor alle partijen bevredigende oplossing. „STAKEN". Over dit belangrijke onderwerp spreekt de heer H. Kuiper uit Utrecht (Woensdag avond voor de leden van de Kath. Arbei dersbeweging in de groote zaal van gebouw „Prediker". Op vertoon van de convocatie heeft ieder vrij toegang. Er zaj gelegenheid zijn om van gedachten tc wisselen en vra gen te stellen. Docos. Alle senioren wórden Dins dagavond op de training verwacht. Van nu af vervalt de oefenavond op Woensdag. Te Utrecht slaagde voor het examen Engelsch L.O. de heer A. van Es alhier, leerling van Mevr. Nell Kagie. De Burgemeester van Leiden is ver hinderd morgen spreekuur te houden. VERKIEZING GEMEENTERAAD. De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat op Vrijdag 26 Juli a.s van des morgens acht uur tot des namid dags vijf uur de stemming voor de verkie zing van de leden van den Gemeenteraad zal worden gehouden. De aandacht wordt gevestigd op het be paalde bij: artikel 128 van het Wetiboek van Straf recht, luidende: Hij, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende aan een krach tens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar; artikel 150a der Kieswet, luidende: Hij, die bij een verkiezing als gemach tigde staat voor een persoon, wetende dat deze overleden is, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste duizend gulden. Tevens wordt herinnerd aan de verplich ting, opgelegd bij artikel 72, tweede lid, der Kieswet, dat ieder, die volgens de kie zerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken, verplicht is zich binnen den voor de stemming bepaalden tijd ter uitoefening van zijn kiesrecht aan te melden bij het stembureau van het voor hem op de kie zerslijst aangewezen stemdistrict. De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat afdrukken van de geldige lijsten van candidaten voor de op 26 Juli a.s. te houden verkiezing van de leden van den gemeenteraad, huis aan huis bezorgd zijtn. Yoor degenen, die van dezen afdruk geen kennis hebben kunnen nemen, zijn nog exemplaren verkrijgbaar ter gemeente-se cretarie, afdeeling algemeene zaken. De Burgemeester van Leiden, F. H. VAN KINSCHOT. Leiden, 22 Juli 1946. BURGERLIJKEN STAND. Geboren: Ilona, d. van H. J. Broekse^-» en A. I. Kelemen; Pieter Frans, z. van A. M. Bosman en L. J. Crama; Elly, d. van J. Plasschaert en S. E. Corsmit; Godefridus Jacobus Simon, z. van G. .Rijsbergen en J. M. de Graaf; Elisabeth Maria, d. van J. Lepelaar en A. Arnoldus; Gcrardus Corne lis Maria, z. van J. G. Heijnen cn T. E. Steegers; Johannes Jacobus, z. van J. Schipaanboord en W. Havcrhoek; Dirk Cor nells Jan, z. van J. S. van der Meij cn H. Duijndam; Barbara Hubertina, d. van J. G. de Bolster en G. Brongstgeest; Johannes Gerardus Hendrikus, z. van H. Bout en E. J. C. Lemsol; Margaretha, d. van S. den Oude en W. Burger; Willem Rinus, z. van A. Buisert Schaap en H. Guijt; Cornelia Dirkje, d. van A. Buisert Schaap cn H. Guijt; Hendrik Bernardus, z. van H. B. Paats en P. Sjardijn. Getrouwd: W. Arnoldus jm. en A. Plan- jer jd. Overleden: M. R. do Clippleir, dr. 4 j.; J. C. Carton wed. van J. J, Pieket 84 j.; N. H. de Roo man 61 j B. Bos wed. van J. Wolfslag 68 j.; S. I. M. Pina, clr. 6 dagen; A. Focke zoon 24 j.; A. J. M. van der Burg vrouw 77 j.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 3